withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (280)Photos (1,371)Videos (0)Event progressionSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
MTB course - 6 stagesE-MTB course - 7 stages

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: MTB course - 6 stages Hardtail  Event progression Spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st72Mike SMITH (htl) Steel is real1:45.699148.207s149.379s148.281s11:51.37111:57.75818:00.6951-
2nd77William CLELAND Team Far Kew1:51.715250.933s251.856s350.613s21:59.83622:02.61828:27.571226.876s
3rd75Brett LAMPER Dawley Bikes1:52.140352.125s351.555s250.977s32:02.78532:12.50848:42.090341.395s
4th207William LLOYD 2:06.199455.972s459.148s41:00.73942:22.48162:09.98539:34.52441:33.829
5th73Alfie NORTON 2:09.867658.726s61:03.30861:02.57552:21.54352:22.28559:58.30451:57.609
6th78Drew BARRITT 2:07.676558.894s71:04.74271:02.87562:18.54642:27.993610:00.72662:00.031
7th76Christopher TILLOTT 2:17.054757.852s51:02.62151:03.50472:33.59772:32.770710:27.39872:26.703

Male: MTB course - 6 stages U13  Event progression Spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st241Dougal OGILVY 2:00.840152.691s152.699s150.972s12:07.54722:08.36328:53.1121-
2nd237Woody CLAYTON SDW2:02.328253.804s254.403s255.656s22:07.51912:07.23419:00.94427.832s
3rd244Liam WALLIS 2:12.632459.903s31:00.012458.750s42:19.12142:20.69939:51.117358.005s
4th243Bryce MASON Team portaloo2:12.52331:02.507558.257s358.336s32:15.91832:25.29749:52.838459.726s
5th239Elliot HAIGH 2:18.80451:02.49241:03.74261:01.03952:23.43452:27.324510:16.83551:23.723
6th238Joseph GEAR-BROWN Ace bicycles2:22.96161:04.70361:03.36051:04.87562:30.37562:27.387610:33.66161:40.549
7th263Owen SVENSEN-DAVIES 2:28.62971:08.52771:05.42971:11.02772:42.82872:38.566711:15.00672:21.894
8th240George HAINES (u15) Merton Saints BMX2:41.969101:10.24681:20.06291:14.96482:44.94682:46.598811:58.78583:05.673
9th242Dylan MEREDITH HSM2:38.13681:25.102101:15.28681:16.89093:04.563102:51.4611012:31.43893:38.326
10th236Archie FITZGERALD Southern Enduro2:39.84091:19.18391:24.363101:22.278103:04.19992:47.832912:37.695103:44.583

