withSTIF MTBWorldwide MTB race results and photo archive
Results (217)Photos (1,871)Videos (0)Lap chartsFinish spreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
Full courseU8/U10/U12 course

Results formatBy category

GenderAll

Male: Full course Elite/Expert  Lap chart Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st1014Ben WADEY 24:57123:57125:04124:3214.7%1h38:311-
2nd1007Tom KNIGHT Dynamic Rides CC25:40224:35225:28225:4935.0%1h41:3423:03
3rd1004Max GIBBONS Orbea Racing Team25:41325:08425:34325:4422.4%1h42:0833:37
4th1010Sam SAYERS 25:41325:07325:34326:2445.1%1h42:4844:17
5th1003Alan DUNCAN (exp) 26:46725:47526:35527:1055.4%1h46:1857:47
6th1006Kieran JARVIS Brother UK-Orientation marketing26:45626:36627:24629:54812.4%1h50:41612:10
7th1009Matthew MARSHALL 26:46727:24728:41829:0368.5%1h51:56713:25
8th1005John ISAAC Audlem Cycling Club27:33927:44828:17729:3377.3%1h53:09814:38
9th1012Louis WELLS (exp) PainTrain Lincoln29:091028:44929:39930:2295.7%1h57:55919:24
10th1011Daniel WATTS RAF-CA29:331129:241030:151031:10106.0%2h00:241021:53
11th1002Thomas CRAPPER Abergavenny Road Club30:121230:231130:521131:10103.2%2h02:381124:07
12th1008Matt LAWTON Macclesfield Wheelers25:435n/a DNF12

Male: Full course Open  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st804Gavin HAMILTON (opn) Lichfield City CC34:21129:33116.2%1h03:551-
2nd806James SMITH (gvet) 35:05230:27215.2%1h05:3321:38
3rd808Oliver BAKER 35:52331:10315.1%1h07:0333:08
4th802Thomas CLARK 37:55432:40416.1%1h10:3646:41
5th801Martin ALLANSON Scarborough Coast Cycle Club39:22535:18511.5%1h14:40510:45
6th800Marcus ABBOTTS Audlem Cycling Club40:20636:40610.0%1h17:01613:06
7th807Craig TOKELEY 45:14745:3270.7%1h30:47726:52

Male: Full course Sport  Lap chart Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st915William GELL 28:56126:24126:5129.6%1h22:111-
2nd923Chris POOK Holohan Coaching RT29:45226:46327:23411.1%1h23:5621:45
3rd917Oliver HAYWARD Holohan Coaching RT29:51327:06427:55610.1%1h24:5332:42
4th921George HOLLAND Albarosa Cycling Club30:28627:20527:13311.9%1h25:0242:51
5th928Charles WALKER WattShop31:29826:45226:47117.7%1h25:0252:51
6th912Matthew DAVIES (vet1) Holohan Coaching RT30:19527:55627:32510.1%1h25:4763:36
7th920Simon HODGKINSON Lyme RC31:571028:15828:04713.8%1h28:1776:06
8th910Matt CUTHBERTSON Pro Vision29:52427:55631:291712.8%1h29:1787:06
9th911Roger CUTLER Beacon Roads CC30:38729:161029:49104.7%1h29:4497:33
10th916Warren GRIGG 32:111529:08929:45910.5%1h31:05108:54
11th913Thomas ELLIS Lichfield City CC31:591429:191129:58119.1%1h31:17119:06
12th908George BECK Clash Racing31:581229:201230:19139.0%1h31:38129:27
13th925Alex SMITH (spt) 31:54930:011430:30156.3%1h32:261310:15
14th922Niall MCGARRIGLE Belper BC31:571030:101530:18125.9%1h32:271410:16
15th929Craig WOOD 33:081829:521329:28812.4%1h32:301510:19
16th919Alex HINKS Origin Race Team32:391630:201630:36167.6%1h33:351611:24
17th906Sebastian BACON Wolverhampton Wheelers33:211931:201830:20149.9%1h35:021712:51
18th926Oscar SMITH (spt) 33:222030:361731:40189.0%1h35:391813:28
19th924Andrew SHERWOOD 32:491731:321931:54194.1%1h36:151914:04
20th909Louis COOK Trek Sheffield Fox Valley31:581232:212033:42215.4%1h38:022015:51
21st914Luke FRIXOU Velo Bavarian Race Team40:022235:222133:362019.1%1h49:022126:51
22nd907Joe BALE NSR - Nigel Smith Racing38:132138:102239:56224.6%1h56:202234:09
23rd918Josh HILL Clee Cycles40:442339:18233.6%  -1LAP
24th927Joe THORP Ribble rechrg Race Team44:5724n/a DNF24

