withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (261)Photos (834)Videos (0)Lap chartsSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened

Results formatBy category

GenderAll

Male: Shortened U9  Lap chart Spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st2005Charles FORRESTER Zepnat - Novatec43:3813:3013:3313:3613.8%14:171-
2nd2002Joe CARPENTER C&N Cycles RT / Sutton CC43:4023:4323:4423:4421.8%14:51233s
3rd2072Oliver GOODMAN (juv) Bedgebury Boars43:4933:5234:1634:06411.8%16:0431:46
4th2003Woody CLAYTON Bedgebury Forest Cycle Club43:5944:0144:1844:0537.9%16:2342:05
5th2075Jacob PANTON Owen Cycles / Pedal 2 Pedal44:1354:1574:2354:2074.0%17:1252:54
6th2009Frederick SAMSON Solent Pirates44:3484:0864:3274:08510.5%17:2363:05
7th2078Jack BANNISK 44:3894:0754:2964:10612.6%17:2573:07
8th2004Zac ELSEY 44:1464:2784:4594:28812.2%17:5483:36
9th2006Beau LARKIN TrainSharp44:3074:39104:48104:4896.7%18:4694:28
10th2080Adam SHORT CV35:10114:2784:448     16.1%14:2110
11th2079Connor DOOLEY-JONES Banjo Cycles Newbury35:04105:54145:0811     16.4%16:0611
12th2071Billy BISHOP 35:53135:14115:1713     12.4%16:2412
13th2070Charlie AINSWORTH Owens Cycles35:40125:34125:1112     9.3%16:2513
14th2073Henry ILES 36:10145:51136:0214     5.4%18:0314
15th2011Howard WELCH 37:30156:44156:1215     21.0%20:2615
16th2077Sam PATTISON 27:31167:0116          7.1%14:3216

Male: Shortened U12  Lap chart Spread

24 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Spread Total time Diff
1st3008Ben COPPOLA Four4th82:4912:5412:5613:0313:0212:5812:5913:0418.9%23:481-
2nd3109Thomas CRACKNELL Pedalon83:0533:0623:0723:1723:1523:1223:1823:30413.5%25:5422:05
3rd3006Peter CARPENTER C&N Cycles RT / Sutton CC83:0223:1433:1433:1723:2133:2553:2143:20212.6%26:1732:28
4th3014Mak LARKIN TrainSharp83:0533:1643:1963:2163:3183:2133:1933:28314.1%26:4242:53
5th3110Oscar MARTIN (u18) Team MK83:0753:1643:1753:2053:2973:2133:2143:31512.8%26:4552:56
6th3084Leon ATKINS Hemel Hempstead CC73:2873:2573:1433:1843:2663:3183:359     10.8%23:576
7th3096Finlay GOODMAN Bedgebury Boars73:3093:2983:2673:2473:2443:2863:276     2.9%24:087
8th3012Adam JONES (u16) Palmer Park Velo RT73:2763:3193:3383:38123:37103:3073:3710     5.3%24:538
9th3105Lewis SEAWARD* 73:56143:2463:51173:2893:3593:33103:317     15.7%25:189
10th3101Aidan PRIOR Zappi74:07163:44163:3493:2783:2553:3183:328     20.5%25:2010
11th3099Alexander MURPHY VC Venta73:31103:36103:40103:37113:45133:52133:5813     12.8%25:5911
12th3094Bobby BUENFELD VC Venta73:2983:36103:42123:38123:45133:52133:5813     13.9%26:0012
13th3017Noah POTTER Wyndy Milla Kids73:49113:40143:41113:35103:44123:47114:0317     13.0%26:1913
14th3098James MARTIN (u18) Solent Pirates73:52133:37123:50163:48153:47153:47113:4411     6.9%26:2514
15th3007Will CLAY Solent Pirates74:07163:47173:44133:43143:43113:58173:5813     10.8%27:0015
16th3009Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers73:49113:38133:44134:08214:16213:59183:4712     17.4%27:2116
17th3010Douglas FORRESTER Zepnat - Novatec74:15203:43153:45153:56164:04183:53163:5813     14.3%27:3417
18th3103Leo ROBERTS (jun) 64:16214:03223:58183:57173:58173:5213          10.3%24:0418
19th3108Thomas KENT 64:14193:58203:59203:59183:57163:5918          7.2%24:0619
20th3097Ben LIVERMORE Charlotteville Rascals64:45233:57193:58184:02194:04183:5918          20.3%24:4520
21st3106Alexander TASKER Windymilla64:43223:55184:01214:08214:06203:5918          20.4%24:5221
22nd3021Edward SAMSON Solent Pirates64:10184:02214:06224:07204:26224:0422          9.9%24:5522
23rd3011Jack HILLIER 35:31245:16246:0523                         15.5%16:5223
24th3100Ben NICHOLLS Solent Pirates23:56144:0322                              3.0%7:5924

