0Basket

Results (179)Photos (0)Videos (0)Finish spread

The original results are available at http://www.rockytrailentertainment.com/pdf2012/A41-3_DH-Results_Lithgow2012.pdf

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st3Joey VEJVODA NSW1:48.5321:44.251-
2nd2Jack MOIR NSWLusty Industries / Monster / Orange1:47.7511:45.9721.72s
3rd8Ben CORY ACTFox suspension / Giant / Maxima Racing Oil / Maxxis / MRP / Onya Bike Civic and Belconnen / Scott Goggles / TLD / Vans footwear1:50.8631:46.0731.82s
4th24Cillian KENNEDY NSWSpecialized Sram truvativ avid rockshox1:50.9241:47.4343.18s
5th26Cody EICHHORN NSW1:52.2871:48.5354.28s
6th4Mark CONLIFFE NSW1:52.1751:48.8964.64s
7th7Brendan MOON NSW1:53.4481:49.0274.77s
8th10Luke ELLISON NT1:54.39121:50.1585.90s
9th9Luke NEWCOMBE 1:52.1861:50.7696.51s
10th33Michael WILLIS NSW1:55.75141:52.19107.94s
11th13Scott GRUNDY NSW1:57.07151:52.65118.40s
12th27Bruce MOIR NSW1:55.19131:54.721210.47s
13th16Doug DUNN NSW1:58.16191:55.191310.94s
14th31Joel RALSTON NSW1:57.91181:55.291411.04s
15th6Nicholas SHIELDS NSW1:53.7491:55.331511.08s
16th14Chris MARTIN NSW1:57.42161:55.381611.13s
17th15Matthew WALKER NSWinstagram @skinMTB1:57.47171:55.521711.27s
18th11Jarrad CONNOLLY NSWerina bikeworx / Trek1:53.94111:58.501814.25s
19th12Bradley JOLLIFFE NSWEdge Cycles2:08.10281:58.511914.26s
20th32Lachlan SKINNER NSW2:03.33211:59.752015.50s
21st18Jayson ROBERTSON 2:04.42232:00.372116.12s
22nd21Josh BISHOP NSWCarve Eye Wear1:58.98202:02.202217.95s
23rd17James WRIGHT NSW2:04.80242:02.612318.36s
24th5Regan ARTHUR NSW1:53.90102:02.632418.38s
25th34Brendan WRIGHT NSW2:04.39222:02.742518.49s
26th35Mason WARD NSW2:09.01292:03.782619.53s
27th25Nathan PARSONS NSW2:06.10252:07.512723.26s
28th22Jake LATHAM NSW2:10.83302:12.592828.34s
29th23Kieran THOMPSON NSW2:07.24272:12.712928.46s
36Nathan SAWLEY NSW2:07.1426
1Rick BOYER NSWCITRUS SPEED IMPORTS / Lusty / OrangeDNS

Expert men  Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st301Zac GREEN NSWGreen Electrical Services / Ju Ju beads / Latex Rubber Stimulators / Team Unicorn1:59.511-
2nd318Tom WILSON NSW2:01.7522.24s
3rd314Jonathon ARCHIBALD NSW2:02.4732.96s
4th316Brock FENWICK NSW2:02.6043.09s
5th304Nathan BELL NSW2:03.6054.09s
6th302Oli LE LIEVRE NSWOLS Gardens2:04.9965.48s
7th324Andrew WHITEMAN NSWGiant Sydney2:06.6477.13s
8th322Cale IRELAND NSW2:09.1789.66s
9th321Wilson HALE NSW2:11.84912.33s
10th306Mikhail CHAI NSWBundaberg Rum2:12.761013.25s
11th317George GEORGOUDIS NSWTankTrail2:12.951113.44s
12th312Jeremy EDWARDS NSW2:13.351213.84s
13th319Sam RUSSELL NSWPUSHIE2:15.591316.08s
14th310Ra CASS 2:18.861419.35s
15th309Luke AGUIRRE NSW2:18.971519.46s
16th305Chris ANDREWS NSW2012 tattoo company2:19.801620.29s
17th308Ben HEFFERAN NSW2:19.941720.43s
18th307Bromley RICHARDS NSWCell Bikes2:23.601824.09s
19th323Nic JONES NSW2:24.081924.57s
20th311Christopher SMEE NSWDarryl Grant Cycles2:30.002030.49s
21st313Dominic HART NSW2:35.182135.67s
315Eric CONLIFFE NSWwww.downhilldistributions.com go to siteDNS

