withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2023 NW Cup round 2, Port Angeles, WA

Results (543)Photos (25,175)Videos (0)Finish spreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
Pro/Cat 1 courseCat 2 courseCat 3 course

Results formatBy category

GenderAll

Male: Pro/Cat 1 course Pro  Finish spread

51 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st54Coen SKRYPNEK 10055624228Squamish, BCChromag / Garage 31 / Raaw2:12.5272:08.321-
2nd49Mark WALLACE 10008172636Duncan, BCNorco2:11.5552:08.9520.63s
3rd41Patrick LAFFEY Qualicum Beach, BCDevinci2:12.3862:09.1830.86s
4th2John RICHARDSON 600116Bellingham, WATransition Bikes2:11.0742:09.4941.17s
5th34Lucas CRUZ Pemberton, BCNorco2:13.71102:10.6552.33s
6th23Gabriel NERON Squamish, BCDunabr cycles / Raaw Bikes2:15.97152:11.3263.00s
7th15Dillon FLINDERS 438611Provo, UTOutlaw Bike Team / POC2:10.4032:11.8973.57s
8th29Forrest RIESCO 10008550734Gibsons, BCCommencal2:13.0392:11.9983.67s
9th24Garrett MACINTOSH Squamish, BCDunbar Cycles2:15.02132:12.9794.65s
10th40Parker NISHKIAN 473727El Granada, CAFox MTB2:14.31112:13.05104.73s
11th10Cole STINSON Black Creek, BCForbidden Racing / Gravity MTB2:16.66162:14.21115.89s
12th20Dylan BROWN (pro) 458932Bothell, WADVO Suspension / Ride Bicycles / Sweetlines / Tigatu2:16.81172:14.25125.93s
13th21Elijah BARRON Cobble Hill, BCGravity MTB2:28.93352:14.90136.58s
14th27Joshua KAHN 261583Ashland, OR2:17.48182:16.23147.91s
15th42Rob DAVIS Squamish, BCRippersLoungeRacing2:18.82192:17.20158.88s
16th4Aaron DOBIE Vancouver, BCDunbar Cycles2:19.78202:17.28168.96s
17th18Drew BOXOLD Walnut Creek, CA2:22.07252:17.33179.01s
18th37Myles MORGAN 483686Bellingham, WAEvil2:14.93122:17.37189.05s
19th28Kasper DEAN 403318Portland, ORTransition Bikes2:21.37232:17.63199.31s
20th13Dean TENNANT Shawnigan Lake, BCDUNBAR / Transition Bikes2:20.31212:18.19209.87s
21st1Tegan CRUZ Pemberton, BCRockShox / Trek RT2:05.0922:18.27219.95s
22nd551Thomas LAWSON 565197Ellensberg, WAT3 MTB2:22.63262:19.702211.38s
23rd45Terjai DECKER 614288Whitefish, MTGreat Northern Cycle & Ski2:25.27292:21.012312.69s
24th33Lantz HARRINGTON 574982Steamboat Springs, COSavage Factory Connection3:01.06432:22.392414.07s
25th5Alex ANDERSON (pro) 321784Kellogg, IDGNAAR / Orange / The Bike Hub2:33.18382:22.512514.19s
26th30Kole WETHERELL 310603Clatskanie, ORAspire Racewear / Evil2:21.94242:22.802614.48s
27th16Don BROCKETT 554106North Bend, WABDL / Kona2:25.51302:23.832715.51s
28th48Wood SKINNER 294580Kennewick, WALooseriders / Revgrips2:23.05282:23.942815.62s
29th6Bailey VILLALOVOS 470329Tacoma, WA2:27.11332:25.092916.77s
30th36Mitchell SAVARESE 562262Bend, ORCushCore / Deity / Oregrown / Sovyrn2:27.96342:25.763017.44s
31st22Ethan HENSHAW 600422Buckley, WA2:26.70322:26.073117.75s
32nd25Halvor NORRIS 501889Spokane, WALeatt / Magura / Northwest Bicycle2:28.93352:26.513218.19s
33rd8Braydon SHIELDS 632706Yakima, WASporthaus Ski & Bike Shop2:26.54312:26.593318.27s
34th11Coleton BAILEY 571775Hillsboro, OR100% / Shell Bike / TRP2:36.73402:32.573424.25s
35th53Matt ORLANDO Gig Harbor, WASpecialized2:20.55222:32.713524.39s
36th31Kyle HANLEY 269395Bellevue, WAPineapple2:50.54412:33.293624.97s
37th46Tobin WALKER 558680Leavenworth, WABell Helmets / DHaRCO / Maxxis / Santa Cruz2:15.18142:33.813725.49s
38th7Ben TRADER 581952Golden, COMojo Wheels2:35.51392:35.063826.74s
39th51Ethan LIEB 460616Bellevue, WA2:22.87273:03.343955.02s
40th32Lain PESEK 615617Bremerton, WAMission6ix Racing / Tim's Bike Shop2:50.97423:39.62401:31.30
41st3Finn ILES 10090967774Pemberton, BCSpecialized Gravity2:04.9914:11.64412:03.32
42nd47Walter SORENSON 530099Eugene, ORteam scraper2:32.15375:32.56423:24.24
43Seth SHERLOCK Squamish, BCIntense Factory Racing2:12.878     DNS
38Nikolas CLARKE 334728Carnation, WABikesale.com go to site      DNF     DNS
12Conor BODDY 604711San Diego, CA      DNS     DNS
39Parker DEGRAY Salt Lake City, UT      DNS     DNS
9Cody MACARTHUR Duncan, BCDunbar Cycles      DNS     DNS
19Drew MOZELL North Vancouver, BCCorsa Cycles / DUNBAR      DNS     DNS
17Riley PLUMMER 524408Welches, ORAggghh full regi mtb      DNS     DNS
14Demetri TRIANTAFILLOU 374963Bellingham, WAEvil      DNS     DNS
44Spencer YOUNG Duncan, BCDunbar Cycles RT      DNS     

