withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (104)Photos (0)Videos (0)Event progressionSpreads

The official results can be found here.

Results formatBy category

GenderAll

Male: Pro  Event progression Spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st21Matthew SLAVEN Portland, ORKona Factory6:23.015:09.016:19.0117:51.01-
2nd27Charlie SPONSEL Lake Oswego, ORDiamondback DF56:48.035:15.026:22.2218:25.2234.2s
3rd30Stan JORGENSEN Freehub6:39.025:19.036:59.0518:57.031:06.0
4th26Darrin SEEDS Bellingham, WATeam C&B / Transition Bikes6:49.045:27.066:43.6418:59.641:08.6
5th20Alexander MCGUINNIS Bend, ORTeam Krunk Shox7:09.065:23.056:30.8319:02.851:11.8
6th28Nicholas ANZALONE Battle Ground, WASingle Track Minds7:17.085:32.077:08.9819:57.962:06.9
7th29Steve DEMPSEY Freehub7:11.075:34.097:16.8920:01.872:10.8
8th22Matt PATTERSON Snoqualmie, WADirt Corps7:33.0105:33.087:01.5620:07.582:16.5
9th195Adam RANSAVAGE North Bend, WA7:35.0125:55.0107:33.41021:03.493:12.4
10th24Mylan SMITH Vancouver, WABanshee7:32.097:10.0127:07.3721:49.2103:58.2
11th23Luke BRECHWALD Lacey, WAGreenline Six7:34.0116:17.0118:13.61122:04.6114:13.6
12th25Ty HORTON Hood River, ORGiro / Tansition / Team Dirty Fingers6:52.055:20.0421:23.61233:35.61215:44.6

Male: Expert: 19-39  Event progression Spread

25 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st52Kelend HAWKS Bellingham, WATransition Bikes6:54.015:25.016:45.8119:04.81-
2nd45Justin FERNANDES Pasco, WAScott's Cycle and Sports7:23.055:27.026:55.4219:45.4240.6s
3rd53Neal STROBEL Camas, WALOAM RANGERS / Sick Day Racing7:18.045:31.036:57.8319:46.8342.0s
4th151Jess PALACIOS Portland, ORSantiam Bikes7:10.035:35.047:18.7620:03.7458.9s
5th36Ivan LARSON Snohomish, WACenter Cycle / Laom Rangers7:08.025:59.0157:08.0420:15.051:10.2
6th47Doug HILL Gig Harbor, WADYNAMIC ELECTRIC / OTB7:26.065:36.057:17.8520:19.861:15.0
7th46Charlie BERG Seattle, WA7:35.075:49.0107:29.0820:53.071:48.2
8th42Tyler RAPP Marysville, WAArlington Velo Sport7:39.085:42.067:46.01421:07.082:02.2
9th34Kevin BURRELL Seattle, WA7:47.0105:43.077:41.81221:11.892:07.0
10th37Richard HANDSCHIN Issaquah, WACenter Cycle / Laom Rangers7:50.0115:48.097:34.81121:12.8102:08.0
11th58Tobin FOULKE Kirkland Bicycle / ODI / x-fusion8:00.0145:47.087:34.11021:21.1112:16.3
12th43Andrew KNOTT Enumclaw, WACenter Cycle-dirty Birds8:07.0175:51.0127:32.1921:30.1122:25.3
13th44Cameron SLOAN Oympia, WAOly Dirt8:04.0165:49.0107:46.51521:39.5132:34.7
14th51Nick WEINSTEIN Bellevue, WAPeterson Cycles8:00.0146:07.0187:42.01321:49.0142:44.2
15th57Justin SCOTT Mill Creek, WAself supported7:51.0126:05.0178:19.11822:15.1153:10.3
16th50Daniel TIMCHAK Bothell, WA7:53.0135:56.0138:47.82122:36.8163:32.0
17th199Travis ERICKSON Seattle, WA8:59.0216:44.0237:25.8723:08.8174:04.0
18th41Preston PETERSON ° Kirkland, WAEvergreen MTB Alliane7:43.095:56.0139:32.32423:11.3184:06.5
19th40Scott REED Kent, WAFisher Plumbing8:15.0196:03.0168:54.82223:12.8194:08.0
20th60Lee PETERSON Olympia, WAGreen Line 6 Racing8:17.0206:22.0229:16.82323:55.8204:51.0
21st48Riley JONES Mukilteo, WA9:04.0236:14.0198:44.22024:02.2214:57.4
22nd35Jeff WOMMELDORF Duvall, WA11:42.0246:15.0208:13.81626:10.8227:06.0
23rd55Dan WEBSTER Coquitlam, BC, CanadaKinetik Cycles / Loudenterprise / Rocky Mountain12:42.0256:21.0218:16.71727:19.7238:14.9
24th175Jon KENNEDY Seattle, WADiamondback8:09.01824:30.0248:25.01941:04.02421:59.2
49Ben TUFFIELD Kenmore, WA9:00.022               DNF

