withWorldwide MTB race results and photo archive

2017 NW Cup round 7 at Stevens Pass, WA

Results (324)Photos (1,746)Videos (0)Finish spread

Presented by

Supported by

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st32Carson EISWALD 478276Bellingham, WAFairhaven Bicycles / Maxxis2:33.5692:26.191-
2nd769Luke STEVENS 10007880888Bevelstoke, BC2:31.3342:26.7820.59s
3rd5Weston POTTER 424874E. Wenatchee, WATransition EVO Racing2:28.3612:27.2031.01s
4th31Jason EISWALD 468093Bellingham, WADeity / GD / Leatt / Maxxis2:29.1522:27.9141.72s
5th8Nikolas CLARKE 334728Redmond, WA100% / Bikesale.com go to site / Picot cycles2:33.3682:28.2752.08s
6th49Kasper DEAN 403318Bellingham, WA2:31.5152:30.2764.08s
7th50Kevin LITTLEFIELD 311006Auburnb, WAPerfect descent MTB clinics2:34.12102:30.3174.12s
8th137Torsenn BROWN 511643Hood River, ORMountainview Cycles2:30.5632:30.3284.13s
9th3Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WAEVO / Transition Bikes3:07.89222:31.5695.37s
10th35Rhys EWING 286964Eugene, ORDeity / team scraper2:34.59112:31.70105.51s
11th69Trevor LEWIS 498769Renton, WAB-line racing2:32.9862:32.11115.92s
12th9Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WADevinci2:36.03132:32.17125.98s
13th45Wood SKINNER 294580Hermiston, ORAll Out Racing / Lost Bikes / Rev grips2:36.56142:32.33136.14s
14th23Brian DAVISON 379122Bellingham, WALost Bikes2:33.2672:35.43149.24s
15th41Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo WheelsDNS2:35.59159.40s
16th665Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing2:35.54122:35.60169.41s
17th15Josh GIBB 375698Redmond, WADFT united2:43.07162:36.391710.20s
18th10Alex WYNAKOS 428544Monroe, WAAll Out Racing / YT Industries2:45.57182:39.381813.19s
19th534Adam RANSAVAGE 2192607Ellensberg, WA2:46.31192:40.631914.44s
20th13Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WADFT united2:43.56172:41.152014.96s
21st932Steve MEZA 94417Kirkland, WAWoodinville BikesDNS2:48.362122.17s
22nd916Josh DE LA SALLE CAY00116Whitehorse, BC3:02.05212:55.802229.61s
23rd872Trevor ALTIZER 371953Bothell, WA2:54.10202:56.192330.00s
24th950Steven SIMPSON 437997Sumner, WA2:42.84152:58.902432.71s
27Cameron HOEFER 302528Bothell, WABikesale.com go to site / PivotDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st178Declan ERVIN 478275Bellevue, WARide Fox / Schwalbe2:36.3832:30.351-
2nd101Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WAAll Out Racing / DVO Suspension / FSA / Tigatu2:33.6212:31.2820.93s
3rd229Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW2:38.1552:34.9134.56s
4th458Chris WHARTON 473475Sammamish, WAProgression Cycle2:40.3272:34.9344.58s
5th100Ethan LIEB 460616Bellevue, WADT Swiss / Fanatik Bike Co. / FiveTen / Leatt / Norco / Shimano / Smith2:36.6142:35.1654.81s
6th230Tyler BOMMARITO 492039Renton, WAB-line racing2:42.4982:36.3966.04s
7th428Bryce KANS 534553Maple Valley, WAB-line racing2:38.8662:40.0179.66s
8th644Simon PATAMIA 4836744Burien, WAKrispy Kreme Factory Racing2:50.88102:43.37813.02s
9th179Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA6D Helmets / e*thirteen / Schwalbe2:46.7392:44.02913.67s
433Layton MEYERS 414457Maple Valley, WAKona2:34.692DNF

