withWorldwide MTB race results and photo archive

2018 NW Cup round 6 at Tamarack Bike Park, ID

(2018 Pro GRT, Round 4)

Results (273)Photos (316)Videos (0)Finish spread

The original results are available at https://nwcup.com/wp-content/uploads/sites/9/2016/02/DH-Race-Results-Overall-NW-…

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Finish spread

37 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st97Shane LESLIE 317122Bloomfield Hills, MIDefiant Racing3:23.1663:15.801-
2nd17Logan BINGGELI 10005418442St. George, VTKHS Bicycles Inc3:20.3633:16.3320.53s
3rd93Kiran MACKINNON 10007888104Santa Cruz, CASanta Cruz3:18.5613:17.0431.24s
4th26Dillon LEMARR 10016065305Amarillo, TXCommencal USA3:23.1553:18.5142.71s
5th16Nikolas NESTOROFF 10011011201San Marcos, CAKHF factory racing3:19.4723:18.7552.95s
6th24Collin HUDSON 256052Grand Junction, COAirborne Bicycles3:24.8393:18.8563.05s
7th8Rhys EWING Eugene, ORDeity / Lifecycle Bike Shop / Sport Hill / team scraper3:22.9943:20.7774.97s
8th94Thomas ZULA USA19920311Dayton, OHAirborne Bicycles3:26.97143:21.0485.24s
9th32Chris HIGGERSON Gypsum, COMojo Wheels3:27.48153:21.0595.25s
10th49Austin HACKETT-KLAUBE 10054782651Dillon, CODirtLabs / Fox / MRP / Rooted MTB / Specialized / The Fix Bike Shop3:26.23123:21.52105.72s
11th25Charles FRYDENDAL 0466615Livermore, WAGiant Co Factory3:23.3673:22.33116.53s
12th46Isaac ALLAIRE 10015150976Morrisville, VTDefiant Racing3:25.75103:22.50126.70s
13th100Armen DAVIS 293962Longmont, CORooted MTB3:30.24193:22.75136.95s
14th48Harrison ORY 10010038268Denver, COMojo Wheels3:28.42173:23.77147.97s
15th881Quintin KURTZ 259184Evergreen, COMojo Wheels / MONDRAKER3:26.68133:24.20158.40s
16th6Nikolas CLARKE 10015372157Redmond, WA100% / Bikesale.com go to site / Montucky cold snacks / Pivot3:25.94113:24.59168.79s
17th54Steve WENTZ 10062068563Reno, NVMomentum Trail / Transition Bikes3:31.27213:24.75178.95s
18th20Eben KIEHL 287787Bellevue, WA3:30.75203:26.311810.51s
19th27Jason BOHL 10009649662Livermore, CA1 SHOT RACING3:27.76163:27.631911.83s
20th14Robert STENSON 10014689016Bothell, WA3:29.15183:27.642011.84s
21st28Brandan BOHL 318538​Livermore, CA1 SHOT RACING3:24.0183:29.932114.13s
22nd98Lucas COWAN 310952Flagstaff, AZDefiant Racing3:36.69263:30.032214.23s
23rd47Damon SEDIVY 10015969113Kalispell, MTGiant Co Factory3:36.70273:30.062314.26s
24th172Bryce HELBLING 10019649460Midvale, UTDVO Suspension / Knolly Bikes / Laketown Bicycles3:34.02233:31.212415.41s
25th81Wood SKINNER 294580​Hermiston, ORDeity / Full Speed Racing / Lost Bikes. / Onyx / Revgrips3:34.78243:31.582515.78s
26th35Dylan BROWN (u20) 10016257281Bothell, WAAll Out Racing / FSA3:34.79253:32.222616.42s
27th57Bryce KANS 534553​Maple Valley, WAB-line racing / Canyon Bikes3:33.75223:32.512716.71s
28th29Bailey VILLALOVOS 10053233277Federal Way, WAAll Out Racing / FSA3:38.03293:35.912820.11s
29th665Kody CLARKE 10062110733Duvall, WAAll Out Racing3:39.37303:37.822922.02s
30th72Jesse RANSAVAGE 10060137657Seattle, WARansavage Racing3:37.11283:38.813023.01s
31st90Matthew THOMPSON (pro) 99996Eagle, COMomentum Trail concepts3:40.11313:39.553123.75s
32nd31Conrad CULLENEY 318536​Livermore, CA1 SHOT RACING4:35.17373:40.943225.14s
33rd895Toby BROTHERTON 422233Salt Lake City, UTDestroyer equipment3:51.29333:42.963327.16s
34th65Kris CHRISTENSEN 10062142426Kirkland, WAMojo Wheels3:49.52323:46.743430.94s
35th92Bryce STROUD 10010799819Indianapolis, IN3:52.04343:46.783530.98s
36th66Josiah TILL 10016257382Boulder, CO3:56.88353:53.823638.02s
15Quinton SPAULDING 10005581019Harrison, NVKHS Bicycles Inc4:11.9636DNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st170Matthew STERLING 295509San Jose, CA100% / Commencal USA / Maxxis / Rev grips3:25.3533:20.551-
2nd160Dante SILVA 288799​Chula Vista, CA100% / Afton / Commencal USA / FSA / Onyx / Sensus / WD-403:22.3523:22.1821.63s
3rd217Chris WHARTON 473475​Sammamish, WAProgression Cycle3:28.9353:26.9336.38s
4th107Spencer ERVIN 504578Bellevue, WAB-line racing / Fox / Race Face3:32.1463:26.9446.39s
5th122Austin DOOLEY 480139​Yucaipa, CA100% / Crank Brothers / Fox Factory / Maxxis / Monster / MRP / Renthal / Ryno Power3:28.3643:27.6857.13s
6th858Kaden PANKOW 477949El Cajon, CAChainline Bikes / Monster3:34.27103:30.87610.32s
7th128Tyler ERVIN 472908​Alpine, CAAlpineRideShop / Santa Cruz3:33.9193:31.33710.78s
8th114Ethan LIEB 460616Bellevue, WADeity / Fanatik Bike Co. / FiveTen / Leatt / Maxxis / Norco / Smith3:42.46163:33.07812.52s
9th216Gideon BENDER 271119​Duvall, WAB-line racing / Fox / Kona / Race Face3:33.0873:34.50913.95s
10th532Zach MCCRACKEN 501922Snoqualmie, WA3:37.37123:35.761015.21s
11th231Kai SPAFFORD 10056121655Bend, ORFly / Project Bike4:01.91233:37.191116.64s
12th859Dillon FLINDERS 438611Provo, UT100% / Commencal / Outlaw / POC / TruckerCo3:20.5213:38.991218.44s
13th926Brooks HUDSON Crested Butte, COLeatt / Scott Bikes3:44.29173:39.221318.67s
14th876Ryan WISCHMEYER 493817Las Vegas, NVAMC / Deity / Onyx / Proline Electric3:39.85143:39.701419.15s
15th99Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:34.78113:41.181520.63s
16th103Lane SPENCER 10073462730Henderson, NVDirt Rider Designs / KHS Bicycles Inc / Maxxis / TRP3:47.07183:42.891622.34s
17th453Jacob SMITH (u21) 407417Portland, ORPdx devo3:41.33153:51.651731.10s
18th851Trent DEL GRIPPO 314386Golden, CO7idp / Bell Helmets / Royal3:33.4283:53.321832.77s
19th209Riley PLUMMER 524408Welches, OR4:00.72213:54.621934.07s
20th298Riggs BROWN 511348​Colorado Springs, CO3:57.20193:54.702034.15s
21st211Michael BUCKLEY 473755Snohomish, WAGerrard cycles / Shimano4:00.80223:55.702135.15s
22nd854Shane FARROW 513065Newhall, CA3:37.55134:04.312243.76s
181Gavin ULLRICH 556124Hood River, ORDirty Fingers Bike Shop / Full Speed Racing3:58.1220DNS

