0Basket

2017 NW Cup round 3 at Mt Hood, OR

Results (264)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Presented by

Supported by

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st11Nate FURBEE 215754Los Osos, CAANVL / E13 / IHB / SCB3:23.591-
2nd32Carson EISWALD 478276Bellingham, WAMaxxis3:27.5623.97s
3rd69Trevor LEWIS 498769Renton, WAB-line racing / Commencal3:32.5138.92s
4th49Kasper DEAN 403318Olympia, WA3:33.60410.01s
5th8Nikolas CLARKE 334728Redmond, WA100% / Bikesale.com go to site / Pivot3:33.86510.27s
6th726Evan GEANKOPLIS 290045Gold River, CAMarin Enduro Team3:34.56610.97s
7th50Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WAPerfect descent MTB clinics3:34.59711.00s
8th724Matthew KOEN 379171Larkspur, CAMarin / SR Suntour3:36.24812.65s
9th89Riley DOYLE 460586Bellingham, WAChain Reaction Alaska3:36.30912.71s
10th23Brian DAVISON 379122Bellingham, WALost Bikes3:36.751013.16s
11th45Wood SKINNER 294580Hermiston, ORAll Out Racing / AMS / Revgrips / speed energy3:36.771113.18s
12th137Torsenn BROWN 511643Hood River, ORMtn View Cycles3:37.411213.82s
13th9Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WADevinci Bikes!!!3:37.621314.03s
14th31Jason EISWALD 468093Bellingham, WA100% / 6D Helmets / Deity / Leatt / Maxxis3:38.041414.45s
15th4Jake GROB 0265425Tacoma, WAEVO / Transition Bikes3:38.601515.01s
16th3Matt ORLANDO 0295526Gig Harbor, WAEVO / Transition Bikes3:41.151617.56s
17th10Alex WYNAKOS 428544Monroe, WA6D Helmets / All Out Racing / YT Ind3:41.641718.05s
18th665Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing3:42.331818.74s
19th85Matt MOORE (u50) 316938Benicia, CAENCINA BIKES / Enve Composites3:42.531918.94s
20th41Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:46.852023.26s
21st13Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WADFT united3:53.252129.66s

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st101Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WAAll Out Racing / DVO Suspension / Fly / FSA3:42.941-
2nd581Joshua FULTZ-VEINOTTE 10016174025Canmore, ABOutside Bike and Ski3:46.3723.43s
3rd178Declan ERVIN 478275Bellevue, WARide Fox / Schwalbe3:49.6636.72s
4th458Chris WHARTON 473475Sammamish, WAProgression Cycle3:54.27411.33s
5th428Bryce KANS 534553Maple Valley, WAB-line racing3:55.45512.51s
6th136Colton WIERSUM 431725Anacortes, WAEncompass Financial3:56.94614.00s
7th100Ethan LIEB 460616Bellevue, WADT Swiss / Fanatik Bike Co. / FiveTen / Leatt / Maxxis / Norco / Shimano / Smith3:57.62714.68s
8th170Dawson YOUNG 490336Libby, MTBad Medicine Bikes3:57.67814.73s
9th230Tyler BOMMARITO 492039Renton, WAB-line racing3:57.75914.81s
10th234Andrew GORE 466259Amboy, WAGravity Cartel / iXS / Kona / Smith / Spank3:59.811016.87s
11th179Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA4:12.591129.65s
12th229Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW4:13.921230.98s

