0Basket

Results (519)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=299CannockChas…

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Lap chart Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st1Grant FERGUSON Betch.NL Superior Brentjens MTB Racing Team (BSB)17:43117:08416:50117:13117:15116:4016.3%1h42:511-
2nd6Liam KILLEEN 17:44217:06216:51217:13117:15116:4625.8%1h42:562 5s
3rd2Martin GUJAN Orange Monkey Pro Team17:44217:05116:51217:14317:15117:1535.2%1h43:26335s
4th12Michael THOMPSON Hope Factory Racing17:49717:15617:27617:27417:29417:4743.3%1h45:1542:24
5th11Iain PATON PIONEER SCOTT SYNCROS17:48617:16717:19417:33517:44518:0164.3%1h45:4352:52
6th10Jason BOUTTELL VELOPRO17:46417:06217:24517:38617:58718:31148.3%1h46:2663:35
7th5Steven JAMES Hargroves Cycles / Next / Specialized / Trant17:47517:12517:39718:07918:00817:5055.3%1h46:3873:47
8th3Paul OLDHAM Hope17:58817:32817:54918:02717:56618:0783.3%1h47:3284:41
9th14Adrian LANSLEY Pedalon.co.uk go to site18:191017:461017:53818:06818:041018:22103.4%1h48:3395:42
10th20Alexander WELBURN Torq Performance18:191017:35918:101118:121118:071118:45166.6%1h49:11106:20
11th18Samuel STEAN Mountain Trax RT18:431218:131118:311318:301318:351518:24112.7%1h50:58118:07
12th15Nick CRAIG PIONEER SCOTT SYNCROS19:342319:272918:021018:091018:03918:27138.5%1h51:43128:52
13th27Dexter HURLOCK Mondraker UK19:041518:401818:501918:531918:171218:0165.8%1h51:48138:57
14th25Giles DRAKE Leisure Lakes19:302118:291518:331418:341418:291318:26125.8%1h52:03149:12
15th24Lee GRATTON Trek Bicycle Coventry19:332218:261318:371518:371518:321418:2096.6%1h52:08159:17
16th29Jon PYBUS Torq Performance19:001318:391618:491818:371518:411618:41152.1%1h52:30169:39
17th22Tom BELL (xc) 19:452519:032518:151218:231218:431718:47178.2%1h52:591710:08
18th28Christopher MINTER Pedalon.co.uk go to site19:171918:241218:481718:471818:591819:40216.9%1h53:571811:06
19th21Richard JONES (elt) 19:011418:391618:542018:582019:432518:57185.7%1h54:131911:22
20th23Christopher ANDREWS Torq Performance19:121718:281418:461618:451719:082020:05248.8%1h54:272011:36
21st43James PORTER (elt) Chapeau The People`s Bicycle Club19:151818:491919:002119:122119:162119:33203.9%1h55:082112:17
22nd37Philip LENNEY Team Gwb-ACTiV19:522618:502019:222519:142219:061919:20195.5%1h55:452212:54
23rd32Michael BUTLER Team Gwb - ACTiV19:212018:502019:322719:142219:192220:24268.3%1h56:432313:52
24th9Graham BOYD Xmtb McConvey Cycles19:562718:502019:002119:302419:332319:52225.8%1h56:442413:53
25th42Daniel BOOTH Hope20:023018:512319:302619:362519:342420:04236.5%1h57:402514:49
26th16Ben ROFF Orange Monkey Pro Team19:342319:132819:102319:392620:002720:13255.5%1h57:512615:00
27th41Lee WESTWOOD Torq Performance20:012918:592419:202419:402719:572620:43279.1%1h58:422715:51
28th31George BUDD Salsa Factory Racing20:153319:473020:133020:172820:152820:46285.0%2h01:352818:44
29th33Stephen HODGE Mondraker UK20:113120:003120:042920:272921:112922:052910.4%2h04:012921:10
30th39Stuart BALLANTINE Xmtb McConvey Cycles22:013522:033221:303122:003022:28304.5%1h50:0230
31st40Matthew THOMPSON Cardiff JIF19:572819:062719:48284.5%58:5131
32nd13David MONTGOMERY (elt) 19:091619:05260.3%38:1432
33rd7Dan FLEEMAN Metaltek Cycling18:189n/a18:1833
34th44Daniel BLACKWELL Team-Elite20:1332n/a20:1334
35th30Henry SLEIGHT www.drag2zero.com go to site20:4634n/a20:4635

Expert men  Lap chart Finish spread

34 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st201Phillip PEARCE Phillip PEARCE on Instagram Banjo Cycles Newbury18:30117:57118:34118:27118:4014.0%1h32:101-
2nd204James HYDE (elt) 18:48218:23218:46219:31618:5836.2%1h34:2722:17
3rd202Nicholas CORLETT Manx Mountain Bike Club19:06318:36319:01419:12218:4223.2%1h34:3932:29
4th206Joe GRIFFITHS Strada Cycles19:17518:37419:00319:18319:0143.7%1h35:1543:05
5th229Oliver COX 19:44919:01619:33619:20419:2253.8%1h37:0154:51
6th208Rhys HIDRIO Caesarean CC Jersey19:13419:06819:40819:47920:0595.1%1h37:5365:43
7th203Jon CRUIKSHANK 19:29619:04719:27519:40720:30147.5%1h38:1276:02
8th205Matthew HILL (sen) UK-Biking Primera20:031219:09919:33619:28520:19106.1%1h38:3486:24
9th212Craig BOWLES 20:001119:331120:111219:571019:4363.2%1h39:2797:17
10th207James HORTON Cannondale Racing19:37719:151019:48920:171221:192010.7%1h40:18108:08
11th245Sean FROST 20:161419:431220:251820:181320:22123.6%1h41:07118:57
12th222Andrew MAGNIER Velosure - Giordana RT20:131320:011720:392120:261719:5383.9%1h41:14129:04
13th237Bruce DALTON 21:202820:192320:221519:44819:4778.1%1h41:33139:23
14th233James PATTERSON Caesarean CC Jersey21:032519:501520:161320:251620:20116.1%1h41:56149:46
15th235Luke MARKHAM Team Jewson-M.I.Racing-Polypipe20:311519:431220:472220:161121:08187.2%1h42:271510:17
16th225Mark BYRNE Plymouth Corinthian CC20:502120:001620:261920:311820:45164.2%1h42:341610:24
17th220Tom HOOPER All Terrain Cycles20:371620:071920:221520:572220:32154.1%1h42:371710:27
18th226Ross FLASHMAN Mondraker UK20:572220:082020:241720:462020:22124.1%1h42:391810:29
19th243James HARMAN 21:142620:102120:372020:241520:45165.3%1h43:121911:02
20th234Thomas WARD (exp) Newdales Cycles RT20:592419:431220:161320:351921:432310.1%1h43:182011:08
21st230Brendan MURPHY Mondraker UK20:431920:162220:492320:532121:41227.0%1h44:242112:14
22nd231Jon CLEMAS Bournemouth Jubilee Wheelers21:282920:292521:252621:162321:16194.8%1h45:552213:45
23rd219Paul SOLE Kernow Riders21:343020:562721:232421:502421:36214.3%1h47:222315:12
24th221Nick MORRIS Clee Cycles20:411820:262421:382722:292623:142413.7%1h48:302416:20
25th224Mark BARNES 21:443221:182921:552822:462723:18259.4%1h51:032518:53
26th236Oliver FENTON Southdowns Bikes Cycling Club22:193322:043222:422922:282524:04269.1%1h53:392621:29
27th217Sam SAYERS 19:531020:552620:001120:20145.2%1h21:0827
28th244Joseph RICHARDS Wheelbase Altura MGD24:263424:373325:113125:06283.1%1h39:2028
29th227Thomas SCOTT-COLLINS Numplumz Mountainbikers19:40818:51519:53105.5%58:2429
30th210Daniel DRAKE VC Deal21:182721:122821:23240.9%1h03:5330
31st239Jim BAILEY www.cyclestore.co.uk Race Team go to site21:393121:403123:26308.2%1h06:4531
32nd242Tom NEWMAN 20:391720:02183.1%40:4132
33rd215Josh ASQUITH Arrow Cycles20:582321:24302.1%42:2233
34th213Ian LEGG Banjo Cycles Newbury20:4520n/a20:4534

