0Basket

Results (155)Photos (0)Videos (0)Finish spread

The original results are available at http://www.rockytrailentertainment.com/pdf2014/DH/DH_2014_2-Final%20Results.pdf

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st1David MCMILLAN FJC / Specialized / SRAM / Vans1:57.4081-
2nd3Tim EATON Giant / Oakley / Onya bike / SRAM1:58.84221.434s
3rd27Tom LEWIS 1:59.80832.400s
4th2Mark CONLIFFE PHANTOM RACING / Scott Bikes2:00.14542.737s
5th8Joel WILLIS 2:00.51353.105s
6th5Ryan HUNT Banshee / DHaRCO2:02.71265.304s
7th7Regan ARTHUR 2:04.10676.698s
8th4Doug DUNN 2:06.20488.796s
9th32Daniel BENDER 2:06.94599.537s
10th28Chris MARTIN Endless Flow Cycles2:08.2841010.876s
11th12Kieran BALBIRNIE 2:09.5571112.149s
12th13Ben PERROW 2:14.0871216.679s
13th16Johno BAILEY malvern star / sponnod sam hill2:17.4771320.069s
14th36Steven MENZIES 2:19.6791422.271s
15th31Stuart PAGE 2:27.7461530.338s
16th11Brian SIMCOX 2:32.8631635.455s
17th26Lang TEH PUSHIE ENTERPRISES2:34.8151737.407s
18th14Brendon CRAGG AMBRIDE Air Conditioning2:49.2931851.885s
19th37Lincoln VERASS 3:49.563191:52.155
20th10Luke NEWCOMBE Blackmans bicycles10:51.090208:53.682
17Malcolm MCMANUS DNF
15Nicholas SHIELDS DNS
20Michael HANRAHAN PATRICK KILAPATRICK / SpecializedDNS

Expert men  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st301Jack JOHNSON Kamameja MTB2:11.2891-
2nd307Keiran VOLK EWRT / mickd / Steel City Cycles2:14.06022.771s
3rd311Teejay CLARK-GOODISON 2:14.97733.688s
4th309Ross GOGGIN 2:19.33348.044s
5th303Peter LAWSON Blackman Cycles2:22.287510.998s
6th315Tim FORSYTHE Nick Turnbull Mechanical Servi2:26.140614.851s
7th314Aaron PARKER 2:26.303715.014s
8th321Matt SIGGS DirtMercch.com.au go to site2:29.017817.728s
9th317Cameron TAVENER-SMITH Spearman Cycles2:29.570918.281s
10th318Brendan FERGUSON 2:31.6391020.350s
11th316Kurt WARN 2:31.9461120.657s
12th322Aaron BREWER 2:32.6811221.392s
13th312Luke AGUIRRE Resolutionary2:32.9391321.650s
14th313Luke SIMPSON EWRT2:35.1521423.863s
15th320Nic MACGREGOR justride / shankci / Specialized2:37.0611525.772s
16th306James WRIGHT TBSM5:33.584163:22.295
324Daniel MAUDE AAcyclesDNF
308Liam RECK DNS
310Chris WARE ADCCDNS
323Andrew ECKETT Advanced Concepts ElectricalDNS

Sport men  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st710Jake SIMS 2:31.5301-
2nd704Terry GOMBA Zeller Racing2:34.22622.696s
3rd706Todd PERROW 2:35.25433.724s
4th702Matt TURNER 2:38.14646.616s
5th708Ashley MAREK Zeller Racing2:38.72857.198s
6th709Nicholas ZELLER Zeller Racing2:38.91267.382s
7th712Jake MITCHELL JNLRACING accessories2:42.121710.591s
8th714Nelson O'NEILL 2:56.889825.359s
9th713Mitchell ABRAHALL The Detail Man3:10.545939.015s
10th711Jesse SMITH 3:11.7941040.264s
707Scott PERROW Darrell Wheeler CyclesDNS

U15 boys  Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st836Zack HUTCHISON 2:12.3371-
2nd801Patrick BUTLER 2:13.08420.747s
3rd804Harrison DOBROWOLSKI BGR / RTL noniceracing2:15.10932.772s
4th803Matthew DINHAM MONDRAKER2:15.90043.563s
5th807Riley LOWE Bike Culture2:25.036512.699s
6th809Kye A'HERN Ahern fitness2:28.354616.017s
7th802Christopher PALSER Jet Cycles2:29.636717.299s
8th811Mitchell WYNN Cycle Logic Wollongong2:30.974818.637s
9th808Troy WEINERT Thredbo MTB / Tight'N'Toned Fitn2:32.291919.954s
10th818Zac STANFORD 2:36.2471023.910s
11th810Ben GILBERT 2:38.6411126.304s
12th814Tyler BALL 2:40.4061228.069s
13th805Bogle FINLAY 2:43.8511331.514s
14th824Ethan CORNEY 2:43.8531431.516s
15th812Dan QUINLAN 2:45.8191533.482s
16th821Luke ROUTLEDGE 2:50.2071637.870s
17th820Coren STRAUBERG-FRIEND 2:53.4651741.128s
18th834Noah CORNELIUS 2:54.3081841.971s
19th830Jaden MANN 2:55.7831943.446s
20th844Kaden RAY 2:59.5712047.234s
21st832Chad MILLINGTON Blue Star Stainless Steel & R3:01.4132149.076s
22nd826Lyndon KERR pow3:01.8532249.516s
23rd838Connor JONES Zeller Racing3:16.931231:04.594
24th846Kaden MUNSEI 3:42.258241:29.921
25th842Paul SINIAWSKI 4:18.267252:05.930
848Cooper LOWE D & MDNF
806James FINDLAY DNS
816Thomas MURRAY DNS

