0Basket

Results (145)Photos (1,441)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at http://www.fullysussed.co.uk/uploads/1/3/6/2/13627757/soggy_bottom_2018_r1_resul…

Results formatBy category

GenderBoth

Expert men  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st602Ben WADEY 15:03119:42120:36120:48122:01122:54116.2%2h01:041-
2nd550Stephen HODGE PCCC17:32321:41222:57223:41224:44325:18216.7%2h15:53214:49
3rd607Richard LONG Rockin Bikes16:55223:35624:05324:08326:42513.2%1h55:253
4th605Mark BYRNE Plymouth Corinthians18:05623:22524:30424:55426:18412.6%1h57:104
5th544Matthew LOAKE www.southforkracing.co.uk go to site17:38422:58325:00526:28529:27628.2%2h01:315
6th603James BENNEY 18:49724:10726:02628:00724:34215.9%2h01:356
7th608George ARMSTRONG (spt) Taw Velo17:50523:05426:32726:48629:41728.6%2h03:567
8th604Pete WILBY PeteWilbyTriathlOn24:138n/a24:138
9th553Tony PERKINS 26:219n/a26:219
10th601Andy WAGSTAFF ChainLine Workshop26:3210n/a26:3210

19-39 men  Lap chart Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st623Ed WELSH www.southforkracing.co.uk go to site17:18121:49123:20124:57126:30121.5%1h53:541-
2nd542Stuart BRERETON War Vena19:12525:41527:32428:25328:33211.2%2h09:23215:29
3rd527Jack SOUTHWARD Complete Cycle Works19:31625:31427:45528:13232:03525.6%2h13:03319:09
4th612Nick KENT CCW19:36725:44627:14229:02432:07624.8%2h13:43419:49
5th543Jon ROLLASON Plymouth Corinthians18:52325:10227:21333:22829:26332.6%2h14:11520:17
6th615Chris NEWBOLD MDCC20:24825:49728:29730:54529:54419.7%2h15:30621:36
7th624Daniel STRONG Tavistock Wheelers North Shore Gallery19:00425:29328:15633:20738:45752.1%2h24:49730:55
8th611Robin CRAIG Army Cycling Race Team22:441129:09829:37832:09610.3%1h53:398
9th530Simon MARES 25:141332:131035:211136:38913.7%2h09:269
10th618Jack STEVENS (spt) 21:10929:49933:09946:521257.2%2h11:0010
11th620John MITCHELL 23:511232:341134:321042:511031.6%2h13:4811
12th625Harry-James SMITH Wadebridge coasters26:001436:171238:391246:201127.7%2h27:1612
13th532Mark ARON 26:301537:2414n/a1h03:5413
14th617David GEORGE (spt) 28:551736:3713n/a1h05:3214
15th523Will HOUGH Dorset26:451640:1415n/a1h06:5915
16th622Marcus MITCHELL 53:56181h15:5416n/a2h09:5016
17th549Paddy SCULLION Mid Cornwall CC18:452n/a18:4517
18th621Jon RAMAGE 22:3910n/a22:3918

40-49 men  Lap chart Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st548Derek WILSON 17:45321:29122:33122:56124:31214.1%1h49:141-
2nd664Peter DAWE SouthforkRacing17:35222:39323:32223:42224:1116.8%1h51:3922:25
3rd663Oliver YATES RM17:48422:32223:50324:46325:41414.0%1h54:3735:23
4th665Simon HOGG (vet) tanks Direct cycling17:20122:42425:42826:33625:39317.0%1h57:5648:42
5th647Jonathon DOMINGUEZ Giant Store Helston19:33723:39524:17425:28427:33616.5%2h00:30511:16
6th545Phil COAD Clive Mitchell Cycles19:03624:16625:34625:47527:39713.9%2h02:19613:05
7th559Chris COOKNELL BikeCity t318:43524:23726:521026:56726:00510.5%2h02:54713:40
8th671Denzil WILLIAMS Kernow Riders / War Vena RT20:20924:51825:33528:43928:30815.6%2h07:57818:43
9th657Mark FRANKLIN 20:301025:01926:08927:45829:51919.3%2h09:15920:01
10th554Marcus DURANT Honiton Spinner / Vanelli40:492932:242025:35732:361327.4%2h11:241022:10
11th648Andy TAYLOR MDCC21:111425:451028:041129:351030:111017.2%2h14:461125:32
12th659Paul WELLS 21:041226:091129:571530:131131:121119.3%2h18:351229:21
13th669Dan MURPHY War Vena RT20:14827:081328:511232:541437:141237.2%2h26:211337:07
14th526David FANCY Wellington Wheelers20:401127:121429:141333:021521.4%1h50:0814
15th668Graham GARNSWORTHY Taw Velo21:451528:201729:481432:101213.5%1h52:0315
16th670Mark HUDSON War Vena RT22:311726:271230:491634:381630.9%1h54:2516
17th649Andrew BUTLER (vet) 23:481931:351935:021835:351712.7%2h06:0017
18th672Dean CANFIELD WCCC27:312435:282434:331739:151813.6%2h16:4718
19th658Nick LEACH (vet) 26:072333:292139:272041:401924.4%2h20:4319
20th666Wayne REEDER tanks Direct cycling22:521835:092336:10192.9%1h34:1120
21st535Will HUTCHINS Kernow Riders21:081327:5616n/a49:0421
22nd667Darren ARMSTRONG Taw Velo22:301627:2715n/a49:5722
23rd525Lee MORRIS 24:342031:0918n/a55:4323
24th646Mark MOSS Complete Cycle Works26:052234:2722n/a1h00:3224
25th661Tony PORTER 37:542750:2225n/a1h28:1625
26th662Antony DAVIS Plymouth Corinthians Cycle Club37:242658:0226n/a1h35:2626
27th547Stephen CHANNING 24:4221n/a24:4227
28th537Robert ROGERS (vet) 34:0025n/a34:0028
29th654Jim BONNEY 39:1028n/a39:1029
30th538Lee MOYLE 42:0730n/a42:0730

