0Basket

2016 NW Cup round 7 at Stevens Pass, WA

Results (328)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Presented by

Supported by

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st1Luke STROBEL 0181052Issaquah, WAEvil Bikes2:26.1612:27.451-
2nd2Weston POTTER 0424874E. Wenatchee, WAANVL / Transition Bikes2:34.4552:29.4522.00s
3rd926John KEEP 251434San Diego, CA2:35.0562:32.4835.03s
4th772Luke STEVENS CAN19930821Revelstoke, BCSpecialized2:32.2422:32.7245.27s
5th41Corey CRAIG 358070Washougal, WAHi-5 Bikes2:37.0282:33.1755.72s
6th8Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WAGiant / gravity / NW Bikes2:33.1132:33.2265.77s
7th5Matt ORLANDO 0295526Gig Harbor, WAANVL / Transition Bikes2:36.3072:33.4576.00s
8th29Kasper DEAN 403318Olympia, WAJoyride Bikes3:50.45212:34.7087.25s
9th10Robert STENSON 279077Bothell, WA100% / ANVL / Bikesale.com go to site / Pivot2:41.84132:35.3997.94s
10th6Jake GROB 0265425Tacoma, WAANVL / Transition Bikes2:37.2692:35.65108.20s
11th43Rhys EWING 286964Eugene, ORDeity2:39.83112:36.19118.74s
12th3Kent BILLINGSLEY 327768Missoula, MTKali / MISSOULA BIKE SOURCE / Rocky Mountain Cycles / Vittoria2:33.3642:36.59129.14s
13th44Nikolas CLARKE 334728Redmond, WABikesale.com go to site / Pivot / ViralDNS2:36.74139.29s
14th40Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WARansavage Racing2:37.69102:38.931411.48s
15th27Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing / Red Bull / YT2:40.46122:39.771512.32s
16th38Adam RANSAVAGE 292601Ellensburg, WARansavage Racing2:42.60142:40.201612.75s
17th803Evan GILSDORF 297503Seattle, WADownhill ZoneDNS2:42.121714.67s
18th17Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels2:47.10172:43.321815.87s
19th25Alex WYNAKOS 0428844Monroe, WADNF2:45.441917.99s
20th37Chris CANFIELD 0172199Bellingham, WACanfield Brothers2:45.58162:45.892018.44s
21st495Bryan CRUM 114586Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / Gravity Cartel / WCR2:47.44182:50.202122.75s
22nd887Keith THOMPSON 35447Issaquah, WA2:47.67192:51.142223.69s
23rd23Steven SIMPSON 437997Sumner, WA2:54.60203:02.112334.66s
31Cameron HOEFER 302528Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot2:43.9015DNF
696Carson EISWALD 478276Bellingham, WADNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st873Kendall MCLEAN BC097754Victoria, BC2:36.8322:34.601-
2nd102Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WADVO Suspension / GHY / Transition Bikes2:33.6712:36.6722.07s
3rd150Damon SEDIVY 341322Kalispell, MTDeity / Knolly Bikes2:39.1142:37.8233.22s
4th101Josh GIBB 375690Redmond, WADVO Suspension / GHY / Transition Bikes2:37.2932:39.0944.49s
5th176Benjamin VAN VEEN 0424421Bellingham, WADisidual / Emprise Co. / Fanatik Bike Co. / Norco / Schwalbe / Terrain Gym2:40.0852:40.5455.94s
6th118Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, ORSanta Cruz / Unreal Cycles2:47.1782:42.8668.26s
7th120Jake BASSETT (u40) 498796Wenatchee, WAArlberg Sports2:44.2072:42.9378.33s
8th348Zach MCCRACKEN 501922Snoqualmie, WASingletrack Cycles3:23.88122:43.2788.67s
9th158Andrew GORE 466259Amboy, WAGravity Cartel / iXS / Kona / Santiam Bikes / Smith / Spank3:00.02112:54.06919.46s
10th122Ethan LIEB 460616Bellevue, WADeity / Leatt / Maxxis / Shimano2:59.66103:06.621032.02s
697Jason EISWALD 468093Bellingham, WA6D Helmets / Fox suspension2:49.389DNF
335Sylas LINNEMANN 412138Issaquah, WAFanatik Bike Co. / Leatt / Shimano2:40.296DNS