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st185Marc SOELBERG 503776Valleyford, WAThe Bike Hub2:37.331-
2nd545Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, OR2:39.4822.15s
3rd678Nick LOCKE 476505Moscow, IDParadise Creek Bikes2:40.9033.57s
4th668Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCyclepath PDX2:40.9343.60s
5th784Forrest TAYLOR 507451Spokane, WASilver Valley Moon Dusters / SPP / The Bike Hub2:41.6154.28s
6th226Peter BUCKLEY 432205Snohomish, WAB-line racing2:41.6764.34s
7th208Rye LIVINGSTON 498560Portland, ORCyclepath PDX2:42.0674.73s
8th134Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WAEpic Racing2:44.5187.18s
9th442Chris SANCHEZ 375624Camas, WANorthwest Bicycle2:49.63912.30s
10th443Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle / X-Fusion Shox2:50.421013.09s
11th460Nick LERMA 530102Portland, ORCyclepath PDX2:52.681115.35s
12th118Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes3:02.171224.84s
13th160Walter SORENSON 530099Eugene, ORDude3:07.491330.16s
447Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAMaxxis / Spank / SpecializedDNF
823Frankie CULHNO 485831Kellog, IDAmazonDNS
-Brendan BOYER 473116Bellingham, WADNS
-Sergei LEONOV 522292Bellevue, WADNS

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st163Scott KEMP 191554Shoreline, WAEvil Bikes2:35.441-
2nd408Nick RYSER 512277Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes2:41.2825.84s
3rd211Sam LARSON 314976Puyallup, WA2:43.1337.69s
4th223Michael KLENZ 410331Carlton, OR2:53.03417.59s
5th195Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WAFiveTen / Fox / West Coast Racing2:55.24519.80s
6th416Andrew FRINK 244580Seattle, WAMojo Wheels3:26.06650.62s
7th603Mike WIESER 227734Boise, IDCanfield Brothers / Fly / Kali3:36.6371:01.19

Cat 1: 40+ men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st147Chris CANFIELD 172199Bellingham, WACanfield Brothers2:38.051-
2nd220Kris MELTON 428939Leavenworth, WARIDGE Cyclesport2:42.2324.18s
3rd577Keith THOMPSON 35447Tonasket, WACenter Cycle2:46.3038.25s
4th228Brad DELZER 137087Gresham, ORThe Govnor Todd Olsen2:48.62410.57s
5th167Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:51.04512.99s
6th173Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing2:55.58617.53s
7th544Russell LANCASTER 430641Central Point, OR3:07.66729.61s
196Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWest Coast RacingDNS

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st851Finn FINESTONE BC009083Whistler, BCChromag / FiveTen / Fox / Santa Cruz / Shimano / Spank / TLD3:22.851-
2nd657Jacob SMITH (u21) 407417Portland, ORPdx devo3:25.7122.86s
3rd260Blake RAUSCH 526890Rainier, WANem3:28.8536.00s
4th410Matt MANGANO 483883Port Angeles, WAOlymipic Dirt Society3:31.4048.55s
5th248Louie BLAIR 474255North Bend, WADFT united3:32.3159.46s
6th343Brandon DALY 529531North Bend, WANW Bicycles Rocky Mountain3:32.5769.72s
7th175Peyton PITTS 499838Bend, ORBend Endurance Academy / Spy and Ogio3:34.37711.52s
8th429Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dity Society3:39.05816.20s
9th143Soren ULLRICH 530125Hood River, ORCooper Spur Race Team3:39.39916.54s
10th471Riley PLUMMER 524408Welches, ORDaddy!3:44.021021.17s
11th938Raymond JAMESON Bonney Lake, WA3:47.641124.79s
12th-Charlie YOOS Bellingham, WAMarch Northwest3:54.441231.59s
13th630Etan BRAVARD Portland, ORCyclepath PDX4:01.241338.39s
14th227Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Renthal4:07.851445.00s
15th933Kyle STROM Whitefsh, MTEspresso Chalet4:13.431550.58s
16th948Declan RITCHIE Seattle, WA#trees4:16.071653.22s
17th402Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds4:18.031755.18s
18th951Kevin RAHSAZ 10059978515Sammamish, WA4:18.811855.96s
19th930Caden GRAY Mukilteo, WATim's Bike Shop4:23.00191:00.15
20th434Cody MATZ Chehalis, WA4:24.37201:01.52
21st928Kevin JORGENSEN Mukilteo, WATim's Bike Shop4:36.49211:13.64
934Andre STROM Whitefish, MTEspresso ChaletDNF

