withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2018 Southern XC round 2, Crow Hill

Results (290)Photos (0)Videos (0)Lap chartsSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened

Results formatBy category

GenderAll

Male: Shortened U9  Lap chart Spread

22 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st2010Charles FORRESTER Zepnat - Novatec71:5012:1712:2322:2522:2112:2612:27133.6%16:111-
2nd2004Joe CARPENTER C&N Cycles RT / Sutton CC71:5012:1922:2212:2732:2622:3622:27141.8%16:30218s
3rd2017Chace WESCOTT 62:0932:4972:4842:4952:5562:473     35.7%16:173
4th2007Woody CLAYTON Bedgebury Forest Cycle Club62:2452:4132:4842:5062:4832:574     22.9%16:284
5th2043Oliver GOODMAN (juv) Bedgebury Boars62:2242:4342:5462:5272:5673:2211     42.3%17:095
6th2014Frederick SAMSON Solent Pirates62:4772:4343:05112:4342:5143:056     13.5%17:146
7th2046Jack BANNISTER 62:2762:4343:0092:5383:0593:088     27.9%17:167
8th2045Jacob PANTON Owen Cycles / Pedal 2 Pedal63:03113:01102:5973:07123:08103:077     5.0%18:258
9th2008Harry COOPER (u15) 63:34143:02112:4732:5693:0083:099     28.1%18:289
10th2011Beau LARKIN TrainSharp63:18123:20132:5973:01112:5143:005     17.0%18:2910
11th2005Thomas CARR Solent Pirates63:01102:5783:03103:14133:18113:2712     16.9%19:0011
12th2048Connor DOOLEY-JONES Banjo Cycles Newbury / Raceware / Specialized62:5793:11123:08133:15153:22123:1110     14.1%19:0412
13th2009Zac ELSEY 52:4983:0093:05112:2213:4015          54.9%14:5613
14th2047Huw KWAN Wyndy Milla Kids53:24133:24153:24143:14133:3214          9.3%16:5814
15th2042Ewan ALLAWAY sprockets53:37153:24153:25153:28163:4015          7.8%17:3415
16th2052Seb REESE 53:38173:20133:37163:41173:4717          13.5%18:0316
17th2006Aaden CLARKE 53:46193:44174:31202:57103:2413          53.1%18:2217
18th2003Billy BISHOP 53:51203:51183:52173:42183:5018          4.5%19:0618
19th2022Charlie AINSWORTH Owens Cycles53:37153:58193:57184:16194:1919          19.4%20:0719
20th2049Henry ILES 43:43184:23204:39214:4320               26.9%17:2820
21st2053Tony REVELL (u10) 44:15215:08225:17224:5821               24.3%19:3821
22nd2054Reuben WHITE Mountain Trax34:17224:25214:3019                    5.1%13:1222

Male: Shortened U12  Lap chart Spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9 Lap 10 Lap 11 Spread Total time Diff
1st3065Ben COPPOLA Four4th111:3011:5221:5821:5911:5612:0112:0421:5812:0322:0521:59138.9%21:281-
2nd3067Thomas CRACKNELL Pedalon111:3221:4812:0031:5911:5612:0222:0312:2161:5812:0012:03353.3%21:46217s
3rd3075Ollie BOARER I-team CC111:3961:5631:5712:0942:0342:1052:0532:0922:1442:1342:10435.4%22:4931:20
4th3014Oscar MARTIN (u18) Team Milton Keynes111:3641:5942:0552:0832:0232:0332:0532:0922:43142:1452:02269.8%23:1041:42
5th3011Mak LARKIN TrainSharp111:3332:0152:0442:1052:0652:1462:1652:1852:1232:1132:10448.4%23:1851:50
6th3005Peter CARPENTER C&N Cycles RT / Sutton CC111:3752:0362:1062:1372:1362:0332:1652:1642:1652:1452:26650.5%23:5162:23
7th3009Adam JONES (u16) Palmer Park Velo RT101:4382:0682:1282:1782:1362:28102:2082:2162:2662:2510     43.7%22:317
8th3068Louis GARNSWORTHY Taw Velo102:06112:0992:1062:1262:1682:1872:1772:25102:30102:157     19.0%22:388
9th3069Finlay GOODMAN Bedgebury Boars101:4172:0572:1392:2092:46142:29112:2792:2392:35122:198     64.4%23:189
10th3076Bobby BUENFELD VC Venta102:07122:11102:18102:24102:27102:2482:28102:30112:33112:229     20.5%23:4410
11th3013James MARTIN (u18) Solent Pirates92:04102:21112:24112:31142:28112:33122:28102:42132:266          30.6%21:5711
12th3019Noah POTTER Wyndy Milla Kids92:10132:24132:28122:27112:2692:2792:33122:37122:298          20.8%22:0112
13th3007Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers92:20142:22122:40152:30132:38132:43142:37132:42132:3512          16.4%23:0713
14th3021Edward SAMSON Solent Pirates92:34162:36162:37132:28122:31122:34132:37132:42132:298          9.5%23:0814
15th3040Thomas KENT 82:33152:30152:37132:40152:49152:45152:53152:4213               15.3%21:2915
16th3072Ben NICHOLLS Solent Pirates81:5592:27143:00162:56163:04163:00163:11162:228               66.1%21:5516
17th3078Isaac TARRANT 72:47173:24173:40173:37173:45174:02173:5917                    44.9%25:1417

