withSTIF MTBWorldwide MTB race results and photo archive

2022 NW Cup round 6 at Port Angeles, WA

Results (408)Photos (17,094)Videos (0)Finish spreads

Note: the results for this race are split into the following groups:
Pro/Cat 1 courseCat 2 courseCat 3 course

Results formatBy category

GenderAll

Male: Pro/Cat 1 course Pro  Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st20Cole SUETOS 413844Murrieta, CAFox / Intense / Kenda / ODI2:45.7012:43.941-
2nd18Jacob SMITH (pro) 407417Portland, OR2:50.0342:45.3221.38s
3rd4Torsenn BROWN 511643Bellingham, WATransition Bikes2:47.7022:48.0434.10s
4th22Tobin WALKER 558680Leavenworth, WAArlberg Sports / Bell Helmets / CUSH CORE / Deity / DHaRCO / GGR / Maxxis / NWBillet / Oakley / Santa Cruz3:06.44162:49.1145.17s
5th8Josh GIBB 375690North Bend, WAFly / FSA / Magura / RC / Vittoria2:49.8332:49.9255.98s
6th6Rhys EWING 286964Eugene, ORLifecycle Bike Shop / Sport Hill / team scraper2:51.9552:50.5266.58s
7th13Daniel MCMASTER 504092Oak Hills, CA2:53.0262:52.1578.21s
8th1Dylan BROWN (pro) 458932Bothell, WABikesale.com go to site / Schwalbe / Sweetlines / Tigatu2:55.4782:52.9889.04s
9th11Ethan LIEB 460616Bellevue, WASweetlines2:58.64122:53.5699.62s
10th23Chayce WILLIAMS 499032Auburn, WACenter Cycle, Tigatu2:58.01112:56.071012.13s
11th3Alex ANDERSON (pro) 321784Kellogg, IDCushCore / Deity / GNAAR / Maxxis / Orange2:55.2672:57.671113.73s
12th5Dawson CHURCH 574709Peoria, AZCushCore / Kenda Tires / Kore North Bikes / O'Neal / ODI / Pelli Bike Care / TRP2:57.72102:58.311214.37s
13th7Spencer EWING 582498Eugene, ORLifecycle Bike Shop / Sport Hill / team scraper2:55.9393:00.091316.15s
14th12Rye LIVINGSTON 498560Portland, ORteam scraper2:59.35133:00.181416.24s
15th15Halvor NORRIS 501889Spokane, WALeatt / Magura / Northwest Bicycle3:05.67153:01.391517.45s
16th9Michael KLENZ 410331Sheridan, OR3:07.23173:01.721617.78s
17th21Paul TINSEL Konstanz, UNKMountainbike Club Konstanz3:10.41193:03.591719.65s
18th16Riley PLUMMER 524408Welches, ORAlfalfa Sprouts Factory Development Team3:48.16203:03.691819.75s
19th17Mitchell SAVARESE 562262Bend, OR33 / dragon graphics / Oregrown / Sovyrn3:04.17143:04.531920.59s
20th19Kenneth STONE 613983Oakridge, ORdirt bandit / Soldiers on Singletrack / Spy / TRP3:08.51183:07.042023.10s
10Thomas LAWSON 565197Ellensburg, WAT3 Race ProgramDNSDNS
14Alex NELSON 614424Redmond, OROrange Bikes. TUW. Hayes. AblisDNSDNS

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: U19  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st48Asa VERMETTE 615755Durango, CO2 ave sports / DVO Suspension / Enve / GT Bicycles / senses2:42.8212:39.551-
2nd44Alden PATE 604847Snohomish, WA100% / CushCore / JANK / oneball / Transition Bikes / TRP2:47.4832:46.1026.55s
3rd39Ryder LAWRENCE 531465Menifee, CADVO Suspension / Fox / Intense2:46.1422:46.4236.87s
4th31Bode BURKE 642535Rhododendron, OR2:53.3752:47.3347.78s
5th29Etan BRAVARD 572496Bend, ORCascade Armory / Maxxis / Outlawmtb / Smith / Wy'East2:51.7842:48.4658.91s
6th30Jagger BUCY 530092Snoqualmie, WA2:53.5362:50.92611.37s
7th49Jackson WICKLUND 572833Kingston, WA100% / Maxxis / OneMfg2:54.7872:52.69713.14s
8th38Olen JOHNSON 572975Leavenworth, WACascade Gravity Alliance2:58.1182:53.43813.88s
9th37Ethan HENSHAW 600422Buckley, WA2:58.93102:57.66918.11s
10th40Jett LLOYD 608371Minden, NV3:00.94142:57.761018.21s
11th41Ryley LYNN 599881Spokane Valley, WASEEK / Shred3:00.43132:58.081118.53s
12th33Terjai DECKER 614288Whitefish, MTCrown Gravity racing / Great northern cycle and ski3:00.00122:59.961220.41s
13th47Tucker SWARENS 599790Bellingham, WATransition Bikes3:04.51163:02.971323.42s
14th46Wyatt ROGERS 574532Missoula, MT3:04.18153:04.231424.68s
15th35Joey GULIUZZA 600533Mccall, IDCommencal / Deity / Factor / Fox / Kenda / Leatt / Outlaw Tribe / ROTOR / TRP3:22.35193:04.781525.23s
16th34Seth FULLER Bonners Ferry, IDKool-Stop, Tigatu3:11.02183:06.171626.62s
17th36Carter HENDRICK 646947Lake Stevens, WAMission Six Racing3:09.92173:08.281728.73s
18th42Leighton MACDONALD 636610Kalispell, MTCrown Gravity Collective2:59.59113:08.941829.39s
19th32Luke CARLON 593873Greenacres, WABike Hub / SEEK2:58.5993:11.021931.47s
43Bodie MASON 507004Bigfork, MTCrown Gravity CollectiveDNSDNS
45Hap RENNA 600106Bainbridge Island, WADNSDNS

