0Basket

2015 NW Cup round 4 at Mt Hood, OR

Results (164)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st1Luke STROBEL Issaquah, WAEvil Bikes3:45.041-
2nd5Matt ORLANDO Gig Harbor, WAgravity / Transition Bikes3:48.2723.23s
3rd64Kent BILLINGSLEY Whitefish, MTMissoula Bike Sou / Whitefish Bike Park3:48.5933.55s
4th19Nate FURBEE Los Osos, CAE13 / Team Furbee3:50.9845.94s
5th2Charlie SPONSEL Lake Oswego, ORgravity3:52.6057.56s
6th4Jake GROB Renton, WAgravity / Transition Bikes3:53.0568.01s
7th707Robert STENSON Shoreline, WABikesale.com go to site / Dainese / Pivot3:54.2479.20s
8th63Andrew FLASCHENRIEM Whitefish, MTCanfield Brothers / Flathead Cycling3:58.04813.00s
9th746Todd RENWICK Santa Cruz, CA3:59.19914.15s
10th220Kole WETHERELL Snoqualmie, WAButchrd / Hi-5 / Transition Bikes4:01.431016.39s
11th645Jared HOBBS Portland, ORFox / Oakley / River City Bicycles4:01.841116.80s
12th243Tyler GILSDORF Bothell, WADHZ Racing4:02.571217.53s
13th450Spencer BURBACK Boring, ORKona / Santiam Bikes4:02.981317.94s
14th602Lucas CHALCRAFT Renton, WAG.H.Y Bikes / Ride Gravity / Rotec Cycles4:05.011419.97s
15th299Rhys EWING Eugene, ORDeity4:06.841521.80s
16th90Eben KIEHL Seattle, WA4:07.241622.20s
17th65Kasper DEAN Olympia, WABell Helmets / Giro / gravity4:07.551722.51s
18th67Gabe STARKE Bow, WAKona4:16.191831.15s
19th726Caleb DOANE Grants Pass, ORUnreal Cycles4:23.881938.84s
20th55Alec WATTS Camas, WAPBR / Steamline Bikes4:33.622048.58s
21st390Trevor ALTIZER Kirkland, WA100% / ATLAS / One Industries4:39.962154.92s
22nd742Phillip KMETZ Keene, NHCane Creek / Danny's Cycles / Deity6:16.46222:31.42
60Corey CRAIG Sherwood, ORBell Helmets / H15 Bikes / RoyalDNF
640Nikolas CLARKE Redmond, WABikesale.com go to site / PivotDNF
745Keith THOMPSON Issaquah, WADNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st142David KAHN Putnam Valley, NYDanny's Cycles4:07.271-
2nd546Jason EISWALD Bellingham, WAANVL / Tim's Bike Shop4:07.5020.23s
3rd162Austin LANCASTER (cat1) Centeral Point, OR4:12.8335.56s
4th125Josh GIBB Redmond, WAIntense Palmer Project4:13.8046.53s
5th172Joseph RAGER II Amboy, WASingle Track Minds4:14.0156.74s
6th195Cole TOWNSEND Mukilteo, WATigata4:19.63612.36s
7th246Benjamin VAN VEEN Bellingham, WADisidual / Fanatik Bike Co. / Norco / Race Face4:21.04713.77s
8th134Bailey VILLALOVOS Federal Way, WAMonster / Tigata4:23.01815.74s
9th141Damon SEDIVY Kalispell, MTDeity / Knolly Bikes4:25.20917.93s
10th152Sylas LINNEMANN Issaquah, WAJr Progression Racing4:33.151025.88s
11th261Ian ROBINSON Auburn, WATigata4:45.751138.48s
12th161Sam STEVENSON Port Angeles, WABike Garage / NW Cup5:53.63121:46.36
253Eli MURPHY North Bend, WARogression RacingDNS

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st665Kody CLARKE Duvall, WAAll Out Racing4:02.001-
2nd318Kris CHRISTENSEN Kirkland, WAMojo Wheels4:05.0423.04s
3rd215Nate CHEYNE Leavenworth, WADas Rad Haus / Vitalire4:05.7433.74s
4th177Alex WYNAKOS Monroe, WAAll Out Racing4:11.2249.22s
5th573Eric MEZA Portland, ORCamas Bikes / Fly / Norco4:12.54510.54s
6th348Steven SIMPSON Sumuer, WA4:13.12611.12s
7th488Forrest TAYLOR Spokane, WABike Hub4:16.06714.06s
8th192Wood SKINNER Hermiston, ORTim's Bike Shop4:16.63814.63s
9th761Rowan BATEMAN Portland, ORCyclepath PDX4:19.52917.52s
10th429Brian DAVISON Bellingham, WA4:21.401019.40s
11th154Chris SANCHEZ Camas, OR4:22.011120.01s
12th580Alex William FLOYD Tacoma, WA4:27.261225.26s
13th568Michael KLENZ Hillsboro, OR4:27.501325.50s
14th306Steve TAUSCHECK Anacortes, WA4:35.591433.59s
15th747Zachary HUTELIN Plamlala, FL4:35.741533.74s
16th633Jeremy FETSKO Maple Valley, WAKnolly Bikes4:48.371646.37s
17th736James ROBERTS Portland, OR4:52.671750.67s
18th566Anthony MARSIANO Renton, WA661 / Canfield Brothers / GHY5:00.231858.23s
435Jesse RANSAVAGE Seattle, WAWhiskey Throttle RacingDNF

