0Basket

2016 NW Cup round 5 at Mt Hood, OR

Results (187)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Presented by

Supported by

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st1Luke STROBEL 0181052Issaquah, WAevil bikeDNF3:34.061-
2nd580Ben FURBEE 215234Olympia, WAIron Horse Brewery / Team Furbee3:51.8183:38.5324.47s
3rd5Matt ORLANDO 0295526Gig Harbor, WAANVL / Transition Bikes3:45.4333:38.6334.57s
4th7Andrew FLASCHENRIEM 0386205Whitefish, MTCanfield Brothers3:45.4443:40.0946.03s
5th500Nate FURBEE 215754Los Osos, CAIronhorse brewery / Team Furbee3:36.7213:40.7356.67s
6th3Kent BILLINGSLEY 327768Whitefish, MTKali / MISSOULA BIKE SOURCE / Vittoria3:40.7723:41.8767.81s
7th40Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WARansavage Racing3:49.5873:42.8378.77s
8th44Nikolas CLARKE 334728Redmond, WABikesale.com go to site / Pivot / Viral3:47.8263:42.9388.87s
9th28Eben KIEHL 287787Bellevue, WA3:56.24113:45.00910.94s
10th29Kasper DEAN 403318Olympia, WAJoyride Bikes3:47.3753:45.201011.14s
11th6Jake GROB 265425Renton, WAANVL / Transition Bikes3:53.17103:45.551111.49s
12th10Robert STENSON 279077Bothell, WA100% / ANVL / Bikesale.com go to site / Pivot3:52.0893:46.311212.25s
13th358Riley DOYLE 460586Bellingham, WADeity / Knolly Bikes4:00.74123:50.231316.17s
14th17Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels4:04.44143:51.201417.14s
15th25Alex WYNAKOS 0428544Monroe, WAAll Out Racing4:17.07163:57.861523.80s
16th277David OVERMAN Vancouver, WADNS5:15.11161:41.05
17th23Steven SIMPSON 437947Sumner, WA4:01.21135:22.40171:48.34
18th37Chris CANFIELD 0172199Bellingham, WACanfield Brothers4:11.681512:38.91189:04.85
41Todd RENWICK 359655Soulsbyville, CAsensus gripsDNSDNS
759Santiago ORTIZ DE ZEVALLOS PASTOR PER19830614Eagle Point, ORDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st335Sylas LINNEMANN 412138Issy, WA4:05.0334:02.711-
2nd102Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WADVO Suspension / GHY / Transition Bikes4:05.4844:04.8922.18s
3rd101Josh GIBB 375690Redmond, WADVO Suspension / GHY / Transition Bikes4:04.3924:07.5134.80s
4th118Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, OR4:23.4494:09.5446.83s
5th195Declan ERVIN 478275Bellevue, WA4:06.9954:10.7658.05s
6th158Andrew GORE 466259Amboy, WAiXS / Kona / Santiam Bikes / Spank4:18.1874:14.81612.10s
7th150Damon SEDIVY Kalispell, MTDeity / Knolly Bikes4:07.9164:15.78713.07s
8th200Dawson INGRAM 503313Weshougal, WACamas Bikes / Norco4:20.3084:15.81813.10s
9th758Colton WIERSUM Anacortes, WACanfield Brothers4:02.1514:19.49916.78s
10th120Jake BASSETT (u40) 498796Wenatchee, WAArlberg Sports / Dad / Viral5:01.52114:19.971017.26s
11th435Cam QUADRELLI CAN19981119New Westminister, BCLame Cycles / NS Bikes4:29.16104:30.481127.77s
122Ethan LIEB 460616Bellevue, WADeity / Leatt / Maxxis / Shimano / TLDDNFDNS
816Sebastian BELKIN 498933Bainbridge Island, WADNFDNS