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 16U  Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st87Cash SHALEEN 593777Acton, CADVO Suspension / Fasthouse Bike2:12.8022:10.251-
2nd88Bode BURKE 642535Rhododendron, OR4:42.15252:12.3722.12s
3rd176Bodie MASON Whitefish, MTCrown Gravity2:14.2132:14.3834.13s
4th96Elias SAARELA 593985Carnation, WASweetlines2:19.6772:15.9645.71s
5th82Levi LLOYD 599893Fort Collins, COCommencal / Leatt / Outlaw Tribe2:17.4652:16.2055.95s
6th84Alex MALLEN 533481Sandy, UTOutlaw Tribe2:26.26122:16.8066.55s
7th266Austin MAKSON Mill Bay, BCCowichan Cycles2:21.2392:16.9076.65s
8th79Cohen BUNDY 576381Fort Collins, COCommencal / Leatt / OutlawTribe2:17.2342:17.2687.01s
9th35Julian MOUTINHO 10139468806Victoria, BCDunbar Cycles2:20.5782:17.5597.30s
10th90Ryder LAWRENCE 531465Menifee, CADVO Suspension / Fox / Intense2:10.1912:17.57107.32s
11th95Lucas RYALL Mission, BCC4 / Norco Racing      DNS2:20.691110.44s
12th91Carter MCINTOSH 638952Carlsbad, CARIDE STEALTH / Team LMB2:27.09142:22.081211.83s
13th89Hayden GRUBB 614435Lake Oswego, ORCDA Bike Co / Chris King / Norco2:22.68102:23.801313.55s
14th78Eliot BRAVARD 572497Bend, ORCyclepath PDX Gravity Racing2:26.54132:24.791414.54s
15th83Fred LARIVIERE Lehi, UTOutlaw Commencal2:27.85162:25.301515.05s
16th80Max COOPER 513429Reno, NVCYCLEPATHS TRUCKEE / Northstar2:44.82242:25.411615.16s
17th160Payden SALLIOTTE 614800Medford, ORRogue DeSenders2:25.15112:25.941715.69s
18th94Kenai ROWAN 655726Rhododendron, ORAsian Racing2:28.39172:26.691816.44s
19th247Joey DELESALLE Vancouver, BCCommencal / renen bike / Sensus2:19.6662:27.641917.39s
20th86Camron RATKOVIAK 657460Washougal, WADeity / The Urban Wheeler2:42.65232:28.352018.10s
21st92Bentley MOORE 604308North Bend, WASweetlines2:29.05182:29.272119.02s
22nd75Eli BUNDY 576382Fort Collins, COOutlaw Bike Team2:32.02202:30.502220.25s
23rd76Jake WALTERS 637605Roseville, CACommencal / Leatt / Outlaw Tribe2:37.49212:30.802320.55s
24th222Wyatt DIXON 552397Bainbridge Island, WAGalbraith Gravity Racing2:38.19222:33.432423.18s
25th77Connor CLIFFORD 526643Hurricane, UTDeity / Magura / Maxxis / Send City2:29.95193:14.11251:03.86
93Reuben PEKAAR Boulder, CO2:27.7015     DNF
85Sully NOTARO Thousand Oaks, CALANGTOWN RACING ACADEMY      DNS     

