withWorldwide MTB race results and photo archive

2017 3rd Coast Enduro round 2 - Coldwater Mountain Enduro at Coldwater Mountain, AL

Results (112)Photos (0)Videos (0)Event progressionFinish spread

The original results are available at https://www.3rdcoastproductions.com/2017-coldwater-mtn-enduro-results/

Results formatBy category

GenderBoth

Expert men  Event progression Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st-Chris WYATT 7:1355:3816:3917:44127:141-
2nd-Cory RIMMER 6:5515:4226:5227:57227:26212s
3rd192Ben HOBBS 6:5825:4856:5338:05427:44330s
4th-Leith MCLEOD 7:0535:4346:5758:30728:1541:01
5th188Timothy HAREN 7:1565:4226:5648:23528:1651:02
6th-Omar FRASER 7:0746:0077:1268:23528:4261:28
7th278Bryan FAWLEY 7:4295:5267:3198:02329:0771:53
8th171Blake STEPHENSON 7:3076:0287:1778:56929:4582:31
9th-Chris BRAMLAGE 8:07116:2197:2188:42830:3193:17
10th-Jackson DRAKE 7:3486:34117:53119:061031:07103:53
11th107Jacob BRACKEN 8:06106:34117:53119:371132:10114:56
12th-Brian BREEDON 8:16126:37137:581312:471235:38128:24
274Ben WIEGAND 8:27136:25107:3810DNF

Sport men  Event progression Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st151Dennis MEGEDYUK 7:4116:0217:1418:47329:441-
2nd109Jack BROWN 7:5326:1247:3738:47330:29245s
3rd148Andrew MASSEE 8:0676:0527:4298:43130:36352s
4th-Logan PELTON 8:11106:2177:3868:45230:5541:11
5th-Robertson PEARCE 8:0676:2697:2729:00630:5951:15
6th191Frank MARTIN 8:13116:27107:3738:59531:1661:32
7th127Walker HEDRICK 8:0266:30127:4299:05731:1971:35
8th110Rob BROWN 8:19136:0937:4089:111031:1981:35
9th167Scott ROBBINS 8:0996:1857:3869:141231:1991:35
10th125Tyler HARBIN 8:16126:1967:3739:08831:20101:36
11th153James MORETON 7:5636:2487:55129:121131:27111:43
12th173Jacob TRAMMEL 8:0156:29117:48119:251531:43121:59
13th105Alex BOLOGNA 8:0046:35138:02139:441732:21132:37
14th-Andy GRESS 8:21146:40148:16189:08832:25142:41
15th117Richard CONELY 8:36166:47168:09169:381633:10153:26
16th135Tucker JUDD 8:55197:07178:05159:171333:24163:40
17th-Darrel WILLIAMS 8:30157:13188:23199:191433:25173:41
18th160Jonah PETOSKEY 8:53186:42158:27209:521933:54184:10
19th144Ryan LANE 8:38177:16198:131710:122234:19194:35
20th277Ryan HAGLER 9:10207:41228:50229:542035:35205:51
21st102Andrew BEISHLINE 9:11217:37218:292110:272335:44216:00
22nd-Benjamin HOWELL 9:33238:08238:041410:012135:46226:02
23rd-Dillon DUNBAR 10:02249:45268:54239:501838:31238:47
24th-Matthew PERKINS 11:33269:15249:242410:512441:032411:19
25th-Julio CRUZADO 10:47259:44259:412511:232541:352511:51
26th-Ron GREER 9:29227:172017:262612:442646:562617:12