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st556Tyler VILLOPOTO Poulsbo, WACanves MX / Funn / Rotec Cycles3:29.191-
2nd205Frankie CULHNO 485831Kellog, IDSpacebrace3:30.6721.48s
3rd245Rye LIVINGSTON 498560Portland, ORCyclepath3:35.0935.90s
4th474Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCyclepath PDX3:35.5046.31s
5th104Marc SOELBERG 503776​Valleyford, WAThe Bike Hub3:37.1958.00s
6th631Peter BUCKLEY 432205Snohomish, WAGerard Cycles3:37.3468.15s
7th142Danny MANNING Carson City, NV3:42.27713.08s
8th681Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, OR100% / Galfer Brakes USA / Industry 9 / Royal / Santa Cruz / Schwalbe / Unreal Cycles3:45.12815.93s
9th130Walter SORENSON 530099Eugene, OR3:46.66917.47s
10th852Drake BARRON 465945Lacrescenta, CAINCYCLE / Specialized3:47.741018.55s
11th109Jack HILL 293720Eugene, ORteam scraper3:47.981118.79s
12th117Archie LABINE 481748Livermore, CA3:49.721220.53s
13th689Forrest TAYLOR 507451Spokane, WAMoon Duster / The Bike Hub3:50.561321.37s
14th487Ian ROBINSON Auburn, WAFull Speed Racing3:51.971422.78s
15th59Brody JENSEN 506546​Meridian, IDDeity / E13 / Fly / Intense / Kore North Bikes / The Korrupt Dynasty3:52.691523.50s
16th899Kyler RIGGS Boise, ID4:21.221652.03s
662Colton WIERSUM 431725Anacortes, WACanfield Brothers / Full Send RacingDNS

