withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

Hamsterley TT, Hamsterley Forest

Results (196)Photos (11,868)Videos (0)Spreads

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: U13  Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st23Todd SMITH-NOTMAN Hamsterley Trailblazers3:50.2913:50.9113:50.291-
2nd24Rich RAE 4:00.8524:00.8924:00.85210.56s
3rd20Freddie MCATHEY-BRANSKEY Hamsterley Trailblazers4:05.5034:03.5034:03.50313.21s
4th19Arlo EVANS Hamsterley Trailblazers4:21.2154:13.1044:13.10422.81s
5th22Thomas BATTEN 4:15.7544:17.8554:15.75525.46s
6th21Henry GRANT Hamsterley Trailblazers4:38.3464:40.6064:38.34648.05s

Male: 13-14  Spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st29Leo KETTLEWELL 3:52.1523:49.6013:49.601-
2nd27Max HOPPER 3:51.8513:53.6023:51.8522.25s
3rd26Danny GARSIDE Humble bikes3:56.6933:55.3933:55.3935.79s
4th30Paul ROBINSON Out The Muck4:01.2553:57.2943:57.2947.69s
5th39Joshua GONZALEZ 3:58.3943:58.1553:58.1558.55s
6th31John FOX (juv) 4:10.2974:08.5064:08.50618.90s
7th33Callum SYKES Gravity School Racing4:14.5094:09.5074:09.50719.90s
8th36Alfie MCATHEY-BRANSKEY Hamsterley Trailblazers4:09.8064:09.8084:09.80820.20s
9th37George MASON (juv) 4:14.95104:13.4694:13.46923.86s
10th40Lucas MACKIE 4:14.2984:13.84104:13.841024.24s
11th35Evan ROBERTSON 4:15.75124:13.95114:13.951124.35s
12th28Will DAVISON 4:15.01114:14.36124:14.361224.76s
13th38Tom JEWSON 4:36.31144:23.25134:23.251333.65s
14th41Matthew BARNARD 4:34.14134:30.00144:30.001440.40s

Male: 15-16  Spread

26 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st69Adam GARSIDE Wheelie Bike Shop3:39.2133:32.3613:32.361-
2nd68Adam STOUT 3:34.8013:35.2023:34.8022.44s
3rd66Declan SPROAT Uncrafted Uk3:36.7123:36.7133:36.7134.35s
4th60Zac BATEY Reifen Racing - Pedalling Squares3:41.4643:40.0043:40.0047.64s
5th65Matthew OATES 3:43.1053:40.5053:40.5058.14s
6th49Noah KAY 3:44.0463:41.5563:41.5569.19s
7th64Henry BARNFATHER 3:45.4473:53.81103:45.44713.08s
8th67Jackson MAY ClickRacing / Commit equip / Cyclefix Ltd3:48.6593:47.4073:47.40815.04s
9th63Thomas WINTERTON 3:48.3483:54.00113:48.34915.98s
10th52Toby TAYLOR 3:52.50103:48.7683:48.761016.40s
11th53Ben JACKSON (yth) 3:53.44113:57.06153:53.441121.08s
12th62Tyler ANDERSON Northern Outlaws BMX MTB Team3:53.60123:53.6093:53.601221.24s
13th59Daniel TWIZELL 3:54.1513     3:54.151321.79s
14th47Harvey CREER 3:57.25163:54.75123:54.751422.39s
15th44Ted CASSIN 3:55.31143:55.09133:55.091522.73s
16th54Noah PERCIVAL 3:59.41173:55.16143:55.161622.80s
17th55Daniel DIXON 3:55.65153:58.41163:55.651723.29s
18th58Joe COMBE 4:00.45183:59.00173:59.001826.64s
19th48Josh BINGHAM 4:01.15204:00.40184:00.401928.04s
20th56Ethan WAUGH 4:00.60194:15.75234:00.602028.24s
21st43Toby WINDSOR 4:09.90234:02.55194:02.552130.19s
22nd50Jake CALVERT 4:03.15214:04.70204:03.152230.79s
23rd46Jack DAVIDSON 4:07.40224:08.40214:07.402335.04s
24th57Harry SCOTT (yth) 4:12.35244:11.35224:11.352438.99s
25th45Joseph BARRON 4:18.5525     4:18.552546.19s
26th61Sam DAVISON (jun) 4:21.79264:26.55244:21.792649.43s