Male: MTB course - 6 stages U15  Event progression Spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st265George COTSWORTH-SMITH Silverfish MB Cyclery1:51.410248.075s148.191s246.867s11:55.11712:01.32418:10.9841-
2nd254Louis WALLIS 1:53.516449.118s249.410s447.402s32:00.49752:04.76248:24.705213.721s
3rd257Charlie POULTER The Trail Academy1:53.820552.805s750.457s652.906s61:59.84732:02.92628:32.761321.777s
4th268Josh UNDERWOOD 1:56.742649.282s349.843s547.902s42:00.38742:09.62988:33.785422.801s
5th255Rico MCSTAY 1:58.907752.089s650.734s748.840s52:00.74662:04.06738:35.383524.399s
6th258Joe CARPENTER Turquee RT1:50.719149.297s448.156s147.117s21:55.16422:43.270218:53.723642.739s
7th245Louis LAWSON Mountain Bike Club2:00.804954.891s956.457s1454.239s82:06.33682:09.37979:02.106751.122s
8th264Ben LARKINS 2:04.547121:00.2231957.102s1556.347s132:07.19592:06.32859:11.74281:00.758
9th256Harry FRASER (u18) 2:08.5661654.363s856.207s1354.464s102:11.519112:09.22669:14.34591:03.361
10th266Oliver SUMMERFIELD 2:09.8601758.258s1455.531s1155.351s112:09.309102:14.684129:22.993101:12.009
11th246Jake PAUL 2:06.1831356.008s1154.769s955.711s122:15.644132:14.715139:23.030111:12.046
12th248Leo MORETON 2:07.1401457.098s1257.539s1658.047s142:11.980122:14.481119:26.285121:15.301
13th249Theo CHANDLER 2:03.2191157.121s1355.437s1054.355s92:23.394152:13.008109:26.534131:15.550
14th267Theo ELLIS GT Viris2:00.215855.918s1053.355s853.004s72:39.234212:10.74299:32.468141:21.484
15th253Morris DAVIS 2:11.371201:00.1801858.664s181:00.816192:21.379142:16.996159:49.406151:38.422
16th259Harry NEWMAN (yth) 2:15.4382158.488s1557.945s1758.070s162:23.511162:17.672169:51.124161:40.140
17th252Leo ROWLES Mountain Bike Club2:08.1871559.082s161:03.731221:00.550182:29.321182:22.1321710:03.003171:52.019
18th250Jack STONEHILL Mountain Bike Club2:10.441181:08.066231:05.332231:06.594232:26.801172:22.9721810:20.206182:09.222
19th320Arnie SPACKMAN 2:21.317221:02.863201:00.254191:01.301202:30.512192:28.7691910:25.016192:14.032
20th269Oscar SERCOMBE 2:02.1521059.347s1756.160s1258.336s173:13.418232:16.2311410:25.644202:14.660
21st251Reuben MAHONEY 2:10.469191:03.965211:01.704201:04.129222:36.043202:44.7232210:41.033212:30.049
22nd260Elliot SMITH (u18) 1:53.437349.696s548.762s358.050s152:03.27474:10.8442510:44.063222:33.079
23rd247Oskar BILLINGTON-VERNON 2:21.894231:04.586221:01.754211:01.360213:36.441242:39.2192011:45.254233:34.270
24th262Tiger GLOAG VCL2:45.750241:12.312241:12.738241:18.414242:56.922222:56.2972312:22.433244:11.449
25th314George BALDWIN 3:08.785251:29.539251:30.340251:38.828253:43.023253:13.2392414:43.754256:32.770

Male: MTB course - 6 stages U18  Event progression Spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st277Luke RICHARDSON (jun) 1:47.027346.680s146.601s145.129s11:50.14411:54.13317:49.7141-