Male: Full course 13-14  Lap chart Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st111Arthur LIMB Matlock CC30:10127:3619.3%57:461-
2nd118Daniel WARD (juv) Cero - Cycle Division Racing Team31:19230:2323.1%1h01:4223:56
3rd119Ashley WATTON CHASE RACING32:23530:4135.5%1h03:0435:18
4th115Rocco SCHUMACHER ROTOR Race Team32:18430:4744.9%1h03:0645:20
5th104Ben ALLEN (juv) Stafford Road Club32:26632:0551.1%1h04:3156:45
6th117Teddy TAYLOR CHASE RACING31:48336:40815.3%1h08:28610:42
7th112Arthur OLIVER Matlock CC34:39735:1771.8%1h09:56712:10
8th106Corin BRADLEY Lichfield City CC37:22934:0169.8%1h11:24813:38
9th116Benjamin TAYLOR Sheffield Youth Cycling Club41:051138:0897.7%1h19:13921:27
10th114Pasco REYNOLDS Matlock CC39:491042:12106.0%1h22:011024:15
11th108Frederick DICKSON 43:271345:25114.5%1h28:521131:06
12th113Caspar REYNOLDS Matlock CC42:351246:501310.0%1h29:261231:40
13th105Sam BAKER Lincoln Wheelers CC47:021445:59122.3%1h33:011335:15
14th107James CERESA Stafford Road Club47:571547:04141.9%1h35:011437:15
15th110Joseph LAIDLER Stafford Road Club48:181655:541515.7%1h44:131546:27
16th120Thomas FORD Lyme RC49:41171h02:261625.7%1h52:081654:22
17th109Murphy HAMILTON Lichfield City CC36:518n/a DNF17

Male: Full course 15-16  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st205Alex HART (yth) Mid-Shropshire Wheelers30:13125:25128:17218.9%1h23:561-
2nd206Oliver MEENTZEN-ALLDRITT Wolverhampton Wheelers30:13126:29227:59114.1%1h24:41245s
3rd208Lewis SMITH (yth) Ashfield RC32:20330:08330:5337.3%1h33:2239:26
4th203Lewis BILLINGTON Derby Mercury RC35:10534:37435:5743.9%1h45:45421:49
5th207Henry MOLLOY-SHERRATT Eastlands Velo36:31636:26637:4653.7%1h50:44526:48
6th204Charlie COLLEY CHASE RACING35:09434:3951.4% DNF6
7th210Euan WHITE 38:48740:0273.2% DNF7

Male: Full course 17-18  Lap chart Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st308Leo WHITE Origin Race Team27:46227:21127:0012.8%1h22:081-
2nd302Sullivan BERRY ROTOR Race Team27:46227:21127:0012.8%1h22:092 1s
3rd305Jack JEE LVC Racing28:46427:32328:3934.5%1h24:5832:50
4th311Louis ??? 25:49130:30630:10518.1%1h26:3044:22
5th309Matthew WILSON (jun3) Team Milton Keynes29:31528:25428:5843.9%1h26:5554:47
6th303Joshua CUSHWAY Malvern cycle sport30:43830:41730:1051.8%1h31:3569:27
7th304Corben HAYNES 30:22630:18532:2376.9%1h33:03710:55
8th307Patrick TORRISON LVC Racing30:42731:59832:3486.1%1h35:16813:08
9th306Thomas PRINCE Ilkeston Cycle Club31:41934:48937:21917.9%1h43:52921:44

