0Basket

2015 NW Cup round 7 at Stevens Pass, WA

Results (319)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st64Kent BILLINGSLEY 327768Whitefish, MTMISSOULA BIKE SOURCE / Whitefish Bike Park2:55.921-
2nd94Weston POTTER 424874E. Wenatchee, WACommercial USA / Deity / Streamline Bike Supply2:56.2520.33s
3rd1Luke STROBEL 181052Issaquah, WAEvil Bikes2:56.3230.40s
4th2Charlie SPONSEL 230753Portland, ORgravity2:56.3340.41s
5th898Evan GEANKOPLIS 2900045Sacramento, CAMarin / RABOBANK2:57.2151.29s
6th5Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WAgravity / Transition Bikes2:59.6563.73s
7th63Andrew FLASCHENRIEM 386205Whitefish, MTCanfield Brothers / Flathead Cycling3:00.2174.29s
8th8Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WAgravity / Specialized / Stevens Pass Bike Park3:00.5484.62s
9th68Anthony EVANS Peachland, BCDissent Labs / Race Face / Smith / Sovereign Cycle3:00.7094.78s
10th69Spencer GRAF Kelowna, BCDeity / Dissent Labs / Fox Head / SCC / Smith3:02.78106.86s
11th903Shaums MARCH 99673Bellingham, WAMarch Northwest / Transition Bikes3:04.09118.17s
12th707Robert STENSON 274077Shoreline, WA100% / Bikesale.com go to site / Dainese / Pivot3:04.36128.44s
13th640Nikolas CLARKE 334728Redmond, WABikesale.com go to site / Pivot3:05.17139.25s
14th799Chris CANFIELD 172199Bellingham, WACanfield Brothers3:05.85149.93s
15th84Cameron HOEFER 302528Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot3:07.061511.14s
16th220Kole WETHERELL 310603Snoqualmie, WAButchrd / Hi-5 / Transition Bikes3:07.141611.22s
17th549Luke CARROLL 408224Florence, ORNatures Queist / Norco / Veal BikesPlos3:08.381712.46s
18th65Kasper DEAN 403318Olympia, WA3:08.751812.83s
19th93Bryan CRUM 114586Spokane, WA509 / bike hub lfdj / FiveTen / Fox / West Coast Racing3:09.531913.61s
20th243Tyler GILSDORF 228041Bothell, WADownhill Zone Racing3:10.592014.67s
21st635Adam RANSAVAGE 292601Ellensberg, WA3:12.282116.36s
22nd390Trevor ALTIZER 371953Kirkland, WA100% / ATLAS / One Industries3:13.642217.72s
23rd813Steve MEZA 94417Bothell, WAWoddinville Bicycle3:13.962318.04s
24th67Gabe STARKE 43893Bow, WA3:14.782418.86s
25th858Pat KLEIN Whistler, BC3:15.022519.10s
26th602Lucas CHALCRAFT 368537Renton, WAG.H.Y. Bikes / gravity / Rotec Cycles3:29.552633.63s
27th4Jake GROB 265425Renton, WAgravity / Transition Bikes3:58.76271:02.84
299Rhys EWING 286964Eugene, ORDeityDNF
669Carson EISWALD 478276Bellingham, WA^d helmets / Tim's Bike ShopDNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st125Josh GIBB 375690Redmond, WAIntense / Palmer Project3:07.051-
2nd134Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WAMonter Energy / Tigatu3:09.4822.43s
3rd162Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, OR3:10.0933.04s
4th172Joseph RAGER II 292284Amboy, WAANVL / IXS 5pank / Single Track Minds / Transition Bikes3:10.8443.79s
5th166Cole MOONEY North Vancouver, BCC4 Rider Training3:11.3554.30s
6th546Jason EISWALD 468093Bellingham, WA661 / 6D Helmets / Tim's Bike Shop / x-fusion susp.3:11.6464.59s
7th246Benjamin VAN VEEN 0424421Bellingham, WADisidual / Fanatik Bike Co. / Norco / Race Face / Terrain Gym3:13.5476.49s
8th196Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WAMonster / Tigatu3:14.1187.06s
9th141Damon SEDIVY 341322Kalispell, MTDeity / Knolly Bikes3:16.1299.07s
10th878Cam QUADRELLI New Westminster, BCMarzocchi / Ryders eyewear / Straitline3:20.361013.31s
11th261Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMonster / Mountain Sports Photography / Spy3:38.271131.22s