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 17-18  Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st115Drake PARKER 556502Sandy, UTCommencal / Leatt / Outlaw Tribe2:13.7952:08.671-
2nd117Gavin TOMLINSON 604951Burbank, CADVO Suspension / MonsterArmy / Specialized2:12.7322:08.9320.26s
3rd81Wyatt HARRINGTON North Vancouver, BC2:14.8172:09.2030.53s
4th121Max HALCHUK Kelowna, BCBlueprint racing2:21.78182:09.7841.11s
5th130Henry SHERRY Victoria, BCCorsa Cycles / Dunbar Cycles2:14.0562:10.7952.12s
6th105Caden GARCIA 638916San Marcos, CABC Goggles / LMB Racing2:15.3182:11.8063.13s
7th101Mikey DELESALLE Vancouver, BCCommencal / renen bike / Sensus2:13.3242:12.0173.34s
8th98Jagger BUCY 530092Snoqualmie, WANorthwest Bicycle2:15.76102:12.2883.61s
9th132Mavic THORPE-SHAW Duncan, BCOutlaw Tribe2:16.99142:14.1295.45s
10th97Etan BRAVARD 572496Bend, ORCommencal / Outlaw United / Wy'East2:15.7292:14.22105.55s
11th125Ryker KEARL 644163Kaysville, UTOutlaw2:16.98132:14.66115.99s
12th119Logan CHAPMAN North Vancouver, BCBlueprint racing2:21.66172:15.02126.35s
13th120Ethan DONOHOE Whistler, BCOutlaw United2:16.77122:15.04136.37s
14th113Jack MACLEOD Squamish, BCOutlaw United2:19.42162:15.13146.46s
15th133Sam TOOHEY 577620Santa Cruz, CAANOTHER BIKE SHOP / Monster / NF2:25.31242:16.26157.59s
16th122Brock HAWES Sun Peaks, BCGravity MTB2:12.7322:16.39167.72s
17th104Daniel EHRET 615224Laguna Niguel, CAOutlaw Tribe      2:16.63177.96s
18th112Ryley LYNN 599881Spokane Valley, WASEEK / Shred2:22.32202:17.48188.81s
19th123Quinten ISSA 583642Kingston, WABig Spin Factory racing2:26.50262:17.89199.22s
20th103Taylor DUNN 527185Snohomish, WA3:36.81332:18.962010.29s
21st127Preston NISHKIAN 473737El Granada, CAFasthouse2:16.63112:19.712111.04s
21st124Kevin JORGENSEN 613844Lake Stevens, WADeity / Fox / Loam Lander / TLD2:18.56152:19.712111.04s
23rd118Luke CARLON Greenacres, WADeity / ODI / TLD2:23.65222:21.012312.34s
23rd116Christian SANDER Valleyford, WAFasthouse / Pivot / Shred Sports2:23.69232:21.012312.34s
25th110Price JENKINS 638579Fresno, CALMB RT2:26.37252:24.362515.69s
26th100Braedyn DAVIS 367376Boulder, COTrestle Gravity Team2:22.16192:26.132617.46s
27th109Anderson HOLT Scottsdale, AZDream Cycles / Outlaw2:30.37282:28.312719.64s
28th126Leighton MACDONALD 636610Kalispell, MTCrown Gravity      DNF2:29.312820.64s
29th108Talan HEMANS 614571Lake Stevens, WAATLAS / Mission6ix Racing2:44.91322:30.332921.66s
30th131Zac STRATTON Pemberton, BCOutlaw Tribe2:11.8912:31.263022.59s
31st99Hayden DAMON 605538Bellingham, WAMarch Northwest / Transition Bikes2:37.36312:31.363122.69s
32nd129Brennan SCOTT 616960Valley Center, CALMB2:36.42302:31.663222.99s
33rd111Justice JOHNSTON 561420Big Bear, CAOutlaw Bike Team2:28.74272:32.873324.20s
34th106Joey GULIUZZA 600533Mccall, IDCommencal / Leatt / Outlaw Tribe2:31.74292:37.423428.75s
35th102Braden DELZER 403733Gresham, ORDandr masonry2:22.78212:38.063529.39s
304Callen SHOLBERG 655611Maple Valley, WA4:06.2834     DNS
107Von HEATER 600778Murrieta, CADVO Suspension / Seven / WRENCH AND ROLL      DNS     DNS
114Jon MOZELL North Vancouver, BCFORBIDDEN SYNTHESIS TEAM      DNS     DNS
128Wyatt ROGERS 574532Missoula, MTSavage Factory Connection      DNS     DNS