2nd300Oli POULTER The Trail Academy1:46.926247.055s247.352s245.192s22:00.47241:56.29328:03.290213.576s
3rd274Finlay WOODLIFFE Firecrest MTB1:52.887550.285s548.348s347.946s41:55.60222:02.36348:17.431327.717s
4th290Thomas NEWALL Ace bicycles1:54.015750.602s649.195s449.984s61:59.33632:02.98958:26.121436.407s
5th289Stanley TAYLOR 1:49.828449.989s450.590s746.922s32:14.925162:00.02738:32.281542.567s
6th285Charlie WILLIAMSON 1:53.942652.793s850.129s650.144s72:02.29772:03.69168:32.996643.282s
7th276Charlie BAKER 1:58.5971349.946s349.989s547.949s52:02.44582:04.66888:33.594743.880s
8th286James CROSSMAN 1:57.3521153.937s1052.722s1052.024s102:01.02752:04.47678:41.538851.824s
9th281Jack STOKES (u18) 1:57.4731252.985s951.238s851.442s92:02.68792:07.465128:43.290953.576s
10th292Saxon DOCKERILL 1:55.985857.203s1451.582s951.180s82:02.03162:05.649108:43.6301053.916s
11th298Thomas MASON (u18) 1:56.473956.516s1254.329s1354.750s162:06.363112:05.61098:54.041111:04.327
12th275Daniel MCVITTIE 2:01.8321555.656s1154.653s1453.684s132:04.504102:09.192148:59.521121:09.807
13th293Lockie MANN 1:57.1531052.047s754.988s1553.695s142:14.817142:06.992118:59.692131:09.978
14th278Michael RALPH 2:02.5541657.367s1555.215s1653.289s122:07.746132:07.769139:03.940141:14.226
15th284Ollie RICHMOND 2:03.6991858.476s1856.753s1757.355s182:07.356122:12.633169:16.272151:26.558
16th261William WILSON (u18) 2:03.7421959.157s1953.316s1152.101s112:20.906182:09.996159:19.218161:29.504
17th283Jonathan YOUNG (u18) 2:03.516171:00.9762153.953s1254.664s152:14.859152:14.664179:22.632171:32.918
18th270Callum MORETON 2:01.7891458.168s1756.906s1857.109s172:32.793202:14.754189:41.519181:51.805
19th297Oliver HANCHET 2:04.024201:05.9422459.590s2157.946s192:15.114172:23.648219:46.264191:56.550
20th291Lachlan MACFIE 2:10.0942257.582s1657.691s191:02.527222:30.457192:15.398199:53.749202:04.035
21st288Ethan DAVIS Banstead TKD2:06.274211:02.3362259.165s2058.375s202:34.074232:28.1102310:08.334212:18.620
22nd294Hadley HOLDEN 2:19.9502359.492s201:01.964221:02.481212:33.113212:21.7382010:18.738222:29.024
23rd271Edward BALDWIN (u18) 2:23.347251:05.668231:02.809231:09.015242:41.297242:27.6532210:49.789233:00.075
24th282Theo SCHOFIELD 2:50.196291:18.086281:09.137241:07.953232:33.532222:32.2852411:31.189243:41.475
25th280Sam HALAWANI Mountain Bike Club2:23.340241:13.750251:11.703251:24.074263:00.883252:34.2032511:47.953253:58.239
26th279Harvey GILLIES 2:49.461271:16.019261:16.660271:27.582273:45.512273:36.2072714:11.441266:21.727
27th272Jack NEAME 2:49.629281:16.481271:24.301281:32.762283:37.758264:10.0272814:50.958277:01.244
28th273Jamie SMITH (u18) 2:39.012263:16.391291:15.618261:23.524253:46.676283:11.4962615:32.717287:43.003
302Patrick LEAR 1:45.500156.531s132:06.25029                    DNF