50+ men  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st676Rob MOORE Exeter Tri club / trimoore coaching18:48123:39125:13126:40126:51113.5%2h01:111-
2nd681Anthony JENNINGS The Bicycle Chain ( Src )19:30324:46226:25227:47228:54216.7%2h07:2226:11
3rd555Chris SEAVELL 19:28225:48328:28328:42330:50319.5%2h13:16312:05
4th682Giles HEARDMAN Yogi21:21527:29429:44430:01432:43519.0%2h21:18420:07
5th677Nick WELSH (gvet) 22:24728:30529:52530:20532:10412.9%2h23:16522:05
6th679Gary WEBBER Taw Velo22:15629:06632:45637:17628.1%2h01:236
7th551Russell CURRY 26:27934:21738:23711.7%1h39:117
8th533Stu KEENAN Team Jack Parker35:361142:16948:47815.4%2h06:398
9th678Dave POOLE SRC / The Bicycle Chain29:121039:178n/a1h08:299
10th528Nick BUTLER www.southforkracing.co.uk go to site20:184n/a20:1810
11th680Stuart PICKERING Team Giant Helston25:358n/a25:3511

15-16 boys  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st642Oliver ALLEN Pilgrim Flyers15:54120:36122:10123:36114.6%1h22:161-
2nd641Alex WHITEMORE Pilgrim Flyers18:25227:01329:09236:02233.4%1h50:37228:21
3rd644Edward ARMSTRONG Taw Velo22:02326:41229:25338:46345.3%1h56:54334:38
4th640Reuben RENTON MDCC27:00439:43445:52515.5%1h52:354
5th643Wilfred TEMPLAR Pilgrim Flyers29:43547:45543:2649.9%2h00:545

Fun men  Lap chart Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st686Bobby COWSILL 23:02131:53131:17131:2311.9%1h57:351-
2nd685Hamilton LACEY Eight Percent23:38232:55235:02234:3826.4%2h06:1328:38
3rd694Simon POWLESLAND 26:56335:04436:11336:5735.4%2h15:08317:33
4th696Rod MCLEAN Wadebridge coasters30:00638:11540:42544:41417.0%2h33:34435:59
5th534Mike MCLEISH 27:37534:57336:5745.7%1h39:315
6th689Nathan JENKIN 27:04440:01645:38714.0%1h52:436
7th556Andrew DAVID 34:09941:51844:2065.9%2h00:207
8th531Mike BOUCHER Wadebridge coasters30:39745:39949:4488.9%2h06:028
9th557Adam DAVID 34:441141:48757:24937.3%2h13:569
10th693Simon BENNETT 34:311045:511058:101026.9%2h18:3210
11th695Simon ROBERTS (fun) 39:301247:3611n/a1h27:0611
12th691Peter HOWSE 39:341354:2612n/a1h34:0012
13th522Jon CEASAR 31:488n/a31:4813

13-14 boys  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st629Leon DAWES Complete Cycle Works17:56123:01126:51116.7%1h07:481-
2nd656Charles HART JCAYA23:331026:03227:4526.5%1h17:2129:33
3rd636Leo WHITE Tavistock Wheelers23:18829:25630:0932.5%1h22:52315:04
4th634Jack SOUTHCOTT Plymouth Pilgrms21:53227:49333:27520.3%1h23:09415:21
5th524Finley MORRIS Pilgrim Flyers23:20930:45931:2442.1%1h25:29517:41
6th637Toby MURPHY ° War Vena RT22:56628:47434:49621.0%1h26:32618:44
7th529Connor STAIN BACC22:05430:27836:30719.9%1h29:02721:14
8th632Zak BONNEY 22:16529:13541:23941.6%1h32:52825:04
9th536Tom TAYLOR (yth) avid22:01330:05741:261037.7%1h33:32925:44
10th633James MCDOUALL Hot Pursuit Cycles / Pilgrim Flyers23:16732:241039:42822.5%1h35:221027:34
11th540Dylan GORRIN Pilgrim Flyers26:411234:391144:461129.2%1h46:061138:18
12th635Harry REEDER tanks Direct cycling25:411141:15121h00:541247.6%2h07:50121h00:02
13th630William DIBBLE Minehead Merlins38:171349:3613n/a1h27:5313
14th546Frank CHANNING 40:041457:0014n/a1h37:0414