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 19-29  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st163Graham BENSON 614382Seattle, WAEvil / Soulja Boy Factory Racing      2:28.171-
2nd172Hap RENNA 600106Bainbridge Island, WA      2:28.7520.58s
3rd166Ash FIEREK 426160Bellingham, WACrankbrothers / Evil / FXR Racing      2:28.8130.64s
4th170Olen JOHNSON 562183Leavenworth, WA      2:29.2541.08s
5th165Aiden FARMER 616690Bozeman, MT      2:30.0851.91s
6th26Joey HERTIG 624931Missoula, MTMissoula Bike Source      2:30.4962.32s
7th168Carter HENDRICK 646947Lake Stevens, WAMission Six Racing      2:31.0772.90s
8th167Justin GOODEY 551573Saratoga Springs, UTOutlaw Tribe      2:34.7686.59s
9th164Alec BRUNO 647607Tucson, AZUniversity of Arizona Cycling      2:42.90914.73s
162Connor ARENDT 656761Whitefsih, MT           DNS
171Simon PATAMIA Bellingham, WABP Oil / Huggies Adult Diapers           DNS

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 30-39  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st178Clark NIELSEN 653545North Bend, WALifestyle Built      2:26.451-
2nd179Nathan POWERS 634607Carnation, WAMission6ix Racing      2:26.9320.48s
3rd600Sean HERSCH 625471Bellingham, WALenny's Bike Shop      2:32.6136.16s
4th173Nathan CONTENTE 452516Kirkland, WA      2:34.5648.11s
5th180Dillon THIGPEN 376911Bellingham, WATransition Bikes      2:35.1658.71s
6th177Charlie LINDSAY 575080Bellingham, WA      2:37.04610.59s
175James GARDNER 524648Port Angeles, WA           DNS

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 40-49  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st187Chris KINERK 614173Olympia, WAFlat 4 A / Loam Lander / Specialized      2:26.911-
2nd191Justin RUTH 577374Snohomish, WAFasthouse / Fasttrack Racing      2:28.5621.65s
3rd185Brandon HINTZ 636444Seabeck, WAInfinity Cyclery / Transition Bikes      2:30.3533.44s
4th190Tony PIERONI 655610Anacortes, WALenny's Bike Shop / NW Gardening      2:30.4143.50s
5th182Jason GAINEY Olympia, WAGravity Cartel      2:32.1255.21s
6th188Daniel KLEIN 636648Redmond, WARide Bicycles / Sweetlines BKR      2:34.4667.55s
7th186Scott KEMP 191554Fall City, WAShock Howse / Sweetlines BKR      2:37.69710.78s
8th362Kiel WRIGHT Glacier, WALenny's Bike Shop      2:39.05812.14s
9th189Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WASweetlines BKR      2:40.84913.93s
10th193Mike WIESER 227734Boise, IDRotec Cycles      2:42.521015.61s
11th192Davey SIMON 60479Fall City, WARide Bicycles      2:45.261118.35s
183Federico GONZALEZ 476785Hood River, ORDerby Rims / Smith / Team Dirty Fingers           DNS
184Craig HARVEY 181390Sugarloaf, CATransition Bikes           DNS

