withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (355)Photos (1,198)Videos (0)

The official results can be found here.

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: Superclass: U19

7 competitors found

Male: Superclass

12 competitors found

Male: Expert: U7

10 competitors found

Male: Expert: 7-8

27 competitors found

Male: Expert: 9-10

44 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1st304Finlay MUNRO Preston Pirates1113111st
2nd01Joey TOMKINS Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution1113112nd
3rd617Moray WATSON Cumbernauld Centurions2215123rd
4th267Connor HEMPHILL Blackpool1315124th
5th938Preston NEWMARSH-POW Redditch Premiers2327235th
6th714Finn NOUD 44311346th
7th104Teddy JONES Birmingham1528247th
8th423Sebastian HEWITT Nottingham Outlaws / Team Creation Cycles2136238th
9th01XEthan SHORE Birmingham / Birmingham NRT313735
10th663Hugo DEIGHTON Doncaster BMX Racing / DVIDE UK322725
11th101Charlie DOWSING Crucial BMX / Nottingham Outlaws411646
12th241Ronnie WOOD Birmingham422836
13th787Joseph MCEVOY Derby / DVIDE UK125847
14th426Rex BEASLEY Birmingham / Clark & Kent / Staystrong234947
15th006Arlo STEIMETZ Bristol216948
16th102Freddie-Ray ORLAND Derby34183DNF
17th029Jack HAINES Nuneaton272115
18th885Blake BROTH Birmingham42395
19th984Rex FORD Braintree BMX Racing Club32385
20th146Jack SWALES (u11) Fast Signatures BMX Team / Gosport13485
21st613Tobias GROVES Bradford Bandits BMX Racing Club33286
22nd601Izaac JONES Mid Lancs BMX / Smiley's flight club547166
23rd956Harry TAYLOR (u11) Exeter Eagles BMX Racing Club575176
24th397Otto PARR Bournemouth644146
25th254Rocco WESTWOOD Derby / DVIDE UK645157
26th165Eoghan LINEHAN 365147
27th168Tom GILES North East454137
28th118Seth KUCHARIK Derby654157
29th210Ted HARVEY Blackpool554148
30th409Jacob DENT (bmx) Bruntwood Park735158
31st113Ronnie WALLWORK Mid Lancs BMX466168
32nd590Hugo BALLANTYNE Blackpool773178
33rd715Leo INGHAM Bruntwood Park56617
34th334Seb STAINES Derby55717
35th047Aston John LEE Cumbernauld Centurions84618
36th425Freddie DOCHERTY Blackpool75618
37th811Chester GROCOCK Dragon Riders / Smiley's flight club66618
38th725Jack KITCHING Fluent Bicycle Motocross / Manchester5DNF719
39th182Josiah BURGE Exeter Eagles BMX Racing Club / Green Machine TRiBE67720
40th805Jaxon CHAPMAN DAVIES Preston Pirates66820
41st527Luca CHALK Absolute Bicycle Motocross / Bideford BMX88521
42nd043Alistair KANE Bruntwood Park76821
43rd937Joshua COATES Decoy78722
44th527XElliott LAURIE Pendle Panthers7DNS723

