withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2023 100% Mini DH round 1, Forest of Dean

Results (225)Photos (26,563)Videos (0)Spreads

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: Elite/Expert  Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st249Olly MORRIS 1:17.1611:15.3911:15.391-
2nd246Toby DRISCOLL Impact racing team1:18.0021:17.5121:17.5122.12s
3rd248Ben DEAKIN Focus Bikes1:18.2031:17.7431:17.7432.35s
4th247Tomas ELSMORE Impact racing team1:19.4841:20.6041:19.4844.09s
5th245Alex GREEN (exp) Shit Shirt Racing1:27.6451:35.7651:27.64512.25s

Male: Hardtail

1 competitor found

Male: U13  Spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st36Coby WRAYFORD StayStrong - Clark & Kent1:23.4511:23.6811:23.451-
2nd35Harry CARR Team Mitchell Cycles6:10.78141:27.3721:27.3723.92s
3rd42Bobby TYLER 1:27.9221:30.2441:27.9234.47s
4th38Logan JILES Wye MTB1:33.1841:29.7131:29.7146.26s
5th44Edward JONES (u13) Cycle Factory1:31.8931:31.1051:31.1057.65s
6th33George WILKES 1:34.4551:33.0961:33.0969.64s
7th48Franco CLOUSTON PILE 1:35.1861:33.3771:33.3779.92s
8th34Dougal OGILVY 1:41.2081:35.0881:35.08811.63s
9th40Austin TROWBRIDGE 1:35.4571:50.55121:35.45912.00s
10th47Charlie STARMER Bald Eagle Racing1:45.5591:41.4391:41.431017.98s
11th46Arthur STARMER Bald Eagle Racing1:48.34101:49.91101:48.341124.89s
12th43Dylan MORGAN (juv) 1:51.95111:50.53111:50.531227.08s
13th37Seb LOXAM 1:55.92121:50.82131:50.821327.37s
14th39Joe STEEL Pedalabikeaway     DNF2:01.64142:01.641438.19s
15th45Thomas SLADE 2:04.96132:10.35152:04.961541.51s

Male: 13-14  Spread

33 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
2nd53George CHAPMAN (mtb) 1:22.4721:22.0621:22.0620.18s
3rd50Reed DARLEY OIOI MTB / zombie riders1:22.9631:24.4431:22.9631.08s
4th52Charlie BAXTER FKD / Ystwyth CC1:23.1941:25.2541:23.1941.31s
5th51Cooper CASSELLS MIJ Downhill Events1:23.7551:34.0891:23.7551.87s
6th55Barnaby TUCKER Bournemouth BMX Club1:26.7761:40.83181:26.7764.89s
7th87Rhys JORDAN 1:29.4171:34.0181:29.4177.53s
8th54Leo RANSOM Team Ransom1:29.5681:30.2851:29.5687.68s
9th75Ethan MORRIS 1:31.5191:38.23161:31.5199.63s
10th58Jack UNWIN 1:31.63101:35.68131:31.63109.75s
11th63Thomas FRANCIS 1:39.69161:32.2661:32.261110.38s
12th57James THILTHORPE Pedalabikeaway1:32.86111:34.32101:32.861210.98s
13th71Ruben DE VAUX Antur Stiniog / Dyfi Bike / Endura1:37.86151:33.0771:33.071311.19s
14th70Freddie THILTHORPE Rockets and Rascals Poole1:33.8512     DNF1:33.851411.97s
15th59Owen MORGAN Ridgehill Race Syndicate1:34.76131:50.18261:34.761512.88s
16th73Ben LARKINS Pure Bicycles1:44.62211:34.95111:34.951613.07s
17th67Rhys TYRRELL Pedal& / Surrey Hills Suspension1:36.89141:34.98121:34.981713.10s
18th64Harry SADLER 1:41.81181:36.83141:36.831814.95s
19th82Tom HULIN-DRAKE 1:40.30171:37.48151:37.481915.60s
20th84Zack DALY 1:41.98191:39.12171:39.122017.24s
21st72Corban SARGENT Fenix BMX Club1:43.42201:42.59191:42.592120.71s
22nd83Rory POLLOK-MORRIS 1:55.01281:43.14201:43.142221.26s
23rd66Oscar SHIPWAY 1:54.11271:43.58211:43.582321.70s
24th79Joseph SILVER 1:44.86221:44.35221:44.352422.47s
25th85Morgan STEPTO 1:44.92231:50.05251:44.922523.04s
26th80Tomas LLEWELLYN 1:46.88242:01.65301:46.882625.00s
27th60Logan MCMAHON Spa Riders     DNF1:47.69231:47.692725.81s
28th74Samuel ELLIS Sorted Racegear1:49.36251:47.96241:47.962826.08s
29th81Angus GRANGER 1:50.35261:54.02271:50.352928.47s
30th69Franek JARONI 1:58.39292:02.11311:58.393036.51s
31st88Sonny SPENCE 2:06.61321:58.90281:58.903137.02s
32nd65Hamish SPERRING 2:05.20312:00.06292:00.063238.18s
33rd86Leo YOUNG 2:00.22302:20.81322:00.223338.34s