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st710Mike WIESER 227734Boise, IDCanfield Brothers / Fly / Super pit3:41.701-
2nd857Paul PANKOW 477944El Cajon, CAChainline Bikes3:43.6321.93s
3rd471Nick LERMA 530102Portland, ORCytclepath PDX3:49.7238.02s
4th106Malcolm SOELBERG 546795​Valleyford, WAThe Bike Hub3:57.86416.16s
5th212Derek GENER Boise, IDDeity / Fly / Kore North Bikes4:34.62552.92s
470Bryson OTTO 537000Post Falls, IDDNF
235Bryan CRUM 114586Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / West Coast RacingDNF
882Barry LUNDEN 268173Spokane, WADialed MTB / Moondusters / The Bike HubDNS

Cat 1: 40+ men  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st628Scott KEMP 191554Shoreline, WAEvil Bikes3:41.911-
2nd525Philip VEGA 163449Boise, IDJoyride Cycles3:49.7527.84s
3rd849Tony DEL GRIPPO 321520Golden, ID7idp / Royal3:56.69314.78s
4th167Ryan STERN 111443Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy / The Bike Hub3:57.30415.39s
5th147Matthew MACARTNEY 253249​Fall City, WAEpic Racing3:58.24516.33s
6th875Chris JEAN 496684Pheonix, AZDVO Suspension4:00.78618.87s
7th187Tracy WEST 37797​Spokane, WAThe Bike Hub4:00.93719.02s
8th671Aaron CARTER 466043Las Vegas, NVLeatt4:03.73821.82s
9th101Erik GRAY 530213Yakima, WADesert Velocity Racing4:07.55925.64s
10th847Jason SIMPSON 98126Laverne, CAINCYCLE RACE TEAM4:07.971026.06s
11th125Ralph HAVENS 15456​Issaquah, WAKnolly Bikes4:08.201126.29s
12th874Quinn WINTER 412674Henderson, NVDeity / DVO Suspension / Knolly Bikes / Maxxis4:09.731227.82s
13th911John PALUMBO Eagle, IDDeity / Intense MTB / Kore North Bikes / TLD4:10.821328.91s
888Rob GERWING 316608Golden, COAdverNETS / RMWDNS
207Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWest Coast RacingDNS

