withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2016 Southern XC round 2, Checkendon

Results (214)Photos (0)Videos (0)Lap chartsSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened

Results formatBy category

GenderAll

Male: Shortened U10  Lap chart Spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st231Oscar AMEY Team Darenth22:3312:2714.1%5:011-
2nd141Peter CARPENTER Sutton CC22:3722:4132.5%5:19218s
3rd277Daniel PHILLIPS (u18) Cotswold Veldrijden22:5332:3928.8%5:33331s
4th246Jude MCGREEVY Team Darenth22:5332:4544.8%5:39437s
5th142Joe CARPENTER Sutton CC23:0953:0383.3%6:1351:12
6th717Edward SAMSON Solent Pirates23:2262:52617.4%6:1461:13
7th565Ben LIVERMORE Charlotteville Rascals23:2572:48522.0%6:1471:13
8th116Finlay WEEKS Hillingdon Slipstreamers23:2783:01714.4%6:2981:28
9th677Ollie LAURIE Summit MTB23:2783:06911.3%6:3391:31
10th449Ollie HAYDEN CCC23:40103:091016.4%6:50101:48
11th266Dylan WEBB 24:06123:46118.8%7:53112:51
12th427Daniel DALE 24:35134:32121.1%9:08124:06
13th547Zac ELSEY 14:0411     n/a4:0413

Male: Shortened U12  Lap chart Spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st430George FOWKES West Drayton MBC42:1912:1712:1612:1612.2%9:111-
2nd232Alfie AMEY Team Darenth42:2022:1712:1722:1612.9%9:1120s
3rd560Nathan CRACKNELL Pedalon42:2532:2562:2862:2552.1%9:44333s
4th559Thomas CRACKNELL Pedalon42:3342:2442:2552:2138.5%9:44433s
5th407Jamie GOSTICK Palmer Park Velo42:4482:2442:2032:24417.1%9:54543s
6th679Arlo CAREY Palmer Park Velo42:3342:28102:2862:2684.8%9:57645s
7th252Ben COPPOLA Four4th42:4372:2332:2442:26814.0%9:58747s
8th35Drew TUCKER Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized / TORQ Performance42:4482:2672:3092:25513.1%10:07856s
9th445Adam POTTER (exp) 42:45102:2782:2862:271012.2%10:08957s
10th738Shrish BAKRANIA Team Darenth42:45102:31122:3092:351310.0%10:22101:11
11th40Jack CROMIE I-team CC42:4262:2782:56142:25521.4%10:32111:21
12th443Finn HAWKINS PPV42:54122:30112:35112:311216.0%10:32121:21
13th409Finlay MECHEM Guernsey Velo Club43:05142:42142:35112:281125.0%10:50131:39
14th431James BROWN (u18) Hillingdon Slipstreamers43:04132:41132:43132:411414.3%11:10141:58
15th856Aidan PRIOR 43:30163:01153:03153:111516.0%12:46153:35
16th661Leo ROBERTS (jun) 43:29153:02163:04163:111514.8%12:47163:35

 

 

Female: Shortened U10  Lap chart Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st396Tulsi BAKRANIA Team Darenth22:5312:4614.2%5:391-
2nd569Isabelle WHITBREAD 23:0923:0323.3%6:13233s
3rd663Nicole ROBERTS 23:2633:0939.0%6:36357s
4th226Katie ALLSOP Summit MTB23:3453:1748.6%6:5241:13
5th187Gracie FOX Frog Bikes23:2843:2760.5%6:5651:17
6th444Elise HAWKINS PPV23:4263:21510.4%7:0361:24

Female: Shortened U12  Lap chart Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st206Lucy ALLSOP Summit MTB42:4412:4112:4412:4111.9%10:511-
2nd651Emily LINES Team Darenth42:4412:4732:4932:5737.9%11:20228s
3rd441Evelyn HIGGINS-WORRALL Abergavenny RC43:1452:4322:4412:41120.5%11:23331s
4th631Greta CAREY Palmer Park Velo43:0032:5242:5142:5855.3%11:42450s
5th278Ellen PHILLIPS Cotswold Veldrijden43:0642:5352:5452:5737.5%11:5251:00
6th448Ellie HAYDEN CCC43:2973:1373:1063:15610.0%13:0962:17
7th123Tabitha WARD Oxonian CC33:2863:1163:117     8.9%9:507
8th416Georgette RAND Guernsey Velo Club33:3083:1783:268     6.6%10:138

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us