U17 boys  Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st601Harry PARSONS RedHub2:05.9491-
2nd602Duke MILLINGTON Blue Star Stainless Steel & R2:06.04420.095s
3rd612Joshua CLARK Mondraker Australia2:11.43635.487s
4th603Sam MCNAUGHTON 2:13.13147.182s
5th604Logan QUINN 2:13.55557.606s
6th628Alex DICKSON Bilt Bikes / The Sacred Ride Jindabyne2:16.611610.662s
7th605Aidan WYNN Cycle Logic Wollongong2:17.154711.205s
8th610Aeden MCKINNON BGR / No Nice Racing / RTL2:19.816813.867s
9th609Matt STAGGS Blue Groove / Deity2:24.939918.990s
10th622Brandon FARRAR 2:25.3411019.392s
11th626Riley HORSMAN Dharco. Sacred Ride.2:27.2621121.313s
12th636Lleyton LOTHIAN 2:29.0361223.087s
13th608Andrew FARRAR 2:30.4181324.469s
14th620Jasper BERTRAM Zeller Racing2:33.4621427.513s
15th618Sean VEITCH 2:34.4541528.505s
16th638Aaron SUTER 2:34.5531628.604s
17th613Thomas WARTON 2:45.1411739.192s
18th632Zach GUEST 2:51.0831845.134s
19th617Bryce HARVEY 2:52.7341946.785s
20th630Lenard PENTECOST 2:56.1372050.188s
21st624Kye FISHER 3:10.085211:04.136
22nd623Shaun DREGHORN 3:20.814221:14.865
23rd634Rogan GLANVILLE 3:48.397231:42.448
611Christopher FINDLAY DNS

U19 men  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st205Jackson FREW Leatt / Onya bike2:02.3901-
2nd221Patrick HANCOCK Fox / Nema / Trek2:03.89921.509s
3rd201Hamish COWAN 2:05.92733.537s
4th203Christopher CLARK Drift Bikes and Specialised Au2:09.95647.566s
5th228Luke WALSH 2:11.20958.819s
6th215Fergus COWAN 2:14.026611.636s
7th211Ryan PLUNKETT Mum & D / Pushys bikes Fyshwick2:14.542712.152s
8th218Tim BLACK Bamshee Single Tracks2:15.230812.840s
9th214Connor SURGEONER 2:16.213913.823s
10th208Brad SIMCOX 2:16.6681014.278s
11th209Thomas STEELE-MCLAREN RideTheLine racing products2:18.6621116.272s
12th224Lachlan GRAY Dekas garden shed2:20.1231217.733s
13th225Travis SMITH 2:21.7001319.310s
14th230Tom RING Nicks Cycles2:22.2291419.839s
15th227Kieran OSBORNE 2:22.9501520.560s
16th217Drew STRAUBERG FRIEND 2:24.0261621.636s
17th219Tobias KERR Mum:)2:27.0691724.679s
18th229Hugh JOHNSTON 2:36.7691834.379s
19th222Zac POWELL 2:40.2791937.889s
226Jock WHITESIDE Mum and DadDNF

Master men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st503Jeff ARNOTT 2:18.8061-
2nd505David GRUPE JetBlack Cycling2:26.23727.431s
3rd510Chris COLLIER 2:33.872315.066s
4th511Scott MICHIE 2:39.333420.527s
5th508Geoff WEINERT tight'n'toned fitness2:42.387523.581s
6th506Brad THOMPSON 2:46.204627.398s

Veteran men  Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st404David SHARP Belrose Bikes / Intense Austral2:12.0901-
2nd405Rick KEHOE 2:13.46921.379s
3rd407Sean KIRCHNER toukley world of bikes2:13.73331.643s
4th412Craig JONES Zeller Racing2:15.76143.671s
5th406Vincent ROBINSON TLC Cycles Canberra2:16.80254.712s
6th416Simon WARREN 2:17.11865.028s
7th408Tony CLEGG 2:24.119712.029s
8th417Tim THREADGATE 2:25.834813.744s
9th409Johnny THOMAS Mum2:29.057916.967s
10th402Mitchell GRADY 2:30.2661018.176s
11th415Danny MUNSIE 2:34.3901122.300s
12th413Peter PANTOS Zeller Racing2:35.0631222.973s
13th411Stuart CUNNEEN 2:45.0951333.005s
414Stu CROOKS ADCCDNS

Grand Master men

1 competitor found

 

 

Elite women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st101Sarah BOOTH 2:23.6221-
2nd104Joanne FOX Cell Bikes2:39.225215.603s
3rd103Vanessa THOMPSON Single Tracks2:40.352316.730s
4th102Kellie WEINERT DHaRCO2:40.521416.899s
5th106Clare LY 3:08.910545.288s

U19 women  Finish spread

2 competitors found

Master women

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Race Diff
1st121Coleen BOYES 2:50.6401-
Chat with us