withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (77)Photos (3,187)Videos (0)Event progressionSpreads

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: Pro  Event progression Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st85Adrian HAYDEN Rocky Mountain / The Notch Cyclery1:51.04712:15.75811:45.35211:48.19611:59.00031:16.547210:55.9001-
2nd57Luke MELLO 1:53.75022:19.70331:48.04721:49.00021:55.44511:13.446110:59.39123.491s
3rd114Sandy GRAY ROBERGE 2:05.04762:30.50051:53.50031:56.05541:58.79721:21.399311:45.298349.398s
4th123Sam SILLAY 2:01.75042:26.35141:53.89841:59.75052:04.35151:26.500611:52.600456.700s
5th118Zeke NEUBAUER 100% / Ryno Power / TLD2:04.04752:40.60271:59.45351:53.65632:00.30541:21.750411:59.81351:03.913
6th122Eric JOHNSON (19+) 2:06.05472:43.59382:12.80462:07.85162:11.64861:26.493512:48.44361:52.543
7th81Allan BISHOP Winni Bike Club Piches Ski and Sport2:25.69592:39.95362:22.20382:11.25072:20.80481:30.648713:30.55372:34.653
8th56Roger CREEKMORE 2:18.45382:58.04792:19.14872:14.30582:18.50071:33.953813:42.40682:46.506

Male: GT 16U  Event progression Spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1571Lucas SOURBEER IdeRide / Kingdom Camps1:59.80412:23.70312:00.95311:55.95311:58.54711:15.750111:34.7101-
2nd331Matthew KEEGAN Jr. GIA Racing2:11.64962:37.00032:03.20331:59.35242:00.30421:18.453212:09.961235.251s
3rd1357Asa TOMS White Mountain School Enduro Team2:08.70342:30.60222:06.50051:58.75032:01.70341:41.601912:27.859353.149s
4th1158Tristan HEALEY CCF Devo2:07.90622:41.20352:01.60221:59.94552:07.30451:31.305612:29.265454.555s
5th707Oliver VANTUYL IdeRide2:11.64852:44.55562:13.69661:57.39922:01.25031:28.703512:37.25151:02.541
6th1019Deven ARTHUR 2:29.40683:02.50072:16.40682:16.80582:14.95371:37.102813:57.17262:22.462
7th346Ethan FINN Deity / GIA Racing / MonsterArmy2:26.79773:18.44592:19.85192:12.20372:18.64981:26.898414:02.84372:28.133
8th1311Gavin NEPHEW 2:08.60233:03.10982:05.29743:07.446112:29.04791:34.750714:28.25182:53.541
9th1466Aiden SAND 2:52.64893:38.406103:07.352112:30.30492:38.750101:46.1481016:33.60894:58.898
10th1623Sisu LANGE IdeRide2:57.257103:55.500112:55.648102:54.453102:45.852112:13.5001117:42.210106:07.500
11th1325Calvin DAVIS (2008) 27:35.649112:38.15642:14.25072:05.75062:09.75061:23.797338:07.3521126:32.642

Male: 20U  Event progression Spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1122Jac DAHROUGE Berkshire Bike and Board2:04.04732:29.30521:52.90612:01.60131:59.15611:18.055111:45.0701-
2nd1483Owen WILSON 2:02.65622:28.50011:57.64821:54.64912:02.85221:24.203311:50.50825.438s
3rd1088Gavin BOARDMAN Dirt Church Elite Racing Academy2:02.19512:47.79752:07.89952:01.34422:09.10131:20.851212:29.187344.117s
4th1629Simon PHIPPS 2:15.50062:30.00032:04.50032:09.20362:09.60141:29.297612:38.101453.031s
5th1226Sean MURPHY 2:10.84452:42.45342:07.50042:02.39842:12.89861:25.406512:41.499556.429s
6th1667Ben FRITHSEN West Hill Shop2:07.70342:53.75062:11.90662:02.45352:11.30451:25.101412:52.21761:07.147
7th271Justin FORAN 100%2:29.19673:26.05572:32.20372:21.25072:20.00071:56.696715:05.40073:20.330

