withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (355)Photos (9,939)Videos (0)Event progressionSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
MTB course - 5 stagesE-MTB course - 6 stages

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: MTB course - 5 stages Hardtail  Event progression Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st276Mike SMITH (htl) Steel is real58.301s149.391s11:02.183158.903s11:13.92215:02.7001-
2nd113Tim LEE 59.925s254.578s51:04.22641:00.35921:19.26525:18.353215.653s
3rd114Michael HARVEY-BROWNE 1:01.309352.633s31:05.72351:02.34741:19.76635:21.778319.078s
4th109Brett LAMPER Steel is real1:02.082452.129s21:04.05131:01.78231:22.93845:22.982420.282s
5th110Nick NELSON Steel is real1:04.281553.754s41:03.86721:08.66451:23.82855:34.394531.694s
6th112Nick CRUCHLEY 1:08.352656.567s61:09.25461:09.09461:25.17265:48.439645.739s

Male: MTB course - 5 stages U13  Event progression Spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st130A.J. LEWENDON fatcreations1:08.762259.121s11:08.21511:04.75821:29.22335:50.0791-
2nd123Albie LEWIS 1:08.75011:03.66441:08.84021:04.84831:28.61325:54.71524.636s
3rd131Charlie STARMER 1:10.25431:01.14831:17.95751:03.20711:26.09315:58.65938.580s
4th132Arthur STARMER 1:10.38241:00.52321:21.70371:08.09841:31.30146:12.007421.928s
5th120Maddox WHYBROW 1:18.50071:06.66851:16.02741:10.64861:35.30856:27.151537.072s
6th118Jack CRITCHLEY (u13) 1:15.11361:12.23191:15.24231:10.31251:45.26286:38.160648.081s
7th119Lewis WHITLOCK 1:13.00451:07.17261:27.262101:15.22781:40.95066:43.615753.536s
8th127Max THROWER 1:19.15691:10.62581:22.96181:15.13371:44.73476:52.60981:02.530
9th116Jasper BILLINGTON-VERNON REPSAJ1:23.762101:12.801101:20.79361:17.35592:01.231107:15.94291:25.863
10th121Max BATCHELOR 1:18.92281:13.035111:25.38291:24.750111:55.18397:17.272101:27.193
11th126Archie PALMER 1:23.805111:08.92571:28.761111:20.082102:05.933117:27.506111:37.427
12th129Bailey COOPER 1:31.981121:40.015122:09.731132:02.808123:02.7541310:27.289124:37.210
13th117Azai DOMJAN 2:19.265131:47.664132:07.805122:10.961132:42.5151211:08.210135:18.131