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st366Trevor LEWIS 498769Renton, WA3:50.331-
2nd128Brian DAVISON 379122Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes3:58.3528.02s
3rd660Forrest TAYLOR 507451Spokane, WAThe Bike Hub4:06.13315.80s
4th387Peter BUCKLEY 432205Monroe, WAElement / Norco / TLD / Viral4:07.98417.65s
5th124Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes4:10.40520.07s
6th231Rye LIVINGSTON 498560Portland, ORHi-5 Bikes4:18.72628.39s
7th103Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WADVO Suspension / GHY / Transition Bikes4:21.17730.84s
8th333Zach FRASER 500842Port Angeles, WAgravity / Olympic Dirt Society / Royal4:21.61831.28s
9th439Alex William FLOYD 289645Puyallup, WARansavage Racing4:25.78935.45s
10th172Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WA4:29.471039.14s
11th899Brendan BOYER 473116Bellingham, WALost Bikes4:30.781140.45s
12th421Nick WEINSTEIN 279959Seattle, WA4:30.911240.58s
13th896Sean BELOUSSOW 476540Portland, OR4:33.501343.17s
14th255Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMountain Sports Photography / Viral4:35.511445.18s
15th790James ROBERTS 511728Portland, OR4:45.281554.95s
16th133Wood SKINNER 294580Hermiston, ORPedaling Innovation / Spy / Tim's Bike Shop5:07.36161:17.03
17th391Alex ELEY 289633Tacoma, WARansavage Racing6:49.40172:59.07
665Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCyclepath / PivotDNF
711Torsenn BROWN 511643Hood River, ORDNS

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st416Michael KLENZ 410331Portland, OR4:08.131-
2nd586Patrick FUNK 230741Pdx, ORFat Tire Farm4:11.5823.45s
3rd716Barry LUNDEN 268173Spokane, WABike Hub / Moondusters4:15.5237.39s
4th160Jeff REES 93452Spokane, WAWCR4:23.95415.82s
5th210Mike BRAWLEY 397515Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site4:31.64523.51s
6th197Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WAHi-5 Bikes4:40.05631.92s
7th693Mike WIESER 227734Boise, IDCanfield Brothers / Fly / Wild rochios4:59.38751.25s
8th211Aaron BUCK 438928Rochester, WANWCup5:14.5881:06.45
381Sergii SEMENOV 470385Kirkland, WADNS

Cat 1: 40+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st167Brad DELZER 137087Gresham, ORTodd (the Gov'nor) Olson4:12.261-
2nd149Kelly MELVIN 451798Sammamish, WAMFR4:19.6727.41s
3rd771Brad WATT 199561Cornelius, OR4:29.56317.30s
4th415Chad GURNEY 503554Vancouver, WA4:45.77433.51s
5th897Steve MCLEOD Portland, ORLuvli cannabis products5:22.0551:09.79

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st571Dawson YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes4:54.411-
2nd181Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA5:16.14221.73s
3rd227Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBachelor Bikepark5:16.72322.31s
4th442Stratton JURUS Everett, WATim's Bike Shop5:31.32436.91s
5th309Matt MANGANO Port Angeles, WAOlympic Dirt Society5:34.44540.03s
6th422Troy FLYNN Everett, WATim's Bike Shop5:42.31647.90s
7th746Gavin BUCHANAN Everett, WATim's Bike Shop5:43.60749.19s
8th327Max SUFFIN Vncouver, WAFiveTen / iXS / Lil Shredder Bikes / Lumberyard / Spank5:44.21849.80s

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st534Gideon BENDER 271119Duvall, WARad Racing4:53.861-
2nd330Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society5:00.4626.60s
3rd453Chris WHARTON Sammamish, WAKnucklehead Racing5:06.77312.91s
4th111Brody JENSEN 506546Meridian, IDDeity / DVO Suspension / Fly / Kore North Bikes / Stoke Bros / Team ShitBird5:08.19414.33s
5th769Aaron OSTROM 510966Boise, IDKore North Bikes5:09.15515.29s
6th369Tyler BOMMARITO Renton, WADiamondback / Fluidride / Knucklehead Racing / Northwest Bicycle5:14.14620.28s
7th401Jackson ZECHNICH Portland, OR5:14.38720.52s
8th388Michael BUCKLEY 473775Monroe, WAElement / Viral5:17.08823.22s
9th142Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWCR5:27.51933.65s
10th722Teddy GUTTERUD Kent, WA5:36.211042.35s
11th622Alex HUMPHRES Redmond, WA5:44.721150.86s
12th647Quinlan JORDAN 468989Spokane, WAKnolly Bikes5:53.811259.95s
13th717Charles MICHAUD Bellevue, WA6:16.96131:23.10
14th372Maximus FRAY Vancouver, WAATLAS / Spy / Tbr7:06.65142:12.79
15th811Bryan SMITH (u40) Renton, WA11:42.14156:48.28

