withWorldwide MTB race results and photo archive

2016 Midlands XC round 2 at Cannock Chase

Results (347)Photos (841)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EventReport.aspx?eventID=211CannockChas…

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st207Liam KILLEEN Malvern cycle sport14:28215:09315:02115:12114:57115:0415.1%1h29:561-
2nd352David FLETCHER Pines Cycles - Felt - Enve14:27115:09315:05215:12115:14215:4328.8%1h30:51255s
3rd202Frazer CLACHERTY 100% ME14:42414:59115:25316:16416:17316:21311.2%1h34:0234:06
4th210Alexander WELBURN Torq Performance14:33315:06215:39416:10316:30516:52515.9%1h34:5344:57
5th379Richard JONES (elt) Renvale RT14:58515:45516:05516:16416:24416:40411.4%1h36:1056:14
6th204Joe GRIFFITHS Torq Performance15:08716:26716:50616:50617:11616:52513.5%1h39:1969:23
7th203Arthur GREEN Clee Cycles15:04616:11617:06718:00718:09718:26722.3%1h42:57713:01
8th205Neil HAYWARD Stourbridge CC17:33919:21919:38820:37820:48818.5%1h37:578
9th209Callum RILEY Newdales Cycles RT15:46816:5887.6%32:449
10th206James HYDE (elt) Renvale RT23:4910n/a23:4910

Expert men  Lap chart Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st224Nathan SMITH (vet2) Windmill Wheels Cycling Club15:40116:01117:07117:13116:5419.9%1h22:581-
2nd382Ben TROTTER (exp) Macclesfield Wheelers17:00817:01217:31217:19217:3223.1%1h26:2523:27
3rd354Hamish FLETCHER-COONEY All Terrain Cycles16:47717:08617:35317:32317:4435.7%1h26:4833:50
4th213Chris BAILEY (elt) KTM Impsport RT16:21317:15717:50518:09618:01411.0%1h27:3844:40
5th217Philip HOLWELL Peak Road Club16:43617:07417:37417:51418:1859.5%1h27:3954:41
6th214Wayne BENNETT Twigden Homes16:30517:02318:01918:08518:49714.0%1h28:3265:34
7th218Andrew MAGNIER Giordana Racing Team16:14217:07418:281018:47918:25615.7%1h29:0376:05
8th220Nick MORRIS Clee Cycles16:26417:23817:55618:521019:121016.8%1h29:4986:51
9th348Lee SHUNBURNE Fossa Racing17:181217:46917:59818:40719:06810.4%1h30:5197:53
10th211Josh ASQUITH Arrow Cycles17:11918:011117:55618:44819:10911.5%1h31:02108:04
11th380Steven CHAPMAN Islabikes17:161118:161318:531219:271219:591115.7%1h33:521110:54
12th383James THOMPSON (exp) Rutland CC17:461418:311418:581319:291320:241214.8%1h35:111212:13
13th219Mike MOORE (exp) Leicester Forest CC18:071619:161519:491420:351421:281318.5%1h39:181316:20
14th223Jonathan SHUSTER 18:581720:021620:201521:101521:311413.4%1h42:031419:05
15th373Tom NEWMAN 17:141017:551018:371119:021110.4%1h12:4815
16th216Adam HINCHCLIFFE All Terrain Cycles Ride In Peace20:101925:581741:3816106.4%1h27:4616
17th221Sean RAYMENT Dyson Cycles17:411318:14123.1%35:5517
18th215Peter FLINT KTM Impsport RT18:0215n/a18:0218
19th222Joseph RICHARDS Lakes RC19:1918n/a19:1919

