withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (92)Photos (5,398)Videos (0)Spreads

The official results can be found here.

Results formatBy category

GenderAll

Male: U13  Spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Best run Diff
1st104Reid SIMPSON 1:35.7011:37.701          1:35.701-
2nd107Edward JONES (u13) Cycle Factory1:45.412               1:45.4129.71s
3rd105Ty SIMPSON 1:46.6931:46.562          1:46.56310.86s
4th106Rich RAE 1:58.3641:48.103          1:48.10412.40s
5th108Millar DAVIDSON MCD2:28.1152:01.264          2:01.26525.56s
6th111Arthwr THOMAS Northern Outlaws2:32.6462:26.005          2:26.00650.30s
7th110Jacob MARSH (u13) 2:53.9472:49.756          2:49.7571:14.05

Male: 13-14  Spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Best run Diff
1st89Ollie CARNE Bordersraceteam1:37.5411:40.441          1:37.541-
2nd90Ruari YOUNIE 20Twenty1:41.2521:41.312          1:41.2523.71s
3rd91Aaron DYE 1:55.8442:38.1571:50.061     1:50.06312.52s
4th101Leo RANSOM Team Ransom1:51.0031:50.963          1:50.96413.42s
5th94Thomas JENKINS (juv) 3:43.40101:57.5542:32.3131:57.6011:57.55520.01s
6th103Jack UNWIN 2:07.3556:12.5910          2:07.35629.81s
7th93Charlie DOWSON 2:08.3662:08.865          2:08.36730.82s
8th112Bobby FOX-COOPER Bruntwood Park BMX Club2:11.9173:36.4182:10.502     2:10.50832.96s
9th95Adam VINES 3:46.61112:19.066          2:19.06941.52s
10th99Flynn LONGHURST KVM Racing2:45.818               2:45.81101:08.27
11th92Alfie BARDEN 2:49.8194:07.569          2:49.81111:12.27
12th98Aiden FAIRFIELD 11:44.0012               11:44.001210:06.46

Male: 15-16  Spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Best run Diff
1st67Jonathon MORLEY 1:26.8011:26.661          1:26.661-
2nd86Josh WOOD (yth) 1:28.1521:28.752          1:28.1521.49s
3rd83Kyle HIGGINS AeBikeShop1:35.8461:33.543          1:33.5436.88s
4th68Haydn FLETCHER 1:34.8031:34.504          1:34.5047.84s
5th82Finn DURKIN 1:34.9541:35.605          1:34.9558.29s
6th88Saul ROBERTSON Hetton Hawks CC1:35.7552:03.1616          1:35.7569.09s
7th72Rocco BRANT 1:38.29101:35.856          1:35.8579.19s
8th74Tyler ANDERSON Northern Outlaws1:36.5071:41.609          1:36.5089.84s
9th71Jack JENKINS (yth) 1:37.6681:39.258          1:37.66911.00s
10th69James NEWTON-WATERTON Northern Outlaws1:37.8991:37.967          1:37.891011.23s
11th73Zach STAINTHORPE 1:40.0011               1:40.001113.34s
12th76Ez GARFORTH 1:40.85121:47.9411          1:40.851214.19s
13th79Jack BROOKS 1:45.1913               1:45.191318.53s
14th77Thomas KIRK Trailcoach1:45.65141:46.3410          1:45.651418.99s
15th81Lewis COOK (u17) Trailcoach1:54.00161:52.1512          1:52.151525.49s
16th85Nicholas SHARMAN 2:08.81201:53.5013          1:53.501626.84s
17th78Euan ROBINSON 1:53.80151:58.4015          1:53.801727.14s
18th84Oran KINGHORN 1:59.50181:56.5014          1:56.501829.84s
19th70Adam STOUT 1:58.50172:15.9517          1:58.501931.84s
20th80Tom BURGHOPE 2:05.1619               2:05.162038.50s
21st75Liam INGLE 8:09.3121               8:09.31216:42.65

