withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2016 Southern XC round 1, Black Park

Results (366)Photos (637)Videos (0)Lap chartsSpreads

Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened

Results formatBy category

GenderAll

Male: Shortened U10  Lap chart Spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st141Peter CARPENTER Sutton CC23:11.013:47.0118.8%6:58.81-
2nd231Oscar AMEY Team Darenth23:39.024:08.0213.2%7:47.3248.5s
3rd277Daniel PHILLIPS (u18) Cotwolds Veldrijden23:40.034:14.0315.5%7:55.1356.3s
4th179Fred PRICE Pedal 2 Pedal24:46.064:40.042.1%9:26.642:27.8
5th191Josh METCALFE Redhill Raiders24:37.045:02.079.0%9:39.852:41.0
6th142Joe CARPENTER Sutton CC24:51.084:48.051.0%9:40.962:42.1
6th89Peter DONALD Summit MTB24:51.084:48.051.0%9:40.162:41.3
8th270Jay LLOYD Hillingdon Slipstreamers24:44.055:25.0814.4%10:10.283:11.4
9th198Louis LAWSON 24:47.075:30.0915.0%10:18.893:20.0
10th263Jack PROCTER Hillingdon Slipstreamers25:27.0106:04.01211.3%11:31.9104:33.1
11th215Xavier IBBS Pedal2pedal25:49.0125:47.0100.6%11:37.5114:38.7
12th116Finlay WEEKS Hillingdon Slipstreamers26:01.0145:49.0113.4%11:50.3124:51.5
13th275Joshua BENGER Summit MTB26:00.0136:41.01311.4%12:41.7135:42.9
14th87Lewis EBREY Summit MTB25:48.0117:50.01435.1%13:39.3146:40.5
15th266Dillon WEBB 27:56.0158:23.0155.7%16:19.6159:20.8

Male: Shortened U12  Lap chart Spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st122George FOWKES Specialized Ruislip / West Drayton MBC53:08.013:33.013:38.013:37.033:37.0316.0%17:35.21-
2nd136Thomas WADSWORTH Beeline Bicycles RT53:12.023:41.023:41.043:34.013:35.0215.1%17:43.928.7s
3rd256Thomas CRACKNELL Pedalon53:14.043:41.023:40.023:42.053:39.0414.4%17:58.8323.6s
4th232Alfie AMEY Team Darenth53:20.063:41.023:51.063:35.023:29.0115.5%17:58.9423.7s
5th76William SHIELD Summit MTB53:31.0103:44.073:40.023:37.033:41.056.2%18:15.1539.9s
6th35Drew TUCKER Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized / TORQ Performance53:19.053:42.053:42.053:44.073:49.0815.1%18:18.5643.3s
7th287Alex HARVEY VC Jubilee53:30.083:44.073:54.093:50.093:50.0911.4%18:51.771:16.5
8th234Connor STAIN Bournemouth Arrow CC53:43.0123:43.063:51.063:42.053:53.0125.0%18:55.181:19.9
9th252Ben COPPOLA 53:13.033:57.0114:01.0143:49.083:53.01224.9%18:55.991:20.7
10th28Edward CHARLES (u18) Charlotteville CC53:32.0113:45.093:55.0113:50.093:58.01412.3%19:02.6101:27.4
11th286Ferdie PARSONS VC Jubilee53:45.0143:58.0123:54.093:51.0113:44.076.2%19:14.5111:39.3
12th268Adam POTTER (exp) 53:43.0123:55.0103:55.0113:51.0113:52.0105.4%19:17.8121:42.6
13th254Nathan CRACKNELL Padelon54:10.0164:06.0143:51.063:54.0133:52.0108.2%19:56.2132:21.0
14th40Jack CROMIE I-team CC54:38.0254:18.0164:00.0134:10.0143:43.0624.7%20:50.2143:15.0
15th264Lewis SEAWARD* 53:30.084:07.0154:30.0194:25.0164:19.01628.6%20:52.8153:17.6
16th90Ben DONALD (u18) Summit MTB54:22.0214:25.0194:03.0154:38.0194:12.01514.4%21:43.0164:07.8
17th253Luke GIBSON Club Cyclopark54:16.0194:24.0184:09.0164:31.0174:23.0178.8%21:45.3174:10.1
18th257Patrick LEAR Bedgebury Boars53:29.073:58.0124:35.0215:03.0264:53.01845.0%22:00.9184:25.7
19th192Matt METCALFE Redhill Raiders54:16.0194:30.0204:21.0184:35.0185:00.01917.2%22:44.1195:08.9
20th281Archie FOULKES Hillingdon Slipstreamers44:12.0174:18.0164:10.0174:54.023     17.6%17:34.020
21st267Ollie BOARER iTeam CC44:23.0224:30.0204:33.0204:15.015     7.1%17:41.021
22nd16Josh LANE (u12) 44:24.0234:37.0234:57.0254:52.022     12.5%18:50.022
23rd251Alix BARTHELEMY HHYCC44:12.0174:42.0244:57.0255:01.025     19.4%18:52.023
24th8Irving FORREST 44:51.0264:35.0224:44.0224:45.021     5.8%18:55.024
25th269Ieuan BRAYBROOK 44:09.0154:57.0264:54.0245:00.024     20.5%19:00.025
26th276Rohan GRAY 44:55.0274:48.0254:45.0234:38.019     6.1%19:06.026
27th273Alex BENGER Summit MTB44:24.0235:02.0275:02.0275:11.027     17.8%19:39.027
28th260Edward HOOK 45:24.0286:14.0286:15.0286:18.028     16.7%24:11.028
29th280Jake SCOTT Summit MTB37:41.0299:24.0297:53.029          22.3%24:58.029

 

 

Female: Shortened U10  Lap chart Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st220Erin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers25:00.015:11.023.7%10:12.51-
2nd226Katie ALLSOP Summit MTB25:02.025:20.036.0%10:23.1210.6s
3rd274Orla BARROWCLIFFE Summit MTB25:17.045:09.012.6%10:26.1313.6s
4th187Gracie FOX Frog Bikes25:03.035:32.049.6%10:36.4423.9s
5th265Lauren CHARLES 25:38.056:11.059.8%11:49.951:37.4
6th279Molly SCOTT Summit MTB25:48.066:52.0618.4%12:41.862:29.3
7th285Isla PATTINSON Solewnt Pirates27:21.076:54.076.5%14:15.774:03.2
8th88Lara EBREY Summit MTB27:56.088:35.088.2%16:31.686:19.1

Female: Shortened U12  Lap chart Spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st147Amelia COX Bicester Millennium CC53:57.024:03.014:08.024:09.014:10.015.5%20:28.01-
2nd219Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers53:55.014:18.044:14.034:37.024:24.0317.9%21:31.521:03.5
3rd206Lucy ALLSOP Summit MTB54:15.044:15.033:59.014:37.024:24.0315.9%21:32.831:04.8
4th146Imogen COX Bicester Millennium CC54:09.034:07.024:27.044:40.044:16.0213.4%21:42.941:14.9
5th278Ellen PHILLIPS cTWOLDS44:18.054:29.054:39.055:06.05     18.6%18:32.05
6th123Tabitha WARD Oxonian CC45:08.065:14.065:44.065:29.06     11.7%21:35.06
7th17Faith NEWTON 45:39.096:01.075:49.076:08.07     8.6%23:37.07
8th289Kate KNIGHT 35:26.076:10.086:00.08          13.5%17:36.08
9th288Daisy PATTINSON Solent Pirates15:30.08                    n/a5:30.09

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us