Male: 17-18  Spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st114Finlay SYKES Gravity School Racing3:24.8513:25.6013:24.851-
2nd112Will BEST 3:29.0423:26.6623:26.6621.81s
3rd115Kyle STABLER Kingdom3:29.8134:05.31143:29.8134.96s
4th118Toby SHILLABEER 3:35.3543:33.0033:33.0048.15s
5th122Elliott COOPER 3:40.7053:35.4443:35.44510.59s
6th117Dan EARDLEY 3:42.6063:43.9653:42.60617.75s
7th123William DODS Hamsterley Trailblazers3:45.3173:47.0683:45.31720.46s
8th125Tom STRONG 3:46.7593:46.1663:46.16821.31s
9th124Josh COGDON 3:46.3083:46.6973:46.30921.45s
10th120Cody LEE (sen) 3:52.39103:49.0093:49.001024.15s
11th126Ronan COLLINS 3:57.85143:51.19103:51.191126.34s
12th116Matt TURNBULL 3:52.94113:52.19113:52.191227.34s
13th119Jack HARBURN 3:56.00123:59.71133:56.001331.15s
14th127Callum STURGESS 3:56.21133:57.79123:56.211431.36s
15th129Lewis PEPPER 4:01.81155:31.61184:01.811536.96s
16th128Izaac GILBERT Tyneside Vagabonds CC4:08.31164:09.94164:08.311643.46s
17th130Joe FORSEY 4:09.55174:08.81154:08.811743.96s
18th113Samuel PALMER 4:23.44184:11.00174:11.001846.15s

Male: 19-29  Spread

26 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st196James SURTEES 3:11.3513:11.3513:11.351-
2nd190Luke JACKSON GNFR3:25.9623:27.1033:25.96214.61s
3rd195Reece LILLICO 3:28.4633:26.4123:26.41315.06s
4th189Sam LONSDALE Patina3:30.8143:30.5043:30.50419.15s
5th188Harrison LEE (sen) University Of York CC3:36.2053:36.4053:36.20524.85s
6th179Chris LARKIN 3:39.3063:36.7563:36.75625.40s
7th191Alex FOSTER (sen) Bandit Racing3:40.5473:44.3183:40.54729.19s
8th174Oliver STANGER GBBC3:43.2583:42.9573:42.95831.60s
9th176Matthew GOLIGHTLY Team Cycles3:44.9593:45.8593:44.95933.60s
10th186Alex BOARD 3:45.50103:46.11103:45.501034.15s
11th193Ben SKAIFE 3:50.60153:47.41113:47.411136.06s
12th172Lewis MERCKEL Royal Navy Royal Marines Enduro Team3:48.89113:48.65123:48.651237.30s
13th192Scott MATTHEWS 3:48.89113:51.59163:48.891337.54s
14th185Richard VERDEN Royal roots3:48.96133:50.29133:48.961437.61s
15th173James HENDERSON (sen) 3:50.21143:50.65153:50.211538.86s
16th170John GIBSON (sen) 3:55.96163:50.39143:50.391639.04s
17th175Jack TALLENTIRE GBBC7:00.76253:55.34173:55.341743.99s
18th194Ethan CAMPBELL (sen) ClickRacing3:57.16174:06.14193:57.161845.81s
19th184Michael WATTS (sen) MTB Bandits4:00.91184:04.91184:00.911949.56s
20th180Caleb LOWES Patina4:03.00194:10.16224:03.002051.65s
21st177Liam COLLINGWOOD 4:03.90204:07.10204:03.902152.55s
22nd183Dom NORTON 4:05.19214:09.10214:05.192253.84s
23rd182Brad CARLING (2) Club tropikona7:42.21264:13.25234:13.25231:01.90
24th187George HUGHES (sen) 4:18.75224:44.44264:18.75241:07.40
25th181Declan PARR 4:42.50244:19.16244:19.16251:07.81
26th171Jake MOORIN 4:24.90234:25.54254:24.90261:13.55