Male: 21-29  Event progression Spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st202Kyle HAMEL DHaRCO2:04.30412:32.35212:00.95312:00.10112:04.29721:21.797112:03.8041-
2nd1304Charlie MCLEAN 100% / ODI / Valley Bike and Ski Werks2:12.60132:38.10232:07.79722:00.75022:03.00011:26.797212:29.047225.243s
3rd1192Nathan BENHAM Benidorm Bikes2:10.80422:36.95322:08.55542:04.10232:09.10131:34.797812:44.312340.508s
4th1201Nate GRAHAM 2:14.10142:57.29762:08.30432:05.29742:09.19641:31.758513:05.95341:02.149
5th1168Pierrick SARTHOU Deity / GRIT Racing2:23.10282:49.00742:11.19562:13.00062:16.70381:29.547313:22.55451:18.750
6th1478Chris POKORNEY 2:20.84463:01.35282:09.95352:13.35272:15.04771:34.453713:35.00161:31.197
7th1517Nicholas FERRANTE 2:21.20372:52.60152:21.00092:13.75092:14.39861:32.149613:35.10171:31.297
8th1394Justin COWDREY 100% / Deity / GRIT Racing2:23.19592:58.29772:17.10172:13.64882:20.851101:37.953913:51.04581:47.241
9th1581Jamie MOORE (M) 2:17.15653:39.359112:23.649102:10.75052:14.00051:30.953414:15.86792:12.063
10th816Dan HOPMANS GRIT Racing2:28.898113:03.80592:19.09482:28.399112:26.149111:42.7501014:29.095102:25.291
11th1620Patrick REILLY 2:27.094103:22.804102:31.649112:14.000102:18.55491:50.1021114:44.203112:40.399

Male: 30-39  Event progression Spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1590Tucker NUGENT Team Granite MTB2:13.35212:38.35912:07.55512:06.04712:14.70311:31.696112:51.7121-
2nd1563Dustin CRESSMAN 2:22.25033:01.20362:12.04722:09.04722:18.14931:34.649413:37.345245.633s
3rd1582Elijah BURKE The Dirt Chuch Elite Racing Team for the Stars2:29.04752:50.95322:16.30432:10.10232:20.90641:32.351213:39.663347.951s
4th1354Thomas HARTHAN Dirt Church Elite Racing Academy / The Wheel House2:23.75742:54.89842:17.59442:23.15652:24.35261:34.000313:57.75741:06.045
5th1579Shawn SHAW 2:16.00022:53.29732:18.10252:31.14872:25.45371:39.453514:03.45351:11.741
6th319Nick SOKOL 100% / Acerbis / GoPro / Holeshot Coffee / Motool / O'Neal / ODI / Ryno Power / SkullCandy2:33.84462:59.80452:27.85172:12.54742:17.55521:48.399714:20.00061:28.288
7th1142Joe DANSAK Deity / GRIT Racing2:40.39983:33.10272:23.60262:28.75062:23.89851:40.250615:10.00172:18.289
8th1625Alexander WHALEN top right racing2:43.85294:44.00092:42.80482:47.14982:45.04781:56.500817:39.35284:47.640
9th1271Michael GRIMSHAW 3:06.648104:13.54783:13.35292:52.844102:50.50092:11.602918:28.49395:36.781
10th1775Bryan GUENTHNER 3:11.352114:49.945104:06.852102:48.80493:26.805102:32.4531020:56.211108:04.499