Male: MTB course - 5 stages U15  Event progression Spread

36 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st226Thomas FRANCIS Ace bicycles58.191s149.492s159.902s156.996s11:16.50415:01.0851-
2nd151Jasper LEWIS Cranked Cycles58.515s250.688s21:03.261358.766s21:19.34025:10.57029.485s
3rd95Thomas KRAWCZYK 59.657s454.301s61:03.96851:00.75841:20.84045:19.524318.439s
4th170Will COLE 59.809s551.684s31:00.61421:07.753101:19.84035:19.700418.615s
5th158Ted YOULDEN-MOYLE 59.566s352.602s41:07.52481:00.61331:21.64455:21.949520.864s
6th172Charlie FRANCIS (juv) Ace bicycles1:05.407954.183s51:03.81641:01.34061:22.65665:27.402626.317s
7th174Woody CLAYTON 1:03.453655.047s71:05.50461:01.00451:22.96575:27.973726.888s
8th135Oscar SACRE 1:05.277856.000s81:06.27471:03.59071:24.55185:35.692834.607s
9th144Oskar BILLINGTON-VERNON RAKSO1:10.035131:01.265111:11.27791:06.55181:31.019136:00.147959.062s
10th146Thomas BRUNNING 1:10.356141:00.296101:13.805141:07.26691:30.590126:02.313101:01.228
11th163Ollie HOLMAN 1:09.469111:02.426171:13.106121:11.664151:29.457106:06.122111:05.037
12th155Jack HOLDSWORTH (u15) The guide companion1:12.090171:01.840121:13.762131:08.266111:30.579116:06.537121:05.452
13th162James GRACE 1:09.024101:02.192151:11.996111:10.328131:34.648146:08.188131:07.103
14th147Bryce MASON 1:10.379151:02.246161:17.602171:09.496121:36.953166:16.676141:15.591
15th167Leo CORPS The Mountain bike club1:04.129758.141s91:42.786331:11.422141:27.12196:23.599151:22.514
16th152William HAMPSHIRE 1:11.188161:02.113141:17.969181:12.484161:42.504206:26.258161:25.173
17th150Jacob CLARK (u15) 1:18.433281:02.847181:15.004151:16.809211:36.441156:29.534171:28.449
18th159Willoughby COPELAND 1:13.317211:04.481201:19.375201:13.461181:46.094236:36.728181:35.643
19th160Oscar BEDFORD 1:12.598191:04.489211:29.273281:16.633201:37.738176:40.731191:39.646
20th175Edward FERNELEY MB Cyclery1:16.403221:08.731231:21.004221:12.726171:42.566216:41.430201:40.345
21st165Charlie LINEGAR Beyond the Mud1:12.891201:09.617251:21.391231:17.648231:41.540196:43.087211:42.002
22nd148James CHINCHEN 1:17.094251:09.027241:19.972211:17.074221:40.531186:43.698221:42.613
23rd136Ashton PINNOY Gravity Addiction1:17.527271:10.457261:18.465191:15.598191:42.617226:44.664231:43.579
24th133Wyatt MCALISTER 1:16.640231:05.629221:21.696241:28.000291:47.605246:59.570241:58.485
25th149Jack WALKER (u15) 1:12.293181:04.363191:15.543161:33.590311:57.981317:03.770252:02.685
26th157Joss LIVETT 1:16.938241:13.250281:24.543261:23.898261:52.379287:11.008262:09.923
27th139Leo SOUTH 1:17.332261:10.992271:23.023251:27.773281:52.015277:11.135272:10.050
28th176Joseph GEAR-BROWN Ace bicycles1:20.649311:15.778291:24.863271:20.258251:50.941267:12.489282:11.404
29th141Ewan JACK Off Root1:20.500291:19.786311:36.832301:18.949241:47.605247:23.672292:22.587
30th145Adam SPANEK 1:09.590121:02.008131:11.527102:08.125331:55.828297:27.078302:25.993
31st166Dylan MEREDITH Ace bikes1:20.535301:16.070301:30.476291:24.332271:57.543307:28.956312:27.871
32nd134Jake PASFIELD 1:46.027341:22.086331:42.539321:29.086302:09.840328:29.578323:28.493
33rd138Amos TWIDELL 1:24.817321:23.844341:41.114311:45.422322:35.269338:50.466333:49.381
34th153Ivan COOK 1:30.699331:20.762322:17.391342:24.855342:48.6213410:22.328345:21.243
140Elliot HAIGH 5:10.11335                         DNF
137Will SPIERS                               DNF