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st340Sergei LEONOV Bellevue, WA4:36.151-
2nd814Walter SORENSON Eugene, OR4:39.4023.25s
3rd225Michael BRAND Federal Way, WANorthwest Bicycle / Spy4:47.27311.12s
4th807Tyler BRUNELLE Gresham, OR4:48.08411.93s
5th112Tyler BOYD Gresham, ORHurricane Racing / Skibowl bike learning center / Skibowl bike park4:58.00521.85s
6th342Nick LERMA Portland, OR5:00.16624.01s
7th476Sam STEVENSON Port Angeles, WABike Garage / NW Cup / PUD5:01.79725.64s
8th254Joel MATTECHECK 501349Portland, OR5:03.02826.87s
9th774Jordan LECOUNT Libby, MTBad Medicine Bikes5:05.50929.35s
10th762Vincent LICARI Sitka, AK5:08.621032.47s
11th251Michael HOWE 293297Bellingham, WALost Bikes5:14.091137.94s
12th678Joe FRUECHTEL Portland, ORPearl Bandits5:20.421244.27s
13th755Leif WINSTEAD Corvallis, OR5:54.08131:17.93
14th793Andrew PITTMAN Renton, WA6:13.73141:37.58
283Nicholas OMTA Bellingham, WALost BikesDNF
821Cody HAGEDORN St. Helens, ORDNF
670Ben ATON 471986Portland, ORCyclepath PDX / PivotDNS
355Kevin SINFIELD 500770Woodinville, WAWoodinville BikesDNS

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st257Drew VAN HOUISEN Portland, OR4:50.821-
2nd192David TARBLE 503264Deer Park, WAWCR4:57.6826.86s
3rd898Sean STEWART Vancouver, WA5:03.58312.76s
4th386Todd HUHMAN 469074Bothell, WA5:11.45420.63s
5th603Andrew RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes5:21.27530.45s
6th783Tim HEALY Whitefish, MT5:37.77646.95s
207Phil LEWIS 397520Wenatchee, WAFull circle cycleDNS

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st444Michael YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes5:08.791-
2nd317Jeff JORDAN 509267Chattaroy, WA5:11.6722.88s
3rd367Peter GOULD 472939Monmouth, OR5:13.4734.68s
4th813Ray DOTTERER Seattle, WANuun5:20.45411.66s
5th144Brent SMITH Washougal, WAHi-5 Bikes / Wayne industries5:22.17513.38s
6th145Mitch SCHMIDT Pdx, ORWCR5:30.55621.76s
7th203Doug PARK Couer D Alene, IDWCR5:41.19732.40s
8th208Erik GRAY Yakima, WAHigh Desert Bicycles6:07.44858.65s
9th815William TRICE Seattle, WA6:15.6791:06.88
10th894Carl SVENDSEN Vancouver, WA6:19.78101:10.99
11th126Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot6:26.62111:17.83
12th745Rodney HASTY Westlin, ORTribe503.com go to site6:29.05121:20.26
520Brian STONE Vancouver, WARyno PowerDNS
737Zebediah BURKE Joseph, OR509 / FiveTen / Fox / Fox Racing Shox / iXS / LfDJ / Spank / WCRDNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st263Todd OLSON Welches, ORTeam Krunk Shox5:10.141-
2nd136Ian RUDD CAN19620325North Vancouver, BCBicyclehub.ca5:19.0728.93s
3rd260William SMITH Edgewood, WAMcartney industires5:30.52320.38s
4th744Monny WILLIAMS Kennewick, WAHigh Desert Bicycles5:31.19421.05s
5th185Will STEVENSON (cat2) 429196Port Angeles, WABike Garage / NW Cup5:42.00531.86s
6th119Russell LANCASTER 430641Cp, ORGalpher USA / Maxima Racing Oil / Unreal Cycles6:01.56651.42s

Cat 3: 0-10 boys  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st168Braden DELZER 403733Gresham, WALegion of Dirt4:18.531-
2nd274Gavin STANTON 471850Troutdale, ORFiveTen / Lil Shredder Bikes / profile mtb / TLD4:21.3422.81s
3rd606Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds4:23.4834.95s
4th282Wyatt MCKENZIE (cat2) 472971Clackamas, ORDeity / FiveTen / Lil Shredder Bikes / Stikrd / TLD / X-Fusion4:51.17432.64s
5th604Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes4:56.53538.00s
6th281Max MCKENZIE 47974Clackamas, ORDeity / FiveTen / Lil Shredder Bikes / TLD5:05.82647.29s
7th605Noah GREEN Vancouver, WA6:04.3171:45.78
8th749Wyatt HEDBERG Pdx, ORLumberyard mtb6:34.4582:15.92

