withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (370)Photos (431)Videos (0)

The official results can be found here.

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: Superclass: U19

8 competitors found

Male: Superclass

8 competitors found

Male: Expert: U7

9 competitors found

Male: Expert: 7-8

28 competitors found

Male: Expert: 9-10

42 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1st304Finlay MUNRO Alans BMX Heritage / Manchester1113111st
2nd01Joey TOMKINS Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution1113122nd
3rd885Blake BROTH Birmingham2327343rd
4th267Connor HEMPHILL Blackpool1113124th
5th104Teddy JONES Birmingham1225435th
6th85Matti THOEN 3429346th
7th617Moray WATSON BMX Widow Photography / Cumbernauld Centurions221521DNF
8th938Preston NEWMARSH-POW Redditch Premiers121413DNF
9th102Freddie-Ray ORLAND Derby332835
10th777Dexter DAMAD 141635
11th12Hugo DEIGHTON Doncaster BMX Racing / DVIDE UK213626
12th787Joseph MCEVOY Derby / DVIDE UK5241126
13th101Charlie DOWSING Crucial BMX / Nottingham Outlaws212527
14th241Ronnie WOOD Birmingham233847
15th01XEthan SHORE Birmingham / Birmingham NRT4331048
16th118Seth KUCHARIK Derby223748
17th254Rocco WESTWOOD Birmingham / DVIDE UK453125
18th506Ollie WARNER Moto1 365 RT / T.N.T.353115
19th426Rex BEASLEY Birmingham / Clark & Kent / Staystrong34295
20th613Tobias GROVES Bradford Bandits BMX Racing Club354125
21st029Jack HAINES Nuneaton545146
22nd601Izaac JONES Mid Lancs BMX / Smiley's flight club534126
23rd397Otto PARR Bournemouth515116
24th168Tom GILES North East634136
25th838Jack BELTON DecoyDNF65187
26th409Jacob DENT (bmx) Bruntwood Park455147
27th232George SPENCER Decoy664167
28th146Jack SWALES (u11) Fast Signatures BMX Team / Gosport626147
29th113Ronnie WALLWORK Hardknox Byke Coaching / Mid Lancs BMX546158
30th538Harvey SIMPSON T.N.T.466168
31st598Sonny LAYWOOD Decoy554148
32nd836Arthur CLAYDON Exeter Eagles BMX Racing Club34DNS16DNS
33rd527Elliott LAURIE Pendle Panthers67518
34th725Jack KITCHING Fluent Bicycle Motocross / Manchester4REL518
35th481Thomas BARNARD Norwich Flyers BMX Racing Club66618
36th047Aston John LEE Cumbernauld Centurions47718
37th008Arthur DONALDSON Decoy / Green Machine TRiBE76619
38th334Seb STAINES Derby75719
39th866Frederic STAITE Milton Keynes BMX Racing Club66719
40th937Joshua COATES Decoy77620
41st805Jaxon CHAPMAN DAVIES Preston Pirates77721
42nd043Alistair KANE Bruntwood Park77721

Male: Expert: 11-12

44 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1st2James MILLER (u13) Andover / GT Factory BMX UK1113121st
2nd777Marcis LONSKIS 4127232nd
3rd22Sullivan COLLIS Absolute Bicycle Motocross / Exeter Eagles BMX Racing Club33410343rd
4th337Ethan HOWELL Nottingham Outlaws / Team Creation Cycles1214114th
5th17Thomas PALMER (u13) Preston Pirates2248345th
6th17XJack PERKINS (12) Derby / Team Meybo UK5117226th
7th4Leo ROWLANDS Bruntwood Park / Concept Meybo UK1135137th
8th311Martins BERZINS 223731DNF
9th141Charlie CRAIG (u13) Manchester / Smiley's flight club333935
10th975Layton HARDING Bournemouth / GT Factory BMX UK231625
11th1Jack DEVINE Preston Pirates / Sorted Racegear333946
12th728Ethan CROOKES-MARTIN Runnymede Rockets141616
13th076Gilmour GREEN Andover / Rustynut Racing4531247
14th12Marcus MULLEN Alans BMX Heritage / Manchester224847
15th11XHarry TYERS Braintree BMX Racing Club322728
16th11Thomas HONEYWILL Decoy / Green Machine TRiBE5151148
17th501Dylan SPENCE Nottingham Outlaws / Team Bunneys13485
18th606Archie BELL (CGR) Cheshire Ghostriders BMX / Fluent Bicycle Motocross34295
19th3XIsaac SMITH Preston Pirates / Rabracing415105
20th28Josh JEPSON Manchester14275
21st030Joe DOUGLASS Norwich Flyers BMX Racing Club42396
22nd8Oliver ARNOLD Smiley's flight club / Torbay BMX Racing Club651126
23rd23Oliver TAYLOR (MK) Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution464146
24th14Harry SWALES Fast Signatures BMX Team / Gosport556166
25th24Ralph SOWERBY Decoy54DNF167
26th26Bram HEAVER Andover / Team AIR466167
27th32Oscar WALDING Nuneaton764177
28th31Adam ARNOLD (u13) Braintree BMX Racing Club565167
29th521Evan DAVEY Cornwall BMX Racing Club535138
30th460Seth BYRNE Decoy / Green Machine TRiBE345128
31stW8Benny JACKSON ° Fluent Bicycle Motocross / Manchester272118
32nd59Henry POTTS Bruntwood Park24288
33rd709Lucas BELTON Decoy65617
34th37Callum GOOSTREY Cheshire Ghostriders BMX65617
35th34Theo DAVIES Mid Lancs BMX77519
36th15Louis SWALES Preston Pirates77620
37th294Noah FORD (u13) Braintree BMX Racing Club85720
38th173Louie KUCHARIK Derby67720
39th48Jude HOUGH Preston Pirates / ProStart BMX67720
40th006Max BARGH Preston Pirates66820
41st279Jacob ASTON Mid Lancs BMX87621
42nd055Dawson SCOTT Doncaster BMX Racing / Team Knarly76821
43rd225Logan WATERHOUSE Exeter Eagles BMX Racing Club78722
44thW2Harry DONALD BirminghamDNSDNSDNS28