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st447Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAFox / Maxxis / Specialized / Spy3:42.191-
2nd134Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WAEpic Racing3:48.9326.74s
3rd545Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, OR100% / DVO Suspension / Santa Cruz / Schwalbe / Unreal Cycles3:51.1838.99s
4th554Nik DOMMEN 295631Fairfax, CAUp Racing3:52.25410.06s
5th668Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCyclePath Gravity3:54.05511.86s
6th150Sergei LEONOV 522292Bellevue, WA3:54.98612.79s
7th226Peter BUCKLEY 432205Snohomish, WAB-line racing3:55.68713.49s
8th208Rye LIVINGSTON 498560Portland, ORCyclepath PDX3:57.28815.09s
9th442Chris SANCHEZ 275624Camas, WANorthwest Bicycle3:58.28916.09s
10th728Bryan MITCHELL 502650Cashmere, WA3:58.461016.27s
11th160Walter SORENSON 530099Eugene, OR4:03.541121.35s
12th118Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes4:04.621222.43s
13th541Greg DEASY 531019Redwood City, CA4:04.711322.52s
14th259Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMountain Sports Photography4:08.781426.59s
15th146Charlie DOHERTY 191732Seattle, WA4:12.441530.25s
16th323Alex William FLOYD 289645Puyallup, WA4:13.321631.13s
17th443Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle4:14.101731.91s
18th460Nick LERMA 530102Portland, OR4:29.701847.51s
634Jake BASSETT (u40) 473801Wenatchee, WAArlberg Sports / PivotDNF
678Nick LOCKE 476505Moscow, IDParadise Creek BikesDNS

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st721Patrick FUNK 741230Portland, ORFat Tire Farm3:48.321-
2nd223Michael KLENZ 410331OR3:50.4722.15s
3rd126Adam WRIGHT (1980) 530270Glacier, WAJustfuckingride3:58.46310.14s
4th722Ryan GREEN (west) 525986Carmichael, CARiver Ratt4:00.22411.90s
5th764Barry LUNDEN 268173Spokane, WAMoondusters / The Bike Hub4:00.99512.67s
408Nick RYSER 512277Bellingham, WALost Bikes-Lenny's Bike ShopDNF
603Mike WIESER 227734Boise, IDCanfield Brothers / Smokey Point ProductionsDNS
456Christopher ANGUS 213388Vancouver, WADNS

Cat 1: 40+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st228Brad DELZER 137087Gresham, ORThe Govenor "Olson"3:56.791-
2nd147Chris CANFIELD 172199Bellingham, WACanfield Brothers4:01.9025.11s
3rd173Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing4:16.40319.61s
4th196Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWCR4:16.86420.07s
5th162Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot4:28.18531.39s

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st320Jackson GOLDSTONE 10053812449Squamish, BCFox Oakley Kore Shimanp4:27.921-
2nd657Jacob SMITH (u21) 407417Portland, ORPdx devo4:32.1724.25s
3rd247Louie BLAIR 474255North Bend, WADFT united4:51.65323.73s
4th175Peyton PITTS 499838Bend, ORBend Endurance Academy / ODI / Ogio / Spy4:59.59431.67s
5th260Blake RAUSCH 526890Rainier, WANem5:01.76533.84s
6th343Brandon DALY 529531North Bend, WANorthwest Bicycle / Rocky Mountain Cycles5:09.62641.70s
7th429Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society5:22.78754.86s
8th471Riley PLUMMER 524408Welches, OR5:24.55856.63s
9th324Soren ULLRICH 530125Hood River, OR5:25.86957.94s
10th172Teagan HAUGEN Libby, MTBad Medicine Bikes5:27.111059.19s
11th227Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Renthal5:28.77111:00.85
12th391Arlie CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles5:43.72121:15.80
13th434Cody MATZ Chehalis, WA5:51.15131:23.23
14th402Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds5:52.83141:24.91
15th630Etan BRAVARD Portland, WA5:58.58151:30.66
16th742Dylan CANTWELL 401212Boise, ID6:01.18161:33.26
17th410Matt MANGANO 483883Port Angeles, WAOlympic Dirt Society8:18.30173:50.38