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st177Alex WYNAKOS 428544Moroe, WAAll Out Racing3:05.671-
2nd791Zack KNUDSON 466410Foresthill, CAOregonDirtProductions3:07.7922.12s
3rd318Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:10.7835.11s
4th192Wood SKINNER 294580Hermiston, ORTim's Bike Shop3:11.2345.56s
5th488Forrest TAYLOR 33198Spokane, WAThe Bike Hub3:11.9056.23s
6th334Riley DOYLE 460586Anchorage, AKKnolly Bikes3:11.9766.30s
7th215Nate CHEYNE 400644Port Angeles, WADas Rad Haus / vitaline3:12.7177.04s
8th348Steven SIMPSON 437997Sumner, WA3:12.7687.09s
9th435Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WA3:13.7698.09s
10th634Owen DUDLEY 312452Bozeman, MTAlleycat Bike Shop / Knolly Bikes3:14.11108.44s
11th154Chris SANCHEZ 375624Camas, WAStreamline Bike Supply3:14.16118.49s
12th568Michael KLENZ 410331Port Land, OR3:14.27128.60s
13th809Dylan BIBBINS 650323Bothell, WAEvil Bikes3:16.101310.43s
14th429Brian DAVISON 379122Bellingham, WA3:17.651411.98s
15th432Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WADissent Labs / Race Face / Smith / Sovereign Cycle3:18.471512.80s
16th492Nicholas FREEDMAN 295461Seattle, WAClub Roost / NickF Enterprizes / Recycled Cycles / Skalpem Design / Woodinville Bikes3:18.941613.27s
17th306Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WA3:20.051714.38s
18th580Alex William FLOYD 289645Tacoma, WA3:20.471814.80s
19th431Jack HILL 293720Eugene, ORLife Cycles Bike Shop3:21.871916.20s
20th445Alex ZBARAZKY 283841Seattle, WAHigh Above / Recycled Cycles / Squirrel Army3:26.482020.81s
21st566Anthony MARSIANO 401395Renton, WA661 / ATLAS / Canfield Brothers / GHY / Ogio / Sweetlines3:27.672122.00s
22nd331Brian FLYNN 375030Seattle, WAKnolly Bikes3:35.962230.29s
23rd676Alex ELEY 289633Tacoma, WAWhiskey Throttle Racing3:47.332341.66s
665Kody CLARKE 418330Duval, WAAll Out RacingDNF

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st493Scott KEMP 191554Shoreline, WAgravity / Transition Bikes3:11.091-
2nd317Andrew FRINK 244580Redmond, WAMojo Wheels3:15.3224.23s
3rd637Patrick FUNK 230741Pdx, ORFat Tire Farm3:16.7535.66s
4th708Nicholas DUMAS 412174Leavenworth, WA3:17.5346.44s
5th322Mike BRAWLEY 397515Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site3:20.6759.58s
6th293Andrew KNOTT 312446Eamdau, WACenter Cycle / NFG-rce3:21.74610.65s
7th199Travis ERICKSON 228147Seattle, WA3:23.24712.15s
8th158Jeff REES 93452Spokane, WAThe Bike Hub3:23.29812.20s
9th287Carlisle DANIEL 467954Portland, ORKona / Santiam Bikes / Smith3:23.31912.22s
10th325Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAGreenline Six3:32.371021.28s
11th713Barry LUNDEN 268173Spokane, WAMoondusters / Silver Valley / The Bike Hub3:35.211124.12s
12th171Joseph RAGER 277946Amboy, WASingle Track Minds3:39.581228.49s

Cat 1: 40+ men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st399Kris MELTON 428939Leavenworth, WA3:12.471-
2nd260Colin YARROW North Vancouver, BCTeam Darkhorse3:17.5125.04s
3rd103Brad DELZER 137087Gresham, ORShiloh Bike Repair3:18.3435.87s
4th646Brad WATT 199561Cornelius, OR3:20.3747.90s
5th105Bryan CONNOLLY 85868Kent, WAButchrd / DVO Suspension / Specialized3:20.6358.16s
6th274Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WA3:24.43611.96s
7th466Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWest Coast Racing3:25.79713.32s
8th371Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes3:31.45818.98s
9th749Jason GIBB 288609Redmond, WADVO Suspension / GHY / Ride Gravity3:46.96934.49s

