withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (174)Photos (1,872)Videos (0)Event progressionSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
MTB course - 4 stagesE-MTB course - 5 stages

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: MTB course - 4 stages Hardtail  Event progression Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st81Tom DUNN (htl) Radical bicycles co1:09.07011:08.94111:08.59411:16.59014:43.1951-
2nd78Tim LEE 1:10.78521:10.60921:09.75731:22.23434:53.385210.190s
3rd77Thomas PERRY 1:12.86431:14.33641:09.07821:21.27724:57.555314.360s
4th80Ed WELSH SouthforkRacing.co.uk go to site1:16.18441:12.77731:10.85941:22.43845:02.258419.063s
5th76Nick NELSON Steel is real1:23.10651:16.59351:18.41451:28.64455:26.757543.562s
6th74Tony ELGAR 3:06.38761:55.60261:36.10662:00.96168:39.05663:55.861

Male: MTB course - 4 stages U13  Event progression Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st82Ruben MACE 1:19.31711:17.07011:16.24211:30.27315:22.9021-
2nd86Charlie DAY Dartmoor Velo1:23.00821:22.05121:18.61441:32.64825:36.321213.419s
3rd88Seth BYRNE green machine / Tribe1:23.79731:22.28941:17.74631:32.80935:36.641313.739s
4th85Billy BOLT (u13) A1 gates and securities1:28.81651:22.11831:17.71021:38.45065:47.094424.192s
5th125Max HUTCHINGS 1:27.13241:26.30551:24.76261:37.91855:56.117533.215s
6th83Rudy PRIDAY 1:33.97661:32.10261:19.07051:36.17946:01.327638.425s

Male: MTB course - 4 stages U15  Event progression Spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st112Ruben BYRNE green machine / Tribe1:10.95711:09.92211:12.53521:20.34714:53.7611-
2nd93Freddie DAY LIOS Bikes1:11.43721:11.42921:09.43411:22.68024:54.98021.219s
3rd104Edan GURNSEY 1:12.54331:14.18331:14.50051:25.04345:06.269312.508s
4th110Harry SAWYER Bike Works Co1:14.83541:14.28541:14.53961:25.16055:08.819415.058s
5th113Ted YOULDEN-MOYLE 1:17.97271:14.50851:12.95731:26.72775:12.164518.403s
6th99Benjamin BOWTELL-STENNING Edge Cycles1:17.97781:18.53971:13.95841:28.61785:19.091625.330s
7th103Liam MONTGOMERY 1:16.07051:18.25461:22.910121:26.31765:23.551729.790s
8th94Takudzwa LEWORTHY-MANGWENDE 1:23.996131:24.816141:16.30471:24.85535:29.971836.210s
9th98Finn KENYON 1:16.96961:23.457101:17.36091:32.19595:29.981936.220s
10th111Rupert KYLE 1:18.36091:23.762111:16.96581:37.672135:36.7591042.998s
11th106Ben MILES 1:19.754101:23.08691:20.187101:33.742105:36.7691143.008s
12th102Patrick BZYMEK 1:20.695111:20.96581:27.531161:35.066115:44.2571250.496s
13th107Bryce MASON 1:36.258161:24.305121:22.152111:37.230125:59.945131:06.184
14th90Lewis DAVEY 1:23.367121:24.547131:33.023171:41.016146:01.953141:08.192
15th101Johnny BEARDSMORE 1:27.063141:33.871151:24.175141:43.598156:08.707151:14.946
16th100Ollie HOLMAN 1:34.707151:35.133161:23.348131:50.449166:23.637161:29.876
17th108Charlie LINEGAR Beyond the Mud1:46.582182:06.344191:26.187151:51.277177:10.390172:16.629
18th95Sam WISHART 1:45.906171:57.860171:33.305182:01.961187:19.032182:25.271
19th92Giacomo BILLINGTON 2:22.078191:59.418181:38.008192:04.089198:03.593193:09.832

