0Basket

Summer Classic at Cannock Chase

Results (241)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at https://docs.google.com/spreadsheets/d/10uDcR6CWKkjKXosaQiQ81TdBgeeGDTafJ0lrofSv…

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st342Alexander WELBURN Torq Performance15:06116:17116:22116:26116:46111.0%1h20:591-
2nd343Daniel BOOTH Hope Factory Racing15:52216:59217:30217:35317:45211.9%1h25:4224:43
3rd341Sam SAYERS 16:42417:08318:00417:30218:0958.7%1h27:3336:34
4th336Wayne BENNETT Twigden Homes16:40317:53517:48317:44417:5037.3%1h27:5746:58
5th340Nick MORRIS Clee Cycles16:45517:10418:06518:08517:5148.3%1h28:0157:02
6th338Matthew GREENSILL Rapid Racer Products17:11618:04618:53619:14620:02616.6%1h33:25612:26
7th339Adam HINCHCLIFFE All Terrain Cycles Ride In Peace21:01722:31722:39721:4177.8%1h27:527

Enthusiast men  Lap chart Finish spread

48 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st388Daniel POWELL (spt) Cardiff Ajax CC18:15418:26218:43218:1112.9%1h13:361-
2nd358Benjamin COLLEY Midland Bike Fit / Run & Ride17:46318:51618:44418:3236.1%1h13:54218s
3rd393David SMITH (spt) Midland Bike Fit / Run & Ride17:41218:42418:47518:5146.6%1h14:02326s
4th375Mariusz JASKOLSKI Stourbridge Velo18:26618:36318:38118:2221.5%1h14:04428s
5th360Tony COPE Leek Cyclists Club18:371018:09118:43219:2887.3%1h14:5851:22
6th347David ALLCOCK Lyme RC18:29718:53818:50619:0853.5%1h15:2261:46
7th380Jason MARRIOTT Army Cycling Race Team18:23518:53819:35919:2676.5%1h16:1772:41
8th451Michael LEANEY 18:31818:47519:35919:2565.8%1h16:2082:44
9th382Alex MCNICOL Velo Club Moulin MJS19:211318:581019:24819:3493.2%1h17:1993:43
10th356Sam CHATWIN (exp) 18:571119:581320:131220:13126.7%1h19:23105:47
11th400Andrew VAUGHAN Matlock CC18:35919:551220:201320:521612.3%1h19:43116:07
12th392David SINGLETON Brotherton Cycles20:041719:501120:041120:05111.3%1h20:04126:28
13th381Lee MARSHALL (opn) 19:041220:342020:382020:25138.2%1h20:43137:07
14th395David STEED Bolsover & District Cycling Club19:451520:291720:361919:53104.3%1h20:45147:09
15th354Graham BRYCE (gvet) 19:481620:031420:291521:00176.1%1h21:21157:45
16th372Carlton HOLMES 19:431420:251620:291521:06207.0%1h21:44168:08
17th366James GARRETT Rugby Velo20:292220:311820:301721:02182.7%1h22:33178:57
18th357Karl CLAY 20:202020:331920:502221:15214.5%1h23:00189:24
19th351Peter BROMWICH 21:132920:442220:261420:40143.8%1h23:04199:28
20th452Chris HEADLEY Swinnerton Cycles20:392620:392120:512321:04192.0%1h23:14209:38
21st352Philip BROMWICH Evesham & District Whls CC20:322321:122420:432120:49153.2%1h23:17219:41
22nd391Gareth SANGER Wrexham Roads Club20:252120:181520:351822:482512.3%1h24:082210:32
23rd398Matthew TWEED 20:181920:572321:282421:52237.7%1h24:362311:00
24th389Alex POWELL (sen1) Cardiff Ajax CC20:342421:402621:432521:33225.6%1h25:322411:56
25th348Simon ASKHAM Leicester Forest CC20:161821:242522:222623:212915.2%1h27:252513:49
26th442John WRIGHT (gvet) VC Long Eaton21:092821:482722:512922:25248.0%1h28:142614:38
27th386Ross PARKER Thirsty Knights21:072722:072822:392722:52268.3%1h28:462715:10
28th397Paul TURNER (gvet) Leicester Forest CC22:353222:162923:353023:00285.9%1h31:282817:52
29th390Adam RILEY (vet) 20:362522:293124:393224:423019.9%1h32:272918:51
30th350Jason BRASSINGTON 24:413522:333222:452822:56279.5%1h32:573019:21
31st364Gareth EVANS (fun) 22:163022:243024:263124:423010.9%1h33:503120:14
32nd387Sean PHILLIPS 24:033424:073324:573326:06328.5%1h39:143225:38
33rd374Ian JAMES 26:374027:143728:393828:33337.6%1h51:053337:29
34th376Simon JEFFERY Team Bongo26:143727:303828:433929:453413.4%1h52:143438:38
35th446Nicholas POPHAM 17:39118:52718:5777.4%55:2835
36th361Steve COSTALL 23:173325:183426:043412.0%1h14:3936
37th483Tim DAVIS 25:313626:473527:17356.9%1h19:3537
38th399Peter VARIAN Red Kite Cycles26:343927:033627:17352.7%1h20:5438
39th365Mark FEARNLEY 26:173827:383927:58376.4%1h21:5339
40th368Michael HADDON Wyre Forest CRC28:564229:034030:34415.6%1h28:3340
41st371Stefan HODGETTS 27:134130:114232:204318.8%1h29:4441
42nd383Anthony MURPHY 29:064329:114132:154210.8%1h30:3242
43rd349Liam BLACKWELL 29:564632:504530:29409.7%1h33:1543
44th355James BUFFY 29:164430:334333:324414.6%1h33:2144
45th378Benn LANFEAR 31:284831:484433:54457.7%1h37:1045
46th384Vaughn OWEN 29:324539:514636:454734.9%1h46:0846
47th385Scott OWEN 30:344740:494736:284633.5%1h47:5147
48th460Shaun COMPLING Leicester Forest22:3231n/a22:3248