Sport men  Lap chart Finish spread

38 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st241Matt DEWIS Mercia CC - Lloyds Cycles16:55117:21117:23117:2312.8%1h09:041-
2nd243Alan DUNCAN (exp) Sherwood Pines Cycling Club17:42417:36217:55218:3035.1%1h11:4422:40
3rd255Andrew LINDLEY Stockport Clarion CC18:04517:56318:20318:0022.2%1h12:2133:17
4th264Matt SCARBOROUGH Arrow Cycles17:30318:02418:46618:3847.2%1h12:5843:54
5th253Bart KIERES Bourne Whls CC17:27218:43918:28418:5768.6%1h13:3754:33
6th268Wesley SOLTANPUR 18:17718:541118:35518:4053.4%1h14:2865:24
7th273Louis WELLS (1) Arrow Cycles18:371518:30618:59719:0883.4%1h15:1576:11
8th248Tom HALHEAD 18:381618:481019:07919:0772.6%1h15:4286:38
9th251Mariusz JASKOLSKI Stourbridge Velo18:19818:18519:141019:51148.5%1h15:4496:40
10th254Ben LAMBERT (spt) Arrow Cycles18:301118:40819:02819:38106.1%1h15:52106:48
11th270Andrew VAUGHAN Matlock CC18:06618:34719:361319:44139.0%1h16:02116:58
12th235Scott BISHOP Strada-Sport18:351419:011219:261219:53157.0%1h16:56127:52
13th275Matt WILLIAMS Midland Bike Fit / Run & Ride19:041919:121419:211119:1991.5%1h16:57137:53
14th252Mark JOHNSON (spt) 18:231019:081320:041619:57169.2%1h17:33148:29
15th244Greg DURANT 18:331319:451820:171819:41119.3%1h18:18159:14
16th358Scott MORTON (spt) 19:442419:161520:021519:41114.0%1h18:44169:40
17th234David ALLCOCK Lyme RC18:541719:331620:111720:21177.7%1h19:00179:56
18th262Simon RICHARDS 19:102019:421719:411420:28186.8%1h19:03189:59
19th239Louis BRONSTEIN 18:22919:522120:202020:402012.5%1h19:161910:12
20th266David SINGLETON Brotherton Cycles19:021820:112220:302120:34198.1%1h20:192011:15
21st267David SMITH (spt) Midland Bike Fit / Run & Ride19:312119:512020:181921:13228.7%1h20:552111:51
22nd265Craig SEFTON Horwich CC20:042522:012721:422420:41219.7%1h24:292215:25
23rd269Neil UPTON Chester RC20:282621:032321:352322:392610.7%1h25:472316:43
24th387Adam WEBSTER 20:502921:312422:182622:28247.8%1h27:082418:04
25th261Sam POWER 20:332822:022822:342722:10239.8%1h27:202518:16
26th240Kyle BURLEIGH Fossa Racing20:312721:312422:342723:132713.2%1h27:502618:46
27th257Matthew MARRIOTT Army CSR18:321219:501921:202228:173052.6%1h28:012718:57
28th276Rob WRIGHT 21:353221:472622:092522:30254.2%1h28:022818:58
29th238Michael BRAYBROOK 21:313122:072923:152923:572811.3%1h30:512921:47
30th245Gareth EVANS (spt) 21:483323:233023:473025:002914.7%1h33:593024:55
31st271Steve WATTS (spt) 23:203524:553225:463110.4%1h14:0131
32nd263Stuart RIDDLE Army CSR23:403624:183127:413217.0%1h15:3932
33rd256Edward LITCHFIELD 25:383827:393329:163314.2%1h22:3333
34th242Chris DICKINSON 19:4122n/a19:4134
35th272Andrew WEARING Mike Vaughan Cycles19:4223n/a19:4235
36th258Lee MONKS Pearce Cycles21:1630n/a21:1636
37th250Charlie HASLEHURST 22:3034n/a22:3037
38th246Robert FOOTE 25:1737n/a25:1738

17-18 boys  Lap chart Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st386Ross HARNDEN Malvern cycle sport14:56115:45116:57216:30213.5%1h04:091-
2nd385Stan PRITCHARD Malvern cycle sport15:20216:24216:45116:2519.2%1h04:55246s
3rd227Kieren BROWN Bolsover & District Cycling Club17:13318:58619:16319:12311.9%1h14:41310:32
4th232Joseph PEATFIELD Horwich CC17:15418:03319:36419:56415.6%1h14:52410:43
5th230Max GIBBONS Ludlow Brewery Race Team17:44618:55520:00520:17514.4%1h16:58512:49
6th233Owyn WALLACE Arrow Cycles17:16518:27420:19621:12722.8%1h17:16613:07
7th226Richard ATKINS (spt) Mammoth Lifestyle Racing Team18:12719:35721:06721:07616.0%1h20:01715:52
8th229Luke FARRELL Bolsover & District Cycling Club19:11821:10921:53822:40818.2%1h24:55820:46
9th231Sam MARRIOTT (jun) Bolsover & District Cycling Club19:37921:05822:57917.0%1h03:399