30-39 men  Lap chart Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st254Philip MORRIS 19:07218:40119:03219:09119:4235.5%1h35:441-
2nd255Thomas FOWLER Malvern cycle sport19:08318:52319:23419:10219:1812.7%1h35:54210s
3rd256Paul LLOYD (vet) 19:06118:44219:01119:21319:4025.0%1h35:54310s
4th252Kim LITTLE Merida Factory Racing19:40519:09519:09319:30419:5143.7%1h37:2141:37
5th258Christian AUCOTE Mercia CC - Lloyds Cycles19:55618:53419:34520:271020:27108.3%1h39:1953:35
6th253Chris LEVER 19:56719:33819:52820:09619:5753.1%1h39:2963:45
7th276Simon ALLARD Merida Factory Racing20:151119:28719:41720:23920:2184.7%1h40:1074:26
8th278Nigel MARTIN Leisure Lakes21:041619:521219:40619:40520:2397.1%1h40:4084:56
9th293Alex PATERSON 20:211219:531320:00920:15720:27102.8%1h40:5795:13
10th259Stuart KING Ridebike.co.uk go to site19:58819:44920:071220:341120:55146.0%1h41:21105:37
11th268Nick DREW Dyson Cycles20:281320:111420:00920:381320:1463.2%1h41:34115:50
12th260Neil ELLISON (vet) Beyond / Specialized / WDMBC20:12919:481120:281420:361220:42124.5%1h41:47126:03
13th279Paul BRENNAN 21:051720:221520:061120:19820:1874.9%1h42:11136:27
14th262Thomas ATKINSON (exp) Dennis Distribution21:282221:012320:101320:491420:51136.4%1h44:21148:37
15th292Billy MCSWEENEY Killarney CC21:071920:381620:511720:591521:26163.9%1h45:04159:20
16th271Matthew GREENSILL 21:172021:022421:081821:131621:43173.2%1h46:241610:40
17th269Derek SHANKS Trek Concept Store Glasgow21:272121:042521:272221:491821:20153.6%1h47:081711:24
18th281Robert THACKRAY Bradford Olympic RC / Paul Milnes21:061820:471921:161922:142122:07197.0%1h47:331811:49
19th261Anthony MORRIS 21:532720:532121:242022:001922:01185.4%1h48:131912:29
20th288Ben EEDY Team Empella Cyclo-Cross.com go to site21:432420:502021:262122:132022:20207.2%1h48:342012:50
21st272Robert CROSS 21:342321:102621:402322:542423:05259.1%1h50:262114:42
22nd267Nathan SMITH (vet2) Bio Cadenza RT22:112921:562722:002422:152222:29212.5%1h50:532215:09
23rd283David KELLAM Arrow Cycles22:233021:582822:072522:572522:48234.5%1h52:142316:30
24th290Danny LOWTHORPE Langsett Cycles RT22:263122:182922:342622:302322:37221.4%1h52:272416:43
25th263Ian COOKE Stonehenge Cycles22:313223:213124:282723:202623:01248.7%1h56:442521:00
26th280Ryan MILNE Malvern cycle sport20:301420:461820:491621:16173.7%1h23:2126
27th265Kev DUFFELL Four4th20:441520:431720:431534:042764.4%1h36:1427
28th266Jaime HARPER Sheffrec Cc19:26419:461029:062849.7%1h08:1828
29th251Rob PURCELL Neon-Velo Cycling Team20:141019:2764.0%39:4129
30th274Chris DOBSON Hargroves Cycles / Next / Specialized / Trant21:482621:00223.8%42:4830
31st264Steve CHAPMAN (mas) Clee Cycles21:452523:15306.9%45:0031
32nd275Ben PIRINGER Naked Bikes Hai-Bikes Imp Sport22:042825:413216.4%47:4532

40-49 men  Lap chart Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st302Marc CHAMBERLAIN 19:23118:34318:43318:38118:4614.4%1h34:071-
2nd301Sam HUMPHREY VC St. Raphael19:24218:32118:34118:51218:5924.7%1h34:22215s
3rd304Paul HOPKINS Merida Factory Racing19:25318:32118:34119:08319:3946.0%1h35:2031:13
4th303Dan HOWE 20:02419:29419:56620:12619:4253.7%1h39:2245:15
5th334Roy DAVIES Team-Elite21:211619:46519:37420:11519:4768.8%1h40:4456:37
6th314Peter DAWE Southfork Racing.co.uk go to site20:35919:57820:00720:02420:2473.2%1h41:0166:54
7th311Lloyd BETTLES 20:501319:47619:50520:26720:52115.5%1h41:4877:41
8th305Lee HAYWARD Southfork Racing.co.uk go to site20:34819:54720:06920:41820:47104.4%1h42:0387:56
9th307James METCALFE (vet) Dennis Distribution20:371020:061120:091020:48920:3983.5%1h42:2198:14
10th313Andy JONES (vet) Clee Cycles20:411119:58920:02821:151320:4696.4%1h42:44108:37
11th306Mark SPRATT Cardiff JIF20:05520:081220:301221:061221:11125.5%1h43:02118:55
12th309Andrew PARSONS (gvt1) OFFCAMBER20:481220:041020:221120:541021:43158.2%1h43:53129:46
13th310Nicholas POPHAM Naked Bikes Hai-Bikes Imp Sport20:21620:101321:171420:571121:20135.8%1h44:06139:59
14th335Christopher KAY Wrexham Roads Club20:32720:111420:521321:251422:06189.5%1h45:091411:02
15th329Jay HORTON Fully Sussed20:581420:201521:451921:251421:56177.9%1h46:261512:19
16th312Matthew CRANER Royal Navy & Royal Marines CA21:171520:451621:371721:481821:40145.1%1h47:091613:02
17th320Russell WELCH Travers Bikes.com go to site22:082021:141921:221521:471721:54164.2%1h48:281714:21
18th332Graeme ROLINSON Leisure Lakes22:122221:111721:261621:581922:21205.5%1h49:101815:03
19th324Bill KAY Hetton Hawks CC21:491721:262021:441822:232022:28224.8%1h49:511915:44
20th331Jason NUNN 22:172321:392322:052122:342122:17194.2%1h50:552016:48
21st321Darren COMPTON Ride 2421:571825:473021:592021:371619:33331.9%1h50:562116:49
22nd322Dean FROST OFFCAMBER22:061921:282122:202222:522323:30249.5%1h52:182218:11
23rd338Philip BROMWICH Evesham & District Whls CC23:292822:052422:432522:362222:21206.3%1h53:162319:09
24th342Nick SHAUGHNESSY BBB / Colnago / Morgan Blue22:112121:121822:382423:522724:002513.2%1h53:552419:48
25th326Clement PALOZZI 22:322421:322222:252323:302524:202613.0%1h54:222520:15
26th330David SHAW (vet) PH-MAS Cycling22:412622:202523:042623:502623:11236.7%1h55:082621:01
27th339Mark WEBB (vet) Malvern cycle sport23:102722:452723:082723:162424:31277.8%1h56:512722:44
28th340Mark SMITH (vet) GuernseyDHR.com go to site23:502923:362824:172825:49299.4%1h37:3228
29th337Carl SALISBURY 24:503123:492925:032925:35287.4%1h39:1729
30th336Christian SMITH (vet) 22:372522:212627:173022.1%1h12:1530
31st328Gary SCOTT (vet) Dennis Distribution23:5029n/a23:5031