° Rider racing out of category

Male: Expert: 40+  Event progression Spread

14 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st72Eirik SCHULZ Portland, ORSpecialized / West end bikes7:07.015:38.027:03.2119:48.21-
2nd69James POELKER Tumwater, WAGreenline Six / Norco7:08.025:36.017:27.5220:11.5223.3s
3rd62Jason KONIECZKA Issaquah, WA7:28.035:47.037:28.7320:43.7355.5s
4th61Jason HEGGENES Langley, WALoam Rangers-Center cycle7:37.045:47.037:32.9420:56.941:08.7
5th282Chris BENTLEY Fall City, WAFisher Plumbing7:58.076:00.067:34.7521:32.751:44.5
6th70Keith ROLLINS Puyallup, WA7:38.055:55.058:31.2822:04.262:16.0
7th88Scott WIPPERMANN Seattle, WA8:08.086:13.087:58.4722:19.472:31.2
8th66Claus SCHROEDER Enumclaw, WATeam ANGRIFF8:24.096:05.078:37.7923:06.783:18.5
9th65Chip RICHARDSON Snohomish, WAEpic Racing8:51.0116:21.098:43.81023:55.894:07.6
10th68Micheal MACKINNON Burien, WA8:33.0106:45.0119:18.51324:36.5104:48.3
11th73Kelly BAKER Kirkland, WAWill Sullivan Cycling8:51.0116:47.0129:05.01224:43.0114:54.8
12th63Brian NELSON Wilkeson, WA9:09.0146:41.0109:00.71124:50.7125:02.5
13th64Jason DUL Bellvue, WASoft Like Kitten9:00.0137:01.0139:51.01425:52.0136:03.8
14th74Darrell JAMIESON Lacenter, WAYeti7:42.0615:28.0147:44.8630:54.81411:06.6

Male: Sport: 19-39  Event progression Spread

28 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st84Marshal MORRIS Mountlake Terrace, WAEpic Racing7:30.015:35.017:19.0120:24.01-
2nd102Colin LONGMUIR Portland, OR8:08.086:10.077:20.7221:38.721:14.7
3rd101Daniel MYERS Seattle, WA7:45.026:09.058:02.1521:56.131:32.1
4th110Andrew ORBERST Seattle, WAFisher Plumbing7:48.036:05.038:17.3722:10.341:46.3
5th104Ian MCNISH Issaquah, WAEastern States Paving8:12.0106:20.0127:53.2422:25.252:01.2
6th111Neil MERCHANT Portland, OR8:04.076:04.028:17.9822:25.962:01.9
7th107Joe KLEMMER Washougal, WACamas Bikes8:02.056:17.0108:13.7622:32.772:08.7
8th108Mitch MCDOUGALL Port Angeles, WA8:02.056:09.058:33.11122:44.182:20.1
9th99Roger MURPHY Portland, OR8:31.0146:26.0137:47.4322:44.492:20.4
10th86Thomas FARMER Everette, WAEpic Racing8:16.0126:14.098:25.41022:55.4102:31.4
11th80Ben LANDSMAN Mercer Island, WA8:14.0116:13.088:39.01223:06.0112:42.0
12th87Erik DUKES Port Angeles, WA8:10.096:19.0118:52.21323:21.2122:57.2
13th93Mikey O'NEILL Seattle, WA8:40.0156:35.0148:19.4923:34.4133:10.4
14th213Jeffery SLACZKA 7:57.046:08.0410:25.62424:30.6144:06.6
15th83Jule SCHULTZ Olympia, WA8:50.0166:44.0159:25.91724:59.9154:35.9
16th103Michael FRONK Bremerton, WA9:07.0186:48.0169:31.11925:26.1165:02.1
17th109Don PETERSEN Bend, OR9:33.0226:51.0179:13.51525:37.5175:13.5
18th112Tyler CAMPBELL Portland, ORBeeline Hawaii9:01.0177:02.0209:40.42025:43.4185:19.4
19th105David SCHULMAN Seattle, WA9:22.0217:10.0239:19.61625:51.6195:27.6
20th81Erik FOLDVIK Renton, WA9:56.0247:02.0208:57.21425:55.2205:31.2
21st113Daniel RODRIGUEZ-DELGADO Kirkland, WABCP9:10.0196:56.01810:04.82126:10.8215:46.8
22nd114Andres RUIZ Bellevue, WABCP10:20.0267:05.0229:29.41826:54.4226:30.4
23rd97Jonathan MATHEWS Kirkland, WADAY1 WAKE9:47.0237:21.02410:22.42327:30.4237:06.4
24th115Christopher VINSON Seattle, WABCP10:17.0257:39.02510:19.92228:15.9247:51.9
25th82Kellen OETGEN Bellingham, WA9:21.0206:57.01913:27.22729:45.2259:21.2
26th85Mark DE CHADENEDES Mulkilteo, WA12:08.0287:39.02510:39.92530:26.92610:02.9
27th98Glenn GOLD Redmond, WADAY1 WAKE11:37.0278:10.02712:35.82632:22.82711:58.8
91Joshua VIBOREL-BAKER Seattle, WAEpic Racing8:18.013               DNF