Male: MTB course - 5 stages U18  Event progression Spread

53 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st228George COTSWORTH-SMITH MB Cyclery / Silverfish UK52.313s144.852s153.968s150.407s11:10.28524:31.8251-
2nd213Elliot SMITH (u18) 53.668s246.133s255.140s251.489s21:09.03614:35.46623.641s
3rd231Charlie BAKER 55.340s646.532s357.027s454.137s41:13.38734:46.423314.598s
4th236Finlay WOODLIFFE Firecrest MTB53.836s349.160s957.309s653.867s31:13.98864:48.160416.335s
5th216Finlay EYNON Pilgrim Flyers55.617s748.289s657.187s554.387s51:13.52444:49.004517.179s
6th234Charlie CAISTER 54.477s448.738s857.727s754.847s81:16.70784:52.496620.671s
7th225Josh UNDERWOOD 57.211s952.332s1555.668s354.641s61:13.80554:53.657721.832s
8th223Charlie POULTER Specialized Youth Team56.875s848.493s759.196s955.895s101:14.27474:54.733822.908s
9th229Louis WALLIS 55.028s548.148s458.589s854.820s71:22.195204:58.780926.955s
10th235Ryan CLARK (u18) 58.164s1048.211s559.961s1258.945s141:21.094165:06.3751034.550s
11th219Theo ELLIS 59.660s1350.895s101:02.6561756.735s111:17.08295:07.0281135.203s
12th209Thomas FIELDEN 1:03.6712754.965s2859.281s1055.360s91:18.078105:11.3551239.530s
13th232Oliver WHITE (jun) GTviris1:01.2972151.043s121:01.3321357.308s121:21.668175:12.6481340.823s
14th193Hayden WHITLOCK 59.933s1552.082s141:01.984151:00.703211:20.008145:14.7101442.885s
15th222Oliver SUMMERFIELD 59.902s1453.406s191:03.344181:00.402201:18.324125:15.3781543.553s
16th178Rowan STEWART 59.965s1650.903s1159.844s1158.289s131:27.598275:16.5991644.774s
17th237Ollie LAURIE Firecrest MTB1:00.0941751.102s131:05.547251:01.707241:18.153115:16.6031744.778s
18th217Jake PAUL 59.063s1152.871s171:02.4801659.867s171:24.480225:18.7611846.936s
19th211Finley JACKSON (u18) Pilgrim Flyers59.555s1254.128s251:05.2502459.848s161:21.078155:19.8591948.034s
20th227Gus MACKENZIE-BRAYNE 1:05.1763554.906s271:01.4881459.524s151:18.915135:20.0092048.184s
21st204Harry FRASER (u18) BFCC1:01.2031953.140s181:03.379191:01.067231:21.723195:20.5122148.687s
22nd218Louis LAWSON 1:01.2042054.110s241:03.824201:00.250191:21.687185:21.0752249.250s
23rd220Louis WRIGHT 1:01.1061853.504s201:03.856211:00.004181:24.500235:22.9702351.145s
24th221John BURGESS 1:01.7582253.898s221:04.351221:02.711251:22.800215:25.5182453.693s
25th203Harry NEWMAN (yth) 1:02.1092455.230s291:05.141231:03.336261:25.430255:31.2462559.421s
26th230Callum STEVENS The Riders Hub1:01.9252353.981s231:06.258271:00.793221:28.340285:31.2972659.472s
27th180Harry FLOREY 1:03.2432656.664s311:09.117331:04.832291:25.082245:38.938271:07.113
28th195Michael DALLYN 1:07.3873957.597s321:09.020311:06.195321:28.680305:48.879281:17.054
29th182Ben WHITE (yth) 1:04.7743355.969s301:18.113391:05.633311:25.946265:50.435291:18.610
30th212Peter DONALD Summit MTB1:03.9182958.539s331:11.226361:04.266281:33.492345:51.441301:19.616
31st196Casey DICKINSON 1:08.0084159.782s381:09.618341:11.063351:29.937325:58.408311:26.583
32nd183Ben HORNE (u18) 1:04.8983459.883s391:11.020351:14.187381:31.317336:01.305321:29.480
33rd198Sam MCCLURE (u18) 1:04.7393258.937s341:06.562281:15.570411:35.746386:01.554331:29.729
34th197Kieron WALKER 1:06.149361:05.125431:15.464381:07.527331:29.554316:03.819341:31.994
35th190Rory LANGRIDGE 1:06.8443859.434s371:09.110321:16.043421:36.879396:08.310351:36.485
36th187Riley GRACE 1:09.082441:05.675451:20.422411:09.680341:28.641296:13.500361:41.675
37th191Zac CLARKE Tree Huggers1:04.133301:22.801521:08.546301:03.700271:35.262376:14.442371:42.617
38th207Harrison CRICK 1:06.5073759.266s361:21.089421:13.551361:39.680416:20.093381:48.268
39th215Rafael DOMJAN 1:19.504501:05.820461:12.676371:15.164401:34.449356:27.613391:55.788
40th189Sam RITCHIE 1:12.332461:01.922421:22.816431:18.407431:37.379406:32.856402:01.031
41st181Luke COFFIN 1:08.711431:01.742411:26.851461:20.125441:40.860426:38.289412:06.464
42nd224George BRIDGER BFCC1:13.449471:15.356491:25.519451:14.473391:35.023366:43.820422:11.995
43rd194Reece BARNETT 1:02.7862552.809s161:06.226261:39.817502:13.028476:54.666432:22.841
44th184Jack LANHAM 1:09.215451:12.344471:33.363471:22.437461:44.414437:01.773442:29.948
45th199Harvey TUNNELL 1:08.008411:01.629401:07.832291:05.347302:48.133487:10.949452:39.124
46th188Oscar GOODALL 1:19.219491:15.242481:34.371481:28.183471:56.234457:33.249463:01.424
47th206Thomas STAPELY 1:16.801481:17.691501:36.555501:31.191481:54.406447:36.644473:04.819
48th179Zac PERRY 1:19.895511:22.696511:43.707511:37.156491:59.078468:02.532483:30.707
49th192Elliot LINDSAY 1:29.250531:24.086531:50.731531:39.946513:02.356499:26.369494:54.544
202Morris DAVIS 1:07.9764058.965s351:36.523491:13.68337          DNF
185Leo RAISHBROOK 1:21.601521:05.235441:24.769441:22.07445          DNF
214Jack ISENMAN 1:03.7502854.836s261:19.60140               DNF
186Matthew WRIGHT (u18) BSD Cycle Works1:04.6023153.504s201:50.67652               DNF