Fat Bike men  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st553Phil GLAZE 18:22118:13117:4213.8%54:191-
2nd562Reece LOWE Brotherton Cycles19:07220:16220:2026.4%59:4525:26
3rd524Stuart ATKINSON Bolsover & District Cycling Club19:28321:48321:59312.9%1h03:1638:57
4th557Paul WRIGHT (mas) Brotherton Cycles21:26423:09522:5348.0%1h07:29413:10
5th507Benjamin APPLEBY Arrow Cycles22:31623:33623:3354.6%1h09:37515:18
6th551Quinn BYTHEWAY Stourbridge CC21:54523:08425:56618.4%1h10:59616:40

Fun men  Lap chart Finish spread

46 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st89Andy COLLINS (gvt1) 19:44120:32121:2418.4%1h01:421-
2nd133Luke TRACEY 19:56220:43221:58210.2%1h02:38256s
3rd104Alex HINKS 20:49421:51422:0636.2%1h04:4733:05
4th91James COOPER (opn) 21:32821:48322:4675.7%1h06:0644:24
5th119Nick POWELL 21:551322:02622:1341.4%1h06:1154:29
6th114Jack MORRIS (fun) 21:27622:06722:4055.7%1h06:1364:31
7th102Nicholas HANDS 21:36922:00522:5085.7%1h06:2774:45
8th103Ian HEATH 21:30722:21922:4265.6%1h06:3484:52
9th130Richard TALLIS 20:47322:441123:081211.3%1h06:3994:57
10th124Brad ROETON 21:22522:401023:03117.9%1h07:06105:24
11th94Mike DANIELS 21:521222:20822:56104.9%1h07:09115:27
12th88Thomas COLLEY 21:591422:451222:5594.2%1h07:39125:57
13th93Robin CUMMINGS 21:501124:211723:431511.5%1h09:55138:13
14th115Daniel ONION 23:011723:561323:16134.0%1h10:14148:32
15th132Graham TILLETT 21:421024:061524:322013.1%1h10:21158:39
16th87Thomas CLARK 23:071824:131623:20144.8%1h10:42169:00
17th113Jason MOORE 22:461624:051424:21197.0%1h11:12179:30
18th109Michael KILLIAN 22:401524:442224:47249.3%1h12:121810:30
19th111Paul MCCARTHY (fun) 23:131924:321924:33215.7%1h12:191910:37
20th127Andrew SMITH (vet1) 24:002524:311824:14162.2%1h12:462011:04
21st86Peter CARMAN 24:052624:382024:17172.3%1h13:002111:18
22nd101Gavin HAMILTON (opn) 23:212125:002324:54257.1%1h13:162211:34
23rd112Paul MOLESWORTH 23:572424:402124:39223.0%1h13:172311:35
24th108Lewis JONES (gvet) 24:413125:122524:17173.8%1h14:112412:29
25th126Simon ROSE 24:383025:172625:03262.6%1h14:592513:17
26th117Sean PHILLIPS 24:533225:332824:40233.6%1h15:072613:25
27th139Jonathan BIRCH 24:252725:352925:08274.8%1h15:092713:27
