0Basket

Results (377)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=192Porridgepot…

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st11Jody CRAWFORTH Hargroves Cycles RT18:23319:16219:31319:28119:1316.2%1h35:531-
2nd2George BUDD Salsa Factory Racing18:28419:12119:29219:35319:1626.0%1h36:022 9s
3rd6Jon PYBUS Torq Performance18:22219:21319:28119:29219:5638.5%1h36:38345s
4th12Ben ROFF Orange Monkey Pro Team19:29620:08520:21420:26420:1544.9%1h40:4144:48
5th7Simon ERNEST Cannondale / Renvale RT - Revel Outdoors19:44720:39820:52620:50520:4355.7%1h42:4956:56
6th9Scott MCCARRON Mountain Trax20:301120:37720:43521:03621:3675.4%1h44:3268:39
7th10Scott CHAPPELL Behind The Bikeshed19:561021:10921:33822:38921:25613.5%1h46:44710:51
8th362James ROE GuernseyDHR.com go to site21:041321:241021:41921:48722:0384.7%1h48:02812:09
9th363Michael SERAFIN Guernsey Velo / ICF Development / Rothschilds19:49820:31621:20722:07827:02936.4%1h50:51914:58
10th13Christopher MINTER Pedalon.co.uk go to site19:07519:3042.0%38:3710
11th4Isaac PUCCI Mountain Trax17:171n/a17:1711
12th8Llewellyn HOLMES strada19:519n/a19:5112
13th395Gary RECORD Activ Cycles Folkestone20:5912n/a20:5913
14th1Adrian LANSLEY Pedalon.co.uk go to site22:0314n/a22:0314

Expert men  Lap chart Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st24Phillip PEARCE Phillip PEARCE on Instagram Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized18:11119:25119:34119:2717.6%1h16:371-
2nd21Michael GUILFORD VC Meudon18:53220:08220:06220:1227.0%1h19:2022:43
3rd26Joe GRIFFITHS Strada Cycles19:04320:09320:40520:3748.4%1h20:3133:54
4th22Craig BOWLES 19:56720:16420:22320:2132.2%1h20:5644:19
5th27Jon CRUIKSHANK team larkfield cycles19:53620:23520:34420:4354.2%1h21:3454:57
6th348James HORTON Cannondale Racing19:14420:39621:01621:28711.6%1h22:2365:46
7th32Matthew HILL (sen) Primera - UK Biking19:22520:41721:13721:23610.4%1h22:4076:03
8th29Simon HARRISON (mas) RAF-CA20:181121:07921:42821:4397.0%1h24:5188:14
9th28Daniel DRAKE ACTiV / VC Deal20:141021:231021:54922:03119.0%1h25:3698:59
10th31Daniel EASTMENT Rock & Road20:481321:441222:161221:45107.1%1h26:34109:57
11th365Andy COLVER GuernseyDHR.com go to site21:021622:041521:54921:3784.9%1h26:391110:02
12th342Ian LEGG Banjo Cycles Newbury20:05920:41725:141922:101225.6%1h28:111211:34
13th315Jorge MILLAN CID 21:011521:571422:221323:00149.4%1h28:211311:44
14th387Jon CLEMAS BOURNEMOUTH JUBILEE20:511422:531822:331422:16139.8%1h28:351411:58
15th23Adam HOLLEYMAN Wight Mountain21:101722:151622:501523:16159.9%1h29:321512:55
16th25Jason HUCKLESBY Pivot Boompods21:211822:201723:011623:19169.2%1h30:021613:25
17th30Sean DOWNEY Beyond MTB / Specialized / WDMBC22:031923:031923:361723:56178.5%1h32:401716:03
18th34Nick EVANS (mas1) Beyond MTB / Specialized / WDMBC22:512123:482024:361824:30187.7%1h35:461819:09
19th33Henry BEAUMONT Corridori Cycles22:272024:542126:592027:421923.4%1h42:031925:26
20th35Ryan KEYNES 1st gear cycles20:191221:241121:56118.0%1h03:3920
21st397Matt MACDONALD Hargroves Cycles20:02821:52139.2%41:5421

17-18 boys  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st69Will TAYLOR (elt) Southdowns Bikes18:50120:11120:07121:03211.8%1h20:131-
2nd67Oliver LOWTHORPE JCAYA19:52320:51221:19320:5117.3%1h22:5422:41
3rd358Oliver STEAN Mountain Trax - VC Jubilee19:51221:11320:59221:3238.5%1h23:3533:22
4th68Jason BANKS JCAYA21:49423:38424:31425:45518.0%1h35:43415:30
5th366Reg PAY Beyond Mountain Bikes / RapidRacerProducts / Specialized - PPV / West Drayton MBC22:09526:11526:11524:57418.2%1h39:29519:16
6th70Stanley NUTTER Herne Hill Youth CC24:16627:57628:29634:37642.7%1h55:20635:07
7th71Liam WHITT JCAYA34:34734:17735:1072.6%1h44:017