Male: MTB course - 5 stages U21  Event progression Spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st246Sam MEETEN MB Cyclery52.739s143.516s154.582s250.386s11:08.80914:30.0321-
2nd243Oli POULTER Specialized Youth Team52.867s244.519s253.918s151.000s21:09.16024:31.46421.432s
3rd244Soli HARVEY 53.840s445.242s355.598s359.859s51:09.86334:44.402314.370s
4th250Harry SYMES Pilgrim Flyers53.742s346.899s456.172s453.836s31:13.98544:44.634414.602s
5th241Thomas NEWALL Ace bicycles55.625s547.981s557.039s554.414s41:19.42274:54.481524.449s
6th247Jack CROMIE Pine Sport57.313s648.925s658.547s61:05.777101:14.10655:04.668634.636s
7th249Reuben RENTON 58.582s750.805s71:02.09481:00.73971:17.66065:09.880739.848s
8th239Sam TURNER (emtb) 59.598s851.989s91:01.81271:01.75891:20.10585:15.262845.230s
9th240Tor RICHARDSON Steel is real1:03.2461051.519s81:03.15691:01.72681:20.35995:20.006949.974s
10th238Lloyd GRIFFITHS-JONES 1:01.196953.027s101:12.824101:00.69161:22.160105:29.8981059.866s
11th245Max CHESHIRE 1:13.211111:04.832111:28.531111:16.735111:47.921116:51.230112:21.198

Male: MTB course - 5 stages 21-29  Event progression Spread

31 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st310Laurie ARTHUR MB Cyclery51.976s144.027s152.844s152.066s11:09.95724:30.8701-
2nd323Sam MARZETTI DMR53.480s244.680s257.488s552.578s21:09.85214:38.07827.208s
3rd319George BAKER (sen) 55.329s447.820s556.047s354.938s51:11.55944:45.693314.823s
4th324Harry MAYHEW B1KE56.801s848.871s754.925s253.625s31:15.04354:49.265418.395s
5th320Marcus HOLMES 54.602s347.938s658.492s754.707s41:15.04354:50.782519.912s
6th309Angus ROBERTS Progression Bikes Racing56.910s946.929s357.902s659.157s111:10.56634:51.464620.594s
7th311Dominic BOND 58.114s1050.593s1059.243s956.406s61:15.28574:59.641728.771s
8th2James FORD (sen) 56.172s547.457s457.414s458.636s91:27.512225:07.191836.321s
9th297Billy SPICE 1:00.4071352.152s131:02.261101:00.136151:16.93085:11.886941.016s
10th301Toby ANSCOMB 1:00.8631551.743s111:02.2851159.535s141:19.063125:13.4891042.619s
11th449Toby MASON 1:00.6921452.200s151:02.5941259.410s131:18.832115:13.7281142.858s
12th312Lewis MERCKEL Royal Navy Cycling1:01.0591852.172s141:05.2811759.171s121:17.86495:15.5471244.677s
13th321Tom GUNNER MB Cyclery56.582s649.480s959.051s81:11.449291:19.254135:15.8161344.946s
14th326Ben JONES (sen1) 56.586s749.168s81:11.4882456.457s71:22.340165:16.0391445.169s
15th318George HARRIS (sen) B1KE1:00.8671652.043s121:05.3751857.699s81:20.910155:16.8941546.024s
16th302Nathan ENGLAND Royal Navy Cycling59.671s1152.687s161:09.1411959.125s101:18.304105:18.9281648.058s
17th316Alex COOK (sen) 1:00.1011253.480s181:02.719131:00.469161:25.484195:22.2531751.383s
18th308Will SALES 1:00.9921753.277s171:04.645141:00.782171:22.613175:22.3091851.439s
19th304Alex STEWARD Cycle Revolution1:03.2152054.000s191:04.840151:02.563181:19.257145:23.8751953.005s
20th307Axel POINTARD 1:03.6022157.769s231:05.258161:04.184211:27.071215:37.884201:07.014
21st322Charles MCCULLOCH 1:05.4032255.129s201:09.653201:04.230221:30.418265:44.833211:13.963
22nd300Joseph MANLEY Royal Navy Cycling | Pearce Cycles RT1:03.2111956.094s221:10.918221:05.910261:29.075255:45.208221:14.338
23rd303Ira MARRIOTT 1:06.0392359.559s271:10.144211:05.176231:26.570205:47.488231:16.618
24th317Brendan JONES (exp) 1:12.6292955.133s211:17.719271:03.800191:22.984185:52.265241:21.395
25th315Matt MCCARTHY 1:07.6752558.500s251:12.500251:05.821251:28.515245:53.011251:22.141
26th296Finn ROWLING-ASHWORTH 1:12.7733058.320s241:12.941261:08.410271:28.285236:00.729261:29.859
27th294Jude MARRIOTT 1:06.3912459.210s261:23.445291:05.496241:41.684296:16.226271:45.356
28th327Jack KINGMAN Rockets & Rascals1:08.675271:03.102301:24.461301:11.871301:36.403286:24.512281:53.642
29th313Ben SMITHEMAN 1:08.133261:01.218281:35.641311:10.570281:31.222276:26.784291:55.914
30th299Charlie SMITH (sen2) 1:10.398281:01.449291:11.175231:04.086202:11.441316:38.549302:07.679
31st295Lewis DAY (sen) Royal Navy Royal Marines Cycling Association1:17.500311:11.551311:22.136281:15.246311:59.144307:05.577312:34.707