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st278Ethan LIEB 460616Bellevue, WADeity / Fanatik Bike Co. / Jr Progression Racing / Maxxis / TLD3:16.741-
2nd624Dawson YOUNG Libby, MTbad medecine racing3:27.64210.90s
3rd326Chris WHARTON Sammamish, WA3:31.71314.97s
4th872Gavin ULLRICH Hood River, ORDirty Finger Bike Shop3:37.84421.10s
5th132Jack RYAN 431365Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Jr Progression Racing3:39.21522.47s
6th367Ezra NORTHERN Port Angeles, WAN Dub3:39.27622.53s
7th609Declan ERVIN 478275Bellevue, WA3:40.82724.08s
8th876Gage FARRAR Bellingham, WA3:44.72827.98s
9th235Louie BLAIR 474255North Bend, WASweetlines Jr. Racing3:46.54929.80s
10th310Andre STROM 316444Whitefish, MTEspresso Chalet / Great northern cyclery3:48.471031.73s
11th904Tyler BOMMARITO Renton, WAMt. Si Racing3:50.361133.62s
12th893Rolland SCHMITTEN Cashmere, WA3:52.301235.56s
13th576Morris VASSER Seattle, WA3:56.461339.72s
14th575Zach COHEN Yarrow Point, WA4:03.771447.03s
15th709Maximus FRAY Vancouver, WATbr4:52.72151:35.98
16th863Mathew SELLERS 434152Snoqualmie, WA5:53.81162:37.07
448Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NWDNS

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st321Joshua FULTZ-VEINOTTE Canmore, ABRoost It Racing3:12.271-
2nd528Jake BASSETT (u40) 473801Wenatchee, WAArlberg Sports / precision water jet3:16.8224.55s
3rd531Sebastian BELKIN Bainbridge, WA3:18.3736.10s
4th282Andrew GORE 466259Amboy, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes3:18.7646.49s
5th626Peter BUCKLEY 432205Monroe, WAAll Out Racing3:20.7558.48s
6th776Niko HOL Leavenworth, WADas Rad Haus3:23.27611.00s
7th248Dominick VAN VEEN Bellingham, WA3:24.49712.22s
8th542Pierce KLINKE 482478Sammamish, WAATLAS / Canfield Brothers / Crank Brothers / Spy3:25.13812.86s
9th358Jacob GERVAIS 425183Bellingham, WAFanatik Bike Co. Race Team3:28.44916.17s
10th355Jake COON 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:32.601020.33s
11th744Sam SUMMERS Columbia Falls, MT3:33.071120.80s
12th797William JACOBSON North Bend, WAGravity Cartel3:33.151220.88s
13th551Nick FASANO 473168Sammamish, WA661 / ATLAS / Spy / sun ringle3:33.411321.14s
14th907Sean DIXON Seattle, WA3:34.641422.37s
15th887Soren JOHNSON Rainier, WA3:36.911524.64s
16th877Connor MCCOLLUM Bellingham, WA3:40.721628.45s
17th873Jacob MOUNT Bellingham, WA3:43.761731.49s
18th890Liam GILLIKIN Cashmere, WA3:44.351832.08s
19th156Kevin SINFIELD Woodinville, WAWoodinville Bikes3:44.401932.13s
20th204Ruandy ALBISUREZ Vancouver, WAGravity Cartel / Hi-5 Bikes3:44.492032.22s
21st503Simon PATCEMICE Burien, WAMom and Dad3:45.732133.46s
22nd764Alex POEHLMAN Bellingham, WAMom and Dad3:46.452234.18s
23rd883Tommy MONTGOMERY Richland, WA3:48.072335.80s
24th910Sela NAVOT Seattle, WA3:50.982438.71s
25th852Mathew PROUD Central Point, OR4:00.962548.69s
26th894Cullen PAILLE Seattle, WA4:11.322659.05s
27th361Stephen MATTHES 432204Bellingham, WAFanatik Bike Co.12h23:41.002712h20:28.73
188Quinlan JORDAN 468989Spokane, WAKnolly BikesDNF
564Nathan MOORE (u25) Issaquah, WADNF
697Zach COOPER Fall City, WADNS