Sport men  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st701Alastair PATERSON NSW2:10.891-
2nd710Nathan HAMPSON NSWDuncan Hills Coffee / Team Unicorn2:18.2227.33s
3rd712Joel O'REILLY NSW2:19.7938.90s
4th715Martin SEYMOUR NSW2:20.1949.30s
5th717Matthew GILLMER NSW2:24.78513.89s
6th718Joshua HANRAHAN NSW2:30.56619.67s
7th705Stuart CUNNEEN NSWBelrose Bicycles2:31.30720.41s
8th716Nicolas VAN DER MEER NSW2:37.03826.14s
706Damien CAHILL NSWG-Shock / Racin Bacon / Team UnicornDNS
702Leon BARCLAY NSWTeam Unicorn Crankin importsDNS
711Daniel COX NSWDNS
713Timothy DAVIS NSWDNS
714Trent CALEY NSWDNS

U15 boys  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st802Logan QUINN NSW2:06.101-
2nd801Aidan WYNN NSW2:13.8127.71s
3rd804Joshua CLARK NSW2:17.03310.93s
4th809Sheldon GEORGE 2:19.94413.84s
5th803Harry PARSONS NSW2:22.06515.96s
6th808Alex OAKES NSW2:25.45619.35s
7th814Charlie SINIAWSKI NSW2:29.43723.33s
8th806Jacob MOSSNER NSW2:30.08823.98s
9th805Mitchell WYNN NSW2:33.74927.64s
10th813Shane RICH NSW2:52.491046.39s
11th812Sean VEITCH NSW3:39.95111:33.85
12th807Bogle FINLAY NSW3:58.23121:52.13

U17 boys  Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st601David MAGGS NSWDeubel Bicycles1:54.531-
2nd621Alec REID NSW1:58.4523.92s
3rd624Patrick HANCOCK NSW1:58.5133.98s
4th641Hamish COWAN NSW1:59.3044.77s
5th606Connor O'DWYER NSWKeith Industries1:59.4754.94s
6th603Josh POLLOCK NSWO.L.S / Track X Clothing2:00.0965.56s
7th617Ryan O'LINN NSW2:00.6876.15s
8th631Benjamin DENGATE ACTBilt Bikes / DH Direct2:01.2786.74s
9th637Fergus COWAN NSW2:01.3896.85s
10th602Timothy KMETYK NSW2:01.83107.30s
11th623Jackson FREW ACT2:02.75118.22s
12th610Jarrod WYNN NSW2:03.38128.85s
13th635Christopher CLARK NSW2:03.62139.09s
14th604Brandon MAXWELL NSW2:04.771410.24s
15th622Tim BLACK ACTBike Techniques Australia / ESI grips2:04.831510.30s
16th608Tom MILLARD NSW2:05.961611.43s
17th614Reid FINNEY NSW2:10.171715.64s
18th636Jayden BISHOP NSWNexgen2:10.931816.40s
19th625Kieran OSBORNE ACT2:11.831917.30s
20th607Brett HORSLEY NSWMum Dad2:12.122017.59s
21st611Connor SURGEONER NSW2:12.552118.02s
22nd613Tobias KERR NSW2:15.642221.11s
23rd643Damon HIGGS NSW2:19.122324.59s
24th645Daniel MCCOMB NSW2:20.062425.53s
25th616Jack PARSONS NSWDSP - Racing2:20.752526.22s
26th634Thomas STEELE-MCLAREN NSW2:25.932631.40s
27th644James HOOKHAM NSWDad and Mum2:28.682734.15s
28th618Riley HOWELL NSW2:31.412836.88s
29th612Hamish MACLENNAN NSWSpocks Spokes Bicycles2:33.592939.06s
30th646Luke WALSH NSW2:37.063042.53s
627Joel SHEEHAN NSWKeith IndustriesDNS
605Liam PARKER NSWMick Dawg RacingDNS
615Jonty SHELLEY NSWDNS
632Caleb HANRAHAN NSWDNS
642Matthew EATON NSWDNS