Male: MTB course - 5 stages 30-39  Event progression Spread

33 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st275Ben MARKS MB Cyclery54.372s247.692s356.511s152.348s11:10.11714:41.0401-
2nd284Chris COCKRILL Bird Bikes / Firecrest MTB / Mudhugger53.957s146.582s159.078s354.246s21:15.68344:49.54628.506s
3rd290Ben MANNERING 55.215s346.707s259.445s655.676s41:13.67234:50.71539.675s
4th292Kane DOLBY-BROWN 55.492s448.274s41:00.387754.707s31:13.41424:52.274411.234s
5th266Alex HAMMOND 56.730s549.906s559.398s556.121s51:17.23954:59.394518.354s
6th288Andres MARTIN 58.059s850.644s758.394s257.934s91:19.543105:04.574623.534s
7th293Jack SHEPPARD 57.348s651.430s959.266s457.539s71:19.14495:04.727723.687s
8th279Grenville PARKER 57.719s751.242s81:00.926857.929s81:17.64565:05.461824.421s
9th278John MAPLEY Guernsey Velo Club58.672s949.992s61:03.1131056.676s61:17.77775:06.230925.190s
10th285Matt CUMMINGS 59.383s1051.730s101:01.101959.453s101:18.26285:09.9291028.889s
11th291Joshua COLE MB Cyclery1:00.8831254.855s141:04.477111:00.336111:20.082115:20.6331139.593s
12th263Luke WELLER 1:01.1561354.301s121:05.566141:00.969121:23.187145:25.1791244.139s
13th200Toby MORLEY 1:03.9292155.101s151:04.566121:01.258131:20.804125:25.6581344.618s
14th265James HOLLINS (mas) MB Cyclery1:01.6991457.015s211:07.433161:03.375171:22.000135:31.5221450.482s
15th272Chris WAYMOUTH 1:03.6522055.852s181:06.254151:03.371161:23.285155:32.4141551.374s
16th270Matt DOCKERY 1:02.5631557.898s231:05.160131:01.301141:30.980225:37.9021656.862s
17th267Dan CUMMINGS 1:03.5361855.172s161:09.348171:03.602181:27.582175:39.2401758.200s
18th256Gareth ENGLAND 1:04.9892355.613s171:12.914201:02.559151:29.289195:45.364181:04.324
19th280Sam GOSHERON 1:00.6601154.410s131:10.164181:05.367201:36.425275:47.026191:05.986
20th269Jack WILLIS (mas) 1:04.5782256.425s191:14.551231:05.636211:30.215215:51.405201:10.365
21st286Luke GREGORY Refresh Cycles1:09.4802757.235s221:13.531211:07.277221:28.238185:55.761211:14.721
22nd268Joe WILLIS 1:03.4301753.621s111:23.929271:12.813241:34.562236:08.355221:27.315
23rd262Andrew RUMSEY 1:03.586191:04.356281:11.867191:23.606291:25.742166:09.157231:28.117
24th254Rob KEEN 1:03.2461656.965s201:36.161301:04.515191:29.739206:10.626241:29.586
25th264Joe STURDY 1:08.582241:01.879261:16.168241:10.949231:35.567266:13.145251:32.105
26th261Ashley DOWN 1:08.836251:01.961271:14.367221:15.515271:34.985256:15.664261:34.624
27th255Charles COOPER (mas) 1:09.117261:00.183241:16.461251:15.179261:38.109286:19.049271:38.009
28th273Chris MILLER 1:14.813291:06.059291:20.203261:14.523251:34.832246:30.430281:49.390
29th253Michael WALLACH 1:17.820311:09.547301:24.754281:21.981281:57.429317:11.531292:30.491
30th257Christian ALEXANDER 1:15.528301:13.172311:28.566291:25.594301:52.457297:15.317302:34.277
31st251Ed BROWN (mas) 1:18.879321:28.945321:42.379311:27.711311:54.914307:52.828313:11.788
271Richard PEARCE Refresh Cycles1:10.379281:01.24625                    DNF
287Stuart SPENCER 1:47.754333:08.27033                    DNF