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st906Garrett MADARAS Portland, ORCyclepath PDX3:08.941-
2nd142Gavin ULLRICH 530127Hood River, ORDIRTY FINGERS BIKES3:20.11211.17s
3rd467John FRISCHKORN 473555Sammamish, WANorthwest Bike3:20.65311.71s
4th743Cole HOLLAND 529646Kirkland, WAAll Mountain Style / Powder Posse3:20.87411.93s
5th910Liam GILLIKIN Cashmere, WAMom3:21.02512.08s
6th602Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBend Endurance Academy3:23.78614.84s
7th451Henri VERGARA-GRINDELL Forest Grove, OR3:29.11720.17s
8th717Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:30.20821.26s
9th378Jake COON 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:30.58921.64s
10th404Jackson ZECHNICH 536353Portland, OR3:31.941023.00s
11th177Caleb ELY 533518Bend, ORGravity Cartel / Smith3:35.671126.73s
12th427Dylan SCHWENK Anacortes, WAYour Mom3:36.441227.50s
13th824Carl BUETER Issaquah, WAMom & Dad3:37.821328.88s
14th375Cullen PAILLE Seattle, WAJRA bicycles3:38.051429.11s
15th107Avery GRAY Yakima, WADesert Valley Racing3:38.701529.76s
16th413Wilfred PUGH 528255Enumclaw, WAKrispy Kreme Factory Racing / Mom and Dad3:39.991631.05s
17th235Teddy GUTTERUD 524476Black Diamond, WARotec Cycles3:42.691733.75s
18th356Graham COWLES 508213Bothell, WAKrispy Kreme Factory Racing3:44.151835.21s
19th307Nick FASANO 473168Sammamish, WASweetlines3:45.451936.51s
20th949Aidan RITCHIE Seattle, WA3:47.292038.35s
21st901Emerson BUSSE Wenatchee, WARidge Cycle Sport3:47.522138.58s
22nd587Collin WALLA Edmonds, WAKid Dynamite, / Xevo Optics3:57.662248.72s
23rd373Gavin BUCHANAN Everett, WATim's Bike Shop4:03.142354.20s
24th859Austin ROSE Anacortes, WAYour Mom4:09.04241:00.10
25th385Johnny POWNALL North Bend, WANorthwest Bicycle4:12.19251:03.25
26th358Quinlan JORDAN 468989Chattaroy, WAKnolly Bikes4:39.10261:30.16
27th643Jonathan WILLIAMS Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy5:03.42271:54.48
635Michael BUCKLEY Monroe, WAB-line racing / Mom and DadDNF
896Alexander PERELMAN Duvall, WADNS

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st409Max FORD West Richland, WADesert Velocity Racing3:21.571-
2nd695Jiayi SONG Burnaby, BC3:25.8424.27s
3rd215Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WAPowder Posse3:26.7335.16s
4th-Llewellwyn GRIFFITH Seatac, WA3:27.2945.72s
5th739Mitchell SENOUR Beaverton, OR3:34.38512.81s
6th576Joel MATTECHECK Portland, ORATLAS / Evolution nutrition / O'Neal3:34.50612.93s
7th350Dillon SMITH Port Townsend, WA3:35.65714.08s
8th655Brandon ROSS Arlington, WAB-line racing3:38.16816.59s
9th672Michael WHITLEY 498692Puyallup, WAKnolly Bikes3:38.35916.78s
10th116Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / REBel Riders3:38.951017.38s
11th761Stephen WHITLEY Puyallup, WA3:46.591125.02s
12th931Tanner CLARKE Monroe, WA3:50.831229.26s
13th946Andy CHAPMAN Redmond, WA3:54.371332.80s
14th673Cavin REWOLDT Enumclaw, WAK.T.K Aviation3:59.771438.20s
15th922Colton PETERSON Port Orchard, WA4:16.711555.14s
16th908Chris MEYERS Seattle, WA4:48.88161:27.31

