0Basket

2015 NW Cup round 5 at Stevens Pass, WA

Results (276)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st94Weston POTTER East Wenatchee, WADeity / Streamline Bike Supply3:01.761-
2nd101Demetri TRIANTAFILLOU 374963Salt Lake City, UTLaketown Bicycles / SRAM3:03.0521.29s
3rd1Luke STROBEL 181052Issaquah, WAEvil Bikes3:03.8632.10s
4th8Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WASpecialized / Stevens Pass, Gravity3:04.6442.88s
5th64Kent BILLINGSLEY 327768Missoula, MTMISSOULA BIKE SOURCE3:06.7655.00s
6th4Jake GROB 265425Renton, WAgravity / Transition Bikes3:09.7968.03s
7th55Alec WATTS Spokane, WAStreamline Bikes3:10.1778.41s
8th63Andrew FLASCHENRIEM 386205Whitefish, MTCanfield Brothers / Flathead Cycling3:14.51812.75s
9th220Kole WETHERELL 310603Snowqualmie, WAButchrd / Deity / Transition Bikes3:14.70912.94s
10th84Cameron HOEFER Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot3:15.511013.75s
11th602Lucas CHALCRAFT 368537Renton, WAGHY / Ride Gravity / Rotec Cycles3:15.671113.91s
12th640Nikolas CLARKE Redmond, WABikesale.com go to site / Pivot3:16.771215.01s
13th90Eben KIEHL 287787Seattle, WA3:17.451315.69s
14th65Kasper DEAN 403318Olympia, WABell Helmets / Giro / gravity3:18.201416.44s
15th299Rhys EWING 286964Ashland, ORDeity3:21.111519.35s
16th67Gabe STARKE 430893Bow, WAKona3:21.261619.50s
17th745Keith THOMPSON 35447Issaquah, WA3:23.831722.07s
18th549Luke CARROLL 408224Florence, ORNatures Quiest / Norco / Veal Bike Plus3:24.561822.80s
19th102Galen CARTER 231784Salt Lake City, UTANVL / Canyons Bike Park / Laketown Cycles / SRAM / Transition Bikes3:36.091934.33s
20th93Bryan CRUM 114586Spokane, WAFox Racing Shox / garland drinkery / LfDJ / ride509 / The Bike Hub / West Coast Racing4:10.95201:09.19
21st5Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WAGravity-Transition Racing5:56.46212:54.70
390Trevor ALTIZER 371953Kirkland, WAOne Industries 100% AtlasDNF
813Steve MEZA 94417Bothell, WAWooinville bicycleDNF
707Robert STENSON Shoreline, WA100% / Bikesale.com go to site / Dainese / PivotDNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st125Josh GIBB 375690Redmond, WAFactory Intense Palmer Development team3:13.981-
2nd546Jason EISWALD 468093Bellingham, WAANVL / Tim's Bike Shop3:14.5820.60s
3rd246Benjamin VAN VEEN 0424421Bellingham, WADisidual / Fanatik Bike Co. / Norco / Race Face / Terrain Gym3:17.6033.62s
4th134Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WAMonster / tigatu dh racing3:17.8543.87s
5th189Harry HEAD 140631Squamish, BCATLAS / Fine-Line / Gamut / Gatorade / LimeNine / Maxxis / Obsession / ODI / Ryders / Spank / TLD3:17.9753.99s
6th195Cole TOWNSEND 455129Mutileo, WATigatu3:18.8564.87s
7th196Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WATigatu3:20.2776.29s
8th172Joseph RAGER II 292284Amboy, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Spank / Transition - ANVL3:22.6688.68s
9th162Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, OR7idp / Ashland Mountain Adventures / DVO Suspension / Industry Nine / Kona / Roayal Racing / Schwalbe / Unreal Cycles3:24.49910.51s
10th152Sylas LINNEMANN 412138Issaquah, WAJr Progression Racing3:30.261016.28s
11th261Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMonster / Mountain Sports Photography / Spy3:32.481118.50s
12th161Sam STEVENSON 428861Port Angeles, WABike Garage / NW Cup3:52.281238.30s
13th688Caleb COOPER Truckee, CAsensus grips4:12.131358.15s