Male: MTB course - 5 stages 40-49  Event progression Spread

43 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st404Matt LAKIN Steel is real54.656s246.289s157.285s151.926s11:11.93814:42.0941-
2nd421David VALLER MB Cyclery53.871s146.773s257.320s253.879s21:14.78134:46.62424.530s
3rd412Barry PERROTT DGLB57.035s549.008s459.738s556.074s51:14.23824:56.093313.999s
4th399Tate DORTON 58.113s750.078s759.320s356.000s41:15.99644:59.507417.413s
5th418Tom COX (vet) 56.980s450.282s859.656s458.086s61:17.41465:02.418520.324s
6th405Adrian PAUL 56.407s348.063s31:01.867655.938s31:22.493125:04.768622.674s
7th420Charlie SMITH (vet) MB Cyclery57.098s649.676s51:02.58281:02.160121:17.53175:09.047726.953s
8th424Jason PUZEY 58.344s850.024s61:04.3131158.515s71:18.26985:09.465827.371s
9th386James DALZIEL (vet) MB Cyclery1:00.062954.066s131:02.41871:02.012111:17.32855:15.886933.792s
10th17Neal RUSSELL Melon Optics1:00.5551053.356s111:05.515131:02.933151:20.32895:22.6871040.593s
11th419Kevin PORTT 1:00.9141153.203s101:04.254101:03.145161:21.426105:22.9421140.848s
12th417Michael HARRISON (vet1) GS Mossa1:08.2822650.758s91:03.254959.180s81:21.816115:23.2901241.196s
13th406Michael WILLIAMS (vet2) 1:01.6991354.777s141:05.165121:01.660101:22.980135:26.2811344.187s
14th414David PARKER (vet) Tree Huggers1:02.0701453.821s121:06.351141:03.543171:25.204155:30.9891448.895s
15th392Joe MANZ 1:05.6441856.719s151:07.437161:02.719131:26.829195:39.3481557.254s
16th411Mark BROOKS 1:03.8791557.437s171:07.942171:05.722181:25.340165:40.3201658.226s
17th415Tom CLARKE (vet) Tree Huggers1:04.8781658.458s201:09.520191:06.516191:28.004205:47.376171:05.282
18th402Mike ORME 1:07.7702357.844s181:09.453181:09.906231:26.149185:51.122181:09.028
19th409Ed NAPIER 1:01.406121:00.238251:24.668371:02.761141:25.566175:54.639191:12.545
20th401Steve MCCULLEY LIOS Bikes1:07.4062259.316s231:11.605201:07.278201:34.421266:00.026201:17.932
21st398Scott MARSDEN RN Cycling1:08.7142858.562s211:12.571231:10.891251:30.098216:00.836211:18.742
22nd378Simon BURCHETT 1:08.2102559.308s221:12.516221:07.403211:36.153276:03.590221:21.496
23rd394Jacob GARROD Cranked Cycles1:06.734191:00.656271:13.774241:10.886241:32.067236:04.117231:22.023
24th396James CLIFFORD-COX 1:36.3984257.183s161:07.098151:00.60291:24.027146:05.308241:23.214
25th425Richard COPELAND 1:07.8172457.891s191:14.891251:15.367321:32.821256:08.787251:26.693
26th383Darren ANDERSON 1:07.032211:10.199361:11.844211:08.047221:31.668226:08.790261:26.696
27th388David SUMMERFIELD 1:05.0311759.563s241:21.820321:12.816281:37.930296:17.160271:35.066
28th371Matthew LINEGAR 1:06.918201:08.395351:19.368301:11.293271:32.485246:18.459281:36.365
29th413Simon SPIRIAK 1:08.645271:00.906281:22.133331:14.059291:37.011286:22.754291:40.660
30th379Joe WALKER 1:09.648301:05.097321:15.543271:10.973261:43.199356:24.460301:42.366
31st385John GRANT (vet) 1:10.813321:00.316261:14.918261:21.434361:44.735366:32.216311:50.122
32nd395Brunel EILIAZADEH 1:12.937361:05.207331:20.195311:17.278341:40.066306:35.683321:53.589
33rd381Christopher FIELDEN 1:11.871351:03.551301:16.793281:14.074301:55.910376:42.199332:00.105
34th384Kane DARE 1:10.453311:04.856311:23.988351:21.824371:41.235316:42.356342:00.262
35th387Rob BOWLES 1:11.606341:17.340401:17.516291:14.515311:42.473326:43.450352:01.356
36th376Colin LANHAM 1:16.558381:07.085341:23.293341:16.817331:42.527336:46.280362:04.186
37th373Jason GREEN (vet) 1:11.571331:16.976391:24.461361:17.445351:42.929346:53.382372:11.288
38th374Andrzej CZERNIEWSKI 1:13.508371:11.489371:40.566401:32.313391:58.875397:36.751382:54.657
39th368Benjamin REID (vet) 1:22.797401:17.590411:39.929391:35.195401:56.852387:52.363393:10.269
40th369Oliver READ 1:18.989391:17.629421:30.239381:27.105382:18.813417:52.775403:10.681
41st382Rhys BARNES-WILLIAMS 1:25.371411:16.871381:42.403411:49.043422:14.571408:28.259413:46.165
42nd370Paul DOMJAN 1:57.250431:25.684431:49.621421:41.813412:27.906429:22.274424:40.180
393Dan WATERS 1:08.922291:03.461293:09.70343               DNF

