withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (315)Photos (7,432)Videos (0)Lap chartsSpreads

Note: the results for this race are split into the following groups:
Junior/Senior/Vet men raceWomen/Juv/Yth/Fun raceU12 raceU10 raceU8 raceU6 race

Results formatBy category

GenderAll

Male: Women/Juv/Yth/Fun race 13-14  Lap chart Spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st188Oliver LARNER Lichfield City CC426s412:40213:23213:2826.3%39:571-
2nd196Iestyn John ROWLANDS Hafren CC430s1412:54613:14113:3134.8%40:09212s
3rd197Zach SMITH Guernsey Velo Club423s112:47413:38413:2516.6%40:13316s
4th175Thomas ALLEN (yth) Sotonia CC425s212:25113:29314:05913.4%40:24427s
5th184Matthew HOLMES (u14) Mid Devon CC425s212:46313:38413:4848.1%40:37540s
6th178Zac CROZIER Malvern cycle sport430s1413:031013:38413:4955.9%41:0061:03
7th180Freddie DAY Dartmoor Velo426s412:58713:45714:0188.1%41:1071:13
8th195Osian ROWE MVSenders429s1213:01913:59913:5977.4%41:2881:31
9th190Arthur OLIVER Lichfield City CC426s413:041114:091113:5768.3%41:3691:39
10th198Olly SMITH Rotor RT427s812:50513:52814:291112.9%41:38101:41
11th183Rupert HEXT Marsh Tracks Racing - Trek426s412:59814:041014:241010.9%41:53111:56
12th193Cameron REEVES Abergavenny RC428s1014:081414:091114:37123.4%43:22123:25
13th176Corin BRADLEY Lichfield City CC427s814:011315:181415:12139.2%44:58135:01
14th191Joshua PAGE Marsh Tracks Racing - Trek428s1013:521215:001316:001615.4%45:20145:23
15th177Thomas CHAMBERLAIN 429s1214:081415:201516:281716.5%46:25156:28
16th182Hedd GRIFFITHS Maindy Flyers CC431s1614:351615:511616:331813.5%47:30167:33
17th181Wilfred FRANKLIN Ludlow CC434s2015:381916:231715:19147.0%47:54177:57
18th200Olly BOWEN Gateway Racing433s1815:271716:251815:51156.3%48:16188:19
19th186Talan JONES Maindy Flyers CC434s2015:301816:321917:541915.5%50:301910:33
20th194Sam RICHARDSON (yth) Dyffryn Conwy MTB Club435s2315:542017:322018:272116.0%52:282012:31
21st202George WOOD Cheltenham Town Wheelers436s2416:322217:352117:58208.7%52:412112:44
22nd203Luke SPENCER North Cheshire Clarion437s2517:532319:522220:482216.3%59:102219:13
23rd201Llywelyn ROBERTS Maindy Flyers CC433s1816:262119:542331:052389.1%1h07:582328:01
24th189Robert LEWIS (yth) The Bulls334s2020:152423:4624     17.4%44:3524-1LAP
25th192Dylan REED 331s1620:262524:5325     21.8%45:5025-1LAP
179Gruff DAVIES (juv) Maindy Flyers CC                    n/a     DNS
185William HUISH                     n/a     DNS
187Daniel LAKE Cwmcarn Paragon CC                    n/a     DNS
199Charles VAN ADRICHEM Stafford RC                    n/a     DNS

Male: Women/Juv/Yth/Fun race 15-16  Lap chart Spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st226Max STANDEN SouthforkRacing.co.uk go to site524s110:07111:06211:04110:5019.7%43:3116:54
2nd220Alex HART Mid-Shropshire Wheelers524s110:28211:02111:06212:01214.8%45:0128:24
3rd227Logan STANDER 524s110:38312:06312:11312:05314.6%47:24310:47
4th216Sam BUDD Magspeed Racing524s111:41412:47413:03412:57511.7%50:52414:15
5th222Owen HUME 528s1012:29613:11613:30512:4748.1%52:25515:48
6th230Dylan BOWEN Gateway Racing527s912:29613:12713:30512:5868.1%52:36615:59
7th217Reuben COX Abergavenny RC526s713:281213:41814:07713:0877.5%54:50718:13
8th223Ioan JOHNSON Abergavenny RC525s512:32813:45914:23813:53814.8%54:58818:21
9th221Miles HORNER Solent Pirates525s511:41412:47416:041414:511237.5%55:48919:11
10th225Toby SPAARGAREN 526s712:35914:211114:371014:161016.2%56:151019:38
11th215Oliver AGOMBAR Magspeed Racing530s1213:231014:041015:011114:251112.2%57:231120:46
12th219Daniel GRACE 533s1513:421414:361214:35914:0096.6%57:261220:49
13th231Noah ROSCOE Cheltenham Town Wheelers431s1313:241114:381315:4512     17.5%44:1813-1LAP
14th224Joseph LAIDLER Stafford RC428s1013:401314:591415:5613     16.6%45:0314-1LAP
15th233Harry BURRIDGE 435s1715:011616:021616:5216     12.3%48:3015-1LAP
16th232Ollie BURRIDGE 41:351814:461516:011516:0815     9.3%48:3016-1LAP
17th218Freddie DICKSON 331s1316:391719:2717          16.8%36:3717-2LAP
18th229Oskar ZDYB 333s1522:221823:5718          7.1%46:5218-2LAP
228Aidan WALTERS Stafford RC2     39:3119               n/a     DNF