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st128Brian DAVISON 379122Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes2:34.481-
2nd366Trevor LEWIS 498769Renton, WA2:37.1422.66s
3rd133Wood SKINNER 294580Hermiston, ORPedaling Innovation / Rev grips / Tim's Bike Shop2:38.7734.29s
4th124Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes2:43.5049.02s
5th217Marc SOELBERG 503-776Valleyford, WAThe Bike Hub2:43.9959.51s
6th665Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCyclepath / Pivot2:44.91610.43s
7th430Craig FOLSOM 284312Bellingham, WAWanted2:45.31710.83s
8th888Liam KAIN CAN19960828N. Vancouver, BCMom and Dad2:45.68811.20s
9th407Chris SANCHEZ 375624Camas, WANorthwest Bicycle2:46.41911.93s
10th660Forrest TAYLOR 507451Spokane, WAsystem transport / The Bike Hub2:46.891012.41s
11th387Peter BUCKLEY 432205Monroe, WAElement / Norco2:47.411112.93s
12th231Rye LIVINGSTON 498560Portland, OR2:50.301215.82s
13th183Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAGravity Cartel / Maxxis / Specialized / Woodinville Bikes2:51.271316.79s
14th445Lewi VASSEUR 316910Seattle, WAGHY2:51.351416.87s
15th439Alex William FLOYD 289645Puyallup, WARansavage Racing2:54.891520.41s
16th255Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMountain Sports Photography / Viral2:55.501621.02s
17th172Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WA2:55.621721.14s
18th899Brendan BOYER 473116Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Lost Bikes2:57.431822.95s
19th223Anthony MARSIANO 401395Renton, WAATLAS / GoPuck / Ogio / Tim's Bike Shop2:58.221923.74s
20th165Tyler BOOTH 429095Bellingham, WADVO Suspension / Gravity Cartel / Transition Bikes3:01.552027.07s
21st378Nicholas FREEDMAN 295461Seattle, WA3:15.292140.81s
22nd333Zach FRASER 500842Port Angeles, WAOlympic Dirt Society / Royal3:29.712255.23s
23rd874Benedict PALIWODA 482417Three Forks, MT3:57.22231:22.74
24th391Alex ELEY 289633Tacoma, WARansavage Racing6:23.21243:48.73
-Benedict PALIWODA 482417Three Forks, MT661 / Axo Racing / Azonic / Dragon Alliance / Honey Stinger / Magura / RoyalDNS
711Torsenn BROWN 511643Hood River, ORDNS
115Bryan MITCHELL 502650Cashmere, WAKali / Norco / ridge cycleDNS
411Tim STATON 396608Seattle, WADVO Suspension / Kona / Tim's Bike ShopDNS

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st652Jason PROVIS 502952Bellingham, WA2:38.951-
2nd171Scott KEMP 191554Shoreline, WA2:44.1125.16s
3rd416Michael KLENZ 410331Portland, OR2:44.3335.38s
4th170Ryan HAYLES 292573Issaquah, WARansavage Racing2:47.9348.98s
5th210Mike BRAWLEY 397515Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site2:48.6559.70s
6th850Tyler BATES 181028Mercer Isle, WAPlatypus2:50.79611.84s
7th586Patrick FUNK 280741Portland, WAFat Tire Farm2:50.81711.86s
8th716Barry LUNDEN 268173Spokane, WADialed MTB / Moondusters / The Bike Hub2:53.70814.75s
9th197Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WAHi-5 Bikes2:53.78914.83s
10th160Jeff REES 93452Spokane, WAWest Coast Racing2:58.421019.47s
11th159Charlie SHIVEL 352842Amboy, WAGravity Cartel / iXS / Santiam Bikes / Spank3:02.911123.96s
12th139Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!3:08.901229.95s
13th403Bryan KIEFFER 100849Puyallup, WATeam Psycho3:17.961339.01s
381Sergii SEMENOV 470385Kirkland, WADNS
207Phil LEWIS 397520Wenatchee, WAFull circle cycleDNS

Cat 1: 40+ men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st242Kris MELTON 428939Leavenworth, WANWP2:45.071-
2nd149Kelly MELVIN 451798Sammamish, WAMFR2:48.2123.14s
3rd134Randy BARTON 494108Meridian, IDDeity / DVO Suspension / Fly / Intense / Kore North Bikes / Zelvy2:52.7937.72s
4th167Brad DELZER 137087Gresham, ORTodd (the Gov'nor) Olson3:00.06414.99s
5th415Chad GURNEY 503554Vancouver, WASingletrackmind cylery3:01.74516.67s
6th190Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWest Coast Racing3:02.99617.92s
7th151Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes3:03.19718.12s
8th110Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing3:16.89831.82s
143Ed REILLY Gresham, ORWest Coast RacingDNS