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st881Paul MAYES Burlington, WA3:10.481-
2nd454Rye LIVINGSTON Corvallis, OR3:13.2722.79s
3rd532Liam KAIN North Vancouver, BCRoost It Racing3:13.7333.25s
4th530Bryan MITCHELL Cashmere, WAArlberg Sports3:14.7044.22s
5th545Jordan WATTS 472724Livingston, MTj.w. construction / timbertrails3:15.7255.24s
6th629Ryan HAYLES Kirkland, WAJesse Ransavage3:18.2067.72s
7th333Zach FRASER Port Angeles, WANW Cup / ODS3:18.3677.88s
8th526Tim STATON Everett, WADVO Suspension / Kona / Tim's Bike Shop3:19.0388.55s
9th376Sergii SEMENOV 470385Kirkland, WA3:19.0598.57s
10th859Hans TANALSKI Bozeman, MT3:19.62109.14s
11th508Tyler LOEBER Snohomish, WAAirborne3:20.02119.54s
12th857Ryan MCKENNA Bothell, WAFlat Tire Crew3:24.451213.97s
13th860Bryan SWEIGARD Cashmere, WA3:25.291314.81s
14th659Rylan HERDT Cheney, WAStreamline Bike Supply3:26.091415.61s
15th497Brendan BOYER 473116Bellingham, WAClub Roost3:28.921518.44s
16th853Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WA3:30.411619.93s
17th700Spencer BREWER Seattle, WA3:31.381720.90s
18th674Jonathan GLASSON Stanwood, WATim's Bike Shop3:33.651823.17s
19th684Tyler BOOTH 429095Bellingham, WAAll Out Racing / Canfield Brothers / DVO Suspension3:33.951923.47s
20th512David SCHOENMAKER Ferndale, WA3:35.672025.19s
21st417Garrett SHIVELY Bellevue, WAsichards&wurke3:38.962128.48s
22nd337Bryan KIEFFER Puyallup, WATeam Psycho3:40.632230.15s
23rd349Michael HOWE 392963Bellingham, WAClub Roost3:40.652330.17s
24th391Bryan BOLIEK Carnation, WA3:43.542433.06s
25th480Devon SIMS Marysville, WATim's Bike Shop3:46.102535.62s
26th673Nicholas OMTA Bellingham, WAClub Roost4:15.14261:04.66
27th351Sean BELOUSSOW Porland, OR4:33.45271:22.97
28th620Austin LITTLEFIELD Auburn, WA4:36.10281:25.62
611Ian MCNISH Issaquah, WAEastern States Paving / Flat Tire CrewDNS

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st884Greg PARKER Ellensberg, WA3:18.481-
2nd870Justin VANCE Kent, WA3:26.8028.32s
3rd781Hames ELLERBE Bend, OR3:29.24310.76s
4th347Glenn WADE 474236Port Angeles, WANW Cup3:30.31411.83s
5th513Pete KINSEY Kennewick, WAWest Coast Racing3:30.70512.22s
6th540Todd HUHMAN 469074Bothell, WA3:30.84612.36s
7th818James HIESTER Everett, WATim's Bike Shop3:31.02712.54s
8th641Stuart PERILLO 474Marysville, WA3:32.56814.08s
9th500Patrik ZUEST gravity3:32.67914.19s
10th211Aaron BUCK 438928Rochester, WA3:33.251014.77s
11th339Cameron PIERCY Everett, WAKona / Tim's Bike Shop3:34.211115.73s
12th644Kent PERILLO 474145Marysville, WA3:34.561216.08s
13th323Phil LEWIS 397520Wenatchee, WACWEMBA / Full circle cycle3:35.101316.62s
14th208Brett PORTER 366895Everett, WATim's Bike Shop3:36.121417.64s
15th820Steve EATON Seattle, WA3:36.661518.18s
16th603Jesse MURDOCK Vancouver, WAHi-5 Bikes3:38.401619.92s
17th539Mitch FALKNER 371031Camano Island, WA3:39.101720.62s
18th471Don MACY Moscow, IDParadise Creek Bikes3:40.691822.21s
19th411Kris HAYNE North Vancover, BCDifferent Bikes / emperien / parellel 49 / Race Face3:41.941923.46s
20th225William PORTER 39795Lynnwood, WARecycle Cycles3:43.182024.70s
21st855Andrew RATKOVIAK Vancouver, WA3:44.352125.87s
22nd589Scott ECKERT Port Orchard, WA3:45.022226.54s
23rd880David PIESKY Dalton Gardens, IDTwo Wheeler Dealer3:48.162329.68s
24th771Cody BRUINSMA Lynwood, WA3:51.342432.86s
25th909Kyle MORDEN Seattle, WA4:04.562546.08s
26th527Andrew SPARK Everett, WATim's Bike Shop4:10.452651.97s
27th398Adam DAY Kirkland, WAGPR4:21.19271:02.71
28th422Brian GISLE 470412Lake Stevens, WA5:58.71282:40.23
29th804Jason PROVIS Glacier, WAmy lady and my dog6:22.74293:04.26
525Chris SHALBOT Seattle, WADNS