Open men  Lap chart Finish spread

53 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st638Lewis KING GBR19691031Beeline Bicycles RT - Beeline Bicycles18:47119:02119:19119:4214.9%1h16:511-
2nd625Rob GRIMES GBR19770411Fred Williams Cycles19:48320:22220:15220:5535.6%1h21:2124:30
3rd630Peter HARRIS GBR19570109Pearce Cycles19:34220:31320:52321:1348.4%1h22:1235:21
4th665John JOHNSTON Matlock CC20:20520:48420:59420:5123.2%1h23:0046:09
5th662Hugo DYAS CATTON 21:361121:49721:35521:3451.2%1h26:3559:44
6th618Andrew EDMOND GBR19670511Ferryhill Wheelers CC21:19821:39622:19722:3585.9%1h27:53611:02
7th612Robert JACKSON (opn) GBR1974041421:17722:191022:20922:0764.9%1h28:05711:14
8th664Harry BEAUMONT 21:591421:58822:19722:0761.6%1h28:25811:34
9th655Dave WADSWORTH Beeline Cycles21:04622:221122:16622:55118.8%1h28:39911:48
10th627Duncan PUTMAN GBR19771008Derby Mercury RC21:24922:00922:511122:58127.3%1h29:141012:23
11th619Andre PUCCI 22:011522:461622:571323:12135.4%1h30:571114:06
12th659Mike STEVENSON Peloton Bikes23:232422:281223:131722:4494.1%1h31:491214:58
13th652Stuart SELWOOD MB Swindon22:231822:311322:571323:58177.1%1h31:511315:00
14th633Benjamin BRINDLE GBR1987042523:362922:451522:521222:48103.7%1h32:031415:12
15th609Anthony FRANKLIN GBR1975112821:331022:381423:532024:051911.8%1h32:121515:21
16th641Dave HIATT GBR1986100721:501223:082023:121624:082010.5%1h32:201615:29
17th622Spencer PARKER GBR1972060822:171723:041823:431823:35156.4%1h32:411715:50
18th624Martin VICKERS GBR1978042523:262623:061923:011523:43163.0%1h33:171816:26
19th603Stephen MCGRATH Worcester Cycle Centre22:121623:142223:481924:11218.9%1h33:281916:37
20th623Kevin GADSBY GBR1969032123:172123:122124:072124:04184.0%1h34:422017:51
21st658Darrell WILDE 23:222323:001724:072124:56268.4%1h35:262118:35
22nd656Mike LAWRENCE EHF Racing23:513123:582324:152424:11211.7%1h36:162219:25
23rd657Tom HARNDEN Malvern cycle sport22:421925:093225:483323:191413.7%1h36:592320:08
24th613David STALEY GBR1976041021:561324:122625:082825:452917.4%1h37:012420:10
25th667Tony STYLES Buxton CC24:073424:052524:142324:37242.2%1h37:052520:14
26th621Tamas DEMETER HUN1978120423:352824:262724:552724:38255.7%1h37:362620:45
27th648David BISHOP (gvet) Wigmore CC - Wigmore CC24:023224:493024:372524:25233.3%1h37:562721:05
28th611Andy BOWKER Lyme Racing Club23:252524:042424:522626:233112.7%1h38:452821:54
29th626Andy HOLMES GBR1974050823:102024:302825:143026:163013.4%1h39:112922:20
30th610Graham TILLETT GBR1977022223:322724:422925:463226:453213.7%1h40:473023:56
31st640Mike DANIELS GBR1965010125:004025:133325:082825:40282.7%1h41:033124:12
32nd632Neal SHERRATT GBR1976070924:473925:524126:023425:27275.0%1h42:093225:18
33rd601James COOPER (opn) GBR1973060423:393024:503125:373128:343520.8%1h42:413325:50
34th660Michael SHEPHERD Team Goldtec24:053325:203526:123527:243313.8%1h43:023426:11
35th604Richard TALLIS GBR1987042023:202225:474027:374328:283422.0%1h45:133528:22
36th605James BURVILL 29:355034:594935:025138:173629.4%2h17:55361h01:04
37th631Roy HUNT GBR19541212BBB / Colnago / Microshift / Morgan Blue - Colnago / Skins20:19421:28522:401011.6%1h04:2737
38th666Kerstin MORRIS Stourbridge CC24:403825:173427:03399.7%1h17:0038
39th606Jay BRIDGE GBR1971012725:244225:243626:28364.2%1h17:1639
40th653John WRIGHT (gvet) GBR1965082424:313625:383927:244211.8%1h17:3340
41st661Rob EVANS 25:234126:034227:06406.8%1h18:3241
42nd620Samuel HOLDER GBR1993011024:093525:353829:044420.4%1h18:4842
43rd628Andy BURDETT GBR1972041626:244326:314327:19413.5%1h20:1443
44th644Darren JONES (vet) GBR19750730Team Bongo26:454426:354427:00381.6%1h20:2044
45th639Kevin AYRES GBR1968071424:353725:323730:434724.9%1h20:5045
46th643David JEVONS 27:304526:534526:54372.3%1h21:1746
47th663Simon JEFFERY GBR1976090228:044728:424630:31468.7%1h27:1747
48th602Christopher BIRCH GBR1974013028:024630:254829:20458.5%1h27:4748
49th647Roger SOANES GBR1960022229:445130:014730:56484.0%1h30:4149
50th616Simon MORRIS GBR1966120429:034845:415233:374957.3%1h48:2150
51st649Antonio CALATAYUD GBR1986100131:055244:415134:125043.8%1h49:5851
52nd617Manuel PONCHAUX FRA1978050732:525340:025037:205221.8%1h50:1452
53rd635Anthony BOOTH GBR1973041029:1549n/a29:1553