Male: Women/Juv/Yth/Fun race Fun  Lap chart Spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st257Nic BURRIDGE 533s113:40114:20114:28114:3917.2%57:4014:09
2nd248Russell MCAUSLAND Lichfield City CC533s114:49216:07416:13315:4529.4%1h03:2729:56
3rd245Matt ISOM Whitchurch CC534s415:21315:39216:09216:3638.1%1h04:19310:48
4th254Tomos NESHAM Cardiff JIF537s715:50616:03316:31416:4645.9%1h05:47412:16
5th244Ed EMUSS 535s515:45516:43617:08517:20510.1%1h07:31514:00
6th252Rowan JONES Hafren CC538s916:47716:32517:22618:09119.8%1h09:28615:57
7th243Gavin DICKSON Newport Shropshire CC533s116:58817:17817:33717:5285.3%1h10:13716:42
8th249Darren RICHARDSON Whitchurch CC4          17:06719:091318:281212.0%1h11:548-1LAP
9th247Alex LOVESAY Whitchurch CC541s1317:411218:07918:08918:03102.5%1h12:40919:09
10th246Darren KERSHAW 548s1417:301018:201018:301017:5175.7%1h12:591019:28
11th251Rhydian YEOMAN Whitchurch CC537s717:26918:481218:421217:4667.8%1h13:191119:48
12th256Alex CUTLER 540s1215:26422:091617:58817:57943.5%1h14:101220:39
13th253Ross PHILLIPS Cwmcarn Paragon CC539s1017:551318:411118:341119:27138.6%1h15:161321:45
14th240Mark ALLEN (vet) Sotonia CC535s517:401119:101320:001519:291413.2%1h16:541423:23
15th242Kevin DAVIES (fun) The Bulls439s1018:571420:251520:3216     8.4%1h00:3315-1LAP
16th255Howard SMITH (svet) Abergavenny RC450s1521:151519:251419:2814     9.4%1h00:5816-1LAP
17th241Wout DAVIDSE Sotonia CC350s1523:381629:0317          22.9%53:3117-2LAP
250Rodney SMITH Guernsey Velo Club                         n/a     DNS

 

 

Female: Women/Juv/Yth/Fun race Elite  Lap chart Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Spread Total time Diff
1st10Ruby JAMES Hope Factory Racing (UCI CX Team)828s112:52113:34113:46113:54114:18114:03113:50111.1%1h36:451-
2nd12Emily BRIDSON Pine Sport829s214:08314:29314:58314:26214:48215:06214:4426.8%1h43:0826:23
3rd11Davina MCLELLAND 830s313:52214:16214:47215:04315:03315:10315:1039.4%1h43:5237:07

Female: Women/Juv/Yth/Fun race Expert  Lap chart Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st27Bronwen JENKINSON Clwb Beicio Egni Eryri734s213:41114:11114:05114:03114:26114:4417.7%1h25:441-
2nd28Ellie MACKMAN The Ark Cycles728s114:10214:41215:19215:50215:28215:49211.8%1h31:4526:01
3rd26Holly BRADBROOK Marsh Tracks Racing - Trek637s317:17318:55318:30318:54319:043     10.3%1h33:173-1LAP

Female: Women/Juv/Yth/Fun race Sport  Lap chart Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st52Jennifer HUDSON Bristol RC637s214:46114:48115:01115:17114:4813.5%1h15:171-
2nd50Rachel BENNET 634s115:03216:31215:56216:02215:5229.7%1h19:5824:41
3rd53Katrina JENKINSON 637s216:55318:36319:14318:45318:12313.7%1h32:19317:02
51Claire FENNELL Pronto Bikes                              n/a     DNS