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st167Darren LARSON Port Moody, BCRippers Lounge Racing3:19.241-
2nd882Kelly MELVIN Sammamish, WA3:21.2321.99s
3rd914Joel MARTINEZ Leavenworth, WAIcicle Brewing3:22.6933.45s
4th174Eric ALBERS Battle Ground, WAixl / Royal / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes3:23.4844.24s
5th867Corbin CRIMMINS Hood River, ORDakine / Giant / Oakley3:31.62512.38s
6th567Peter GOULD 472939Monmouth, ORSantiam Bikes3:33.13613.89s
6th628Kevin FOWLIE Port Moody, BCDifferent Bikes / Empirca / Race Face / Rippers Lounge Racing3:33.13613.89s
8th801Travis BLUE Leavenworth, WA3:33.56814.32s
9th714Zebediah BURKE Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / lfds / West Coast Racing3:41.08921.84s
10th763Nolan BYERS Woodinville, WAe-unit / Recycled Cycles3:41.391022.15s
11th173Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds3:42.051122.81s
12th336Jay NAYLOR 460963Everett, WATim's Bike Shop3:42.571223.33s
13th247Tom VAN VEEN Bellingham, WA3:42.881323.64s
14th710Troy BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports3:45.091425.85s
15th819Jeff JORDAN 987678Deer Park, WA3:45.831526.59s
16th668Brian STILL 362255Renton, WA3:48.041628.80s
17th892Andy VOIGHT Seattle, WAe-unit / Recycled Cycles3:50.091730.85s
18th481Guy SIMS Marysville, WATim's Bike Shop3:51.571832.33s
19th671Dan RUSSELL Edmonds, WARussell sign company3:51.891932.65s
20th410Brett CARELS 410Vancouver, BCDifferent Bikes / Empirica / Race Face / Rippers Lounge Racing3:54.522035.28s
21st201Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAAfford-A-Vet / Boundary Bay Brewing / Center Cycle / CHAIN BREW / Crank Brothers / CRAPhotos.com go to site / Epic Racing / FiveTen / Pearson Chiropractic / Santa Cruz / Wildwater River Guides / Wolf Tooth / X-Fusion3:56.622137.38s
22nd520Alex ALTIZER Bothell, WA4:02.262243.02s
23rd121Mitch SCHMIDT 150667Portland, ORWest Coast Racing4:07.642348.40s
24th574Jason HIESTER Everett, WATim's Bike Shop4:09.362450.12s
25th234Kelly AMSBRY Kirkland, WAEVERGREEN4:21.13251:01.89
866Ryan FORBES Leavenworth, WAStevens Pass Bike ParkDNS
352Lance WOODKE Gig Harbor, WADNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st694Francois DESPLANCHES Seattle, WA3:40.571-
2nd277Jim MCCRACKEN Snoqualmie, WASingletrack Cycles3:42.5121.94s
3rd163Russell LANCASTER 430641Central Point, OR3:43.1532.58s
4th754David STILES Camas, WAiXS / Single Track Minds / Transition Bikes3:43.7743.20s
5th258Ian RUDD North Vancouver, BCBicyclehub.ca3:46.3655.79s
6th364Jim DENISON Seattle, WA3:56.21615.64s
7th555Bill KIEFFER 19075Puyallup, WATeam Psycho3:57.73717.16s
8th891Carl LEDBETTER Mercer Island, WAProject 5294:20.20839.63s