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st467John FRISCHKORN 473555Sammamish, WANorthwest Bicycle4:17.561-
2nd602Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBend Endurance Academy4:31.45213.89s
3rd644Simon PATAMIA Burien, WAKrispy Kreme Factory Racing4:31.64314.08s
4th404Jackson ZECHNICH Portland, OR4:42.38424.82s
5th743Cole HOLLAND 524646Richland, WAO'Neal / Trek Bike Shop4:43.48525.92s
6th177Caleb ELY 533518Bend, ORiXS / Smith / Spank4:49.44631.88s
7th635Michael BUCKLEY 473775Snohomish, WAB-line racing4:50.28732.72s
8th662Mason GOOD Arlee, MTKnolly Bikes4:55.10837.54s
9th766Harrison ANDERSON 527390Buckley, WA4:55.85938.29s
10th427Dylan SCHWENK Anacortes, WAYour Mom4:58.131040.57s
11th356Graham COWLES 508213Bothell, WAKrispy Kreme Factory Racing4:58.481140.92s
12th469Kaeden EARSLEY Yelm, WAPremier Collision CARSTAR5:05.691248.13s
13th235Teddy GUTTERUD 524476Black Diamond, WARotec Cycles5:06.731349.17s
14th103Austin CANTWELL 401200Boise, ID5:08.401450.84s
15th403Maximus FRAY Vancouver, WADos Ruedas5:08.681551.12s
16th643Jonathan WILLIAMS Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy5:11.911654.35s
17th115Cam GIBB Redmond, WADFT united5:12.571755.01s
18th755Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWCR5:12.821855.26s
19th687Mac POTTER Sandy, OR5:12.871955.31s
20th718Ryan RICHARDS Talent, ORLegion of Dirt5:12.922055.36s
21st367Miles MCMAHAN 529509Bellevue, WAMcMahan Assett Management5:40.69211:23.13
22nd313Ethan HUGHES 530017Bellevue, WA6:26.27222:08.71
413Wilfred PUGH 528255Enumclaw, WADNF
142Gavin ULLRICH 530127Hood River, ORTeam Dirty Fingers BikesDNF
451Henri VERGARA-GRINDELL Forest Grove, ORE13DSQ
717Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt SocietyDNS

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st725Jack HARPER Coeur D'alene, IDVerticalEarth4:38.851-
2nd116Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / RebelRiders4:41.2322.38s
3rd139Gabe CUNNINGHAM 526924Hood River, OR4:45.0436.19s
4th739Mitchell SENOUR Beaverton, OR4:45.7946.94s
5th409Max FORD Richland, WADesert Velocity Racing4:49.32510.47s
6th332Erik BRUNE 485210Duvall, WAB-line racing4:52.02613.17s
7th215Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WAO'Neal / Powder Posse / The Bicycle Shop4:54.34715.49s
8th672Michael WHITLEY 529842Puyallup, WAKnolly Bikes5:03.46824.61s
9th199Jordan LECOUNT Libby, MTBad Medicine Bikes5:08.64929.79s
10th616Corey GARCHER Silverton, ORFall Line / Fly / GT Bikes / oneball5:09.811030.96s
11th387Tyler STIVERS Mount Vernon, WA5:10.441131.59s
12th430Christopher HAYS 526222Lebanon, OR5:20.031241.18s
13th671Stephen WHITLEY Puyallup, WA5:41.28131:02.43
256Drew TRAPNELL Beaverton, ORBike GalleryDNS
738Zackery STARK Beaverton, ORDNS

