withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (409)Photos (13,180)Videos (0)Lap chartsSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
Men's raceWomen's raceJuvenile/Youth raceVet raceSport/Open raceShort Track Junior/Senior raceShort Track Vet raceShort Track Juvenile/Youth race

Results formatBy category

GenderAll

Male: Juvenile/Youth race 13-14  Lap chart Spread

40 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st401Gus LAWSON PENTLAND RACERS314:44.3112:54.3113:06.3514.2%40:45.01-
2nd439Daniel DAVIES (yth) Maindy Flyers CC315:10.4313:32.1512:54.0217.6%41:36.5251.5s
3rd402Luke TRAFFORD Shibden CC315:21.8413:23.3412:53.0119.2%41:38.2353.2s
4th404Freddie WINKLEY Shibden CC315:22.4513:22.9212:57.5318.6%41:42.8457.8s
5th405Xander GRAHAM Scott racing315:22.8613:22.9213:05.7417.4%41:51.551:06.5
6th403Leon PARKER Rotor RT315:05.4213:40.9613:58.9610.3%42:45.362:00.3
7th409Zachary HUTCHINSON Clifton CC315:45.0713:59.5714:12.41012.6%43:57.073:12.0
8th429Ben ALLEN (u16) Stafford RC316:02.41114:01.7814:19.51114.3%44:23.583:38.5
9th430Sam GENAZZINI Solent Pirates316:00.2914:31.21214:01.4714.1%44:32.893:47.8
10th428Zach SMITH Guernsey Velo Club316:01.41014:28.01114:04.6813.8%44:34.1103:49.1
11th407Charlie ALBONE Shibden CC316:13.51214:18.4914:31.71413.4%45:03.4114:18.4
12th406Cormac DENWOOD Harrogate Nova CC315:45.4814:35.61614:45.4198.0%45:06.4124:21.4
13th414Joseph WOOLISCROFT Shibden CC316:21.31414:34.51414:12.0915.2%45:07.7134:22.7
14th412Benjamin WHITEHOUSE (juv) Wolverhampton Wheelers316:19.71314:34.81514:36.91512.0%45:31.3144:46.3
15th411Alfie STEED Sherwood Pines Cycles Forme316:32.91514:40.91814:24.31214.9%45:38.0154:53.0
16th424Matthew HOLMES (u14) Mid Devon CC316:36.11914:24.41014:39.31715.2%45:39.8164:54.8
17th408Alarik KNOX Verulam - reallymoving.com go to site316:35.61815:00.42114:27.51314.8%46:03.6175:18.6
18th413Arthur OLIVER Lichfield City CC316:36.11914:36.91715:00.02013.6%46:13.0185:28.0
19th426Freddie DAY Dartmoor Velo316:32.91514:32.71315:12.32113.8%46:17.9195:32.9
20th431Osian ROWE MVSenders316:51.82414:54.02014:38.91615.1%46:24.7205:39.7
21st410Rupert HEXT Marsh Tracks Racing - Trek316:46.42215:06.02214:40.41814.3%46:32.8215:47.8
22nd415Oliver LARNER Lichfield City CC316:39.82114:49.41915:25.02312.4%46:54.2226:09.2
23rd433Joseph BROWN (juv) Derwentside CC316:34.21715:10.92315:13.3229.1%46:58.3236:13.3
24th425Cameron REEVES Abergavenny RC316:50.82315:18.42515:27.32410.1%47:36.5246:51.5
25th417Isaac HOLWELL Matlock CC316:56.92515:18.92615:49.32810.7%48:05.1257:20.1
26th416Iestyn John ROWLANDS Hafren CC317:21.52615:22.42715:35.82512.9%48:19.7267:34.7
27th420Joseph THROP Matlock CC317:29.53215:13.52416:03.23014.9%48:46.2278:01.2
28th427Hedd GRIFFITHS Maindy Flyers CC317:21.62715:40.23015:59.72910.8%49:01.5288:16.5
29th440Daniel ELLIOTT Welwyn Wheelers CC317:36.63416:05.93315:36.12612.9%49:18.5298:33.5
30th423Joshua PAGE Marsh Tracks Racing - Trek317:25.83115:34.32816:19.53311.9%49:19.6308:34.6
31st421Thomas CHAMBERLAIN 317:25.43015:54.63116:18.0329.5%49:38.0318:53.0
32nd419Corin BRADLEY Lichfield City CC317:30.23316:03.53216:08.9319.0%49:42.6328:57.6
33rd436Fionn CRINION 317:22.42815:38.42917:19.23511.1%50:20.0339:35.0
34th422Freddie MOORHOUSE-SMITH Shibden CC317:37.93517:00.63515:48.12711.6%50:26.6349:41.6
35th432James CALVERT Origin RT317:51.43616:12.03416:33.23410.2%50:36.6359:51.6
36th435Jamie BROUGH Matlock CC318:41.73817:25.73618:22.8367.3%54:30.03613:45.0
37th438Olly BOWEN Gateway Racing318:40.83717:41.03718:58.9397.3%55:20.73714:35.7
38th437Talan JONES Maindy Flyers CC319:21.43917:59.23818:37.2387.6%55:57.83815:12.8
39th434Luke SPENCER North Cheshire Clarion319:24.64018:03.63918:35.6377.5%56:03.73915:18.7
418Olly SMITH Rotor RT117:24.529          n/a     DNF