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st637Patrick FUNK Portland, ORFat Tire Farm4:12.521-
2nd317Andrew FRINK Redmond, WAMojo Wheels4:18.8626.34s
3rd287Carlisle DANIEL Portland, ORiXS / Kona / Santiam Bikes / Smith4:21.7339.21s
4th713Barry LUNDEN Spokane, WABike Hub / Merican Radness4:54.34441.82s
5th309Andrew CLAIBORNE Oly, WA4:56.85544.33s
6th519Jeremy DIRK Sandy, OR10 barrel brewing / Hi-55:02.18649.66s
7th325Paul SCHMIERER Poulsbo, WAGreenline Six5:32.6371:20.11

Cat 1: 40+ men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st103Brad DELZER Gresham, ORShiloh Bike Repair4:16.161-
2nd646Brad WATT Cprnelius, OR4:25.7229.56s
3rd399Kris MELTON Leavenworth, WA4:47.69331.53s
4th144Steve KAHN Putnam Valley, NYDanny's Cycles4:52.15435.99s
5th371Ralph HAVENS Seattle, WAKnolly Bikes5:10.21554.05s
6th749Jason GIBB Redmond, WADVO Suspension / GHY / gravity5:12.32656.16s

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st278Ethan LIEB Bellevue, WAJr Progression Racing5:15.141-
2nd609Declan ERVIN Bellevue, WA5:18.8823.74s
3rd132Jack RYAN Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Jr Progression Racing5:53.36338.22s
4th367Ezra NORTHERN Port Angeles, WANW Cup6:16.6741:01.53
5th709Maximus FRAY Vancouver, WATbr6:57.6851:42.54
6th743Sebastian ROTHGEB Vancouver, WA9:19.1564:04.01

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st531Sebastian BELKIN Bainbridge, WA4:51.761-
2nd282Andrew GORE Amboy, WASingle Track Minds / Transition Bikes4:59.9828.22s
3rd626Peter BUCKLEY Monroe, WAAll Out Racing5:01.3639.60s
4th528Jake BASSETT (u40) Wenatchee, WAArlberg Sports5:05.52413.76s
5th741Louis DIOMEDE Putnam Valley, NYDanny's Cycles5:10.69518.93s
6th361Stephen MATTHES Bellingham, WAFanatik Bike Co.5:15.12623.36s
7th204Ruandy ALBISUREZ Vancouver, WAGravity Cartel / Hi-5 Bikes5:15.63723.87s
8th551Nick FASANO Sammamish, WAATLAS / Intense / Spy5:16.61824.85s
9th169Steven STILES Camas, WASingle Track Minds / Transition Bikes5:21.40929.64s
10th358Jacob GERVAIS Bellingham, WAFanatik Bike Co.5:22.741030.98s
11th534Lukas MCWILLIAM Bainbridge, WA5:47.031155.27s
12th119Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWest Coast Racing5:48.011256.25s
13th744Sam SUMMERS Columbia Falls, MT6:11.82131:20.06
14th188Quinlan JORDAN Spokane, WA6:11.94141:20.18
15th509Adam SIMPSON Port Orchard, WA6:14.45151:22.69
16th535Sebastian HAYMAN Bainbridge, WA6:20.39161:28.63
17th542Pierce KLINKE Sammamish, WA21:38.341716:46.58
248Dominick VAN VEEN Bellingham, WADNF

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st334Riley DOYLE Anchorage, AK4:38.861-
2nd545Jordan WATTS Livingston, MTTimber Trails The Outdoor Company4:40.2821.42s
3rd454Rye LIVINGSTON Corvallis, OR4:49.21310.35s
4th530Bryan MITCHELL Cashmere, WAArlberg Sports4:54.48415.62s
5th622Nick LOCKE Brash Prairie, WA4:57.80518.94s
6th333Zach FRASER Mill Creek, WAFSA / gravity / ODS5:05.42626.56s
7th588Yannick METS Redmond, WA5:07.92729.06s
8th497Brendan BOYER Bellingham, WAClub Roost5:09.69830.83s
9th684Tyler BOOTH Bellingham, WAAll Out Racing / Canfield Brothers / DVO Suspension5:25.69946.83s
10th752Eric STEWART Olathe, KS5:51.49101:12.63
11th349Michael HOWE Bellingham, WA5:56.92111:18.06
12th506Conor MURNANE Olalla, WA6:16.48121:37.62
13th673Nicholas OMTA Bellingham, WAClub Roost6:36.46131:57.60
755Kevin MURPHY Palmer, AKAlyeska Resort / Backcountry Bike&SkiDNF
703Tyler BRUNELLE Gresham, ORDNF
719Joel MATTECHECK Portland, ORSarah MattechecleDNF
659Rylan HERDT Cheney, WADNF
801Caleb FRY Portland, ORDNS