Male: MTB course - 6 stages U21  Event progression Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st303Charles CROSSLEY 1:44.856246.621s147.140s344.461s11:47.63611:54.74627:45.4601-
2nd308Jasper JOHNSON Yeti1:42.383146.769s246.945s245.675s31:54.65731:50.70017:47.12921.669s
3rd304Deron HARBISON Privater Bikes and Proper cycling1:49.496448.636s448.265s445.957s41:52.20721:59.69138:04.252318.792s
4th315Noah GRINDELL 1:52.511553.086s752.324s749.758s71:58.33652:02.75448:28.769443.309s
5th306Alfie HOUSTON 1:57.086850.579s549.820s548.805s52:02.22372:08.21478:36.727551.267s
6th310Shane WINDRIDGE 1:53.946752.789s651.465s651.363s82:04.53982:06.02858:40.130654.670s
7th322Tor RICHARDSON 1:53.453658.718s852.973s849.571s62:01.53962:07.22368:43.477758.017s
8th305Sam MEETEN 1:47.129347.117s346.411s144.722s21:56.82444:09.473810:11.67682:26.216

Male: MTB course - 6 stages 21-29  Event progression Spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st321Henrik JENSEN 1:41.894145.895s145.520s143.035s11:45.33211:50.43717:32.1131-
2nd215Danny RILEY 1:50.797349.328s249.375s348.164s31:55.06332:00.14928:12.876240.763s
3rd316Oscar WOMBELL 1:44.750249.539s347.934s246.680s21:52.64122:11.65798:13.201341.088s
4th307Archie COULSEY-BELGEONNE Recce Clothing / Viris1:50.961452.836s549.996s451.543s62:05.04362:02.71938:33.09841:00.985
5th211Jordan FLETCHER 1:54.398552.641s450.500s550.062s42:04.46542:05.32858:37.39451:05.281
6th212Finn ROWLING-ASHWORTH 2:00.336753.036s651.528s650.750s52:06.30972:07.65668:49.61561:17.502
7th203Jack MAY-DAVIS 1:56.996654.945s952.293s852.176s82:06.79382:08.52378:51.72671:19.613
8th206Sam CHAPMAN (sen) 2:04.309854.238s852.117s751.809s72:08.05592:10.48489:01.01281:28.899
9th209Alex STEWARD Cycle Revolution2:19.2231353.992s753.715s952.504s92:04.54352:05.29349:09.27091:37.157
10th214Ryan STURGESS Team Far Kew2:06.4411057.407s1157.019s1157.145s122:12.105102:14.485109:24.602101:52.489
11th208Kieran ROBSON 2:07.1401155.875s1057.074s1254.867s102:15.168112:19.594139:29.718111:57.605
12th218Nathan POYNTER 2:09.242121:03.2971356.879s1059.183s132:33.488122:14.563119:56.652122:24.539
13th217Sam BYRNE 2:06.348958.071s1259.519s1356.652s112:44.559132:17.7031210:02.852132:30.739
14th202Ryan BENNETT 3:35.613141:20.266141:22.359141:51.195149:12.265143:32.4031420:54.1011413:21.988