40-49 men  Lap chart Finish spread

45 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st329David COLLINS Hope Factory Racing16:05216:43117:08117:2528.3%1h07:221-
2nd320Matt BARRETT To Run & Ride15:56116:44217:40217:14110.9%1h07:35213s
3rd68Anthony WHITE Royal Dean Forest CC17:25717:48318:41418:4978.0%1h12:4435:22
4th66Chris THOMPSON (gvet) 17:04318:15519:21918:33313.4%1h13:1545:53
5th34Chris CLARK (vet) Rapha Cycling Club17:20518:18618:54618:5489.0%1h13:2756:05
6th340Andy JONES (vet) Clee Cycles17:13418:04419:571618:44515.9%1h13:5866:36
7th63Simon STRETTON Bicicielo17:23619:171418:42518:38410.9%1h14:0176:39
8th55Ryan MILNE GBC Racing Team17:51918:25819:04719:1097.4%1h14:3087:08
9th36Tony COPE Uttoxeter Cycling Club17:41818:19719:21919:291110.2%1h14:5197:29
10th40Matthew GREENSILL Rapid Racer Products17:521018:451019:341119:471410.7%1h16:00108:38
11th321James RICHARDS (vet) 18:481718:561119:04719:20102.8%1h16:10118:48
12th53Jason MARRIOTT Bolsover & District Cycling Club - Army Cycling Union - Rifles18:341318:29919:431419:47147.0%1h16:35129:13
13th59Simon RIDGE Sherwood Pines Cycles Felt - Enve18:161119:161319:551519:35129.0%1h17:04139:42
14th50Mathew LIVESEY 18:521919:041219:401219:44134.6%1h17:21149:59
15th315Ian JONES (gvt3) Stourbridge CC19:492820:293018:35318:45610.2%1h17:391510:17
16th62Peter STEED Bolsover & District Cycling Club18:562119:201619:411319:51164.8%1h17:501610:28
17th60Nick SHAUGHNESSY Bott Cycle Team18:371419:171420:161920:13178.9%1h18:251711:03
18th311Graham GEE Arrow Cycles18:511819:261820:001820:20187.9%1h18:391811:17
19th42Bryan HEALY Stourbridge CC18:542019:261819:591720:33208.7%1h18:531911:31
20th29Michael BRAIN Matlock CC18:592219:482120:272120:20187.7%1h19:372012:15
21st33Steff CHANDLER Horwich CC18:471619:552320:502220:422310.9%1h20:162112:54
22nd56James MURPHY (vet) Kings Lynn MTB18:321219:201622:163420:382120.1%1h20:482213:26
23rd67Lee WEST 19:232319:452020:582320:55268.2%1h21:022313:40
24th57Charlie PRITCHARD Revolutions Racing19:332420:022421:042420:47257.8%1h21:282414:06
25th32Graham BRYCE (gvet) G M C Fire Services19:352519:522221:152721:03278.5%1h21:472514:25
26th337Robert BRADLEY Sherwood Pines Cycles Felt - Enve19:422720:242921:082520:38217.3%1h21:532614:31
27th28Chris BRADLEY (vet) www.Zepnat.com RT - Lazer helmets go to site20:513620:222820:172020:46242.8%1h22:172714:55
28th44Steven HORNE 19:382620:122621:122621:27299.3%1h22:312815:09
29th64Gary STRICKLAND VC Long Eaton19:593220:313121:222821:15286.9%1h23:072915:45
30th43Dean HITCHINGS Cotswold Cycles RT18:381520:082521:453222:493522.5%1h23:223016:00
31st26Rob ANDREWS 19:583120:162721:232921:583110.0%1h23:353116:13
32nd45Gary HOWARD Naked Bikes Race Team19:563020:383321:232922:193312.0%1h24:183216:56
33rd69Owen WILBY 20:293420:513421:473321:56307.1%1h25:043317:42
34th47Iain KEMP Revel Outdoors20:233321:173621:303121:58317.8%1h25:103417:48
35th46Richard JACKSON (gvet) Leicester Forest CC21:144022:304022:483622:49357.5%1h29:233522:01
36th31Philip BROMWICH Evesham & District Whls CC21:244122:263922:363523:18378.9%1h29:453622:23
37th52Matthew MANTLE Mildenhall CC20:523721:363725:023922:423420.0%1h30:133722:51
38th61Christian SMITH (vet) 19:552921:483823:193725:143926.7%1h30:183822:56
39th39Chris GREEN (vet) 21:103922:474123:213824:243815.3%1h31:423924:20
40th37Darren GIDDINGS 24:104224:384227:244028:254017.6%1h44:384037:16
41st70Matthew WOOD (vet) 24:274325:594327:564114.2%1h18:2241
42nd51Jef LOFTS 26:034429:344431:144219.9%1h26:5142
43rd41James GRIFFITHS (vet1) Clee Cycles20:403520:36320.3%41:1643
44th54Kyle MARTIN (gvet) 20:553821:04350.7%41:5944
45th30Jason BRIDGE 33:334537:424512.4%1h11:1545

