withWorldwide MTB race results and photo archive

Results (113)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Senior men  Lap chart Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st486Harry SNOW www.southforkracing.co.uk go to site9:1118:3318:4518:5018:4918:5028:4517.4%1h01:431-
2nd392Peter HAWKINS Big Peaks9:3528:5828:5529:1829:0929:0739:2347.5%1h04:2522:42
3rd493Richard LONG 10:1169:0339:3049:2439:4659:5099:57812.5%1h07:4035:57
4th384Matthew LOAKE www.southforkracing.co.uk go to site10:0559:1249:20310:49119:3939:2749:15317.6%1h07:4746:04
5th272Mark BYRNE Plymouth Corinthians10:0239:2369:4679:4569:4149:4889:2456.9%1h07:4856:05
6th385Paul SOLE Kernow Riders10:4889:1359:3759:2849:5579:41710:091017.2%1h08:5167:08
7th389Stephen HODGE 11:0199:25711:03139:3059:4659:3259:47617.3%1h10:0478:21
8th391Sam PANTLING 10:4579:571010:04910:01710:1399:3369:54712.6%1h10:2788:44
9th488Harry SMITH (spt) 10:0349:3989:55810:18810:221010:141110:0097.4%1h10:3798:54
10th371Dan WATKINS 11:561311:241511:481512:431612:08163:0519:132312.4%1h12:171010:34
11th464Lee MASON Cornish wheelers mtb11:351110:151110:301010:28910:11810:111013.7%1h03:1011
12th270Tom THORNE Complete Cycle Works11:551210:431211:011210:491110:591110:471211.2%1h06:1412
13th397Paul WILLIAMS (spt) 12:221410:441310:491110:441011:061210:491315.2%1h06:3413
14th483Max JOHNSON (sen) Complete Cycle Works12:431511:081411:081411:041311:181311:001415.6%1h08:2114
15th381Mike GODBER 13:061611:541612:391712:241411:541410.1%1h01:5715
16th489Simon MARES 13:381812:201812:131612:501712:001513.6%1h03:0116
17th395Ben HORSWELL (sen) 14:111913:391914:461915:461815:061715.5%1h13:2817
18th271Adam LOCK (exp) 13:201711:551712:441812:321511.9%50:3118
19th269Luke KENDALL Complete Cycle Works11:25109:4199:45617.9%30:5119

13-14 boys  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st490Freddy BIRCHILL Certini Bicycle Co9:2818:5419:0719:1519:1519:2719:1316.4%1h04:391-
2nd261Oliver ALLEN Pilgrim Flyers10:1829:4029:4529:50210:49310:15210:27211.9%1h11:0426:25
3rd266Sam MEDLYN One And All11:30410:42511:07511:07410:41210:3339.0%1h05:403
4th267Finn WOODROW Pilgrim Flyers11:47510:17310:32310:39311:10511:37514.6%1h06:024
5th265Alex WHITEMORE Pilgrim Flyers11:28310:40410:56411:11510:54410:5747.5%1h06:065
6th496Keiran COLLINS MDCC13:29712:04712:13612:34612:46611.7%1h03:066
7th264Ben ROWELL Taw Velo13:35912:19813:00813:09713:04710.3%1h05:077
8th263Edward ARMSTRONG Taw Velo13:33813:01914:06913:46813:5988.3%1h08:258
9th262Leon DAWES Pilgrim Flyers12:18611:26612:40715:14933.2%51:389
10th388Adam DAVID 18:311016:521017:251017:20109.8%1h10:0810

15-16 boys  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st491Harry BIRCHILL Certini Bicycle Co8:5218:2718:2818:3419:0118:4418:5016.7%1h00:561-
2nd383Tristan DAVIES (u23) Clive Mitchell Cycles10:2029:3629:3629:4429:51210:0429:5927.6%1h09:0928:13
3rd361Max HINDS SouthforkRacing10:2139:38310:20311:56312:01311:12324.7%1h05:283
4th282Troy WHEELER 12:32411:34413:24415.9%37:304

