withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (255)Photos (0)Videos (0)Event progressionSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened 1Shortened 2

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: Full Pro  Event progression Spread

26 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st852Carson EISWALD 3:52.7311:57.7314:05.3018:06.821     18:02.581-
2nd148Rhys VERNER Kona Factory / Race Face4:00.8422:10.6844:13.4438:43.453     19:08.4121:05.83
3rd942Jason EISWALD 4:10.2632:07.3824:23.8688:32.702     19:14.2031:11.62
4th104Mark ALLISON Plunder4:20.2552:18.7794:24.2598:44.124     19:47.3941:44.81
5th176Spencer PAXSON Clif Bar / Kona4:29.10112:19.27104:12.0429:03.667     20:04.0752:01.49
6th869Craig FOLSOM North West Carolina4:23.5082:18.5584:32.94128:58.305     20:13.2962:10.71
7th977Kasper DEAN 4:13.7542:09.5234:19.4649:30.9217     20:13.6572:11.07
8th6Erik NILSON Santa Cruz4:24.1292:21.56124:23.7679:12.4012     20:21.8482:19.26
9th904Eric OLSEN John Meehan / Trailstoke4:21.8262:16.8864:21.7769:22.6715     20:23.1492:20.56
10th7Nathan HOCH Fox / RF / Transition Bikes4:32.21132:21.48114:36.86159:00.976     20:31.52102:28.94
11th3Neal STROBEL Giant4:24.58102:22.94134:33.34139:12.0311     20:32.89112:30.31
12th2Layton MEYERS Kona / Rad racing NW4:33.29142:24.41144:30.10109:05.318     20:33.11122:30.53
13th983Kevin QUILLAN Pacific North Carolina4:44.31182:14.2054:35.65149:08.9010     20:43.06132:40.48
14th183Takoda CRAWFORD Race Face / Swagman Racks4:35.19152:25.99164:30.96119:26.4416     20:58.58142:56.00
15th968Joshua KAHN E13 / Galfer / UnrealCycles4:36.15172:24.67154:42.58189:19.9614     21:03.36153:00.78
16th175Spencer JOHNSON LEVEL Visuals4:31.98122:40.90244:37.89169:17.2913     21:08.06163:05.48
17th150Riley DOWD 4:49.91202:32.71184:43.88209:06.539     21:13.03173:10.45
18th10Tyler LITTLEFIELD JoyRide Enduro4:35.64162:38.31224:42.40179:38.4519     21:34.80183:32.22
19th174Spencer CATHMAN 4:52.18222:27.87174:42.84199:35.8518     21:38.74193:36.16
20th113Matt SALLADAY Coalition Kona Racing4:48.15192:33.58194:51.81249:41.3720     21:54.91203:52.33
21st934Jacob FLINN Coalition Kona Racing4:52.75232:33.61204:46.03229:42.9021     21:55.29213:52.71
22nd137Patrick DUNN SCCA Cycling4:57.41252:38.11214:44.882110:13.3224     22:33.72224:31.14
23rd954Joel MORSE Cyclepath Gravity Team4:56.71242:40.28234:49.102310:09.7523     22:35.84234:33.26
24th987Kristian DUFT Fox / Renthal / RevGrip / Royal4:50.28212:58.54264:54.402510:04.1322     22:47.35244:44.77
25th136Parley FORD Deity / Step & Spine Physical Therapy4:59.93262:45.17254:55.502610:14.0425     22:54.64254:52.06
26th181Stephen ETTINGER FOCUS / Shimano4:21.9772:18.5374:20.72513:27.7526     24:28.97266:26.39