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st584Bryan CAMPBELL Port Angeles, WACasey / Scott3:28.351-
2nd696Bryson OTTO 530077Post Falls, ID3:29.0720.72s
3rd309Travis HOLMAN 524350Prineville, ORGood Bike Co. / Trek3:30.1331.78s
4th947Chad ATKINS Naches, WAAtkins Landscaping3:32.9644.61s
5th667Ben ATON 471897Portland, ORCyclepath PDX3:33.2554.90s
6th420Tim HEALY Whitefish, MTCanfield Brothers / SPP3:33.2764.92s
7th900Steve EATON Seattle, WA3:35.1276.77s
8th675Eugene KISHINEVSKY Beaverton, ORCyclepath PDX3:41.48813.13s
9th366Todd HUHMAN Bothell, WATodds Auto service3:42.57914.22s
10th384Kyle MORDEN Burien, WA3:44.211015.86s
11th389Sean STEWART 526499Vancouver, WA3:44.401116.05s
12th944Jason CHILDRESS Shoreline, WA3:47.501219.15s
13th681Jared FARIS Pasco, WA3:50.431322.08s
14th261Chris WALLER 530209Rainier, WANem3:50.561422.21s
15th207Brian WILSON (u40W) Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Spank / West Coast Racing3:53.991525.64s
16th181Jesse KIEFFER Puyalup, WATeam Psycho3:58.251629.90s
17th860Marc MATTECHECK Arlington, WAJulianne and harley4:51.38171:23.03
18th236Lance COGLEY Spokane, WAWCR5:15.72181:47.37
19th920Carlo Luis MONTECELLO Dublin, CARyno Power / Spy5:33.96192:05.61
300Cory YALOWICKI Lynwood, WAProject 529 LegionDNF
187Malcolm SOELBERG 523791Valleyford, WAThe Bike HubDNS
-Geoff WALLA Edmonds, WAXevo OpticsDNS

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st352Larry JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles3:36.301-
2nd106Erik GRAY 530213Yakima, WADesert Velocity Racing3:37.9121.61s
3rd395Jason FRANZ Silverton, ORamerican adrenaline / Fall Line / Fly / GT Bikes / hiball energy / oneballbike / Silver Falls Brewery / Tribe5033:38.7832.48s
4th401Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds3:40.0343.73s
5th206Zebediah BURKE Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / West Coast Racing3:42.4756.17s
6th348Ryan STERN 530245Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy3:44.6268.32s
7th929Kris JORGENSEN Mukilteo, WATim's Bike Shop3:45.6179.31s
8th637John BRAVARD Portland, ORCyclepath PDX racing3:46.64810.34s
9th359Jeff JORDAN 509267Chattaroy, WA3:49.53913.23s
10th759Doug PARK Cda, IDWest Coast Racing3:51.691015.39s
11th204Brent SMITH (40+) Washougal, WAWest Coast Racing3:51.891115.59s
12th-Shawn NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycle3:56.771220.47s
13th277Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer4:01.351325.05s
14th240Michael LASALATA Bellingham, WACanfield Brothers4:06.731430.43s
15th923Patrick ANDERSON North Bend, WA4:15.161538.86s
16th903Ronnie CALLAU Menifee, CA4:16.601640.30s
17th394Rodney HASTY West Linn, ORFall Line Racing / Tribe503.com go to site4:46.70171:10.40
130Anthony MYERS Vancouver, WADNF
831Scott GRAY 499979Roslyn, WARide RoslynDNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st386David OVERMAN Vancouver, WAStumptown Wrecking Crew3:46.941-
2nd377Monny WILLIAMS 533623Kennewick, WADVR3:50.2323.29s
3rd747Jason GIBB Redmond, WADFT united3:57.79310.85s
4th157Jason WEBBER 10051492634N. Vancouver, BC3:58.14411.20s
5th723Andrew CLARKE Redmond, WA3:58.41511.47s
6th396Darin GABLE 529325Gold Bar, WAACTIVE EXCAVTOR RENTALS INC / GABLE PIANO / MARTINSON PIANO MOVING4:03.74616.80s
7th555William KIEFFER 19075Puyallup, WATeam Psycho EVS4:25.72738.78s
8th221Mitch SCHMIDT 150667Portland, ORWest Coast Racing4:34.21847.27s
9th312Jim DENISON Seattle, WA6:50.8893:03.94