° Rider racing out of category

Male: Expert: 13-14

43 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1st8Ned GUPPY Absolute Bicycle Motocross / Exeter Eagles BMX Racing Club1225211st
2nd12Lucas OSBORNE Birmingham / Birmingham NRT1113122nd
3rd2Coby WRAYFORD Birmingham / Clark & Kent / Staystrong1124113rd
4th18Harvey TOMLINSON Merton Saints2316334th
5th10Freddie ENTWISTLE Birmingham42410225th
6thE7Oliver TYERS (BTREE) Braintree BMX Racing Club3238146th
7thX13Eden BOONE Norwich Flyers BMX Racing Club1113147th
8th16Nate HAMILTON North East3REL113438th
9thW4Emie SEWARD Blackpool / Hardknox Byke Coaching113525
10th701Mason GROVES Knowsley323835
11th1.5Elvis LAWRENCE DC Cycles / Runnymede Rockets512836
12th29Eric MCSWITY Manchester / MCR412726
13th17Todd SMITH-NOTMAN North East232747
14th674Freddie FRANKLIN Cardiff BMX Racing Club / Rustynut Racing222637
15th200Jack DAVEY (juv) Cornwall BMX Racing Club233848
16th27Cooper MCCRUM BMX Widow Photography / Cumbernauld Centurions4331048
17th30Olly KIRBY Decoy / Green Machine TRiBE464145
18th9Alex DUNKLEY North East / Odum24REL155
19thE8Harry BAILEY Mid Lancs BMX / Smiley's flight club544135
20th28XLogan YOUNG DC Cycles / Knightwood626145
21st11Toby LYNCH Mid Lancs BMX / Sorted Racegear354126
22nd497Oliver JAMES Bradford Bandits BMX Racing Club / Fluent Bicycle Motocross33176
23rd920Heath OSBORNE Birmingham / Birmingham NRT245116
24th46Olly TERBLANCHE Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution565166
25th39Edward MILLER Preston Pirates563147
26th166Jack WALFORD Fluent Bicycle Motocross / Manchester465157
27th22Brodie GEDDES Cumbernauld Centurions645157
28th191Billy HARRISON Birmingham556168
29th34DAugustin DECAEN 655168
30thW2Ti D-S Factory Supercross / Peckham Challengers1315DNF
31st1Freddie PARKINSON Preston Pirates / ProStart BMX34411DNF
32nd24Nathaniel EAMES Preston Pirates / Rebel Racing BMX45413DNF
33rd40Freddie GATTESCO Runnymede Rockets64717
34th253Cooper WESTWOOD Birmingham / DVIDE UK86519
35th51Reuben HALL PATTERSON Cheshire Ghostriders BMX76619
36th66William KNOWLES Bruntwood Park75719
37th501XEddie MILLINGTON Bristol65819
38th34XChase BARNARD Birmingham / Clark & Kent / Staystrong77620
39th038Hadley HARDING Bournemouth / GT Factory BMX UK77620
40th013Freddie WALLWORK Hardknox Byke Coaching / Mid Lancs BMX68620
41st41Layne GODDARD Fluent Bicycle Motocross / Manchester77721
42nd347Noah BUTTERY Mid Lancs BMX77721
43rd5Isaac SHORE Birmingham / Birmingham NRT5DNFDNS21