Female: Women/Juv/Yth/Fun race 13-14  Lap chart Spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st212Orla WHITE Dartmoor Velo429s213:41114:24114:3016.0%43:041-
2nd205Katie ALLSOP Rotor RT427s113:49214:38215:0929.7%44:03259s
3rd211Heidi ROSCOE Cheltenham Town Wheelers430s314:42315:41316:0038.8%46:5333:49
4th210Isla PATTINSON Solent Pirates432s416:18617:34517:3247.8%51:5648:52
5th209Mia LEWIS Stafford RC433s516:15517:29418:15712.3%52:3259:28
6th208Lowri GOODWIN Cwmcarn Paragon CC435s716:12418:53617:32416.6%53:12610:08
7th206Sophie ANTHONY Stafford RC435s716:43719:46718:12618.2%55:16712:12
8th213Alice JOYCE Hafren CC434s619:16822:40920:25817.6%1h02:55819:51
9th207Marit DAVIDSE Sotonia CC340s921:12922:108     4.6%44:029-1LAP

Female: Women/Juv/Yth/Fun race 15-16  Lap chart Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st234Aelwen DAVIES Velo Myrddin CC powered by Y Beic428s213:31113:52114:3217.5%42:231-
2nd235Mazie HARPER Pine Sport427s113:39214:49215:0029.9%43:5521:32
3rd237Faye WILLIAMS Rotor RT428s214:26315:40315:3938.5%46:1333:50
4th236Helen STEVENSON Cwmcarn Paragon CC436s417:41419:30420:54418.2%58:41416:18

Female: Women/Juv/Yth/Fun race 17-18  Lap chart Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st64Lucy ALLSOP Rotor RT629s113:37114:19114:18113:50114:4618.4%1h11:191-
2nd65Layla BRADBROOK Marsh Tracks Racing - Trek632s214:16215:25215:23215:48215:41210.7%1h17:0525:46
3rd66Gabriella PASCOE Whitchurch CC535s318:22320:02319:59320:373     12.3%1h19:353-1LAP
4th67Eve PASCOE Whitchurch CC437s420:58425:05425:194          20.7%1h11:594-2LAP

Female: Women/Juv/Yth/Fun race 40-49  Lap chart Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st99Emily LILLYWHITE IREDALE 634s115:18216:01215:52115:55115:3714.7%1h19:171-
2nd95Rowena DUFFIELD Cwmcarn Paragon CC635s215:09115:59119:49316:51215:57230.8%1h24:2025:03
3rd97Natalie SMITH Rotor RT638s315:51316:45316:58217:28317:15310.2%1h24:5535:38
4th98Suzanne WARREN Cardiff Ajax CC541s420:42522:53423:35425:434     24.2%1h33:344-1LAP
96Ruth MILLER Ben Thomas Coaching Club2     17:044                    n/a     DNF

Female: Women/Juv/Yth/Fun race 50-59  Lap chart Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st124Helen PATTINSON Montezuma's RT633s114:39114:47115:12115:38115:5728.9%1h16:461-
2nd125Miriam WHITEHURST Reflex Racing633s114:53216:12215:50216:34215:44111.3%1h19:4623:00
3rd120Michelle DEBONO-EVANS Army Cycling Union540s318:36320:50321:30322:123     19.4%1h23:483-1LAP
4th121Michelle FORSTER Tactic UK WRT546s422:29423:28425:16425:434     14.4%1h37:424-1LAP
5th122Dawn HAYNES-SEWELL Army Cycling Union457s523:38528:55529:335          25.0%1h23:035-2LAP
123Catherine KILBURN Mid Devon CC                              n/a     DNS

Female: Women/Juv/Yth/Fun race 60+

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st136Ellie SALISBURY 552s121:11122:12122:15122:1815.3%1h28:481-

Female: Women/Juv/Yth/Fun race Fun  Lap chart Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st261Wendy HOLMES 448s319:13120:15119:5915.4%1h00:151-
2nd264Victoria MORGAN Whitchurch CC448s319:37220:40220:3125.4%1h01:3621:21
3rd262Naomi LOVESAY DI MASCIO447s219:51322:18321:43312.3%1h04:3934:24
4th263Donna SMITH Guernsey Velo Club453s522:49425:18425:36412.2%1h14:36414:21
5th260Mary HEXT Oneplanet Adventure446s123:40527:36526:54516.6%1h18:56518:41
265Bethan YEOMAN Whitchurch CC2     32:316          n/a     DNF

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us