Cat 3: 0-10 boys  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st363Gavin STANTON 471850Troutdale, ORFiveTen / Lil Shredder Bikes / profile mtb / TLD5:23.121-
2nd315Max MCKENZIE 472974Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / Lil Shredder Bikes / Stikrd / TLD5:32.5429.42s
3rd632Eliot BRAVARD Portland, ORCyclepath PDX racing5:42.27319.15s
4th316Wyatt MCKENZIE (cat2) 472971Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / Lil Shredder Bikes / Stikrd / TLD5:43.87420.75s
5th936Nicholas CRIMMINS Leavenworth, WACrimmins Racing5:44.43521.31s
6th301Kellan GARY 522997Issaquah, WANorthwest Bicycle5:46.42623.30s
7th441Teddy EVERSON IV 532860Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park5:58.62735.50s
8th777Boon CHAIJAROEN Portland, ORDad6:11.46848.34s
9th448Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank6:16.16953.04s
10th449Noah GREEN Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank6:27.97101:04.85
11th-Peter HELLER Kirkland, WA6:39.16111:16.04
12th440Jorgen PALMER 532862Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park6:39.22121:16.10
13th827Elliott KLEIN Redmond, WA6:51.18131:28.06
14th925Owen DIXON Bainbridge Island, WAMom & Dad6:54.25141:31.13
15th224Carter CRUM 530410Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / West Coast Racing7:02.29151:39.17
16th899Ian DOLMSETH Bellevue, WA7:09.59161:46.47
17th926Wyatt DIXON Bainbridge Island, WAMom & Dad8:19.60172:56.48
-Oliver HUBLER Hood River, ORCooper Spur Alpine TeamDNS

Cat 3: 11-14 boys  Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st825Zachary ATKINS Naches, WAAtkins Landscaping4:53.551-
2nd342Carter LACEY 529488Bellevue, WARenthal / Royal4:53.6620.11s
3rd294Parker HUNTINGFORD 526955Rainier, WAFoothills Build and Remodel4:56.9333.38s
4th919Grant HOFF Bainbridge Island, WA5:08.60415.05s
5th912Harper ALLEN Bend, OR5:10.54516.99s
6th913Alec LAWRENCE North Bend, WA5:14.26620.71s
7th915Iain BRIXEY Seattle, WA5:14.93721.38s
8th927Troy SPURLOCK Newcastle, WA5:20.83827.28s
9th203Cody PARSONS Yakima, WABearded Monkey Cycles5:21.61928.06s
10th322Taylor DUNN 527185Ellensberg, WAFluidride5:22.401028.85s
11th953Jayce WINTER Arlington, WA5:26.091132.54s
12th822Michael YATES 537363Issaquah, WA5:26.341232.79s
13th268Oscar RUIZ Port Angeles, WAOlympic Dirt Society5:29.151335.60s
14th735Kai SHAYS Mosier, ORCooper Spur Alpine Team5:35.601442.05s
15th841Alex ROBERTS WAB-line racing5:37.551544.00s
16th709Matthew SUGG Seattle, WADad5:38.021644.47s
17th646Colby GROVES Port Angeles, WABike Garage / Groves Crane Company5:46.661753.11s
18th685Dylan PHIPPS Mcminnville, ORaunt and uncle / C and R racing / Fall Line Racing5:48.831855.28s
19th902Eli TURNER Battle Ground, WASingle Track Minds5:58.55191:05.00
20th943Tyler KUNIHOLM Shoreline, WA6:00.46201:06.91
21st935Garrett JENSEN West Richland, WAProTRAIN - Software and Career Development Training6:16.84211:23.29
22nd937Caleb EVANGER Bonney Lake, WA6:17.16221:23.61
23rd952Anthony BRIGANDI Port Angeles, WA6:30.41231:36.86
24th-Enzo ROLFE Seattle, WAalki rubicon racing6:44.67241:51.12