Male: MTB course - 6 stages 30-39  Event progression Spread

46 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st188Rob NEWMAN (mas) Ace bicycles / Airport Autos1:46.500148.656s547.590s246.484s41:49.03111:55.25017:53.5111-
2nd161Jack BECKERSON Ace bicycles1:47.390246.551s145.606s145.840s21:50.46431:58.87177:54.72221.211s
3rd201Nathan WOOD (mas1) Cycletech Eastbourne1:49.051547.602s348.285s446.094s31:49.78221:55.79327:56.60733.096s
4th169Jamie ARNOLD 1:49.402747.457s249.648s645.188s11:51.37541:56.03937:59.10945.598s
5th162Chris RYAN D & D Cycles1:47.476348.297s448.270s347.387s61:57.687101:56.82848:05.945512.434s
6th157Ben MANNERING 1:50.317949.016s649.227s548.656s81:52.92251:56.82848:06.966613.455s
7th195Grenville PARKER 1:49.868849.894s750.071s747.078s51:56.69191:58.07968:11.681718.170s
8th159George HEBDEN 1:48.497458.816s3750.383s847.676s71:55.92662:01.153108:22.451828.940s
9th199George BEATTIE 1:54.0901452.055s1251.785s1452.118s221:56.48981:59.56288:26.099932.588s
10th167Nick MATTHEWS 1:49.332650.739s952.519s1951.805s212:01.418152:01.06698:26.8791033.368s
11th170Nick BROWN (mas) 1:54.0781349.942s851.410s1151.621s201:57.973112:03.602138:28.6261135.115s
12th194Bradley BEETS Team Far Kew1:50.4451053.902s2152.492s1850.836s162:00.723132:01.879128:30.2771236.766s
13th198Will COPSEY 1:52.1251254.231s2350.575s950.617s132:03.324192:01.836118:32.7081339.197s
14th168Danny FENNELL 1:55.9611752.152s1351.093s1049.414s102:01.340142:03.738148:33.6981440.187s
15th12Sean QUAIL Shred City1:50.5861153.148s1852.820s2048.910s91:58.016122:12.011288:35.4911541.980s
16th190Sam GOSHERON 1:56.4141851.961s1151.828s1549.848s112:02.390172:04.098158:36.5391643.028s
17th166Phil GRUNDY White Cloud Coffee1:54.9961551.933s1051.687s1351.121s171:56.04372:11.290278:37.0701743.559s
18th186Jack ARNOLD 1:56.7851952.726s1553.793s2451.149s182:02.852182:05.957178:43.2621849.751s
19th158John COATES (mas) 1:57.6332152.543s1452.426s1750.570s122:04.117222:08.433228:45.7221952.211s
20th171Chris DUNN (mas2) 1:57.7502253.832s2053.004s2153.110s262:03.520202:06.074188:47.2902053.779s
21st173Peter SKILTON 1:57.8592355.278s2855.152s2851.512s192:01.602162:06.109198:47.5122154.001s
22nd178Iain OTTAWAY 2:00.2852554.676s2555.141s2752.957s242:03.520202:07.793218:54.372221:00.861
23rd192Adam FRENCH 2:00.9342655.403s2955.598s3056.305s342:04.274232:05.146168:57.660231:04.149
24th177Joshua DILLON 1:57.1442052.890s1652.289s1650.816s152:15.797322:09.769238:58.705241:05.194
25th182Luke GREGORY Refresh Cycles1:58.6442453.062s1754.278s2552.532s232:13.683272:07.535208:59.734251:06.223
26th153Hamish CHILTON Gocycle2:04.1013353.476s1953.422s2253.390s272:04.973242:10.742269:00.104261:06.593
27th200Michael HARVEY-BROWNE Team BP2:03.3783154.098s2254.347s2653.769s292:07.270252:13.110339:05.972271:12.461
28th183Lee MCCAW 1:55.2741657.176s3251.586s1250.785s142:15.746312:16.028359:06.595281:13.084
29th172Tom SCOTT (mas) Pro-laps2:02.5042958.605s3656.297s3454.055s302:12.515262:10.269259:14.245291:20.734
30th164Matthew SESSIONS 2:01.9812854.508s2457.063s3653.497s282:16.625342:17.336379:21.010301:27.499
31st165Oscar LANGLEY 2:04.9293556.000s3056.039s3157.320s362:14.753292:12.332319:21.373311:27.862
32nd160Tom GAUNT 2:02.9683057.532s3556.070s3256.039s332:16.012332:16.567369:25.188321:31.677
33rd187Robert JACOB 2:09.8684155.023s2659.144s3855.359s322:15.590302:10.219249:25.203331:31.692
34th152Richard WILKINS 2:09.3864057.164s3155.285s2955.062s312:14.500282:18.520389:29.917341:36.406
35th181Chris MILLER 2:05.1683757.519s3457.375s3756.531s352:26.379402:12.195299:35.167351:41.656
36th176Matthew WRIGHT (mas1) 2:01.8252759.895s4057.055s3557.344s372:28.684412:12.586329:37.389361:43.878
37th155Jacob GARROD 2:03.8793255.234s2753.504s2353.051s252:41.769432:12.211309:39.648371:46.137
38th193Scott BRASSELL 2:05.086361:00.551421:00.102421:00.250432:21.930352:15.984349:43.903381:50.392
39th174Richard NORTH 2:09.277391:00.0084159.485s4159.152s412:22.317362:20.172399:50.411391:56.900
40th197Andy SAWICKI 2:04.9143458.848s3856.172s3358.144s382:35.316422:21.883419:55.277402:01.766
41st179Aleksandar BARZENSKI 2:07.9933857.297s3359.372s4058.344s402:25.398392:28.836429:57.240412:03.729
42nd175Stefan PIENKOWSKI 2:15.074441:01.617431:00.637441:04.644442:22.992372:21.6644010:06.628422:13.117
43rd191Thomas LEJASMEIERS 2:14.426431:02.410441:00.4884358.282s392:46.625452:31.0624310:33.293432:39.782
44th90Matthew TILLMAN 2:13.6014259.742s3959.324s3959.453s422:24.774383:02.4064610:39.300442:45.789
45th163Simon CLEMAS 2:34.105461:08.285451:08.715461:12.523462:42.614442:33.8794411:20.121453:26.610
46th180Sam WATKINS 2:31.425451:10.211461:07.226451:11.559452:53.797462:41.1604511:35.378463:41.867