Male: Full course 40-49  Lap chart Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st406Wayne BENNETT Windmill wheels30:27126:28225:35119.0%1h22:311-
2nd413David GRIFFITHS (vet) Clee Cycles30:28226:27125:36219.0%1h22:322 1s
3rd412Richard GORST CicloPro30:28226:46326:46313.8%1h24:0031:29
4th438Andrew WEARING Mike Vaughan Cycles31:39627:38427:46414.5%1h27:0444:33
5th420Matt LIMACHER Bioracer UK RT30:56428:18628:0959.9%1h27:2554:54
6th404Christian AUCOTE Cycle Mickleover31:25528:13529:05811.3%1h28:4466:13
7th405Damian BAKER 32:571028:49728:39615.0%1h30:2677:55
8th428Ivan OXBOROUGH Ellmore Factory Racing32:36829:05928:49713.1%1h30:3188:00
9th432Karl SCHUMACHER ROTOR Race Team32:28728:51829:24912.5%1h30:4498:13
10th436Stephen WALLIS Rugby Velo32:51929:091029:551112.7%1h31:55109:24
11th431Robin SCOTT 33:161129:271131:051313.0%1h33:501111:19
12th417Werner KRIEK East London Velo33:161130:521429:481011.6%1h33:561211:25
13th430Charles PRITCHARD Revolutions Racing33:581330:091230:181212.7%1h34:271311:56
14th415Kieran HOLDSTOCK Worcester St Johns CC34:371531:121531:171411.0%1h37:061414:35
15th437Jon WHITE Pro Vision34:161431:171731:58159.5%1h37:321515:01
16th408Ben CAINE Dynamic Rides CC35:402130:341332:091616.7%1h38:251615:54
17th407Ian BIDDLE 35:021631:151633:271912.1%1h39:451717:14
18th421Brett LOWNDES Pro Vision35:131931:381833:402011.3%1h40:321818:01
19th418Martin LESTER Cero - Cycle Division Racing Team35:332032:282133:22189.5%1h41:251918:54
20th403Trevor ALLT 36:532432:522232:501712.3%1h42:362020:05
21st409Jon CHANDLER ROTOR Race Team35:111833:312334:21215.0%1h43:042120:33
22nd411Richard FORD (opn) Lyme RC39:302832:222035:132222.0%1h47:052224:34
23rd410Ben DEVONPORT 36:482334:412537:51249.1%1h49:212326:50
24th423Russell MCAUSLAND 37:202535:082638:512610.6%1h51:202428:49
25th422Daniel MAUNDER Velo Bavarian Race Team39:152735:092738:092511.7%1h52:332530:02
26th419Joe LEWIS (vet) 38:512637:112837:47234.5%1h53:492631:18
27th435Neil UPTON 35:091732:21198.7% DNF27
28th414Neil HARPUR Lichfield City CC36:182234:01246.7% DNF28
29th416Paul KENNINGS 42:203040:46293.8% DNF29
30th424Ben MORGAN (vet) 42:192942:36300.7% DNF30

Male: Full course 50-59  Lap chart Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st530Anthony WHITE Fenland Clarion CC29:16128:33129:1612.5%1h27:071-
2nd523Nicholas POPHAM ROTOR Race Team29:17228:33129:1612.6%1h27:072-
3rd510Andy COLLIS Cero - Cycle Division Racing Team32:21929:01329:56311.5%1h31:1934:12
4th514Keith EVANS Malvern cycle sport32:13829:26430:0049.5%1h31:4044:33
5th513Lee EATON Team JMC31:39329:56530:2055.7%1h31:5554:48
6th505Steven BLOOR Matlock CC31:39329:58630:4065.6%1h32:1965:12
7th507Stephen BRADBROOK Marsh Tracks Racing - Trek32:07630:18730:4876.0%1h33:1476:07
8th528Lawson THROWER Bournemouth Jubilee Wheelers32:12730:55931:3294.2%1h34:4087:33
9th519Joseph HEYWOOD Horwich CC33:111431:031031:0486.9%1h35:1998:12
10th527Stephen TALBOT Pro Vision33:031231:181232:01115.6%1h36:23109:16
11th522Spencer PARKER 31:57530:49833:49209.7%1h36:36119:29
12th520Andy JONES (gvet) Clee Cycles33:101331:491431:56104.2%1h36:56129:49
13th532Robert WIMBLE Drogon Racing Team32:291032:031632:32121.5%1h37:05139:58
14th515Mark FENTON Pro Vision33:451831:451332:38136.3%1h38:101411:03
15th506Andy BOWKER Lyme RC33:291532:011533:32184.7%1h39:031511:56
16th508Philip BROMWICH Stratford CC34:032032:191732:54145.4%1h39:171612:10
17th518Mark GOULSBRA Louth cycle centre RT33:391633:001932:56152.2%1h39:371712:30
18th503Ian BALE Bolsover & District Cycling Club32:591131:141135:402314.2%1h39:541812:47
19th533Ian JONES (gvet3) Fishface Cycles RT34:332332:281833:11176.4%1h40:131913:06
20th526Gary STRICKLAND VC Long Eaton34:562533:192033:10165.3%1h41:262014:19
21st512Christopher COOMBS Clee Cycles34:122133:552333:41191.5%1h41:492114:42
22nd524Andrew PRINCE Ilkeston Cycle Club33:421733:392135:14224.7%1h42:362215:29
23rd511Andrew COOK (gvet) Trek Sheffield Fox Valley35:012633:482234:50213.6%1h43:402316:33
24th517James GOODWIN 35:292734:132435:55245.0%1h45:382418:31
25th521Stephen MASTERS (gvet) 34:552434:552537:15266.7%1h47:062519:59
26th504Richard BELL (gvet2) Leicester Forest CC33:481935:452737:352711.2%1h47:092620:02
27th525Robert SHARP 35:572835:432636:56253.4%1h48:372721:30
28th529Graham WHALLEY Lyme RC54:443059:14288.2%  -1LAP
29th531Simon WHITHAM Team Empella Cyclo-Cross.com go to site34:2422n/a DNF29
30th516Wayne GELDARD Lichfield City CC38:4929n/a DNF30

