withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2023 YT Industries Tweedlove Triple Crown round 2 - King & Queen of the Mountain, Innerleithen

Results (300)Photos (9,688)Videos (0)Event progressionSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
E1 - 5 stagesE2 - 4 stages (S5 void)E3 - 3 stages (S5 void)

Results formatBy category

GenderAll

Male: E1 - 5 stages 17-18  Event progression Spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1021Henry TIMEWELL Blazing Bikes4:27:46.913:20.8412:40.0621:08.0493:36.1412:13.741     12:58.821-
2nd1020Eli SHEARER Sorted and Ride Innerleithen4:28:06.583:25.3222:40.0111:02.1113:41.7152:18.263     13:07.4128.59s
3rd1030Luke FORSHAW Akta / Deviate Cycles / Renthal4:24:53.163:28.9032:43.6531:03.0023:36.7122:17.182     13:09.44310.62s
4th1023Cameron JACKSON Hope Schwalbe4:27:05.203:29.9042:47.7241:03.2833:38.0932:18.944     13:17.93419.11s
5th1024Joe VARNDELL Starling Cycles4:26:42.923:30.1852:54.7371:05.0653:39.0642:22.135     13:31.16532.34s
6th1034Jake FALLOWS Wheel base4:26:00.233:44.2592:54.7061:08.14103:51.5962:32.738     14:11.4161:12.59
7th1028Angus CARLYLE Tweedlove Collective4:32:26.753:51.88122:50.2051:07.8584:00.8772:24.736     14:15.5371:16.71
8th1038Joe LIGEMA 4:22:14.263:49.46112:56.99101:06.6464:01.1882:37.0910     14:31.3681:32.54
9th1037Jason PURVES 4:24:23.883:43.2372:56.3691:03.3144:01.4692:47.2613     14:31.6291:32.80
10th1040Robbie ROSCOE 4:25:46.133:54.82153:04.59131:09.78114:02.10102:30.067     14:41.35101:42.53
11th1031Thomas HILTON Tweedlove Collective4:24:32.593:53.41133:00.76121:06.9774:08.27132:52.4714     15:01.88112:03.06
12th1036Dan EARDLEY 4:24:20.923:53.51143:04.74141:11.93124:07.98122:45.0812     15:03.24122:04.42
13th1032Murdo MYLES Dave Factory Racing4:24:10.363:57.84163:09.09151:12.24134:20.95152:52.9415     15:33.06132:34.24
14th1035Jacob MOORE (u18) 4:25:33.154:44.12182:57.15111:12.32144:03.86112:36.479     15:33.92142:35.10
15th1039Billy ANDERSON 4:21:50.184:12.14173:09.44161:15.85164:17.17142:44.3211     15:38.92152:40.10
1026Sam STENHOUSE 3:31.1964:17.63171:15.0115                    DNF
1029Ally BIRKS Tweedlove Collective3:44.26102:55.428                         DNF
1027Billy BIRKS Tweedlove Collective3:43.258                              DNF