Sport men  Lap chart Finish spread

40 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st451Ryan PERRY GBR19870110Army CSR18:35118:29119:27319:0215.2%1h15:361-
2nd453James SPILSBURY GBR19870913Army CSR18:51418:50319:20119:0322.7%1h16:06230s
3rd452Max SUTTIE GBR19930304Certini Bicycle Co18:38218:45219:25219:5747.1%1h16:4731:11
4th458Daniel BARFORD 18:39319:00419:43420:1858.8%1h17:4242:06
5th454Peter MOORE (spt) GBR19840413Four4th18:58619:32519:51519:4634.7%1h18:0952:33
6th464Sam BARLEY Southfork Racing.co.uk - Bikinmotion go to site19:30920:07820:12620:2264.4%1h20:1364:37
7th456Carwyn DAVIES (exp) GBR19950627KTM road-and-trail.com go to site18:53520:06720:46721:181712.8%1h21:0575:29
8th455Lee WOODCOCK GBR19851016Mildenhall CC20:181720:21920:48820:49102.5%1h22:1786:41
9th457Thomas STANFORD VC Norwich19:08719:48621:021022:452718.9%1h22:4597:09
10th460Pete WARNER GBR19910505Ridebike.co.uk go to site19:311020:481121:271521:09159.9%1h22:57107:21
11th459James DICKENS GBR19950408Malvern cycle sport19:23821:001421:261421:111610.6%1h23:02117:26
12th474Tom CREBER GBR19940415Malvern cycle sport20:101420:491221:131321:32196.8%1h23:46128:10
13th463Benjamin COLLEY GBR1982071020:171621:001421:271521:02135.8%1h23:47138:11
14th493Peter BROOK GBR19810803Chester RC21:072621:081720:59920:4172.2%1h23:57148:21
15th466Ben PASKE GBR19880512Lancaster University CC20:111521:081721:432121:24187.6%1h24:27158:51
16th469Will KEARSE GBR19950809Sussed Out Suspension21:182821:232021:111220:59111.9%1h24:52169:16
17th477Adam HUNNEYBALL GBR1987020819:371123:293421:041120:42819.7%1h24:53179:17
18th481Ashley KIRK Timber MTB20:572421:242121:361721:05143.1%1h25:04189:28
19th462Alex TOMPSETT GBR19830615KTM road-and-trail.com go to site20:362021:242122:032320:59117.0%1h25:03199:27
20th461Liam HARRIS (exp) GBR19931209M&D cycles / Scimitar Sports21:062521:372621:371820:4794.0%1h25:08209:32
21st488Oliver RICHARDSON (exp) GBR19871203Pearce Cycles20:211921:001421:381922:442611.7%1h25:442110:08
22nd467Martyn DUNNETT Iceni Velo20:372121:201921:392022:24218.6%1h26:022210:26
23rd484James TAPP Primera-UK-Biking20:392221:302322:002222:31239.0%1h26:422311:06
24th480Lee HUTCHINSON Mike Vaughan Cycles21:283021:332422:092421:53203.2%1h27:042411:28
25th468Chris WILLS 20:201821:472722:572922:242112.9%1h27:292511:53
26th487Sam ROPER GBR19951224Groundwater Engineering Race Team20:552321:342522:492822:33249.1%1h27:532612:17
27th482Ben SPIERS GBR19770303Rockingham Forest Wheelers21:092721:502822:282523:11299.6%1h28:402713:04
28th475James WILLIAMSON (xc) GBR1986061121:323222:423222:372622:40255.4%1h29:312813:55
29th485Gareth SANGER GBR1975090321:303122:293023:053023:28309.1%1h30:332914:57
30th483Jed FRISKNEY GBR199308109Bar / Paleo Racing22:343622:393122:412722:45270.8%1h30:413015:05
31st486James HARDS 21:262922:232923:273124:063212.4%1h31:233115:47
32nd476Louis WELLS (1) GBR19690605Arrow Cycles21:503323:293424:033223:573110.2%1h33:203217:44
33rd478Keith ANDERSON GBR1975020621:543423:013324:073324:253311.5%1h33:293317:53
34th489David SMITH (spt) GBR19830425Run and Ride22:413723:433624:093426:013514.7%1h36:343420:58
35th490Peter BONNINGTON Team MK23:583825:253726:093525:43349.1%1h41:163525:40
36th492Mike GIBBS GBR1990121527:334027:083828:05363.5%1h22:4636
37th472Paul MITCHELL (spt) GBR19870711PH-MAS Cycling26:003931:033928:323719.4%1h25:3537
38th479Kyle BURLEIGH GBR19871117Fossa Racing19:511220:25102.9%40:1638
39th471Lee FINCH GBR19850814Gloucester City CC20:041320:52134.0%40:5639
40th491Gareth VICKERS GBR19820916Rhos on Sea CC22:3135n/a22:3140

17-18 boys  Lap chart Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st101Jack RAVENSCROFT Team Thomsons Cycles18:40218:02118:17118:5414.8%1h13:551-
2nd106David CREBER Malvern cycle sport18:39118:06218:38218:5634.6%1h14:22227s
3rd105Paddy ATKINSON 18:42318:17318:47318:5523.5%1h14:43348s
4th111Arthur GREEN Clee Cycles18:53418:38419:13419:2354.0%1h16:0842:13
5th117Calum MAGOWAN Peebles CC19:55819:16619:28619:2663.4%1h18:0754:12
6th102William CHEANEY Cannondale / Renvale RT - Revel Outdoors19:16519:24719:39719:5693.5%1h18:1664:21
7th110Jacob PHELPS Cardiff Ajax CC19:29619:11519:44819:5693.9%1h18:2274:27
8th107James EDMOND Ferryhill Wheelers CC20:02919:26819:531019:4983.1%1h19:1285:17
9th104Billy HARDING Orange Monkey Pro Team20:411920:071719:16519:1447.5%1h19:1995:24
10th115Oliver LOWTHORPE Jersey Cycling Association Youth Academy20:031019:26820:011119:59113.2%1h19:30105:35
11th114Joshua BROOKS Malvern cycle sport19:54719:571320:051219:4571.7%1h19:43115:48
12th129Daniel BRICKENDEN epic mtb / Expert Cycles20:512020:051419:46920:10125.5%1h20:53126:58
13th120Joe TAYLOR (spt) Clevedon & District RC20:041119:461020:291420:37184.3%1h20:57137:02
14th119Gregg BOOKER Team Elite20:251220:051420:051220:27151.8%1h21:04147:09
15th103Will TAYLOR (elt) Southdowns Bikes Cycling Club20:371620:051420:341520:12132.7%1h21:29157:34
16th112Ben LAWSON Nutcracker racing20:351419:541220:361620:28163.5%1h21:35167:40
17th118Bradley SYMONDS Bio Cadenza RT20:381720:081820:481820:28163.3%1h22:04178:09
18th127Chris WELBURN Lichfield City CC20:361520:192020:501920:24142.5%1h22:10188:15
19th113Kris CAINES Certini Bicycle Co20:381719:531120:371721:43199.2%1h22:53198:58
20th126Garrett HEGARTY Irish Mountain Bike Racing Club20:331320:081821:022021:48208.3%1h23:32209:37
21st128Anthony QUINN Irish Mountain Bike Racing Club21:342121:352122:032122:20213.6%1h27:342113:39
22nd116Charles HOUGH The Bike Cellar22:332222:402223:052224:09227.1%1h32:282218:33
23rd125Stephen DOHERTY Killarney CC22:362323:292324:102334:002350.4%1h44:162330:21
24th130Harrison COOMBES VC Londres27:122427:472430:472413.2%1h25:4624