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st748Justin FRAGA Portland, OR4:57.971-
2nd603Jesse MURDOCK Vancouver, WAHi-5 Bikes5:00.7322.76s
3rd323Phil LEWIS Wenatchee, WAFullCircleCycle5:02.3634.39s
4th525Chris SHALBOT Seattle, WA5:08.36410.39s
5th211Aaron BUCK Rochester, WANW Cup5:17.93519.96s
6th422Brian GISLE Lake Stevens, WA5:21.09623.12s
7th540Todd HUHMAN Bothell, WA5:41.31743.34s
8th460Maxwell MERKLE Portland, ORRuckus Test Team5:44.12846.15s
9th471Don MACY Moscow, ID5:58.8291:00.85
623Roger MURPHY Portland, ORWALKEN ENDURODNS

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st567Peter GOULD Monmouth, ORBlack Box / Santiam Bikes5:01.571-
2nd739Jason FRANZ Silverton, ORFall Line Bikes / Fly5:08.7527.18s
3rd800Chris PAGE Brightwood, OR5:16.99315.42s
4th756Tom LEHMANN Good River, OR5:45.43443.86s
5th247Tom VAN VEEN Bellingham, WA5:50.13548.56s
6th201Marc GAROUTTE Auburn, WAEpic Racing5:53.95652.38s
727Rodney HASTY Westlinn, ORTribe503.com go to siteDNF

Cat 2: 50+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st754David STILES Camas, WASingle Track Minds / Transition Bikes5:36.841-
2nd258Ian RUDD North Vancouver, BCBicycle HUB.com go to site5:40.8524.01s
3rd163Russell LANCASTER Centeral Point, OR5:41.5834.74s
4th716Rick GALE Zigzag, OR6:08.97432.13s
185Will STEVENSON (cat2) Port Angeles, WABike Garage / NW CupDNS

Cat 3: 0-14 boys  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st624Dawson YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes6:44.631-
2nd617Kai SPAFFORD Bend, ORGrandpa Rob7:00.52215.89s
3rd544Michael BUCKLEY Monroe, WAOmega Contractors Duvall7:29.27344.64s
4th740Sam KAHN Putnam Valley, NYDanny's Cycles7:32.04447.41s
5th369Talon NORTHERN Port Angeles, WANW Cup8:22.9651:38.33
6th104Braden DELZER Gresham, ORLil Shredder Bikes8:24.0261:39.39
7th251Gavin STANTON Troutdale, OR5ten / Lil Shredder Bikes / TLD8:47.2272:02.59
8th270Wyatt MCKENZIE (cat2) Clackamus, OR5ten / Deity / iXS / Lil Shredder Bikes9:43.9282:59.29

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st758Daniel JENNINGS Columbia, MO7:08.371-
2nd753Keith DEVEREUX Marysville, WASK Racing8:46.2621:37.89
3rd675Guru SUNDER Seattle, WA9:33.8032:25.43

Cat 3: 50+ men

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st759Steve KAKACECILA Marysville, WASK Racing6:15.761-

 

 

Pro women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st734Shelby REILLY Gresham, ORHi-5 / WCR4:52.641-
2nd91Kjersti CHRISTENSEN Kirkland, WAGamut / Knolly Bikes5:00.1827.54s
3rd92Karen O'CONNELL Seattle, WADirt Crops / Gregg's Cycles / Trek5:22.98330.34s

Cat 1 women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st451Kerstin HOLSTER Corvallis, OR100% / Hi-5 Bikes / Royal5:50.031-
2nd372Trish LIAU Seattle, WAKnolly Bikes5:54.1524.12s
3rd127Kaytlin MELVIN Sammamish, WABurlington Bike Park / Evil Bikes / Sombrio6:11.01320.98s
4th193Hannah JOHNSON Seattle, WA100% / Maxxis / Tigatu6:15.67425.64s
5th128Linnea ROOKE Seattle, WAMaxxis / MFR / Nuun7:20.5951:30.56

Cat 2 women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st428Alycia MAGGARD Eugene, ORPlanktown / Santiam Bikes / Smith6:32.831-
2nd307Cherish TAUSCHECK Anacortes, WAEpic Racing6:54.96222.13s
3rd517Rachel JONES Sandy, ORHi-5 Bikes7:01.97329.14s
4th751Jennifer MITCHELL Central Point, OR8:25.2141:52.38

Cat 2: 0-18 girls

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st760Katarina OWENS Lafayette, CA6:32.161-

Cat 3: 0-18 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st252Brooke ANDERSON Portland, OR10:30.691-
2nd750Bryce BASSETT Wenatchee, WA10:52.64221.95s

Cat 3: 19+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st594Laura DELONG Bremerton, WA7:24.221-
2nd273Susan WALSH Burien, WAEpic Racing7:43.44219.22s
3rd607Melissa BUCK Rochester, WANW Cup8:10.60346.38s
Chat with us