28th100Jonathan GREEN (sen) 24:352925:232725:12283.3%1h15:112813:29
29th134Tim WARRENDER 23:162026:343225:252914.2%1h15:162913:34
30th122Stuart REEVES 23:552325:052427:133413.8%1h16:143014:32
31st125Stuart ROGERS 24:312825:533025:55305.7%1h16:203114:38
32nd90Tim COOPER 25:183326:423326:49326.0%1h18:513217:09
33rd92Aaron COYNE 26:043526:593426:23313.5%1h19:273317:45
34th128Daniel SMUDGE 27:353828:313627:55353.4%1h24:033422:21
35th110Russell MCAUSLAND 25:543428:303529:423914.7%1h24:073522:25
36th96Paul EVANS (fun) 27:013629:113727:59368.0%1h24:123622:30
37th81Declan ALDRIDGE 27:063730:284126:543313.3%1h24:293722:47
38th105Stefan HODGETTS 28:043929:283928:31375.0%1h26:043824:22
39th85Richard BUNTING (fun) 28:114029:324028:51384.8%1h26:353924:53
40th106Mark HOULT 28:164129:123830:41408.5%1h28:104026:28
41st121Leighton REES 29:474231:404234:054114.4%1h35:334133:51
42nd107Paul JARMAN 23:482226:333111.6%50:2142
43rd116Mike PARKER 30:304432:32446.7%1h03:0243
44th120Alan PRICE 31:394531:53430.7%1h03:3244
45th82Robert BEATON 30:274333:434610.7%1h04:1045
46th118Manuel PONCHAUX 31:474632:32442.4%1h04:1946

Singlespeed men  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st629Ian JONES (gvt3) Stourbridge CC21:38121:16121:0612.5%1h04:021-
2nd626Matt BOWKER Stourbridge CC23:24225:05225:1828.1%1h13:4829:46

U16 boys  Lap chart Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st7Callum MACLEOD Palmer Park Velo RT16:25117:2526.1%33:501-
2nd3Marcus HOLMES Lichfield CC16:50217:0311.3%33:542 4s
3rd5Ewan JONES (1) Midland Bike Fit / Run & Ride18:02319:51310.1%37:5334:03
4th10Joshua POPHAM Lichfield CC20:05519:5440.9%40:0046:10
5th13Simon WYLLIE Halesowen A & CC20:01420:0250.1%40:0356:13
6th15Lewis EVANS 21:07721:5173.5%42:5969:09
7th2Matthew BAPTISTA Nutcracker racing21:28921:5061.7%43:1879:28
8th9Joshua PELL Halesowen A & CC20:52622:3398.1%43:2589:35
9th4Joshua HUBBLE Halesowen A & CC21:16822:1584.6%43:3299:42
10th6Cameron MACLEOD Halesowen A & CC22:251022:53112.1%45:181011:28
11th16Sebastian BACON 22:381222:43100.4%45:211111:31
12th8Jamie MOSS 22:361123:21123.3%45:581212:08
13th12Joshua WARNER 25:341325:34130.0%51:081317:18
14th11Connor SWIFT 29:451430:26142.3%1h00:121426:22
15th1Reece BABBINGTON 34:4415n/a34:4415