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st830Finn FINESTONE Winston, BCChromag / FiveTen / Oakley / Sensus / Shimano / Spank / TLD3:23.561-
2nd571Dawson YOUNG Libby, MTbad medicine3:24.5520.99s
3rd227Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBachelor Bikepark / Bend Endurance Academy3:27.6934.13s
4th878Talus TURK Bellingham, WAThe Brody Crew3:29.3045.74s
5th259Louie BLAIR 474255North Bend, WAGravity FSA / Knucklehead Racing / Northwest Bicycle3:30.5757.01s
6th382Jacob SMITH (u21) 407417Portland, Oregon, ORPdx devo3:33.3769.81s
7th181Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA3:33.79710.23s
8th442Stratton JURUS Everett, WATim's Bike Shop3:36.57813.01s
9th795Aidan BORTHWICK Delta, BC3:38.29914.73s
10th767Avery GRAY Yakima, WAHigh Desert Bicycles3:38.501014.94s
11th776Rolland SCHMITTEN Cashmere, WApine shadow ranch3:41.881118.32s
12th934Thomas MARICI Kirkland, WAEKS Brand Goggles.3:44.951221.39s
13th309Matt MANGANO Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:45.441321.88s
14th588Andre STROM 316444Whitefish, MTEspresso Chalet3:45.731422.17s
15th422Troy FLYNN Everett, WATim's Bike Shop3:45.881522.32s
16th910Miles REVENAUGH Mulino, OR3:46.381622.82s
17th746Gavin BUCHANAN Everett, WATim's Bike Shop3:48.011724.45s
18th329Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:48.981825.42s
19th800Thomas LAWSON Liberty Lake, WALawson Engineering3:53.651930.09s
20th269Etan BRAVARD Portland, ORCyclepath Racing4:27.16201:03.60
865Jordan NEEDHAM Moses Lake, WAVicious CycleDNF
-Finn FINESTONE Whistler, BCChromag / FiveTen / Oakley / Sensus / Shimano / Spank / TLDDNS
-Nate KEELEY Bellingham, WADNS
-Zach COHEN Yarrow Point, WAFanatik Bike Co.DNS

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st534Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW3:16.871-
2nd369Tyler BOMMARITO 492039Renton, WADiamondback / Fluidride / Knucklehead Racing / Northwest Bicycle3:19.9723.10s
3rd653Gavin ULLRICH Hood River, WADIRTY FINGERS BIKES3:20.4233.55s
4th320Jake COON 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:21.2244.35s
5th453Chris WHARTON 473475Sammamish, WAKnucklehead Racing / Northwest Bicycle3:21.5354.66s
6th764Adrian LEE BC097517Vancouver, BCC4 Rider Training3:24.1667.29s
7th362Kevin MEINHARDT Sammamish, WA688 Factory Racing3:24.9578.08s
8th330Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:28.07811.20s
9th743Cole HOLLAND Richland, WA661 / Azonic / High Desert Bicycles / Magura / Spy / vee3:29.15912.28s
10th920Josh CHALICH Coeur D'alene, ID3:32.981016.11s
11th881Shane ABSHIRE Bellingham, WARocky point boulders LLC3:33.091116.22s
12th880Gage FARRAR Bellingham, WAThe Brody Crew3:35.061218.19s
13th214Alex POEHLMAN Bellingham, WAEmprise Co.3:36.921320.05s
14th111Brody JENSEN 506546Meridian, ID100% / Deity / Intense / Kore North Bikes / Team ShitBird3:38.451421.58s
15th401Jackson ZECHNICH Portland, OR3:38.551521.68s
16th722Teddy GUTTERUD Black Diamond, WARotec Cycles3:39.361622.49s
17th765Devon FABIO Port Moody, Bc, BCBank of Mom & Dad3:39.761722.89s
18th142Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWest Coast Racing3:41.641824.77s
19th674Trever WARWICK Graham, WAWarwick Timber Service3:41.681924.81s
20th882Wyatt NELSON Bellingham, WABrody Crew3:41.952025.08s
21st363Cullen PAILLE Seattle, WA3:42.132125.26s
22nd831Dylan SCHWENK Anacortes, WA3:45.182228.31s
23rd388Michael BUCKLEY 473775Monroe, WAElement / Norco / TLD3:46.822329.95s
24th879Miles FREELAN Bellingham, WABrody Crew3:47.912431.04s
25th724Graham COWLES 508213Redmond, WAGluten3:51.892535.02s
26th647Quinlan JORDAN 468989Spokane, WAKnolly Bikes4:05.102648.23s
27th622Alex HUMPHRES Redmond, WA4:13.282756.41s
28th889Jack WEST Bellingham, WA4:24.80281:07.93
29th618Zach MATTHIS Seattle, WA5:25.11292:08.24
400Jeremy MASIWCHUK Kirkland, WADNF
372Maximus FRAY Vancouver, WASpy / TbrDNF
-Riley CARLSON Puyallup, WADNS
-Brycen PRIDDY Vancouver, WAPOW MassageDNS