30-39 men  Lap chart Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st104Kim LITTLE Merida Factory Racing19:38220:36220:21120:4115.3%1h21:171-
2nd114Paul LLOYD (vet) Rides on Air19:26120:40420:38321:0648.6%1h21:52235s
3rd112Simon ALLARD Merida Factory Racing19:39320:36220:36221:1458.1%1h22:07350s
4th121Stuart KING Ridebike.co.uk go to site / The Training Room20:01520:25120:57521:1866.4%1h22:4241:25
5th118Gareth BARNES Aviation Structures Support20:04621:13921:09620:4425.7%1h23:1151:54
6th385Richard PENNING Pivot Boompod Racing20:371120:42521:09620:5432.6%1h23:2462:07
7th103Peter MOORE (spt) Four4TH Lights20:25820:56621:12821:3775.9%1h24:1272:55
8th106Warren JESSE Pedal Heaven20:12721:361020:50422:181210.4%1h24:5783:40
9th108Neil ELLISON (vet) Beyond MTB / Specialized / WDMBC20:29921:01721:481022:06107.9%1h25:2594:08
10th386Ian COOKE Sarum Velo / Stonehenge Cycles20:551221:531221:491122:23137.0%1h27:02105:45
11th110David PUSEY Primera / UK Biking21:121422:041422:171421:5695.1%1h27:30116:13
12th384Paul BRENNAN Cyclestore.co.uk go to site20:351021:561322:241522:36159.8%1h27:33126:16
13th389Peter KENCH Banjo Cycles Newbury22:312022:111521:521221:4483.6%1h28:20137:03
14th364Geoffrey GIBSON 23:252621:391121:35922:12118.5%1h28:53147:36
15th109Robert PURCELL Neon / Velo Cycling Team19:40421:10822:061326:242534.2%1h29:21158:04
16th378Chris DOBSON Hargroves RT / Specialized21:201622:141623:091723:05168.5%1h29:49168:32
17th394Robert CROSS Dyson Cycles / Excel Racing21:101323:121823:321923:121711.2%1h31:07179:50
18th115Nicholas COLEY Evans Cycles RT22:382123:232023:001622:30143.9%1h31:321810:15
19th399Simon LESSER Primera / UK-Biking.net go to site21:471724:162323:181824:001811.4%1h33:211912:04
20th113Mark GREEN OFFCAMBER22:031823:232023:522124:301911.1%1h33:502012:33
21st398Steve BROWN (vet) 22:392223:552224:362224:37208.7%1h35:492114:32
22nd111Kevin PURCELL Nationwide Building Society23:002424:172425:082325:06229.3%1h37:322216:15
23rd390Gregg GROBLES 23:272725:582723:412024:522110.7%1h37:592316:42
24th119Simon BENNETT 23:072524:522525:372426:052412.8%1h39:422418:25
25th105Chris WHITE (vet2) Mountain Trax23:592825:002625:512525:36237.8%1h40:282519:11
26th116Richie WALLER Four4TH Lights25:412926:002826:452628:312611.0%1h46:592625:42
27th383Chris LILLYWHITE OFFCAMBER21:151523:19199.7%44:3427
28th117Marco JARDIM 22:081923:09174.6%45:1728
29th120Dan SMITH (mas) Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized22:582328:492925.5%51:4729

