withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2024 VPACE Kids Cup round 3, Bikepark Oberhof

Results (109)Photos (581)Videos (0)Spreads

The official results can be found here.

Results formatBy category

GenderAll

Male: U7  Spread

17 competitors found

PosBib Name Nat. YoB Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st5Milan ARNOLDS GER2018MSV Essen-Steele 2011 e.V.1:07.27811:12.39231:07.2781-
2nd19David SHER POL2018ProBike Trip1:49.974131:11.51011:11.51024.232s
3rd8Milo BEDNAREK GER2018MTB Bielefeld e.V.1:13.49221:11.95221:11.95234.674s
4th7Valentin HAUSNER GER2018RSV Bad Griesbach1:14.21331:25.80641:14.21346.935s
5th25Theo HOFFMANN GER2018ILRC1:23.38241:34.81781:23.382516.104s
6th26Elias EDELMANN (2018) GER2018Eli & Oski Racing Team1:41.781101:26.28651:26.286619.008s
7th16Tian HEIDRICH GER2018GCB - Gravity Community Bad Sa1:36.75351:28.36661:28.366721.088s
8th18Tobias VON THENEN GER20181:39.74071:33.56671:33.566826.288s
9th13Jakob BRÄU GER2019TSV Farchant1:50.576141:35.09191:35.091927.813s
10th21Julian WIEGAND GER20181:36.75661:46.942141:36.7561029.478s
11th15Pepe HEDWIG GER2019Rad-Art Ilmenau1:40.01481:37.408101:37.4081130.130s
12th9Fredi AUERSWALD GER20193ESSEN® / shredERZ e.V.1:41.01591:38.943111:38.9431231.665s
13th10Lorenz HERZIG GER20191:49.140121:43.949121:43.9491336.671s
14th14Erik ETHNER GER2018Erik1:51.440151:44.416131:44.4161437.138s
15th23Ilai SCHMITT GER2018RV Viktoria Wombach1:46.08511     DNS1:46.0851538.807s
16th12Kalle BEYERHAUS GER2019Zweiradhaus Beyerhaus RT2:01.811161:56.382151:56.3821649.104s
17th22Alfred SCHRÖDER GER20192:07.529172:04.037162:04.0371756.759s