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st928Taylor STROUD Sedro Wooley, WA3:12.061-
2nd340Sergei LEONOV Bellevue, WA3:15.1223.06s
3rd225Michael BRAND Cypress, TXNorthwest Bicycle / Spy3:19.6837.62s
4th921Chuck FINLAY 302149Whitefish, MT3:19.7447.68s
5th876Jiayi SONG Burnaby, BCBeijing Cannondale3:25.22513.16s
6th342Nick LERMA Portland, ORCyclepath3:27.45615.39s
7th279Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WARyno Power / Spy / Tim's Bike Shop3:27.70715.64s
8th251Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes3:28.56816.50s
9th254Joel MATTECHECK 501349Portland, ORWife3:28.64916.58s
10th312Charlie LINDSAY Ashland, OR3:30.961018.90s
11th701Jordan LECOUNT Libby, MTbad medicine3:35.401123.34s
12th624Philip SCHNEIDER Seattle, WASpaghetti3:40.001227.94s
13th883Conner VEITCH Issaquah, WA3:40.361328.30s
14th193Nate SMITH (cat2) Veradale, WAWest Coast Racing3:46.091434.03s
15th922Evan LOOK Medina, WA3:47.011534.95s
16th283Nicholas OMTA Bellingham, WALost Bikes4:06.761654.70s
17th836Jordan HIESTER Everett, WATim's Bike Shop4:34.49171:22.43
293Erik BRUNE 485210Duvall, WAElementDNS

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st914Coby TRUDELL 515790E. Wenatchee, WA3:07.591-
2nd912Greg PARKER Ellensburg, WAIron Horse Brewery3:18.24210.65s
3rd262Cory YALOWICKI Lynnwood, WAProject 5293:19.53311.94s
4th192David TARBLE 503294Spokane, WAWest Coast Racing3:22.27414.68s
5th584Bryan CAMPBELL Port Angeles, WA3:23.62516.03s
6th264Patrik ZUEST Lynwood, WAgravity3:26.71619.12s
7th884Paul GANNON Maple Valley, WAGHY3:26.82719.23s
8th157Stuart PERILLO 474143Snohomish, WA3:28.06820.47s
9th298Brian GISLE 470412Lake Stevens, WA3:29.62922.03s
10th257Drew VAN HOUISEN Portland, ORMyself3:30.211022.62s
11th631Scott ECKERT Port Orchard, WA3:30.341122.75s
12th783Tim HEALY Whitefish, MTGlacier view glass3:30.671223.08s
13th603Andrew RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank3:31.231323.64s
14th577Steve EATON Seattle, WA3:31.261423.67s
15th924Jack HOOBLER Granite Falls, WAMarysville Bike Shop3:32.211524.62s
16th386Todd HUHMAN 469074Bothell, WA3:32.871625.28s
17th594James ALTON Port Angeles, WA3:34.491726.90s
18th343Zach WIST Lake Stevens, WATim's Bike Shop3:38.011830.42s
19th496Lance COGLEY 376279Spokane, WAWest Coast Racing3:40.071932.48s
20th616Brian WILSON (u40W) Spokane, WA3:46.122038.53s
21st672Simon TURNER Battle Ground, WASingle Track Minds3:54.972147.38s
22nd380Jesse KIEFFER Puyallup, WAEVS / Team Psycho3:59.122251.53s
393Kyle MORDEN Burien, WADNS
-Malcolm SOELBERG Valleyford, WAThe BikeHubDNS

