0Basket

RedAss NSW State Champs at Lithgow, NSW

Results (163)Photos (0)Videos (0)Finish spread

The original results are available at http://www.rockytrailentertainment.com/pdf2013/DH/A54_2013_NSW_Champs_Final.pdf

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Finish spread

41 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st6Andrew CRIMMINS NSW1:47.7911:46.421-
2nd1Graeme MUDD NSWLUSTY INDUSTRIES - ORANGE - TLD1:48.5221:48.5122.09s
3rd8Ben CORY ACTGiant / Onya Bike Canberra1:54.2371:51.0634.64s
4th5Matthew DODD QLDBM Racing / Elka Susp / NSDYNAMICS1:54.2791:52.5046.08s
5th4Cody EICHHORN NSWABC Bikes. ThreeOne Truckin1:57.00151:52.5156.09s
6th21Brent SMITH NSWendeavour cycles / Rub / TWE Wheels1:54.35101:52.7766.35s
7th19Chris BARLIN NSW1:55.50121:52.7876.36s
8th3Rick BOYER NSWLusty Industries - Orange - TLD - OD1:54.0151:52.8986.47s
9th42James MURPHY NSWOff the brakes .com Mullum motorc go to site1:54.2581:53.0696.64s
10th14Luke NEWCOMBE NSW1:55.85141:53.44107.02s
11th13Ryan HUNT NSW1:53.7541:54.18117.76s
12th11Mark CONLIFFE NSWBoon Squad2:08.79291:54.21127.79s
13th10Brendan MOON NSWBilt Bikes / Chunked1:54.1461:54.31137.89s
14th51Tom LEWIS NSW1:49.8831:55.45149.03s
15th16Michael WILLIS NSW1:57.53171:56.961510.54s
16th24Doug DUNN NSW4:06.74361:57.061610.64s
17th45Ben POWER QLDBM Racing / Elka Susp / NSDYNAMICS2:02.28241:57.401710.98s
18th7Brad KELLY NSWDRIFT bikes / Santa Cruz / Shiman1:57.04161:58.161811.74s
19th36Phillip PIAZZA ACT2:00.66221:58.501912.08s
20th20Scott GRUNDY NSW2:00.61211:58.582012.16s
21st12Chris MARTIN NSWBike Trials Direct / TBSM1:59.54191:58.992112.57s
22nd32Daniel BENDER NSW1:59.70201:59.832213.41s
23rd23Josh BISHOP NSWCARVE VISIONARIES2:02.70252:00.852314.43s
24th29Malcolm MCMANUS NSW1:55.75132:01.802415.38s
25th25Regan ARTHUR NSWDRIFT bikes1:58.09182:04.372517.95s
26th35Jayden CAINES NSWcaines customs. Willis Family2:10.33322:05.502619.08s
27th44Ben PERROW NSW2:06.02272:06.672720.25s
28th41Phillip MITCHELL NSWSynergy Trails2:07.51282:08.192821.77s
29th15Nicholas SHIELDS NSW2:02.78262:08.552922.13s
30th30Aaron PARKER NSW2:08.88302:10.813024.39s
31st22Brad GOFF NSW2:13.67332:12.573126.15s
32nd43Stuart PAGE NSW2:22.86352:24.953238.53s
33rd28Matthew WALKER NSW2:10.06312:33.303346.88s
34th40Matthew MCCORKELL ACTATOML / Marzocchi / SCV Imports1:54.85112:52.12341:05.70
27Nathan PARSONS act2:00.7123
18Ethan DJORDJEV nswBike Culture2:14.4934
17Shannon JACKSON NSWDNF
50Dylan HAMMOND NSWDNF
31Conor BULLARD ACTBilt BikesDNF
33Zachary APPLETON NSWDNS
34Chris HALTON NSWDNS

Expert men  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
307Teejay CLARK-GOODISON NSW2:05.231
302Luke SIMPSON NSW2:05.462
316Zachary FORD NSW2:05.693
301Ben LESLIE NSW2:06.494
303Andrew WHITEMAN NSWBoon Squad Racing2:07.185
317Brock FENWICK NSW2:09.886
304Mason WARD NSW2:10.727
305Bromley RICHARDS NSW99bikes2:12.028
315Kaine MCCARROLL ACT2:15.249
309Pat BURROWS NSW2:16.5110
313Shaun EZZY NSW2:16.7911
306Tim THREADGATE NSW2:20.6912
311Luke AGUIRRE NSW2:29.1213
308Stuart CUNNEEN NSW2:55.3914
310Ryan HAMMOND Blue MountainsDNS
314Jared GARLICK NSWDNS
312Patrick NEVILLE NSWBlonde Bikes / Specialized / The RoosDNS

Sport men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
702Tim FORSYTHE NSW2:16.821
701Aaron BREWER NSW2:41.152
704Jesse BRAND ACTDNF
705Daniel GOFF NSWDNF
703Nathan FRANKLIN NSWDNS