Male: U9  Spread

41 competitors found

PosBib Name Nat. YoB Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st40Vincent Neo REISER GER2016VNRacing     DNF57.323s157.323s1-
2nd72Lutz SCHALLMEIER GER201657.682s157.410s257.410s20.087s
3rd43Kalle HAHN GER2016Harburger Berge Mountainbike e58.973s258.751s358.751s31.428s
4th42Paul GIES GER201659.695s31:07.4371959.695s42.372s
5th44Louis GIERTH GER2016Wheels over Frankfurt e.V.1:02.347659.908s459.908s52.585s
6th45Stefan RADEL AUT20161:02.51081:00.62751:00.62763.304s
7th64Finnson LIPPOLD GER20161:01.80541:00.73661:00.73673.413s
8th51Karl GERHARDT GER20161:02.16051:01.16971:01.16983.846s
9th46Jonas JUNG GER2016Wheels over Frankfurt e.V.1:02.40471:02.15881:02.15894.835s
10th50Nico LAUFER GER2016RS Oberland / TV Miesbach1:03.94791:02.92691:02.926105.603s
11th61Carlo GÖTZ GER2017DAV Eichstätt1:06.233131:03.686101:03.686116.363s
12th47Pepe KEIL GER2016shredERZ e.V.1:12.017231:03.845111:03.845126.522s
13th76Jakob MAHRHOLDT GER20161:04.168101:05.159121:04.168136.845s
14th58Silas ULLRICH GER2017Kammtrails Alzenau1:04.369111:05.995141:04.369147.046s
15th68Lenni MÜLLER GER20171:04.706121:15.698311:04.706157.383s
16th82Julius SCHILDBACH GER20161:07.249171:05.363131:05.363168.040s
17th56Lennard FROSCH GER2016RSV Adler Arnstadt e.V.1:09.728211:06.290151:06.290178.967s
18th65Peter MAUS GER2017Ski und Freizeit Betzdorf1:06.437141:07.145171:06.437189.114s
19th57Tizian HAHN GER2016MTB_FamilyRiders_FD1:06.453151:07.037161:06.453199.130s
20th78Enno BARNICKEL GER2016BikeSportBühne Bayreuth1:06.549161:12.895271:06.549209.226s
21st75Felix LISCHEN GER2017Team 2421:08.952191:07.175181:07.175219.852s
22nd60Oskar FUTTERER GER2016MR20 Karlsruhe1:08.230181:07.483201:07.4832210.160s
23rd53Max MOSCH GER2016Mosch1:11.987221:07.616211:07.6162310.293s
24th69Lionardo POMPILI GER20161:09.171201:10.555231:09.1712411.848s
25th80Phil BUNTIN GER20161:13.192261:09.610221:09.6102512.287s
26th48Hannes PETZOLD GER2017shredERZ e.V.1:12.316241:11.569241:11.5692614.246s
27th70Mika REIF GER20161:14.260281:12.056251:12.0562714.733s
28th79Vincent BERTHOLD GER2017Trailkombinat1:12.982251:12.866261:12.8662815.543s
29th84Denis PROKES CZE2017Commencal FDF Team1:13.366271:12.955281:12.9552915.632s
30th54Leo HEINSCH GER2017Wheels over Frankfurt1:14.953301:14.247291:14.2473016.924s
31st74Henri LINDENSTRUTH GER20161:14.577291:16.046321:14.5773117.254s
32nd83Mian SCHMITT GER2016RV Viktoria Wombach1:15.243311:16.548331:15.2433217.920s
33rd67Kilian MAYERHOFER GER2016MTB-Club München1:18.620331:15.362301:15.3623318.039s
34th71Theo RÜTER GER2017SKICLUB königsblau e.V.1:18.911341:17.044341:17.0443419.721s
35th81Oskar KATZUNG GER2017Eli & Oski Racing Team1:17.726321:33.113401:17.7263520.403s
36th73Carl KLEINSCHMIDT GER2016MTB Jena1:21.780351:18.917351:18.9173621.594s
37th63Ben AIGNER GER20171:22.586361:24.836361:22.5863725.263s
38th77Aaron FREITAG GER20171:23.068371:26.797371:23.0683825.745s
39th62Valentin GÜNTHER GER2017     DNF1:29.078381:29.0783931.755s
40th52Pepe BOCK GER2017Bock1:29.548381:30.352391:29.5484032.225s
41st55Paul Rudolf SCHAAL GER2016rsv adler arnstadt1:39.152391:38.641411:38.6414141.318s