50-59 men  Lap chart Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st83Chris GREEN (gvet) Matlock CC18:05218:30218:51118:5714.8%1h14:251-
2nd91Pete MIDDLETON www.Zepnat.com RT - Lazer helmets - Zepnat RT go to site18:24518:14119:15219:1645.7%1h15:11246s
3rd93Richard MUCHMORE Renvale RT18:18318:48319:27319:1436.3%1h15:4831:23
4th334Bruce ROLLINSON Ilkley Cycles18:35618:52419:55519:1127.2%1h16:3542:10
5th77Peter BUSBY Team Jewson-M.I.Racing-Polypipe18:23419:17719:51419:5558.3%1h17:2853:03
6th73Kirby BENNETT Team Jewson-M.I.Racing-Polypipe18:03118:57520:19920:19912.6%1h17:4163:16
7th80Ian DALTON Rasen Riders18:56719:15620:10820:0366.5%1h18:2574:00
8th79Karl CLAY Leek CC19:381019:34819:56620:32104.9%1h19:4285:17
9th81Jonathan EDWARDS Matlock CC20:131419:44920:08720:0572.4%1h20:1195:46
10th97Christopher ROWE www.Zepnat.com RT - Lazer helmets go to site19:36920:021020:261020:1084.3%1h20:15105:50
11th92Nigel MOORE Lyme RC19:411120:071120:441121:411310.2%1h22:14117:49
12th74Sean BESWICK www.Zepnat.com RT - Lazer helmets go to site20:111320:211221:341321:01116.9%1h23:09128:44
13th88Carlton HOLMES s - NON20:021220:361321:071221:37127.9%1h23:23138:58
14th76Peter BROMWICH West Midlands Cyclo-Cross League21:041620:581521:341322:08155.6%1h25:451411:20
15th78John BYATT Revolutions Racing21:301721:261624:422121:471415.2%1h29:261515:01
16th94Alan POOLE Mansfield RC20:571522:241722:571523:461813.4%1h30:061615:41
17th99Paul TURNER (gvet) Leicester Forest CC21:551922:451822:591623:42168.1%1h31:221716:57
18th96Michael TOMKINSON 21:431823:112023:421723:581910.4%1h32:361818:11
19th71Graham ATKINS 22:382423:101923:511823:45175.4%1h33:251919:00
20th85Wayne HENDERSON Leicester Forest CC22:112123:492125:012325:182214.0%1h36:202021:55
21st75Andy BOWKER Lyme RC23:262524:052325:122424:53217.5%1h37:392123:14
22nd90Gary KONDOR Sherwood Pines Cycles Felt - Enve22:292226:162424:272025:272316.8%1h38:402224:15
23rd100Peter VARIAN Red Kite Cycles23:292623:592224:472226:512414.3%1h39:082324:43
24th87Chris HODGKINSON 22:312327:552624:241924:452024.0%1h39:372425:12
25th86Owen HENRIKSEN Norton Wheelers24:472726:202527:322511.1%1h18:3925
26th82Stephen GODDARD 26:042829:192731:012619.0%1h26:2426
27th324Jon LIGHTFOOT Sherwood Pines Cycles Felt - Enve19:15820:44147.7%39:5927
28th95Geoff ROBINSON High Peak Cycles22:0720n/a22:0728

60+ men  Lap chart Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st104Roy HUNT Colnago BBB Morgan Blue - Colnago19:01118:40119:43118:5915.6%1h16:241-
2nd107Philip STOKES Team Jewson-M.I.Racing-Polypipe20:47221:25222:28222:2528.1%1h27:06210:42
3rd108Graham WHITING Bolsover & District Cycling Club24:00324:33425:18425:3646.7%1h39:28323:04
4th102Peter CARMAN Mammoth Lifestyle Racing Team - Mammoth Lifestyle Racing Team24:56524:35525:17325:3233.9%1h40:22423:58
5th305Denis SMITH 24:17423:56325:36529:29523.2%1h43:19526:55
6th105Philip JONES (svet) Crosstrax25:42628:48628:43612.1%1h23:136
7th106Alan MORRIS (svet) Lichfield City CC - Lichfield CCC27:40729:46730:28710.1%1h27:547
8th103Stephen COLLEN (svet) Coed Llandegla N Wales MBA29:13831:56832:11810.2%1h33:208
9th101John BRAIN 38:01939:0092.6%1h17:019