Male: Juvenile/Youth race 15-16  Lap chart Spread

41 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st205Leon ATKINS Welwyn Wheelers CC411:42.6211:47.5212:05.5311:59.613.3%47:35.11-
2nd202Max STANDEN SouthforkRacing.co.uk go to site411:45.0311:47.2112:03.8112:00.022.7%47:36.020.9s
3rd201Innes MCDONALD Scotia Offroad RT (SORT)411:42.3111:48.0312:04.5212:14.334.6%47:49.1314.0s
4th229Declan OLDHAM Hope Factory Racing412:01.8612:05.3412:25.0512:22.343.2%48:54.341:19.2
5th232Alex HART Mid-Shropshire Wheelers412:01.2512:05.5512:24.9412:24.653.3%48:56.151:21.0
6th231Sam BUDD Magspeed Racing412:37.51013:01.51212:45.3712:55.263.2%51:19.463:44.3
7th213Magnus DENWOOD Harrogate Nova CC412:36.5912:59.6912:59.8912:59.273.1%51:35.274:00.1
8th208Mak LARKIN Rotor RT412:34.8813:07.31412:40.8613:13.5125.1%51:36.484:01.3
9th209Freddie DIXON Hope Factory Racing412:39.11312:59.6913:04.81013:08.3103.8%51:51.894:16.7
10th203Noah ELLISON Shibden CC412:34.5713:01.11113:08.71113:13.4115.2%51:57.6104:22.5
11th217Samuel GREENWELL Solihull CC412:57.51612:57.0812:58.6813:25.5153.7%52:18.5114:43.4
12th224Logan STANDER 412:38.61212:56.2713:32.81513:21.1147.1%52:28.6124:53.5
13th206Cian HOWARD Team RL360 Isle of Man412:43.71413:16.71613:24.21213:04.395.3%52:28.8134:53.7
14th207William CURPHEY Team RL360 Isle of Man411:58.9412:42.4614:54.92813:45.61824.5%53:21.7145:46.6
15th223Finn DAVIES Clee Cycles413:23.42113:19.91713:29.21313:14.1131.9%53:26.6155:51.5
16th220Jem HENDERSON Hetton Hawks CC413:14.12013:24.51813:32.61413:28.4172.3%53:39.5166:04.4
17th210Sam FERRY Peebles CC412:37.91113:04.61314:57.42912:59.8818.4%53:39.7176:04.6
18th227Tom NORRIS 412:59.71713:28.01913:44.51713:28.1165.7%53:40.3186:05.2
19th214Finlay BARR Royal Albert CC413:09.61913:34.22013:40.11614:02.7226.7%54:26.6196:51.5
20th216Luca HILL A403 Rogue412:48.21513:09.71514:15.22414:17.82511.7%54:30.9206:55.8
21st240Miles HORNER Solent Pirates413:37.52413:35.52113:57.71914:01.7203.2%55:12.3217:37.2
22nd215Cameron ANNABLE Derwentside CC413:23.52213:50.02213:56.91814:36.8289.1%55:47.2228:12.1
23rd233Charlie TOURTEL Guernsey Velo Club413:07.21814:42.73314:02.82014:10.02412.1%56:02.8238:27.7
24th243Toby SPAARGAREN 413:33.92314:24.43014:07.82114:05.5236.2%56:11.4248:36.3
25th218Daniel WARD (yth) Rotor RT413:37.82514:01.12414:30.92614:02.4216.5%56:12.0258:36.9
26th219Teddy TAYLOR CHASE RACING414:02.03113:56.52314:11.92214:01.6191.8%56:12.0268:36.9
27th212Jacob STEED Sherwood Pines Cycles Forme413:54.92714:04.32514:14.52314:25.0263.6%56:38.8279:03.7
28th230Ioan JOHNSON Abergavenny RC413:54.42614:13.42814:29.02514:55.6317.3%57:32.2289:57.1
29th244Oliver AGOMBAR Magspeed Racing414:01.63014:09.92714:40.22714:42.1294.8%57:33.8299:58.7
30th242Oliver BARKER Shibden CC414:03.53214:39.63215:01.73014:42.6306.9%58:27.43010:52.3
31st228Jefferson TEAR-VERWEIJ Team EnableM.I.RacingMcCann413:54.92714:18.72915:13.33215:00.5339.4%58:27.43110:52.3
32nd222Jody MILLS East Bradford RT413:56.52914:09.72615:23.73415:25.73610.7%58:55.43211:20.3
33rd225Ashley WATTON CHASE RACING414:55.33814:32.23115:30.23714:35.6276.6%59:33.23311:58.1
34th235Euan WHITE CHASE RACING414:31.63414:53.63415:07.63115:04.8344.1%59:37.63412:02.5
35th239Dylan BOWEN Gateway Racing414:06.43315:21.93615:29.93615:04.9359.9%1h00:03.23512:28.1
36th226George JOYCE (jun) Hafren CC414:32.13515:34.13715:29.63514:55.6317.1%1h00:31.33612:56.2
37th237Arne KING-SMITH 414:38.03714:59.33515:20.93315:33.4376.3%1h00:31.63712:56.5
38th234Reuben COX Abergavenny RC314:36.43616:07.83816:51.340     15.4%47:35.438-1LAP
39th236Harrison WARNER VC Venta316:01.74016:28.33916:47.539     4.8%49:17.439-1LAP
40th241James KIEHLMANN Royal Albert CC316:18.64116:53.54116:31.938     3.6%49:44.040-1LAP
41st238Joseph LAIDLER Stafford RC315:51.53916:49.34017:03.341     7.5%49:44.241-1LAP