Male: Full course 60+  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st603Pete HARRIS Pearce Cycles33:03131:26131:4415.1%1h36:131-
2nd601Peter BROMWICH 33:55233:09233:0232.7%1h40:0723:54
3rd600Tracy BOSS 34:38433:20432:5625.2%1h40:5434:41
4th606Tim STOWE Team Jewson-M.I.Racing34:32333:17333:5643.8%1h41:4645:33
5th607Stephen THORLEY 35:53535:10536:5054.7%1h47:54511:41
6th605Paul STEWART (svet) Moda RT40:35740:3460.0% DNF6
7th604Mike SNELL Holyhead Cycling Club40:32640:5370.9% DNF7

Male: Full course Fun  Lap chart Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st702Sam BEESTON Pro Vision Race Team32:04128:33112.3%1h00:371-
2nd721William PICKERING 33:21231:2226.3%1h04:4324:06
3rd714Jacob HOLLAND 36:17333:0249.8%1h09:1938:42
4th710Matthew GOSLING Spokes Bikeshop37:44531:39319.2%1h09:2448:47
5th709Zac GOODSPEED 36:54436:3670.8%1h13:31512:54
6th704John CARR 39:06934:51512.2%1h13:57613:20
7th718Simon WARD (vet) Dyffryn Conwy39:03735:24610.3%1h14:28713:51
8th705Femi COLTON 38:19637:5191.2%1h16:11815:34
9th707Gavin DICKSON 40:141237:3487.1%1h17:48917:11
10th708Stuart GAME Sherwood Pines Cycles Forme39:101039:10100.0%1h18:201017:43
11th719Paul WHITEHOUSE Wolverhampton Wheelers40:121140:01110.5%1h20:141119:37
12th716Simon JONES (fun) 39:03745:111615.7%1h24:141223:37
13th706Andrew DAVIES (fun) Bridgnorth cycling club42:331344:26144.4%1h27:001326:23
14th703Richard BUNTING (fun) 45:061445:02150.1%1h30:081429:31
15th701Will BARRY Holmes Chapel Velo46:461744:13125.8%1h30:591530:22
16th711Matthew GRAINGE 47:261844:24136.8%1h31:511631:14
17th720Mark PRATLEY Pedalmaniacs46:211548:56185.6%1h35:171734:40
18th712Michael HADDON Wyre Forest CRC46:411648:48174.5%1h35:301834:53
19th722William HAMMERTON Bridgnorth CC48:1319n/a DNF19

 

 

Female: Full course Elite/Expert  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st1001Lotta MANSFIELD Montezuma's RT32:54131:44131:5913.7%1h36:381-
2nd1000Melissa BAKER Team Empella Cyclo-Cross.com go to site35:23234:02234:1424.0%1h43:4027:02

Female: Full course Sport  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st900Holly BRADBROOK Marsh Tracks Racing - Trek36:59134:50137:0116.3%1h48:521-
2nd905Laura SHEPPARD RAF-CA43:16239:4328.9%  -1LAP
3rd901Lynette HUTCHINGS 50:10348:1633.9%  -1LAP

Female: Full course 13-14  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st100Mazie HARPER 33:38131:5715.3%1h05:361-
2nd102Lottie LISSAMAN Newark Castle CC37:17237:3320.7%1h14:5029:14
3rd101Eadie JONES Lyme RC38:44337:3832.9%1h16:22310:46
4th103Amelia MARTIN Stafford Road Club41:02443:4846.7%1h24:50419:14

Female: Full course 15-16  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st201Evie STRACHAN RR2334:44133:13134:0114.6%1h41:591-
2nd200Layla BRADBROOK Marsh Tracks Racing - Trek35:39235:16239:03210.7%1h49:5928:00
3rd202Harriette TAYLOR CHASE RACING37:13335:3634.5% DNF3

Female: Full course 17-18  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st300Libby BELL Garden Shed UK-Ribble-Verge Sport32:55130:34132:2917.7%1h35:591-
2nd301Flo LISSAMAN Newark Castle CC34:56233:28246:33239.1%1h54:58218:59

Female: Full course 40-49  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st402Ceris STYLER Backstedt Bike Performance RC32:54129:55130:32110.0%1h33:221-
2nd400Karen HEPPENSTALL 37:34234:08236:01210.1%1h47:45214:23
3rd401Michelle PAGET Peddlamaniacs Cycle Club39:54338:40336:4738.5%1h55:22322:00

Female: Full course 50+  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st502Lucy ROGERS Congleton CC36:18134:11134:2316.2%1h44:531-
2nd501Lindsay NEWMAN Pedal Power Loughborough38:37237:06238:4124.3%1h54:2529:32
3rd500Marianne HEFFRON www.Zepnat.com RT - Lazer helmets go to site44:24342:2734.6% DNF3

Female: Full course Fun

1 competitor found

Chat with us