 

 

Female: Shortened U9  Lap chart Spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st2001Katie ALLSOP Hillingdon Slipstreamers / Summit MTB43:5113:4713:4313:4313.6%15:061-
2nd2008Phoebe POTTER Wyndy Milla Kids44:1033:5924:1024:0524.6%16:2421:18
3rd2074Zoe NICHOLLS Solent Pirates44:0124:0834:1024:0733.7%16:2631:20
4th2007Georgia LOVETT Cotswold Veldrijden34:5154:4445:015     6.0%14:364
5th2010Jemima WARD Oxonian CC34:3845:1864:424     14.4%14:385
6th2076Lara PATTISON 35:1865:1455:106     2.6%15:426
7th2081Jasmine BISHOP 37:4176:1976:257     21.6%20:257

Female: Shortened U12  Lap chart Spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Laps Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st3002Lucy ALLSOP Hillingdon Slipstreamers / Summit MTB73:1913:2213:2913:3313:3413:3713:48414.6%24:441-
2nd3003Aoife BAKOVIC C&N Cycles RT / Sutton CC73:2623:3023:3023:4123:3923:4123:4529.2%25:15231s
3rd3020Zoe ROCHE C&N Cycles RT / Sutton CC73:3133:3633:3733:4123:4533:5353:41110.4%25:4631:02
4th3115Kate COULSON PPV74:0643:5353:5563:5983:5343:5033:4638.8%27:2442:40
5th3013Molly JONES C&N Cycles RT / Sutton CC64:2053:5583:5563:5143:5663:556     12.6%23:525
6th3004Ciara BAKOVIC C&N Cycles RT / Sutton CC64:2053:5473:5683:5273:5773:556     12.1%23:546
7th3107Jamie JOHNSONS Rotor RT64:47113:5353:5253:5143:5343:514     24.2%24:077
8th3001Olivia ALLMAN VC Venta64:48123:5043:4943:5144:0084:038     25.8%24:218
9th3023Tabitha WARD Oxonian CC64:42104:02104:08104:14104:15114:079     16.5%25:289
10th3112Caitlin DINNING Wyndy Milla Kids64:48124:05114:13124:1094:1294:1211     17.6%25:4010
11th3104Nicole ROBERTS 64:49144:13134:0694:18114:1294:0810     17.5%25:4611
12th3114Gracie FOX Frog Bikes64:3294:09124:11114:26124:32134:2712     9.2%26:1712
13th3102Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC64:2374:0194:36134:43144:44144:4214     17.8%27:0913
14th3095Sophie BUTLER 65:12154:32144:36134:36134:31124:3513     15.1%28:0214
15th3018Aimee TAYLOR Oxonion CC55:22174:47155:25165:33165:2816          16.0%26:3515
16th3016Livvy NANOPOULOU Solent Pirates55:18165:11165:22155:31155:2715          6.4%26:4916
17th3113Ailsa WALTON Team Milton Keynes14:288                              n/a4:2817

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us