Male: 15-16  Spread

52 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st135Sam HATFIELD Sterlands Cycles1:19.8311:19.1311:19.131-
2nd140Ollie SINDEN Sterlands Cycle Service1:29.86161:19.8821:19.8820.75s
3rd138Thomas HAWKINS (2) 1:19.9221:25.9261:19.9230.79s
4th121Josh JEFFERY 1:22.9851:19.9431:19.9440.81s
5th137Josh WOOD (yth) Joe's Bikes1:23.3871:20.1041:20.1050.97s
6th129Ioan HEPBURN 1:23.9481:21.5451:21.5462.41s
7th124Nathan DE VAUX Antur Stiniog / Dyfi Bike / Endura1:22.8431:32.78221:22.8473.71s
8th126George CAWDELL Midlands mtb1:22.8641:26.3281:22.8683.73s
9th89Drew CORBIJN Katy curd privateer bikes1:23.3361:26.0071:23.3394.20s
10th132Charlie WOODLAND 1:24.3691:31.26201:24.36105.23s
11th143Frank SIERACKI 1:26.66101:28.54121:26.66117.53s
12th105Ed CARLESS 1:27.30111:37.35291:27.30128.17s
13th133Rares ACHIM 1:27.37121:37.80311:27.37138.24s
14th141Jack TURNER (u18) 1:27.79131:27.5191:27.51148.38s
15th110Alex CALVER Instinct distribution. Flow vi1:39.56341:27.84101:27.84158.71s
16th130James TROWBRIDGE 1:41.58351:27.89111:27.89168.76s
17th108George SADDINGTON Pedalabikeaway / Wye MTB1:29.25151:28.83131:28.83179.70s
18th112Theo GOODSMITH 1:35.42271:29.08141:29.08189.95s
19th127Jack BROOKS 1:29.18141:29.79151:29.181910.05s
20th118William SEADON Midlands mtb     DNF1:29.85161:29.852010.72s
21st134Jack WEBB (u18) Pedalabikeaway / Wye MTB1:39.00321:29.91171:29.912110.78s
22nd96Josh STEVENS 1:30.68181:29.97181:29.972210.84s
23rd116Archie CLARKE (yth) 1:31.16191:30.24191:30.242311.11s
24th125Finn DURKIN Escape Bikeshop1:30.27171:49.40441:30.272411.14s
25th120Daniel HOLLAND      DNF1:31.72211:31.722512.59s
26th128James WEEKS Katy Curd Coaching1:32.16201:42.09371:32.162613.03s
27th109Oscar ALLEN 1:32.74211:34.93241:32.742713.61s
28th123Ellis POOLE 1:32.75222:49.82501:32.752813.62s
29th91Jack PATTIMORE The Flamingo Room1:33.3623     DNF1:33.362914.23s
30th102Alfie FRYER 1:33.65241:38.16321:33.653014.52s
31st114Freddie SHURMER 1:35.30261:33.96231:33.963114.83s
32nd92Seth CHECKLEY 1:35.07251:35.70271:35.073215.94s
33rd142Ioan STEPTO 1:35.89281:35.26251:35.263316.13s
34th103Leo FINN 1:42.27371:35.50261:35.503416.37s
35th144Alfie SAUNDERS (yth) 1:36.3729     DNF1:36.373517.24s
36th104Jack LUCKETT 1:36.40301:45.11411:36.403617.27s
37th117Kian MCNALLY 1:42.97381:36.70281:36.703717.57s
38th136Jack DALE      DNF1:37.76301:37.763818.63s
39th111Jack BRADSHAW 1:37.93311:39.32351:37.933918.80s
40th119Alfie-Jack WILLIAMS 1:51.92461:38.37331:38.374019.24s
41st98John BURGESS 1:45.17441:38.84341:38.844119.71s
42nd97Teilo DAUKSTA 1:39.33331:42.35381:39.334220.20s
43rd95Gethin RENDALL 1:41.62361:47.52421:41.624322.49s
44th100Kieron WALLIS 1:43.04391:42.04361:42.044422.91s
45th113Archie DUTTON 2:03.15481:43.36391:43.364524.23s
46th90Joseph CHAPMAN (yth) 1:44.21401:43.69401:43.694624.56s
47th99Daniel WILSON (yth) 1:44.41411:49.97451:44.414725.28s
48th94Dylan KELMAN-MCCARTHY 1:44.42422:32.33491:44.424825.29s
49th107Alfie DODD 1:44.77431:49.01431:44.774925.64s
50th139Jack NEWMAN (yth) 1:48.44451:55.22461:48.445029.31s
51st101Seth SWEENEY 1:55.86471:56.37471:55.865136.73s
52nd93Ed GOULD 2:08.26492:28.84482:08.265249.13s

