withWorldwide MTB race results and photo archive

Summer Classic at Cannock Chase

Results (239)Photos (249)Videos (0)Finish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1125Phillip PEARCE Phillip PEARCE on Instagram BW Cycling / Scott1h15:47.01-
2nd1127Daniel TULETT Specialized Racing1h19:05.023:18.0
3rd1116Lee GRATTON Run & Ride1h21:45.035:58.0
4th1115William ARTHUR 1h30:57.0415:10.0
5th1123Pierre CARO

Enthusiast men  Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st948Aaron TOLLEY Swinnerton Cycles / TrailMaps.co.uk go to site1h09:19.01-
2nd964Matthew GREENSILL Rapid Racer Products1h10:55.021:36.0
3rd956Mariusz JASKOLSKI 1h11:00.031:41.0
4th951Jack MORRIS (fun) Bikeworks1h11:17.041:58.0
5th955Timothy ELSMORE-MARTIN Fossa Racing1h11:20.052:01.0
6th924Simon HINCHLIFFE Lyme Racing1h12:24.063:05.0
7th891Benjamin COLLEY Newport Shropshire CC1h12:42.073:23.0
8th915Matthew LARNER 1h13:26.084:07.0
9th869Tom KNIGHT Halo Wheels / Ison Distribution1h13:32.094:13.0
10th969Max GREENSILL Rapid Racer Products1h15:43.0106:24.0
11th925Steve HAYWARD Fishface Cycles - Yeti / Scott RT1h15:49.0116:30.0
12th1283Ben BARKER 1h18:48.0129:29.0
13th934Dave WADSWORTH Beeline Bicycles1h19:24.01310:05.0
14th899Tom COLLEY Run & Ride1h20:47.01411:28.0
15th902Jim MORRISON 1h22:27.01513:08.0
16th982Simon ORME 1h22:33.01613:14.0
17th973Christopher HEADLEY 1h22:54.01713:35.0
18th941Thomas CLARK Run & Ride1h23:24.01814:05.0
19th946Adam RILEY (vet) Bikeworks1h26:33.01917:14.0
20th3Lynn LINES 1h27:20.02018:01.0
21st882Alistair GORRIE 1h31:40.02122:21.0
22nd835Martin GAGOLA 1h42:11.02232:52.0
23rd840Richard LLOYD 1h42:51.02333:32.0
24th823Michael NORIE 2h03:06.02453:47.0
25th984Pete COOPER
26th822Stuart REEVES Mercia CC
27th918Piers COLLINS
28th935Joshua POWELL
29th871James GARRETT Rugby Velo
30th853Karl FISHER Fishface Cycles Yeti / Scott RT
31st983Hamish LINDSAY