Male: Expert: 11-12

42 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1st3Ethan RODGERS Birmingham / Team Meybo UK1113111st
2nd22Sullivan COLLIS Absolute Bicycle Motocross / Exeter Eagles BMX Racing Club1113212nd
3rd606Archie BELL (CGR) Cheshire Ghostriders BMX / Crank BMX Coaching2226133rd
4th141Charlie CRAIG (u13) Manchester / Smiley's flight club1236344th
5th4Leo ROWLANDS Bruntwood Park3238325th
6th992Jack PERKINS (12) Derby / DVIDE UK2215136th
7th4XJoshua SYLVESTER Bournemouth1113247th
8th975Layton HARDING Bournemouth / Sorted Racegear1135228th
9th11XHarry TYERS Braintree BMX Racing Club1541035
10th28Josh JEPSON Manchester333945
11th17Thomas PALMER (u13) Preston Pirates432946
12th15James MILLER (u13) Andover / GT Factory BMX UK331726
13th59Henry POTTS Bruntwood Park2441047
14thE4Jack DEVINE Preston Pirates / Sorted Racegear531947
15th12Marcus MULLEN Preston Pirates2271118
16th23Oliver TAYLOR (MK) Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution3161038
17th501Dylan SPENCE Nottingham Outlaws / Team Bunneys24285
18th32Oscar WALDING Nuneaton653145
19th144Noah BAGWELL Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution436135
20th21Huwie HALL Birmingham623115
21st337Ethan HOWELL Nottingham Outlaws / Team Creation Cycles31266
22nd166Cian LINEHAN 454136
23rd27Zach WORTHINGTON Preston Pirates455146
24th11Oliver MERRON T.N.T.454136
25th14Harry SWALES Fast Signatures BMX Team / Gosport545147
26th31Adam ARNOLD (u13) Braintree BMX Racing Club334107
27th48Jude HOUGH Preston Pirates / ProStart BMX665177
28th173Louie KUCHARIK Derby664167
29th16Ahkyn BRAZIER Club Cyclopark745168
30th808Lucas STONEMAN Bath BMX575178
31st6Joe ROOKE Bideford BMX / Clark & Kent / Staystrong542118
32nd728Ethan CROOKES-MARTIN Runnymede Rockets2428REL
33rd26Bram HEAVER Andover / Team AIR56617
34th076Gilmour GREEN Andover / Rustynut Racing76518
35th27XPercy LARGE Nuneaton / Ti-Go57618
36th34Theo DAVIES Mid Lancs BMX65718
37thW8Benny JACKSON ° Fluent Bicycle Motocross / Manchester47718
38th37Callum GOOSTREY Cheshire Ghostriders BMX76619
39th121Xander FLINT Bruntwood Park77620
40th42Henry BALLANTYNE Blackpool76720
41st279Jacob ASTON Mid Lancs BMX67720
42nd055Dawson SCOTT Doncaster BMX Racing77721

° Rider racing out of category

Male: Expert: 13-14

48 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1stW2Ti D-S Factory Supercross / Peckham Challengers1113111st
2nd497Oliver JAMES (u15) Bradford Bandits BMX Racing Club1214122nd
3rd9Alex DUNKLEY North East / Odum3115223rd
4th12XLucas OSBORNE Birmingham / Birmingham NRT1113114th
5th889Eden BOONE Norwich Flyers BMX Racing Club1146245th
6thE7Oliver TYERS (BTREE) Braintree BMX Racing Club2338346th
7th13XFreddie ENTWISTLE Birmingham71210337th
8th5Isaac SHORE Birmingham / Birmingham NRT2417338th
9th1.5Elvis LAWRENCE DC Cycles / Runnymede Rockets121415
10th28Louis AVERY Decoy4431145
11th2Coby WRAYFORD Clark & Kent / Decoy / Staystrong132626
12th1Freddie PARKINSON Preston Pirates / ProStart BMX3251046
13th17Todd SMITH-NOTMAN North East8421447
14thE8Harry BAILEY Mid Lancs BMX / Smiley's flight club6221037
15th5.2Olly KIRBY Decoy / Green Machine TRiBE212528
16th22Brodie GEDDES Cumbernauld Centurions3541248
17th29Eric MCSWITY Manchester / MCR22485
18th27Cooper MCCRUM BMX Widow Photography / Cumbernauld Centurions235105
19th701Mason GROVES Knowsley43295
20th26Oliver SIM Mid Lancs BMX543125
21st13Robin MATERN ALONSO Peckham Challengers453126
22nd727William CHAPLIN Mid Lancs BMX / Smiley's flight club365146
23rd24Nathaniel EAMES Preston Pirates / Rebel Racing BMX2DNF5156
24th34XChase BARNARD Birmingham / Clark & Kent / Staystrong536146
25th4XLottie BROWN Absolute Bicycle Motocross / Bideford BMX546157
26th39Edward MILLER Preston Pirates553137
27th66William KNOWLES Bruntwood Park464147
28th501Jacob WARN Gosport655167
29th098Adam STEPHENSON Barnesbury CC536148
30th46Olly TERBLANCHE Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution744158
31st191Billy HARRISON Birmingham826168
32nd675Dexter BEARUP Doncaster BMX Racing473148
33rd28XLogan YOUNG DC Cycles / Knightwood36716
34th275Owen MILLER Burnham46717
35th075Gabriel TOWNSEND Bournemouth65718
36th013Freddie WALLWORK Mid Lancs BMX87419
37th253Cooper WESTWOOD Derby / DVIDE UK66719
38th27XAlfie SIMM Preston Pirates / Rebel Racing BMX65819
39th038Hadley HARDING Bournemouth / Sorted Racegear56819
40th768Dylan JONES (u14) Chesterfield78520
41st51Reuben HALL PATTERSON Cheshire Ghostriders BMX77620
42nd717Spencer LENCH Redditch Premiers78621
43rd41Layne GODDARD Fluent Bicycle Motocross / Manchester67821
44th11Toby LYNCH Mid Lancs BMX / Sorted Racegear3DNFDNS21
45th046Riley BINNIE Runnymede Rockets87722
46th769Jack JONES (u13) Chesterfield78722
47th359Jack MURPHY-PATTERSON Bath BMX88824
48th920Heath OSBORNE Birmingham / Birmingham NRTDNFDNSDNS28