Male: 17-18  Spread

31 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st174Luca THURLOW Muc-Off Young Guns1:16.4811:14.4211:14.421-
2nd175Jordi HART 1:31.39191:15.4921:15.4921.07s
3rd176Alfie HEMING seventies1:18.8421:17.5331:17.5333.11s
4th154Oli POULTER The Trail Academy1:19.6951:18.5941:18.5944.17s
5th170Toby MURPHY (u21) Gawton Gravity Hub1:18.8831:20.1551:18.8854.46s
6th155Sam TURTLE Creation Cycles1:19.0241:49.87271:19.0264.60s
7th177Jacob GONZALEZ 1:20.2861:20.4161:20.2875.86s
8th164Raif FURMENGER Melon Optics1:23.71121:20.7971:20.7986.37s
9th167Kieran CALVER Fly- up team I.D Flow vision O1:21.0871:20.9281:20.9296.50s
10th163Jacob COX Melon optics Ginjar drinks che1:23.64111:21.2791:21.27106.85s
11th172Luke RICHARDSON (jun) Ace bikes1:22.0682:09.49301:22.06117.64s
12th173Oscar HAKES Cliff Pratt Racing1:22.6491:51.81291:22.64128.22s
13th169Ethan FLETCHER 1:23.29101:23.35101:23.29138.87s
14th165James ONIONS Kev Factory Racing1:24.46151:23.65111:23.65149.23s
15th168Connor CANNONE KC Fabrications1:24.2313     DNF1:24.23159.81s
16th146Mason CORNICK PFR1:24.42141:26.53121:24.421610.00s
17th159Liam WATTS (jun) 1:25.74161:29.38141:25.741711.32s
18th166Thomas NEWALL Ace bicycles1:27.32171:29.88161:27.321812.90s
19th162Cory THOMAS 1:28.43181:37.87241:28.431914.01s
20th158Lucas MALLALUE Whitekitephotohraphy     DNF1:28.57131:28.572014.15s
21st149Dion PHILLIPS 1:38.91261:29.70151:29.702115.28s
22nd160Adam BATH 1:53.27291:30.28171:30.282215.86s
23rd171Louis KEBBELL Lee Valley Youth CC1:35.17241:31.42181:31.422317.00s
24th156Will BRIERLEY 1:31.81201:33.09221:31.812417.39s
25th150Harvey FRYER 1:34.40231:32.09191:32.092517.67s
26th152Maximilian STANNERS 1:32.12211:32.85211:32.122617.70s
27th161William TYRRELL Pedal& / Surrey Hills Suspension1:32.88221:32.48201:32.482718.06s
28th151Travis WILTSHIRE BSD Racing Team1:38.05251:36.42231:36.422822.00s
29th153Tom COTTRELL 1:50.30281:40.37251:40.372925.95s
30th148Sam BEATTY 1:44.80271:42.47261:42.473028.05s
31st147Evan TIZARD 2:38.94301:51.18281:51.183136.76s