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st846Ryan PINKERTON 536706Aliso Viejo, CARock and Road Cyclery4:05.041-
2nd864Alex MALLEN 533481Sandy, UTCommencal USA / Demon / Kenda / Magura / Outlaw Bike Team4:18.12213.08s
3rd240Peyton PITTS 499838​Bend, ORSpy and Bend Endurance Academy4:18.46313.42s
4th863Luke MALLEN 533483Sandy, UTCommencal USA / Demon / Kenda / Magura / Outlaw Bike Team4:26.10421.06s
5th894Cameron STINGER 477563Reno, NVDeity / Kore North Bikes4:30.69525.65s
6th356Etan BRAVARD Bend, ORCyclepath PDX4:39.27634.23s
7th262Arlie CONNOLLY Bend, ORDestroyer / Sagebrush cycles4:40.95735.91s
8th295Parker HUNTINGFORD 547092Ranier, WAMomma4:42.76837.72s
9th268Cody PARSONS WABeared Monkey Cycles4:43.78938.74s
10th401Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAFluidride4:44.021038.98s
11th865Finley KIRSCHENMANN 556315Sandy, UTCommencal USA / Kenda / Magura / Outlaw Bike Team4:47.501142.46s
12th860West LLOYD 556450Sandy, UTNorco / Outlaw Bike Team4:54.461249.42s
13th267Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds4:57.061352.02s
14th259Wyatt MCKENZIE (cat2) 472971​Clackamas, ORFive-Ten shoes / Gravity Cartel / Stikrd / TLD / X-Fusion4:58.251453.21s
15th861Daxton WELLS 508164Pleasant, UTOutlaw Bike Team5:37.83151:32.79

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st297Matt MANGANO Oak Hills, CAOlympic Dirt Society3:45.001-
2nd116Daniel MCMASTER 504092Port Angeles, WAparents3:49.1024.10s
3rd279Blake RAUSCH 526890​Rainier, WANEM LLC3:58.01313.01s
4th352Jacob GUTHRIE 555619​Bend, ORVillage Bike and Ski3:58.02413.02s
5th845James PUGLIESE 499452Telluride, CO4:01.14516.14s
6th424Kaeden EARSLEY Yelm, WA4:01.27616.27s
7th293Chayce WILLIAMS 499032​Auburn, WACenter Cycle4:01.69716.69s
8th740Liam GILLIKIN Cashmere, WAFull Speed Racing4:01.87816.87s
9th560Brandon DALY USA20030309North Bend, WANorthwest Bicycle4:06.58921.58s
10th900Sean MILES Eagle, ID4:06.911021.91s
11th444Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society4:13.741128.74s
12th905Grayson PERRY Eagle, ID4:14.851229.85s
13th486Jake WEBBER 556022​Bainbridge Island, WA4:19.361334.36s
14th274Cullen PAILLE Seattle, WAAscent bikes / Jra bikes4:21.251436.25s
15th538Austin CANTWELL 401200Boise, ID4:26.801541.80s
16th419Dylan SCHWENK Anacortes, WACanfield Brothers / Full Send Racing4:33.981648.98s
17th879Kyson WELLING Meridian, ID4:36.681751.68s
18th891Matthew DIKE Meridian, IDKore North Bikes4:41.031856.03s
19th802Grant HOFF Bainbridge Island, WA4:43.261958.26s
20th866Ethan MAXWELL 551528Sandy, UTOutlaw Bike Team / Spy4:44.582059.58s
21st757Carson DOMEN Mendlan, IDKore Bicycles4:57.26211:12.26
22nd341Dylan LAUGHLIN Cascade, ID5:00.87221:15.87
23rd862Justin GOODEY 551473Lehi, UTOutlaw Bike Team5:19.35231:34.35
24th340Quinton DILENGE Cascade, ID5:26.19241:41.19
397Cody MATZ 549569​Chehalis, WAB-line racingDNF
903Dane WINTERBURN Eagle, IDDNS
359Logan FRITZ Fall City, WANorthwest BicycleDNS

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st230Miles LIND Bend, OR4:05.941-
2nd886William LAMER Hood River, ORTeam Finger4:43.62237.68s
3rd897Brian MOORE Boise, ID5:03.41357.47s

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st353James GARDNER 524648​Port Angeles, WA4:14.571-
2nd265Shane MCKENZIE Clackamas, OR4:35.14220.57s
3rd200Brian WILSON (u40W) Spokane, WAWest Coast Racing4:37.69323.12s
4th750Pete KINSEY Kennewick, WADesert Velocity Racing4:47.97433.40s
5th747Dwayne TAYLOR (u40) Jackson, WYHoff's Bike Smith4:49.81535.24s
6th574Andrew RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes4:55.74641.17s
7th898Dan WHITE Nampa, ID5:06.03751.46s