Beginner men  Lap chart Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st51Steven PERRY 22:14122:2310.7%44:371-
2nd44Steven HOWE 22:49225:0549.9%47:5523:18
3rd40Christopher CACI 23:58524:4323.1%48:4134:04
4th56John WALKLEY 23:33325:2978.2%49:0244:25
5th57Stuart WRIGHT 23:51425:3287.1%49:2454:47
6th47Edward MARTIN (beg) 24:52824:5230.0%49:4565:08
7th55Paul TOMKINSON 24:37625:1052.2%49:4775:10
8th50Sam PARSONS 25:03925:1560.8%50:1985:42
9th49Alastair MCGREGOR 24:49726:4898.0%51:3897:01
10th59Darren PEMBERTON 26:051028:39139.8%54:451010:08
11th41David CARTWRIGHT 26:441228:28126.5%55:121110:35
12th53Andy SQUIRES 27:201427:54102.1%55:141210:37
13th39Ed BIRKHAMSHAW 27:311527:57111.6%55:281310:51
14th45Justin MAGGS 26:311129:251510.9%55:571411:20
15th48Simon MARTIN 28:341728:50140.9%57:251512:48
16th37Paul BERRY (fun) 26:581330:481614.2%57:471613:10
17th42Andy CRISP 27:521631:431713.8%59:361714:59
18th46James MARSDEN 28:561832:281812.2%1h01:251816:48
19th43Nick HEMMINGS 30:231932:49198.0%1h03:131918:36
20th58Adrian TURNER 31:112034:222010.2%1h05:332020:56
21st38Stephen BETTS 52:4821n/a52:4821

U10 boys  Lap chart Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st304George COOPER (u12) Bolsover & District Cycling Club2:0612:1112:1812:1619.5%8:531-
2nd303Charlie COLESTON-SMITH Lichfield CC2:1322:2322:1922:1937.5%9:14221s
3rd229Ryan OLDFIELD Redditch Road & Path CC2:2042:2642:2132:1726.6%9:25332s
4th222Jack BRISTOW Malvern cycle sport2:1632:2322:2442:2245.9%9:27434s
5th224Alex HART Wrekin Riders2:2552:2952:3252:3687.6%10:0451:11
6th306Jesse BRADLEY Lichfield CC2:3592:3272:3662:2756.1%10:1261:19
7th223Charlie COLLEY Newport Shropshire CC2:3382:3062:4292:3068.0%10:1771:24
8th308William BEDDOW Lyme RC2:39112:3382:3872:3373.9%10:2481:31
9th307William BRUMWELL Jetts - Stafford2:2863:14162:4082:37931.1%11:0092:07
10th228Thomas MOULD Lyme RC2:3072:44103:01152:471020.7%11:04102:11
11th225Jack HEATH 2:43132:4392:47102:54126.7%11:08112:15
12th221Ronan BEBBINGTON Manchester BMX Club2:45142:47122:49112:54125.5%11:16122:23
13th301Jack WEBB (u10) 2:47152:51132:50122:50112.4%11:19132:26
14th302George COOPER (u12) Bolsover & District Cycling Club2:37102:44102:57143:041517.2%11:23142:30
15th227Cole LOCKLIN Newport Shropshire CC2:50162:55142:53132:56143.5%11:34152:41
16th305Jack TRACEY 2:41122:55143:18173:271628.6%12:22163:29
17th226Morgan HEMMINGS Lichfield CC2:57173:21173:131613.6%9:3117

U13 boys  Finish spread

12 competitors found

U8 boys  Lap chart Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st174Fraser CUMMINGS (xc) Buxton CC / Sett Valley Cycles1:5812:1512:1212:1512:1812:19217.8%13:191-
2nd197Daniel WARD (u12) Lloyds Cycles / Mercia CC2:0222:1722:1322:2632:2122:17119.7%13:38219s
3rd177William JARMAN 2:1252:1722:3452:3042:23316.7%11:563
4th199Samuel SYMES Clarion Norttingham2:0732:2452:3562:2522:31422.0%12:024
5th194Corin BRADLEY Lichfield CC2:1042:2342:3142:3552:34519.2%12:135
6th173Tom BRISTOW Malvern cycle sport2:1562:3272:2332:4062:42620.0%12:326
7th175Murphy HAMILTON 2:2072:3162:3872:4472:45717.9%12:587
8th187Nye WARRENDER Jetts - Stafford2:39102:4392:5392:5582:54810.1%14:048
9th190Thomas WRAY Beeston CC2:3592:3582:4283:09123:07921.9%14:089
10th179Lukas MCGREGOR 2:3482:54102:55103:041019.5%11:2710
11th196Jamie DODGE Jetts Stafford2:45112:56113:15143:091218.2%12:0511
12th180Louis PONCHAUX 2:49123:12143:21163:081118.9%12:3012
13th183Alfie STEED 3:09153:13153:14123:0296.6%12:3813
14th176Dylan JAMES 3:08143:11133:20153:26159.6%13:0514
15th184Flynn STRATTON 3:21173:10123:14123:23146.8%13:0815
16th182Caiden STAPLEFORD Team Bongo3:24183:33183:21163:27166.0%13:4516
17th172Arly BERRY Redditch Road & Path CC3:39193:48203:07113:331721.9%14:0717
18th185Marco SWIFT 3:17163:20164:17233:331730.5%14:2718
19th195Josh LOCKLIN Newport CC3:54223:26173:37183:341913.6%14:3119
20th178Joshua JARMAN 3:51213:42193:56206.3%11:2920
21st186Kit WARRENDER Jetts - Stafford3:43204:07213:501910.8%11:4021
22nd200Ryan HAY Jetts - Stafford4:01234:18224:17237.1%12:3622
23rd188Ashton WALKLEY 3:06135:20254:142272.0%12:4023
24th191Benjamin WRAY Beeston CC4:25254:19234:13214.7%12:5724
25th192Tom TRACEY 4:23244:27244:23251.5%13:1325
26th193Tyler TRACEY 5:16275:24264:242622.7%15:0426
27th189Edison WALKLEY 5:32286:242715.7%11:5627
28th198Louis BEDDOW Lyme RC5:06266:552835.6%12:0128
29th181Remi PONCHAUX 17:1129n/a17:1129