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st407Colin DRAKE Roseburg, ORCanyon Creek Bicycles4:30.421-
2nd300Cory YALOWICKI Lynnwood, WAProject 529 Legion4:35.4124.99s
3rd733Jesse DEGNAN Vancouver, WA4:35.6035.18s
4th696Bryson OTTO 530077Federal Way, WA4:39.2848.86s
5th309Travis HOLMAN 524350Prineville, ORGood Bike Co / Trek4:40.58510.16s
6th667Ben ATON 471896Portland, ORCyclepath PDX4:53.08622.66s
7th420Tim HEALY Whitefish, MTSPD Canfield4:54.29723.87s
8th393Joe FRUECHTEL Portland, ORPearl Bandits4:55.49825.07s
9th761Patrick MONAHAN Beaverton, OR5:02.89932.47s
10th384Kyle MORDEN Burien, WA5:04.041033.62s
11th222Stuart PERILLO 474143Snohomish, WA5:04.291133.87s
12th745Michael BARNETT Long Beach, WA5:09.961239.54s
13th438Chris GARRET Milwaukie, ORMonkey Racing5:15.251344.83s
14th760Sean HARP Big Lake, WA5:25.471455.05s
15th389Sean STEWART 526499Vancouver, WA5:33.27151:02.85
16th261Chris WALLER 530209Rainier, WANem5:34.62161:04.20
17th715Bryan WALKER Grants Pass, ORLegion of Dirt5:34.77171:04.35
18th765Nigel RUTIGLIANO Portland, OR5:44.40181:13.98
19th660Ben GIBSON 532845Bellingham, WA13h00:16.991912h55:46.57
751Aaron PETERS (u35) Roseburg, ORDNF

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st348Ryan STERN 111443Chatteroy, WAIndian Trail Physical Therapy4:42.861-
2nd395Jason FRANZ Silverton, ORamerican adrenaline / Fall Line Racing / Fly / GT Bikes / Hiball / oneball / Silver Falls Brewery / Tribe5034:49.5226.66s
3rd130Anthony MYERS Vancouver, WA4:52.0639.20s
4th359Jeff JORDAN 509267Chattery, WA4:55.78412.92s
5th740Chris PAGE Brightwood, ORMetropolis Cycles4:56.09513.23s
6th719Michael YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes4:58.51615.65s
7th206Zebediah BURKE Joseph, OR509 / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / WCR5:01.12718.26s
8th106Erik GRAY 530213Yakima, WADesert Velocity Racing5:01.13818.27s
9th277Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer5:01.57918.71s
10th762Danny CARLSON Puyallup, WA5:02.141019.28s
11th204Brent SMITH Washougal, WAWCR5:04.761121.90s
12th392Nathan CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles5:09.691226.83s
13th759Doug PARK Coeur D'alene, IDWCR5:19.021336.16s
14th352Larry JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles5:19.761436.90s
15th401Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds5:20.451537.59s
16th750Aaron LAUGHLIN Roseburg, ORCanyon Creek Bikes5:21.491638.63s
17th686Jason NEUMANN Mcminnville, ORFall Line Bike Shop / GT Oneball5:24.621741.76s
18th394Rodney HASTY Westlinn, OR5:39.051856.19s
19th240Michael LASALATA Blaine, WACanfield Brothers5:40.601957.74s
20th572Brian STONE Vancouver, WARyno Power6:06.74201:23.88
-Jason BROUWER Lynnwood, WA529 LEGIONDNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st386David OVERMAN Vancouver, WA4:44.281-
2nd723Andrew CLARKE Redmond, WA4:58.32214.04s
3rd747Jason GIBB Redmond, WADFT united4:58.34314.06s
4th377Monny WILLIAMS 533623Kennewick, WAScott's Cycle5:16.68432.40s
5th158Ian RUDD CAN19620325N. Vancouver, BCBicycle Hub CA5:20.52536.24s
6th748Rick GALE Zigzag, OR5:22.67638.39s
7th262Todd OLSON Sandy, OR5:39.63755.35s
396Darin GABLE 529325Gold Bar, WAACTIVE EXCAVATOR RENTALS INC / GABLE PIANO / MARTINSON PIANO MOVINGDNS
221Mitch SCHMIDT 150667Portland, WAWest Coast RacingDNS