U19 men  Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st203Joel WILLIS NSWlusty imports / Santa Cruz1:52.5621:50.191-
2nd207Conor BULLARD ACTBilt Bikes1:55.6461:51.8521.66s
3rd202Andrew CRIMMINS NSW1:54.5831:51.9531.76s
4th214Matthew MCCORKELL ACTCycle City / Quattro Consulting / SCV Imports1:55.0241:52.7042.51s
5th215Robert TOWNSEND NSW1:55.7771:53.2253.03s
6th213Daniel MIKIC NSW1:57.98101:54.0463.85s
7th216Lyndon NUGENT NSWbellys bikes. / Spy1:55.3051:54.3274.13s
8th206Geoff WILSON NSW1:59.96121:54.9384.74s
9th237Daniel BENDER NSWSanta Cruz1:57.7881:55.6395.44s
10th212Mitchell SCOTT NSWerina bikeworx1:59.64111:57.13106.94s
11th210Kyle BISHOP NSWDRIFT bikes1:57.9791:57.30117.11s
12th211Stephen MILLS NSWcrankin2:43.44311:57.52127.33s
13th243Zachary APPLETON NSW2:00.31131:59.67139.48s
14th226Ryan HAMMOND NSWStark Industries2:02.19142:00.281410.09s
15th217Kenny MILLS NSWcrankin2:03.71182:00.521510.33s
16th225William COMMENS NSW2:03.31172:00.911610.72s
17th246Nelson KREILIS NSW2:02.90162:02.421712.23s
18th236Aaron HUNT NSW2:02.48152:03.461813.27s
19th241Michael HANRAHAN NSWMICKDAWG RACING PROGRAM / Specialized / thor factory racing2:09.14222:04.961914.77s
20th228Cam FORD NSW2:06.57192:06.422016.23s
21st227Louie VAN DER HECHT NSW2:08.47202:07.712117.52s
22nd218Luke SIMPSON NSW3:07.97322:07.742217.55s
23rd233Saxon MATHER NSWLapierre / Norco / Specialized Bicycles / Trek2:12.96232:07.842317.65s
24th232Geoffrey HARRIS NSW2:08.65212:08.502418.31s
25th245Max CONNOR NSW2:15.05252:09.122518.93s
26th235Angus BEVAN NSW2:15.95262:13.882623.69s
27th231Jordan HIGGS NSW2:17.05272:16.602726.41s
28th242Mitchell HORE NSW2:13.53242:21.712831.52s
29th222Jake MORRISON NSW2:18.67282:29.572939.38s
30th221Ben JAMIESON NSW2:26.89292:31.463041.27s
31st204Liam TOWERS NSWSpearman Cycles Giant Fox1:52.2312:34.813144.62s
244Benjamin BEMAND NSW2:39.1530
247Will ROBERTS NSW3:10.5833
223Scott ROBERTSON NSWKeith IndustriesDNS
224Harrison HUNT NSWDNS
234Jonathon NASH NSWDNS

Master men  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st512Mark O'DONOHUE NSW2:09.821-
2nd502Stephen ANDREASEN NSW2:09.8420.02s
3rd511Neil DAVIS ACT2:21.42311.60s
4th505Shane MIDDLETON NSW2:23.73413.91s
5th504Chris COLLIER NSW2:25.84516.02s
6th510Geoff WEINERT NSW2:26.73616.91s
7th509Jayson SHELLEY 2:29.18719.36s
8th506Brad THOMPSON NSW2:37.45827.63s
508Paul GRIMSTEAD NSWTBSMDNS
507Leigh PARKER NSWDNS

Veteran men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st402Rick KEHOE NSW1:59.681-
2nd401David SHARP NSW2:00.0320.35s
3rd408Wayne FROGGATT NSWFSA Gravity Marzocchi SDG Atomlab2:06.4836.80s
4th405David GRUPE NSWJetBlack Cycling2:10.28410.60s
5th404Craig LYONS NSW2:14.20514.52s
6th403Craig FLYNN 2:14.52614.84s
7th409James SANDERS NSW2:32.52732.84s

Super Master men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st551Michael GREEN (50+) NSWGreen Electrical Services / Ju Ju beads / Latex Rubber Stimulators / Team Unicorn2:12.081-
2nd552Steven BULLARD ACT2:12.6820.60s
3rd553Giles FINNEY NSW2:24.21312.13s
4th554Stephen COLES NSW2:32.88420.80s
5th555Trevor SHONE ACT2:34.30522.22s
6th556Steven HUMPHREYS NSW2:45.34633.26s

 

 

Elite women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st102Sarah BOOTH NSWAdidas / Kona / Mavic / Maxxis / Pinstripe / RAAF / SRAM2:39.2432:20.881-
2nd103Vanessa THOMPSON NSW2:25.7012:23.1422.26s
3rd106Joanne FOX NSWCell Bikes2:29.6622:23.2432.36s

Expert women

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st901Clare LY NSW2:43.601-

Master women

1 competitor found

17-18 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st951Kellie WEINERT NSW3:07.421-
2nd952Charlotte KERR NSW3:42.75235.33s
Chat with us