Male: Expert: 15-16

38 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1st5Henry EYRE Absolute Bicycle Motocross / Decoy1113111st
2ndW1James CLITHEROE Birmingham / Hardknox Byke Coaching1113122nd
3rd11Curtis COPELAND Birmingham / Birmingham NRT1416123rd
4th12XThomas MILLAR Braintree BMX Racing Club / Moto1 365 RT2226234th
5th17Jayden GREEN Blackpool4127345th
6th10Jay-Teale SIMPSON-DAVIES JumpClub S&M Source / Peckham Challengers2439246th
7th14XZac TWITCHEN Bournemouth / Team Mind2338237th
8th60Tomos DORAN Cheshire Ghostriders BMX112411DNF
9thW5Heath THOMAS ° Braintree BMX Racing Club / Thrill Factory UK321645
10th12Cody COKER Fluent Bicycle Motocross / Hayes Hawks313745
11th13Caden DONE Blackpool / GT Factory BMX UK324936
12th2Ben LARKINS Gosport / Pure Bicycles5521246
13th28Reece TOOLE Manchester / MCR224837
14th37Max BURGESS (u17) Preston Pirates3351137
15th32Zak CHAPMAN Manchester / MCR126948
16th4Mason LANG Fluent Bicycle Motocross / Mid Lancs BMX43182DNF
17th22Lucas WEBSTER Absolute Bicycle Motocross / Exeter Eagles BMX Racing Club442105
18th33Joseph BAMFORD Bruntwood Park564155
19th27XKemi COOKE Doncaster BMX Racing / Odum535135
20th34Sean BROWN Birmingham675185
21st27Ellis BERRY (u17) Mid Lancs BMX256136
22nd16Finlay COLLIS Absolute Bicycle Motocross / Exeter Eagles BMX Racing Club765186
23rd873Samson TOWNSEND Bournemouth463136
24th32XLouis PINDER Torbay BMX Racing Club555156
25th25Lewis COLLINS-NIMMO Western Titans657187
26th504Quentin OBRIEN Derby543127
27th51Zade FLINT Bruntwood Park646167
28th59Callum HEATH (u17) Redditch Premiers677207
29th29Ted WARWICK Runnymede Rockets434118
30th495Mati PAWELEC Birmingham776208
31st681Thomas KAY Manchester / MCR667198
32nd9Oliver COPPING Cardiff BMX Racing Club / Crucial BMX354128
33rd49Alex MACKIE Dragon Riders / Smiley's flight club78621
34th30Cameron COX (bmx) Runnymede Rockets76821
35th42Jamie HAYWARD Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution87722
36th030Bodi WRIGHT Pendle Panthers87823
37th729William-Alfie HARRISON Manchester / MCR78823
38th38Jono HARRADINE Milton Keynes BMX Racing Club / MK EvolutionDNSDNSDNS29

° Rider racing out of category

Male: Expert: 17-29

21 competitors found

Male: 30+

8 competitors found

Male: Super Cruiser: 15+

26 competitors found

 

 

Female: Expert: 5-8

5 competitors found

Female: Expert: 9-10

11 competitors found

Female: Expert: 11-12

16 competitors found

Female: Expert: 13-14

9 competitors found

Female: Expert: 15+

25 competitors found

Female: Cruiser: 15+

13 competitors found

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us