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st881Jakob FREUDENBERG Snoqualmie, WA4:55.651-
2nd649Lolo REYNOLDSON Tacoma, WAFlight Racing4:56.3020.65s
3rd445Logan FRITZ Snoqualmie, WANorthwest Bicycle4:56.8331.18s
4th355Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WAJoyride Cycles5:00.1344.48s
5th669Joshua LAUPMANIS Snoqualmie, WANorthwest Bicycle5:03.5657.91s
6th939Nate KEELEY 526695Bellingham, WA5:05.3969.74s
7th700Jake WEBBER Bainbridge Island, WA5:10.03714.38s
8th450Cole GOODNIGHT Edmonds, WA5:11.42815.77s
9th357Ansel HIGGINS Redmond, WAKrispy Kreme Factory Racing5:13.50917.85s
10th620Austin WALLER 526976Mill Creek, WATim's Bike Shop5:16.641020.99s
11th701Thomas SCHUELER (u30) Bainbridge Island, WAMi Madre5:19.021123.37s
12th876Lucas NALLEY Bainbridge Island, WA5:19.501223.85s
13th941Jackson WEST 526220Bellingham, WAShuksan Velo5:23.801328.15s
14th376Zachery MORRIS Seattle, WAJRA bicycles5:31.001435.35s
15th914Edward POWERS Bainbridge Island, WA5:39.651544.00s
16th292Bijan DANIALI Seattle, WA5:48.921653.27s
653Chayce WILLIAMS Auburn, WACenter CycleDNF

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st468Alexander NEWSTEAD Mercer Island, WACookie Monster4:44.341-
2nd380Lorant DOMOKOS 490953Seattle, WAProject 529 Legion4:55.93211.59s
3rd861Chuanqi SUN Seattle, WAProject 529 Legion4:59.99315.65s
4th295Brett HUNTINGFORD 530357Rainier, WAFoothills Build and Remodel5:02.96418.62s
5th874Jason BUCHANAN Vancouver, WA5:23.08538.74s
940Tanner STROBEL Snohomish, WADNS
-Kye COLE Bremerton, WADNS

Cat 3: 40+ men  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st466Brumas NEWSTEAD Mercer Island, WACookie Monster4:55.451-
2nd917Jake JENSEN Kirkand, WARock Bottom Tours5:01.6426.19s
3rd-Kevin FINERTY Issaquah, WADirt Justice Warriors5:02.1236.67s
4th254Andrew CAINE 523563Portland, OR5:07.00411.55s
5th231Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing5:13.88518.43s
6th727Shannon MANGANO Port Angeles, WA5:16.76621.31s
7th439Ted EVERSON 532861Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park5:17.74722.29s
8th297David BEVERLY 138824Coeur D Alene, IDVerticalEarth5:22.13826.68s
9th945Jeff MARSH Portland, OROlsons Bicycles5:27.41931.96s
10th326David THOMS Issaquah, WA5:27.701032.25s
11th452Gerardo VERGARA-MONROY Forest Grove, OR5:31.121135.67s
12th752Ron GIBBS Port Angeles, WA5:35.081239.63s
13th270Paul BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY5:41.191345.74s
14th811James HELBLING Midvale, UTDVO Suspension / Laketown Bicycles / TruckerCo5:43.121447.67s
15th768Timothy DRYSDALE Kirkland, WA6:03.10151:07.65

 

 

Pro women  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st513Kialani HINES 498898Seattle, WABox / Deity / FiveTen / Fox / Maxxis / ODI / Onyx / Tigatu / TLD2:50.0312:54.751-
2nd47Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORCyclepath PDX3:15.6023:12.04217.29s

Cat 1: 0-29 women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st166Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Pit Viper / Pivot2:55.881-
2nd462Sarah OLSEN 530254Portland, ORCyclepath PDX3:10.02214.14s
-Natalie VITALIE 526728San Francisco, CADirt Trail Riders / Rhythm Bikes / StikrdDNS

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivot3:37.321-
2nd266Sydney HABERMAN 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing3:42.6625.34s
3rd275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer3:53.66316.34s
4th264Gabby KEEN BC098367Port Moody, BCKinetik Cycles3:55.95418.63s
5th296Nyla STEPHENS North Bend, WASweetlines Jr. Racing4:15.65538.33s
6th302Makenna GARY 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing4:20.73643.41s
7th894Rebecca SASTEN Duvall, WAB-line racing4:25.74748.42s
8th732Brielle STERN Spokane, WAIndian Trail Physical Therapy4:46.2481:08.92
9th606Riley AMSBRY 530175Kirkland, WASweetlines Jr. Racing5:36.8091:59.48

