0Basket

2017 NW Cup round 5 at Silver Mtn, Kellogg, ID

Results (256)Photos (0)Videos (0)Finish spread

Presented by

Supported by

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st32Carson EISWALD 478276Bellingham, WAFairhaven Bicycle / Maxxis2:10.7312:10.411-
2nd35Rhys EWING 286964Eugene, ORDeity / team scraper2:15.4652:13.7823.37s
3rd49Kasper DEAN 403318Olympia, WA2:13.5142:13.9233.51s
4th31Jason EISWALD 468093Bellingham, WA100% / Deity / GD / Leatt / Maxxis2:15.5162:14.1443.73s
5th2Kent BILLINGSLEY 327768Missoula, MTDFT united2:16.1482:14.9354.52s
6th519Brandan BOHL 318538Livermore, CA1 SHOT RACING2:17.01102:15.8965.48s
7th3Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WAEVO / Transition BikesDNS2:16.4976.08s
8th50Kevin LITTLEFIELD 311206Auburn, WAPerfect descent MTB clinics2:16.3692:16.7186.30s
9th15Josh GIBB 375698Redmond, WADFT united2:16.0672:17.2296.81s
10th84Nate BOWMAN 455700Steamboat Springs, CORace Face / Royal / Santa Cruz2:23.04182:20.22109.81s
11th69Trevor LEWIS 498769Rental, WAB-line racing / Commencal2:13.4432:20.871110.46s
12th520Conrad CULLENEY 318536Livermore, CA1 SHOT RACING2:18.37122:21.401210.99s
13th665Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing2:24.72212:22.031311.62s
14th89Riley DOYLE 460586Bellingham, WAChain Reaction Alaska2:17.91112:22.951412.54s
15th73Bryce HELBLING 406096Midvale, UTDVO Suspension / Knolly Bikes / LAKETOWN / POC2:24.26202:23.871513.46s
16th45Wood SKINNER 294580Heimiston, ORAll Out Racing / Lost Bik / Revgrips2:21.87152:24.121613.71s
17th13Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WADFT united2:23.24192:25.731715.32s
18th58Zachary SEDIVY 341146Kalispell, MTDeity / Fly2:22.78172:25.871815.46s
19th515Jason BOHL 365766Livermore, CA1 SHOT RACING2:19.90132:26.361915.95s
20th10Alex WYNAKOS 428544Monroe, WAAllons Racing / YT Industries2:22.72162:33.832023.42s
21st23Brian DAVISON 379122Bellingham, WALost Bikes2:21.59142:40.602130.19s
22nd11Nate FURBEE 215754Los Osos, CATeam Furbee2:13.0823:07.712257.30s
-Torsenn BROWN 511643Hood River, ORMountain View CyclesDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st483Damon SEDIVY 341322Kalispell, MTGiant Co Factory2:17.9812:16.661-
2nd458Chris WHARTON 473475Sammamish, WAProgression Cycle2:23.6842:18.1921.53s
3rd230Tyler BOMMARITO 492039Renton, WAB-line racing2:26.4872:18.8032.14s
4th101Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WAAll Out Racing / Fly / FSA2:19.1322:20.1143.45s
5th428Bryce KANS 534533Maple Valley, WAB-line racing2:23.9252:21.3754.71s
6th229Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW2:26.6582:22.0865.42s
7th110Zach MCCRACKEN 501922Snoqualmie, WADFT united2:25.6162:24.0777.41s
8th108Sylas LINNEMANN 412138Issaquah, WADFT united2:21.3732:24.6387.97s
9th179Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA6D Helmets / Ethirteen / Schwalbe2:29.5792:28.19911.53s
10th644Simon PATAMIA 483744Burien, WAKrispy Kreme Factory Racing2:44.09102:34.741018.08s
11th170Dawson YOUNG 490336Libby, MTBad Medicine Bikes2:47.94112:37.981121.32s
140Brody JENSEN 506546Meridian, IDDeity / E13 / Kore North Bikes / MaguraDNS

