withWorldwide MTB race results and photo archive

2014 Midlands XC round 6 at Wyre Forest

Results (110)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=298WierForest0…

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st454Steven JAMES Hargroves Cycles / Ridley19:00119:51220:16220:07121:09211.3%1h40:261-
2nd4Alexander WELBURN Torq Performance19:15219:37120:15120:39220:5118.3%1h40:39213s
3rd475David BESKEEN www.psyclewerx.co.uk go to site19:33421:35522:08322:05322:00313.2%1h47:2336:57
4th388Daniel BLACKWELL 20:34621:27422:23422:26422:41410.3%1h49:3249:06
5th169Richard JONES (elt) 19:35522:36625:57532.5%1h08:085
6th71Giles DRAKE Leisure Lakes19:17321:0339.2%40:206

Expert men  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st439Matthew HILL (sen) Primera / UK-Biking20:48123:25223:22223:33113.2%1h31:091-
2nd411Graham WADSWORTH BW Cycling / USN22:05322:25122:49124:0228.8%1h31:23214s
3rd466Bruce DALTON The Kinesis Morvelo Project21:22223:26325:05424:39417.4%1h34:3333:24
4th419Andrew MAGNIER Velosure Giordana22:49623:45424:48324:2738.7%1h35:5144:42
5th473Chris BAILEY (elt) 22:08423:46525:21626:03617.7%1h37:1956:10
6th476Scott O'NEILL-GWILLIAMS Stourbridge Velo23:25726:01726:01725:43511.1%1h41:12610:03
7th267Nick MORRIS Clee Cycles / KCNC22:13524:54625:17529:15731.7%1h41:40710:31
8th472Henry BEAUMONT Corridori Cycles25:54828:49830:25831:49822.8%1h56:59825:50

Sport men  Lap chart Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st98John JOHNSTON 21:56223:13224:04124:37112.2%1h33:511-
2nd297Tom CREBER Malvern cycle sport23:01424:37424:50225:24210.4%1h37:5424:03
3rd470Ben PIRINGER 22:44324:19325:27425:56414.1%1h38:2734:36
4th458Paul ASTON Leisure Lakes23:26624:40524:50225:3339.0%1h38:3144:40
5th474Matthew O'TOOLE Malvern cycle sport23:14525:04626:39529:30827.0%1h44:29510:38
6th253Lee WEST 24:15726:04727:45729:07620.1%1h47:12613:21
7th408George PENNELL SteveCyclesNantwich.co.uk go to site25:40927:31927:54828:14510.0%1h49:21715:30
8th380Thomas FRATER 26:121027:541027:43629:11711.4%1h51:01817:10
9th404Gareth VICKERS 25:28827:27829:14930:001017.8%1h52:11918:20
10th127Martyn VICKERS 28:501428:061129:221029:4996.1%1h56:081022:17
11th471Chris CORBETT (xc) Revolutions Racing26:581228:581330:061230:441114.0%1h56:471122:56
12th467Chris GREGORY (1) HAIBIKE / IMP Sport / Naked Biked27:181330:471429:561134:041224.8%2h02:071228:16
13th440Matthew ROONEY 26:331128:531233:071336:421338.2%2h05:171331:26
14th438Matt BOWKER Stourbridge CC30:341535:101534:541415.0%1h40:3814
15th415Jared LINDEN RDFCC20:57121:4413.7%42:4115

17-18 boys  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st51David CREBER BACK ON TRACK BIKES / Malvern cycle sport20:03121:23122:37122:35112.8%1h26:391-
2nd460Arthur GREEN Clee Cycles20:03122:09224:54324:47324.2%1h31:5425:15
3rd394Joshua BROOKS Malvern cycle sport22:02324:41324:02224:45212.3%1h35:3238:53
4th244James PRITCHARD (exp) 23:01525:41525:19426:40415.9%1h40:42414:03
5th469Chris WELBURN Lichfield CC22:20425:36427:16531:22540.4%1h46:35519:56
6th442Matthew YAPP 25:27629:10633:24639:40655.9%2h07:42641:03
7th222Charlie TOOGOOD 29:35834:20746:50758.3%1h50:457
8th320Ross MARRIOTT HAIBIKE / Impsport RT / Nakedbikes26:07739:52852.6%1h05:598