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st669Carson EISWALD 478276Bellingham, WAANVL / Tim's Bike Shop3:09.321-
2nd215Nate CHEYNE Leavenworth, WADas Rad Haus / Vitalire3:10.4521.13s
3rd435Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WAwhiskey throttle3:15.0035.68s
4th177Alex WYNAKOS 428544Monroe, WAAll Out Racing3:15.8046.48s
5th665Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing3:16.6957.37s
6th318Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:18.2168.89s
7th568Michael KLENZ Hillsboro, OR3:19.40710.08s
8th348Steven SIMPSON Sumner, WA3:20.98811.66s
9th429Brian DAVISON 379122Bellingham, WA3:21.22911.90s
10th340Brian PIPER 201904Seattle, WA3:23.391014.07s
11th192Wood SKINNER Hermiston, WACove / Gravity Cartel3:24.211114.89s
12th154Chris SANCHEZ Camas, WADad and Mom3:25.431216.11s
13th488Forrest TAYLOR Spokane, WABike Hub3:25.961316.64s
14th793Anthony WILLIAMS 375625Spokane, WAWest Coast Racing3:26.381417.06s
15th306Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WA3:26.871517.55s
16th492Nicholas FREEDMAN 295461Seattle, WAClub Roost / NickF Enterprizes / Recycled Cycles / Skalpem Design / Woodinville Bikes3:26.971617.65s
17th580Alex William FLOYD 289645Spokane, WAwhiskey throttle3:27.101717.78s
18th809Dylan BIBBINS Bothell, WAEvil Bikes3:27.811818.49s
19th432Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WAGRC3:33.581924.26s
20th566Anthony MARSIANO 401395Renton, WAATLAS / Canfield Brothers / Gity Bikes / Ogio3:42.782033.46s
21st676Alex ELEY 289633Tacoma, WAWhiskey Throttle Racing4:10.36211:01.04

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st493Scott KEMP 191554Shoreline, WAgravity3:15.831-
2nd292Justin FERNANDES 231699Hood River, OR7idp / Banshee / Fox / Hi-5 Bikes / Industry Nine / Race Face / Royal3:20.1324.30s
3rd637Patrick FUNK 230741Portland, OR3:23.3037.47s
4th317Andrew FRINK 244580Redmond, WAMojo Wheels3:26.18410.35s
5th293Andrew KNOTT 312446Enumclaw, WACenter Cycle3:28.13512.30s
6th309Andrew CLAIBORNE 428991Olympia, WAGreenline Six3:30.02614.19s
7th322Mike BRAWLEY Leavenworth, WAKAVU, Trailwiki.org go to site3:32.92717.09s
8th799Chris CANFIELD 172199Bellingham, WACanfield Brothers3:37.73821.90s
9th519Jeremy DIRK 304757Sandy, ORHi-5 Bikes3:45.04929.21s
10th713Barry LUNDEN 268173Spokane, WABike Hub / Merican Radness3:48.291032.46s
11th171Joseph RAGER 277946Amboy, WASingletrack Mind - Transition - Royal3:49.771133.94s
12th325Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!3:49.821233.99s
13th335Jess KIEFFER 100850Puyalup, WAPsycho Evs4:19.39131:03.56

Cat 1: 40+ men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st103Brad DELZER 137087Gresham, ORShilott Bike Repair3:24.361-
2nd105Bryan CONNOLLY 85868Kent, WAButchrd / DVO Suspension / Specialized3:24.8820.52s
3rd399Kris MELTON Leavenworth, WA3:25.0830.72s
4th274Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WA3:35.08410.72s
5th646Brad WATT 199561Cornelius, OR3:36.33511.97s
6th466Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWest Coast Racing3:36.67612.31s
7th371Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Knation3:39.86715.50s
749Jason GIBB 288609Redmond, WADVO Suspension / GHY / gravityDNF

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st609Declan ERVIN Bellevue, WA3:34.031-
2nd278Ethan LIEB 460616Bellevue, WA7idp / Deity / Fanatik Bike Co. / Jr Progression Racing / Maxxis / TLD3:34.3820.35s
3rd805Matthew STERLING San Jose, CA3:40.3836.35s
4th326Chris WHARTON 473475Sammamish, WAMt. Si Racing3:47.01412.98s
5th132Jack RYAN 431365Bellingham, WAJr Progression Racing3:57.83523.80s
6th367Ezra NORTHERN Port Angeles, WANW Cup4:02.28628.25s
7th235Louie BLAIR 474255North Bend, WAMt Si MTB4:09.46735.43s
8th310Andre STROM 316444Whitefish, MTGreat Northern Cycle4:11.72837.69s
9th722Max SUFFIN Vancouver, WA5ten / Burlington Bike Park / Lumberyard4:12.08938.05s
10th576Morris VASSER Seattle, WA4:16.631042.60s
11th683Dean SHAW Ketchum, ID6:50.99113:16.96