Cat 3: 11-14 boys  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st748Caleb ELY Bend, OR9:30.081-
2nd819Luke HANSEN Hood River, OR9:57.49227.41s
3rd521Peyton PITTS 499838Bend, ORATLAS / Ogio / Spy10:06.91336.83s
4th105Cam GIBB Redmond, WAZOIC GRAVITY10:28.13458.05s
5th818Jake HANSON Hood River, OR10:56.9551:26.87
6th698Dylan CANTWELL 401212Boise, IDKore North Bikes10:58.3661:28.28
7th812Riley PLUMMER Happy Valley, OR11:26.2171:56.13
8th820Brett MORRISON Hood River, OR12:42.7983:12.71
654Soren ULLRICH Hood River, ORLil Shredder BikesDNF

Cat 3: 15-18 boys

1 competitor found

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st747Geoff WALLA Edmonds, WAKid Dynamite Apparel / Xevo Optics9:13.581-
2nd266Drew TRAPNELL Beaverton, ORCamas Bikes / Norco9:23.85210.27s
3rd344Nick CURTIS Lynnwood, WATim's Bike Shop11:13.2031:59.62
4th757Eric BAGLEY Lacey, WA11:41.2542:27.67

Cat 3: 40-49 men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st761Mike PITTS Bend, ORWife9:14.461-
2nd318Angelo CIULLA Pasco, WAAzonic / High Desert Bicycles / Kali / scotts cycles9:37.52223.06s
3rd623Alan HUMPHRES Redmond, WA9:50.09335.63s
4th275Brian STANTON 503353Troutdale, OR9:50.51436.05s
5th817Brian FLY Bend, OR9:52.54538.08s
6th299Michael LASALATA Arlington, WAEpic Racing10:43.1261:28.66

 

 

Pro women  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st36Jaime REES 228046Spokane, WAWest Coast Racing4:36.7114:33.981-
2nd39Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORChris King / Hi-5 Bikes / Loam Coffee / Oakley / Stans / Transition Bikes5:10.8925:04.36230.38s

Cat 1 women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st106Kialani HINES 498898Seattle, WACotty bikes / Onyx Hubs / Ryno Power / TLD / XBrand4:55.901-
2nd137Kaytlin MELVIN 400985Sammamish, WAJuliana Bicycles / Maxxis / MFR5:01.9926.09s
3rd189Sandy DENSMORE 212143Spokane, WAWCR6:51.9131:56.01

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st127Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / mostly dad / Specialized / Sweetlines6:40.241-
2nd121Brynn BASSETT 478790Wenatchee, WAArlberg Sports / Specialized / Viral7:01.64221.40s

Cat 2: 19+ women  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st341Sarah OLSEN Portland, ORHi-5 Bikes5:45.281-
2nd810Jessica SUPRISE Hillsboro, OR5:46.6921.41s
3rd613Elaine BOTHE 337050Portland, ORSorella Forte / Specialized5:51.4036.12s
4th900Agnes SAUVAGE 260768Portland, OR6:01.73416.45s
5th706Elizabeth FINKELSTEIN Hillsboro, OR6:03.97518.69s
6th267Allison MCCUSKEY 484663Jackson, WY6:06.23620.95s
7th109Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing6:09.11723.83s
8th450Calli TOTH 507445Whitefish, MTMISSOULA BIKE SOURCE6:16.50831.22s
9th173Cherish TAUSCHECK Anacortes, WAEpic Racing6:21.94936.66s
10th226Susan WALSH Burien, WAEpic Racing6:28.071042.79s
728Cherry THOMAS Welches, ORDNS
756Elle WEAVER Missoula, MTDNS

Cat 3: 0-10 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st321Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASeweetlines JR Racing4:43.871-
2nd288Brooke ANDERSON 473371Portland, ORLil Shredder Bikes / TLD bike10:42.4025:58.53

Cat 3: 11-18 girls

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st742Honor HERRLINGER 503620Portland, OR13:58.391-

Cat 3: 19+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st125Erin BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports11:42.271-
2nd760Cecilia STEVENSON Dallas, TXDad12:46.8121:04.54
3rd895Megan DORN Kirkland, WA39:10.41327:28.14
Chat with us