Male: MTB course - 4 stages U18  Event progression Spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st130Haris MEIKLE MB AIRBORNE DIVISION1:04.43711:04.32811:07.47621:11.99314:28.2341-
2nd136Finlay EYNON Pilgrim Flyers1:06.98431:07.97321:07.81631:16.45744:39.230210.996s
3rd133Luke REEDER Minehead Merlins1:07.98041:09.68031:08.44241:20.92674:47.028318.794s
4th135Josh UNDERWOOD MB AIRBORNE DIVISION1:14.13391:10.33251:09.37561:14.52024:48.360420.126s
5th127Oliver WHITE (jun) GTviris1:10.79351:09.87941:10.19971:19.40654:50.277522.043s
6th137Jake HOLMAN 1:11.31261:13.38391:08.87951:20.18764:53.761625.527s
7th131Leo GRIEVE Edge Cycles1:14.539111:13.14871:11.66481:24.00085:03.351735.117s
8th122Laurence MILLER Cotton Burner1:04.69121:40.289191:06.46111:15.41035:06.851838.617s
9th114Aiden TAPPIN 1:14.601121:14.285101:13.969121:26.387125:09.242941.008s
10th118Jack STOKES (u18) 1:16.637161:14.723121:13.542101:24.50495:09.4061041.172s
11th129Arthur BOWDEN Edge Cycles / The Bowl / Winch and Plummet1:12.09871:10.89061:12.68791:39.129195:14.8041146.570s
12th124Finley JACKSON (u18) Pilgrim Flyers1:16.152151:17.637141:15.684141:25.395115:14.8681246.634s
13th132Zac SHERAZEE 1:14.981131:18.254151:17.441161:25.312105:15.9881347.754s
14th128Thomas FIELDEN 1:16.012141:14.579111:19.465181:27.141135:17.1971448.963s
15th116Brayden BLAKE 1:17.378181:13.19281:13.715111:35.691175:19.9761551.742s
16th126Matthew BUTSON 1:14.329101:23.657161:14.891131:29.730145:22.6071654.373s
17th121Justin LOCK Pilgrim Flyers1:14.03581:16.918131:22.246201:30.320155:23.5191755.285s
18th119Harvey TUNNELL 1:17.047171:29.828171:18.274171:30.797165:35.946181:07.712
19th123Charlie LANGFORD 1:19.969191:34.653181:17.156151:42.340205:54.118191:25.884
20th115Luke COFFIN 1:20.375201:48.602201:20.360191:38.270186:07.607201:39.373

Male: MTB course - 4 stages U21  Event progression Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st141Harry SYMES 1:04.53911:05.57811:06.12211:14.19514:30.4341-
2nd138Oliver MACLEAN 1:06.83621:09.64821:07.71521:16.41424:40.613210.179s
3rd142Reuben RENTON 1:23.69951:14.05441:12.90341:20.19935:10.855340.421s
4th139Ben GRIEVE Edge Cycles1:14.74641:18.88351:12.66431:27.40655:13.699443.265s
5th143Jasper CARR 1:14.33231:12.92231:21.96551:27.07845:16.297545.863s

Male: MTB course - 4 stages 21-29  Event progression Spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st213Jasper JOHNSON 1:03.17211:03.26111:08.81351:11.32814:26.5741-
2nd164Seth MAUNDER 1:06.39121:08.19231:07.01221:13.73824:35.33328.759s
3rd166James FORD (sen) 1:07.21531:08.15221:06.47311:15.63334:37.473310.899s
4th170Taylor EDEN 1:11.44251:09.90751:09.09861:19.02754:49.474422.900s
5th171Corey BALE The BikeStop Willand1:12.28961:12.76171:07.84031:18.26244:51.152524.578s
6th172Jack DAVIES (sen3) BAF1:10.11341:09.46941:08.01241:26.03184:53.625627.051s
7th163Toby ANSCOMB 1:14.18771:10.76261:10.02871:23.46164:58.438731.864s
8th165Louis DUVERGE RNRM Enduro Team1:18.44581:15.40281:13.73481:25.42275:13.003846.429s
9th169Chris THOMPSON (sen) 1:21.74691:21.86791:19.79391:34.14595:37.55191:10.977