Open men  Lap chart Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st280Sam CHATWIN 19:19120:29220:5418.2%1h00:441-
2nd285Lee MARSHALL (opn) 19:49421:23421:4729.9%1h03:0022:16
3rd291David STEED Bolsover & District Cycling Club20:07521:20322:0139.4%1h03:2932:45
4th350Gary WARD (opn) 20:45621:45522:52510.2%1h05:2244:38
5th293John WRIGHT (gvet) VC Long Eaton20:59722:52722:5669.3%1h06:4856:04
6th286Nick MASTERS 22:431322:50622:4440.5%1h08:1867:34
7th377Thomas FRATER 21:48823:15923:2287.2%1h08:2677:42
8th282Robin CUMMINGS Buxton CC / Sett Valley Cycles22:151023:11823:3596.0%1h09:0388:19
9th283Alex HINKS 22:271123:431223:1775.6%1h09:2798:43
10th281Tim COOPER Bolsover & District Cycling Club21:56923:231024:081010.0%1h09:28108:44
11th279Mark BOOTHMAN 22:301223:281124:461210.1%1h10:461110:02
12th359Andrew HOOK Arrow Cycles23:101523:591324:26115.5%1h11:361210:52
13th346Hugh ROSS 22:461424:411426:321316.5%1h14:001313:16
14th288Chris PERRY (opn) Team One-1024:111724:581526:581411.5%1h16:071415:23
15th278Jonathan BACKHOUSE 23:421625:571629:331624.7%1h19:121518:28
16th335Robert MANGHAM Mercia27:382027:161729:34178.4%1h24:301623:46
17th378Stephen WHITE 27:562328:421829:09154.4%1h25:481725:04
18th357Alex WATT 26:121829:381931:071918.8%1h26:591826:15
19th289Andrew POWER 27:392130:252031:011812.2%1h29:061928:22
20th287James PEARSON (mas) 26:581932:252134:452028.9%1h34:092033:25
21st284David KELLAM Arrow Cycles19:23219:3010.6%38:5321
22nd325Michael SHULDHAM Arrow Cycles19:343n/a19:3422
23rd292Dominic WALLER 27:5022n/a27:5023

15-16 boys  Lap chart Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st116Ben HEALY (jun) Solihull CC15:41117:18117:51213.8%50:511-
2nd118Marcus HOLMES Lichfield City CC16:41217:24317:5016.9%51:5621:05
3rd322Harvey ROLLASON Lichfield City CC16:48317:18118:0537.6%52:1231:21
4th301Callum MACLEOD AW Cycles.co.uk go to site / Palmer Park Velo17:46518:44419:1448.3%55:4644:55
5th113Tom DUSSEK SRAM Youth Development17:37419:13520:32716.6%57:2356:32
6th115Timothy ELSMORE-MARTIN SRAM Youth Development18:06720:11719:44511.5%58:0367:12
7th114Nicky EDWARDS (M) Matlock CC - Matlock CC18:50819:19619:5465.7%58:0377:12
8th125Rory SMITH Malvern cycle sport18:55920:22822:331119.2%1h01:50810:59
9th123Finn MANSFIELD The MI Racing Academy - Notts Clarion18:591021:14921:59915.8%1h02:13911:22
10th109Luke ARROWSMITH 19:171121:411121:52813.4%1h02:501011:59
11th112Joseph BROOKS Mossley CRT20:001221:181022:121011.0%1h03:311112:40
12th119Joshua HUBBLE Halesowen A & CC21:161523:081324:381315.8%1h09:031218:12
13th309Adam GRIFFITH 24:271823:021222:46127.4%1h10:151319:24
14th121William KESTEVEN 20:481423:481426:471428.8%1h11:241420:33
15th124Taylor MARSHALL Belper BC - Belper BC22:291625:561627:381622.9%1h16:041525:13
16th110Joe BALE Sherwood Pines Cycling Club22:481725:591727:221520.0%1h16:091625:18
17th122Cameron MACLEOD Halesowen A & CC25:121925:141529:571718.8%1h20:241729:33
18th120Oliver JENKINS 25:222028:381833:141931.0%1h27:141836:23
19th111George BELL 26:032130:001931:461821.9%1h27:501936:59
20th333Cory EDMONDSON Inspire VCUK Racing Team18:046n/a18:0420
21st126James SWADLING Nottingham Clarion CC20:4113n/a20:4121