50-59 men  Lap chart Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st401Mark CHADBOURNE Ridebike.co.uk go to site20:39120:03120:21120:4123.2%1h21:461-
2nd413Ian WRIGHT 21:14320:38220:43220:1814.6%1h22:5521:09
3rd403Grant JOHNSON Sunset Cycles20:51220:45320:52321:4795.0%1h24:1732:31
4th406Bruce ROLLINSON Ilkley Cycles21:34421:02521:01521:1652.6%1h24:5443:08
5th411Richard DALE Dennis Distribution21:51720:46421:11621:1345.2%1h25:0253:16
6th408Steve JONES (gvet) AW Cycles - AWCycles.co.uk go to site21:49521:12621:38720:5134.6%1h25:3163:45
7th405Peter BUSBY Team Jewson-M.I.Racing-Polypipe22:331121:12620:58421:3177.6%1h26:1674:30
8th412Andy WEAVING Gloucester City CC21:50621:18921:42821:3682.5%1h26:2784:41
9th431Nigel GREGORY Leicestershire Road Club22:02821:14821:45921:54103.8%1h26:5795:11
10th414Mark HARDWICKE Bournemouth Arrow CC22:231021:241021:511021:59124.6%1h27:38105:52
11th407Patrick STOKES 22:13921:441221:541221:56112.2%1h27:48116:02
12th440Carl STUKENBROCK Club Corley Cycles22:471321:301121:521122:29156.0%1h28:39126:53
13th437Carlton HOLMES non23:111722:041422:111421:2967.9%1h28:57137:11
14th423Ashley ROLES Witney MTB23:071622:031322:031322:42174.8%1h29:57148:11
15th417Karl CLAY 22:561522:111622:141622:48183.4%1h30:10158:24
16th424Nigel MOORE Lyme RC23:332022:081522:191722:10136.4%1h30:12168:26
17th425Peter BROMWICH 23:311922:131722:121522:32165.9%1h30:29178:43
18th434Christopher ROWE Team Zenith - Buzz Cycles22:451222:151822:361822:58193.2%1h30:35188:49
19th410Nigel BROWN Westbury Wheelers22:521423:042222:361822:12143.9%1h30:45198:59
20th420Richard HOUSE One And All Cycling23:432122:431922:562023:17204.4%1h32:412010:55
21st421Keith PETERS Worcester Cycle Centre23:131822:532023:302223:41223.5%1h33:172111:31
22nd439Stefano FRATESI 24:132422:562123:032123:35215.6%1h33:492212:03
23rd419Greg FITZPATRICK Malvern cycle sport23:562223:122324:232324:07235.1%1h35:402313:54
24th415Steve WHITEHOUSE (svet) One and All Cycling - Ghost Racing24:032323:372425:142626:012510.2%1h38:572417:11
25th442Robert BURNS Islabikes25:202524:492524:572425:15242.1%1h40:232518:37
26th427Leigh HARRIS 25:472625:012725:222726:30275.9%1h42:422620:56
27th444Gary KONDOR Sherwood Pines Cycles SRAM RT28:563224:512625:052526:052616.4%1h44:582723:12
28th443Colin HUMPHREYS Red Rose Olympic CC25:542825:522826:362826:36282.8%1h44:592823:13
29th445Philip GREEN 25:552926:023127:012927:58307.9%1h46:582925:12
30th430Norman CARTER 26:273025:543027:123029:023112.1%1h48:373026:51
31st436Paul DALTON Matlock CC27:083126:403227:333127:46294.1%1h49:093127:23
32nd433Geoff ROBINSON Glossop Kinder Velo25:532725:53290.0%51:4632

13-14 boys  Lap chart Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st351Harry BIRCHILL Certini Bicycle Co20:37120:07320:1512.5%1h01:011-
2nd362Ben HEALY (jun) Solihull CC20:38220:05220:1732.7%1h01:022 1s
3rd353Sam CULVERWELL GuernseyDHR.com go to site20:42320:03120:1623.2%1h01:023 1s
4th356Sean FLYNN Edinburgh RC20:47420:40420:3041.4%1h01:58457s
5th371Tim SHOREMAN Deeside Thistle CC21:14621:11522:03114.1%1h04:2853:27
6th352Craig ROGERS Birkenhead North End CC20:49521:42922:02105.8%1h04:3563:34
7th384Lewis ASKEY Lichfield City CC22:151021:34621:3663.2%1h05:2674:25
8th354Ben TULETT Hargroves Cycles / Next / Specialized / Trant22:00721:501121:4271.4%1h05:3384:32
9th372Jack MURPHY (jun) Killarney CC22:09921:41821:4582.2%1h05:3694:35
10th361Louis BROOKS Malvern cycle sport22:211121:521221:2754.2%1h05:41104:40
11th355Thomas TIMBERLAKE 22:391321:451021:5394.1%1h06:18115:17
12th357Charlie CRAIG PIONEER SCOTT SYNCROS22:05821:561322:33122.8%1h06:36125:35
13th359Noah CHARLTON Active / VC Deal22:221221:40722:51145.5%1h06:54135:53
14th365Craig MCCARTHY Xmtb McConvey Cycles23:051522:531722:56160.9%1h08:55147:54
15th360Harvey ROLLASON Lichfield City CC23:091622:331423:20173.5%1h09:03158:02
16th385Charlie ALDRIDGE Stirling Bike Club23:231722:461522:54152.7%1h09:04168:03
17th391Adam MCGARR Irish Mountain Bike Racing Club23:301922:531722:41133.6%1h09:05178:04
18th358Joe BECKINGSALE (u23) Abergavenny RC23:281822:521623:28192.6%1h09:49188:48
19th366Cory EDMONDSON Cycle Sport Pendle23:021423:011924:44237.5%1h10:48199:47
20th377Theo MODELL East London Velo23:472024:142423:23183.6%1h11:242010:23
21st393Cian MAY Lucan Cycling Club24:112223:472123:38202.3%1h11:372110:36
22nd369Marcus HOLMES Lichfield City CC24:462523:522223:52213.8%1h12:312211:30
23rd373Troy WINGAR 24:012124:362724:22222.4%1h13:002311:59
24th386Cameron MASON Team Thomsons Cycles24:112223:582324:58244.2%1h13:092412:08
25th364Max HINDS 1st Chard Wheelers25:122823:322025:12257.1%1h13:572512:56
26th383Lee HARVEY Xmtb McConvey Cycles25:042624:542826:38267.0%1h16:372615:36
27th380Joshua MURAD Mildenhall CC27:083126:553027:31272.2%1h21:352720:34
28th374Drew ARMSTRONG Xmtb McConvey Cycles26:543026:522928:15285.1%1h22:012821:00
29th388Joshua POPHAM Lichfield City CC27:363227:113128:44305.7%1h23:312922:30
30th381Reuben ORR Matlock CC25:072724:282634:293140.9%1h24:053023:04
31st394Oisin O'CONNOR Killarney CC27:543327:573228:20291.6%1h24:113123:10
32nd378Benjamin MOODY Achieve-Skinnergate Racing24:142424:26250.8%48:4032
33rd387Craig DOBBINS Perth City Cycles25:552929:113312.6%55:0633
34th392William DUGGINS Lichfield City CC29:463430:39343.0%1h00:2534
35th390Brian DOHERTY Killarney CC34:303536:52356.9%1h11:2235