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st880David HAMMOND Boise, ID4:20.581-
2nd266Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds4:29.6129.03s
3rd716Justin WILLIAMS (cat2) Meridian, IDIdaho Shredder4:37.80317.22s
4th137Federico GONZALEZ 476785​Hood River, ORTeam Finger4:40.28419.70s
5th199Anthony MYERS Vancouver, WAWest Coast Racing4:40.55519.97s
6th873Sean RASMUSSEN Boise, ID4:40.77620.19s
7th904Bill WINTERBURN Eagle, ID4:43.51722.93s
8th884Casey MOYER Boise, IDJoyride Cycles4:43.64823.06s
9th214Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer4:49.35928.77s
10th313Andrew CAINE 523563​Portland, OR4:53.561032.98s
11th815Doug PARK Coeur D'alene, IDWest Coast Racing4:55.641135.06s
12th871Ryan COWLING Meridian, IDKore North Bikes5:10.941250.36s
13th902Andrew PARKER (40+) Meridian, IDKore NorthBicycles5:17.661357.08s
892Bryan DIKE Meridian, IDKore North BikesDNF
630Brett ANGEL Sammamish, WADNF
261Nathan CONNOLLY Bend, ORSagebrush cyclesDNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st189Ian RUDD 10058370843North Vancouver, BCBicyclehub.ca4:44.171-
2nd164Jason WEBBER 10051492634North Vancouver, BCBicyclehub.ca4:48.8424.67s
3rd951Jerry VANDERPOOL Boise, IDDVO Suspension / HTS Rep Group / iXS / Magura / Spank5:02.28318.11s
4th323Marc GAROUTTE 418149​Auburn, WAEpic Racing5:35.23451.06s
5th885Marty FORD Meridian, IDKore North Bikes13:46.6559:02.48
156Ed REILLY Gresham, ORWest Coast RacingDNS
258Monny WILLIAMS 533623​Kennewick, WADesert Velocity RacingDNS

Cat 3: 0-10 boys  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st355Eliot BRAVARD Bend, ORCyclepath Racing6:01.081-
2nd260Max MCKENZIE 472974​Clackamas, ORFive-Ten shoes / Gravity Cartel / Stikrd / TLD / X-Fusion6:15.44214.36s
3rd276Kellan GARY 52297​Issaquah, WABroadmark Racing / Mt Si MTB6:19.47318.39s
4th734Owen DIXON Bainbridge Island, WA6:21.00419.92s
5th271Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes6:27.08526.00s
6th386Anthony JONES (u14) Port Angeles, WAParents!!6:27.31626.23s
7th270Noah GREEN Vancouver, WASingle Track Minds6:35.92734.84s
8th643Wyatt DIXON Bainbridge Island, WA6:38.18837.10s
9th495Elliott KLEIN 554673​Redmond, WA7:29.0891:28.00
10th908Alex WILLIAMS Meridian, IDIdaho Shredder8:13.88102:12.80

Cat 3: 11-14 boys  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st492Tobin WALKER 558680Leavenworth, WAMom and Dad5:44.291-
2nd468Jobe ANDROCKITIS Port Orchard, WA6:04.05219.76s
3rd867Max HOLDAWAY 534314Provo, UTOutlaw Bike Team6:04.73320.44s
4th820Colin KOEBERLE Kirkland, WA6:08.95424.66s
5th869Carter STANFIELD 552311Sandy, UTOutlaw Bike Team6:09.47525.18s
6th896Logan LEWIS Fremont, WA6:11.06626.77s
7th499Bryce HENRIKSON Fircrest, WA6:11.60727.31s
8th390Joseph RITCHIE Port Angeles, WA6:12.19827.90s
9th714Tanner WILLIAMS Meridian, IDIdaho Shredder6:12.85928.56s
10th761Connor HUNNEL Spokane Valley, WABike Hub6:13.521029.23s
11th363Alex ROBERTS Duvall, WAB-line racing6:13.651129.36s
12th856Zachary SMITH (west) 458219Portland, OR6:17.821233.53s
13th590Cash COLEMAN Port Angeles, WABruch and Bruch construction / LPBMX6:27.761343.47s
14th800Seth FULLER Bonners Ferry, ID6:40.631456.34s
15th907Jerry VANDERPOOL III Boise, IDHTS Rep Group / Magura / Terraplane Bikes7:16.58151:32.29
16th914Donovan ROUNDY PAYNE Boise, IDJoy Ride7:32.21161:47.92
17th236Carter CRUM 54600Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / West Coast Racing8:19.30172:35.01
537Dylan CANTWELL 401212Boise, IDDNF