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st528Jake BASSETT (u40) 473801Wenatchee, WAArlberg Sports / Precision waterjet3:27.671-
2nd361Stephen MATTHES 432204Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:34.0526.38s
3rd626Peter BUCKLEY 432205Monroe, WAAll Out Racing3:34.6036.93s
4th806Ricky CASTRO Jr. Hollister, CA3:35.8148.14s
5th358Jacob GERVAIS 425183Bellingham, WAFanatik Bike Co. Race Team3:36.3558.68s
6th248Dominick VAN VEEN Bellingham, WA3:36.3768.70s
7th776Niko HOL Leavenworth, WADas Rad Haus3:38.41710.74s
8th783Simon KEYSER Leavenworth, WADer Sportsman3:40.43812.76s
9th551Nick FASANO 433168Sammamish, WA3:41.57913.90s
10th355Jake COON 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Gamut / Mantis United3:42.641014.97s
11th282Andrew GORE 466259Amboy, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes3:44.271116.60s
12th542Pierce KLINKE 482478Sammamish, WAATLAS / Canfield Brothers / Crank Brothers / Spy3:44.861217.19s
13th695Julien DESPLANCHES Seattle, WA3:48.741321.07s
14th169Steven STILES Camas, WASingletrack3:55.041427.37s
15th764Alex POEHLMAN Bellingham, WA3:58.001530.33s
16th797William JACOBSON North Bend, WAGravity Cartel3:59.111631.44s
17th774Christian MIDDLESTEAD Port Angeles, WADemon Dirt4:01.101733.43s
18th156Kevin SINFIELD Woodinville, WAWoodinville Bikes4:02.491834.82s
19th503Simon POTAMIA Seattle, WA4:03.031935.36s
20th204Ruandy ALBISUREZ Vancouver, WAHi-5 Bikes / iXS / Spank4:07.482039.81s
21st188Quinlan JORDAN 468989Spokane, WAKnolly Bikes4:21.902154.23s
22nd653Spencer SUMPTER Bellingham, WA4:36.33221:08.66

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st685Rowan SAUNDERS Whistler, BCSlag Clothing3:15.651-
2nd791Zack KNUDSON 466410Foresthill, CADragonOptical / OregonDirtProductions3:15.9620.31s
3rd530Bryan MITCHELL Cashmere, WAArlberg Sports3:23.5837.93s
4th333Zach FRASER Mill Creek, WAFull Speed Ahead / gravity3:24.9949.34s
5th526Tim STATON Everett, WADVO Suspension / Kona / Tim's Bike Shop3:26.91511.26s
6th545Jordan WATTS 472724Livingston, MTThe Outdoor Company / Timbur Trails3:29.12613.47s
7th454Rye LIVINGSTON Corvallis, OR3:30.26714.61s
8th400Josh ROETER Leavenworth, WA3:32.74817.09s
9th622Nick LOCKE Brush Prarie, WA3:33.18917.53s
10th700Spencer BREWER Seattle, WA3:36.011020.36s
11th508Tyler LOEBER Snohomish, WAAirborne3:37.061121.41s
12th816Damien DOUGLAS Bothell, WAShark squad3:40.331224.68s
13th430Ronald HO Vancouver, BCJohn Henry Bikes / Norco3:40.671325.02s
14th780Matt HOUSEMAN Tacoma, WA3:44.791429.14s
15th674Jonathan GLASSON Stanwood, WATim's Bike Shop3:48.901533.25s
16th703Tyler BRUNELLE Gresham, OR3:49.041633.39s
17th349Michael HOWE 392963Bellingham, WAClub Roost3:49.921734.27s
18th684Tyler BOOTH 429095Bellingham, WAAll Out Racing / Canfield Brothers / DVD Suspension3:50.371834.72s
19th497Brendan BOYER 473116Bellingham, WA3:54.811939.16s
20th480Devon SIMS Marysville, WATim's Bike Shop3:57.072041.42s
21st337Bryan KIEFFER Puyalup, WATeam Psycho3:58.322142.67s
22nd785Evan LOOK Medina, WA3:58.382242.73s
23rd541Matt GROVES 469267Port Angeles, WABike Garage4:06.032350.38s
24th620Austin LITTLEFIELD Auburn, WA4:12.652457.00s
815Cole COOK Bellingham, WADNF
686Travis POLLACK Whistler, BCSlag ClothingDNS
330Cody NORTH Bellingham, WADNS