40-49 men  Lap chart Finish spread

44 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st309Lewis KING Beeline Bicycles RT18:56119:01119:35120:2117.5%1h17:541-
2nd373Paul HOPKINS Merida Factory Racing18:58220:28220:49220:56310.4%1h21:1223:18
3rd192Crispin DOYLE Hargroves Cycles - Specialized20:15420:44320:56320:5123.4%1h22:4734:53
4th360Dean MORGAN LittledeanBikes20:21521:00421:23421:4356.7%1h24:2846:34
5th186Simon BUTLER Team Cycology Bikes20:29821:23721:56521:5587.1%1h25:4557:51
6th204Jason EMERY Pedalon.co.uk go to site19:42321:30822:07922:531616.2%1h26:1368:19
7th184Roki READ Four4TH Lights20:28721:471022:331721:57910.2%1h26:4678:52
8th369Paul LASENBY Clan21:301821:22622:091021:58103.7%1h27:0089:06
9th359Paul WELLICOME Four4TH Lights21:121322:031322:05821:4464.2%1h27:0699:12
10th190Andrew PARSONS (gvt1) Offcamber - off camber20:25621:13522:191223:131913.7%1h27:12109:18
11th382Matthew SPURGIN 21:332021:551122:04721:4142.4%1h27:14119:20
12th374David LARKIN Charlotteville21:031022:061522:191221:5276.0%1h27:21129:27
13th201Stefano DETOMASO Beyond MTB / Specialized / WDMBC21:141421:581222:231522:25125.6%1h28:011310:07
14th185Sean SCOTT Specialized Concept Store21:311922:031322:211422:27134.3%1h28:241410:30
15th355Darren COMPTON Bad Ass Bikes21:261622:121722:321622:34145.3%1h28:461510:52
16th199Stuart BLUNT Team Corridori21:291723:232822:171122:13118.8%1h29:231611:29
17th285Darren SHEPHERD (vet) Primera Sports22:122722:071622:03623:03174.5%1h29:261711:32
18th207John SAMWAYS Bournemouth Jubilee Wheelers21:231522:282022:491823:17218.9%1h29:581812:04
19th376Tjarko LEUNGEN Royal marins / Royal Navy22:022522:221823:031922:50154.6%1h30:181912:24
20th202Jon PIERCE Beyond MTB / Specialized / WDMBC21:071122:392223:262223:142011.0%1h30:282012:34
21st181Matthew CRANER Beyond MTB / Specialized / WDMBC20:32921:41923:132125:492925.7%1h31:172113:23
22nd368Mike CHAPPELL VC-1022:072623:052523:402323:05187.0%1h31:582214:04
23rd198Dave WADSWORTH Beeline Bicycles RT21:462323:222723:502424:062310.7%1h33:052315:11
24th191Chris HUNT 21:422223:292923:512624:132411.6%1h33:172415:23
25th193Neil COOPER 22:413123:042423:502424:17257.1%1h33:532515:59
26th211Stuart SELWOOD MB Swindon XC Team22:212823:162624:052725:593116.3%1h35:422617:48
27th203Andrew BOCKING GS Henley24:243923:493124:282824:30262.9%1h37:122719:18
28th370Christopher CLARK (gvet) Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized23:193623:583324:352925:20278.6%1h37:142819:20
29th372Garry TAYLOR Torq Development Team23:103424:033424:583125:543011.8%1h38:072920:13
30th187Paul BREHAUT GuernseyDHR.com go to site22:573323:543225:093426:263415.2%1h38:273020:33
31st271Stuart MCGHEE Evans Cycles22:513224:323525:293526:183315.1%1h39:123121:18
32nd205Scawen ROBERTS Gillingham and District Wheelers23:583824:543724:383025:47287.6%1h39:193221:25
33rd188Peter CHRISTOPHER VC1023:163524:413625:593626:033212.0%1h40:003322:06
34th194Paul CLARK (gvet) 25:044025:373926:313727:00357.7%1h44:143426:20
35th210Andy PLEWES RNRMCA22:332923:383042:224223:392287.9%1h52:133534:19
36th208Richard DAY 26:274228:294229:073830:253615.0%1h54:293636:35
37th197Malcolm TOOP-ROSE MB Swindon XC Team21:472422:382123:05206.0%1h07:3037
38th189Rick FETHERSTON Specialized Concept Store21:101222:261924:593318.0%1h08:3538
39th206Dean FROST OFFCAMBER21:402122:572331:103943.8%1h15:4739
40th347Jason BLANN TEAM ROSE BLANN22:393034:244424:583151.9%1h22:0140
41st183Martyn WILSON Leisure Lakes28:034331:544332:194115.2%1h32:1641
42nd377Winston REID 35:314428:204131:103925.4%1h35:0142
43rd182Duncan HARDS Four4TH Lights23:483725:05385.4%48:5343
44th196Nick ONSLOW Pedalon.co.uk go to site25:424125:42400.0%51:2444