40+ men  Lap chart Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st499Lee HAYWARD 9:3019:0419:0819:0819:1729:1819:1314.8%1h04:381-
2nd386Graham SHELDON Clive Mitchell Cycles9:5639:0929:1239:1629:1519:2329:1428.6%1h05:25247s
3rd500Peter DAWE 9:5429:1339:0929:2639:2939:3539:4038.2%1h06:2531:47
4th394Steve HODGSON (vet) MDCC10:5549:52410:02610:0469:5659:50410:02411.0%1h10:4146:03
5th396Anthony JENNINGS SRC Bicycle Chain11:0259:5959:58410:0159:5969:55511.3%1h00:545
6th492Robin DELVE 11:19710:00610:0159:4649:51410:02615.9%1h00:596
7th487Chris SEAVELL 11:441110:05710:12710:25810:07710:07716.4%1h02:407
8th484Jason CROSSMAN 11:401010:13910:241110:391310:17810:10814.8%1h03:238
9th274Stacey BRAY Kernow Riders11:05610:12810:16910:361010:381110:41128.7%1h03:289
10th495Adam COLLINS (vet) MDCC11:27810:271210:14810:361010:511310:21911.9%1h03:5610
11th342Darren CAINES Yeovil CC11:32911:001910:221010:21710:28910:481411.4%1h04:3111
12th321Liam NEWTON 12:061610:301310:291210:431410:341010:531615.4%1h05:1512
13th275Mark HUDSON Kernow Riders12:021410:141010:351310:32911:011610:581717.6%1h05:2213
14th366Giles HEARDMAN 12:081710:401610:461610:381210:531410:261016.3%1h05:3114
15th280Darren ARMSTRONG Taw Velo12:041510:391510:441510:461510:451210:381113.5%1h05:3615
16th279Robert SMITH (vet) Royal Navy Cycling12:011310:161110:511711:302110:571510:471317.0%1h06:2216
17th485Richard TAYLOR (gvet) 12:191910:451710:551810:481611:071710:491514.6%1h06:4317
18th482Don RIGBY Cycle Sport South Hams12:101810:311410:361411:232011:292011:422115.7%1h07:5118
19th420Mark MOSS Complete Cycle Works11:521211:032011:432311:151711:101811:02187.6%1h08:0519
20th273Chris SLOUGH Dialled In Bikes12:382211:042111:211911:181811:111911:021814.5%1h08:3420
21st406Mike GOULD Dogs Wheels12:462311:242311:232011:221911:312111:021815.7%1h09:2821
22nd277Matt JEPSON 12:252110:591811:372211:332212:152311:572213.1%1h10:4622
23rd329Duncan BALDIE Rock Zombies12:232011:222211:242112:592612:242611:592314.2%1h12:3123
24th278Mark WHEELER 12:502411:322412:172612:102312:222511.3%1h01:1124
25th276Leigh JACKSON 13:262512:052611:542412:312411:432214.7%1h01:3925
26th494Tex LORD 14:072712:052612:272712:502512:182416.8%1h03:4726
27th387Andrew DAVID 16:142813:362814:212814:162714:322719.4%1h12:5927
28th400Martin KEW Dogs Wheels13:572611:512511:562524:2829106.5%1h02:1228
29th324Ryan MEDLYN One And All18:302916:052918:412917:092816.2%1h10:2529

U8 boys  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st292Toby MURPHY 5:5516:1316:5626:13117.2%25:161-
2nd341Joey WILLIAMS 6:1126:3826:1816:51210.8%25:58242s
3rd253Alex ANDREWS Complete Cycle Works7:2537:1137:2733.7%22:033
4th255Finley JACKSON 8:5367:2847:41419.0%24:024
5th288Isaac BOON One And All9:1478:0777:51517.6%25:125
6th257Freddy NEWMAN 8:3557:3559:09720.7%25:196
7th326Matt HOLMES (u8) 9:2798:1388:01617.9%25:417
8th294Joshua JOLIVET One And All8:1448:06610:05924.5%26:258
9th291Josh PETERS One And All9:2189:0099:2885.2%27:499
10th298Louis WRIGHT 10:34109:301011.2%20:0410
11th295Sam JOLIVET One And All12:151210:181118.9%22:3311
12th331Nathan BALDIE 13:141311:371213.9%24:5112
13th254Dylan HEPPER 13:191411:551311.7%25:1413
14th256Jonah JOHNSON 10:361114:451439.2%25:2114