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st804Jason PROVIS Glacier, WA3:20.041-
2nd525Chris SHALBOT Seattle, WA3:28.1328.09s
3rd323Phil LEWIS 397520Wenatchee, WACentral WA Evergreen MTB Alliance / Full circle cycle3:33.65313.61s
4th513Pete KINSEY Kennewick, WAWest Coast Racing3:36.25416.21s
5th422Brian GISLE 470412Lake Stevens, WA3:38.48518.44s
6th359Cory YALOWICKI Lynwood, WAProject 5293:39.82619.78s
7th539Mitch FALKNER 371031Camano, WA3:41.00720.96s
8th818James HIESTER Lake Stevens, WATim's Bike Shop3:41.61821.57s
9th781Hames ELLERBE Bend, OR3:42.86922.82s
10th641Stuart PERILLO Marysville, WA3:43.051023.01s
11th347Glenn WADE 474236Port Angeles, WANW Cup3:44.571124.53s
12th211Aaron BUCK 438928Rochester, WANW Cup3:45.041225.00s
13th820Steve EATON Seattle, WA3:46.101326.06s
14th339Cameron PIERCY Everett, WAGravity Components / Kona / Tim's Bike Shop3:47.661427.62s
15th208Brett PORTER 366895Camano Island, WATim's Bike Shop3:48.741528.70s
16th644Kent PERILLO 474145Marysville, WAjimmy johns3:53.241633.20s
17th540Todd HUHMAN 469074Bothell, WA3:53.281733.24s
18th771Cody BRUINSMA Lynwood, WA3:56.521836.48s
19th398Adam DAY Kirkland, WAGPR4:01.571941.53s
20th692Joseph SHEPHERD Denver, CO4:02.902042.86s
21st610Dave WISSINK Ashland, ORSlag Clothing4:04.502144.46s
22nd762Sam PHILLIPS Olynmpia, WA4:09.782249.74s
23rd225William PORTER Lynnwood, WARecycled Cycles4:12.742352.70s
24th405Jesse GRIFFEN 473545Bellingham, WA4:19.912459.87s
25th460Maxwell MERKLE 458523Portland, ORRuckus Test Team4:36.44251:16.40
458Eric VAN STEEN Mercer Isle, WADNS

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st167Darren LARSON Port Moody, BCRippers Lounge Racing3:29.841-
2nd628Kevin FOWLIE Port Moody, BCDifferent Bikes / Empirica / Race Face / Rippers Lounge Racing3:44.27214.43s
3rd336Jay NAYLOR 460963Everett, WATim's Bike Shop3:47.58317.74s
4th763Nolan BYERS Woodinville, WARecycled Cycles3:49.89420.05s
5th819Jeff JORDAN 968468Deer Park, WA3:52.41522.57s
6th801Travis BLUE Leavenworth, WAIcicle bicycle3:52.85623.01s
7th173Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds4:01.56731.72s
8th668Brian STILL 362255Renton, WA4:03.09833.25s
9th481Guy SIMS Marysville, WATim's Bike Shop4:03.16933.32s
10th201Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAAfford-A-Vet Animal Clinic / Boundary Bay / Canfield Brothers / Center Cycle / CHAIN BREW / Crank Brothers / Epic Racing / FiveTen / Pearson Chiropractic / Santa Cruz / Wolf Tooth / X-Fusion4:06.151036.31s
11th693William TRICE Seattle, WA4:11.191141.35s
12th574Jason HIESTER Everett, WATim's Bike Shop4:18.581248.74s
13th234Kelly AMSBRY Kirkland, WAEVERGREEN4:23.061353.22s
14th520Alex ALTIZER Bothell, WAEastside Exterminators4:41.42141:11.58
15th655Mike SUMPTER Bellingham, WA4:41.54151:11.70
16th777Ed ASSED 459664Post Falls, IDTwo Wheeler Dealer5:31.17162:01.33
121Mitch SCHMIDT 150667Portland, ORWest Coast RacingDNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st810Bruce BIBBINS Bothell, WA3:57.201-
2nd258Ian RUDD North Vancouver, BCBicyclehub.ca4:00.4923.29s
3rd754David STILES Camas, WAiXS / Single Track Minds / Transition Bikes4:01.1733.97s
4th163Russell LANCASTER 430641Central Point, ORUnreal Cycles4:02.7545.55s
5th555Bill KIEFFER Puyalup, WATeam Psycho4:08.74511.54s
6th694Francois DESPLANCHES Seattle, WA4:08.89611.69s
7th768Michael DUFT Kenmore, WA5:46.4071:49.20