Male: E1 - 5 stages 19-29  Event progression Spread

26 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1096Jake EBDON Santa Cruz4:25:27.603:11.5912:40.35659.17s23:25.8212:09.101     12:26.031-
2nd1090Calum MCBAIN Contour Collective4:21:57.203:13.2722:34.39159.07s13:37.9762:10.402     12:35.1029.07s
3rd1091Thomas MOORE (elt) Vitus Bikes4:21:35.873:21.1442:38.6721:00.7933:32.6942:15.314     12:48.60322.57s
4th1095Liam CLEMENT Bird Cycleworks Factory Racing4:25:46.433:20.6532:39.5641:01.0853:31.9522:15.395     12:48.63422.60s
5th1084Ruaridh JOHNSON Peebles CC4:27:32.533:26.1572:39.2231:02.0363:32.2032:14.283     12:53.88527.85s
6th1092Ant HALE Nukeproof4:21:17.393:25.3962:40.1251:00.8243:39.8282:16.757     13:02.90636.87s
7th1083Riley SCOTT YT UK4:22:07.473:25.3252:50.10121:02.1573:38.0472:19.368     13:14.97748.94s
8th1093Freddy BIRCHILL SouthforkRacing.co.uk go to site4:26:35.383:33.35142:44.2871:03.7593:37.3952:16.576     13:15.34849.31s
9th1075Ruairidh MCRITCHIE 4:23:02.663:35.00152:47.56101:04.92133:40.0592:25.7911     13:33.3291:07.29
10th1089Harvey GAME T-MO Racing4:38:43.063:33.29132:47.94111:06.46163:43.05102:27.7613     13:38.50101:12.47
11th1085Ben JACKSON (sen1) TrailTec4:29:10.353:33.22122:47.2991:04.11113:54.98172:24.469     13:44.06111:18.03
12th1073Sam ARDEN Mighty Cycles4:22:29.273:30.0992:47.1381:03.3783:45.45122:40.2819     13:46.32121:20.29
13th1087Ronan WHITE DHaRCO / Monkstadt / Ride Innerleithen / Vittoria4:34:23.913:28.7082:51.50151:05.40143:44.07112:38.0218     13:47.69131:21.66
14th1078Harry ROBINSON 4:22:55.803:39.37172:54.26171:03.80103:46.75132:25.1110     13:49.29141:23.26
15th1074Brodie HEYES 4:21:38.453:38.97162:51.58161:04.44123:52.43162:27.0612     13:54.48151:28.45
16th1072Hunter MCCRONE ECPM Nukeproof / EPM4:22:44.183:39.91182:51.44141:06.79173:47.67142:31.9515     13:57.76161:31.73
17th1079Freddie THOMSON Whyte Bikes4:24:48.143:47.10192:56.46191:05.97153:48.36152:43.9321     14:21.82171:55.79
18th1071Calum ROSS (exp) 4:24:24.173:53.50222:58.91211:09.82183:56.39182:31.1814     14:29.80182:03.77
19th1080Charlie DUNCAN Cyclehighlands.com go to site4:22:33.203:51.63212:58.14201:13.39204:05.91202:36.5817     14:45.65192:19.62
20th1068Benn GOODWILL 4:22:08.693:57.47233:07.07231:16.46224:14.87212:42.0020     15:17.87202:51.84
21st1076Lachlan SUTTON 4:21:32.69Late to start of stage 23:48.53202:50.59131:10.79194:02.88192:34.47161:00.0015:27.26213:01.23
22nd1064William WALLACE MATHIESON Herbies bikes4:23:08.884:00.60243:06.73221:14.90214:16.96222:49.3022     15:28.49223:02.46
23rd1066Will DUNCAN 4:22:50.864:17.56253:30.64241:24.10244:32.67233:08.9524     16:53.92234:27.89
24th1065Ryan MCMULLAN 4:23:03.324:38.44263:31.93251:20.33234:47.89243:08.3523     17:26.94245:00.91
1086Gabriel SEABRIDGE Cycle Gear / Orange4:55:00.303:31.10112:56.2418                         DNF
1088Lewis MUNRO Pro Industrial Roofing3:30.51104:35.6526                         DNF

Male: E1 - 5 stages 30-39  Event progression Spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1041Mark SCOTT (elt) Santa Cruz4:23:11.283:22.6812:42.2821:00.4213:27.6612:15.961     12:49.001-
2nd1042Chris HUTCHENS The Contour Collective4:22:55.403:35.8232:46.5931:03.7433:46.2432:22.082     13:34.47245.47s
3rd1047James STAPLETON 4:24:40.383:39.8942:52.8641:04.6643:52.6542:23.423     13:53.4831:04.48
4th1048Peter THOMPSON (mas) 4:20:56.393:40.8353:03.1671:09.5873:56.0352:34.306     14:23.9041:34.90
5th1045Lewis COWE 4:21:50.273:50.5773:01.4961:08.9764:02.8162:28.215     14:32.0551:43.05
6th1046Neil STEWART 20Twenty Store4:24:58.143:48.9263:01.0051:08.1954:03.4872:37.407     14:38.9961:49.99
7th1058Ryan FAIRHURST 4:26:48.773:53.8483:11.52111:10.4784:14.3992:44.7210     15:14.9472:25.94
8th1050Matt HALE Deeside MTB4:23:42.144:04.99123:07.6481:11.8494:12.5482:38.008     15:15.0182:26.01
9th1051James BARNES (mas) 4:21:28.434:03.32113:11.24101:13.61124:15.96102:47.0311     15:31.1692:42.16
10th1053Andrew STOREY 4:22:41.684:01.2193:08.8591:11.94104:17.92112:54.7813     15:34.70102:45.70
11th1049Chris HARTLEY 4:22:13.434:06.95133:15.55141:14.91154:18.76122:42.289     15:38.45112:49.45
12th1054Danny CARNE 4:34:38.834:07.28143:12.92121:12.97114:23.23132:55.4114     15:51.81123:02.81
13th1043Lewis BUCHANAN OnlyFans4:44:51.36Late to start of stage 33:25.8922:41.4611:00.4213:35.6522:24.0143:00.0016:07.43133:18.43
14th1052Andrew CRITCHLEY 4:21:20.664:14.93153:14.85131:17.23164:31.28142:57.6215     16:15.91143:26.91
15th1059Sean TODD Mighty Cycles4:22:25.234:22.03163:33.46161:14.79144:50.32162:54.7512     16:55.35154:06.35
16th1057Peter HARDY (mas) 4:23:03.744:38.57173:26.17151:18.19174:47.34153:01.4416     17:11.71164:22.71
1061Alistair COGHILL 4:02.82104:36.12171:14.1413                    DNF

