withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (355)Photos (4,154)Videos (0)Lap chartsSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
Men's raceWomen's race50-59 raceJuv/Yth race40-49/60+ raceSport/Open raceShort-track Jnr/Snr/Vet raceShort-track Juv/Yth race

Results formatBy category

Male: Men's race Elite  Lap chart Spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st1Thomas MEIN PROJECT 1 Cycling Team68.1s518:18.9218:55.3119:23.2219:40.6118:20.117.4%1h34:46.21-
2nd2Jason BOUTTELL Destination Bike RT68.0s318:09.6119:04.2219:22.9119:41.0219:30.028.4%1h35:55.721:09.5
3rd9Simon WYLLIE Spectra Racing68.3s618:34.1419:53.0320:25.2920:10.2419:58.1610.0%1h39:08.934:22.7
4th20James SWADLING Pedal Power Loughborough68.8s1318:33.4320:05.9420:12.8520:15.8519:54.949.2%1h39:11.644:25.4
5th7Luke PEYTON Four4th68.3s619:03.5820:25.2720:12.6320:30.2819:37.937.6%1h39:57.755:11.5
6th11Harry HOWLETT Grity RT68.4s1018:53.7520:33.91020:12.8520:30.3919:54.948.8%1h40:14.065:27.8
7th12James PICKERING (elt) 68.3s619:09.01020:33.7920:22.4820:06.3320:23.377.4%1h40:43.075:56.8
8th5Ben WADEY 67.6s118:54.4620:34.51220:12.7420:31.11020:59.11111.0%1h41:19.486:33.2
9th10Scott FISHER (elt) Hope Tech Factory Racing68.5s1118:58.5720:29.3820:13.3720:29.9721:00.01210.7%1h41:19.596:33.3
10th13James DILKS Big Maggys68.6s1219:08.5920:34.21120:37.81121:14.01320:37.31010.9%1h42:20.4107:34.2
11th25Jack JEE 05-Mar69.3s1919:25.81220:19.2621:00.71321:10.01220:23.788.9%1h42:28.7117:42.5
12th24Jay CRACKNELL Caesarean CC Jersey69.3s1919:31.51420:35.61421:12.61620:51.01120:27.298.6%1h42:47.2128:01.0
13th15Luke EGGAR Mud Dock Racing68.9s1619:25.71120:41.21621:12.71721:31.81521:26.41410.8%1h44:26.7139:40.5
14th3Daniel BRICKENDEN 67.8s219:49.81721:07.21721:03.81421:26.71421:25.9138.1%1h45:01.21410:15.0
15th4Steven JAMES Hope Factory Racing68.0s319:27.61320:15.9520:38.31221:59.01923:39.21921.5%1h46:08.01511:21.8
16th16Kieran WYNNE-CATTANACH Team Lifting Gear Products69.1s1820:03.71921:12.71921:11.01521:50.41821:50.4158.9%1h46:17.31611:31.1
17th6Paddy ATKINSON Charlotteville CC68.3s619:33.11520:34.61321:20.81822:28.42022:21.01814.9%1h46:26.21711:40.0
18th23Tristan DAVIES (elt) CUBE Bikes69.6s2419:58.91820:35.81521:40.91921:40.91724:30.02022.6%1h48:36.11813:49.9
19th22Thomas TIMBERLAKE Dyson Cycles69.4s2220:55.12223:31.02223:23.72221:37.01622:15.81612.4%1h51:52.01917:05.8
20th14Kishan BAKRANIA 68.8s1319:44.21621:12.01822:15.72026:15.02322:16.51733.0%1h51:52.22017:06.0
21st19Jason MEATON 69.4s2220:30.52122:33.62125:19.42424:47.62125:48.02125.8%1h59:08.52124:22.3
22nd18Sam SAYERS 58.9s1621:21.52324:26.62324:26.62325:40.022     20.2%1h36:03.622-1LAP
23rd17Ross THORLEY Manx Viking Wheelers CC58.8s1331:13.72430:46.72420:30.61020:22.16     53.3%1h43:01.923-1LAP
24th21Ashley DE LOTZ 49.3s1920:23.92021:37.12022:18.921          9.4%1h04:29.224-2LAP
8Billy REED Xcomtb.com RT go to site                              n/a     DNS

