0Basket

Results (225)Photos (0)Videos (0)Finish spread

The original results are available at http://vdhs.com.au/wp-content/uploads/2015/11/VDHS-17-18-Round-4-Race-Results.pdf

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st1Shannon HEWETSON FTF DH2:49.16912:47.6371-
2nd23Jordan POWELL You Yangs MTB2:53.70732:50.25122.614s
3rd4Lee ELLIS Red Hill Riders2:52.65822:51.15833.521s
4th6Dave HABICHT 2:56.31782:51.78744.150s
5th19Baxter MAIWALD FTF DH2:54.78652:51.80554.168s
6th3Liam PANOZZO Team Mt Beauty2:54.31942:52.36964.732s
7th20Dan BOOKER 2:56.26572:53.77976.142s
8th34Travis DAWKINS Club Mud2:56.79192:54.22386.586s
9th7Aiden VARLEY 2:57.585112:54.68397.046s
10th9Jackson WHITE Albury Wodonga MTB Club2:56.813102:56.024108.387s
11th25Dion THOMAS 2:55.95762:56.391118.754s
12th24Jack O'HARE 2:59.185122:57.016129.379s
13th28Harrison TAILBY 3:00.624132:57.109139.472s
14th36Dylan LOMBARD You Yangs MTB3:01.762142:58.7181411.081s
15th15Daniel WILSON You Yangs MTB3:03.016163:00.3271512.690s
16th39Aaron ANDREWS Red Hill Riders3:07.996233:00.6561613.019s
17th32Samuel BROWNLIE 3:02.297153:00.7851713.148s
18th33Ben BARRETT 3:04.538173:02.5501814.913s
19th30Elliot RIED Albury Wodonga MTB Club3:06.436213:02.7821915.145s
20th38Angus JACKSON Club Mud3:06.880223:03.3372015.700s
21st12Karl PEEL 3:05.797183:03.5682115.931s
22nd16Kyle COUTTS Club Mud3:09.415253:04.7822217.145s
23rd37Mark GILLESPIE Red Hill Riders3:06.290203:05.6272317.990s
24th13Angus MACAULAY Team Mt Beauty3:06.044193:05.9082418.271s
25th21Scott HOGAN 3:10.905263:08.5642520.927s
26th31Tom ANDERSON FTF DH3:11.498283:09.6892622.052s
27th22Joel PLANT Red Hill Riders3:08.736243:10.3662722.729s
28th35Brandon FRIJLINK 3:11.144273:10.6202822.983s
29th26Lachlan TACTOR Gippsland MTB3:12.070293:11.5142923.877s
30th14Jake ADAMS (u30) Inside Line3:18.136303:13.6463026.009s
29Jarrod MURPHY Red Hill Riders3:23.44931
17Alex HAY FTF DHDNF
18Chris O'BRIEN FTF DHDNF
11Taran GOIRIS FTF DHDNS
27Murray STEPHENS Bendigo MTB ClubDNS

Expert men  Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st301Robbie GOODFELLOW FTF DH3:03.6561-
2nd303Nigel HEIDT You Yangs MTB3:06.30122.645s
3rd309Ben BLOOMFIELD Gippsland MTB3:06.75333.097s
4th305Andrew HAUGHTON FTF DH3:08.52544.869s
5th311Tim SUMMERS You Yangs MTB3:08.98455.328s
6th302Samuel LANGSTON You Yangs MTB3:09.30765.651s
7th315Christopher RICHARDS FTF DH3:10.38976.733s
8th324Tom CHAPMAN 3:11.24787.591s
9th328Marc PETULLA 3:11.59397.937s
10th333Dale BARRETT 3:13.464109.808s
11th307Matt CURRIE FTF DH3:14.6321110.976s
12th306Kyle GALAMBOS GVMTBC3:15.4741211.818s
13th304Alex FERGUSON Club Mud3:15.5981311.942s
14th320Mason GARDINER 3:16.4561412.800s
15th312Tom SUMMERS 3:18.0181514.362s
16th310Dale LECLUSE 3:18.6621615.006s
17th331Brady DEAKIN 3:18.7851715.129s
18th317Lloyd MANKS GVMTBC3:21.3201817.664s
19th314Nathaniel GERRISH 3:21.5211917.865s
20th323Mason GOLDSWORTHY 3:25.8822022.226s
21st330Jayden OSTWALD 3:27.9192124.263s
22nd327Jaydn BENNETTS 3:28.8202225.164s
23rd318Nick VAN LIER Club Mud3:28.8822325.226s
24th332Mischa COOKE 3:29.0952425.439s
25th316Liam BREMNER 3:30.6082526.952s
26th308Oscar SMITH You Yangs MTB3:30.9542627.298s
27th322Dylan RASMUSSEN FTF DH3:31.8792728.223s
28th313Cameron PIANA 3:48.8772845.221s
29th326Johnny VAN GRAAS 4:08.381291:04.725
30th329Mark BENTLEY 4:22.048301:18.392
321Tyson BROGDEN Club MudDNF
319Ellis HAYES-HILLS Gippsland MTBDNS
325Tom LINDSAY Gippsland MTBDNS