13-14 boys  Lap chart Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st141Scott WILLIAMS (jun) Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Conwy18:49119:2623.3%38:161-
2nd134Aidan LAWRENCE Eastlands Velo19:09219:1110.2%38:212 5s
3rd133Louis JAKOBSON Welland Valley CC19:55320:3233.1%40:2832:12
4th317Max WALLING The MI Racing Academy20:13421:1545.1%41:2943:13
5th140Jayden RANDELL Malvern cycle sport20:45621:3854.3%42:2354:07
6th129Ben CHILTON Derby Mercury RC20:41521:5065.6%42:3164:15
7th132Jack HUSSELBEE Derby Mercury RC21:05722:4177.6%43:4675:30
8th130Zack HARROP Mossley CRT21:22822:5687.3%44:1886:02
9th131David HIRD (u23) Stratford CC21:58923:0194.8%44:5996:43
10th328Finlay PICKERING Hull Thursday RC23:451323:48100.2%47:34109:18
11th127Joshua BACKHOUSE VC Lincoln23:221124:45115.9%48:07119:51
12th299Matthew BAPTISTA Mid Lancs BMX23:011025:211210.1%48:221210:06
13th128Oliver BAKER Wolverhampton Whls23:351226:341312.7%50:101311:54
14th138Joshua PELL Halesowen A & CC24:111426:491410.9%51:011412:45
15th135Alfie LOFTHOUSE Nottingham Clarion CC - Nottingham Clarion24:581527:451511.1%52:441514:28
16th137Josh MUNN (sen) 25:061629:091616.1%54:151615:59
17th136Colin MANTLE Mildenhall CC26:361730:581716.4%57:341719:18
18th139William PERRY Wolverhampton Whls34:1818n/a34:1818

Fun men  Lap chart Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st169Alessandro WILLIAMS Pro Vision Cycle Clothing20:51121:3113.2%42:231-
2nd331Stuart ATKINSON Bolsover & District Cycling Club21:40222:1132.4%43:5121:28
3rd166Adam WARD (sen) 22:50623:0741.2%45:5733:34
4th158Carl KELLEHER Sherwood Pines Cycling Club22:30323:3654.9%46:0643:43
5th155Steven HOWE 22:36423:4264.9%46:1953:56
6th294Rob HARPER SPCC22:42524:0886.3%46:5164:28
7th162Alan PARSONS Bolsover & District Cycling Club23:55724:0070.3%47:5575:32
8th159Paul MCCARTHY (fun) 24:18825:3295.1%49:5087:27
9th142David BATES (opn) Velo Club Flintham24:32925:34104.2%50:0797:44
10th146Robert CARLIN Sherwood Pines25:211227:11137.2%52:321010:09
11th152Matthew FOX (fun) 26:091526:34111.6%52:441110:21
12th160Simon MORRIS Velo Club Flintham25:161127:38149.4%52:551210:32
13th143Alex BROWN (mas1) 26:011426:56123.5%52:571310:34
14th319Jack GODDARD 25:091027:531610.9%53:031410:40
15th153Dylan GARFOOT 26:231627:45155.2%54:091511:46
16th165Tom STEWART 26:251728:31177.9%54:571612:34
17th149Paul ELLIS 26:421829:231910.0%56:061713:43
18th148Max DEVEREUX 26:472029:452011.1%56:331814:10
19th164Stuart REEVES 26:451931:242217.4%58:101915:47
20th145Christopher CACI Lyme RC25:591332:132424.0%58:132015:50
21st150Nigel EVANS 28:462130:36216.4%59:222116:59
22nd144Richard BUNTING (fun) 29:492431:30235.6%1h01:202218:57
23rd161Peter PADDOCK Wolverhampton Whls29:132234:272517.9%1h03:412321:18
24th151William FARMAN 41:422921:59289.7%1h03:422421:19
25th156Paul LINDSAY-JONES 37:032629:161826.6%1h06:192523:56
26th167Steve WEBB 30:472537:342622.0%1h08:212625:58
27th168Eric WILCOCK 40:502843:39276.9%1h24:292742:06
28th147Mark DEANS Witham Wheelers Cycling Club37:442748:192828.0%1h26:032843:40
29th154Mark HOULT 29:3123n/a29:3129