Male: 19-29  Spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st197Max GRIFFITHS-PALMER Ridgehill Race Syndicate1:21.1211:17.6711:17.671-
2nd195Daniel WAGSTAFF 1:21.4221:23.5141:21.4223.75s
3rd191Alex SHAW 1:21.4631:23.2931:21.4633.79s
4th186Dan SCHNEIDER (sen) 1:21.4841:24.3351:21.4843.81s
5th196Keiron WILLIAMS 1:21.9051:23.2521:21.9054.23s
6th178Euan JACKSON Pro cool air conditioning1:59.73211:24.7861:24.7867.11s
7th210Tobi BREWER 1:33.77171:25.0771:25.0777.40s
8th3Jay GREEN (sen) 1:29.17111:25.3881:25.3887.71s
9th182George DALGARNO 1:26.6761:25.4391:25.4397.76s
10th183Toby BRAWN SUMBC1:28.5591:26.34101:26.34108.67s
11th194Jack DRISCOLL 1:32.33151:26.78111:26.78119.11s
12th193Liam BELL (sen2) Spa Riders1:27.2471:28.47121:27.24129.57s
13th181Jamie HARRIS (sen) 1:27.8381:38.07191:27.831310.16s
14th185Archie COULSEY-BELGEONNE Viris1:29.01101:36.52181:29.011411.34s
15th184Bailey CLEMENTS 1:32.01141:29.83131:29.831512.16s
16th190Billy BOWDLER 1:30.59121:30.76151:30.591612.92s
17th188Pete JOHNSTON Spa Riders1:30.63131:30.88161:30.631712.96s
18th211Ben SHAW (sen1) 1:36.72191:30.64141:30.641812.97s
19th180Tom HEALD 1:33.32161:42.06201:33.321915.65s
20th192Guy JAMES (sen) RAF-CA1:34.27181:34.54171:34.272016.60s
21st179Iolo PHILLIPS 1:39.09201:45.08211:39.092121.42s

Male: 30-39  Spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st218Daniel JENKINS 1:22.6911:22.0011:22.001-
2nd216Gavin OWEN 1:24.7331:22.1221:22.1220.12s
3rd220Neil TYLER 1:23.8321:23.7031:23.7031.70s
4th217James BAILEY (mas) 1:26.0541:26.4141:26.0544.05s
6th213Ricky GRAHAM 1:29.0381:27.4661:27.4665.46s
7th203Mez ELDRIDGE-TULL 1:27.8761:28.8271:27.8775.87s
8th208Robert LOWE 1:28.9971:45.60171:28.9986.99s
9th214James LAWRIE Phathead downhill collective1:30.76101:29.2381:29.2397.23s
10th207Alexander RIDDLE 1:29.4291:34.75131:29.42107.42s
11th205Jamie CHAPMAN (mas) 1:35.44121:31.0891:31.08119.08s
12th221Vit ONODI Sm Plant1:36.40141:32.12101:32.121210.12s
13th199Gregory BLINCH 1:35.46131:32.53111:32.531310.53s
14th212Nick BENTLEY 1:33.28111:32.64121:32.641410.64s
15th202Ben PAYNE (mas1) 1:39.39151:37.08141:37.081515.08s
16th200Warren ABRAHAMS 1:39.59161:42.13151:39.591617.59s
17th209Andrew PARGETER Spa Riders1:58.21191:44.16161:44.161722.16s
18th204Sean CHIDGEY 1:48.17171:50.73181:48.171826.17s
19th222Richard MATTHEWS (mas) Self Titled1:52.68181:53.09191:52.681930.68s
20th206Adam PENDLETON RAF-CA2:08.8320     DNS2:08.832046.83s