U15 boys  Finish spread

11 competitors found

U17 boys  Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
601Alec REID NSW2:00.131
602Joshua LEA NSW2:01.332
623Christopher CLARK NSW2:01.993
632Jacob MOSSNER NSWAdvanti Plus Newcastle2:02.734
613Tom MILLARD NSW2:03.995
611Logan QUINN NSW2:04.476
603Tim BLACK ACTRide 365 / Single tracks Banshee2:04.557
610Jack PARSONS NSWRed Hub2:05.068
622Matt STAGGS NSW2:07.549
621Callum CARSON NSWPHANTOM RACING2:08.1010
605Luke DONNELLY NSW2:08.8511
612Kieran OSBORNE NSW2:09.8912
614Sam MCNAUGHTON NSW2:10.8313
618Ewan DAVIDSON ACTOn the Go Racing2:14.1914
626Charlie SINIAWSKI Nsw2:14.8115
604Alex DICKSON NSWBilt and Sacred Ride2:18.6416
616Nick HILL NSW2:18.7917
624Ryan PLUNKETT ACTMum & Dad / Pushy's Bike Warehou2:20.8718
625Chris GLENN NSW2:22.3719
617Tim OLLITRAULT NSW2:25.2120
615Jacob RYAN-MCCORMACK NSWGalvanize2:31.7021
631Travis SMITH NSW2:31.9222
630Keegan MCGLYNN NSWMa & Pa2:34.7223
620Joel SHEEHAN NSWDNS
633Louis OLIVER NSWDNS

U19 men  Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st201Joel WILLIS NSWFox / Fox Racing Shox / Lusty Industrie / Shimano1:53.4911:52.291-
2nd230Matt HARDWICK NSWDevinci1:54.9421:54.7322.44s
3rd204Benjamin DENGATE ACTBilt Bikes1:58.8441:56.0033.71s
4th202Ryan O'LINN NSWBilt Bikes / Galvanize Clothing / TWE2:00.1471:59.0546.76s
5th203Connor MACKNE NSWalltrack bicycles1:59.6361:59.6557.36s
6th210Connor O'DWYER NSWcycle logic1:58.1032:00.1467.85s
7th205David MAGGS NSWDeubel Bicycles1:59.4152:00.4378.14s
8th217Patrick HANCOCK NSW2:03.2792:01.3189.02s
9th216Geoff WILSON Bilt Bikes / Boon Squad2:02.3882:03.13910.84s
10th213Jack JOHNSON NSWKamameja Downhill2:07.14102:04.191011.90s
11th225Luke WALSH NSW2:10.96122:09.351117.06s
12th214Connor SURGEONER NSW2:15.28152:09.991217.70s
13th220Thomas STEELE-MCLAREN NSW2:12.08132:11.261318.97s
14th232Max YOUNG NSWPushys Bike Warehouse Fyshwick2:27.12162:12.311420.02s
15th223Nick MCNAY NSW2:27.22172:13.081520.79s
16th222Kurtis GRANT NSW2:13.69142:13.391621.10s
17th212Brandon MAXWELL NSW2:14.461722.17s
18th221Daniel MCCOMB NSW2:34.31182:31.101838.81s
19th226Jake MORRISON NSW2:48.19192:41.791949.50s
224Hamish MACLENNAN NSWSpock's Spokes Bicycles2:10.6811
231Blake SULLIVAN NSW2:54.0720
211Daniel MIKIC NSWBanshee / SINGLETRACKSDNS
215Michael HANRAHAN NSWMICKDAWG PROGRAM / SpecializedDNS

Master men  Finish spread

9 competitors found

Veteran men  Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
406Daniel SEIDEL NSW2:00.771
402Rick KEHOE NSW2:01.392
401David SHARP NSWBelrose Bikes / Intense2:02.243
408Chris TOBIN NSW2:04.884
405Simon WARREN NSW2:08.265
409Sean MARTIN ACT2:08.306
414Peter LAWSON NSW2:08.547
403Craig LYONS NSW2:10.058
416Andrew O'FARRELL NSW2:10.269
410Marty DE MASI NSWABC BIKES CAMPBELLTOWN2:10.4610
407Jeremy EDWARDS NSW2:11.6811
413Mitchell GRADY NSW2:20.4812
415Max MUERMANN NSW2:23.9913
412Danny MUNSIE NSW2:26.6114
417Russell SULLIVAN NSWCash work2:26.7315
419Gavin CORNWELL NSWNo Nice Racing / Ride The Line Racin2:34.2216
418Robert KERSLAKE NSWADCC / No Nice Racing2:44.3117
411Andrew ALGER NSW2:52.3918
404Craig FLYNN NSWDNS

Super Master men  Finish spread

5 competitors found

 

 

Elite women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
1st102Tegan MOLLOY NSWKona Factory / Mavvic / SRAM2:13.2912:11.911-
2nd101Sarah BOOTH NSWAdidas / Kona / Mavic / Maxxis / RAAF2:18.7922:13.3921.48s
3rd104Michelle CRISP NSWNorco2:20.3032:21.6839.77s
4th103Kellie WEINERT NSWtight'n'toned fitness2:32.3442:23.90411.99s
105Victoria ARMSTRONG ACTDNF

U19 women

1 competitor found

Master women  Finish spread

2 competitors found

Chat with us