withSTIF MTBWorldwide MTB race results and photo archive
Results (444)Photos (3,781)Videos (0)Lap chartsFinish spreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
U10sU12sYouth U16Youth U14Vet Men 40-49Junior MenSenior & Vet WomenJunior WomenVet Men 50+Senior Men

Results formatBy category

GenderAll

Male: U10s U8  Lap chart Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st42Edward NICHOLLS Hillingdon Slipstreamers61:1011:4511:5811:5812:0612:00120.0%10:5911:07
2nd796Stanley PAGE Gosport BMX51:4532:1322:1722:2822:332 15.0%11:1821:26
3rd51Harry WAGSTAFF Sprockets Cycle Club41:5252:2932:2933:018  21.5%9:523-
4th895Adam BISHOP 41:5562:4352:4152:413  1.2%10:0149s
5th792Oscar JONES (u8) 41:4642:4782:5072:525  3.0%10:16524s
6th41Han LU Cotswold Veldrijden42:0082:4352:4862:514  4.9%10:23631s
7th844Leighton RILEY Sotonia CC42:0192:4472:5382:596  9.1%10:37745s
8th801Harry KAVANAGH Solent Pirates41:5772:5592:5592:596  2.3%10:46854s
9th43Cohen NORFOLK 41:4022:3742:3344:3513  79.7%11:2691:33
10th36Walter HUGHES 42:23133:13103:25113:029  12.6%12:05102:13
11th33Oliver GILFILLAN 42:14103:17113:31123:3912  11.2%12:43112:51
12th754Archie ECCLESTON Sotonia CC42:14103:47153:23103:1910  14.1%12:44122:52
13th37William HUNT (u8) Cotswold Veldrijden42:20123:39133:33133:2211  8.4%12:54133:02
14th874Tom WILMOTT 32:38173:38123:4715   4.1%10:041411s
15th876Ben WILMOTT 32:37163:45143:4514   0.0%10:071515s
16th800Lucas JOSE 32:27143:51164:1716   11.3%10:351643s
17th39Barnaby LEE Solent Pirates32:44184:31174:4818   6.3%12:03172:11
18th880Lowen WRIGHT 33:08204:59184:3017   10.7%12:38182:46
19th794Sunni MURIITHI Sotonia CC32:50195:08194:5119   5.8%12:49192:57
 793Erick JOSE 12:3015     n/a DNF

Male: U10s U10  Lap chart Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st46Edward PETERS Cheltenham Town Wheelers61:0511:3611:4411:4921:5211:40116.7%9:481-
2nd48Riley TONNER Palmer Park Velo RT61:0821:4021:4821:4711:5941:54219.0%10:19230s
3rd28William DYER Sotonia CC61:1131:4632:0132:0032:0852:00420.8%11:0831:20
4th49Freddie TROSH Sotonia CC61:1841:5242:0442:0141:5721:55310.7%11:1041:21
5th38George KIDDELL Poole Wheelers CC61:2061:5242:0442:0361:5722:03510.7%11:2151:32
6th23Felix ASHCROFT Palmer Park Velo RT61:2591:5662:0962:0142:1262:03513.8%11:4861:59
7th26Cooper CORRIGAN-HICKS Sulis Scorpions Youth Cycling Club51:26112:0072:1572:1282:126 12.5%10:06717s
8th31Victor FRASER-GREEN 51:2382:0182:2192:1072:139 16.5%10:09821s
9th831Fletcher PIERCE Sprockets Cycle Club51:1952:0492:1982:22122:1510 14.5%10:20932s
10th52Arthur WARREN Oxonian CC51:2592:07112:2192:1592:2013 11.0%10:301041s
11th47James SUTTON 51:2272:06102:27152:16102:2917 18.3%10:411153s
12th30Johnaton FRASER-GREEN 51:31132:11122:2192:17112:2816 13.0%10:50121:01
13th35Thomas HATCHER Palmer Park Velo RT51:34142:15142:2192:25142:1912 7.4%10:56131:08
14th790Layton HARDING Bournemouth BMX Club51:27122:21172:29162:25142:1611 9.6%10:59141:10
15th791Leeyo MURIITHI Sotonia CC51:43162:11122:24142:33162:126 16.8%11:05151:17
16th856Kian WHITEHORN 51:46172:17152:23132:23132:2315 4.4%11:13161:25
17th45Oliver NURSE VC Venta51:42152:19162:32172:37172:2013 12.9%11:32171:44
18th797Ruben LEWIS Sotonia CC41:50182:43182:55202:5518  7.4%10:251836s
19th882Matteo BALLISAI KAING Sprockets Cycle Club42:00192:55212:54193:0320  5.2%10:54191:05
20th908Toby JACOBS 42:08202:54202:52183:0521  7.6%11:01201:13
21st899Rory BOWE-PARDEY 42:15212:52193:15223:0219  13.4%11:26211:37
22nd903Nathan BOWE-PARDEY 42:18223:18223:08213:1022  5.3%11:55222:06

 

 

Female: U10s U8  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st20Maggie SANDERSON Sprockets Cycle Club51:3812:2912:3412:3812:3016.0%11:5115:47
2nd14Emily LITTLEWOOD Cotswold Veldrijden42:0222:4922:4822:522 2.4%10:3224:28
3rd16Anna MINGO SRAM CC42:1933:0033:0733:053 3.9%11:3235:28
4th9Jennifer KERRY Cotswold Veldrijden32:5054:4154:434  0.7%12:1546:10
5th7Jemima GILFILLAN 22:2243:414   n/a6:045-

Female: U10s U10  Lap chart Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st15Isabelle MAR-MOLINERO Solent Pirates61:0811:3811:4911:4911:5511:54117.3%10:141-
2nd904Daisy DUFFIELD Cwmcarn Paragon cycling club51:2932:0332:2122:1232:122 14.6%10:1824s
3rd5Florence DAY Solent Pirates51:3042:0542:2432:1342:174 15.2%10:30316s
4th1Scarlett ALLAWAY Sprockets Cycle Club51:1821:5523:0092:0122:153 56.5%10:30416s
5th10Alice LANGLEY Solent Pirates51:3352:2262:4172:3962:285 13.4%11:4551:31
6th22Nancy WAGSTAFF Sprockets Cycle Club51:3562:1252:3552:4792:358 26.5%11:4561:31
7th13Amélie LEWIS 51:3972:2872:4282:3962:347 9.5%12:0471:49
8th803Penelope CAMBELL Sotonia CC51:4282:3382:3142:4482:336 8.6%12:0481:50
9th17Calla NORFOLK 51:52112:42102:3662:3552:389 4.5%12:2592:11
10th805Grace MUGRIDGE 41:49102:3793:01112:5310  15.3%10:21106s
11th12Anoushka LEE Solent Pirates42:03122:58113:17123:2012  12.4%11:40111:26
12th18Isla NORFOLK 41:4794:03123:0093:1911  35.0%12:11121:57
Chat with us