30-39 men  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st117Lee SHUNBURNE Fossa Racing21:19222:07122:21122:5827.7%1h28:461-
2nd44Christian AUCOTE Chris King / Kenda / Lake / lake - Yeti / Lloyds Cycles21:09122:17222:50222:4318.0%1h29:00214s
3rd445Ryan MILNE Malvern cycle sport21:27322:38323:15324:05312.3%1h31:2832:42
4th429Matthew GREENSILL 22:47623:41524:15424:2847.4%1h35:1246:26
5th172Rob GRIMES Pete Yates Cycles21:48423:36424:31525:56619.0%1h35:5357:07
6th333Ben EEDY Team Empella23:03824:37724:51625:39511.3%1h38:1269:26
7th188Steve CHAPMAN (mas) Clee Cycles KCNC / High522:11523:59625:01727:11822.5%1h38:2379:37
8th145Nigel MARTIN Leisure Lakes22:59724:40825:42826:23714.8%1h39:46811:00

40-49 men  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st208Andy JONES (vet) Clee Cycles21:27222:23322:20121:5114.4%1h28:031-
2nd141Nicholas POPHAM Naked Bikes Hai-Bikes Imp Sport -21:25122:09222:29322:3925.8%1h28:44241s
3rd119Lloyd BETTLES Clee Cycles KCNC21:48421:59122:23223:1036.3%1h29:2131:18
4th447Steve LARGE 21:29322:46423:25424:48515.4%1h32:2944:26
5th463Paul ROLLASON Lichfield CCC / Zipvit23:07523:37525:03626:03612.7%1h37:5259:49
6th386Philip BROMWICH 24:53824:48624:22524:3942.1%1h38:42610:39
7th455Graeme ROLINSON 23:31625:38725:53726:21712.0%1h41:25713:22
8th1Adam RILEY (vet) Bikeworks26:41928:03928:19830:09813.0%1h53:12825:09
9th435Lucy ROGERS 24:05727:46828:33918.5%1h20:249
10th459Christopher HEADLEY 27:0510n/a27:0510

50+ men  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st159Peter BUSBY Team Jewson Polypipe MI racing23:00123:38124:07125:21110.2%1h36:071-
2nd41Christopher ROWE Team Zenith Buzz Cycles24:59324:25224:44225:3124.5%1h39:4123:34
3rd250Karl CLAY 24:50224:29325:24425:3334.4%1h40:1734:10
4th146Nigel MOORE Grimey Lymies / Swinnerton Cycles25:44624:40424:47326:0655.8%1h41:1845:11
5th158Peter BROMWICH 25:43526:11525:34525:4542.4%1h43:1457:07
6th187Stephen CLAYTON Lichfield City CC / Zipvit Sport25:09426:37625:40626:5266.8%1h44:2068:13
7th412Robert BURNS Islabikes27:15728:22728:41730:18711.2%1h54:38718:31
8th368Peter VARIAN 33:20834:28837:10811.5%1h44:588

Open men  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st468Ralph TOWNSON Malvern Cyclesport23:56126:10126:19110.0%1h16:261-
2nd406Tom HARNDEN Malvern cycle sport24:47227:56229:48220.2%1h22:3226:06
3rd437Matthew BAILEY (sen) Team Jungle Racing25:42328:10329:57316.5%1h23:5137:25
4th461Steven HIATT Run and Ride27:23629:22430:36411.7%1h27:22410:56
5th462Dave HIATT Run and Ride26:37429:40533:37526.3%1h29:55513:29
6th399David BALL Team Jungle Racing28:32832:25635:24624.1%1h36:22619:56
7th56David STALEY Run and Ride27:16534:25735:34730.4%1h37:16720:50
8th477George APPLEBY 27:57744:42859.9%1h12:398