15-16 boys  Lap chart Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st141Chris ROTHWELL Swindon Cycles Race Academy19:44119:23419:1122.9%58:181-
2nd142Matthew FRATESI dream cycling20:41918:45118:59110.3%58:272 9s
3rd159Miles WORNER Teesdale CRC20:25319:13219:2736.2%59:06348s
4th145Tom HOLLAND (opn) Velotive / West Coast MTB20:32719:16319:4256.6%59:3141:13
5th148Owyn WALLACE Arrow Cycles20:18219:33519:4253.8%59:3451:16
6th144Joe BARNWELL Marsh tracks race team20:31619:43719:3245.0%59:4761:29
7th147Thomas MEIN Inkland RT / MTS Cycle Sport20:27519:35620:10124.4%1h00:1371:55
8th146Jack BROADLEY Cardiff Ajax CC20:36819:52920:0093.7%1h00:2982:11
9th156Cameron ORR Team Velocite20:26420:071220:01102.1%1h00:3592:17
10th172Joshua WATERS Sherwood Pines Cycles - Sram Race Team20:491119:44820:05115.5%1h00:38102:20
11th150Ross HARNDEN Malvern cycle sport20:521220:051119:5484.9%1h00:52112:34
12th149Stan PRITCHARD Malvern cycle sport21:321519:571019:4978.7%1h01:19123:01
13th168Olli DAWSON Border City Wheelers21:351720:111320:10127.0%1h01:57133:39
14th163David CONROY Donnybrooke Landscape Co. / Scott Bikes20:471020:131420:57153.6%1h01:57143:39
15th178Finn CROCKETT Ben Wyvis Cycle Club21:151420:381620:25144.1%1h02:19154:01
16th151Harry SHEPHERD Lyme RC20:581320:491821:04181.2%1h02:51164:33
17th154Ewan GRIVELL-MELLOR Mid-Shropshire Wheelers21:331620:281520:58175.3%1h03:01174:43
18th166Joshua GUNN Solihull CC21:512120:411721:09195.6%1h03:42185:24
19th161Simon PRICE (jun) Marsh tracks race team21:522221:062120:57154.4%1h03:56195:38
20th155Patrick CHRISTOPHER VC 1021:471921:502421:11213.1%1h04:49206:31
21st181Nathan RIGBY-HOWARD Malvern cycle sport22:042621:352221:10204.3%1h04:50216:32
22nd183Tyler BRENNAN West Wales Cycle Racing Team21:532321:052021:53243.8%1h04:53226:35
23rd158Cameron BIDDLE Solihull CC21:471921:031922:01254.6%1h04:51236:33
24th176Joseph PEATFIELD Bolton Hot Wheels CC21:552421:412321:38221.3%1h05:15246:57
25th174Alex SALMON Chelmsford Youth CC22:202722:112522:04261.2%1h06:36258:18
26th164Thomas CLARKE (1) Red Rose Olympic CC22:432922:152621:47234.3%1h06:46268:28
27th171Jacob PAYNE (xc) 22:443023:032922:31272.4%1h08:192710:01
28th173Gabriel COX Certini Bicycle Co22:322823:333123:24304.5%1h09:292811:11
29th167Jack NASH Marsh tracks race team23:273123:323023:07281.8%1h10:072911:49
30th180John QUINN Irish Mountain Bike Racing Club23:323223:002823:51313.7%1h10:243012:06
31st170Joe WILLIAMS (sen1) Holme Valley Wheelers24:023323:473224:08321.5%1h11:583113:40
32nd182Bailey WATERS Mercia CC - Lloyds Cycles26:243426:293426:25330.3%1h19:193221:01
33rd177Conall BROWN Hemel Hempstead CC35:373622:182723:092959.7%1h21:053322:47
34th162Calum FERNIE Nottingham Clarion CC33:273525:363330.7%59:0334
35th157Joshua HOOPER primera-UK Biking21:4618n/a21:4635
36th153Elliot METCALFE Nutcracker racing22:0325n/a22:0336

60+ men  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st540Ian PETHERBRIDGE Southdowns Bikes Cycling Club23:06122:28122:4912.8%1h08:251-
2nd547Victor BARNETT Welland Valley CC24:04323:13223:1623.7%1h10:3422:09
3rd545Tony WILKINS Wolsey RC24:03223:38324:0932.2%1h11:5033:25
4th541Lynn LINES Gateway Racing - Gateway R24:11424:46425:2254.9%1h14:2045:55
5th542Denis SMITH Team 30025:56624:59624:2945.9%1h15:2657:01
6th549Francis MCGHEE Elizabethan CC - elizabethan c c25:55525:06726:3265.7%1h17:3569:10
7th548Gary WALLBRIDGE GuernseyDHR.com go to site26:14724:49526:5878.7%1h18:0279:37
8th550Philip JONES (svet) Crosstrax27:49828:27830:1088.4%1h26:27818:02
9th546Stephen COLLEN (svet) Coed Llandegla North Wales MTB Association33:061033:29934:4494.9%1h41:20932:55
10th543Alan MORRIS (svet) Lichfield City CC30:45933:40109.5%1h04:2510
11th544Robert LEE (svet) 46:531155:071117.6%1h42:0011

Fun men  Lap chart Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st572Gareth RICHARDSON Malvery Cycle Sport21:57122:4013.3%44:371-
2nd576Andrew SIERS 22:25222:5922.5%45:25248s
3rd571Wayne DAVIES Towy Rider CC23:21324:3044.9%47:5133:14
4th564Adrian PARKER GBR1972052224:16623:5531.5%48:1243:35
5th551John ALLAN (gvet) GBR19640328YOGi Cycling24:23724:5652.3%49:1954:42
6th555Douglas CORBETT (1) GBR1975120724:00425:2976.2%49:3064:53
7th569Owen DUGGINS GBR19711104Lichfield City CC24:25825:1263.2%49:3875:01
8th556Gareth EVANS (fun) GBR1981050724:55928:00812.4%52:5588:18
9th552Atilla BROGLI HUN1984040226:281028:0696.2%54:3499:57
10th558Tony WINTER GBR1961080926:571228:28105.6%55:251010:48
11th567Bradley KING Beeline Bikes RT26:481128:47117.4%55:361110:59
12th570Martin HAINES Run & Ride28:201429:09122.9%57:291212:52
13th560Tom BRAY GBR1999071929:451533:211312.1%1h03:071318:30
14th561Joe BRAY GBR1998021933:221636:40159.9%1h10:031425:26
15th562David HOLDER GBR1964062233:301736:37149.3%1h10:081525:31
16th557Tony MCCANN GBR1970042635:071842:261820.8%1h17:331632:56
17th575Chris PARRY 35:542041:401616.1%1h17:341732:57
18th574Vincent NOOT 35:521941:431716.3%1h17:361832:59
19th553Paul PAGET GBR1962021637:392142:461913.6%1h20:251935:48
20th568Karl BATE GBR1983061324:045n/a24:0420
21st565Matthew PHILLIPS (opn) GBR1976022327:4313n/a27:4321