Beginner men  Event progression Finish spread

46 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st-Ryan THORNTON 7:4525:5316:5518:30129:031-
2nd-Will GOODLING 7:1916:1627:3728:40229:52249s
3rd-Michael CARNRIKE 8:29116:3577:4668:52331:4232:39
4th-Zach NALLEY 8:28106:2857:4779:09631:5242:49
5th-Nick ALLEN 8:0036:52157:55109:171132:0453:01
6th-Tim CARLTON 8:49156:3787:4359:00432:0963:06
7th149Shea MCCUTCHEN 8:49156:2347:4049:291632:2173:18
8th143Chris LANDWECHR 8:47136:41107:5499:151032:3783:34
9th-Thomas HARDIN 8:2166:2137:39310:223032:4393:40
10th-Hunter GARRISON 8:50176:44128:03129:11732:48103:45
11th-David KOZLER 8:1257:02168:06149:311932:51113:48
12th-Derek HAINES 9:03236:46138:08159:14833:11124:08
13th124Christopher HAILE 8:2797:07188:09169:301833:13134:10
14th134Nathan JONES 9:01206:41108:03129:291633:14144:11
15th181Ian KELBERT 8:2476:50148:29249:412033:24154:21
16th157Barry PARKS 8:2587:32268:14189:14833:25164:22
17th101Cody BARWIG 9:19317:06177:55109:06533:26174:23
18th-Evan PHILLIPS 9:07256:3898:10179:512433:46184:43
19th-Michael MONTGOMERY 9:09267:10198:21219:201334:00194:57
20th-James LASCELLES 8:55187:23238:18209:412034:17205:14
21st-Thomas MILLER 9:26347:16208:15199:241434:21215:18
22nd-Anthony MCLAUGHLIN 9:02227:16208:29249:422234:29225:26
23rd-Philip DARDEN 9:40357:16208:26239:261534:48235:45
24th-William MCCARTY 8:47138:04338:38269:472335:16246:13
25th162Chris PICKETT 9:01207:27248:492810:182835:35256:32
26th-Gene HOOD 8:56197:352810:06419:181235:55266:52
27th-Jacob TUBBS 8:41126:2857:48813:054136:02276:59
28th-Jay SEXTON 9:50367:54318:482710:022636:34287:31
29th-Bryant BOLE 9:19317:35288:593110:433436:36297:33
30th-Watt HACKNEY 9:17297:45309:193410:423337:03308:00
31st-Brian LAPHAM 9:05248:25368:492810:453537:04318:01
32nd-Trey BEST 9:21338:03329:153210:263137:05328:02
33rd-Ashton DAVIS-AYRES 9:09268:13349:393710:212937:22338:19
34th-Austin HUGHEY 11:44427:29258:23229:572537:33348:30
35th-Zac WATTS 9:18307:33279:163311:273837:34358:31
36th190Greg DIETZ 9:14288:33399:193410:373237:43368:40
37th-Eric SMITH (west) 11:31418:28389:513910:573640:473711:44
38th-Benjamin MINTON 9:54378:404010:224211:583940:543811:51
39th126Kenneth HEATON 10:27408:50419:513912:064041:143912:11
40th-Aaron HATHAWAY 11:57448:55439:453811:083741:454012:42
41st-Robert ARNOLD 10:01388:273711:454313:494344:024114:59
42nd-Josh FRANKENBERRY 10:12398:51428:573017:144545:144216:11
43rd-Keagan WOOD 11:554313:584612:144413:384251:454322:42
44th-Kent STUBBLEFIELD 24:39468:16359:273610:162752:384423:35
45th-Shawn MCKEE 14:224512:394514:114516:104457:224528:19
-Noah WILLIAMS 8:11411:0444DNF

40-49 men  Event progression Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st182Doug FERGUSON 7:5036:0527:1828:43329:561-
2nd170Chad SMITH 7:4926:1137:2648:35230:012 5s
3rd-James SIMMS 8:0946:3567:4568:59431:2831:32
4th147Scott MAGLEY 8:1156:2657:4359:23531:4341:47
5th-Brian KIRBY 9:3667:0778:35810:09635:2755:31
6th-John SANTAGATA 10:0387:2288:32710:32836:2966:33
7th275Will BROWN (40+) 9:5178:2099:20910:16737:4777:51
8th-Joey BOYLE 12:0499:491010:201012:04944:17814:21
9th-Tom VAN DEVENDER 28:07106:2247:2338:31150:23920:27
180Josh HENNESSEY 7:1015:5217:031DNF

50+ men  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st-William PURDUE 8:1617:2128:0519:28133:101-
2nd-Bryan JACKSON 8:4526:4818:1129:33233:172 7s
3rd-Oliver ASPINWALL 10:0437:4038:49335:0531h01:38328:28
-Michael EAGAN 10:13426:264DNF

 

 

Expert women  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st194Emily COX 8:0116:2517:3919:14131:191-
2nd-Claire TUTTLE 9:0327:1428:1929:43234:1923:00
3rd-Nic CRONKHITE 9:5738:4139:18310:27338:2337:04
177Terri WATTS 10:594
-Missy PETTY
272Amy BLACK

Sport women  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st-Brittany MONTGOMERY 9:3117:2618:4419:59135:401-
2nd-Ursula SANDEFUR 10:1128:1629:20210:22238:0922:29
3rd-Maaike EVERTS 10:1128:2639:50311:05439:3233:52
4th-Cambrie EPPERSON 11:0849:3149:55410:59341:3345:53

Beginner women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st-Allie SHARP 9:4618:2318:57110:17137:231-
2nd108Jennifer BRADDOCK 10:0028:5229:22210:42238:5621:33
3rd-Elizabeth MILLER 12:24310:25311:35313:46348:10310:47
Chat with us