Sport men  Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st1007Ties URIE 3:21.8031-
2nd1005Matthew HALES 3:22.83421.031s
3rd1009Tom MORGAN Club Mud3:25.03733.234s
4th1002Luke VANDERREE 3:26.20244.399s
5th1003Brendan STEADMAN FTF DH3:30.05858.255s
6th1006Michael SHALLCROSS You Yangs MTB3:32.115610.312s
7th1008Brad JONES Gippsland MTB3:37.694715.891s
8th1012Matthew HYLAND You Yangs MTB3:49.819828.016s
9th1015Yael FRY 3:50.449928.646s
10th1013Peyman MISSAGHI 4:00.6711038.868s
11th1010Daniel MURDOCH You Yangs MTB5:23.195112:01.392
1004Simon GILLESPIE DNS
1011Ben DUELL DNS
1014Kane BRADLEY DNS

U15 boys  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st1504Flynn MCLUCKIE 3:29.7521-
2nd1503Beau JOHNSON Gippsland MTB3:30.98021.228s
3rd1505Jordie PETERSEN Club Mud3:31.83232.080s
4th1502Jack PEATLING Gippsland MTB3:46.942417.190s
5th1512Lachy ROBERTS 3:47.634517.882s
6th1514Liam EATON 3:57.044627.292s
7th1513Harper AHLBERG You Yangs MTB4:00.670730.918s
8th1515Ryder MILLER 4:02.767833.015s
9th1511Olen DYMKE You Yangs MTB4:02.816933.064s
10th1509Freddie JILLETT 4:08.4571038.705s
11th1510Flynn BESTE 4:10.7701141.018s
12th1516Sam MCLUCKIE 4:32.652121:02.900
13th1506Adam WILD You Yangs MTB4:38.753131:09.001
14th1508Zachary O'LOUGHLAN Club Mud4:44.678141:14.926
15th1507Wilson CRANAGE Albury Wodonga MTB Club5:08.184151:38.432