Open men  Lap chart Finish spread

46 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st272James STYRIN Styner Spin20:55221:31121:2612.9%1h03:541-
2nd322Jason PAINTON Rides on Air20:47121:38222:2027.5%1h04:46252s
3rd331Daniel PARTRIDGE 21:54322:22322:2632.4%1h06:4332:49
4th267Glenn PANTON Owens Cycles21:58422:39423:0144.8%1h07:4043:46
5th254Darren RAWLINGS Strada Wheels22:45623:18623:5455.1%1h09:5856:04
6th124Andre PUCCI Mountain Trax22:47723:45824:3597.9%1h11:0867:14
7th137Ben SMITH (sen1) Dreaming Tyres22:00524:04925:411416.7%1h11:4677:52
8th132Nick WILLIAMS 23:281124:231124:3274.5%1h12:2588:31
9th123Graeme TAYLOR (opn) Beyond MTB / Specialized / WDMBC24:472223:41724:1664.6%1h12:4598:51
10th314Darren CHAPPELL Behind The Bikeshed23:231024:451324:42105.8%1h12:51108:57
11th338Adam GAJECKI 24:101724:231124:43112.3%1h13:17119:23
12th325Paul WHITE (vet) 24:332024:04925:09124.5%1h13:47129:53
13th335Stephen DADSWELL 24:432124:511424:3381.2%1h14:081310:14
14th129Daniel RIGGS Gillingham and District Wheelers22:51825:141626:291715.9%1h14:351410:41
15th122John SPEED MB Swindon XC Team23:411224:531526:081610.3%1h14:431510:49
16th333Andrew CRACKNELL Pedalon.co.uk go to site23:531325:291725:37137.3%1h15:011611:07
17th131Christopher KELLY OFFCAMBER23:561426:102025:54159.3%1h16:011712:07
18th134Mark COPPING 24:051525:331926:341810.3%1h16:131812:19
19th135Colin HOUSTON Pedalon.co.uk go to site24:261926:262326:35198.8%1h17:281913:34
20th138Ian MORRIS VC Bristol25:282426:142127:15217.0%1h18:582015:04
21st128Adam THORNTON flowingtrails25:432626:212227:31247.0%1h19:362115:42
22nd328Mark LONGMAN 25:322527:062427:06206.1%1h19:452215:51
23rd136Albert BAKER Behind The Bikeshed25:262327:582727:262310.0%1h20:512316:57
24th276Paul GIBBS (gvet) Pearson CC25:502827:552627:50268.1%1h21:362417:42
25th126David HITCHINGS 24:121829:063228:342720.2%1h21:522517:58
26th349Simon STONEMAN 27:063127:392527:21222.0%1h22:072618:13
27th354Paul REEVE 26:382928:232828:46298.0%1h23:472719:53
28th133Andrew CANTER Flowing Trails27:553728:352927:36253.6%1h24:072820:13
29th316Darren FRANCE 27:073229:073328:36287.4%1h24:502920:56
30th289Paul LENNOX 27:093329:223428:57308.2%1h25:293021:35
31st127Matt PALMER (gvet) Bournemouth Arrow27:203428:463030:083310.2%1h26:163122:22
32nd356August HARRISON 27:413628:483129:54328.0%1h26:243222:30
33rd327Matt HINSWORTH Owen Cycles / Scott27:273529:343529:43318.3%1h26:463322:52
34th336David TALENT 28:133931:393831:053412.2%1h30:583427:04
35th279Mark LENNON 29:454330:213631:07354.6%1h31:153527:21
36th340Robert JOLLY 29:464431:273731:25365.7%1h32:393628:45
37th344Paolo DITALI Beyond WDMBC30:144532:204032:23377.1%1h34:583731:04
38th297James GLAYSHER Sutton CC29:434232:193934:283916.0%1h36:313832:37
39th326Antony FARRELLY Pedalon.co.uk go to site29:204135:064133:243819.7%1h37:513933:57
40th339Howard DALE 32:444636:014235:354010.0%1h44:214040:27
41st324Christopher PEACOCK 22:53922:5450.1%45:4741
42nd350Will ARNOLD (sen) 25:492725:32181.1%51:2142
43rd317Andrew SMITH (gvet2) UK-Biking Primera24:0816n/a24:0843
44th125Darren HOUSE 27:0130n/a27:0144
45th292Paul BEAVIS Curren2 - Tri Points Sports28:0438n/a28:0445
46th303Andrew LEONARD 28:1640n/a28:1646