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 19-29  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st57Lantz HARRINGTON 574982Steamboat Springs, CO2:58.961-
2nd56Max FIEREK 426160Bellingham, WAFXR Factory Race Division3:02.9023.94s
3rd61Braydon SHIELDS 632706Yakima, WAFastrack Racing / Sporthaus Ski & Bike3:09.55310.59s
4th58Lain PESEK 615617Bremerton, WAMission6ix Racing / Tim's Bikeshop3:13.74414.78s
5th59Ian ROBINSON 403742Auburn, WA3:14.09515.13s
6th60Aidan SCHUH 627695Missoula, MT3:15.67616.71s

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 30-39  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st64Sean HERSCH 625471Seattle, WALenny's Bike Shop / Taco Bell / Team DTFT3:07.331-
2nd66Nathan POWERS 634607Carnation, WAMission6ix Racing3:10.4523.12s
3rd65Brandon HINTZ 636444Seabeck, WADirt Church Racing / Infinity Cyclery / Transition Bikes3:11.5234.19s
4th62Toby CITRET 197845Ketchum, IDDeity / GoPro / Idaho Cycles / Leatt / Peaty's USA / TRP3:18.28410.95s
5th63James GARDNER 524648Port Angeles, WA3:21.01513.68s

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 40-49  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st478Scott KEMP 191554Fall City, WARoscoe P. Coltrane3:07.141-
2nd67Chris KINERK 614173Olympia, WASouth Bound Motorsport / Specialized / We Are One3:07.7320.59s
3rd68Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing / Sweetlines Big Kids Racing3:19.79312.65s

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 50+  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st69Christiaan BOURDREZ 184070North Bend, WARide Bicycles / Sweetlines BKR3:10.621-
2nd70Brad DELZER 137087Gresham, OROvercooked open casket racing3:17.1326.51s

 

 

Female: Pro/Cat 1 course Pro  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st28Taylor OSTGAARD 555793Selah, WAFasthouse / Fastrack / Fluidride / Fox Factory / Schwalbe / Smith / Trek3:21.9223:18.501-
2nd2Ella ERICKSON 528104Hayden, IDCommencal USA / Deity / Dialed MTB / e*thirteen / Monster / Schwalbe / TRP3:19.4713:31.29212.79s
3rd25Sydney HABERMAN 497899Redmond, WANorco / Ride Bicycles / Sweetlines Elite RacingDNS3:34.83316.33s
4th24Kathryn DOVE 614572Snoqualmie, WAKona Ambassadors3:39.7743:40.92422.42s
5th26Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORDeity / Specialized / team scraper3:36.4233:41.49522.99s
6th27Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing / Sweetlines Big Kids Racing3:51.4857:22.9264:04.42

Female: Pro/Cat 1 course Cat 1: U19  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st52Aletha OSTGAARD 555794Selah, WAFasthouse / Fastrack / Fluidride / Schwalbe / Smith / Trek3:11.1913:04.321-
2nd53Quinn RAYNAK 623405Bend, ORCascadia Junior Cycling / Mt. Bachelor / Project Bike3:16.1223:18.02213.70s
3rd55Kelly SWARENS 599791Bellingham, WATransition Bikes3:19.1033:20.20315.88s
4th50Chloe BEAR 639921North Bend, WASweetlines Jr. Racing3:25.4243:22.50418.18s
5th54Nyla STEPHENS 466433North Bend, WASweetlines Elite RacingDNS3:38.13533.81s
51Julia LOFQVIST TRAUM 599986Issaquah, WASweetlines Elite RacingDNSDNF

Female: Pro/Cat 1 course Cat 1: 19-39  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st71Jenna NORRIS 416511Spokane, WAMagura / Northwest Bicycle3:47.981-
2nd72Ashley PASCOE 599875Tacoma, WAMs.Fits Gravity4:06.37218.39s
73Nicole WILKINSON 559813Bend, ORREVEL RIDERDNS

Female: Pro/Cat 1 course Cat 1: 40+

1 competitor found

Chat with us