Male: Men's race Expert  Lap chart Spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st101Al GRIFFIN (exp) ADDFORM - VIVE LE VELO54:08.0519:48.7120:52.2320:52.8120:36.125.4%1h26:17.81-
2nd115Adam POTTER (exp) 54:08.91220:14.7320:54.3420:54.3220:27.513.3%1h26:39.7221.9s
3rd122Alan DUNCAN (exp) Sherwood Pines Cycles Forme54:09.81920:22.7620:47.4220:57.4320:52.832.8%1h27:10.1352.3s
4th114George TURNER (exp) 524:23.020     20:34.4121:14.7421:09.343.3%1h27:21.441:03.6
5th103Jim VERNON Ride Revolution Coaching54:08.0520:26.9821:27.2721:36.7621:30.665.7%1h29:09.452:51.6
6th116Dan CLARK (exp) Magspeed Racing54:09.01320:14.7321:18.6521:50.3821:56.4108.4%1h29:29.063:11.2
7th107Thomas CRAPPER Magspeed Racing54:08.2719:52.5221:38.2822:20.01021:55.3912.4%1h29:54.273:36.4
8th105Charlie PICKERING 54:07.8420:25.2722:23.71021:42.6721:27.259.7%1h30:06.583:48.7
9th106Alex RHODES (exp) Vittoria Sigma Sports54:07.7221:33.61421:27.0621:14.7421:47.882.6%1h30:10.893:53.0
10th119Jack BENT 54:09.11721:04.01022:34.01222:04.0922:11.5127.1%1h32:02.6105:44.8
11th104Liam CADORET Caesarean CC Jersey54:07.6120:21.4523:04.11522:49.91421:59.41113.3%1h32:22.4116:04.6
12th117Matthew SKEATS 54:09.01320:38.9922:11.3922:24.31123:14.51412.6%1h32:38.0126:20.2
13th112Tim ROBINSON Army Cycling Union54:08.4821:14.41222:44.31322:49.21321:46.677.4%1h32:42.9136:25.1
14th120Mark LE PAGE Guernsey Velo Club54:09.41821:04.11122:33.21122:36.01223:33.51511.8%1h33:56.2147:38.4
15th108Giorgio COPPOLA Razzo Racing54:09.01321:35.01523:10.11622:53.61522:53.6137.3%1h34:41.3158:23.5
16th110Ashley KIRK 54:08.51021:15.01323:01.01423:51.61724:12.11713.9%1h36:28.21610:10.4
17th111Ben RICHARDS Caesarean CC Jersey54:08.4822:18.01724:56.41923:27.61623:41.21611.8%1h38:31.61712:13.8
18th109Ed WELSH SouthforkRacing.co.uk go to site54:08.61122:07.31623:43.11723:52.21825:20.01814.5%1h39:11.21812:53.4
19th118Scott CLIPSTONE 54:09.01322:25.51823:55.51825:43.61926:00.01915.9%1h42:13.61915:55.8
20th102Eric KELLY Manx Viking Wheelers CC14:07.72                    n/a4:07.720-4LAP

Male: Men's race 17-18  Lap chart Spread

22 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st64Declan OLDHAM Hope Tech Factory Racing48.5s319:21.0119:34.9219:22.511.2%58:26.91-
2nd63Alex HART Grity RT48.5s319:21.2219:34.8119:31.521.2%58:36.029.1s
3rd61Ben COPPOLA SCOTT Pioneer DJ48.3s119:33.5320:27.6620:12.634.6%1h00:22.031:55.1
4th65Freddie DIXON Hope Tech Factory Racing48.4s219:33.8520:27.5520:26.044.6%1h00:35.742:08.8
5th75William CURPHEY Team RL360 Isle of Man49.8s1419:33.7420:26.2320:31.354.9%1h00:41.052:14.1
6th62Ben ALLAN Peebles CC48.5s319:34.2620:27.2422:09.2913.2%1h02:19.163:52.2
7th76Cian HOWARD Team RL360 Isle of Man49.8s1419:57.1721:28.8821:23.767.7%1h02:59.474:32.5
8th77Sam BUDD Ignite410.0s1620:03.9821:22.1723:57.11219.4%1h05:33.187:06.2
9th68Callum EVANS (u18) Team Pau49.1s720:37.71023:24.51222:08.1813.5%1h06:19.497:52.5
10th66Sam FERRY Peebles CC48.5s321:03.21123:14.01022:00.5710.4%1h06:26.2107:59.3
11th71Miles HORNER Ignite49.1s720:14.5923:05.3922:58.91114.1%1h06:27.8118:00.9
12th67Oliver BARKER Shibden CC49.3s1021:47.81224:10.71322:44.91010.9%1h08:52.71210:25.8
13th82Oliver AGOMBAR Magspeed Racing410.5s1822:29.01424:19.71424:26.7138.7%1h11:25.91312:59.0
14th73Oliver MORGAN (cx) Ignite49.7s1322:08.71324:37.91525:10.01413.6%1h12:06.31413:39.4
15th70Aidan WALTERS Stafford RC49.4s1123:21.51723:21.51125:24.1158.7%1h12:16.51513:49.6
16th72George JOYCE (jun) Hafren CC49.6s1222:55.51526:56.51626:56.51617.5%1h16:58.11618:31.2
17th74Ioan JOHNSON Abergavenny RC49.2s923:13.31628:08.61727:38.41821.2%1h19:09.51720:42.6
18th81Harrison WARNER VC Venta410.8s1926:30.21829:43.11827:34.11712.1%1h23:58.21825:31.3
19th80Charlie PAYNE (jun) Lee Valley Youth CC110.1s17               n/a10.1s19-3LAP
78James KIEHLMANN Royal Albert CC                    n/a     DNS
69Lewis SMITH (jun) Grity RT                    n/a     DNS
79Logan STANDER                     n/a     DNS

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us