Fat Bike men  Finish spread

2 competitors found

Fun men  Finish spread

71 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st287Tim BISHOP 55:55.01-
2nd182Andrew DOWNING 58:00.022:05.0
3rd217Darren TIPPER Team strap on (Tso)58:34.032:39.0
4th135Tony CLARE Banbury MTB Riders - Ales 'n' Trails59:18.043:23.0
5th207James COOPER (opn) 1h00:06.054:11.0
6th276Gavin HAMILTON (opn) Lichfield CCC1h00:08.064:13.0
7th281Nick POWELL 1h02:05.076:10.0
8th300Sander GREVING 1h02:17.086:22.0
9th224Julian HAMMOND Urban foxs1h02:36.096:41.0
10th259Martin LESTER Huffers & Puffers1h03:05.0107:10.0
11th148Dave HIATT Run & Ride1h03:35.0117:40.0
12th1290Andy O'NEILL 1h04:11.0128:16.0
13th291Dave MARTIN Run & Ride1h04:40.0138:45.0
14th254Dan COOKE #TeamAwesome1h05:36.0149:41.0
15th240Karl ADAMS 1h06:00.01510:05.0
16th292Paul TOMKINSON 1h06:01.01610:06.0
17th278Tim WARRENDER 1h06:20.01710:25.0
18th269Tom DELLICOMPAGNI 1h06:43.01810:48.0
19th159Steven HIATT 1h07:41.01911:46.0
20th274Phil JEVONS Here Come The Belgians1h08:11.02012:16.0
21st241Andy BUCHER Team Cherwell1h08:51.02112:56.0
22nd245Chris STILGOE TRI561h09:01.02213:06.0
23rd297Chris WHEELER 1h09:03.02313:08.0
24th272Andrew FELEDZIAK 1h10:23.02414:28.0
25th192David JEVONS Dreaming Tyres1h11:04.02515:09.0
26th247Adrian BARRON 1h11:05.02615:10.0
27th103Jamie MOSS 1h11:09.02715:14.0
28th250Robert SHAW (gvet1) 1h11:33.02815:38.0
29th147Daniel PHILLIPS (vet) 1h12:16.02916:21.0
30th175Neil BATTISON 1h12:43.03016:48.0
31st283John STOKES (vet) Sherwood Pines Cycling Club1h12:59.03117:04.0
32nd282Jack HARRISON (dh) 1h13:01.03217:06.0
33rd226John WALKLEY 1h13:27.03317:32.0
34th257Kevin CLARKE Mountain Biking and beer appreciation society1h13:46.03417:51.0
35th263Jonathan LOCKLIN Wrekin Sport1h15:26.03519:31.0
36th132Kevin JONES (mas) Spiders from Mars1h15:29.03619:34.0
37th266Tim BALL Audlem CC / AUDLEM CYCLESPORT1h15:42.03719:47.0
38th141Ian JAMES 1h16:33.03820:38.0
39th170Graeme LEITHEAD 1h16:47.03920:52.0
40th284David KANE 1h16:49.04020:54.0
41st177Andrew LEM 1h17:30.04121:35.0
42nd149Richard BUNTING (fun) 1h17:32.04221:37.0
43rd299Ben STRATTON 1h17:50.04321:55.0
44th270John BRADBURY Jetlag Racing1h17:59.04422:04.0
45th101Chris MOSS 1h18:32.04522:37.0
46th262Anthony BOOTH 1h18:51.04622:56.0
47th301Joel SCOTT 1h20:48.04724:53.0
48th280Sean HOWARTH 1h21:24.04825:29.0
49th271Jonathan PAUL 1h21:32.04925:37.0
50th1291Simon MANIFOLD 1h22:43.05026:48.0
51st279Lee James DAVIES 1h23:10.05127:15.0
52nd184Leigh RILEY 1h23:25.05227:30.0
53rd630Glenn DAVISON 1h23:45.05327:50.0
54th123Dean RUFFLE One more time1h27:13.05431:18.0
55th122Neil RUFFLE One more time1h27:14.05531:19.0
56th210Scott POWELL 1h27:15.05631:20.0
57th273Richard BLENKIRON
58th293Simon LOVELL
59th183Anthony PARKES
60th129Paul HARRIS (fun)
61st264Jonnie WRAY
62nd290Adrian BARTON
63rd150Dave EGLINGTON Stafford Triathlon Club
64th286Mark SMITH (vet)
65th261Mark FORREST
66th153Graham REES Saracen Raw
67th198Luke WESTERN-SMITH
68th268Andrew WRIGHT (fun)
69th154Valentino BRINDLEY
70th157Thomas HAYWOOD
71st106Ritchie WEBB

Singlespeed men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st507Matthew WORRALLO Stourbridge CC57:08.01-
2nd610Ian JONES (gvt3) 58:38.021:30.0
3rd483Adam LEAPER 1h08:02.0310:54.0
4th614Nick POWELL 1h08:31.0411:23.0
5th484Andy BURDETT 1h13:42.0516:34.0

U16 boys  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1241Matthew BAPTISTA Nutcracker racing37:03.01-
2nd1232Oliver BAKER Wolverhampton Wheelers37:08.025.0s
3rd1288Josh CARTWRIGHT Stourbug48:36.0311:33.0
4th1243Tom FARMILOE Spokes mtb51:59.0414:56.0
5th1240Marcus LINDSAY Worcester Tri club junior54:59.0517:56.0
6th1231Jack LYNCH Burntwood Tri Club1h03:38.0626:35.0

Beginner men  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1000Martin BAXTER 46:35.01-
2nd1160Kevin PALMER 47:05.0230.0s
3rd1009Joe CARTER (sen) 47:44.031:09.0
4th1107Paul WHITEHOUSE 48:15.041:40.0
5th1081Gatis VOLDEMARS 50:02.053:27.0
6th1067Steve HARBORNE The Harbornes50:57.064:22.0
7th1099Lee HOBBINS Diggler Racing51:04.074:29.0
8th1102Niall PULLINGER Diggler Racing51:50.085:15.0
9th1094Luke POWELL 52:03.095:28.0
10th1108James LOVELL 53:29.0106:54.0
11th1079Andy CROSTON Huffers and Puffers racing53:48.0117:13.0
12th1098Mark LUCAS 56:04.0129:29.0
13th1048Kevin EWELL Ghostriders56:29.0139:54.0
14th1042Oliver HURST 57:05.01410:30.0
15th1109Phil SHEMWELL 58:31.01511:56.0
16th1111James STANLEY 1h01:18.01614:43.0
17th1071Glyn ROWLEY 1h02:20.01715:45.0
18th1083Craig MCGILL Diggler Racing1h07:23.01820:48.0
19th1112Jack BUTLER (beg)
20th1060Carl CUNNETT
21st1082David CUMING-BAILEY

U13 boys  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st321Max GREENSILL Rapid Racer Products11:39.01-
2nd317Thomas WADSWORTH Beeline Bicycles13:14.021:35.0
3rd319Louis BARTON 16:20.034:41.0
4th315Adam GUCK 17:59.046:20.0
5th314Jamie GUCK 20:44.059:05.0
6th329Cameron O'NEILL 22:08.0610:29.0
7th324Vinny COOKE 23:06.0711:27.0
8th313Thomas MEREDITH 28:11.0816:32.0