Male: MTB course - 6 stages 40-49  Event progression Spread

41 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st144Brad SHEEHAN D&D Cycles1:43.051146.296s145.336s143.852s11:46.70711:53.50417:38.7461-
2nd111Tate DORTON 1:50.332547.406s246.196s246.700s21:48.39121:53.52427:52.549213.803s
3rd101David VALLER MB Cyclery / Saddleback / Yeti1:46.543348.336s347.793s347.965s51:53.02331:59.29348:02.953324.207s
4th115Adrian PAUL 1:45.868253.309s1248.734s447.422s31:54.49641:57.31638:07.145428.399s
5th119Charlie SMITH (vet) MB Cyclery1:50.793649.761s548.774s548.664s61:57.82852:03.15288:18.972540.226s
6th146Paul BALLANTYNE Sussex saddle sniffers1:51.907951.972s951.473s949.141s71:58.53962:02.66468:25.696646.950s
7th141Beaver MOSLEY Sussex saddle sniffers1:51.359750.168s650.649s651.926s132:04.058122:00.58658:28.746750.000s
8th102Tom COX (vet) 1:51.820849.707s452.117s1347.582s42:06.628152:03.63298:31.486852.740s
9th126James CLIFFORD-COX 1:58.4731350.375s752.027s1149.363s92:00.51272:03.699108:34.449955.703s
10th139Ryan DEAN 1:48.258458.109s3350.836s752.648s152:08.066202:02.77478:40.691101:01.945
11th145Jamie MARSHALL 1:56.6021153.285s1151.868s1050.614s102:04.628132:07.172138:44.169111:05.423
12th117??? BARRY DGLB2:08.3283551.703s850.996s849.141s72:00.91882:05.683118:46.769121:08.023
13th134Rob BOWLES 1:54.9261052.836s1052.035s1250.739s112:12.914272:08.332148:51.782131:13.036
14th125Jai BRODIE 1:58.9421554.707s1654.297s1752.840s162:07.160172:07.075128:55.021141:16.275
15th135Ben ROBINSON (vet) 2:01.7382156.793s2552.593s1451.621s122:06.949162:09.285158:58.979151:20.233
16th105James PERKINS 2:00.7771854.852s1754.886s2155.270s232:02.403102:11.555218:59.743161:20.997
17th121Dan WATERS 2:05.8243357.789s3156.121s2354.649s202:02.36392:09.680189:06.426171:27.680
18th129Mark BROOKS 2:01.7192055.262s1956.993s2653.637s182:07.195182:11.629229:06.435181:27.689
19th128Chris JONES (vet) 2:04.9183155.703s2253.953s1655.254s222:09.273222:09.368169:08.469191:29.723
20th148Calum THOMSON 1:58.4931454.594s141:00.7933552.359s142:06.445142:17.625319:10.309201:31.563
21st116Ludo FORRER 2:03.7112755.894s2356.055s2256.183s272:07.977192:12.886249:12.706211:33.960
22nd104Noel TOVEY Gocycle2:04.2932954.246s1354.602s1955.821s252:15.242302:09.379179:13.583221:34.837
23rd147Duncan SMITH (vet2) Sussex saddle sniffers1:59.3121654.625s1552.851s1555.559s242:20.160322:13.688279:16.195231:37.449
24th131Nathan SMITH (vet2) RideCamo2:05.4923256.031s2456.325s2456.086s262:09.176212:13.199269:16.309241:37.563
25th114Simon SPIRIAK 2:06.7973457.004s2854.656s2054.461s192:10.692252:13.015259:16.625251:37.879
26th109Richard VAN BREDA 2:03.5672558.761s3457.504s2857.602s292:10.340242:10.613209:18.387261:39.641
27th137Paul WOOD (vet) 2:03.6172656.918s2759.152s3359.852s342:09.582232:10.110199:19.231271:40.485
28th100Mark MORETON 2:02.6252454.937s1857.582s2958.246s322:15.832312:12.234239:21.456281:42.710
29th103Philip BAKER 2:02.414231:03.5163957.012s2758.097s312:11.023262:17.531299:29.593291:50.847
30th113Chris ESPEY 0% finance2:04.0592856.813s2659.668s3458.079s302:14.996292:17.531299:31.146301:52.400
31st110Darren CUDD 2:14.2303857.160s2954.551s1853.250s172:20.426332:14.438289:34.055311:55.309
32nd319Jamie ROGAN 2:01.2301955.277s201:05.9813754.668s212:14.563282:22.434349:34.153321:55.407
33rd118Padraic BUCKLEY Nirvana1:57.8871255.386s2156.477s2556.958s282:03.684112:45.746419:36.138331:57.392
34th120Andy HOUSTON 2:04.777301:00.9103757.715s3058.914s332:23.586352:22.121339:48.023342:09.277
35th108David WING 2:02.3792257.671s3058.863s321:00.996362:25.872362:25.043369:50.824352:12.078
36th138Tommy BAHAMA 2:11.2033658.860s3558.582s311:00.277352:22.992342:21.649329:53.563362:14.817
37th142Tommy DOUST 2:11.715371:00.379361:03.347361:05.793382:28.680382:26.2463710:16.160372:37.414
38th132Matt STRAKER-TAYLOR Wyld Stallyns2:18.152391:01.668381:06.141381:09.004392:46.750402:34.2193910:55.934383:17.188
39th127Stuart ARNOLD 2:28.973411:12.133411:10.003391:12.293402:42.805392:31.1453811:17.352393:38.606
40th136Peter NOON 2:24.825401:07.773401:17.086401:15.035412:58.742412:42.6144011:46.075404:07.329
41st107Chris MARSHALL (2) 2:00.5001758.082s323:50.410411:01.160372:26.226372:24.8523512:41.230415:02.484