Male: 30-39  Spread

34 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st167Peter THOMPSON (mas) 3:24.0413:26.5623:24.041-
2nd166Jake BROOKES 3:24.6023:26.5013:24.6020.56s
3rd164Adam SAUNDERS (1) 3:32.2033:30.8433:30.8436.80s
4th165Lewis HARVEY (mas) AeBikeShop3:33.0643:33.8543:33.0649.02s
5th143Thomas WHITE 3:45.9683:37.1153:37.11513.07s
6th163Richard RAE 3:37.7953:41.6573:37.79613.75s
7th161Kenneth CLARKIN 3:38.8563:50.90113:38.85714.81s
8th135Howard ROUTLEDGE-DOWELL 3:53.60133:40.4563:40.45816.41s
9th146Michael BLANDX Dangerous Behaviours3:49.55113:45.1983:45.19921.15s
10th160Tom SYKES (mas1) 3:45.2173:46.2593:45.211021.17s
11th162Karl FOX 3:47.5093:47.00103:47.001122.96s
12th154Andrew JONES (mas) 3:48.95103:58.14153:48.951224.91s
13th159James KNIGHT (2) GNFR3:51.06123:55.65123:51.061327.02s
14th137Andrew DOLPHIN 3:56.0614     DNF3:56.061432.02s
15th153Thomas SOWERBY 3:57.15153:57.54143:57.151533.11s
16th133Craig WATTERS 4:02.96173:57.46133:57.461633.42s
17th156Martin HAGAN Cramlington Crank Bro's3:58.25163:59.91173:58.251734.21s
18th138James LINDSLEY Out The Muck4:18.45273:59.36163:59.361835.32s
19th155Dave ROBINSON 2am Beer Club4:03.90183:59.96183:59.961935.92s
20th158Michael TURNBULL 4:04.11194:03.90194:03.902039.86s
21st151Connor VERNON Platinum MTB Racing4:05.25204:06.60214:05.252141.21s
22nd147Andrew ATKINSON (mas) 4:07.71214:05.96204:05.962241.92s
23rd145Michael COLLINS (mas) 4:11.95244:07.34224:07.342343.30s
24th150Jonny KENYON Team Hunky4:10.36224:09.45234:09.452445.41s
25th152Benn CROSSKEY Cramlington Crank Bro's4:11.55234:09.60244:09.602545.56s
26th144Stephen BAKER (mas) 4:14.31264:11.40254:11.402647.36s
27th157David THOMPSON (mas3) 4:12.31254:13.10264:12.312748.27s
28th134Kyle ACKERMAN 4:32.10304:24.14274:24.14281:00.10
29th149Andrew MACDONALD (mas) Cramlington Crank Bro's4:30.85294:26.55284:26.55291:02.51
30th140Tom HOWARD 4:27.46284:29.21294:27.46301:03.42
31st148Adam GRACE (mas) 4:33.6531     DNF4:33.65311:09.61
32nd141Elliot MILES 4:36.04324:36.55304:36.04321:12.00
33rd139Adam ROWE 4:40.75334:41.31314:40.75331:16.71
142Peter PORT Scouting donkeys     DNS     DNS     

Male: 40-49  Spread

28 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st110Tomas KUPSTYS Bird Cycleworks Factory Racing / Royal3:16.8113:15.6513:15.651-
2nd108Mark NEAL (vet) Mondraker UK3:24.4023:25.1623:24.4028.75s
3rd109Brad ILLINGWORTH 3:29.5633:28.4433:28.44312.79s
4th106Gary EWING 3:34.6553:32.1943:32.19416.54s
5th107Paul STABLER Kingdom3:34.5043:39.4053:34.50518.85s
6th168Anthony BURRELL 3:39.1563:40.5663:39.15623.50s
7th105Stephen OATES 3:40.0073:40.8673:40.00724.35s
8th102Terry DAVISON Bandit Racing3:40.3483:42.2583:40.34824.69s
9th121Mark TURNER (vet2) 3:45.1093:42.9193:42.91927.26s
10th100Nigel HAUXWELL 3:46.04103:45.05103:45.051029.40s
11th99Craig BARGERY Inside Line Downhill Racing3:46.56113:46.44113:46.441130.79s
12th98Gary CROSSKEY Cramlington Crank Bro's4:15.81253:47.00123:47.001231.35s
13th97Dan SMALL Hamsterley Trailblazers3:48.65123:50.15133:48.651333.00s
14th104Grant DIEHL 3:51.50133:51.00143:51.001435.35s
15th95William CURRIE Dangerous Behaviours3:55.10163:52.05153:52.051536.40s
16th101Julien BATTEN 3:54.11143:52.41163:52.411636.76s
17th94Stephen LEWIS Leeds VTT3:54.64153:56.30173:54.641738.99s
18th91Neil WEST Patina3:56.59173:58.15183:56.591840.94s
19th96Paul SHARPE 2am Beer Club3:58.30183:59.35203:58.301942.65s
20th85Richard HUNT (vet) 4:04.46213:58.46193:58.462042.81s
21st84Matthew SWAN Chumland United4:00.10194:00.34214:00.102144.45s
22nd90Adam KENDREW Bandit Racing4:04.35204:06.71224:04.352248.70s
23rd89Rob MULLEN 4:15.66244:10.69234:10.692355.04s
24th92Mark ELLAMS Patina4:11.35224:11.15244:11.152455.50s
25th87Alan HUDSON Alan Hudson4:12.50234:13.54254:12.502556.85s
26th86Neale COLEMAN 4:21.25264:17.21264:17.21261:01.56
27th88Tom RUDDERHAM North Lincs Enduro4:37.06274:27.86274:27.86271:12.21
28th103Jon MOSS 10:21.8928     DNF10:21.89287:06.24