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st447Cole TOWNSEND 455129Makilteo, WAFox / iXS / Maxxis / Spank / Specialized2:19.461-
2nd202Jacob CARMICHAEL 343998Bellevue, WANobl Wheels2:20.9921.53s
3rd668Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCycle Path Gravity2:25.2135.75s
4th823Frankie CULHNO 485831Kellogg, IDBike Hub2:25.4946.03s
5th784Forrest TAYLOR 507451Sokane, WASilvey Valley / SPP / The Bike Hub2:25.5356.07s
6th511Taber KOHLMOOS 476365Livermore, CA2:27.3467.88s
7th150Sergei LEONOV 522292Bellevue, WA2:28.4078.94s
8th226Peter BUCKLEY 432205Snohomish, WAB-line racing2:28.6489.18s
9th134Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WAEpic Racing2:28.9199.45s
10th774Connor ARMSTRONG 418280Hidden Valley, CADirt Bag Racing2:28.96109.50s
11th127Jack HILL 237920Eugene, ORteam scraper2:29.24119.78s
12th443Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle2:29.44129.98s
13th160Walter SORENSON 530099Eugene, OR2:29.461310.00s
14th118Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes2:31.401411.94s
15th424Brendan BOYER 473116Bellingham, WA2:36.251516.79s
16th460Nick LERMA 530102Portland, ORCyclepath PDX2:38.151618.69s
17th678Nick LOCKE 476505Moscow, IDParadise Creek Bikes2:38.461719.00s
18th212Anthony MARSIANO 401395Burien, WArevgr / Sweetlines / Tims Nike Shop2:39.701820.24s
19th289Jake BASSETT (u40) 483801Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:46.331926.87s
20th259Ian ROBINSON 403742Auburn, WAEvergreen mtb4:10.65201:51.19

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st171Jeff REES 93452Spokane Valley, WAWest Coast Racing2:32.711-
2nd603Mike WIESER 227734Boise, IDCanfield Brothers / Fly / Kali / SPP2:36.0823.37s
3rd195Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WA509 / Fox / West Coast Racing2:47.64314.93s
4th192Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!2:48.25415.54s
5th408Nick RYSER 512277Bellingham, WALost Bikes Lenny's Bike Shop2:49.71517.00s
117Phil LEWIS 397520Wenatchee, WAFull circle cycleDNS
764Barry LUNDEN 268173Spokane, WABike Hub / Moondusters / SPPDNS

Cat 1: 40+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st220Kris MELTON 428939Leavenworth, WARIDGE Cyclesport2:33.191-
2nd228Brad DELZER 137087Gresham, ORTodd Olsen2:37.2224.03s
3rd173Matthew MACARTNEY 253294Fall City, WAEpic Racing2:41.4138.22s
4th162Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:53.76420.57s
-Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st247Louie BLAIR 474255Northbend, WADFT united2:32.571-
2nd343Brandon DALY 529531North Bend, WANW Bicycles / Rocky Mountain Cycles2:35.6223.05s
3rd821Aiden HAZAN Sandpoint, ID2:36.5633.99s
4th260Blake RAUSCH 526890Rainier, WA2:37.6045.03s
5th471Riley PLUMMER 524408Welches, Ore2:39.6557.08s
6th175Peyton PITTS 499838Bend, ORBend Endurance Academy / ogo2:41.3168.74s
7th324Soren ULLRICH 530125Hood River, OR2:42.1379.56s
8th429Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:42.86810.29s
9th172Teagan HAUGEN Libby, MTBad Medicine Bikes2:53.04920.47s
10th402Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds3:04.301031.73s
11th820Nate WILLIAMS Boise, IDKore North Bikes3:08.271135.70s
12th227Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Renthal3:18.841246.27s

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st635Michael BUCKLEY Snohomish, WABline racing / Mom & Dad / Spy2:26.861-
2nd717Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:27.0620.20s
3rd602Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBend Endurance Academy2:28.7731.91s
4th307Nick FASANO 473168Sammamish, WASweetlines2:30.2343.37s
5th743Cole HOLLAND 529646Richland, WAAll Mountain Style / All Out Racing2:31.2754.41s
6th824Carl BUETER Issaquah, WAGHY2:31.7464.88s
7th814Will PEREZ Hvl, CADirt Bag Racing2:32.0875.22s
8th596Aaron OSTROM 510966Boise, IDKore North Bikes2:33.7386.87s
9th844Matt LESSMEIER Kalispell, MT2:34.2197.35s
9th142Gavin ULLRICH 530127Hood River, ORDIRTY FINGERS BIKES2:34.2197.35s
11th404Jackson ZECHNICH 536353Portland, OR2:36.49119.63s
12th235Teddy GUTTERUD 524476Black Diamond, WARotec Cycles2:37.401210.54s
13th4Kaeden EARSLEY Yelm, WAN.E.M2:41.791314.93s
13th469Kaeden EARSLEY dayYelm, WAN.E.M2:41.791314.93s
15th810Charles MICHAUD Bellevue, WA2:42.431515.57s
16th115Cam GIBB Redmond, WADFT united2:43.061616.20s
17th103Austin CANTWELL 401200Boise, ID2:44.961718.10s
18th356Graham COWLES 508213Bothell, WAKrispy Kreme Factory Racing2:47.011820.15s
19th597Matthew DIKE Meridian, IDDeity / Fly / Intense / Kore North Bikes2:53.721926.86s
20th141Ryan GOULD 526182Meridian, IDDeity / Fly / Kore North Bikes2:57.512030.65s
21st789Ean VATCHER Star, IDKore North Bikes2:58.482131.62s
22nd375Cullen PAILLE Seattle, WAJRA bicycles2:59.782232.92s
23rd376Zachery MORRIS Seattle, WAJRA bicycles3:07.562340.70s
357Ansel HIGGINS Redmond, WAKrispy Kreme Factory RacingDNF
385Johnny PAWNALL Northbend, WACrankbro / FSA / Northwest BicycleDNF
813Luke MORGAN Calistoga, CADirt Bag RacingDNF
-Johnny POWNALL North Bend, WACrank Brothers / Northwest BicycleDNS
-Dylan SCHWENK Anacortes, WAYour MomDNS