Male: MTB course - 6 stages 50-59  Event progression Spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st219Ashley NEWBERY 1:52.199249.305s149.574s147.805s11:57.84022:01.59828:18.3211-
2nd225Ben LEACH TMC - Team Mitchell Cycles1:49.637159.469s950.856s249.645s21:54.23011:59.29318:23.13024.809s
3rd223Philip CLAYTON (gvet) SDW1:55.239352.062s253.211s450.476s32:01.06332:06.05138:38.102319.781s
4th230Stuart CATFORD DC Cycles1:58.735454.961s652.984s351.566s42:05.30452:13.09078:56.640438.319s
5th224Luke ROBSON (gvet) 2:00.386754.769s554.500s654.141s62:05.06742:09.31648:58.179539.858s
6th228Michael CHIVERS (gvet) 2:01.481954.250s456.141s953.907s52:06.22662:09.37559:01.380643.059s
7th221Torben COOK Refresh Cycles2:00.379656.438s754.004s555.520s92:08.89972:13.47789:08.717750.396s
8th149Paul HUNT (gvet) Southern Demolition2:00.812856.781s855.188s854.559s72:15.68492:11.32469:14.348856.027s
9th231Mark ASTLEY 2:00.152554.020s354.750s754.621s82:14.22282:27.227149:24.99291:06.671
10th220James DAVIS (gvet) 2:12.641101:02.148111:00.914111:01.390112:24.911112:26.0621110:08.066101:49.745
11th233Brian SEARLE 2:14.391121:03.050131:01.156121:03.703132:21.286102:26.5821210:10.168111:51.847
12th227Matthew CLARK (gvet) 2:13.0861159.996s1059.364s101:00.004102:41.102142:23.6521010:17.204121:58.883
13th299Andy CARPENTER C&N Cycles RT2:19.351131:02.274121:03.957131:02.309122:30.316122:26.6481310:24.855132:06.534
14th232Matt BALDWIN 2:22.082151:04.532141:06.640141:05.523142:44.278152:22.934910:45.989142:27.668
15th229Julian DAVIS 2:20.945141:05.297151:07.840151:06.453152:34.793132:30.6721510:46.000152:27.679
16th222Simon KIRBY (gvet) 2:41.758161:16.301161:19.539161:24.320163:16.075162:53.8171612:51.810164:33.489

Male: MTB course - 6 stages 60+

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st71Jonathan CRONE 2:29.64411:06.31311:12.49211:08.89012:46.71812:35.094111:19.1511-