Male: Expert: 15-16

36 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1stW1James CLITHEROE Birmingham / Hardknox Byke Coaching1113131st
2nd11Curtis COPELAND Birmingham / Birmingham NRT2114212nd
3rdW6Kai BOWEN Clark & Kent / Peckham Challengers / Staystrong2158113rd
4thE5Finley HOUGH Preston Pirates / ProStart BMX1124224th
5th8Elliot BROOKE Preston Pirates / Rabracing1315245th
6th12Cody COKER Fluent Bicycle Motocross / Hayes Hawks2215136th
7thW5Heath THOMAS ° Braintree BMX Racing Club / ProStart BMX1225127th
8th13Caden DONE Blackpool / GT Factory BMX UK2147248th
9th6XAmos GUPPY Absolute Bicycle Motocross / Exeter Eagles BMX Racing ClubREL321445
10th10Jay-Teale SIMPSON-DAVIES JumpClub S&M Source / Peckham Challengers3REL21435
11th6Eli SMITH Preston Pirates / Rabracing143836
12th17Jayden GREEN Blackpool223736
13th28Reece TOOLE Manchester / MCR423937
14th9Oliver COPPING Cardiff BMX Racing Club / Crucial BMX3341047
15th2Ben LARKINS Gosport / Pure Bicycles4511048
16th32Zak CHAPMAN Manchester / MCR3531148
17th37Max BURGESS (u17) Preston Pirates442105
18th27XEllis BERRY (u17) Mid Lancs BMX326115
19th16Finlay COLLIS Absolute Bicycle Motocross / Exeter Eagles BMX Racing Club545145
20th38Jono HARRADINE Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution764175
21st25Lewis COLLINS-NIMMO Western Titans645156
22nd33Joseph BAMFORD Bruntwood Park653146
23rd28XJoe PENTON-VOAK Bristol434116
24th495Mati PAWELEC Birmingham766196
25th32XLouis PINDER Torbay BMX Racing Club575177
26th129Jack CAMERON (u16) 755177
27th27Kemi COOKE Doncaster BMX Racing / Odum486187
28th44Rhodri JONES (u17) Cardiff BMX Racing Club / Rustynut Racing566177
29th42Jamie HAYWARD Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution647178
30th59Callum HEATH (u17) Redditch Premiers667198
31st49Alex MACKIE Dragon Riders / Smiley's flight club676198
32nd14Henry RAYNER North East / Odum334108
33rd681Thomas KAY Manchester / MCR57719
34th729William-Alfie HARRISON Manchester / MCR85720
35th030Bodi WRIGHT Pendle Panthers57820
36th18Cameron COX (bmx) Runnymede Rockets7DNFDNS23

° Rider racing out of category

Male: Expert: 17-29

24 competitors found

° Rider racing out of category

Male: 30+

15 competitors found

Male: Super Cruiser: 15+

33 competitors found

PosBib Name Sponsors Merged M1 M2 M3 Pts 4F 2F 1F
1stW3Fraser WATSON (vet) BMX Widow Photography / Cumbernauld Centurions2316221st
2ndW3XAlan HILL (SC) Norwich Flyers BMX Racing Club / Pure Bicycles1225122nd
3rdX5Daniel WILSON (bmx) BMX Widow Photography / Preston Pirates1124113rd
4th15Luca MANSI Bournemouth1113114th
5th5Rocky O'BRIEN Redditch Premiers1214235th
6th4Zak GREENE Derby / Radio Box RT1225246th
7th310Harvey FRYER Crank BMX Coaching / Gosport2REL314137th
8th22Kyle HILL Norwich Flyers BMX Racing Club / Pure Bicycles44412448th
9th8Max HENDERSON-GOODFELLOW BMX United / Runnymede Rockets211445
10th21Sean BROWN Birmingham / Birmingham NRT211435
11th100Callum DALEY ICE Bikes UK Factory Team / Runnymede Rockets333936
12th691Peter BUTLER North East / Sorted Racegear332826
13th22XJono HARRADINE Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution4441237
14th2Darren O'BRIEN Redditch Premiers324947
15th15XEric MCSWITY Manchester / MCR4551448
16th33DArthur DECAEN 22373REL
17th19Louis PINDER Torbay BMX Racing Club34295
18th6Fintan COCKBURN Bath BMX335115
19th221Lewis BARNES Birmingham51395
20th131Cooper MCCRUM BMX Widow Photography / Cumbernauld Centurions443115
21st937Rhodri JONES (u17) Cardiff BMX Racing Club / Rustynut Racing536146
22nd347Andy GROVES Bradford Bandits BMX Racing Club665176
23rd39Tyler CHADWICK Cheshire Ghostriders BMX / Crank BMX Coaching446146
24th13Tim DREW Gosport554146
25th353Ryan JONES (bmx) Mid Lancs BMX / Smiley's flight club675187
26th051Jamie HAYWARD Milton Keynes BMX Racing Club / MK Evolution557177
27th744Olegs ZABIRKO 665177
28th663Duncan COCKBURN Bath BMX664167
29th20XChristos CHALKOS Manchester / Pure Bicycles656178
30th5XMatt SWALES Army Cycling Union / Gosport557178
31st37Stephen NEEDHAM Nottingham Outlaws / Team Bunneys766198
32nd18Matt MCHUGH BMX Widow Photography / Preston PiratesDNSDNSDNS25
33rd17Connor BLYTH Andover / DC CyclesDNSDNSDNS27

 

 

Female: Superclass

8 competitors found

Female: Expert: 5-8

6 competitors found

Female: Expert: 9-10

16 competitors found

Female: Expert: 11-12

18 competitors found

Female: Expert: 13-14

11 competitors found

Female: Expert: 15+

23 competitors found

Female: Cruiser: 15+

7 competitors found

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us