U10 boys  Lap chart Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st180Jude DU TOIT Bolsover & District Cycling Club3:2133:0518.6%6:261-
2nd179Ethan BLAEN Peebles CC3:1923:2231.5%6:42216s
3rd344Jack BRISTOW Malvern cycle sport3:1813:2543.5%6:43317s
4th343Jack LIVESEY Team Livesey3:3553:2863.4%7:03437s
5th182Ellis JACKSON Leicester Forest CC3:2243:4299.9%7:05539s
6th365Seb VARLEY Derby Mercury3:45103:2758.7%7:12646s
7th185George PARKER Matlock CC3:4393:3275.2%7:15749s
8th307Alfie CLARKE 3:4283:3483.7%7:16850s
9th318Oscar WALLING Leicester Forest3:4073:55106.8%7:3691:10
10th184Thomas MOULD Lyme RC3:3764:031112.0%7:40101:14
11th347George COOPER (xc) Bolsover & District Cycling Club5:00133:08259.6%8:09111:43
12th366Jack TRACEY Derby Mercury4:13114:13120.0%8:27122:01
13th363Noah INMAN Bolsover & District Cycling Club4:27124:30161.1%8:57132:31
14th304Callum BURCH 5:10144:291515.2%9:40143:14
15th356William BRUMWELL Stafford RC Jets5:43164:201331.9%10:04153:38
16th376Charles ROSS Matlock CC5:47174:201333.5%10:07163:41
17th186Jack SMITH (u10) 5:42155:37171.5%11:19174:53
18th375Daniel JONES (u12) Lyme Racing6:05186:491812.1%12:54186:28

U12 boys  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st194Max GREENSILL Lichfield City CC2:3412:4215.2%5:161-
2nd197Harry TILLEY Naked Bikes Race Team2:3623:00315.4%5:37221s
3rd183Bryn LAWRENCE Eastlands Velo2:4343:03412.3%5:47331s
4th342Joe ANDREWS Solihull CC2:5552:5321.2%5:49433s
5th330Otto CHILTON DMRC3:0173:0652.8%6:07551s
6th355Sullivan BERRY Redditch Road & Path CC2:3733:37838.2%6:15659s
7th339Benjamin LIVESEY Team Livesey2:5763:23614.7%6:2071:04
8th196Jack LOFTHOUSE Nottingham Clarion CC3:1383:37812.4%6:5081:34
9th193Daniel BACKHOUSE 3:36103:2973.3%7:0691:50
10th195Leo HEMMINGS Lichfield City CC3:45113:54104.0%7:39102:23
11th374Finley HILL Matlock3:3394:101317.4%7:43112:27
12th199Josh WILKINSON 4:12124:06112.4%8:19123:03
13th198Kyde WEBB 4:12124:09121.2%8:22133:06
14th372Elliot ROBERTS Malvern cycle sport4:21144:14142.8%8:36143:20

U8 boys  Lap chart Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st174Jacob STEED Bolsover & District Cycling Club2:1612:0512:1218.8%6:341-
2nd349Daniel WARD (juv) 2:2422:2022:2624.3%7:12238s
3rd371William JARMAN 2:5242:4032:5338.1%8:2631:52
4th171Murphy HAMILTON Lichfield City CC2:4732:5142:5746.0%8:3642:02
5th175Alfie STEED 3:0463:0153:1356.6%9:1952:45
6th361Samuel SYMES 2:5653:1863:34621.6%9:4963:15
7th341Dylan GRAY 3:1273:2988.9%6:417
8th172Harry SMITH (u8) 3:2183:3697.5%6:578
9th173Caiden STAPLEFORD Team Bongo3:36113:2475.9%7:009
10th364Louis INMAN Bolsover & District Cycling Club3:2493:40107.8%7:0410
11th176Oliver WAINWRIGHT Royal Leamington Spa CC (RLSCC)3:27103:551113.5%7:2211
12th370Joshua JARMAN 3:59124:16137.1%8:1512
13th368Tyler TRACEY Derby Mercury4:42134:111212.4%8:5313
14th367Tom TRACEY Derby Mercury5:27154:361418.5%10:0314
15th369Alex POPHAM Naked Bikes RT5:15144:58155.7%10:1315

 

 

Elite women  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st316Evie RICHARDS T-MO Racing17:33117:47121:19415:52134.3%1h12:321-
2nd308Sally BIGHAM Topeak Ergon RT18:13218:32219:11119:1225.4%1h15:1022:38
3rd2Joanne CLAY Torq Performance19:36419:28320:00220:1233.8%1h19:1836:46
4th338Jules TOONE Torq Performance19:17319:43420:09321:34411.8%1h20:4448:12
5th1Verity APPLEYARD Brotherton Cycles20:18521:00521:48522:21510.1%1h25:29512:57
6th326Vanessa HOLMES Arrow Cycles20:24621:19622:25622:2369.9%1h26:33614:01