Male: 50+  Spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st72Brendan WARDLE Fit4boozing3:36.3613:37.8113:36.361-
2nd71Steve GAWTHORPE GNFR3:40.8523:41.1923:40.8524.49s
3rd78David ANDERSON (gvet2) 3:49.4133:43.5933:43.5937.23s
4th75Simon VILLARRUBIA 3:50.2543:52.7053:50.25413.89s
5th73Neil MOORE Leeds VTT3:53.9053:51.6643:51.66515.30s
6th74Stephen NOTMAN Hamsterley Trailblazers3:55.416     DNF3:55.41619.05s
7th82Paul WOODS 4:15.1674:14.1064:14.10737.74s
8th76Ian HARRISON (gvet1) 4:16.8184:14.6574:14.65838.29s
9th79Richard JACKSON (gvet) GNFR4:17.8694:19.8594:17.86941.50s
10th81Paul BRANSKEY 4:19.39104:19.94104:19.391043.03s
11th77Ricardo PORTILLO 4:28.79124:19.6084:19.601143.24s
12th80Peter DOWELL 4:26.65114:23.15114:23.151246.79s

 

 

Female: U30  Spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st2Hollie VAYRO Bird Cycleworks3:46.9013:57.1013:46.901-
2nd11Ffion BROWN 3:54.7923:58.6623:54.7927.89s
3rd7Rachel GODDARD 4:03.9534:06.5034:03.95317.05s
4th10Georgie DAYKIN 4:16.5044:12.2544:12.25425.35s
5th5Amelia BATTEN 9:34.1594:16.5554:16.55529.65s
6th4Macie MCCARTHY Descend Hamsterley4:18.5054:18.6564:18.50631.60s
7th6Victoria RAMSDEN 4:25.3164:26.0474:25.31738.41s
8th8Anya BROWN 4:50.3574:38.3584:38.35851.45s
9th9Lily MASON 5:29.9585:00.7995:00.7991:13.89

Female: 30+  Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st1Helen GASKELL Specialized3:31.6013:32.0013:31.601-
2nd3Lucy BELL Wheelbase North East Cannondale3:48.7533:48.3623:48.36216.76s
3rd18Joanna BLAND 3:48.6023:53.0033:48.60317.00s
4th17Suzanne FOX 3:53.7543:55.5643:53.75422.15s
5th12Shelley ROUTLEDGE-DOWELL 4:23.9454:19.8554:19.85548.25s
6th16Brigitta MAIER Hamsterley Trailblazers4:27.3564:27.7064:27.35655.75s
7th13Saskia KOUYIOUMTZI Swaledale Outdoor Club4:46.2174:41.8174:41.8171:10.21
8th15Candice RENHAM Tin Donkey Riders4:50.8184:55.5484:50.8181:19.21

 

 

Mixed: E-MTB  Spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st216Tom WHIPHAM Tin Donkey Riders3:36.8513:35.8513:35.851-
2nd214Matthew NELSON Doghouse Downhill3:38.3523:36.1523:36.1520.30s
3rd215Gavin HANCOCK (emtb) Infinity Cycles I Specialized Durham3:42.2533:40.8933:40.8935.04s
4th212Phil SUMMERBELL Doghouse Downhill3:44.8143:44.3143:44.3148.46s
5th211Attila MAIER 3:58.0063:55.9453:55.94520.09s
6th202Simon DAYKIN 3:56.0553:59.8563:56.05620.20s
7th203Andy LAWTON Tin Donkey Riders3:59.1074:02.7583:59.10723.25s
8th208Jonny BROWN Team Hunky3:59.8184:02.6473:59.81823.96s
9th198Sarah VAYRO Hamsterley Trailblazers4:07.2594:06.3594:06.35930.50s
10th204Gary LANGHAM Out The Muck4:10.94114:09.56104:09.561033.71s
11th200Andrew SANDERSON GNFR4:09.79104:11.64124:09.791133.94s
12th205Zsolt BOGDAN 4:14.00124:10.55114:10.551234.70s
13th209Mark BURKINSHAW 4:27.25134:16.69134:16.691340.84s
14th201Trev COULSON 4:37.95144:42.16144:37.95141:02.10
15th206Szabolcs NAGY 4:41.44155:10.06154:41.44151:05.59

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us