Male: Full Expert: U18  Event progression Spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st894Devon BUMSTEAD My bike and my dad4:33.7212:18.6514:38.6419:17.591     20:48.601-
2nd620Alex WALKER RecWare NW4:39.0422:29.3024:43.6229:37.694     21:29.65241.05s
3rd936Jake HIGHTOWER Rad racing NW4:45.2852:39.0074:48.1749:29.912     21:42.36353.76s
4th173Spencer ARPS Mr. Lost / The Brody Crew4:41.0632:31.5435:05.2179:36.773     21:54.5841:05.98
5th883Daven KUDER Dakine4:42.7542:31.9744:51.4559:51.567     21:57.7351:09.13
6th920Gideon BENDER Rad racing NW5:03.6572:32.3054:47.1439:41.935     22:05.0261:16.42
7th169Shane ABSHIRE iXS / RPB LLC / Spank4:58.7762:38.7365:11.6289:41.976     22:31.0971:42.49
8th172Skyler PURWINS Loam Coffee5:05.0582:59.64104:59.96610:25.629     23:30.2782:41.67
9th144Philip ROLAND Allegro Cyclery5:27.6392:49.8285:14.791010:18.718     23:50.9593:02.35
10th127Molly MEEHAN 6:16.57102:50.7095:13.03910:38.6810     24:58.98104:10.38

Male: Full Expert: 18-29  Event progression Spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st126Mitchell LEE 4:25.9312:17.8314:31.5518:59.051     20:14.361-
2nd824Bryce KANS 4:43.5662:25.0644:35.5659:13.593     20:57.77243.41s
3rd964Josh GIBB DFT united4:36.2322:29.7174:50.90109:14.704     21:11.54357.18s
4th967Josh STARK Downhill Zone Seattle4:40.0452:26.6464:37.0069:41.636     21:25.3141:10.95
5th115Matthew MCCLUSKEY 4:39.9442:26.3654:32.6429:51.9011     21:30.8451:16.48
6th785Brayden BUCHANAN Rad racing NW4:37.4532:24.0924:34.12410:01.2615     21:36.9261:22.56
7th843Carl JONSON Transition Bikes / Velowurks4:51.56102:24.5735:07.44199:24.525     21:48.0971:33.73
8th902Eli SELCH 5:10.32172:44.10154:55.00139:10.732     22:00.1581:45.79
9th606Alex DAVIS 4:47.9782:56.70204:34.0239:50.4010     22:09.0991:54.73
10th751Ben REEDER La Croix4:51.1392:40.47104:56.58149:46.899     22:15.07102:00.71
11th132Nick LASALLE Interbay Extreme5:07.86152:43.96144:54.10119:44.578     22:30.49112:16.13
12th905Eric RANDOLPH forge your own scene5:02.24132:43.16124:59.23159:52.5412     22:37.17122:22.81
13th168Seth GROVE Northwest Bicycle5:00.43112:35.0794:44.33710:19.3918     22:39.22132:24.86
14th116Mathew SEEMANN Joyride Bikes5:02.21122:42.53114:54.921210:01.5316     22:41.19142:26.83
15th182Steve TAUSCHECK Epic Racing5:08.46162:49.41165:04.591710:17.8817     23:20.34153:05.98
16th863Clinton OVERMAN 5:27.93212:51.51185:09.15209:53.5313     23:22.12163:07.76
17th837Brice COLLAMER Burrhead Racing5:06.34143:03.27224:48.49810:32.0720     23:30.17173:15.81
18th145Piotr WOJNAROWSKI 5:13.79182:43.61135:02.631610:40.0921     23:40.12183:25.76
19th788Brendan BOYER 5:27.72202:50.99175:13.652210:20.8119     23:53.17193:38.81
20th152Riley GHIO 5:34.94223:04.82235:05.231810:46.7922     24:31.78204:17.42
21st913Forrest MONTGOMERY Boundary Bay Brewery4:47.6272:31.0587:33.75259:42.437     24:34.85214:20.49
22nd986Konner HOPKINS Bearded Monkey Racing5:26.22193:00.06215:10.262111:01.9623     24:38.50224:24.14
23rd112Matt POWELL 8:23.89252:56.39194:48.60910:00.6414     26:09.52235:55.16
24th162Sam SCHWARTZ CyclePath Gravity6:20.54243:31.47255:34.832412:02.2624     27:29.10247:14.74
25th151Riley FULTON FTB5:40.64233:11.61245:13.752316:31.9725     30:37.972510:23.61