17-18 girls  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st302Phoebe MARTIN Team 22 WRT21:50222:57323:48322:1119.0%1h30:491-
2nd11Melissa BAKER Wolverhampton Whls21:57422:56223:03123:3527.4%1h31:32243s
3rd295Rebecca SIMMONS Wolverhampton Wheelers21:55322:46123:34224:14310.6%1h32:3131:42
4th12Jade MOBBS Welland Valley CC24:53626:45527:1149.2%1h18:494
5th13Ria MOBBS Welland Valley CC24:44526:38432:21530.8%1h23:435
6th312Harriet HARNDEN ° Malvern cycle sport19:061n/a19:066

° Rider racing out of category

Sport women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st3Sarra BOYD Clee Cycles24:50125:56126:1615.8%1h17:021-
2nd303Abi WATERFALL Matlock CC27:23229:20229:2227.2%1h26:0629:04

15-16 girls  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st300Kim BAPTISTA Nutcracker racing20:23120:42120:5912.9%1h02:041-
2nd14Jessica COBBE Leicestershire Road Club27:46229:37229:2826.7%1h26:52224:48

40-49 women  Lap chart Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st332Maddi SMITH Bolsover & District Cycling Club20:34121:36122:49110.9%1h05:001-
2nd5Theresa JACKSON CC Luton - CC Luton22:01222:51224:17310.3%1h09:1024:10
3rd7Karen SUMMERS Revolutions Racing22:08323:40324:0228.6%1h09:5134:51
4th6Michelle PAGET RLS4X.com go to site / Royal Leamington Spa CC (RLSCC) - The Bike Yard23:13424:50425:33510.1%1h13:3848:38
5th296Julie BRATTON Pines Cycles24:20524:55525:2544.5%1h14:4159:41
6th298Lindsay NELL Team Sewson MI Racing Polypipe25:03626:21626:5667.5%1h18:21613:21
7th4Helen DUSSEK Nottingham Clarion CC27:17828:06827:5373.0%1h23:17718:17
8th306Cath CLARKE 27:14727:38728:5886.4%1h23:52818:52
9th8Sarah VIGROW Welland Valley CC29:17932:12932:13910.0%1h33:42928:42

50+ women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st310Sally REID Cheltenham & County CC24:18125:29126:2518.7%1h16:131-
2nd10Christina TOMKINSON Newport Shropshire CC27:12231:29230:43215.7%1h29:25213:12

13-14 girls  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st15Lotta MANSFIELD The MI Racing Academy - Notts Clarion25:32128:48112.8%54:201-
2nd16Codie STRICKLAND VC Long Eaton29:07232:29211.6%1h01:3727:17
3rd18Deyna WILKINSON 32:18337:29316.0%1h09:48315:28

Fun women  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st25Cath ROBINSON 26:05129:41113.8%55:461-
2nd24Julie PARKER Matlock CC30:58235:55216.0%1h06:53211:07
3rd22Judith COOPER Bolsover & District Cycling Club33:51338:18413.1%1h12:10316:24
4th19Kate BACKHOUSE 36:19438:0334.8%1h14:23418:37
5th23Diane MANTLE Mildenhall CC42:13641:2152.1%1h23:34527:48
6th20Joanne BARNETT Matlock CC38:12547:00623.0%1h25:13629:27
7th323Hannah LENNON 45:187n/a45:187
8th336Elizabeth DALBET 47:438n/a47:438

U10 girls  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st353Jael MAW Boston Wheelers4:0314:1324.1%8:161-
2nd189Bethany-Ann JACKSON Leicester Forest CC4:1524:0314.9%8:192 3s
3rd313Poppy KENDRICK-JONES 4:2934:4144.5%9:10354s
4th188Harriet GREENSILL Lichfield CCC5:0944:36312.0%9:4641:30
5th191Evie STRACHAN 6:0355:11516.7%11:1452:58
6th192Felicity WAINWRIGHT Royal Leamington Spa CC (RLSCC)7:5175:47635.7%13:3965:23
7th187Isabella BARNES 6:406n/a6:407

U12 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st200Annabel PARKER Matlock CC3:3013:3411.9%7:041-
2nd345Annabel SHUNBURNE Matlock CC4:5024:5732.4%9:4722:43
3rd360Rosie MANSFIELD Notts Clarion5:0434:5732.4%10:0132:57
4th201Evie STEED Bolsover & District Cycling Club5:4144:30226.3%10:1243:08

U8 girls  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st177Lily ALLCOCK Lyme RC3:4313:3812.3%7:221-
2nd178Tilia STAPLEFORD Team Bongo4:1923:55210.2%8:15253s
Chat with us