Male: 40-49  Spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st238Rob FRANCIS 1:24.8111:23.2011:23.201-
2nd232Adam GOULD INFLITE1:25.5221:24.8021:24.8021.60s
3rd234Steven KING (vet) 1:33.23101:26.0931:26.0932.89s
4th237Marti PEARCE Rothfink1:27.4631:27.1341:27.1343.93s
5th227Ashley MANTON Race co cycles1:29.3241:56.38161:29.3256.12s
6th229Liam TYRRELL Pedal& / Surrey Hills Suspension1:29.3551:29.3551:29.3566.15s
7th228Mike ELSE Phathead downhill collective1:30.7461:31.4871:30.7477.54s
8th236Rich WILTSHIRE Bsd Racing Team Fkd Viris1:32.6681:31.4661:31.4688.26s
9th233Jamie LYNN Mountain Mania1:32.2771:41.43121:32.2799.07s
10th235Ryan SHAW Biketart.com go to site1:32.6791:33.6791:32.67109.47s
11th240Oliver YOUNG (vet) 1:33.74121:33.1081:33.10119.90s
12th225Thomas SCHNEIDER 1:33.25111:42.26131:33.251210.05s
13th230Kenny BAKER AJ Cycles1:36.35141:34.27101:34.271311.07s
14th224Redas RAGINSKAS 1:35.41131:44.57151:35.411412.21s
15th223Jacob DAUKSTA 1:37.13151:35.54111:35.541512.34s
16th231Tim MATTHEWS (vet) 2:09.36161:42.86141:42.861619.66s
17th226Stephen COUSINS (2) 4:04.85173:02.83173:02.83171:39.63

Male: 50+  Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st243Ian SANDERS 1:25.6711:24.4311:24.431-
2nd241Scott TURTLE 1:28.2321:25.7021:25.7021.27s
3rd242Aaron YOUNG 1:41.8831:30.6331:30.6336.20s
4th244Matt COUPLAND Dorset Rough Riders1:57.4342:39.5641:57.43433.00s

 

 

Female: U13  Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st31Annie DENNIS 2:03.3711:57.7311:57.731-
2nd28Charlotte LAWTON SILVA 2:10.0032:04.2122:04.2126.48s
3rd30Isabelle ROBERTS 2:06.7122:09.8432:06.7138.98s

Female: 13-14  Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st24Olivia TAYLOR Madison Saracen Development Team1:32.6111:37.1921:32.611-
2nd22Frankie WINDEBANK 1:35.7921:36.4911:35.7923.18s
3rd25Katie ALLSOP Rotor RT1:38.2431:39.5631:38.2435.63s
4th23Bella HEPBURN 1:51.4741:53.4141:51.47418.86s
5th26Bella CLARKE 1:56.5652:02.4251:56.56523.95s

Female: 15-16  Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st18Scarlett VEDMORE 1:43.6531:41.0511:41.051-
2nd20Molly SCOTT 1:42.1814:32.2741:42.1821.13s
4th21Amelia MATTHEWS 2:04.3342:46.7132:04.33423.28s

Female: 17-18  Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st16Jael MAW Recoil Suspension1:36.6611:41.9111:36.661-
2nd17Kayley COUSINS 1:42.3622:01.8121:42.3625.70s

Female: 19-29  Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st1Anna CRAIG Sr Suntour Commencal By Gravit1:34.0011:30.2611:30.261-
2nd4Rhiannon GUNNER Cannondale1:34.7321:36.6421:34.7324.47s
3rd6Alex HODGSON 1:59.4631:56.6331:56.63326.37s
4th8Gemma OYITCH 2:04.3941:58.9841:58.98428.72s
5th7Katie SUTTON 2:32.2652:39.0552:32.2651:02.00
2Josie MCFALL      DNS     DNS     

Female: 30-39  Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st9Hannah ESCOTT 1:44.8611:47.8621:44.861-
2nd12Jen DAFFIN 1:59.5921:46.7911:46.7921.93s
3rd10Erika BROOM 2:09.7231:59.5431:59.54314.68s
4th11Sasha WOOD 2:18.0642:11.2942:11.29426.43s

Female: 40+  Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st13Abi CROSHAW 1:48.1611:51.0011:48.161-
2nd14Mary Ann LYNN Mountain Mania2:31.7622:39.0222:31.76243.60s

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us