withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (249)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
16+ raceWomen 16+ race40-49/60+ race50-59 raceU16/U14 raceU12 raceU10/U8 race

Results formatBy category

Male: 16+ race U18  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Spread Total time Diff
1st44Charlie COAD-BELL St Ives CC88:2418:3418:3018:3918:4518:5119:0428:5817.9%1h09:451-
2nd8Harley GREGORY West Suffolk Wheelers88:4928:4528:5228:5229:0429:0928:5619:0924.6%1h11:3621:51
3rd45Keane BECKHAM Diss & District CC88:5338:5439:0439:0639:0739:4739:5649:59312.4%1h14:4635:01
4th24Charlie PAYNE (u12) Lee Valley Youth CC79:57510:22611:28710:56710:5259:5649:513     16.4%1h13:224-1LAP
5th22John O SULLIVAN Cycle Club Ashwell (CCA)710:33710:19510:57610:55610:44410:40510:185     6.3%1h14:265-1LAP
6th12Ben HOWLETT Stowmarket & District CC69:0449:1449:35410:13411:15715:417          73.0%1h05:026-2LAP
7th19Elliot MARSDEN CC Hackney610:04610:25710:39510:46511:10614:056          39.9%1h07:097-2LAP

Male: 16+ race 18+  Lap chart Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Spread Total time Diff
1st14Cameron HURST Velo Schils - Interbike RT87:5717:5018:0018:0718:0218:1518:2328:2517.4%1h04:591-
2nd27Mark RICHARDS DAP CC88:1448:0438:1238:1338:2238:1928:3138:2625.6%1h06:2121:22
3rd16Kieran JARVIS Brother UK-Orientation marketing88:1038:5498:1128:0718:1128:1928:2018:5549.9%1h07:0732:08
4th41Sam DANIELS Cycle Club Ashwell (CCA)88:0328:0028:5458:3958:4148:4348:4548:53311.2%1h08:3843:39
5th32George TURNER (spt) 88:1758:2348:3348:3148:4258:5159:0669:18812.3%1h09:4154:42
6th3Max AVERY Colchester Rovers CC88:3588:3669:0088:4168:5669:0269:0879:1357.4%1h11:1166:12
7th23Josh PALFREYMAN Histon & Impington Bicycle Club88:2668:2759:51189:00109:0489:0378:5859:17616.8%1h12:0677:07
8th4Jack BACON Aylsham RC88:5499:02119:04118:4889:0599:0689:1899:32108.3%1h12:4987:50
9th30Michael STIMSON Athlon CC89:11128:5388:5568:5699:0379:15119:30119:2496.9%1h13:0798:08
10th9Cameron HALL Aylsham RC89:12138:5498:5779:03119:15119:1199:21109:1765.1%1h13:10108:11
11th38Daniel HALL (spt) Colchester Rovers CC88:3378:4579:0198:4579:06109:14109:451511:241133.3%1h14:33119:34
12th34Cameron WALKER (spt) Cambridge University CC79:24169:04139:0199:22129:33159:30139:3514     6.3%1h05:2912-1LAP
13th2John APPLEBY Sr. API-Angliasport79:07119:03129:15129:39169:41169:32149:178     7.0%1h05:3413-1LAP
14th11Matthew HOLLAND (cx) DAP CC79:21159:05149:25139:23139:32139:32149:3413     5.3%1h05:5214-1LAP
15th20Joshua MEYLAND 79:36179:14169:28159:24149:28129:23129:3312     4.0%1h06:0615-1LAP
16th5Oliver CLARK (spt) 79:02109:09159:27149:35159:32139:451610:0716     12.0%1h06:3716-1LAP
17th42Charlie JOHNSON (spt) Stowmarket & District CC79:15149:39199:47179:511810:051810:031710:1218     10.3%1h08:5217-1LAP
18th7Matthew FOAKES HORNCHURCH CC710:00229:37179:43169:411710:011710:031710:1920     7.3%1h09:2418-1LAP
19th33Tom TURNER (spt) Velouse Flyers710:02239:381810:011910:092010:101910:302110:1117     9.0%1h10:4119-1LAP
20th35Holen WONG 79:562010:072810:072310:001910:162110:242010:1519     4.7%1h11:0520-1LAP
21st21Kristian MITCHELL Stowmarket & District CC79:59219:452110:132710:152210:112010:332410:2421     8.2%1h11:2021-1LAP
22nd31Euan TEBBUTT Cambridge CC710:20289:592510:011910:162410:222210:181910:2922     5.0%1h11:4522-1LAP
23rd25Alex PURCELL CC Sudbury710:13269:572410:042210:092010:292310:322310:4327     7.7%1h12:0723-1LAP
24th39Jo STEPHENS 710:07249:492210:112410:242710:372610:362510:3323     8.1%1h12:1724-1LAP
25th46Campbell HALL Maillot Noir CC710:102510:032610:142810:152210:292310:402610:3824     6.1%1h12:2925-1LAP
26th29Andrew ROSS (vet) 710:242910:062710:122510:202610:302510:302110:3824     5.3%1h12:4026-1LAP
27th40Isaac BARTON Ely & District CC710:182710:302910:292910:302810:442710:492710:4126     5.0%1h14:0127-1LAP
28th18Luke MANNING Stowmarket & District CC79:47199:432010:122510:172510:472811:542911:4228     22.5%1h14:2228-1LAP
29th37Michael PARRY Verulam CC69:42189:512310:011911:042913:003112:1930          34.0%1h05:5729-2LAP
30th43Richard HALL (vet2) St Ives CC611:503211:363111:473211:453011:472911:4928          2.0%1h10:3430-2LAP
31st10Rob HARBER 611:413111:413211:443112:213212:353013:0031          11.3%1h13:0231-2LAP
32nd36Joshua WOODROFFE Ely & District CC611:533311:313011:293012:023113:563315:5832          39.0%1h16:4932-2LAP
33rd13Thomas HUDSON Ipswich Bicycle Club512:193412:323313:193313:173313:3332               10.0%1h05:0033-3LAP
34th26Steven PURSER St Ives CC512:223512:413413:513413:573414:2934               17.1%1h07:2034-3LAP
1Mike ABEL 110:2630                                   n/a     DNF

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us