15-16 boys  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st407Ross HARNDEN Malvern cycle sport20:12121:25122:0919.7%1h03:481-
2nd339Nathan RIGBY-HOWARD Malvern cycle sport21:05222:40223:49213.0%1h07:3523:47
3rd432Jake BECKETT Step-Out Cycling Academy1h23:51357:07346.8%2h20:583

Go Race men  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st414Jez STEPHENSON Overspoke / Wild Boars26:48127:5814.4%54:461-
2nd334Chris EDWARDS (fun) 26:55228:5327.3%55:4921:03
3rd383Chris WHITTALL 28:15429:1933.8%57:3432:48
4th403Elliott GREY Bewdley outdoors27:33331:10713.1%58:4343:57
5th434Lee JESIC 29:46929:4240.2%59:2954:43
6th464Harvey STOUGT MudMonkiesOverspoke28:52531:0967.9%1h00:0265:16
7th443Peter WHITTALL 29:36830:5054.2%1h00:2775:41
8th345Chris TAPPENDEN 29:12731:1587.0%1h00:2785:41
9th436Mark BISSETT Bewdley outdoors31:171033:3997.6%1h04:56910:10
10th441Matt WELSH 33:121137:031011.6%1h10:151015:29
11th465Isaac NEWMAN MudMonkiesOverspokes28:54647:461165.3%1h16:401121:54

13-14 boys  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st23Ben HEALY (jun) 21:39122:3914.6%44:191-
2nd452Harvey ROLLASON Lichfield CCC / Zipvit22:35224:3328.7%47:0822:49
3rd385Louis BROOKS Malvern cycle sport22:58325:25310.7%48:2334:04
4th66Ewan JONES (1) Lichfield CCC / Zipvit33:18435:0445.3%1h08:23424:04
5th405Joshua HUBBLE Halesowen A&CC38:52541:0665.7%1h19:59535:40
6th450Carl WYMAN Step-Out Cycling Academy1h00:36639:46552.4%1h40:23656:04
7th451Callum WHYTE Step-Out Cycling Academy1h19:0771h00:03731.8%2h19:1171h34:52

U10 boys  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st699Robert HARNDEN Malvern cycle sport3:2023:55117.5%7:151-
2nd697Sullivan BERRY RRPCC3:1913:57219.1%7:162 1s
3rd680Luke HARRIS Halesowen Athletics & Cycling Club4:0135:06327.0%9:0731:52

U13 boys  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st695Simon WYTHE Halesowen CC2:5613:48229.5%6:441-
2nd698Jayden RANDELL 3:1123:34112.0%6:452 1s
3rd693Joshua PELL Halesowen CC3:3434:18320.6%7:5231:08

 

 

Elite women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st142Nicky HEALY Mammoth Lifestyle Racing Team22:13123:31124:14124:47111.6%1h34:461-
2nd206Joanne CLAY 22:47224:19225:19226:08214.7%1h38:3323:47
3rd456Rebecca PREECE Contessa Scott Syncros22:59325:23327:11329:42429.2%1h45:16310:30
4th453Ruby MILLER Torq Performance24:07426:24427:42428:07316.6%1h46:21411:35

17-18 girls

1 competitor found

Expert women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st185Sophie FENNELL MCS27:11129:08129:4919.7%1h26:101-
2nd240Hollie BETTLES AJ Cycles39:462n/a39:462

50+ women

1 competitor found

Go Race women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st199Vikki JONES Bikeworks32:42135:1617.8%1h07:581-
2nd446Sadie ALDRIDGE Overspoke Bikes46:47248:3123.7%1h35:19227:21

13-14 girls

1 competitor found

U13 girls

1 competitor found

Chat with us