U17 boys  Finish spread

41 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st1701Charlie JONES Mansfield / Mt Buller Cycling3:07.43513:05.9531-
2nd1703William MASCHIO You Yangs MTB3:15.81063:08.55422.601s
3rd1725Joshua TANZEN 3:13.11623:10.31934.366s
4th1708Campbell TELFER Gippsland MTB3:14.92453:13.56947.616s
5th1717Jay LULOFS Red Hill Riders3:14.48743:14.30958.356s
6th1724Tom CARTER 3:18.38183:15.38069.427s
7th1728Tom MEHARRY Bendigo MTB Club3:24.687133:17.046711.093s
8th1740Finnigan ROSSER Alpine Cycling Club3:25.788153:17.943811.990s
9th1705Raife AARONS Red Hill Riders3:18.88993:18.551912.598s
10th1709Cooper HORTER Gippsland MTB3:20.389113:20.5721014.619s
11th1719Heath LAMPLUGH 3:31.527203:23.1271117.174s
12th1737Jarvis HARROP 3:17.90473:26.0281220.075s
13th1734Heath ROSS Club Mud3:25.361143:28.9581323.005s
14th1733Luke BARLOW Club Mud3:26.845163:29.4831423.530s
15th1718Marshall STASINOWSKI 3:27.617173:30.8951524.942s
16th1713Luke BOWMAN 3:31.406193:31.5631625.610s
17th1715Isaac DOW You Yangs MTB3:31.027183:32.2971726.344s
18th1722Luke KELLY Red Hill Riders3:21.619123:38.4901832.537s
19th1727William BALCOMBE 3:14.24434:19.196191:13.243
20th1712Lachlan ORD 3:19.160108:59.684205:53.731
1739Reeve JOHNSTON Red Hill Riders3:34.94921
1730Finn HOWLETT Red Hill Riders3:35.26322
1732Matt BOYD 3:35.73323
1711Angus EWERS 3:37.79624
1726Darcy FISHER 3:40.01425
1714James BARNES Warrandyte3:41.53226
1738Nic ROBERTSON You Yangs MTB3:41.64227
1720Ben LONGMUIR 3:42.52828
1741Christopher DAVIS 3:44.89529
1729Gerald VAUGHAN Red Hill Riders3:45.75330
1731William NORWOOD Club Mud3:48.58931
1735Oliver PEARCE Club Mud3:50.68632
1736Bailey SMITH 3:50.98433
1710Tom JEWELL Red Hill Riders3:53.38934
1706Ashwin JOSHI 3:54.42435
1716Lachlan FAITH 3:57.40336
1742Harry HARTT 4:05.49737
1723Luke O'CONNELL (u40) 6:35.75538
1704Lou CHIDIAC FTF DHDNS
1707Aaron NOOM You Yangs MTBDNS
1721Christopher KELLY Red Hill RidersDNS

U19 men  Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st1901Aaron GUNGL Alpine Cycling Club3:02.25572:51.3131-
2nd1922Cooper DOWNEY FTF DH2:59.20432:56.44025.127s
3rd1905Matt CARTER 2:54.77712:57.65736.344s
4th1904Billy CARTWRIGHT 2:59.22242:57.94146.628s
5th1915Jacob FRAUENFELDER Albury Wodonga MTB Club2:59.59352:58.04156.728s
6th1908Will ARBLASTER You Yangs MTB3:02.17263:01.619610.306s
7th1911Tali LANE WELSH 3:07.82283:08.900717.587s
8th1902Bryce HEATHCOTE FTF DH2:55.01823:09.088817.775s
9th1910Jack TAYLOR Gippsland MTB3:16.080103:09.111917.798s
10th1916Will SPARK You Yangs MTB3:16.113113:13.0101021.697s
11th1926Thomas MALOTA You Yangs MTB3:18.465133:13.8161122.503s
12th1912Ross NEL Alpine Cycling Club3:18.842153:16.2371224.924s
13th1909Max GOLDING You Yangs MTB3:18.689143:18.1721326.859s
14th1918Jack ATCHISON You Yangs MTB3:13.64293:19.6891428.376s
15th1925Noah PRYOR FTF DH3:21.802163:21.9341530.621s
16th1921Justin HAJDASZ FTF DH3:43.044203:23.2581631.945s
17th1914Adam BRENNAN FTF DH3:24.863173:26.0201734.707s
18th1907Lachy CRACKNELL 3:27.078183:27.0181835.705s
19th1913Lachlan SALLABANK You Yangs MTB3:41.097193:43.2601951.947s
20th1923Fletcher ROSSER 3:17.602124:56.245202:04.932
1906Adam KING You Yangs MTB3:46.95021
1924Jordan ROBERTS (u19) You Yangs MTB3:51.43622
1917Louis TANCREDI Red Hill Riders4:00.20123
1919Kieran MACDONALD FTF DHDNS
1920Rory SIMPSON DNS