Male: MTB course - 6 stages Fun  Event progression Spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st92Emils JANSONS FlyingMeta2:02.590155.711s153.692s154.859s22:10.84822:12.39019:10.0901-
2nd311Tim POWELL 2:07.493556.011s355.418s255.293s32:04.52412:12.57029:11.30921.219s
3rd13Robin GODDING Jay Gee Autos Racing2:06.344458.805s757.402s357.304s52:13.62132:13.09839:26.574316.484s
4th80Ben LANE 2:09.996755.891s259.176s854.660s12:15.94242:15.96559:31.630421.540s
5th81Patryk KORPAL 2:03.101258.347s61:01.8941257.019s42:24.906102:14.77449:40.041529.951s
6th93Callum CRIPPS 2:04.74331:05.8831658.781s657.476s62:19.49252:22.37589:48.750638.660s
7th82Ian HAYES 2:10.74681:03.012131:00.1911059.898s82:20.52062:16.95769:51.324741.234s
8th79James TROUGHTON 2:11.1681159.375s1058.953s71:04.621122:22.13372:17.55579:53.805843.715s
9th86Charles FRY 2:10.781959.254s959.891s957.734s72:22.77482:24.691119:55.125945.035s
10th83Fabio ANTONCINI 2:11.1481057.352s457.867s41:00.69592:27.383112:23.21499:57.6591047.569s
11th89David ROWSELL 2:07.75061:13.1051758.070s51:04.801142:24.69992:28.1761310:16.601111:06.511
12th97Jordan SUTTON 2:12.969121:02.957121:03.398131:04.774132:28.633122:28.5621410:21.293121:11.203
13th91Chris WILLCOCKS 2:15.8671359.211s81:01.535111:07.469152:38.141132:24.1531010:26.376131:16.286
14th84Alex BUTLER 2:18.250141:02.472111:05.118151:04.141112:41.789142:27.7151210:39.485141:29.395
15th94Joe POWELL (fun) 2:31.411161:04.008141:03.813141:09.645162:46.551152:33.4501611:08.878151:58.788
16th87Peter RYDER 2:24.2271557.508s51:14.184171:01.629103:10.805172:30.8121511:19.165162:09.075
17th98Frank ISZARD 2:32.270171:05.559151:05.957161:11.289172:59.125162:37.5431711:31.743172:21.653
18th99Matthew WILLIAMS (gvet) RevampBikes RT2:52.774181:19.543181:22.500182:27.504183:46.465183:23.9681815:12.754186:02.664

 

 

Female: MTB course - 6 stages U13  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st61Sienna PAUL 2:15.07811:01.64111:02.87911:04.02412:18.00812:23.707110:05.3371-
2nd62Emily SUMMERFIELD 2:51.88321:19.04621:15.18721:30.75023:16.80822:56.446213:10.12023:04.783

Female: MTB course - 6 stages U16  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st65Katie ALLSOP Rotor RT2:03.011155.313s156.051s155.520s12:06.45312:08.21019:04.5581-
2nd66Mai WOODMAN 2:22.89521:05.21921:01.42221:03.68422:29.03522:25.582210:27.83721:23.279

Female: MTB course - 6 stages U21  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st70Lucy ALLSOP Rotor RT2:06.019156.957s156.382s158.985s22:15.25422:13.93819:27.5351-
2nd68Alice BURWELL 2:09.559257.856s258.418s255.906s12:13.24312:17.16829:32.15024.615s
3rd69Grace SHARP 2:23.32831:03.46131:05.52741:06.55042:42.53142:37.566410:58.96331:31.428
4th67Lucy BARKER 2:28.42641:06.66041:04.82431:06.53532:38.46932:34.653310:59.56741:32.032

Female: MTB course - 6 stages 21-34  Event progression Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st56Sophie HEBDEN 2:06.527158.535s358.731s259.648s42:15.67622:12.10119:31.2181-
2nd54Antonia REUSCHER 2:12.219259.805s559.914s459.597s22:17.15242:17.32829:46.015214.797s
3rd58Katie LOVE 2:19.171557.723s257.723s159.277s12:15.25812:17.84849:47.000315.782s
4th60Yasmin THORPE D&D Cycles2:17.532458.801s458.797s31:00.31652:16.45732:17.72739:49.630418.412s
5th59Hannah COCKLE 2:14.824357.281s11:00.086559.601s33:11.24662:24.887510:47.92551:16.707
6th55Susie CRONE 2:31.63761:16.76161:16.18861:20.26963:03.95052:40.606612:09.41162:38.193

Female: MTB course - 6 stages 35+  Event progression Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st50Lottie PLATT 2:12.297355.973s157.711s157.297s12:15.56712:16.18819:35.0331-
2nd51Judy WILKES 2:10.391157.617s21:01.06631:00.59422:16.46922:18.93829:45.075210.042s
3rd53Natasha LITHERLAND 2:10.67221:02.512358.988s21:01.58232:18.82832:20.25439:52.836317.803s
4th52Sally WESTON 2:23.83251:05.47351:04.96041:03.43042:36.78142:30.484410:44.96041:09.927
5th49Nicky HUGHES SDW RACING2:22.03141:04.99641:09.20351:09.12152:38.13752:33.504510:56.99251:21.959

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us