Male: Sport: 40-49  Event progression Spread

10 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st125Kim WOLFKILL Kirkland, WAFische Plumbing Cycling8:01.026:08.018:03.8122:12.81-
2nd128Rick ROBERTS Puyallup, WACannondale NW7:47.016:09.028:47.5522:43.5230.7s
3rd71Scott TUCKER Port Angeles, WAOlympic Dirt Society8:26.046:17.038:46.8423:29.831:17.0
4th211Eric MELLENCAMP Hillsboro, ORSweat 3608:38.076:35.048:35.3323:48.341:35.5
5th119Marc GAROUTTE Auburn, WAEpic Racing8:13.036:39.059:04.7723:56.751:43.9
6th118Anthony BARLOW Marysville, WAEpic Racing8:26.046:48.068:50.8624:04.861:52.0
7th123Chris CLARK (west) Seattle, WA9:16.096:54.089:06.8825:16.873:04.0
8th127Derek LECKRONE Steilacom, WA8:43.086:50.0710:11.3925:44.383:31.5
9th120Derek JOHNSON (MT) Seattle, WA10:02.0107:34.0911:04.01028:40.096:27.2
10th126Timothy ZIMMERMAN Seattle, WA8:37.0613:47.0108:13.5230:37.5108:24.7

Male: 15-18  Event progression Spread

10 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st139Corey CRAIG Sherwood, WASingle Track Minds7:06.015:23.016:45.4119:14.41-
2nd138Joseph RAGER II Amboy, WASingle Track Minds8:14.036:35.067:03.5221:52.522:38.1
3rd198Kazden COLPITTS Single Track Minds8:20.046:26.057:18.8322:04.832:50.4
4th136Blake ROLLINS Puyallup, WA7:53.026:05.028:31.1622:29.143:14.7
5th150Steven STILES 8:38.056:24.048:18.6523:20.654:06.2
6th140Chase JAMIESON Lacenter, WAYeti9:24.066:53.078:56.6725:13.665:59.2
7th137Jarid SCHOENLEIN Camas, WA12:20.078:23.0912:03.4832:46.4713:32.0
8th133Mathew SEEMANN Olympia, WATransition Bikes19:25.096:17.038:11.4433:53.4814:39.0
9th196Dylan VANSICKLE Battle Ground, WA12:47.087:38.0815:16.3935:41.3916:26.9
210Zach COOPER Fall City, WA25:03.0109:25.010          DNF

Male: 50+

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st130Michael SCHOLL Olympia, WA11:29.017:49.0113:07.1132:25.11-

 

 

Female: Pro

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
32Isabelle DEGUISE Coquitlam, BC, Canada8:36.01               DNF

Female: Expert: 19-39

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st78Sarah TINGEY Portland, ORREBOUND TIRELESS VELO8:50.017:12.019:30.6125:32.61-

Female: Sport: 19-39  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st132Erin ROE Olympia, WAGreenline Six10:11.017:41.0110:27.4128:19.41-
2nd142Emmye CAHN Seattle, WA11:27.028:31.0211:54.8231:52.823:33.4

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us