Male: 40-49  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1553Rob WALKER Dirt Church / The Wheel House2:23.50013:01.00812:16.59412:17.30512:22.10211:35.547113:56.0561-
2nd1644Brendan CAVANAUGH 2:50.80523:36.60132:52.29732:32.64122:36.75021:50.102216:19.19622:23.140
3rd1029Craig RILEY Deity / GRIT Racing3:03.04733:33.70322:47.50022:51.64932:50.35131:50.500316:56.75033:00.694
4th1314Ben NEPHEW 3:13.79743:57.14943:09.90643:18.75043:05.55442:28.101419:13.25745:17.201

Male: 50+

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1326Aaron BENHAM 4:43.89915:03.30414:40.15613:25.50013:18.85212:22.000123:33.7111-

 

 

Female: Pro  Event progression Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st91Avery ELLIS 2:27.25713:09.29722:19.84412:10.70312:16.80411:30.399113:54.3041-
2nd14Maxine BERGERON CNCB BOLT / Lama Cycles2:35.20323:00.40712:27.45322:16.95322:26.45321:38.703214:25.172230.868s
3rd1352Kelly DUBE 2:35.54733:11.39932:35.75032:34.20332:32.29731:49.750315:18.94631:24.642

Female: Amateur  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1390Ariana WALKER Valley Bike and Ski Werks3:45.35244:31.64823:19.64823:00.50013:13.25012:32.797220:23.1951-
2nd1643Becky CHRISTENSEN 4:02.15654:45.69643:22.50033:02.69523:20.95322:37.906321:11.906248.711s
3rd1139Abigail ERNEST-BECK 3:31.69624:33.55533:30.89943:49.14943:49.44532:31.805121:46.54931:23.354
4th1140Erin VANTUYL A-Line RT3:35.10235:35.75854:37.50053:42.70334:22.60144:54.656426:48.32046:25.125

Female: GT 18U  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1218Tillie LANGE IdeRide2:59.09413:35.94513:04.70322:41.50712:44.11011:50.250116:55.6091-
2nd731Kai WALDMAN Stowe MTB Academy3:04.89823:54.14823:01.30512:46.20322:52.70322:02.453217:41.710246.101s

 

 

Mixed: KATE'S 12U  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1669Cedric ARTHUR Dirt Diggers3:14.09414:36.75823:11.10112:56.29713:06.20312:15.305119:19.7581-
2nd724Callum WALDMAN Stowe MTB Academy3:59.29724:25.50013:32.79723:06.60123:34.55522:36.148221:14.89821:55.140

Mixed: 14U  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st1091Ayrton FRENCH Karbon Bikes2:06.20312:32.50711:59.20311:57.50012:07.45311:25.250112:08.1161-
2nd1270Ben SOUSA 3:12.35123:40.10122:51.15622:50.65622:49.15622:01.149217:24.56925:16.453

Mixed: MOTOREX E-MTB  Event progression Spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Total time Diff
1st490Parker DOWNING 100% / Bolton Valley / Crankbrothers / Deity / Eastern States Cup / Finishline USA / Maxxis / MonsterArmy2:17.20312:50.10112:17.25012:01.60112:08.80411:27.297113:02.2561-
2nd814Craig DEBROSKY 2:28.89842:53.75022:20.10232:17.60132:15.85221:41.398413:57.601255.345s
3rd480Chance LONGLEY West Hill Shop2:28.25033:07.89932:26.00042:36.35142:17.45331:39.305314:35.25831:33.002
4th1105Matthew SULLIVAN Kate's Real Food / Motorex / Outer Limits2:24.84423:45.60252:19.75022:15.60222:19.25041:36.851214:41.89941:39.643
5th952Steve BATTAGLINI Eastern States Cup2:39.64853:21.60242:57.95362:40.89852:50.90651:58.851616:29.85853:27.602
6th963Damian RUSSELL 2:46.04763:52.89862:52.80552:45.00073:16.09471:57.500517:30.34464:28.088
7th-Nik ORLANDO Eastern States Cup3:21.89874:17.20473:09.00072:43.79762:55.44562:31.703718:59.04775:56.791

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us