Male: 17-18  Spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Best run Diff
1st60Tomasso CAMPANA Sue me DH team1:24.3611:25.461          1:24.361-
2nd48Sam CONROY Sue me DH team1:26.1024:19.9413          1:26.1021.74s
3rd47Seth BARNETT 1:33.0041:26.552          1:26.5532.19s
4th50Ramsay DALGLIESH 1:33.3551:30.143          1:30.1445.78s
5th49Jack KOZLOWSKI Bordersraceteam1:32.0031:30.404          1:30.4056.04s
6th51Jay LAUDER 1:36.0061:34.215          1:34.2169.85s
7th64Jason PURVES 1:36.9471:36.656          1:36.65712.29s
8th65Toby SHILLABEER 1:38.108               1:38.10813.74s
9th52Kyle STABLER Kingdom Bikes1:41.219               1:41.21916.85s
10th61Rhys Thomas DOLDERSON 1:57.00161:42.597          1:42.591018.23s
11th53Joe BURGHOPE Bandit Racing1:42.9110               1:42.911118.55s
12th54Dan KOZLOWSKI 1:44.79111:46.548          1:44.791220.43s
13th58Dan CHAFER 1:59.90171:46.709          1:46.701322.34s
14th55Jacob BELL Northern Outlaws1:53.46131:47.5610          1:47.561423.20s
15th57Harry GAMBLE (jun) 1:48.69121:52.2112          1:48.691524.33s
16th63Jack NORSWORTHY 1:55.05141:49.9011          1:49.901625.54s
17th59Filip FIRMANTY Tin Donkey Riders1:56.9115               1:56.911732.55s

Male: 18+  Spread

30 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Best run Diff
1st4Adam BIGGINS Schwalbe Tyres1:23.8011:22.601          1:22.601-
2nd3Lewis CARR (elt) 1:27.4531:24.142          1:24.1421.54s
3rd2Tom ROSS 1:25.0121:25.653          1:25.0132.41s
4th5Lee MCIVER (sen) Platinum MTB Racing1:35.9481:27.144          1:27.1444.54s
5th30Tom KELLY (mas) 1:33.2441:30.295          1:30.2957.69s
6th11Adam BURNSIDE 1:35.2671:31.796          1:31.7969.19s
7th10Zac HUBERY 1:34.6661:32.647          1:32.64710.04s
8th7Theo COATES 1:33.4451:32.708          1:32.70810.10s
9th32Grant SEDITAS 1:37.2991:34.659          1:34.65912.05s
10th12Danny CARNE 1:37.5510               1:37.551014.95s
11th8Mike NEWBOULD 1:38.49111:42.2413          1:38.491115.89s
12th36Michael TURNBULL 1:42.50151:39.2510          1:39.251216.65s
13th33Oliver SMITH (mas) 1:39.25123:41.8124          1:39.251316.65s
14th9Ethan KING Buzz Cycles1:40.30131:41.0611          1:40.301417.70s
15th14James WILSON (sen1) 1:40.81141:41.5012          1:40.811518.21s
16th27Louis HOGG 1:44.61181:42.6914          1:42.691620.09s
17th17Jordan NUTTER Nutter TV1:43.41161:45.1615          1:43.411720.81s
18th15Ricky MAWER 1:44.16171:45.6016          1:44.161821.56s
19th20Chris BRANT 1:46.7019               1:46.701924.10s
20th13Lewis BRAITHWAITE 1:47.7120               1:47.712025.11s
21st16David THOMPSON (mas2) 1:53.31231:47.9017          1:47.902125.30s
22nd19Tom WHIPHAM Tin Donkey Riders1:53.50241:48.5018          1:48.502225.90s
23rd24Ian BRIGGS 1:50.7521               1:50.752328.15s
24th25Kenneth CLARKIN 2:25.96281:51.2119          1:51.212428.61s
25th34Jacob SUTHERLAND 1:53.25221:51.5520          1:51.552528.95s
26th26Craig EVANS (mas) 1:55.84251:56.8421          1:55.842633.24s
27th22Alex BARKER (sen) 1:57.25262:02.8522          1:57.252734.65s
28th31Tom KEMP 2:20.00272:15.2523          2:15.252852.65s
29th23Lewis BRETT 2:54.0029               2:54.00291:31.40
37Will WIGGINS                          

 

 

Female: Open  Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Best run Diff
1st39Hollie VAYRO Bird Cycleworks Factory Racing1:46.0911:44.061          1:44.061-
2nd40Katie MELVILLE 1:50.4021:47.092          1:47.0923.03s
3rd42Macie MCCARTHY 1:58.9131:57.253          1:57.25313.19s
4th43Hollie ALDERSON West Highland Wheelers2:17.7542:12.814          2:12.81428.75s
5th44Skye SIMPSON JONES 2:24.6053:11.905          2:24.60540.54s

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us