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st409Max FORD West Richland, WADesert Velocity Racing2:26.061-
2nd775Kameron SWANK Superior, MTDirt Bag Racing2:31.0625.00s
3rd116Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / Rebel2:36.23310.17s
4th332Erik BRUNE 485210Duvall, WAB-line racing2:37.29411.23s
5th672Michael WHITLEY Puyallup, WAInspired Ride / Knolly Bikes2:40.48514.42s
6th671Stephen WHITLEY Puyallup, WA2:45.16619.10s
7th616Corey GARCHER Silverton, ORFalline / Fly / GT Bikes / Hiball / oneball / TRI2:45.30719.24s
8th676Ryan ROBLES DayPuyallup, WA2:52.89826.83s
9th215Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WAO'Neal / Powder Posse2:57.56931.50s
10th673Cavin REWOLDT Enumclaw, WA2:58.291032.23s
11th659Andrew ENGLES Pasco, WADesert Velocity Racing3:36.32111:10.26

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st300Cory YALOWICKI Lynnwood, WAProject 529 Legion2:31.761-
2nd584Bryan CAMPBELL Port Angeles, WACasey / Scott2:35.4523.69s
3rd675Gene KISHINEVSKY Beaverton, ORCyclepath PDX2:36.4734.71s
4th847Cameron LLOYD Lolo, MTKnolly Deity Onyx RP2:37.0845.32s
5th457James ALTON Port Angeles, WAODS2:37.1655.40s
6th845Don MACY DayMoscow, ID2:37.2665.50s
7th309Travis HOLMAN 524350Prineville, ORGood Bike Co. / Trek2:37.4075.64s
8th207Brian WILSON (u40W) Spokane, WABike Hub / FiveTen / West Coast Racing2:37.6485.88s
9th830Pete KINSEY Kennewick, WADesert Velocity Racing2:39.2497.48s
10th222Stuart PERILLO 474143Snohomish, WACanfield SPP2:40.49108.73s
11th660Ben GIBSON 532845Bellingham, WA2:42.361110.60s
12th809Kent PERILLO Bellingham, WA2:42.411210.65s
13th261Chris WALLER 530209Rainier, WA2:46.881315.12s
14th681Jared FARIS Pasco, WA2:47.551415.79s
15th236Lance COGLEY 389276Spokane, WAWest Coast Racing2:49.401517.64s
16th420Tim HEALY Whitefish, MTCanfield Brothers / SPP2:55.851624.09s
17th389Sean STEWART 526499Vancouver, WA3:02.341730.58s
18th848Ryan LIGHTBODY Stanwood, WA3:14.071842.31s
19th187Malcolm SOELBERG 523791Valleyford, WAThe Bike Hub3:17.271945.51s
20th-Max WOOD Pullman, WAParadise Creek Bicycles3:18.822047.06s
20th846Max WOOD DayPullman, WA3:18.822047.06s
22nd667Ben ATON 471896Portland, ORCyclepath PDX12h01:23.392211h58:51.63

