withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2017 Southern XC round 1, Wasing

Results (331)Photos (698)Videos (0)Lap chartsSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened

Results formatBy category

GenderAll

Male: Shortened U9  Lap chart Spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st2105Joe CARPENTER C&N Cycles RT / Sutton CC35:2715:4716:30119.3%17:441-
2nd2117Douglas FORRESTER Zepnat35:5326:3726:52216.7%19:2221:37
3rd2111Frederick SAMSON Solent Pirates37:1549:0039:25329.9%25:4137:56
4th2112Louis LAWSON 28:0069:054     13.5%17:054
5th2122Peter DONALD Summit MTB All Stars27:47513:175     70.7%21:045
6th2102Isaac ALLAWAY Cannondale Racing16:243          n/a6:246
7th2115Seth ALLAWAY 112:027          n/a12:027
8th2118Charles FORRESTER Zepnat112:298          n/a12:298
9th2121Reuben WHITE Mountain Trax113:559          n/a13:559

Male: Shortened U12  Lap chart Spread

32 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st3126Alfie AMEY Team Darenth53:4724:2624:2624:2814:43124.7%21:521-
2nd3111Mack MELLISH 53:4514:2514:2935:0425:35248.9%23:2021:27
3rd3142Thomas WADSWORTH Beeline Bicycles RT54:0355:0044:5245:3946:06350.6%25:4233:50
4th3118Peter CARPENTER C&N Cycles RT / Sutton CC54:1565:0665:3055:3437:08467.8%27:3545:43
5th3109Jude MCGREEVY Team Darenth45:38205:3495:5965:425     7.5%22:535
6th3107Mak LARKIN 45:22185:3496:1086:456     25.8%23:516
7th3125Oscar AMEY Team Darenth43:5534:3936:11910:1115     160.0%24:567
8th3141Cian EVANS The Bulls44:3885:2186:52108:219     80.2%25:128
9th3134Thomas CRACKNELL Pedalon44:2776:15126:0178:4912     98.1%25:329
10th3106Ben BISSON VCL44:4195:1976:571210:0313     114.6%27:0010
11th3130Daniel PHILLIPS (u18) Cotswold Veldrijden45:29199:18235s112:1516     14600.0%27:0711
12th3119Finn HAWKINS Palmer Park Velo45:12157:19156:56118:3410     64.7%28:0112
13th3127Shrish BAKRANIA Team Darenth44:55115:38117:421510:0914     106.4%28:2413
14th3110Aidan PRIOR Zappi45:43216:25138:49187:567     54.2%28:5314
15th3140Jack CROMIE iTeam CC45:12157:29178:42177:578     67.3%29:2015
16th3104Lewis SEAWARD* 45:03126:28149:55248:4511     96.4%30:1116
17th3136Spencer CORDER Absolute Black33:5745:0457:0013          77.2%16:0117
18th3123Tom MARTIN (yth) Solent Pirates35:10147:58199:0921          77.1%22:1718
19th3122Ethan STEVENSON Team Milton Keyes35:03128:26219:0820          80.9%22:3719
20th3108Faron COLE 37:12267:22168:1216          13.9%22:4620
21st3124Edward SAMSON Solent Pirates36:15228:41229:0219          44.5%23:5821
22nd3139Archie BRADLEY 36:39237:44189:3723          44.6%24:0022
23rd3135Ben COPPOLA Four4th35:191710:12249:1822          91.8%24:4923
24th3132Drew TUCKER Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized310:36328:10207:0114          51.1%25:4724
25th3145Lloyd PERRY Solent Pirates37:042510:502512:2726          76.2%30:2125
26th3148Eddie BAYFIELD 36:512414:222711:1025          109.7%32:2326
27th3137Joe CHANDLER Stratford CC27:552914:2227               81.5%22:1727
28th3100Huw WATKINS Palmer Park Velo27:462714:5729               92.5%22:4328
29th3113Lewis RIDGE 29:153013:3226               46.3%22:4729
30th3146Ben DONALD (u18) Summit MTB All Stars27:512815:4830               101.3%23:3930
31st3114Arne ESSLEMONT Andover BMX29:593116:2731               64.8%26:2631
32nd3102Arlo CAREY Palmer Park Velo14:5210                    n/a4:5232

 

 

Female: Shortened U9  Lap chart Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st2106Isla PATTINSON Solent Pirates Youth CC37:4327:5118:55115.6%24:301-
2nd2104Katie ALLSOP Summit MTB26:42110:183     53.7%17:002
3rd2120Emma DAVIES Team Kennet27:4839:202     19.7%17:083
4th2119Caitlyn DAVIES Team Kennet28:39414:347     68.4%23:134
5th2123Eve LANGLEY Pedalon210:08513:155     30.8%23:235
6th2113Charlotte BRIERS 211:29612:044     5.1%23:336
7th2103Jemima WARD Oxonian CC212:37713:556     10.3%26:327
8th2124Esther MINTER Pedalon112:468          n/a12:468

Female: Shortened U12  Lap chart Spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st3131Ellen PHILLIPS Cotswold Veldrijden45:4617:0518:2218:57155.2%30:101
2nd3147Kate COULSON Palmer Park Velo37:1748:4729:453     33.9%25:492
3rd3103Greta CAREY Palmer Park Velo36:5829:4149:442     39.7%26:233
4th3138Freya EVANS The Bulls36:5939:26310:454     53.9%27:104
5th3120Elise HAWKINS Palmer Park Velo39:14811:17510:495     22.2%31:205
6th3121Daisy PATTINSON Solent Pirates Youth CC38:20712:48611:286     53.6%32:366
7th3112Gracie FOX Frog Bikes29:28916:387          75.7%26:067
8th3133Lucy HUTT Banjo Cycles Newbury17:585               n/a7:588
9th3115Lucy ALLSOP Summit MTB18:006               n/a8:009
10th3116Isabelle WHITBREAD 110:1310               n/a10:1310
11th3105Tabitha WARD Oxonian CC123:2311               n/a23:2311

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us