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st126Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports3:21.231-
2nd240Travis BLUE Leavenworth, WABliss / Icicle bicycle3:24.1522.92s
3rd177Tom VAN VEEN Bellingham, WA3:32.26311.03s
4th208Erik GRAY Yakima, WAHigh Desert Bicycles3:33.81412.58s
5th813Ray DOTTERER Seattle, WANuun3:35.63514.40s
6th752Scott GRAY 499979Roslyn, WARide Roslyn3:37.28616.05s
7th925Christian HAGEL-SORENSEN Sammamish, WAiRideKB / iXS / Project 529 / Santa Cruz / Spank / SRAM3:38.09716.86s
8th144Brent SMITH Washougal, WAHi-5 Bikes / Wayne industries3:41.84820.61s
9th317Jeff JORDAN 509267Chatterey, WA3:41.91920.68s
10th661Nathan CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles3:45.281024.05s
11th203Doug PARK Cda, IDWest Coast Racing3:45.441124.21s
12th719Randy BURTIS Yakima, WALeatt / Renthal3:46.861225.63s
13th815William TRICE Seattle, WA3:48.851327.62s
14th864Shawn NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycle3:49.591428.36s
15th295Eric HABERMAN 499040Redmond, WASweetlines3:59.331538.10s
16th866Danny CARLSON Puyallup, WA4:03.211641.98s
17th145Mitch SCHMIDT Portland, ORWest Coast Racing4:24.51171:03.28

Cat 2: 50+ men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st119Russell LANCASTER 0430641Central Point, ORGalpher USA / Maxima Racing Oil / Unreal Cycles3:27.311-
2nd841Nolan BYERS Woodinville, WARecycled Cycles3:36.1728.86s
3rd245Andrew CLARKE Redmond, WA3:39.54312.23s
4th263Todd OLSON Welches, ORGabe Owens3:43.80416.49s
5th161Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing3:55.07527.76s
6th915Mark RUNYAN 30873Sammamish, WAEgencia4:02.03634.72s
7th555Bill KIEFFER 19075Puyalup, WAEVS / Team Psycho4:08.98741.67s

Cat 3: 0-10 boys  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st168Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt5:14.711-
2nd923Jagger BUCY Snoqualmie, WA5:16.1321.42s
3rd606Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds5:26.37311.66s
4th589Kyle STROM 430015Whitefish, MTEspresso Chalet5:27.57412.86s
5th274Gavin STANTON 471850Troutdale, ORFiveTen / Lil Shredder Bikes / profile mtb / TLD5:27.96513.25s
6th282Wyatt MCKENZIE (cat2) Klakamas, OR5:40.06625.35s
7th268Eliot BRAVARD Portland, ORCycle Path racing5:43.26728.55s
8th911Wyatt PARKER Ellensburg, WAIron Horse Brewery5:49.27834.56s
9th281Max MCKENZIE Klakamas, OR5:50.46935.75s
10th907Brandon HANENBERG 517962Maple Valley, WA5:55.711041.00s
11th886Teddy EVERSON IV Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park6:00.261145.55s
12th604Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank6:02.971248.26s
13th826Kellan GARY Issaquah, WA6:10.811356.10s
14th605Noah GREEN Vancouver, WA6:22.07141:07.36
15th904Boon CHAIJAROEN Portland, ORDad7:48.08152:33.37
16th909Jack SLACZKA Port Angeles, WA8:50.00163:35.29