Male: MTB course - 4 stages 30-39  Event progression Spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st150Ross HANCOCK Scott Sports UK1:02.82411:01.57411:02.09411:10.31614:16.8081-
2nd159Jay WILLIAMSON 1:02.98921:03.13721:03.99721:11.57124:21.69424.886s
3rd161James PORTER (elt) 1:05.33231:05.61431:07.76141:13.65334:32.360315.552s
4th156Jon CREDICOTT 1:08.18741:10.45761:07.19131:15.51244:41.347424.539s
5th155Nick PHILLIPS (1) 1:09.67251:09.03951:09.12561:19.71164:47.547530.739s
6th162Laurence MCCORMICK Royal Navy Cycling1:12.74281:10.65771:08.67251:19.23154:51.302634.494s
7th151Will PETERS 1:11.61361:11.524101:10.66481:19.73874:53.539736.731s
8th160Tomasz MICHALKA 1:12.21571:08.73441:15.207121:20.19984:56.355839.547s
9th148Tom CLUTTERBUCK 1:13.71591:10.69681:09.59471:23.410104:57.415940.607s
10th154Adam DAWE Adc1:13.878101:11.42591:11.70491:20.85594:57.8621041.054s
11th158Sean CULL 1:14.641111:15.672111:16.328131:24.519135:11.1601154.352s
12th153Josh PARKIN JONES Male1:23.438161:17.715121:11.872101:24.164125:17.189121:00.381
13th152Rob MAYES Mohunky Web Design1:20.926131:19.492141:13.352111:26.297145:20.067131:03.259
14th149Chris WAYMOUTH 1:21.477141:18.285131:18.000161:27.695155:25.457141:08.649
15th147Alex DAYMOND-KING Kernow Rad Union1:25.926171:20.578161:16.586141:23.668115:26.758151:09.950
16th146Iain SMITH (mas) TRASH FREE TRAILS / Yogi1:20.301121:20.070151:17.441151:30.125165:27.937161:11.129
17th145Luke GREGORY Refresh Cycles1:21.528151:22.754171:19.031171:32.906175:36.219171:19.411
18th144Chris WHITE (mas) 2:52.352182:16.113181:40.109182:21.949189:10.523184:53.715

Male: MTB course - 4 stages 40-49  Event progression Spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st201Brad SHEEHAN Airport Autos1:07.01621:02.72211:04.72211:12.50414:26.9641-
2nd197Guy CHANDLER The guide companion1:07.36331:07.75431:12.04381:18.47334:45.633218.669s
3rd196Ben DART Cully ruff riderzz1:06.31311:06.00421:11.65651:25.74674:49.719322.755s
4th199Dave BURCHILL Steel is real1:10.61441:12.64861:10.57941:17.43324:51.274424.310s
5th202Jason PUZEY 1:11.84451:10.33641:09.14021:20.52844:51.848524.884s
6th198Tom COX (vet) 1:13.85661:15.19571:09.50431:22.66455:01.219634.255s
7th205Paul MACKIE MeridabikesUK1:14.65371:12.31751:11.98971:23.59865:02.557735.593s
8th190James CLIFFORD-COX 1:18.00081:16.53181:11.82061:26.88395:13.234846.270s
9th191Julian BUCKLER 1:19.31291:20.570101:18.289101:26.46185:24.632957.668s
10th203Mark BYRNE 1:20.121101:19.86391:15.10691:32.985145:28.075101:01.111
11th189Steve SWAN Team Steve1:25.278111:21.074111:20.934131:32.586135:39.872111:12.908
12th204Richard MARTIN 1:25.750121:24.516131:20.844121:32.102115:43.212121:16.248
13th195Scott MARSDEN RN Cycling1:26.457131:23.964121:22.250141:30.766105:43.437131:16.473
14th188Andrew CARTER 1:34.766141:34.496141:20.390111:32.199126:01.851141:34.887
15th193Christopher FIELDEN 1:46.040151:52.028151:27.011151:53.980156:59.059152:32.095