Sport men  Lap chart Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st393James SPILSBURY Army CSR20:06220:38220:4012.8%1h01:261-
2nd375Jules BIRKS VC Londres20:05120:37120:4623.4%1h01:302 4s
3rd392Adam HUNNEYBALL Primera / UK Biking20:47421:39321:2134.2%1h03:4832:22
4th391James BRAID Team Wiggle20:51621:43521:3444.2%1h04:0942:43
5th139Chris MCGOVERN Team Novo Nordisk20:28321:43522:1678.8%1h04:2853:02
6th153Liam KEYNES 1st gear cycles20:52721:42422:0055.4%1h04:3663:10
7th156Lee MORGAN (spt) MB Swindon XC Team21:27922:08822:0053.2%1h05:3774:11
8th143Pete WARNER 20:49522:471022:1679.4%1h05:5384:27
9th142Sam BARLEY www.southforkracing.co.uk go to site21:381021:56722:46105.2%1h06:2194:55
10th152Matthew TAYLOR (u23) Pedalon.co.uk go to site21:411222:19923:11126.9%1h07:12105:46
11th148Adam BUCKLAND Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized22:081323:011122:3494.0%1h07:44116:18
12th154James TAPP Primera / UK Biking20:55823:241423:381313.0%1h07:58126:32
13th388Chris WILLS 22:141523:221323:10115.1%1h08:47137:21
14th150Luke KENNARD Mountain Trax21:401123:181224:081511.4%1h09:08147:42
15th155Oliver FENTON Southdowns Bikes22:101424:201724:481811.9%1h11:18159:52
16th145Jesse BAINES 23:211924:091524:01143.4%1h11:321610:06
17th147Garry HURST KTM MTB Racing23:181824:141624:29175.1%1h12:031710:37
18th149James WILLIAMSON (xc) 23:081725:362124:281610.7%1h13:131811:47
19th396Nick SMITH (spt) l.w.c.c. mtb23:322025:081925:13197.2%1h13:541912:28
20th157James HARDS 23:492225:112026:182010.4%1h15:192013:53
21st144Connor MURPHY (spt) Brighton Excelsior22:521625:021827:362120.7%1h15:312114:05
22nd141Jonny MARKS Leisure Lakes25:152327:472228:232212.4%1h21:252219:59
23rd140James GREGORY (sen) Wyndy Milla29:192533:082431:202313.0%1h33:482332:22
24th371Liam TEESDALE GDW29:122432:362335:172420.8%1h37:062435:40
25th146Michael MCLATCHIE Activ Cycles Folkestone23:4321n/a23:4325

50-59 men  Lap chart Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st60Mark CHADBOURNE Ridebike.co.uk go to site / The Training Room20:22121:01121:0813.8%1h02:311-
2nd64Steve JONES (gvet) AW Cycles.co.uk go to site21:06221:54321:5623.9%1h04:5722:26
3rd51Roland TILLEY Ridebike.co.uk go to site / The Training Room21:12421:53222:1535.0%1h05:2132:50
4th58Nigel BROWN Westbury Wheelers21:10322:46522:2047.6%1h06:1743:46
5th47Robert JACKSON (svet) Beyond MTB / Specialized / WDMBC21:16522:18422:4857.2%1h06:2353:52
6th330Stephen MOORS Ridebike.co.uk go to site22:16823:22923:3475.8%1h09:1266:41
7th56Tony DAVIS dream cycling22:451123:07623:2362.8%1h09:1676:45
8th53Mark HARDWICKE Bournemouth cc - bournemouth arrow cc22:14723:22923:4586.8%1h09:2286:51
9th361Ashley ROLES Witney Wheelers22:17923:371223:58107.6%1h09:5297:21
10th379Clive EVANS Beyond22:551423:10724:00114.7%1h10:05107:34
11th54Simon STEAD JCAYA22:511323:261123:4994.2%1h10:07117:36
12th367Del COPPOLA Fourth4Lights22:221023:21824:441310.6%1h10:28127:57
13th57Simon ANSELL Pedalon.co.uk go to site22:501223:561324:09125.8%1h10:56138:25
14th380Chris DENMAN Beyond / Specialized / Triathlon.co.uk go to site / WDMBC23:361524:291524:57145.7%1h13:031410:32
15th59Kim BURROWS Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized24:031824:251425:05154.3%1h13:351511:04
16th345Kevin BLANN TEAM ROSE BLANN24:051924:561726:00178.0%1h15:021612:31
17th329Richard IRVINE Ridebike.co.uk go to site / The Training Room24:001625:131826:09199.0%1h15:221712:51
18th55Martyn DYMOND Cotswold Veldrijden24:282124:541626:30208.3%1h15:531813:22
19th231Clive ELY Gorrick / Mountain Trax24:352325:341926:06186.2%1h16:161913:45
20th337David EVANS (gvet) 24:492526:062125:49165.2%1h16:452014:14
21st62Paul WARNER Team Darenth24:202027:022327:062111.4%1h18:292115:58
22nd48Paul VAN KATWYK GuernseyDHR.com go to site25:342726:482227:44228.5%1h20:082217:37
23rd52Kim MARKS Leisure Lakes24:482427:472528:392315.5%1h21:142318:43
24th46Adrian VAUDIN GuernseyDHR.com go to site25:282627:212429:482717.0%1h22:372420:06
25th318Ketan BAKRANIA Team Darenth28:343028:292628:58241.7%1h26:032523:32
26th352Mike EASEY CPQ28:292930:292829:44267.0%1h28:442626:13
27th63Simon ROBERTS (gvt1) 28:222830:512932:272814.4%1h31:412729:10
28th61Geoff NUTTER Herne Hill Youth CC39:353229:052728:582436.7%1h37:392835:08
29th50Kevin LE TISSIER GuernseyDHR.com go to site31:003133:063036:082916.6%1h40:142937:43
30th353Robin AKERS 24:342225:54205.4%50:2830
31st334Barry WHITE Primera / UK Biking21:476n/a21:4731
32nd293Julian LYE SPAMBiking24:0217n/a24:0232