Cat 3: 0-14 boys  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st624Dawson YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes5:36.291-
2nd575Zach COHEN Yarrow Point, WA5:50.41214.12s
3rd802Jordan NEEDHAM Moses Lake, WAViciousCycle5:50.66314.37s
4th814Nate ANDERSON Carnation, WA5:56.38420.09s
5th544Michael BUCKLEY 473755Monroe, WAOmega Contractors Duvall6:06.67530.38s
6th770Cam GIBB Redmond, WAGibb Nation6:07.52631.23s
7th369Talon NORTHERN Port Angeles, WANW Cup6:19.52743.23s
8th311Kyle STROM 430015Whitefish, MTGreat Northern Cycle6:28.90852.61s
9th672Carter RUSSELL Brier, WARussell sign co6:40.3991:04.10
10th104Braden DELZER 403733Gresham, WALil Shredder Bikes / LOD6:47.11101:10.82
11th743Sebastian ROTHGEB Vancouver, WA6:59.45111:23.16
12th775Aiden HOL Leavenworth, WADas Rad Haus7:15.43121:39.14
13th270Wyatt MCKENZIE (cat2) 472971Clackamas, ORCartel / Deity / gravity / Lil Shredder Bikes7:59.21132:22.92
14th271Max MCKENZIE Clackamas, ORDeity / gravity / Lil Shredder Bikes8:05.14142:28.85
15th811Atticus QUIST Mill Creek, WA10:04.44154:28.15

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st697Zach COOPER Fall City, WA5:26.551-
2nd691Jack MITCHELL Central Point, OR5:40.42213.87s
3rd769Alec ILSTRUP Redmond, WAHoney Stinger / Incase / Spy / Straitline Components5:47.48320.93s
4th803Shawn NEEDHAM Jr. Moses Lake, WAViciousCycle6:25.55459.00s
696Jacob COOPER Fall City, WAProject 529 LegionDNS

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st782Andrew MCGETTIGAN Bend, OR5:26.401-
2nd772Michael WHITLEY Puyallup, WA5:37.58211.18s
3rd779Rich LEWMAN Bend, OR5:41.29314.89s
4th773Stephen WHITLEY Puyallup, WA5:42.01415.61s
5th677Erik ZOBA Woodinvile, WA5:49.81523.41s
6th679Mitchell KLUNGLE Rockford, MI5:58.07631.67s
7th798Guy BLACKBURN Stevens Pass, WAStevens Pass Bike Park5:59.34732.94s
8th778Chuanqi SUN Bellevue, WA6:05.60839.20s
9th817Brendan COOK Mountlake Terrace, WAspeed energy6:14.63948.23s
10th514Nakoda DUNHAM Kennewick, WAParking Lot Pete6:27.17101:00.77
11th790Michael GARCIA Seattle, WA6:47.97111:21.57
12th795Lorant DOMOKOS Seattle, WAEpic Racing7:53.91122:27.51

Cat 3: 40-49 men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st507Kieth LOEBER Snohomish, WA5:40.931-
2nd200Peter SZENASI Seattle, WAEpic Racing5:43.3922.46s
3rd796Michael YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes5:44.4833.55s
4th255Paul BUTORAJAC 476561Lake Tapps, WAEpic Racing6:09.47428.54s
5th787Raman SARIN Redmond, WAProject 5296:10.40529.47s
6th207Aaron SEUFERT 474268Snohomish, WATim's Bike Shop6:20.21639.28s

Cat 3: 50+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st765Mark KLINKE Ravensdale, WA5:50.701-
2nd690Michael LAWRENCE Merritt, WAStevens Pass Bike Park5:54.2723.57s
3rd759Steve KAKACECILA Marysville, WASK Racing6:01.14310.44s
4th766Petrus DUFAUR Mercer Island, WA6:08.66417.96s
5th698Blair COOPER Fall City, WA6:53.8251:03.12

 

 