Cat 3: 0-14 boys  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st617Kai SPAFFORD 477751Bend, ORGrandpa Rob5:45.371-
2nd901Spencer BATY Issaquah, WA5:46.3420.97s
3rd369Talon NORTHERN Port Angeles, WAN Dub5:53.9438.57s
4th802Jordan NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycles5:55.3149.94s
5th869Avery GRAY Yakima, WA661 / Answer / Dragon Downhill / Eagle Racing / One5:55.51510.14s
6th544Michael BUCKLEY 473755Monroe, WAOmega Contractors Duvall5:57.28611.91s
7th770Cam GIBB Redmond, WAGibb Nation6:04.83719.46s
8th902Graham COWLES Redmond, WADyna Racing6:05.47820.10s
9th871Soren ULLRICH Hood River, OR6:12.64927.27s
10th104Braden DELZER 403733Gresham, ORLil Shredder Bikes / LOD6:14.511029.14s
11th311Kyle STROM 430015Whitefish, MTEspresso Chalet / Great northern cyclery6:17.331131.96s
12th672Carter RUSSELL Edmonds, WARussell sign company6:19.831234.46s
13th419Colton SANDERS 407491Bellingham, WA6:31.981346.61s
14th895Oscar RUIZ Port Angeles, WA6:35.601450.23s
15th743Sebastian ROTHGEB Vancouver, WA6:53.93151:08.56
16th251Gavin STANTON 471850Troutdale, ORFiveTen / Lil Shredder Bikes / Profile racing / TLD7:02.57161:17.20
17th885Wyatt PARKER Ellensberg, WA7:05.73171:20.36
18th775Aiden HOL Leavenworth, WADas Rad Haus7:08.58181:23.21
19th850Elias LONG Neberg, OR7:10.96191:25.59
20th856Camron RATKOVIAK Vancouver, WA9:16.01203:30.64

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st696Jacob COOPER Fall City, WAProject 529 Legion5:29.441-
2nd862Shane ABSHIRE Bellingham, WA5:41.23211.79s
3rd803Shawn NEEDHAM Jr. Moses Lake, WAVicious5:56.75327.31s

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st861Benjamin SHARKEY Tacoma, WA5:40.481-
2nd677Erik ZOBA Woodinville, WA5:42.3621.88s
3rd778Chuanqi SUN Bellevue, WA5:55.17314.69s
4th798Guy BLACKBURN Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park6:02.12421.64s
5th514Nakoda DUNHAM Kennewick, WA6:20.16539.68s
6th795Lorant DOMOKOS Seattle, WA529 LEGION6:31.18650.70s
7th753Keith DEVEREUX Marysville, WASK Racing7:03.8171:23.33
8th675Guru SUNDER Seattle, WA7:13.3081:32.82

Cat 3: 40-49 men  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st888Mark WILLIAMS Buckley, WA5:30.481-
2nd889Eric HABERMAN Redmond, WASweetlines Jr. Racing5:36.8226.34s
3rd836Shawn NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycles5:40.79310.31s
4th913Anthony KOLB Tacom, WA5:42.00411.52s
5th200Peter SZENASI Seattle, WAEpic Racing5:45.74515.26s
6th868Erik GRAY Yakima, WAEagle Racing team sponsored by Northern Peaks Alliance5:50.24619.76s
7th787Raman SARIN Redmond, WAProject 529 / Santa Cruz / SRAM6:04.16733.68s
8th255Paul BUTORAJAC 476561Lake Tapps, WAEpic Racing6:10.20839.72s
9th207Aaron SEUFERT 474268Snohomish, WATim's Bike Shop6:16.27945.79s
896Christian HUGEL Sammamish, WAProject 529DNS

Cat 3: 50+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st690Michael LAWRENCE Merrett, WAStevens Pass Bike Park5:47.901-
2nd897Dennis FORD Spanaway, WA5:49.1121.21s
3rd886Kevin JOHNSON (50+) Rainier, WA5:56.1638.26s
4th759Steve KAKACECILA Marysville, WATim's Bike Shop5:59.50411.60s
5th698Blair COOPER Fall City, WA6:31.58543.68s

 

 

Pro women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st22Britney WHITE 228926Glacier, WADeity / evil bike / Fox / Shimano3:26.421-
2nd58Jaime REES 228046Spokane, WAThe Bike Hub3:29.3622.94s
3rd91Kjersti CHRISTENSEN 494250Kirkland, WAKnolly Bikes3:37.38310.96s
4th92Karen O'CONNELL 312430Seattle, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:43.32416.90s
5th291Adrian HOPKINS 362102Snoqualmie, WABanshee / Hi-5 Bikes3:46.76520.34s