13-14 boys  Lap chart Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st87Sam CULVERWELL GuernseyDHR.com go to site21:31122:1013.0%43:411-
2nd94Thomas TIMBERLAKE Dysons cycles - specialized21:43222:2823.5%44:12231s
3rd93Luke MITCHIE 4t+velo club21:49323:1436.5%45:0331:22
4th88Noah CHARLTON ACTiV / VC Deal21:51423:3247.7%45:2341:42
5th97Luc MONPETIT-LE BRUN JCAYA22:13524:0658.5%46:1952:38
6th249Ben TULETT Hargroves22:36625:52914.5%48:2964:48
7th294Ben BROADHEAD Summit MTB24:58925:1070.8%50:0976:28
8th80James EDWARDS (u19) WightlinkLCM24:32825:4885.2%50:2086:39
9th81Bradley VAUDIN GuernseyDHR.com go to site25:551224:2865.9%50:2496:43
10th95Angus HAWKINS AW Cycles.co.uk go to site / Palmer Park Velo24:20726:481110.1%51:08107:27
11th82Louis LE CHEMINANT GuernseyDHR.com go to site25:161026:23104.4%51:40117:59
12th101Aaron PAYNE chippenham wheelers25:361128:421512.1%54:191210:38
13th302Kishan BAKRANIA Team Darenth26:411327:56134.7%54:381310:57
14th91Michael MCGINLEY JCAYA27:161627:40121.5%54:561411:15
15th288Titou BARTHELEMY BLANC HH YCC26:591528:35145.9%55:351511:54
16th92Elliott STEAD JCAYA27:241729:23167.2%56:481613:07
17th96Ross DEALL Summit All*Stars26:431430:511915.5%57:351713:54
18th85Will LE RAY GuernseyDHR.com go to site28:452030:21175.6%59:071815:26
19th273Erin BAKER Southdown Velo28:001831:112011.4%59:111915:30
20th83Jack LE TISSIER GuernseyDHR.com go to site28:462130:46187.0%59:332015:52
21st99Hayden CASSIDY Herne Hill Youth CC28:081931:592113.7%1h00:072116:26
22nd79Thomas BARROWCLIFFE Summit All*Stars29:392332:20229.1%1h01:592218:18
23rd86Tom LE ROUGETEL JCAYA30:032432:29238.1%1h02:332318:52
24th291Jay ALLEN Pedalon / PPV29:322234:252516.5%1h03:582420:17
25th286Samuel CLARK 32:142634:51268.1%1h07:052523:24
26th89Jay LIRON JCAYA31:392537:272718.3%1h09:062625:25
27th84Josh LANGMEAD GVC35:402733:48245.5%1h09:292725:48

15-16 boys  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st244Daniel TULETT Hargroves Cycles / Next / Specialized / Trant19:46120:0511.6%39:511-
2nd215Chris ROTHWELL Swindon Cycles Race Academy19:49220:5825.8%40:47256s
3rd221Joshua HOOPER Primera / UK Biking20:32321:3735.3%42:0932:18
4th223Patrick CHRISTOPHER VC1020:59422:1746.2%43:1643:25
5th284Sam SHEPHERD Primera Sports21:02522:5178.6%43:5454:03
6th220Toby MARTIN 4t+VELO-TEAMDARENTH21:32722:4365.5%44:1564:24
7th217Alex VAN KATWYK GuernseyDHR.com go to site22:001022:1951.4%44:2074:29
8th226George FINCH PMR@Toachim House21:26623:1488.4%44:4184:50
9th218Conall BROWN Hemel Hempstead CC21:49924:15911.2%46:0596:14
10th313Christopher TRY West Drayton Mountain Bike Club23:241125:21108.3%48:45108:54
11th222Will PALMER 23:251225:25118.5%48:51119:00
12th225Harry ROSE Palmer Park Velo23:291326:291212.8%49:591210:08
13th216Joseph CLARK Iteam24:371428:351316.1%53:121313:21
14th224Edward GRONBECH Oxford City Road Club21:348n/a21:3414