Cat 2: 19-39 women  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st682Kristen FARIS Pasco, WA3:59.831-
2nd601Ashley ST. PIERRE 537311Boise, ID4:02.8723.04s
3rd465Natasha WEISS Gig Harbor, WABetter Gym / Joy Ride / NWT3K4:04.3034.47s
4th406Tracy KENNELLEY 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / EVL / Magura / ODI / Spy4:05.3945.56s
5th347Calli TOTH 492103Whitefish, MTSPP Canfield Brothers4:10.93511.10s
6th308Bethany HOLMAN 524383Prineville, ORGood Bike Co. / Trek4:16.68616.85s
7th819Samantha SEUFERT 474302Snohomish, WATim's Bike Shop4:22.54722.71s
8th574Sarah MATTECHECK Portland, OR4:32.44832.61s
9th832Melissa BOGERT 499910Moscow, ID5:01.2391:01.40

Cat 2: 40+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st174Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racinjg4:07.371-
2nd631Virginie CALME Portland, ORCyclepath PDX racing4:46.84239.47s
3rd246Susan WALSH Burien, WAEpic Racing4:47.20339.83s

Cat 3: 0-10 girls  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st737Aletha OSTGAARD Selah, WAAblegate Homes5:40.451-
2nd278Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing5:41.0120.56s
3rd249Molly BLAIR 502865North Bend, WASweetlines Jr. Racing6:20.13339.68s
4th276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer6:31.44450.99s
5th337Riley HUDSON 507462Bothell, WASweetlines6:47.1251:06.67
6th924Josephine AUBIN Bainbridge Island, WAJomama6:47.5161:07.06
7th338Jetta PORTER 502009Bothell, WASweetlines Jr. Racing7:49.7872:09.33
8th829Nory KLEIN Redmond, WA8:47.7183:07.26
9th904Leah MACARTNEY Fall City, WAEpic Racing9:17.1793:36.72

Cat 3: 11-18 girls  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st459Brooke ANDERSON 473371Portland, ORLil Shredder Bikes / Sweetlines Jr. Racing / TLD5:29.981-
2nd706Taylor OSTGAARD Selah, WAAblegate Homes5:31.4521.47s
3rd-Skylar MCLOUGHLIN Seattle, WAalki rubicon racing6:12.84342.86s
4th353Saylor JACKSON 532866Caldwell, IDJoyride Cycles6:12.96442.98s
5th921Jessi ANDERSON North Bend, WA6:42.2451:12.26
6th205Ashtyn LAMB Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / West Coast Racing6:46.2161:16.23
258Autumn PARHAM 524759Edmonds, WAEpic RacingDNF
645Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WASweetlinesDNS

Cat 3: 19-39 women  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st907Jennifer BRIGGS Skykomish, WAStevens Pass Bike Park5:15.781-
2nd792Jenna NORRIS Spokane, WAZuster5:46.76230.98s
3rd905Alicia BRANNAN Skykomish, WASPMR5:52.79337.01s
4th869Jayme DAILEY Everett, WAB-line racing6:11.32455.54s
5th730Caitlan WHITLEY Puyallup, WA6:19.0451:03.26
6th431Shalamar HAYS Lebanon, ORChris hays6:49.1561:33.37
7th3836Shannon LELL Bellevue, WA7:14.3671:58.58
8th942Julianne MATTECHECK Arlington, WAHarley7:32.3082:16.52
9th852Lauren YAEGER Index, WASPMR8:30.6093:14.82
10th918Lydia DEESE 507733Seattle, WAfoxy moxy10:06.42104:50.64
849Courtenay BRIMER Bothell, WASisters in action SportsDNS

Cat 3: 40+ women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st165Erin BASSETT 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot5:30.111-
2nd-Nicola ERBECK Seattle, WAalki rubicon racing5:35.6425.53s
3rd683Karen METCALFE Edmonds, WANemesis5:42.52312.41s
4th232Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing5:56.10425.99s
5th351Grace JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles6:39.7151:09.60
Chat with us