 

 

Elite/Expert women

1 competitor found

Enthusiast women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st735Melissa BAKER Wolverhampton Wheelers21:04121:29122:0314.7%1h04:361-
2nd772Becky SUMMENS Wolverhampton Wheelers22:20222:45223:0723.5%1h08:1323:37

U16 girls  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st26Kim BAPTISTA Nutcracker racing19:54123:20117.3%43:151-
2nd29Deyna WILKINSON 29:24231:4928.2%1h01:14217:59
3rd27Lucy HART (jun) Wrekin Riders31:28334:1438.8%1h05:42322:27

Fun women  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st160Mandie JAMES 25:57126:1711.3%52:151-
2nd161Vikki JONES 26:15227:3425.0%53:5021:35
3rd159Wendy HOLMES 29:45329:3230.7%59:1737:02
4th163Rachel SINGLETON 31:45432:1141.4%1h03:57411:42
5th158Frances FREND 32:04534:5959.1%1h07:04514:49
6th157Jane PAGE 33:14638:01914.4%1h11:16619:01
7th154Emma BARRON 34:26737:0387.6%1h11:30719:15
8th156Judith COOPER 34:38836:5676.6%1h11:34819:19
9th151Amy ASTILL 36:271039:05107.2%1h15:33923:18
10th162Sharon MCCARTHY 36:17939:45119.6%1h16:021023:47
11th153Joanne BARNETT 40:201136:32610.4%1h16:521124:37

Beginner women  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st78Julie PARKER 29:561-
2nd73Isobel FULLWOOD 30:29233s
3rd75Carole HART 31:0331:07
4th72Charlotte ELLISS 31:3941:43
5th74Juliet FULLWOOD 32:4352:47
6th76Alison JONES 33:3263:36
7th77Sharon MCCARTHY 35:5275:56
8th71Amelia BACON 38:4388:47

U10 girls  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st211Harriet GREENSILL Rapid Racer Products2:5312:5912:5613:0014.0%11:501-
2nd212Charlotte PARKER 4:0424:3024:29210.7%13:032

U13 girls  Finish spread

2 competitors found

U8 girls  Lap chart Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st203Lauren OLDFIELD Redditch Road & Path CC2:3722:4312:5822:5432:54113.4%14:071-
2nd206Mia WHALLEY Team Lard2:3112:5332:5612:5222:58217.9%14:132 6s
3rd202Millie BAPTISTA Mid Lancs BMX2:4232:5223:0632:46114.8%11:263
4th208Emma O'NEILL Lyme RC3:1152:5943:1043:24414.0%12:444
5th201Lily ALLCOCK Lyme RC3:0343:2153:2853:34616.9%13:265
6th204Tilia STAPLEFORD Team Bongo3:4163:2863:3763:2557.8%14:116
7th209Lily HAY Jets - Stafford4:0884:3074:1288.9%12:507
8th205Pippa BARRON Beeston CC4:0574:4784:09717.1%13:018
9th207Darcie BEDDOW Lyme RC5:1895:0594:5298.9%15:159
Chat with us