0Basket

2010 All Gravity Series round 5 Moscow Arms Race (DH) at Moscow, ID

Results (84)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

9 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stEvan GILSDORF 247503Sammamish, WA2:19.291-
2ndKyle THOMAS 262613Issaquah, WA2:19.4820.19s
3rdZeb TINGEY 228035Issaquah, WA2:25.7036.41s
4thTyler GILSDORF 228041Sammamish, WA2:27.7548.46s
5thNathan HOCH 171210Snoqualmie, WA2:30.67511.38s
6thBryan CRUM 114586Spokane, WA2:32.06612.77s
7thChris ANDREASEN 198709Spokane, WA2:34.56715.27s
8thGraeme PITTS 232939Nevada City, CA2:42.59823.30s
9thLane PAXTON 150826Missoula, MT2:43.12923.83s

Cat 1: 15-18 boys  Finish spread

5 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stBrian GUSE 2:29.391-
2ndTrevor BENNETT 2:36.0426.65s
3rdJake GROB 265425Liberty Lake, WA2:36.8837.49s
4thKevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WA2:42.33412.94s
5thAdam RANSAVAGE 292601North Bend, WA3:17.39548.00s

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

18 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stLeif OLSON 2:27.991-
2ndTrevor LOUVIERE 198696Covington, WA2:32.2424.25s
3rdEben KIEHL 287787Redmond, WA2:34.4936.50s
4thKevin COATES 293146Battle Ground, WA2:35.2747.28s
5thTaylor CURTIS 2:40.54512.55s
6thMatt MINNICK 2:42.88614.89s
7thWillie HOBBS 280487Whitefish, MT2:43.99716.00s
8thTyler RAPP 272052Marysville, WA2:44.06816.07s
9thCole JOHNSON 295216Helena, MT2:45.81917.82s
10thSeth JOHNSON 2:47.131019.14s
11thMichael SMITH (WA) 2:49.581121.59s
12thAlex William FLOYD 289645Spokane, WA2:49.761221.77s
13thRob CRUMP 2:49.881321.89s
14thAnthony TUTOR 305940Limestone, TN3:01.601433.61s
15thCasey HOFFMAN 262706Spokane, WA3:04.851536.86s
16thScott MEREDITH 181391Spokane, WA3:05.761637.77s
17thDominic CRUPI 3:49.91171:21.92
18thChris WAMSLEY 265434Liberty Lake, WA4:08.16181:40.17

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

4 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stTravis ERICKSON 2:43.921-
2ndJeff REES 2:53.98210.06s
3rdCoy MILLER 3:02.33318.41s
4thAndrew KNOTT 3:22.68438.76s

Cat 1: 40-49 men

1 competitor found

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

8 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stKent BILLINGSLEY 3:00.291-
2ndKendall SMITH 3:34.38234.09s
3rdLiam KNUDSEN 3:41.11340.82s
4thLuke NACCARATO 3:49.81449.52s
5thNicholas DORAN 3:51.72551.43s
6thPreston PRIMMER 3:52.51652.22s
7thHenry HOLM 3:55.94755.65s
8thJay IVINS 4:10.3681:10.07

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

23 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stLuke LYON 3:06.851-
2ndForrest TAYLOR 3:07.9121.06s
3rdKyle MUHONEN 3:07.9631.11s
4thMichael ROBBINS 3:10.1843.33s
5thAbe SCHMIDT 3:17.44510.59s
6thColin SHANE 327678Bozeman, MT3:18.86612.01s
7thTyler MARTIN 3:22.24715.39s
8thScott NELSON (u40) 3:32.16825.31s
9thDavid HOBBS 3:35.99929.14s
10thChester BROCKINGTON 3:37.181030.33s
11thMike GRIMLAND 3:41.981135.13s
12thAnthony WILLIAMS 3:48.591241.74s
13thNathan PETERSEN 3:49.731342.88s
14thTyler RANDOLPH 307773Mead, WA3:58.651451.80s
15thChris CELENTANO 4:00.591553.74s
16thNathan ZAHN 4:04.231657.38s
17thPhilip PETERSEN 4:13.44171:06.59
18thJackson STONE (25+) 4:23.18181:16.33
19thDane ABERLE 4:31.72191:24.87
20thMatt KLINGBACK 4:42.07201:35.22
21stCharlie SKINNER 4:43.96211:37.11
22ndDaniel GANG 5:51.12222:44.27
Chris CAYLOR

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

5 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stJustin MILLER (30+) 3:12.701-
2ndJohn HENRY 291161Spokane, WA3:56.94244.24s
3rdDavid HANNER 4:03.10350.40s
4thBritton ELLINGSON 4:58.5341:45.83
Drew HAMPTON

Cat 2: 40-49 men

1 competitor found

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

2 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stCole WEDTKE 5:42.911-
2ndPatrick HANLEY 10:55.7725:12.86

Cat 3: 19-29 men  Finish spread

4 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stKevin MEYERS 3:29.501-
2ndTyler SCHMITTEL 4:44.2521:14.75
3rdErin JOHNSON (cat3) 6:13.6632:44.16
4thJohn CERNICK 6:32.7143:03.21

Cat 3: 40-49 men

1 competitor found

PosName Licence Area Race Diff
1stKim FLOYD 308279Spokane, WA10:27.841-

 

 

Cat 1 women

1 competitor found

PosName Licence Area Race Diff
1stBridgette LEBER 312456Bozeman, MT4:07.991-

Cat 2 women  Finish spread

2 competitors found

PosName Licence Area Race Diff
1stJessica CRUMP 4:33.571-
2ndCorrine MILLER 5:52.2821:18.71
Chat with us