Male: Pro/Cat 1 course Cat 1: 50+  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st194Christiaan BOURDREZ 184070North Bend, WARide Bicycles      2:31.141-
2nd195Brad DELZER 137087Gresham, OROvercooked open casket racing      2:34.4223.28s

 

 

Female: Pro/Cat 1 course Pro  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st66Taylor OSTGAARD 555793Selah, WATransition Factory Racing2:36.3632:29.121-
2nd50Gracey HEMSTREET 10094351072Sunshine Coast, BCNorco2:27.8912:30.1521.03s
3rd156Julia LOFQVIST TRAUM 599986Issaquah, WANorco / Sweetlines Elite Racing2:35.1022:33.7234.60s
4th64Ainhoa IJURKO Brackendale, BC2:45.6852:37.3548.23s
5th63Sydney HABERMAN 497899Redmond, WANorco / Sweetlines Elite Racing2:50.1872:44.44515.32s
6th68Kandace WHITE 600463Salem, ORSantiam Bikes2:48.9662:44.86615.74s
7th60Kathryn DOVE 614572Snoqualmie, WAKona2:51.7982:49.66720.54s
8th510Emma ARTZ 595538Kirkland, WASweetlines Elite Racing2:56.7792:50.46821.34s
9th67Nyla STEPHENS 466433North Bend, WASweetlines Elite Racing3:05.68102:59.17930.05s
10th61Ella ERICKSON 528104Hayden, IDCommencal USA / Deity / e*thirteen / TRP2:44.7243:08.881039.76s
11th65Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WASweetlines BKR3:29.72113:26.171157.05s
62Bailey GOLDSTONE Squamish, BCFox / Race Face / Santa Cruz      DNS     DNS

Female: Pro/Cat 1 course Cat 1: 18U  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st158Aletha OSTGAARD 555794Selah, WATransition Factory Racing2:27.0322:23.181-
2nd52Matilda MELTON 609631Bellingham, WATransition Factory Racing2:24.6412:33.18210.00s
3rd151Josephine AUBIN 577028Bainbridge Island, WAJo and Co.2:44.9652:37.82314.64s
4th153Addison BUCKENBERGER 617311Fresno, CABC Goggles / LMB Racing2:36.6032:37.94414.76s
5th161Kelly SWARENS 599791Bellingham, WAMaxxis / Smith / Transition Bikes2:45.0162:39.95516.77s
6th154Sophia ERVINGTON Powell River, BC2:43.1142:41.19618.01s
7th159Quinn RAYNAK 623405Bend, ORMt. Bachelor / Project Bike2:51.2282:45.51722.33s
8th157Mckaela MEFFERT 631744Coupeville, WADeviate Cycles / DVO Suspension / PNW Components2:53.4092:48.74825.56s
9th155Claire KUSHNICK 614162Seattle, WAChris King / Sweetlines Elite Racing2:46.0472:48.91925.73s
152Chloe BEAR 639921North Bend, WAChris King / Chromag / Evil2:54.8210     DNF
150Joy ATTALLA Fernie, BCDUNBAR      DNS     DNS

Female: Pro/Cat 1 course Cat 1: 19+  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st196Janina MACARTHUR Bellingham, WATransition Bikes / Velocio      2:52.381-
2nd197Beky NICHOLAS 651088Ferndale, WA      3:22.02229.64s
3rd200Jen ERICKSON 580839Hayden, IDTWO WHEELER      3:23.64331.26s
4th199Talia REYNOLDS 644554Seattle, WALenny's Bike Shop / NW Gardening      3:43.85451.47s
5th198Ashley PASCOE 599875Tacoma, WAMs.Fits Gravity      3:50.49558.11s

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us