Male: E1 - 5 stages 40-49  Event progression Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1012Scott EDGWORTH Forbidden Bikes4:27:07.413:41.9512:58.3311:08.1813:50.6412:29.341     14:08.441-
2nd1014James STRACHAN Team Brits Racing4:26:45.583:56.9223:03.7021:11.8224:15.6522:37.152     15:05.24256.80s
3rd1013James DAVIDSON (vet2) 4:24:13.984:01.1833:09.7231:12.6434:18.6332:41.023     15:23.1931:14.75
4th1018Marcin BIEDA 4:28:55.574:02.3643:13.8741:17.3654:21.9143:08.507     16:04.0041:55.56
5th1016Colin PEARCE Arran High School MTB Club4:22:10.564:19.7563:17.5051:14.3244:29.8552:52.104     16:13.5252:05.08
6th1019Euan BEGBIE 4:25:38.644:08.2353:18.0561:18.8964:33.8363:05.285     16:24.2862:15.84
7th1015Jibson CLARK 4:22:32.394:45.1973:33.9871:23.3075:13.3873:06.436     18:02.2873:53.84
8th1017Christopher WESTWORTH RAF Gravity4:23:55.265:04.7383:49.6381:24.8085:13.6283:27.998     19:00.7784:52.33

Male: E1 - 5 stages 50-59  Event progression Spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1001Nigel PAGE Nukeproof SRAM Factory Racing4:26:31.253:53.7022:55.7211:09.7623:59.8412:26.251     14:25.271-
2nd1006Dan BISHOP Ace Bicycles Monmouth4:26:44.123:51.8313:06.1161:09.2814:07.1232:35.832     14:50.17224.90s
3rd1010Chris MCCANN 4:25:28.073:54.8032:59.0821:12.9864:03.7922:43.044     14:53.69328.42s
4th1005Zac HUBERY 4:22:47.454:00.6243:02.5531:11.3244:08.2642:41.213     15:03.96438.69s
5th1003John MCNEIL HRC4:27:28.494:02.4763:03.9051:12.5754:09.1952:53.798     15:21.92556.65s
6th1007Andy SADLER Ace Bicycles Monmouth4:30:10.104:01.3653:03.4041:10.9134:19.5672:59.779     15:35.0061:09.73
7th1004Allan LAUDER 4:25:28.384:09.3873:26.7591:17.1494:17.2362:49.426     15:59.9271:34.65
8th1008Richard HAY 4:26:13.194:17.8983:14.1671:15.2884:29.1282:44.195     16:00.6481:35.37
9th1009Duncan MCGOWAN 4:26:53.344:19.5693:15.2381:15.2174:35.4092:52.967     16:18.3691:53.09

 

 

Female: E1 - 5 stages 17-18  Event progression Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1103Hannah MULLIN Vitus Firsttracks4:21:00.494:32.7313:25.7811:17.5114:51.7613:00.901     17:08.681-
2nd1110Isabelle HOGAN The Bike Bothy Forres4:23:14.855:06.6423:54.1421:31.9925:39.1523:25.942     19:37.8622:29.18
3rd1105Charlotte TUCKWOOD KICC4:27:33.366:16.7835:47.8331:45.2236:42.4734:30.553     25:02.8537:54.17

Female: E1 - 5 stages 19-29  Event progression Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1101Chloe TAYLOR Scott4:24:28.203:47.4813:00.7411:07.9313:59.4612:35.142     14:30.751-
2nd1100Polly HENDERSON Juliana Bicycles4:26:42.883:55.4923:03.4021:10.1024:01.8322:32.171     14:42.99212.24s
3rd1102Emily ASHWOOD YT Industries4:21:22.624:10.0033:31.6831:13.7534:24.5432:44.713     16:04.6831:33.93
4th1107Megan-Thalia GIBLIN Burgtec Peatys4:26:35.554:41.0943:39.9151:19.4244:46.8743:05.074     17:32.3643:01.61
5th1106Bethany MCCULLY Creation Cycles4:27:03.385:03.5653:39.6941:20.4554:56.4553:06.185     18:06.3353:35.58
6th1111Hannah JOHNSON 4:26:09.395:45.0564:33.6461:45.8366:55.6264:32.026     23:32.1669:01.41

Female: E1 - 5 stages 30-39  Event progression Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1098Bex BARAONA Fox Factory / Yeti4:25:29.693:50.8613:04.0811:07.1114:01.3812:34.871     14:38.301-
2nd1099Katy WINTON GT-Continental Factory Racing4:26:52.493:54.0623:07.9221:11.4425:09.0022:35.742     15:58.1621:19.86
3rd1109Katie MAY Deeside MTB4:26:22.705:05.0633:49.2831:28.7235:16.7733:20.663     19:00.4934:22.19

Female: E1 - 5 stages 40-49  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Journey Penalty details S1 S2 S3 S4 S5 Penalties Total time Diff
1st1108Emma MCROBB The FNY Collective4:24:06.114:25.2213:27.4611:17.4014:34.0413:06.551     16:50.671-
2nd1104Pippa WALLACE 4:23:47.494:58.2023:54.3021:23.8625:01.7323:17.922     18:36.0121:45.34

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us