Male: U11  Spread

31 competitors found

PosBib Name Nat. YoB Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st111Franz TAUDTE GER2014MC Gräfenroda e.V.57.433s157.870s157.433s1-
2nd116Mats HALT GER20141:00.195458.219s258.219s20.786s
3rd99Oliver LOTZ GER2014Wheels over Frankfurt59.033s358.381s358.381s30.948s
4th95Toni WIEMEYER GER2015Radfüchse Büren58.621s259.632s458.621s41.188s
5th106Fritz BEYERHAUS GER2014Zweiradhaus Beyerhaus RT1:00.93661:00.42251:00.42252.989s
6th112Tyler SEIBERT GER2014MSC Gerstetten e.V.1:01.60171:00.53261:00.53263.099s
7th110Oskar NOTTARP GER2014Fuchstrail Bensheim1:00.53251:16.647261:00.53273.099s
8th128Michel LANGER GER20151:02.05381:10.305211:02.05384.620s
9th105Anton ZIESENISS GER20151:03.398101:02.21571:02.21594.782s
10th96Anton AUERSWALD GER20143ESSEN® / shredERZ e.V.1:03.07691:03.714101:03.076105.643s
11th120Joshua PAQUET GER20141:10.435201:03.19481:03.194115.761s
12th103Oskar HOFFMANN GER2015ILRC1:04.549121:03.22691:03.226125.793s
13th98Willy ECKERT GER2014RSC Schleiz1:03.673111:29.505301:03.673136.240s
14th117Marec JUNGWIRTH GER2014RV 1889 Schweinfurt1:06.867161:04.482111:04.482147.049s
15th104Carlo RÖSLER GER2015Ilmenauer Radsportclub e.V.1:04.580131:04.851131:04.580157.147s
16th124Leon HARTMANN GER2015Team Noel1:05.037141:04.748121:04.748167.315s
17th118Tom KANE GER20151:05.247151:05.456141:05.247177.814s
18th101Gustav SCHRÖDER GER2015Ilmenauer Radsport Club e.V.1:08.074181:07.020151:07.020189.587s
19th100Hannes SCHERMER GER2014Stoffglück1:07.210171:07.052161:07.052199.619s
20th115Lucas FLECK GER2015Biketime RT1:13.746231:07.204171:07.204209.771s
21st107Jonas BOLLEY GER2015Bolley Racing1:08.309191:07.962181:07.9622110.529s
22nd114Max BORGELT GER2014Naloo1:14.919241:08.200191:08.2002210.767s
23rd122Til NEUMANN GER20151:15.118251:10.301201:10.3012312.868s
24th113Karl RUDLOFF GER20141:12.872211:10.597221:10.5972413.164s
25th109Henry NIEMEYER GER2015GCB - Gravity Community Bad Sa2:49.558301:12.437231:12.4372515.004s
26th123Henry KOCH GER20151:13.347221:12.549241:12.5492615.116s
27th127Malte KÖHLER GER20151:15.527261:15.335251:15.3352717.902s
28th102Arthur WEIẞ GER2015Ilmenauer Radsport Club e.V.1:17.808271:26.280291:17.8082820.375s
29th119Max KLARE GER20151:27.952291:18.914271:18.9142921.481s
30th125Nuno HORNIG GER20151:27.807281:25.999281:25.9993028.566s
121Levi Jackson MENDE GER2014Overland Equipment     DNF     DNS     

 

 

Female: U7  Spread

4 competitors found

PosBib Name Nat. YoB Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st1Nora SCHWARZ GER2018Radfüchse Büren1:08.71811:10.85311:08.7181-
2nd2Lenja HARTMANN GER2019Team Noel1:38.7362     DNF1:38.736230.018s
3rd3Helena HAGEN GER20191:44.68431:50.81021:44.684335.966s
4Klara RÜCKNAGEL GER2019Rad-Art Ilmenau     DNF     DNF     

Female: U9  Spread

7 competitors found

PosBib Name Nat. YoB Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st30Mèrle NEIJENHUIS NED2016MountainbikeGoods.com go to site1:04.09111:16.18631:04.0911-
2nd33Carla SCHNEIDER GER2017RSCL Holzkirchen1:07.96021:08.49311:07.96023.869s
3rd32Hedi Aurelia MÜLLER GER2017Viba-Anschütz-Team e.V.1:14.57931:13.98821:13.98839.897s
4th36Sophia GREUBEL GER20161:15.32141:29.06571:15.321411.230s
5th34Julia FUNK GER2016Ski Club Erlangen1:18.80561:17.22941:17.229513.138s
6th31Carla SCHERMER GER2016Stoffglück1:17.64151:17.47551:17.475613.384s
7th35Annelie PAQUET GER20171:23.41971:17.65361:17.653713.562s

Female: U11  Spread

9 competitors found

PosBib Name Nat. YoB Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st86Mara BITTNER GER2015Radfüchse Büren1:02.06411:01.46411:01.4641-
2nd93Barbora KOCOURKOVA CZE2014Flowride.cz1:03.37721:03.63121:03.37721.913s
3rd89Anni PETZOLD GER2014shredERZ e.V.1:05.01331:05.37231:05.01333.549s
4th85Hanna SCHWARZ GER2015Radfüchse Büren1:07.34941:05.63041:05.63044.166s
5th92Naelia LOEW FRA2015velo club Les Gets1:08.41451:09.63651:08.41456.950s
6th91Luise DEMBOVSKI GER2014LR Racing1:09.36661:09.82271:09.36667.902s
7th87Paula GANS GER2015Radfüchse Büren1:11.35371:09.68761:09.68778.223s
8th90Milly Jacquelin OTTO GER20141:15.24781:18.32291:15.247813.783s
9th88Elise CHASKEL GER20141:22.40291:17.59481:17.594916.130s

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us