Male: MTB course - 5 stages 50+  Event progression Spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st365Ashley NEWBERY 58.773s150.809s11:01.003156.508s11:21.41015:08.5031-
2nd363Neil KEMP (gvet) 1:01.605254.262s61:04.52321:01.73141:22.75835:24.879216.376s
3rd366David MICHAEL 1:02.516453.777s31:05.41041:01.45331:24.38755:27.543319.040s
4th348Aaron YOUNG LOMAG1:01.722353.293s21:05.46851:02.22261:27.97685:30.681422.178s
5th356Paul HUNT (gvet) Southern Demoliton1:04.207654.093s41:07.70371:01.82851:25.64875:33.479524.976s
6th359Philip CLAYTON (gvet) 1:03.523555.562s71:06.70361:02.87571:25.02065:33.683625.180s
7th346Pete BATT 1:05.492855.852s81:08.99691:04.11481:24.20745:38.661730.158s
8th364James STUDD 1:19.2692354.215s51:04.70031:00.41021:22.44625:41.040832.537s
9th332Jonathan KENDALL 1:05.489756.156s91:08.25481:04.21991:28.40695:42.524934.021s
10th343Torben COOK Refresh Cycles1:06.59091:11.562231:14.336101:13.066151:32.813106:18.367101:09.864
11th352David ALLEN (gvet2) Death Skateboards1:08.242111:02.777161:19.957161:09.004101:39.660146:19.640111:11.137
12th362Andrew BAKER (gvet) 1:09.625141:01.664131:14.637111:12.278141:41.891166:20.095121:11.592
13th335Matt FIELD (gvet) Off Root1:12.480171:02.855171:19.351151:10.981121:35.367116:21.034131:12.531
14th328Jason BELL (gvet) 1:09.391131:02.715151:17.691141:09.746111:42.484176:22.027141:13.524
15th344Gary EBELING 1:10.601151:01.328111:15.703121:11.926131:43.699186:23.257151:14.754
16th351Tim PETERS 1:08.582121:02.289141:16.875131:17.609181:40.883156:26.238161:17.735
17th360Stephan FOWLER TFIT1:13.266191:01.414121:21.187171:14.640171:35.875136:26.382171:17.879
18th345Tom COVENTRY Team Chacewood1:12.180161:06.863191:24.137181:13.512161:35.414126:32.106181:23.603
19th337Brian SEARLE 1:12.718181:03.723181:29.461201:22.875191:44.481196:53.258191:44.755
20th338Andy MCCALL OffRoot1:19.071221:10.851211:42.118241:25.598211:52.918207:30.556202:22.053
21st330Lewis STURGEON KRU1:18.801211:14.312241:27.637191:30.367222:00.246227:31.363212:22.860
22nd329Judd VEDMORE 1:21.246251:18.024251:34.805211:23.668201:57.750217:35.493222:26.990
23rd357Gordon ROBERTS Porky's1:20.703241:11.441221:41.593231:32.504232:10.726237:56.967232:48.464
355Grady LAURIE 1:15.398201:06.949201:36.55122               DNF
361James DONALD (gvet) Summit MTB1:07.2031059.215s10                    DNF

Male: MTB course - 5 stages Fun  Event progression Spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st444Robin GODDING Jay Gee Autos Racing1:01.812153.656s11:06.08611:02.44111:24.98815:28.9831-
2nd433James PIKE 1:05.257257.172s21:11.45721:05.55821:33.32845:52.772223.789s
3rd432Elliott HOLMAN 1:08.47341:00.25831:14.41141:10.97731:33.92256:08.041339.058s
4th435Gareth JACKSON RM Cycles1:07.24631:04.73171:16.65661:13.00041:31.01926:12.652443.669s
5th434Scott WILSON (fun) 1:12.61471:02.38361:14.99251:15.60961:33.14436:18.742549.759s
6th437Patryk KORPAL 1:10.16851:01.47741:14.10531:15.97371:38.30176:20.024651.041s
7th445Darren DAVIS 1:11.17261:01.72651:22.70381:14.68451:35.00466:25.289756.306s
8th438Darren TALBOT 1:15.000101:04.77081:29.914101:18.21981:46.86796:54.77081:25.787
9th446Paul TWIDELL 1:16.075121:11.113111:26.84091:19.93891:45.08686:59.05291:30.069
10th440David ROWSELL 1:14.18881:05.67291:19.41071:24.504112:02.457137:06.231101:37.248
11th441Charles FRY 1:14.91891:09.078101:32.656111:28.739121:52.125117:17.516111:48.533
12th447Ben GIDDINGS 1:22.520131:17.004121:37.090121:20.489101:47.039107:24.142121:55.159
13th436Daryl WILLCOX 1:26.805141:17.926131:44.125131:37.285131:58.695128:04.836132:35.853
14th439Adam REYGATE 1:15.879111:21.141141:53.153141:47.813142:19.008148:36.994143:08.011

 

 