Cat 3: 0-10 boys  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st363Gavin STANTON 471850Troutdale, ORFive-10 / Lil Shredder Bikes / Profile / TLD3:35.901-
2nd315Max MCKENZIE 472974Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / lilshredder bikes / Stikrd / TLD / X-Fusion3:36.5920.69s
3rd316Wyatt MCKENZIE (cat2) 472971Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / lilshredder bikes / Stikrd / TLD / X-Fusion3:40.8434.94s
4th720Wyatt PARKER Ellensburg, WAIron Horse Brewery3:41.9646.06s
5th729Kenai ROWAN Rhododendron, OR3:45.98510.08s
6th448Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank3:47.01611.11s
7th777Boon CHAIJAROEN Portland, ORDad3:50.71714.81s
8th757Oliver HUBLER Hood River, OR3:53.04817.14s
9th449Noah GREEN Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank4:13.65937.75s
10th224Carter CRUM 530410Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / WCR4:34.051058.15s
301Kellan GARY 52297Issaquah, WALittle Si MTB / Northwest BicycleDNS

Cat 3: 11-14 boys  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st294Parker HUNTINGFORD 526955Rainier, WA6:27.851-
2nd344Jagger BUCY 530092Snoqualmie, WA6:55.33227.48s
3rd763Tanner WESCOTT Bend, ORBend Endurance Academy7:02.34334.49s
4th203Cody PARSONS Yakima, WABeared Monkey Cycle7:14.76446.91s
5th322Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAFluidride7:15.75547.90s
6th646Colby GROVES Port Angeles, WABikes Garage / Groves Crane Company7:33.0061:05.15
7th735Kai SHAYS Hood River, OR7:51.3971:23.54
8th736Rory MCBEATH Pullman, WAThree Forks Bike Club8:13.7081:45.85
9th756Jude BENDER 416166Duvall, WAB-line racing10:26.1393:58.28

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st620Austin WALLER 526976Mill Creek, WA6:23.831-
2nd445Logan FRITZ Snoqualmie, WANorthwest Bicycle6:36.32212.49s
3rd653Chayce WILLIAMS Auburn, WACenter Cycle, Renton6:39.04315.21s
4th357Ansel HIGGINS Redmond, WAMom & Dad6:39.32415.49s
5th355Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WA6:39.66515.83s
6th292Bijan DANIALI Seattle, WA6:43.34619.51s
7th649Lolo REYNOLDSON Tacoma, WAFlight Racing6:48.99725.16s

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st753Ian DONNELLY Beaverton, OROregon Trail Syndicate6:17.691-
2nd468Alexander NEWSTEAD Mercer Island, WA6:25.1427.45s
3rd295Brett HUNTINGFORD 530357Rainier, WAFoothills Build and Remodel6:34.03316.34s
4th380Lorant DOMOKOS 490953Seattle, WAProject 529 Legion6:34.27416.58s
5th372Devin OEI Silverton, ORamerican adrenaline / Fall Line Bike Shop / Fly / GT BICYCLES / hiball energy / oneball / silverfalls brewery / Tribe5036:55.54537.85s
6th731Josh TEDROW Portland, OR7:02.27644.58s
-Brad GUTTING 379925Seattle, WADNS
749Colton SCOTT Vancouver, WADNS

Cat 3: 40+ men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st754Sean SPEESE Portland, OR6:15.481-
2nd254Andrew CAINE 523563Portland, OR6:19.5524.07s
3rd466Brumas NEWSTEAD Seattle, WADisco Duck6:27.85312.37s
4th727Shannon MANGANO Port Angeles, WA7:03.82448.34s
5th270Paul BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY7:23.0851:07.60
6th752Ron RIGGS Port Angeles, WA7:25.2061:09.72
-David BEVERLY 138824Coeur D Alene, IDVerticalEarthDNS
741Ryan JOHNSON (40+) Coeur D'alene, IDDNS
194Jim WILLIAMS 527015Portland, ORDNS

 

 