U10 boys  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st293Oliver MURPHY Pilgrim Flyers4:5415:0315:1615:0817.5%20:201-
2nd307Ollie NEWTON Pilgrim Flyers5:1025:2825:3835:2839.0%21:4321:23
3rd304Ben FIRTH Pilgrim Flyers5:1945:3435:2525:2724.7%21:4431:24
4th287Oliver BOON One And All5:4756:0046:2946:14412.1%24:3044:10
5th130George HUDSON-LORD 6:4467:1066:4356.7%20:375
6th289Sam MULKERRIN 7:1377:1687:4767.9%22:166
7th335Hugh LETTINGTON 7:2187:1477:5178.5%22:267
8th373Albert RIGBY Pilgrim Flyers5:1836:16511:028108.2%22:368

U12 boys  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st296Max STANDEN Taw Velo7:5427:5217:5310.4%23:391-
2nd370Jonathan ROCKEY Pigrim Flyers7:4718:0427:5933.6%23:50211s
3rd251James MCDOUALL Hot Pursuit Cycles8:0138:0637:5622.1%24:03324s
4th334Dylan GORRIN MDCC8:1948:5048:5657.4%26:0542:26
5th283Noah WOODROW Pigrim Flyers8:4158:5458:5542.7%26:3052:51
6th250Callum STANDEN Callums 1000m challenge9:1669:1269:3564.2%28:0364:24
7th380Archie TOWNSEND Pigrim Flyers9:37710:30710:2379.2%30:3076:51

 

 

Senior women  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st268Lucy ALLAN MazingTree IT10:52110:11110:05110:22110:29110:1217.8%1h02:111-
2nd311Natalie NEWTON 12:48411:24311:33211:47212:04311:42212.3%1h11:1829:07
3rd463Caja PARKES 12:40314:02512:02312:18311:33221.5%1h02:353
4th297Katie STANDEN 14:57513:31414:18414:27413:46410.6%1h10:594
5th382Hazel MCCARTNEY Cornish Wheelers18:27618:33619:15519:1454.3%1h15:295
6th374Evie LANE Certini Bicycle Co / Junior11:32210:4128.0%22:136

15-16 girls  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st351Patsy CAINES Certini Bicycle Co10:51110:04110:15110:22110:29110:0318.0%1h02:041-
2nd431Helen BARRON Pilgrim Flyers11:48210:56211:03210:47211:09210:5929.4%1h06:4124:37
3rd434Fiona BARRON Pilgrim Flyers14:03312:29312:50314:16314:58319.9%1h08:363

Veteran women  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st498Jackie SHUTE 14:10112:26212:25212:32212:19215.0%1h03:511-
2nd497Killer ??? 15:59311:58112:16112:27112:12133.6%1h04:5221:01
3rd390Penny ALLAN Yogi15:55214:05314:03313:32313:42317.6%1h11:1637:25

U8 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st300Izzy FIRTH Pilgrim Flyers7:1017:0117:3016.9%21:411-
2nd299Kodie HARMER Carb Cycles8:0927:2128:18212.9%23:4722:06
3rd259Chloe SHINGLETON 14:26314:1641.2%28:423
4th285Robin WILLIAMS (F) Team Williams16:37412:19334.9%28:564

U10 girls  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st328Sky ELLIOTT RSF MTB7:1416:5817:1714.5%21:281-
2nd248Tallulah JOHNSON 7:4229:3348:10224.0%25:2423:56
3rd247Megan HEPPER 9:5448:4628:39314.5%27:1835:50
4th249Darci SHINGLETON 9:5239:0639:5549.0%28:5247:24
5th286Holly WILLIAMS Team Williams13:165n/a13:165

U12 girls

1 competitor found

Chat with us