Female: MTB course - 5 stages U13

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st88Emily SUMMERFIELD 1:32.67611:25.90611:40.22711:37.29712:13.31318:29.4191-

Female: MTB course - 5 stages U16  Event progression Spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st98Katie ALLSOP Specialized Youth Development Team1:02.906154.574s11:05.144259.742s11:19.19215:21.5581-
2nd91Sienna PAUL 1:03.933255.481s21:05.04711:03.18821:21.77725:29.42627.868s
3rd97Willow BAKER Propain / The Riders Hub1:04.70731:00.84441:07.68431:05.81331:29.49735:48.545326.987s
4th448Sofie SHERAZEE 1:10.246459.082s31:25.63761:08.57841:34.43346:17.976456.418s
5th90Izzy SPERLING 1:23.37171:06.15251:20.73851:11.66451:47.73556:49.66051:28.102
6th96Lottie EYNON 1:15.81361:38.750101:16.28941:16.89561:51.69567:19.44261:57.884
7th94Kitty CHEETHAM 1:12.93851:07.19962:33.664101:26.76271:55.20078:15.76372:54.205
8th93Anya MIERZEJEWSKA 1:30.85281:34.88391:40.39971:37.71492:03.73088:27.57883:06.020
9th92Gabriella SHARPS Summit1:33.754101:21.57872:09.39491:32.38282:18.82998:55.93793:34.379
10th89Isla BAKER 1:32.28591:30.44181:48.74681:48.133102:19.355108:58.960103:37.402

Female: MTB course - 5 stages U21  Event progression Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st101Ellie BURCHETT MB Cyclery1:03.539155.149s11:02.98011:00.19211:21.45715:23.3171-
2nd103Mai WOODMAN MB Cyclery1:05.531257.847s21:11.41021:10.31231:36.73836:01.838238.521s
3rd99Eleanor WHALLEY 1:10.58531:03.20331:14.12931:10.12521:35.73926:13.781350.464s
4th105Lucy SIMCOX Royal Navy1:13.78171:05.88371:15.57451:13.58251:37.35156:26.17141:02.854
5th102Ipsa YOULDEN-MOYLE 1:13.56361:03.31241:15.12141:17.19971:44.18066:33.37551:10.058
6th104Emily RUDD Pedalz / Shred Like A Girl1:11.09041:04.65261:29.35171:14.66461:37.03146:36.78861:13.471
7th106Lucy ALLSOP Specialized Youth Development Team1:11.98451:03.88751:16.86361:10.74641:58.37586:41.85571:18.538
8th100Bella GRINSTED 1:13.90281:24.68881:41.58281:27.03281:53.94977:41.15382:17.836

Female: MTB course - 5 stages 21-34  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st87Helen WORDSWORTH RAF-CA1:17.94521:10.01921:18.28511:12.46911:41.25016:39.9681-
2nd58Sasha WOOD 1:13.18711:06.12111:18.51621:17.80521:46.90626:42.53522.567s

Female: MTB course - 5 stages 35-44  Event progression Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st85Becky COOK Wight Mountain1:00.981150.035s11:00.347158.282s11:16.36815:06.0131-
2nd83Gemma LISMORE Team id10t1:09.899255.031s21:06.45721:04.02821:32.38325:47.798241.785s
3rd84Demetra CROUCH Beyond the Mud1:23.73841:10.41831:27.50741:31.51541:58.34737:31.52532:25.512
4th82Mandy KEEN 1:15.65331:23.03941:26.07431:24.35232:11.47747:40.59542:34.582
5th107Hayley SULLIVAN 1:32.62951:23.67251:41.21151:42.64852:49.25459:09.41454:03.401

Female: MTB course - 5 stages 45+  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st79Renée DIWELL DC Cycles / Off Root1:17.84811:10.36711:24.41011:22.82811:44.13316:59.5861-
2nd81Rachel CLAY 1:18.71521:12.66821:28.31321:35.64941:50.92627:26.271226.685s
3rd77Jackie FIELD Off Root1:23.74631:20.31631:35.90231:32.28931:52.32037:44.573344.987s
4th78Jane DAVIDSON (gvet) Team Chacewood1:23.91041:24.97641:39.48141:29.26922:13.90348:11.53941:11.953

MTB course - 5 stages Present but not in the results  Spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Finish
N/CCHAPERONE4Unknown rider 19583      
N/C600Unknown rider 23828      
N/CCHAPERONE3Unknown rider 26940      
N/CCHAPERONE2Unknown rider 30050      
N/CCHAPERONEUnknown rider 77443      
N/C173Seb ASH      
N/C298Joshua COOK      
N/C443William DAVIS (fun)      
N/C282Phil GRUNDY      
N/C76Jo MILLIN      
N/C427Brad SHEEHAN      
N/C430Michael VAN VLIET      
N/C431Alex WINE      

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us