Pro women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st14Kaytlin MELVIN 400985Sammamish, WA100% / DHaRCO / Industry Nine / Maxxis / Progression Cycle4:21.471-
2nd47Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORChris King / Cyclepath / Fox / Maxxis / Oakley / Stans4:25.1923.72s
3rd716Lauren HEITZMAN 283632Portland, ORMojo Wheels5:01.40339.93s
4th18Bridgette LEBER 312456Bellingham, WAJenson USA / REBel Riders / TruckerCo5:34.1741:12.70

Cat 1: 0-29 women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st480Alli GAERTNER 322900Coeur D'alene, IDVerticalEarth4:33.981-
2nd138Hannah JOHNSON 413637Kirkland, WAMFR4:47.81213.83s
3rd166Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivot4:47.90313.92s
4th462Sarah OLSEN 530254Portland, WACyclepath PDX5:15.73441.75s

Cat 1: 30+ women

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st397Agnes SAUVAGE 260768Portland, ORHagans Berman4:52.171-

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st321Bailey GOLDSTONE 10053812348Squamish, BCFiveTen / KORE / sombre5:04.331-
2nd161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivot5:11.8027.47s
3rd264Gabby KEEN 10059846556Port Moody, BCKinetik Cycles5:18.77314.44s
4th275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer5:20.36416.03s
5th732Brielle STERN Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy5:48.78544.45s

Cat 2: 19-39 women  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st734Marissa KRAWCZAK Zigzag, OR5:34.991-
2nd388Christine STIVERS Mount Vernon, WA5:44.7429.75s
3rd465Natasha WEISS Gig Harbor, WA5:47.51312.52s
4th341Anna SUROWIECKI Woodinville, WAB-line racing5:49.62414.63s
5th347Calli TOTH 492103Whitefish, MTSmokey Point Productions (24)5:54.94519.95s
6th406Tracy KENNELLEY 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / Evlution Nutrition / ODI / Ogio / Spy6:00.11625.12s
7th746Elizabeth FINKELSTEIN Portland, ORCyclepath PDX6:02.60727.61s
8th308Bethany HOLMAN 524383Prineville, ORGood Bike Co / Trek6:11.48836.49s

Cat 2: 40+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st174Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing5:26.281-
2nd758Sarah BENDER 150851Duvall, WAB-line racing5:35.1628.88s
3rd246Susan WALSH Burien, WAEpic Racing5:58.79332.51s

Cat 3: 0-10 girls  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer3:58.521-
2nd737Aletha OSTGAARD Selah, WAAble Gate Homes4:05.9827.46s
3rd337Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing4:18.66320.14s
4th338Jetta PORTER 502009Bothell, WASweetlines Jr. Racing5:28.7241:30.20

Cat 3: 11-18 girls  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st258Autumn PARHAM 524759Edmonds, WA6:44.781-
2nd302Makenna GARY 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing7:29.80245.02s
3rd459Brooke ANDERSON 473371Portland, ORLil Shredder TLD Bike Sweetlines7:34.39349.61s
4th744Molly IZER Sandy, OR8:00.0141:15.23
5th706Taylor OSTGAARD Selah, WAAble Gate Homes8:00.7751:15.99
6th353Saylor JACKSON 532866Caldwell, IDJoyride Cycles9:03.2962:18.51
205Ashtyn LAMB Joseph, OR509 / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / WCRDNF

Cat 3: 19-39 women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st730Caitlan WHITLEY Puyallup, WA9:12.431-
2nd431Shalamar HAYS Lebanon, OR9:34.23221.80s
383Shannon LELL Bellevue, WADNS
-Jayme DAILEY Everett, WAB-line racingDNS

Cat 3: 40+ women  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st165Erin BASSETT 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot7:05.701-
2nd436Tricia CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles7:21.86216.16s
3rd232Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing8:21.9031:16.20
4th647Nadia ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds9:20.2842:14.58
5th272Colette BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY Paulette Racing16:10.5459:04.84
213Tracy TAYLOR Silverdale, WAEpic RacingDNS
Chat with us