30-39 men  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st702Chris HALSHAW Red Hill Riders3:04.5001-
2nd701David FERRONI FTF DH3:07.26222.762s
3rd708Brad KENNEDY GVMTBC3:07.42132.921s
4th703John HUNTER FTF DH3:17.507413.007s
5th715Ben HALLYBURTON 3:20.376515.876s
6th709Rodney MATTHEWS 3:22.270617.770s
7th710Andrew BARLOW Club Mud3:29.692725.192s
8th707Tory HOSIE 3:31.050826.550s
9th712Stephan COLLIER 3:31.760927.260s
10th705Phillip HOSKINS FTF DH3:32.9821028.482s
11th706Jack SHORT 3:33.8011129.301s
12th714Kleat WILSON FTF DH3:42.8581238.358s
13th713Matt ATTIWILL Club Mud3:49.3181344.818s
711Marcus NEAL You Yangs MTBDNS
716Daniel JEFFREY DNS

40-49 men  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st802Grant WEIGHTON FTF DH3:20.7011-
2nd803Justin ROMANOWICZ FTF DH3:25.47324.772s
3rd807Daniel BROOKS Red Hill Riders3:26.79036.089s
4th805Peter CRANAGE Albury Wodonga MTB Club3:27.78447.083s
5th811Andy GAUNT Gippsland MTB3:27.95257.251s
6th810Andy MCBRIDE 3:29.97969.278s
7th808Scott WATKINS 3:34.961714.260s
8th809Boyd JOHNSTON 4:23.65281:02.951
804Anthony MITCHELL Gippsland MTBDNS
806Pac DIESEL DNS

50+ men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st901Adam WHITE 3:40.2001-
2nd903Hector HENRIQUEZ Red Hill Riders3:42.20922.009s
3rd908Shane CURRIE FTF DH3:45.07834.878s
4th906Mark GARDNER FTF DH3:47.71247.512s
5th902Rick HAUCK FTF DH3:52.195511.995s
6th904Wayne ADAMS Inside Line4:05.753625.553s
7th907Graeme COUTTS Club Mud4:19.663739.463s

Single crown: Expert men  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st506Dru BERRYMAN Gippsland MTB3:02.6271-
2nd501Scott CHASTON 3:12.35229.725s
3rd514Joel GRIMES Gippsland MTB3:13.870311.243s
4th504Lochie CAREY You Yangs MTB3:15.250412.623s
5th510Sam QUICK 3:16.322513.695s
6th511Jordan SELVA 3:20.956618.329s
7th502Tom LEE (VIC) GVMTBC3:23.017720.390s
8th517Simon NOBLE 3:23.796821.169s
9th512Tyler PLANT 3:30.325927.698s
10th507Ben BLOOMFIELD Gippsland MTB3:34.9831032.356s
11th508Brad AHLBERG You Yangs MTB3:41.1571138.530s
12th515David MAUD Bendigo MTB Club4:44.035121:41.408
13th509Nicholas LEE 4:54.551131:51.924
516Morgan ELTERMAN DNF
503Jacob SCHELLEN Gippsland MTBDNS
513Ashley MORRISON DNS

Single crown: U17 boys  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st605Ben MICKELBUROUGH 3:21.7631-
2nd601Jack APTED FTF DH3:27.29125.528s
3rd609Seb CLEARY 3:37.038315.275s
4th606Max VORBACH 4:05.609443.846s
5th607Fletcher STASINOWSKI 4:12.784551.021s
6th602Rory SMYTH Albury Wodonga MTB Club4:26.09561:04.332
7th608Mill ODGERS 4:42.13271:20.369

 

 

Elite women  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
1st201Ellie WALE Red Hill Riders3:37.61713:38.9691-
2nd205Tori BILNEY Club Mud3:52.32023:50.754211.785s
3rd208Marnie WILLIAMS You Yangs MTB4:13.08954:02.243323.274s
4th207Tracey MCGUIRE Red Hill Riders4:11.04044:07.583428.614s
5th202Jessica SHERIDAN Red Hill Riders3:57.33434:08.419529.450s
6th203Malory SWINDELLS You Yangs MTB4:33.88264:24.351645.382s
206Sharni MARTIN 4:42.7837DNF
Chat with us