° Rider racing out of category

U12 boys  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st531Max STANDEN Taw Velo2:4613:3213:3413:3313:3213:4213:47136.7%24:261-
2nd523Oliver MURPHY 2:5933:3213:3623:4123:4423:5333:52230.2%25:17251s
3rd530Louis GARNSWORTHY Taw Velo2:5623:4134:0143:5943:4633:4424:04338.6%26:1131:45
4th527Harry SYMES Pilgrim Flyers3:0143:5643:5333:5033:5244:1944:15443.1%27:0642:40
5th525Ben GOLDSMITH Pilgrim Flyers3:0854:1654:3454:3254:4354:23550.5%25:365
6th540Albert RIGBY Pilgrim Flyers3:1964:2864:4174:4074:4664:45743.7%26:396
7th524Sebastian HOUGH 3:3574:4375:28104:3564:5774:32652.6%27:507
8th520Jamie ELCOCKS Dares double glazing3:4885:07105:0985:55115:32855.7%25:318
9th529Aaron WEBBER Taw Velo4:39114:5695:1095:2885:32819.0%25:459
10th522Jack EMMERSON 3:5795:24115:35115:57125:451050.6%26:3810
11th528Justin LOCK Pilgrim Flyers4:02105:53135:56135:3096:121253.7%27:3311
12th521Kyrun SPARKS Minehead Merlins5:00135:43125:36126:06135:581122.0%28:2312
13th526Finlay EYNON Pilgrim Flyers9:29144:4684:4065:3210103.2%24:2713
14th538Finn ROSS Pilgrim Flyers4:58126:561439.6%11:5414

U10 boys  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st517Luke REEDER tanks Direct cycling4:0714:1514:3315:0214:26122.3%22:231-
2nd518Sonny HUDSON War Vena RT4:1424:4024:3315:1524:50224.0%23:3221:09
3rd516Toby MURPHY 4:2734:5935:0635:20319.9%19:523
4th515Finley JACKSON 4:3945:1445:4855:46424.7%21:274
5th514Finlay MAYNARD 5:1555:5655:3346:13518.4%22:575
6th513Seth ELCOCKS Dares double glazing5:4666:2066:0866:1469.8%24:286

U8 boys  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st509Ruben BYRNE 3:0614:5714:3234:19159.7%16:541-
2nd541Vinnie DART 4:4245:0734:2424:38316.3%18:5021:56
3rd534Louie SPARKS Minehead Merlins4:3935:5054:2314:29233.1%19:2032:26
4th511Jamie YOUNG Tavistock Wheelers3:5625:1145:0755:38443.2%19:5242:58
5th537Woody YOUNGER 4:4855:0425:0145:54522.9%20:4753:53
6th536Lucas CEASAR 5:536n/a5:536

 

 

Expert women  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st539Helen BARRON Pilgrim Flyers22:36229:42129:23133:05212.6%1h54:461-
2nd610Amy JONES Trailmunki.com go to site25:00330:25332:30232:2816.8%2h00:2325:37
3rd558Fiona BARRON Pilgrim Flyers21:50130:22236:05336:41320.8%2h04:58310:12

19-39 women  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st626Alicia HOCKIN Minehead Merlins23:05131:24232:39232:2924.0%1h59:371-
2nd628Kerri-Ann UPHAM Pure Endurance Triathletes26:24230:45132:32131:2015.8%2h01:0121:24
3rd627Tracey WEBB 53:5831h16:093n/a2h10:073

40-49 women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st675Jenna MURPHY Kernow Riders / War Vena RT26:01135:30136:54137:5216.7%2h16:171-
2nd673Kath HUDSON War Vena RT38:01248:59256:06214.5%2h23:062

15-16 girls

1 competitor found

Fun women

1 competitor found

13-14 girls

1 competitor found

50+ women

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Spread Total time Diff
1st683Kim LONG 39:01155:051n/a1h34:061-

U12 girls  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st532Molly LANE Pilgrim Flyers3:2614:5614:5615:0715:2215:11156.3%28:581-
2nd533Meribel HUDSON War Vena RT4:0325:0225:0925:2125:32236.6%25:072
3rd535Libby HART JCAYA4:5138:2436:1336:11373.2%25:393

U8 girls  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Intro lap Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st512Lottie EYNON 3:4614:5614:4914:51131.0%18:211-
2nd539Agnes RIGBY 5:522n/a5:522

U10 girls

1 competitor found

Chat with us