Pro women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st22Britney WHITE Glacier, WADeity / Evil Bikes / Fox3:44.901-
2nd91Kjersti CHRISTENSEN Kirkland, WAKnolly Bikes3:46.3521.45s
3rd62Lauren HEITZMAN 283632Seattle, WAMojo Wheels, Tribe, Sweetlines, Demon Dirt3:54.96310.06s
4th734Shelby REILLY 263084Gresham, ORDeity / Hi-5 Bikes / WCR3:55.58410.68s

Cat 1 women  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st127Kaytlin MELVIN 400985Sammamish, WA100% / Burlington Bike Park / Evil Bikes / Maxxis / Sombrio4:01.671-
2nd128Linnea ROOKE Seattle, WAMaxxis / MFR / Nuun / One Industries4:11.0229.35s
3rd193Hannah JOHNSON 413637Seattle, WA100% / Maxxis / Tigatu4:15.15313.48s
4th451Kerstin HOLSTER 456788Corvallis, ORHi-5 Bikes4:16.22414.55s
5th372Trish LIAU 429483Seattle, WAKnolly Bikes4:23.41521.74s
6th455Darcie GRAY 422642Mercer Island, WADirt Corps4:31.08629.41s
7th465Sandy DENSMORE 212143Spokane, WAWest Coast Racing4:43.02741.35s

Cat 2 women  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st421Lisa MUGGLI 473367Lake Stevens, WA4:24.821-
2nd792Andi ZOLTON 286622Kirkland, WANemesis Racing4:28.3023.48s
3rd428Alycia MAGGARD 432133Portland, ORSantiam Bikes4:30.4035.58s
4th699Ariana BURROWS Seattle, WA4:58.36433.54s
5th404Trish GRIFFEN 473547Bellingham, WA4:59.07534.25s
6th812Joanie MAYNARD North Vancouver, BC5:07.27642.45s
7th808Kristen REICHARDT Seattle, WAMuddbunnies5:26.7771:01.95
8th433Andrea JOHNSON Seattle, WAcycle dogs5:29.0481:04.22
307Cherish TAUSCHECK Anacortes, WADNF
517Rachel JONES Sandy, ORHi-5 BikesDNS

Cat 3 women  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st273Susan WALSH Burien, WAEpic Racing5:56.881-
2nd594Laura DELONG Bremerton, WA6:05.5528.67s
3rd607Melissa BUCK 474291Rochester, WANW Cup6:12.40315.52s
4th275Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing6:16.16419.28s
5th821Agnes SAUVAGE 260768Seattle, WA6:47.88551.00s
6th789Tina SARIN Redmond, WAProject 5296:53.31656.43s
7th751Jennifer MITCHELL Central Point, OR6:55.90759.02s
8th689Shannon SUTHERLAND Auburn, WAAfford-A-Vet Animal Clinic / Boundary Bay / Canfield Brothers / Center Cycle / CHAIN BREW / Crank Brothers / Epic Racing / FiveTen / Pearson Chiropractic / Santa Cruz / Wolf Tooth / X-Fusion7:14.0081:17.12
9th524Colette BUTORAJAC Lake Tapp, WAEpic Racing12:35.7896:38.90
516Meghan DUFT Kenmore, WADNS

Cat 3: 0-18 girls  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st784Sydney HABERMAN Redmond, WASweetlines6:18.641-
2nd788Audrey SARIN Redmond, WAProject 5296:25.8727.23s
3rd767Brynn BASSETT Wenatchee, WA6:44.78326.14s
4th303Nyla STEPHENS 466433North Bend, WA6:58.25439.61s
5th233Talulla AMSBRY Kirkland, WALake Washington Middle School Composite7:02.56543.92s
6th206Samantha SEUFERT 474302Snohomish, WATim's Bike Shop7:06.15647.51s
7th750Bryce BASSETT Wenatchee, WA7:08.95750.31s
8th687Katie SINFIELD Woodinville, WAWoodinville Bikes7:25.6281:06.98
9th738Josey BATURA 481686Issaquah, WAMt Si7:26.3391:07.69
10th720Riley AMSBRY Kirkland, WASweetlines Jr. Racing8:18.56101:59.92
11th236Molly BLAIR North Bend, WASweetlines Jr. Racing8:50.56112:31.92
12th224Jetta PORTER Lynnwood, WARecycled Cycles13:14.21126:55.57
786Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WADNS
Chat with us