Male: Full Expert: 30-39  Event progression Spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st982Kevin FOSS (WA) Trailstoke4:55.2532:35.5934:55.7859:33.861     22:00.481-
2nd965Josh RAMHARTER 5:04.6662:36.1944:50.5329:55.424     22:26.80226.32s
3rd939Jameson FLORENCE Evil4:49.9712:37.8455:03.17910:00.196     22:31.17330.69s
4th857Chris LUNA Treelines5:06.7572:44.3495:07.03109:41.032     22:39.15438.67s
5th867Corey KELMEL Soiled Shorts Syndicate5:16.52112:33.1714:51.9939:59.835     22:41.51541.03s
6th890David TOMPKINS 4:52.7622:35.1024:54.23410:21.6811     22:43.77643.29s
7th992Leif EMBERTSON Fanatik Bike Co.5:01.2342:45.45115:10.37129:53.993     22:51.04750.56s
8th853Charles GANSKE 5:10.0482:59.00144:45.56110:15.049     23:09.6481:09.16
9th865Colin LONGMUIR Coalition Kona Racing5:13.4792:40.3374:59.90610:19.3810     23:13.0891:12.60
10th922Greg PARKER 5:13.82102:46.41125:07.291110:10.518     23:18.03101:17.55
11th722Andy DRABLIER 5:01.9252:39.5865:02.61810:47.4613     23:31.57111:31.09
12th897Don BROCKETT 5:17.51122:56.81135:15.581310:03.177     23:33.07121:32.59
13th791Bretton BERRY Bellingham Grind Corps5:19.37132:41.8185:01.36711:19.3914     24:21.93132:21.45
14th795Brian FLYNN Knolly Bikes5:25.63142:45.13105:38.801510:37.6312     24:27.19142:26.71
15th997Luke HUMPHREY 5:29.75153:13.33155:34.711411:30.6315     25:48.42153:47.94

Male: Full Expert: 40-49  Event progression Spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st156Russell STEVENSON NWMTB4:51.7322:33.1114:36.0419:50.181     21:51.061-
2nd943Jason GAINEY 4:35.4912:42.8344:38.8929:55.043     21:52.2521.19s
3rd951Jim GOUIN 4:54.5232:33.7924:44.89410:02.664     22:15.86324.80s
4th908Erik DUKES Joyride Bikes4:55.6142:38.9634:44.83310:04.055     22:23.45432.39s
5th859Chris TRYON Vortex5:00.2472:50.86104:48.3959:54.982     22:34.47543.41s
6th117Matthew STUDLEY Mt Baker Imaging4:57.1452:53.09114:51.12610:13.156     22:54.5061:03.44
7th948Jeremy BLACK 4:58.7262:43.3854:58.31710:15.657     22:56.0671:05.00
8th149Rick COX 5:18.4582:50.6595:02.22910:22.538     23:33.8581:42.79
9th947Jeff SEIFRED Taco Time NW5:18.83102:48.9984:59.59810:53.5211     24:00.9392:09.87
10th167Scott MILLINGTON 5:18.7592:48.7975:09.151011:04.2712     24:20.96102:29.90
11th187Todd ALLEN Wrench Bicycle Workshop5:29.56112:53.85125:12.341110:48.269     24:24.01112:32.95
12th119Micah STORER 5:37.51132:48.1165:24.721310:51.0910     24:41.43122:50.37
13th740Anthony BARLOW Epic Racing5:30.76123:08.11135:14.451211:15.6213     25:08.94133:17.88

Male: Full Expert: 50+  Event progression Spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st998Derek SHIERS Trailhead Athletics5:23.2222:49.0334:57.66110:41.314     23:51.221-
2nd185Tim BERGEMANN Team Finger5:18.2912:45.9425:07.11210:40.403     23:51.7420.52s
3rd923Gregg EISWALD 5:46.9262:43.0515:13.55310:31.141     24:14.66323.44s
4th963Jonathan HUFFMAN Gateway Controls5:41.3453:05.2455:24.00510:39.462     24:50.04458.82s
5th171Shawn BARROW Barrow Frame Designs5:31.8932:56.5445:23.28411:11.216     25:02.9251:11.70
6th885David CARNAHAN (50+) 5:34.2843:14.4085:26.73710:48.155     25:03.5661:12.34
7th184Ted WATSON Epic racing CC5:53.3473:11.7365:25.56611:21.088     25:51.7172:00.49
8th918Gene GERNER 6:03.3783:12.8175:43.98811:12.297     26:12.4582:21.23