 

 

Female: Juvenile/Youth race 13-14  Lap chart Spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st501Olivia POOLE Deeside Thistle CC318:23.4114:29.0114:35.7127.0%47:28.11-
2nd502Orla WHITE Dartmoor Velo318:53.7215:08.3215:20.7224.8%49:22.621:54.5
3rd503Katie ALLSOP Rotor RT319:15.7315:56.5316:10.9320.8%51:23.133:55.0
4th508Isla PATTINSON Solent Pirates320:06.2416:17.7416:25.2423.4%52:49.145:21.0
5th509Heidi ROSCOE Cheltenham Town Wheelers320:12.5516:22.1516:57.3523.5%53:31.956:03.8
6th505Poppy SPENCER Shibden CC320:45.2617:16.2618:32.0720.2%56:33.469:05.3
7th507Mia LEWIS Stafford RC322:11.5818:37.7718:17.2621.4%59:06.3711:38.2
8th510Lowri GOODWIN Cwmcarn Paragon CC321:39.0718:52.1819:24.6814.7%59:55.7812:27.6
9th504Macey ARROWSMITH Sherwood Pines Cycles Forme322:14.2919:12.9920:36.0915.7%1h02:03.3914:35.2
10th506Alice JOYCE Hafren CC224:24.51023:14.410     5.0%47:38.810-1LAP

Female: Juvenile/Youth race 15-16  Lap chart Spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st301Evie STRACHAN RR23 - runandride.co.uk go to site418:19.9114:20.2214:20.2114:25.9127.9%1h01:26.21-
2nd302Madeline MOORHOUSE SMITH Hope Factory Racing418:20.9314:19.6114:35.3214:48.3228.1%1h02:04.0237.8s
3rd317Aelwen DAVIES Velo Myrddin CC powered by Y Beic418:20.4215:00.2515:10.2415:41.3722.2%1h04:12.132:45.9
4th306Tulsi BAKRANIA WXC World Racing418:40.3514:48.6415:05.9315:37.6526.1%1h04:12.442:46.2
5th304Greta LAWLESS Team Worc418:40.1414:48.4315:10.6515:33.5426.1%1h04:12.652:46.4
6th305Daisy WILKINSON Scotia Offroad RT (SORT)418:51.6715:09.2715:15.9615:01.4325.5%1h04:18.162:51.9
7th308Mazie HARPER Pine Sport418:51.5615:03.6615:37.7815:38.9625.2%1h05:11.773:45.5
8th310Grace WARD 365 Shutt Ridley419:00.6915:30.1915:34.1715:43.7822.6%1h05:48.484:22.2
9th307Freya MOWBRAY Scotia Offroad RT (SORT)418:52.1815:25.9816:29.61216:52.91122.3%1h07:40.596:14.3
10th318Zoe PARKER Solihull CC419:18.31016:16.41116:15.51016:24.6918.7%1h08:14.8106:48.6
11th311Lara DIX Dartmoor Velo419:51.61116:07.11016:17.91116:58.71223.2%1h09:15.2117:49.0
12th309Faye WILLIAMS Rotor RT419:52.01216:18.11216:09.2917:10.61323.0%1h09:30.0128:03.8
13th313Harriet GREENSILL CHASE RACING419:53.41316:23.01316:37.41316:35.81021.4%1h09:30.1138:03.9
14th312Cara SUCKLING 420:05.81516:45.51416:40.21417:25.01420.6%1h10:56.5149:30.3
15th315Eva FOX Mid Devon CC419:54.51416:54.81517:15.71517:45.91617.7%1h11:50.81510:24.6
16th314Ilana LORD VC Deal420:46.71618:10.11618:53.11617:39.31517.7%1h15:29.21614:03.0
17th319Elizabeth HART Jersey Youth Cycling322:29.21721:01.01720:22.117     10.4%1h03:52.217-1LAP
18th316Sylvie LOCKE 323:47.01822:25.41823:25.518     6.1%1h09:37.918-1LAP

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us