60+ men  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st160Ian PETHERBRIDGE Southdowns Bikes23:32124:1513.0%47:471-
2nd158Andrew ROBERTS (svet) Cotswold Veldrijden24:17225:3525.4%49:5322:06
3rd159Gary WALLBRIDGE GuernseyDHR.com go to site27:00329:2739.1%56:2838:41
4th332Steve HAMILTON 28:21431:51412.3%1h00:13412:26
5th161Paul LARBY 1st gear cycles43:04555:15528.3%1h38:20550:33

Fun men  Lap chart Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st321Andrew DENT 25:16125:1810.1%50:351-
2nd38James CHANT OFFCAMBER25:22227:3028.4%52:5322:18
3rd357Rupert TAYLOR 26:09327:5336.6%54:0333:28
4th41Thomas JOHNSON 27:16429:2567.9%56:4246:07
5th343Ben MARVIN 27:49629:0654.6%56:5556:20
6th346Martin CHUTER 28:02829:0443.7%57:0666:31
7th351William EASEY CPQ27:55729:3275.8%57:2876:53
8th341Douglas CORBETT (1) 28:15929:3274.5%57:4787:12
9th37Jordan ATKINSON Bedgebury / MHR27:39531:191013.3%58:5898:23
10th39John NEWPORT Mountain Trax28:251030:4998.4%59:14108:39
11th36Mike PHILLIPS (fun) 30:181133:471311.5%1h04:051113:30
12th43Andy GROVE 31:081333:05126.3%1h04:141213:39
13th295Steve WARD (mas) 33:001532:19112.1%1h05:191314:44
14th310Paul MORTIMER 31:181434:08149.1%1h05:261414:51
15th40Matthew O'HARE Kestrel Racing31:041234:371511.4%1h05:411515:06
16th311Paul BARRETT (vet) 39:151747:471621.7%1h27:031636:28
17th239David STAIN Cycle Guides34:1916n/a34:1917

U13 boys  Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st168Elliot PHILPOTT 25:101-
2nd255Matthew HUTT 25:182 8s
3rd308Bradley KING Beeline Bicycles28:0932:59
4th170Malo MONPETIT-LE BRUN JCAYA28:2943:19
5th246Jamie WALKER (yth) Sutton CC29:1854:08
6th251Jack LEAR Bedgebury Boars29:2964:19
7th242Sebastian REVELL 30:2975:19
8th172Cole GRAHAM JCAYA31:1586:05
9th169Charles ROLLINS Summit All*Stars32:2997:19
10th171Luke ASHWOOD De Ver Cycles / Sutton CC32:50107:40
11th227Thomas WADSWORTH Beeline Bicycles33:01117:51
12th167Euan MACLEOD AW Cycles.co.uk go to site33:08127:58
13th269Sam MCGHEE Sutton CC36:231311:13
14th166Joe LE CHEMINANT GuernseyDHR.com go to site36:381411:28

U11 boys  Lap chart Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st163Connor GREENWOOD Cycleguides.co.uk go to site3:0912:5413:0312:5928.6%12:061-
2nd253Patrick LEAR Bedgebury Boars3:1132:5413:0542:5619.8%12:082 2s
3rd301Shrish BAKRANIA Team Darenth3:1452:5633:0313:00310.2%12:133 7s
4th237Reuben TALENT 3:1563:0343:0433:0746.6%12:29423s
5th305Gus MEADOWELL BOURNEMOUTH JUBILEE3:2093:1253:0543:0858.1%12:47541s
6th234Daniel BUTLER Cycology Bikes3:1023:1563:2773:1978.9%13:1261:06
7th243Kai LLOYD J R Bikes / Slipstreamers3:1563:2283:2263:1364.7%13:1471:08
8th277Hayden GRAY 3:1343:30113:2773:24108.8%13:3581:29
9th280Benjamin FLATAU Charlotteville Rascals3:27113:2173:28103:1974.5%13:3691:30
10th264Nathan CRACKNELL Pedal On3:1983:2893:2773:2294.5%13:38101:32
11th300Alex GLAYSHER Sutton CC3:25103:32123:31113:33113.9%14:03111:57
12th281Mason JOHNSON-STENNING Team Darenth3:29123:29103:34123:43126.7%14:17122:11