Male: MTB course - 4 stages 50-59  Event progression Spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st186Brett JAMES SouthforkRacing.co.uk go to site1:13.93811:17.78531:12.30511:25.00825:09.0361-
2nd187David MICHAEL 1:17.36331:19.90751:14.32431:23.60215:15.19626.160s
3rd185Paul HUNT (gvet) Southern Demoliton1:16.92621:16.88721:15.04741:28.11345:16.97337.937s
4th180Alan HOWE 1:20.95341:18.55441:17.55971:27.00435:24.070415.034s
5th183David OXBERRY La Vie en Velo1:33.407111:16.69111:12.97321:28.45355:31.524522.488s
6th182Andrew ROSS (gvet) 1:24.89451:27.83281:16.10961:28.69165:37.526628.490s
7th178Adam BOWDEN Edge Cycles / Winch and Plummet1:25.88361:26.33671:18.75881:35.20785:46.184737.148s
8th208Mike SCANLON 1:30.04781:30.30991:15.95351:35.17275:51.481842.445s
9th181Tim PETERS Horsham Cycling1:29.85171:24.76261:19.30991:37.72795:51.649942.613s
10th173Adrian BREWER-SMITH 1:31.32591:36.988111:22.719101:37.840106:08.8721059.836s
11th174Lewis STURGEON KRU1:43.449141:34.934101:23.769111:43.828116:25.980111:16.944
12th157Nick WELSH (gvet) 1:41.133121:41.988121:29.535131:47.641126:40.297121:31.261
13th177Peter LANGFORD 1:32.039102:05.180131:26.828121:57.129137:01.176131:52.140
179Tom COVENTRY Team Chacewood1:41.43713                    DNF

Male: MTB course - 4 stages 60+  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st73David GURNSEY (svet) Bare Hill Bikers1:25.12511:22.53111:20.98011:31.87115:40.5071-
2nd71Paul BAGULEY 1:42.37921:43.06721:29.14121:52.53526:47.12221:06.615
3rd72Andy GRIEVE Edge Cycles2:07.96532:21.35941:37.73432:00.45338:07.51132:27.004
4th207Ian MOULD 2:33.80142:11.61731:56.51142:16.92948:58.85843:18.351

Male: MTB course - 4 stages Fun

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st65Josh PINE 1:16.56611:22.62111:17.54311:32.14415:28.8741-

 

 

Female: MTB course - 4 stages U13  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st57Lucy SAWYER Bike Works Co1:31.37911:32.37911:28.38311:39.73416:11.8751-
2nd55Willow PETERS Pilgrim Flyers1:38.22721:35.85921:28.75021:45.16826:28.004216.129s

Female: MTB course - 4 stages U16  Event progression Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st59Sofie SHERAZEE Bike Bros1:14.70011:21.81611:22.12511:30.59015:29.2311-
2nd56Lottie EYNON Pilgrim Flyers1:40.04721:35.76221:28.19921:45.57126:29.57921:00.348
3rd58Florie METSON The Riders Hub2:02.01232:10.51931:33.80131:49.45837:35.79032:06.559

Female: MTB course - 4 stages U21  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st63Anna LANE BAF1:26.83931:26.05911:18.56711:36.00015:47.4651-
2nd62Ipsa YOULDEN-MOYLE 1:26.33221:28.91821:22.16031:36.04325:53.45325.988s
3rd60Mai WOODMAN MB AIRBORNE DIVISION1:26.10211:39.60141:21.49622:01.79346:28.992341.527s
4th61Molly LANE BAF1:45.75841:35.83231:24.81241:45.05136:31.453443.988s

Female: MTB course - 4 stages 21-34  Event progression Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st53Evie HIDDERLEY Kona1:19.23111:20.43311:18.05511:33.36715:31.0861-
2nd54Claire ELWORTHY Edge Cycles1:23.66521:26.01921:18.84421:38.61025:47.138216.052s
3rd50Fiona BARRON 1:30.10531:31.98441:22.79331:39.78636:04.668333.582s
4th52Sophie HEBDEN 1:36.30541:31.94531:23.80041:45.83656:17.886446.800s
5th51Evie LANE 1:39.08651:37.99651:25.91451:41.84346:24.839553.753s

Female: MTB course - 4 stages 35-44  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st49Louise TYRRELL 2:28.27012:03.12911:47.83212:34.40318:53.6341-
47Carly PHILLIPS 6:37.3402                    DNF

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us