U10 boys  Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st391Charlie COLLEY Newport CC12:47.91-
2nd2Oliver LARNER 12:48.320.4s
3rd386Murphy HAMILTON Lichfield CCC12:48.630.7s
4th372Cole LOCKLIN Newport CC12:48.740.8s
5th322Enys LLOYD 12:48.951.0s
6th397William BRUMWELL 12:49.561.6s
7th366Oliver WESTWOOD STAFFORD RC12:49.671.7s
8th442Finley COLLINS 12:49.781.8s
9th417William JARMAN 12:49.781.8s
10th400Wills COOKE 12:49.781.8s
11th399Ned JAMESON 12:49.8111.9s
12th388Nye WARRENDER 12:49.8111.9s
13th436Oliver HARLAND 12:49.9132.0s
14th359Zack BRADLEY 12:50.2142.3s
15th350Jack WEBB (xc) 12:50.3152.4s
16th393Flynn SRATTEN 12:50.3152.4s
17th361James KEMP (yth) 12:50.4172.5s
18th370Max CROSTON Huffers and Puffers racing12:50.4172.5s
19th323Charlie LATHAM 12:50.5192.6s
20th389Callum EDWARDS (u10) 12:50.6202.7s
21st446Logan COLLINS 12:51.4213.5s
22nd394George CARTER 12:52.6224.7s
23rd460Charlie LARNER 12:57.0239.1s
24th352Thomas CARTWRIGHT Stourbug
25th363Danny ROSE

U8 boys  Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st76Lewis COLLEY Newport CC12:22.31-
2nd70Harrison EDWARDS 12:22.820.5s
3rd74Jamie DODGE Stafford Road Club12:22.930.6s
4th85Joshua JARMAN 12:23.040.7s
5th62Jamie HAMMOND Urban foxs12:23.651.3s
6th59William KEMP 12:23.961.6s
7th69Kit WARRENDER 12:23.961.6s
8th60Jamie WESTWOOD (M) STAFFORD RC12:24.281.9s
9th86Jacob HARLAND 12:24.281.9s
10th63Harry CROSTON Huffers and Puffers racing12:24.3102.0s
11th75Benjamin WHITEHOUSE (u10) 12:24.4112.1s
12th41Louis NORIE 12:24.9122.6s
13th37Leo JONES (u13) 12:25.0132.7s
14th42Max NORIE 12:25.3143.0s
15th68Joshi WOOD Wolverhampton Wheelers12:25.5153.2s
16th61Clement JEVONS Dreaming Tyres12:25.6163.3s
17th44Dylan JAMES 12:25.9173.6s
18th32Rohan BRIDGE Lickey Hills MtB Club
19th79Ashton WALKLEY
20th67Thomas LEAPER
21st39Jaiden JONES
22nd54Ioan LEITHEAD
23rd81Jimi COOKE
24th45Jude JAMES
25th65Harley PITT
26th78Edison WALKLEY

 

 

Elite/Expert women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1148Emily WADSWORTH 1h13:27.01-
2nd1147Kim BAPTISTA 1h19:32.026:05.0
3rd1151Maxine FLIBY 1h20:39.037:12.0
4th1139Melissa BAKER 1h28:02.0414:35.0

Enthusiast women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1218Amelie WAYTE 1h09:23.01-
2nd1207Dorota BRYNKIEWICZ Fabryka Triathlonu1h27:44.0218:21.0
3rd1214Kate HALL Amazebirds1h34:21.0324:58.0

U16 girls  Finish spread

3 competitors found

Fun women  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1181Vikki JONES Bikeworks49:58.01-
2nd1172Nicola LOMAS 50:22.0224.0s
3rd1183Juliet FULLWOOD 55:23.035:25.0
4th1194Jutta KAISER 55:41.045:43.0
5th1182Isobel FULLWOOD 56:43.056:45.0
6th1166Hannah JEVONS Dreaming Tyres59:51.069:53.0
7th1184Joanne STOKES 1h03:14.0713:16.0
8th1162Jennifer NORIE 1h04:24.0814:26.0
9th1178Roxanne MCJEVONS Here Come The Belgians

Beginner women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st994Laura HARBORNE 34:25.01-
2nd990Fiona NICHOLLS 42:33.028:08.0
3rd988Kerry GRADY 43:48.039:23.0
4th993Naomi EDWARDS 43:57.049:32.0
5th989Charlotte EGLINGTON 49:27.0515:02.0

U10 girls  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st339Evie STRACHAN Stafford Road Club12:48.41-
2nd340Harriet GREENSILL Rapid Racer Products12:48.920.5s
3rd334Mia WHALLEY Team Lard12:50.732.3s
4th337Isabelle HARLEY Stafford Road Club12:51.242.8s
5th338Mai STOKES Stokes12:52.253.8s
6th341Emma O'NEILL 12:55.767.3s
7th335Rose FARMILOE Spokes mtb12:56.277.8s

U8 girls  Finish spread

8 competitors found

Chat with us