 

 

Female: Shortened U9  Lap chart Spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st2001Katie ALLSOP Hillingdon Slipstreamers / Summit MTB71:5412:2312:2812:3112:3112:3612:44143.9%17:091-
2nd2044Zoe NICHOLLS Solent Pirates62:3232:3622:5222:5322:5522:422     15.1%16:302
3rd2013Phoebe POTTER Wyndy Milla Kids62:2922:5633:0633:0133:1133:113     28.2%17:543
4th2050Isla PATTINSON Solent Pirates53:0753:0343:1043:1443:504          25.7%16:244
5th2012Georgia LOVETT Cotswold Veldrijden52:5143:1353:1754:0264:005          41.5%17:235
6th2015Jemima WARD Oxonian CC53:1263:1863:3863:3554:276          39.1%18:106
7th2051Bel REESE 44:0074:1174:0175:427               42.5%17:547

Female: Shortened U12  Lap chart Spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9 Lap 10 Spread Total time Diff
1st3002Lucy ALLSOP Hillingdon Slipstreamers / Summit MTB101:3912:0312:0912:1312:1112:1012:1712:1812:2532:18146.5%21:471-
2nd3018Ellen PHILLIPS Cotswold Veldrijden101:5242:1222:1222:1732:2122:2022:1922:2222:2212:23227.7%22:44257s
3rd3003Aoife BAKOVIC C&N Cycles RT / Sutton CC101:4822:1542:1432:1622:2442:2332:2642:3152:3152:30339.8%23:2331:36
4th3020Zoe ROCHE C&N Cycles RT / Sutton CC91:5132:1432:2162:2752:3472:3142:2132:4472:326     47.7%21:354
5th3023Hannah WORTH JCAYA92:1352:2052:1942:3772:2332:3252:2752:2732:221     18.0%21:405
6th3073Zoe PARKER Stratford CC92:2172:2272:2472:2642:2952:3362:3562:3362:284     9.9%22:116
7th3012Emily LE GROS Jersey Cycling Association Youth Academy92:1762:2162:2052:43112:4082:4292:46102:2732:447     21.2%23:007
8th3074Daisy PATTINSON Solent Pirates92:31102:3092:40112:3462:3262:4182:47112:4682:468     11.3%23:478
9th3010Molly JONES C&N Cycles RT / Sutton CC82:31102:36102:3992:3772:55142:4072:4382:479          15.9%21:289
10th3004Ciara BAKOVIC C&N Cycles RT / Sutton CC82:37132:36102:47142:39102:4082:43102:4592:4811          7.7%21:3510
11th3008Elizabeth HART JCAYA82:3082:2982:3782:3892:44102:47123:00142:5212          20.8%21:3711
12th3001Olivia ALLMAN VC Venta82:31102:38132:40112:48132:48132:57142:54132:5513          17.2%22:1112
13th3006Lucy COOPER 82:41172:49162:45132:48132:44102:53132:51122:5917          11.2%22:3013
14th3066Kate COULSON Palmer Park Velo RT82:38152:36102:3992:45122:44103:06153:17162:5716          26.3%22:4214
15th3016Livvy NANOPOULOU Solent Pirates82:39162:48153:01183:07163:06162:44112:4072:479          17.6%22:5215
16th3070Maisie HAMILTON UNWIN Cotswold Veldrijden82:48192:46142:57162:53153:03153:07163:20172:5513          20.5%23:4916
17th3022Tabitha WARD Oxonian CC82:37132:50172:59173:07163:10173:13173:16152:5615          24.8%24:0817
18th3077Gracie FOX Frog Bikes72:3082:54182:50153:12183:17183:19183:3619               44.0%21:3818
19th3064Sophie BUTLER 72:45183:23194:01193:18193:21193:38193:2918               46.1%23:5519

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us