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st206Zebediah BURKE DayWAWCR2:34.011-
2nd130Anthony MYERS Vancouver, WA2:37.7923.78s
3rd106Erik GRAY 530213Yakima, WADesert Velocity Racing2:39.3535.34s
4th762Donny CARLSON Puyallup, WA2:39.9345.92s
5th401Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds2:40.6356.62s
6th395Jason FRANZ Silverton, ORAmerican Adr / Fall Line / Tribe5032:41.8767.86s
7th352Larry JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles2:42.7178.70s
8th359Jeff JORDAN 509267Chattery, WA2:46.16812.15s
9th277Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Decler2:46.92912.91s
10th759Doug PARK Coeur D'alene, IDWest Coast Racing2:47.351013.34s
11th831Scott GRAY 499979Doslyn, WA2:48.731114.72s
12th204Brent SMITH Washougal, WABike Hub / Fox / Kona / West Coast Racing2:51.081217.07s
13th838Ed ASSED Post Falls, IDAssure Painting / The Bike Hub3:17.141343.13s
14th240Michael LASALATA Bellingham, WACanfield Brothers3:18.351444.34s
15th658Jeff ENGLES Pasco, WADesert Velocity Racing / ODI3:48.41151:14.40
348Ryan STERN 111443Spokane, WAIndian Trail Physical TherapyDNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st723Andrew CLARKE Redmond, WA2:38.811-
2nd377Monny WILLIAMS 533623Kennewick, WADessert Velocity Racing2:47.0328.22s
3rd265Eric HABERMAN Redmond, WA2:52.56313.75s
4th221Mitch SCHMIDT 150667Portland, ORWest Coast Racing3:21.58442.77s

Cat 3: 0-10 boys  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st315Max MCKENZIE 4725974Clackamas, ORGravity Cartel / TLD3:00.191-
2nd316Wyatt MCKENZIE (cat2) 472971Clackamas, ORGravity Cartel / TLD3:00.9220.73s
3rd720Wyatt PARKER Ellensburg, WA3:02.8932.70s
4th301Kellan GARY 522997Issaquah, WANorthwest Bicycle3:05.8345.64s
5th729Kenai ROWAN Rhododendron, ORDad3:10.48510.29s
6th801Tanner WILLIAMS Donnelley, ID3:11.56611.37s
7th812Ole BARRS Hood River, OR3:17.90717.71s
8th448Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minf Cyclery / Sp3:18.81818.62s
9th449Noah GREEN Vancouver, WAiXS / Single Track Minds3:35.64935.45s
10th562Ethan RUCHERT Newman Lake, WAMoJo Cyclery3:36.401036.21s
11th440Jorgen PALMER 532862Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park3:45.131144.94s
12th441Teddy EVERSON IV 532860Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park3:47.811247.62s
13th224Carter CRUM 530410Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Ride Fox / West Coast Racing4:01.97131:01.78
14th757Oliver HUBLER Hood River, ORCouper Spur Alpine Team4:32.47141:32.28
15th827Elliott KLEIN Redmond, WA4:56.56151:56.37

Cat 3: 11-14 boys  Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st835Brayden HERNDON Liberty Lake, WA2:34.661-
2nd342Carter LACEY 529488Bellevue, WAOLA2:39.2524.59s
3rd825Zachary ATKINS Naches, WA2:44.4939.83s
4th203Cody PARSONS Yakima, WABearded monkey Cycle2:50.30415.64s
5th742Dylan CANTWELL 401212Boise, ID2:51.27516.61s
6th822Michael YATES 537363Fall City, WA2:59.75625.09s
7th322Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAFluidride3:01.35726.69s
8th685Dylan PHIPPS Mcminnville, ORC & R Racing / Fall Line Racing3:01.68827.02s
9th736Rory MCBEATH Pullman, WAThree Forks Bike Club3:02.03927.37s
10th841Alex ROBERTS Duvall, WAB-line racing3:05.441030.78s
11th839Ryley LYNN Otis Orchards, WABike Hub3:07.951133.29s
12th815Cason LAM DAYSpokane, WA3:09.511234.85s
13th268Oscar RUIZ Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:49.38131:14.72
836Tyler ELLS Whitefish, MTDNF

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st816Thomas LAWSON Liberty Lake, WAWheel sport2:36.881-
2nd445Logan FRITZ Snoqualmie, WANorthwest Bicycle2:38.7821.90s
3rd833Aidan CROSKREY Whitefish, MT2:40.0033.12s
4th649Lolo REYNOLDSON Tacoma, WAFlight2:41.6744.79s
5th355Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WA2:41.8454.96s
6th653Chayce WILLIAMS Auburn, WACenter Cycle2:43.3466.46s
7th826Silas HIGGINS Redmond, WAMom and Dad2:58.03721.15s
313Ethan HUGHES 530017Bellevue, WADNS

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st468Alexander NEWSTEAD Mercer Island, WACookie Monster2:32.731-
2nd380Lorant DOMOKOS 490953Seattle, WAProject 529 Legion2:36.2423.51s
3rd295Brett HUNTINGFORD 530357Rainier, WAForthills Build and Remodel2:42.1339.40s