Cat 3: 11-14 boys  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st218Austin CANTWELL 401200Boise, IDKore North Bikes4:47.911-
2nd824Ansel HIGGINS Redmond, WAMom and Dad4:55.1127.20s
3rd521Peyton PITTS 499838Bend, ORAtlas and Ogio / Spy4:56.4538.54s
4th748Caleb ELY Bend, ORGravity Cartel / Pine Mt Sports / Sender Fender / Smith4:56.7448.83s
5th698Dylan CANTWELL 401212Boise, IDKore North Bikes5:01.02513.11s
6th105Cam GIBB Redmond, WAGibb Nation / ZOIC GRAVITY5:03.06615.15s
7th890Charlie YOOS Bellingham, WA5:03.53715.62s
8th839Spencer BATY Issaquah, WA5:07.37819.46s
9th399Collin WALLA Edmonds, WAXevo Optics5:08.18920.27s
10th662Arlie CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles5:18.711030.80s
11th392Carter RUSSELL Edmonds, WARussell sign company5:20.431132.52s
12th654Soren ULLRICH Hood River, ORLil Shredder Bikes5:21.011233.10s
13th905Johnny PAWNALL North Bend, WA5:21.261333.35s
14th916Jayce WINTER Stanwood, WA5:25.991438.08s
15th891Wyatt STEELE Bellingham, WA5:27.641539.73s
16th933Teagan HAUGEN WA5:47.001659.09s
17th822Rory MCBEATH Pullman, WA5:52.72171:04.81
18th917Alex ROBERTS Duvall, WA5:55.87181:07.96
19th671Eli TURNER Battke Ground, WASingle Track Minds6:01.09191:13.18
20th892Jacob HAPPIS Bellingham, WA6:05.97201:18.06
-Benjamin KOZIOLEK Spanaway, WAEpic RacingDNS

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st851Garrett HAWLEY Snoqualmie, WAMount Si MTB4:58.441-
2nd470Ryan GOULD Meridian, ID100% / Deity / DVO Suspension / Fly / Intense / Kore North Bikes / Stoke Bros5:03.9525.51s
3rd913Wilfred PUGH Enumclaw, WA5:21.13322.69s
4th935Parker STEINLE Kirkland, WAHarambe5:22.54424.10s

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st846Brandon ROSS Arlington, WA4:43.211-
2nd877Donald REDMON Santa Ana, CA4:44.6821.47s
3rd266Drew TRAPNELL Beaverton, ORCamas Bikes / Norco4:49.9636.75s
4th747Geoff WALLA Edmonds, WAXevo Optics4:52.7649.55s
5th938Alexander NEWSTEAD Seattle, WA4:54.86511.65s
6th354Lorant DOMOKOS Seattle, WAProject 529 Legion4:56.68613.47s
7th931Anthony YEAMAN Lake Stevens, WATim's Bike Shop5:12.08728.87s
8th902Nick WHEELER Silverdale, WA5:13.09829.88s
9th932Byron O'BLENESS MTbad medicine5:18.60935.39s
10th344Nick CURTIS Lynnwood, WATim's Bike Shop5:23.831040.62s
11th930Ryan RANSAVAGE Tacoma, WARansavage Racing5:33.781150.57s
757Eric BAGLEY Lacey, WADNS
929Jordan RHONDA Skykomish, WADNS

Cat 3: 40-49 men  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st761Mike PITTS Bend, ORmy family4:44.581-
2nd936Douglas RUSSELL Brier, WARussell sign company4:54.96210.38s
3rd275Brian STANTON 503353Troutdale, OR5:00.23315.65s
4th318Angelo CIULLA Pasco, WAAzonic / High Desert Bicycles / Kali / Scott's Cycle and Sports5:00.80416.22s
5th867Mike THOMAS Leavenworth, WACTI / NINKASI BREWING / Stevens Pass Bike Park5:00.81516.23s
6th862Steve STRODE Leavenworth, WADas Rad Haus5:01.39616.81s
7th919Dustin KISSEL Yakima, WABeautiful wife / Valley Cycle5:03.47718.89s
8th937Brumas NEWSTEAD Seattle, WAPiermont Cycles5:09.23824.65s
9th623Alan HUMPHRES Redmond, WA5:10.42925.84s
10th860Ryan JOHNSON (40+) Cda, ID5:24.471039.89s
11th299Michael LASALATA Arlington, WAEpic Racing5:28.911144.33s
12th903Joseph CHAIJAROEN Portland, OR7:03.16122:18.58

Cat 3: 50+ men  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st248Paul BUTORAJAC 5704Lake Tapps, WAGHY5:06.561-
2nd861Dennis FORD Spanaway, WA5:17.03210.47s
3rd871Kevin JOHNSON (50+) WA5:22.82316.26s
4th908Jim FASANO Sammamish, WA5:56.80450.24s

 

 