U8 boys  Lap chart Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st187Bryn LAWRENCE Eastlands Velo1:3011:4011:4111:4011:44115.6%8:171-
2nd184Oisin MAY 1:3321:4321:4111:4921:45217.2%8:32215s
3rd188Ryan OLDFIELD Rapid Racer Products1:3431:5131:5231:5031:47319.1%8:56339s
4th185Robbie STAPLEFORD Team Bongo2:0352:0042:0242:0142:0544.2%10:1241:55
5th189Jack TRACEY 1:4942:0552:2162:15529.4%8:305
6th752Louis PONCHAUX 2:1572:3562:3072:31714.8%9:516
7th139Charlie COLLEY 2:0863:2882:1952:24662.5%10:197
8th751Lewis COLLEY 3:38113:2993:35914:508325.8%25:328
9th138Ted JEFFRIES 2:3983:1173:02820.1%8:529
10th186Caiden STAPLEFORD Team Bongo3:33103:46103:39106.1%10:5810
11th190Tyler TRACEY 3:2294:161126.7%7:3811
12th137Tom TRACEY 4:02124:19127.0%8:2112

U12 boys  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st707Freddy BIRCHILL 1:3812:0412:0212:0212:04126.5%9:521-
2nd703Aidan LAWRENCE Eastlands Velo1:4022:0822:0622:0822:06328.0%10:10218s
3rd701Donnacha DESMOND MBC Cork1:4532:0822:1032:1132:05224.8%10:21329s
4th711Benjamin PEATFIELD Bolton Hot Wheels CC1:4842:1742:1642:2452:15433.3%11:0141:09
5th709Matthew BAPTISTA 1:4952:1862:1642:2142:23531.2%11:0851:16
6th702Fionn DESMOND MBC Cork1:5162:1742:1642:3992:26743.2%11:3161:39
7th705George BARDELL 1:5272:2572:2772:2672:25631.2%11:3871:46
8th704Max GREENSIL Rapid Racer Products1:5882:2572:2772:2452:26724.6%11:4281:50
9th708Daniel HAINES (u12) 2:0492:4092:3492:36829.0%9:549
10th706Niall SIERS 2:12102:46102:51102:561033.3%10:4510
11th710Harvey BROMHEAD 2:29112:49112:53113:011121.5%11:1211

U10 boys  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st741Ben ASKEY Lichfield CC1:2512:0912:1612:20264.7%8:111-
2nd731Brendan CONROY epic mtb / Expert Cycles1:3742:1622:1722:22346.4%8:33222s
3rd734Max GREENSILL Rapid Racer Products1:3222:1932:2032:25457.6%8:38327s
4th736Thomas WADSWORTH Beeline Bikes1:3632:2242:2652:26552.1%8:51440s
5th737Sullivan BERRY Rapid Racer Products1:4152:2452:2762:27645.5%9:00549s
6th739Tom TAYLOR (yth) 1:4762:3572:3872:40749.5%9:4261:31
7th733Gruff LEWIS Team Conti2:39112:2662:2342:17116.1%9:4671:35
8th732Daniel DRAPER (u10) MBC Cork1:4972:4082:4782:46853.2%10:0481:53
9th735Billy LAIGHT 1:5283:0193:0193:02962.5%10:5892:47
10th738Kieran AYRES 2:0993:13103:331165.1%8:5510
11th740James BROMHEAD 2:33103:34113:201039.9%9:2711

 

 

Elite women  Lap chart Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st56Bethany CRUMPTON North West MTB RT20:52120:03220:23120:44120:4714.1%1h42:511-
2nd53Alice BARNES T-MO Racing21:21220:44321:00221:09221:1533.0%1h45:3222:41
3rd58Nicky HEALY Mammoth Lifestyle Racing Team21:47321:03521:01321:24421:0223.6%1h46:1933:28
4th55Jessie ROBERTS Trek Bicycle Coventry22:03420:55421:09421:13321:4245.4%1h47:0444:13
5th54Melanie ALEXANDER Contessa Scott Synchros22:12521:36622:07622:06522:1853.2%1h50:2157:30
6th59Maddie HORTON Fully Sussed22:14622:041021:53522:32722:3263.0%1h51:1868:27
7th60Maxine FILBY Trek Bicycle Coventry22:581121:53722:16922:20622:3375.0%1h52:0279:11
8th64Rebecca PREECE Contessa Scott Syncros22:21722:00822:08722:45822:4683.5%1h52:0189:10
9th69Verity APPLEYARD Brotherton Cycles22:55922:01922:09822:51923:11105.3%1h53:08910:17
10th65Catriona ROSS Beyond / Specialized / WDMBC23:021222:211122:571023:161023:13114.1%1h54:511012:00
11th67Jules TOONE 23:251322:291222:591123:161023:1094.2%1h55:211112:30
12th73Leona KADIR Fruit 4 London25:061723:521423:581323:471223:20127.6%2h00:051217:14
13th62Ruth OWEN-EVANS 24:481623:341324:291425:111325:22147.6%2h03:261320:35
14th66Ruby MILLER Torq Performance23:501424:341525:331626:411524:461312.0%2h05:261422:35
15th70Heidi GOULD Marin Bikes25:251825:011625:061525:481425:51153.3%2h07:141524:23
16th71Emma BRADLEY 25:331926:121827:221727:42168.4%1h46:4916
17th63Joanne CLAY Torq Performance22:42825:341723:371212.6%1h11:5317
18th51Annie LAST Trek Factory Racing (TFR)1h16:062119:141295.7%1h35:2018
19th61Annabel SIMPSON Hope22:5710n/a22:5719
20th57Claire OAKLEY Xmtb McConvey Cycles24:0715n/a24:0720
21st75Hollie BETTLES 26:4120n/a26:4121

Expert women  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st522Melanie PADDINGTON 24:37223:38123:51123:5614.2%1h36:041-
2nd521Vanessa HOLMES Arrow Cycles24:28123:57224:04224:3722.8%1h37:0721:03
3rd533Flo DANNAH 25:16324:42424:28325:0533.3%1h39:3333:29
4th524Kathy BERESFORD 25:26424:38324:44425:4554.5%1h40:3444:30
5th531Donna MORRIS 26:22525:14525:13525:3544.6%1h42:2656:22
6th528Jenny THOMSON Mountain Trax RT26:30625:22625:52626:1064.5%1h43:5567:51
7th525Jemima LEACH Big Maggys27:12727:28926:43727:0472.8%1h48:29712:25
8th529Helen CLAYTON Lichfield City CC27:35826:59727:42928:3495.9%1h50:52814:48
9th526Hannah ATTENBURROW Velo Virtuoso BRC28:501027:16826:59828:2686.9%1h51:33915:29
10th530Melissa MATHER GSG Clothing / www.Zepnat.com RT go to site27:59928:171029:241029:04105.1%1h54:441018:40
11th527Lucy MARSHALL Coed Llandegla North Wales MTB Association32:191135:431110.5%1h08:0211