Cat 3: 40+ men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st297David BEVERLY 138824Coeur D'alene, IDVerticalEarth2:44.141-
2nd254Andrew CAINE 523563Portland, OR2:44.5720.43s
3rd231Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing2:49.1134.97s
4th811James HELBLING Midvale, UTLaketown Bicycles / TruckerCo2:53.6649.52s
5th439Ted EVERSON 532861Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park3:07.68523.54s
6th840Erik ROBERTS Duvall, WAB-line racing3:11.11626.97s
828Pat SHIELDS Yakima, WADNS

 

 

Pro women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st40Jaime REES 228046Spokane Valley, WAWest Coast Racing2:32.6512:38.091-
2nd834Alicia LEGGETT 455546Missoula, MTKnolly Bikes2:46.4132:46.9428.85s
3rd47Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORCyclepath PDX2:45.1922:47.3739.28s
4th796Kate MEYER 535650Bend, ORBend Cyclery / Deity / Hope / I9 / RIOT2:48.4742:51.41413.32s

Cat 1: 0-29 women  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st166Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:59.851-
2nd462Sarah OLSEN 530254Portland, ORCyclepath PDX3:04.4224.57s

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern P / Two Wheeler Dealer2:45.281-
2nd266Sydney HABERMAN 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing2:52.5727.29s
3rd264Gabby KEEN BC098367Port Moody, BC, CanadaKinetik Cycles2:53.2938.01s
4th161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAAlberg Sports Inc / Pivot2:57.47412.19s
5th817Hannah WOLFF 536358Lolo, MT5:23.8952:38.61

Cat 2: 19-39 women  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st388Christine STIVERS Mt. Vernon, WA2:43.621-
2nd347Calli TOTH 492103Whitefish, MTSPP2:59.93216.31s
3rd843Natalie VITALIE 526728San Francisco, CADirt Trail Riders / Rhythm Bikes3:01.59317.97s
4th465Natasha WEISS Gig Harbor, WA3:05.17421.55s
5th682Kristen FARIS Pasco, WA3:06.66523.04s
6th406Tracy KENNELLEY 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / ODI / Spy3:10.11626.49s
7th601Ashley ST. PIERRE 537311Eagle, ID3:10.13726.51s
8th832Melissa BOGERT 499910Moscow, ID3:12.45828.83s
9th308Bethany HOLMAN 524383Prineville, ORGood Bike Co. / Trek3:15.04931.42s
10th405Brooke CORDER-DAY 530443Roseburg, ORCanyon Creek Bicycles3:38.251054.63s
11th792Jenna NORRIS Spokane, WAZuster Cycling3:49.72111:06.10
12th819Samantha SEUFERT 474302Snohomish, WATim's Bike Shop3:50.01121:06.39

Cat 2: 40+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st246Susan WALSH Burien, WAEpic Racing3:06.861-
2nd174Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing3:09.5322.67s
3rd758Sarah BENDER 150851Duvall, WAB-line racing3:14.9038.04s

Cat 3: 0-10 girls  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st278Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing3:01.641-
2nd276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern P / Two Wheeler Decler3:12.49210.85s
3rd737Aletha OSTGAARD Selah, WAAble Gate Homes3:16.38314.74s
4th337Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing3:48.08446.44s
5th829Nory KLEIN Redmond, WA3:59.13557.49s

Cat 3: 11-18 girls  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st258Autumn PARHAM 524759Edmonds, WA2:51.671-
2nd302Makenna GARY 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing2:55.2223.55s
3rd706Taylor OSTGAARD Selah, WAAble Gate3:02.08310.41s
4th645Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WASweetlines Jr. Racing3:12.79421.12s
5th818Grace LAWSON Liberty Lake, WAWheelsport3:19.34527.67s
6th353Saylor JACKSON 532866Caldwell, IDJoyride Cycles3:19.65627.98s
7th205Ashtyn LAMB DayWAWCR3:57.4771:05.80

Cat 3: 19-39 women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st837Emily WELLINGTON Post Falls, IDAssure Painting / The Bike Hub3:19.151-
2nd842Brooke ONEILL 532017San Francisco, CA3:24.2025.05s
3rd730Caitlan WHITLEY Puyallup, WA3:26.7337.58s
4th383Shannon LELL Bellevue, WA3:33.27414.12s
5th849Courtenay BRIMER Bellevue, WASister in Action Sports4:31.9151:12.76

Cat 3: 40+ women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st165Erin BASSETT 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot3:08.701-
2nd232Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing3:17.3528.65s
3rd351Grace JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles3:22.95314.25s
4th213Tracy TAYLOR Silverdale, WAEpic Racing3:25.27416.57s
5th600Kate OSTROM Boise, IDKore North Bikes3:28.70520.00s
Chat with us