Pro women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st16Britney WHITE 228926Glacier, WACommencal / Deity / FiveTen / Fox / Profile racing / Shimano / TLD2:58.1912:59.081-
2nd36Jaime REES 228046Spokane, WAWest Coast Racing3:20.7053:07.5628.48s
3rd22Kjersti CHRISTENSEN 434250Kirkland, WAHoney Stinger / Juliana Bicycles / MFR3:15.7923:10.32311.24s
4th39Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORChris King / Hi-5 Bikes / Loam Coffee / Maxxis / Oakley / Transition Bikes3:19.5833:21.47422.39s
5th21Linnea ROOKE 0472495Seattle, WADherco / Maxxis / MFR / Pacific Bike and Ski3:20.1143:24.78525.70s

Cat 1 women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st137Kaytlin MELVIN 400985Sammamish, WAJuliana Bicycles / Maxxis / MFR / Pacific Bike and Ski3:16.531-
2nd490Kat SWEET 120909Issaquah, WADeity / Norco / Sweetlines Jr. Racing3:33.29216.76s
3rd189Sandy DENSMORE 212143Spokane, WAWest Coast Racing4:11.59355.06s

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st127Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Sweetlines3:42.091-
2nd121Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports / Wen Wa3:52.09210.00s
3rd296Sydney HABERMAN 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing3:54.67312.58s
4th853Elle RUNYAN 482316Sammamish, WADemon United / Mt. Si Racing / Sweetlines / Team Gary4:05.48423.39s
5th237Samantha SEUFERT 4744302Snohomish, WATim's Bike Shop4:14.60532.51s
-Nyla STEPHENS North Bend, WASweetlines Jr. RacingDNS

Cat 2: 19+ women  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st108Annie CRAIG Orting, WAEpic Racing3:54.681-
2nd109Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing3:56.0921.41s
3rd173Cherish TAUSCHECK Anacorted, WAEpic Racing3:59.5534.87s
4th341Sarah OLSEN Portland, OR4:00.5145.83s
5th893Ariana BURROWS Seattle, WA4:09.20514.52s
6th706Elizabeth FINKELSTEIN Hillsboro, OR4:14.81620.13s
7th450Calli TOTH 507445Whitefish, MTMISSOULA BIKE SOURCE4:17.85723.17s
8th226Susan WALSH Burien, WAEpic Racing4:20.70826.02s
9th750Virginie CALME Portland, ORCyclepath Racing4:23.14928.46s
10th323Alison ANGIONE Sammamish, WAKnolly Bikes / Sturdy Bitch Racing4:24.511029.83s
11th325Andrea JOHNSON Seattle, WAKnolly Knation4:35.551140.87s

Cat 3 women  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st906Anna SUROWIECKI Woodinville, WAAll Out Racing5:17.811-
2nd875Karen METCALFE 283143Edmonds, WANemesis Racing5:18.6620.85s
3rd852Sally MCERVALE Seattle, WA5:18.8931.08s
4th125Erin BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports5:19.8842.07s
5th270Gabby KEEN Port Moody, BCKinetik Cycles5:25.4357.62s
6th828Lauren YAEGER Gold Bar, WAStevens Pass Bike Park5:28.04610.23s
7th135Christina SHAW 503701Meridian, IDDVO Suspension / Fly / Intense / Kore North Bikes / Zelvy5:49.89732.08s
8th162Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing5:58.27840.46s
9th918Cailen MCDEVITT Seattle, WA6:13.54955.73s
10th885Carrie JAMES Woodinville, WARecycled Cycles6:36.27101:18.46
11th524Colette BUTORAJAC 474300Lake Tapps, WAEpic Racing6:38.79111:20.98

Cat 3: 0-10 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st648Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WASweetlines Jr. Racing5:38.801-
2nd288Brooke ANDERSON 473371Portland, ORLil Shredder Bikes / TLD5:44.5725.77s
3rd321Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing5:47.7238.92s
4th224Molly BLAIR 502685North Bend, WASweetlines Jr. Racing6:24.75445.95s
5th306Riley HUDSON 507664Bothell, WASweetlines Jr. Racing6:27.26548.46s
6th314Jetta PORTER 502009Lynwood, WASweetlines Jr. Racing8:08.7362:29.93

Cat 3: 11-18 girls  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st825Makenna GARY Issaquah, WA5:34.271-
2nd870Lily JOHNSON Rainier, WA5:44.33210.06s
3rd927Grace LAWSON Liberty Lake, WALawson Engineering6:13.47339.20s
4th216Riley AMSBRY Kirkland, WASweetlines Jr. Racing6:19.48445.21s
Chat with us