Open women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st132Lucy CHILVERS GBR1975021726:50128:30130:10112.4%1h25:301-
2nd135Mandie JAMES 28:35229:20230:2026.1%1h28:1722:47
3rd134Dani HUMPHREY 30:11330:29330:2131.0%1h31:0235:32
4th133Alison KEIGHT GBR1968021735:41445:31442:17427.6%2h03:30438:00

Sport women

1 competitor found

15-16 girls  Lap chart Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st87Sophie WRIGHT Great Yarmouth CC21:08121:51122:4527.6%1h05:451-
2nd81Emily WADSWORTH Beeline Bicycles RT21:09222:55222:3118.4%1h06:36251s
3rd82Ella CONOLLY Ben Wyvis Cycle Club21:27423:03322:4737.5%1h07:1831:33
4th94Leagh MAUNSELL Team Ballyhoura MBW Kona Ireland Racing21:26323:09423:3249.8%1h08:0742:22
5th84Anna KAY Hetton Hawks CC22:29623:28524:2358.5%1h10:2054:35
6th83Hannah ENGLISH GuernseyDHR.com go to site22:03524:32624:51612.7%1h11:2765:42
7th88Sophie THACKRAY Bradford Olympic RC / Paul Milnes23:04725:27725:01710.3%1h13:3477:49
8th85Rhianna STOVES Derwentside CC24:04925:49825:5887.9%1h15:52810:07
9th91Phoebe MARTIN Lichfield City CC23:28825:52926:531014.6%1h16:14910:29
10th95Ria MOBBS Leicestershire Road Club24:191126:261126:2698.7%1h17:111011:26
11th86Evie LANE Fully Sussed24:181026:141027:071111.6%1h17:401111:55
12th90Lowri THOMAS M&D cycles / Scimitar Sports24:421227:161228:011213.4%1h20:011214:16
13th89Katie ALLEN Team Thomsons Cycles24:521327:331328:171313.7%1h20:431314:58
14th96Jade MOBBS Leicestershire Road Club24:531428:321428:281414.7%1h21:541416:09
15th98Kirsty MORRIS Welland Valley CC26:531530:061512.0%56:5915
16th99Rebecca SIMMONS Wolverhampton Wheelers28:051630:50169.8%58:5516
17th92Helen KOTCH Stockton Wheelers CC29:0217n/a29:0217

17-18 girls  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st191Evie RICHARDS Malvern cycle sport20:58120:21120:2213.0%1h01:421-
2nd192Sarah LOMAS Nutcracker racing22:24222:23221:5921.9%1h06:4725:05
3rd194Lucy ALLAN Fully Sussed22:57322:23222:1733.0%1h07:3935:57
4th193Amira MELLOR Bradford Olympic RC / Paul Milnes Cycles23:03422:56523:1141.1%1h09:1147:29
5th196Erika ALLEN Team Thomsons Cycles23:25522:39423:5455.5%1h09:5958:17
6th197Hannah SAVILLE North Midlands Youth Squad23:27623:37624:2764.3%1h11:3369:51
7th195Holly MACMAHON Wxc World Racing25:38725:52724:2975.7%1h15:59714:17

40-49 women  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st343Alison HOLMES Run & Ride24:29123:26123:3914.5%1h11:351-
2nd347Caroline GOWARD Contessa Scott Synchros25:04224:52324:4321.4%1h14:3923:04
3rd345Sarah BARNWELL Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Conwy25:47424:52324:5233.7%1h15:3233:57
4th344Nicky HUGHES Contessa Scott Syncros25:05324:38231:33528.1%1h21:1749:42
5th348Nicola HARTLE PH-MAS Cycling31:28530:48531:0842.2%1h33:26521:51

50+ women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st246Elizabeth CLAYTON Lichfield City CC26:49126:28126:3311.3%1h19:511-
2nd249Kim LONG Certini Bicycle Co27:54227:28227:4621.6%1h23:0923:18
3rd247Alison LINNEL 28:11327:30328:2333.2%1h24:0534:14
4th248Penny ALLAN YOGi Cycling29:49428:24429:2445.0%1h27:3847:47

13-14 girls  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st501Megan JAMES Abergavenny RC26:21223:18113.1%49:401-
2nd505Kim BAPTISTA Mid Lancs BMX26:20123:38211.4%49:59219s
3rd508Harriet HARNDEN Malvern cycle sport26:29323:49311.2%50:18338s
4th514Ellie PARK Glasgow Riderz27:24424:45410.7%52:0942:29
5th509Elena SMITH Matlock CC27:36525:0759.9%52:4353:03
6th504Patsy CAINES Certini Bicycle Co28:05625:5478.4%54:0064:20
7th510Holly HOY St. Ives CC28:22825:37610.7%53:5974:19
8th507Ffyona BOOKER Matlock CC28:09726:1987.0%54:2984:49
9th511Polly HENDERSON Stewartry Wheelers29:29927:5595.6%57:2497:44
10th512Emily BRIDSON Jersey Cycling Association31:261029:24106.9%1h00:501011:10
11th513Amelia COOMBES Herne Hill Youth CC35:011133:37114.2%1h08:381118:58

Fun women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st295Una MAY IRL1969081130:15130:5812.4%1h01:131-
2nd294Sara GILKS GBR1981071241:31244:2326.9%1h25:55224:42

U8 girls  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st585Phoebe STRAIN Rapid Racer Products1:3811:4911:5211:4911:50114.3%9:001-
2nd582Cora STUDDERS 2:0222:1222:1622:18213.1%8:482
3rd587Molly LANE 2:0532:1432:2132:18212.8%8:583
4th586Milly STRAIN Rapid Racer Products2:4152:2542:3442:27411.0%10:074
5th583Millie BAPTISTA 2:3442:3862:4162:50610.4%10:435
6th588Grace WILSON-DIXON 3:0672:2542:3442:45528.3%10:506
7th584Lilly JONES Team Bongo2:4863:0573:13714.9%9:067
8th581Tilia STAPLEFORD Team Bongo3:3583:2783:4186.8%10:438

U12 girls  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st595Maddie WADSWORTH Beeline Bikes1:4422:1312:0812:0912:05127.9%10:191-
2nd596Anna WADSWORTH Beeline Bikes1:4212:1312:1122:1022:08230.4%10:252 6s
3rd591Miriam DRAPER MBC Cork2:0742:4542:3732:3232:47331.5%12:5132:32
4th592Mia ROLISON Rapid Racer Producgs2:0032:4132:4442:4542:52443.3%13:0442:45
5th594Melissa WADSWORTH Beeline Bikes2:1352:4752:5252:59534.6%10:515
6th593Mia STUDDERS 2:3063:1963:1863:24636.0%12:316

U10 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st691Caoimhe MAY ° 1:3912:2812:3512:33156.6%9:161-
2nd693Daisy ROLLASON Lichfield CCC1:4222:3422:3822:35254.9%9:31215s
3rd695Georgie DUGGINS Lichfield CCC1:4832:3532:3932:39347.2%9:43327s
4th692Emma ROLISON Rapid Race Products2:1743:2843:2743:45464.2%12:5743:41

° Rider racing out of category

Chat with us