Cat 1 women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st128Linnea ROOKE 472495Seattle, WAMaxxis / MFR / Nuun3:54.071-
2nd451Kerstin HOLSTER 456788Corvallis, ORChris King / Hi-5 Bikes / Loam Coffee / Race Face3:55.3321.26s
3rd193Hannah JOHNSON 413637Seattle, WA100% / Dialed MTB / Maxxis / Tigatu4:11.26317.19s
4th864Sierra CUCINELLI 448739Kirkland, WACU Cycling / SMAC Innovations4:23.01428.94s
465Sandy DENSMORE 212143Spokane, WAWest Coast RacingDNS

Cat 2 women  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st428Alycia MAGGARD 432133Eugene, ORPlanktown Brewing / Santiam Bikes3:53.981-
2nd307Cherish TAUSCHECK Anacortes, WAEpic Racing3:59.9725.99s
3rd874Bonnie BURKE Bellingham, WA4:00.3836.40s
4th421Lisa MUGGLI 473367Lake Stevens, WA4:04.00410.02s
5th168Kate ATHA 473671Whitefish, MTWhitefish Mountain Resort4:17.03523.05s
6th851Calli TOTH Whitefish, MT4:32.82638.84s
536Hailey STARR Everett, WADVO Suspension / Kona / Tim's Bike ShopDNS

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st854Kialani HINES Seattle, WA3:41.221-
2nd418Katie SANDERS 407490Bellingham, WA4:17.18235.96s

Cat 3 women  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st275Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing5:49.251-
2nd865Annie CRAIG Orting, WAEpic Racing6:02.24212.99s
3rd273Susan WALSH Burien, WAEpic Racing6:04.69315.44s
4th607Melissa BUCK 474291Rochester, WANW Cup6:06.70417.45s
5th821Agnes SAUVAGE 260768Seattle, WA6:21.52532.27s
6th789Tina SARIN Redmond, WAProject 5296:36.67647.42s
7th689Shannon SUTHERLAND Auburn, WAAfford-A-Vet / Boundary Bay Brewing / Center Cycle / CHAIN BREW / Crank Brothers / CRAPhotos.com go to site / Epic Racing / FiveTen / Pearson Chiropractic / Santa Cruz / Wildwater River Guides / Wolf Tooth / X-Fusion6:42.01752.76s
8th912Brittney KOLB Tacoma, WA6:49.24859.99s
9th905Megan ELLISON Seattle, WA#provingpossible7:03.4691:14.21
10th594Laura DELONG Bremerton, WA8:09.35102:20.10
11th524Colette BUTORAJAC Lake Tapps, WAEpic Racing9:34.95113:45.70
908Kelsey LOUNSBURY Yakima, WADNS
899Kelsey LOUNSBURY WADNS

Cat 3: 0-18 girls  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st784Sydney HABERMAN Redmond, WA6:01.711-
2nd788Audrey SARIN Redmond, WAProject 5296:06.8625.15s
3rd767Brynn BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports6:15.84314.13s
4th206Samantha SEUFERT 474302Snohomish, WATim's Bike Shop6:18.42416.71s
5th303Nyla STEPHENS 466433North Bend, WASweetlines Jr. Racing6:38.88537.17s
6th750Bryce BASSETT Wenatchee, WACycle Central6:46.25644.54s
7th233Talulla AMSBRY Kirkland, WASweetlines Jr. Racing7:05.3271:03.61
8th875Ryann MCCRACKEN Snoqualmie, WASingletrack Cycles7:16.3281:14.61
9th252Brooke ANDERSON 473371Portland, ORLil Shredder Bikes7:31.6791:29.96
10th720Riley AMSBRY Kirkland, WASweetlines Jr. Racing7:52.80101:51.09
11th786Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WA8:03.75112:02.04
12th236Molly BLAIR North Bend, WAMt Si MTB8:10.57122:08.86
13th879Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing8:18.41132:16.70
14th915Sierra SEMSAK Issaquah, WASweetlines Jr. Racing8:21.75142:20.04
15th224Jetta PORTER Lynnwood, WASweetlines10:18.06154:16.35
Chat with us