Male: Full Hardtail  Event progression Spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st941Jason WILLIAMS (40+) Team Securite'5:16.3612:38.1414:51.90110:12.301     22:58.701-
2nd180Stephen CANALE 6:08.1323:14.5725:35.86211:51.842     26:50.4023:51.70
3rd186Timothy JONES 6:22.0033:38.4345:40.54312:29.323     28:10.2935:11.59
4th110Matt HOFFMEYER Kona6:47.7243:38.0236:19.64413:38.744     30:24.1247:25.42
5th107Mark MILLER (50) Unicycle!9:52.9154:54.9658:43.18523:01.975     46:33.02523:34.32

 

 

Female: Full Pro  Event progression Spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st1000Kim HARDIN CK / DKN / Juliana Bicycles / SRAM / YKMA4:58.8112:37.0814:59.07110:02.161     22:37.121-
2nd759Bonnie BURKE Leifs doughnut shop5:34.5682:45.9335:10.57510:06.622     23:37.6821:00.56
3rd146Porsha MURDOCK JulianaKendaFlyStansHT5:20.4932:53.5165:11.67610:26.183     23:51.8531:14.73
4th931Ingrid LAROUCHE Dakine5:11.5622:50.6245:03.43211:02.188     24:07.7941:30.67
5th2000Bekah ROTTENBERG Devinci5:25.8962:44.6925:22.66910:35.115     24:08.3551:31.23
6th926Hannah BERGEMANN Dakine / Kona Supremes5:45.03102:59.0475:08.16310:27.044     24:19.2761:42.15
7th891Dawn FIDLER Fanatik Hot Flashes5:25.4953:09.43105:08.93410:41.996     24:25.8471:48.72
8th903Emily THOMPSON Team Saturday5:23.4642:50.9855:16.14810:56.647     24:27.2281:50.10
9th3000Andi ZOLTON Liv5:38.2093:02.9795:11.77711:13.379     25:06.3192:29.19
10th860Cindy ABBOTT Velofx Magura ZOIC Maxxis5:26.5872:59.0475:24.781011:15.9810     25:06.38102:29.26
11th892Delia MASSEY Kona Supremes6:09.89123:18.90115:30.941111:58.5412     26:58.27114:21.15
12th861Clair MARIE Evil6:06.74113:42.27125:47.551211:45.5211     27:22.08124:44.96

Female: Full Expert  Event progression Spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st177Fejola Stepanka NESTLEROVA 5:53.5543:01.6525:18.25210:47.981     25:01.431-
2nd985Kirsten JENSEN Jacks Queens of Dirt5:44.0013:04.3035:15.08111:23.953     25:27.33225.90s
3rd856Chelsea HAWKINS 5:51.3823:09.2145:27.40311:20.582     25:48.57347.14s
4th124Michelle WARNER 5:51.5833:16.7765:35.96411:25.954     26:10.2641:08.83
5th179Stephanie IGNELL Kona Supremes6:30.28103:16.5655:53.74811:52.935     27:33.5152:32.08
6th647Amy OPPEN AshlandMountainAdventures6:21.6463:26.9395:44.27512:01.646     27:34.4862:33.05
7th950Jessie GRIFFIN 6:27.9793:22.5076:01.381012:36.348     28:28.1973:26.76
8th966Elizabeth SLATTERY 6:24.9073:46.11105:52.81712:30.957     28:34.7783:33.34
9th178Stephanie EARLS JoyRide Enduro6:15.5453:26.2685:52.70613:20.6311     28:55.1393:53.70
10th895Devon SIMPSON Kaiser / THRIVE7:04.06113:56.77115:59.21913:09.149     30:09.18105:07.75
11th935Jadine RILEY b KP / Team Thrive p7:21.11133:58.36126:03.461114:06.9812     31:29.91116:28.48
12th910Erin ROE JoyRide Enduro7:17.17124:21.55146:52.711213:10.6910     31:42.12126:40.69
870Cristine SMITH Dyna Racing6:25.8584:02.70137:51.1813               DNF
972Julie BAIRD OLYMPIA CYCLING11:09.221426.00s1                    DNF

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us