U9 boys  Lap chart Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st235Ben COPPOLA Four4th2:5413:0315.2%5:581-
2nd278Rohan GRAY 3:0323:26512.6%6:29231s
3rd238Sam TALENT 3:1133:2547.3%6:37339s
4th275Ben DONALD (yth) Summit MTB3:2043:2221.0%6:42444s
5th232Riley-Ray SANDFORD 3:2753:3764.8%7:0551:07
6th266Thomas CRACKNELL Pedal On3:5183:24313.2%7:1561:17
7th282William FLATAU Charlotteville Rascals3:4863:5070.9%7:3971:41
8th307Jude MCGREEVY Team Darenth3:5073:56102.6%7:4781:49
9th268Tom NEWALL VC Meudon4:0593:5484.7%7:5992:01
10th287Alix BARTHELEMY HHYCC4:19114:07114.9%8:26102:28
11th236Finn TALENT 4:18104:19120.4%8:38112:40
12th175Edward CHARLES (yth) Charlotteville CC4:47123:55922.1%8:42122:44
13th274Peter DONALD Summit MTB5:02144:40137.9%9:42133:44
14th260Adam JONES (juv) Jones Racing5:07154:50145.9%9:58144:00
15th176Leo ROBERTS 4:59135:02151.0%10:02154:04
16th245Jay LLOYD Slipstreamers5:14165:03163.6%10:18164:20
17th250Morgan SANDFORD 5:55175:44183.2%11:39175:41
18th241Luke ONSLOW Pedal On6:05185:34179.3%11:40185:42

 

 

Elite women  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st15Catriona ROSS Beyond MTB / Specialized / WDMBC23:34124:12124:46124:4915.3%1h37:231-
2nd16Natasha BARRY Saddle Skedaddle24:07225:33325:55325:1727.5%1h40:5423:31
3rd252Stephania MAGRI GB Cycles.co.uk go to site24:46425:01225:36225:3633.4%1h41:0133:38
4th18Anna CIPULLO Orbital Racing Collective24:38326:13426:19427:28511.5%1h44:3947:16
5th14Heidi GOULD Marin Bikes25:24526:52527:35628:06610.6%1h47:59510:36
6th19Agata TAMULEWICZ-DOWNEY Orbital Racing Collective26:14627:22627:30527:1844.8%1h48:25611:02
7th312Sophie MOORE Dulwich Paragon27:20728:49728:41728:4475.4%1h53:34716:11

Expert women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st17Flo DANNAH strada24:22126:00126:52110.3%1h17:151-
2nd20Helen CLAYTON Lichfield City CC / Zipvit25:31227:17227:2627.5%1h20:1523:00
3rd304Jenny THOMSON Mountain Trax26:32327:41327:3234.3%1h21:4634:31
4th319Nicola HEATH Dirt Divas27:30428:47429:0745.9%1h25:2548:10

17-18 girls

1 competitor found

40-49 women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st179Clare SMITH Cotswold Veldrijden26:07126:33127:0914.0%1h19:501-
2nd178Sarah CHATWIN WightlinkLCM27:24228:48228:4425.1%1h24:5825:08
3rd177Helene MONPETIT-LE BRUN CCC31:13431:41430:3133.8%1h33:26313:36
4th180Nikki SAMWAYS Bournemouth Jubilee Wheelers28:16329:51339:55441.2%1h38:04418:14

Open women

1 competitor found

15-16 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st214Emily WADSWORTH Beeline Bicycles RT24:47123:5113.9%48:391-
2nd213Hannah ENGLISH GuernseyDHR.com go to site24:48224:5520.5%49:4421:05
3rd212Emma MCGINLEY JCAYA29:56331:4936.3%1h01:46313:07
4th283Tyler JOHNSON-STENNING Team Darenth45:03452:33416.6%1h37:36448:57

50+ women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st230Viv HAZELTON Mountain Trax27:19127:2710.5%54:471-
2nd44Carol TILLEY Ridebike.co.uk go to site / The Training Room31:26231:4721.1%1h03:1328:26
3rd45Maggie MAUNDRELL 32:03333:0533.2%1h05:09310:22
4th320Ros HARPER Dirt Divas32:50437:51415.3%1h10:41415:54

U13 girls  Finish spread

8 competitors found

13-14 girls  Finish spread

7 competitors found

Fun women

1 competitor found

U11 girls  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st257Emily HUTT 2:5313:1113:0913:14112.1%12:281-
2nd162Lucy ALLSOP Summit All*Stars3:0723:3423:3723:41218.2%14:0121:33
3rd262Polly VIRGOE 4:1834:4034:5934:55315.9%18:5336:25

U9 girls  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st173Gracie FOX Frog Bikes4:1614:2633.9%8:431-
2nd258Elise HAWKINS AW Cycles.co.uk go to site / PPV4:5554:03221.4%8:59216s
3rd298Tulsi BAKRANIA Team Darenth4:5234:2849.0%9:20337s
4th263Elsa VIRGOE 4:5124:4851.0%9:39456s
5th174Nicole ROBERTS 4:5445:0463.4%9:5951:16
6th233Sophie BUTLER 5:1965:2070.3%10:3961:56
7th247Katie ALLSOP Summit MTB10:1483:381181.7%13:5275:09
8th296Lizzy WARD 7:4677:2285.4%15:0986:26
Chat with us