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st717Mason SMITH (u19) Lake Oswego, OR5:50.391-
2nd381John PRAY Lake Stevens, WA5:59.1128.72s
3rd810Zach WICK (u21) Meridian, IDKore North Bikes6:00.1839.79s
4th648Branson DEUTSCHE Snoqualmie, WADragon Alliance6:07.98417.59s
5th887Manuel NACCARATO Nampa, IDKore North Bikes6:08.50518.11s
6th868Oliver WILEY 556024Provo, UTOutlaw Bike Team6:13.04622.65s
7th275Zachery MORRIS Seattle, WAAscent Cycles6:13.47723.08s
8th893Troy SPURLOCK Newcastle, WA6:26.84836.45s
9th877Jack DESROSIER Moscow, ID9:04.0893:13.69

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st878Jed CLAUSON Boise, IDJoyride Cycles6:01.231-
2nd651Jason BUCHANAN 559811Vancouver, WA6:46.15244.92s

Cat 3: 40+ men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st380Kerry PRAY Lake Stevens, WA5:46.981-
2nd843Patrick WALKER Leavenworth, WA5:52.1625.18s
3rd432Clarke SCRUGGS Silverton, ORFalline6:11.45324.47s
4th284Brian OSBORN Ontario, OROZ customs6:22.11435.13s
5th819Whitney KOEBERLE Kirkland, WADirt Bike Safety Training6:32.12545.14s
6th148James HELBLING Midvale, UTKnolly Bikes / Laketown Bicycles / TruckerCo6:38.18651.20s
7th514Adrian FRANKS Centralia, WA6:53.7771:06.79
8th549Todd PLUMMER (40+) 558013Welches, OR6:54.9681:07.98
9th872Ben ISENAGLE Eagle, ID7:14.6191:27.63

 

 

Pro women  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st19Samantha SORIANO 10064371911Littleton, COCOMMENCAL Junior Cartel4:03.1613:55.401-
2nd74Kerstin HOLSTER 10060180295Portland, ORChris King Buzz / Maxxis / Pivot / Stans / TLD4:10.7924:04.8229.42s
3rd661Chelsea KIMBALL Mesa, AZAtomik Carbon / Fly / TruckerCo4:15.8634:16.10320.70s
4th594Elle RUNYAN 482316Sammamish, WABroadmark / Mt. Si Racing / Sweetlines Jr. Racing4:18.4444:19.18423.78s
5th687Kate MEYER 535650Bend, ORCushCore / Deity / Hope / Sagebrush cycles4:38.8484:20.83525.43s
6th853Jordan SCOTT 349976Las Vegas, NVHyper / Snafu4:30.6774:21.79626.39s
7th77Sarah OLSEN 10080140976Portland, ORCyclepath PDX4:22.8454:31.94736.54s
8th883Kacie VANDERZON 561530Jackson, WY4:57.7194:37.42842.02s
9th154Amanda WENTZ 10011079202Reno, NVFiveTen / Fox / Gamut / Transition Bikes4:25.0864:38.05942.65s
673Celia FERGUSON 10082900830Evergreen, WAaCOS / DVO Suspension / O'NealDNSDNS
191Agnes SAUVAGE 260768​Seattle, WADNSDNS

Cat 1: 0-18 girls  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st237Autumn PARHAM 524759​Edmonds, WASweetlines Jr. Racing4:38.3544:12.121-
2nd192McKenna MERTEN 378493​Jamul, CACissters Racing / Commencal4:25.8014:22.0529.93s
3rd855Alexis FITE 500205S. Lake Tahoe, CADeity / Ryno Power / Seven / Spy4:38.1134:26.47314.35s
4th213Ella ERICKSON 528104​Hayden, IDCommencal USA4:30.8624:30.11417.99s

Cat 1: 19+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st132Ashley ST. PIERRE 537311Boise, ID4:31.251-
2nd146Michelle MACARTNEY 253252​Fall City, WAEpic Racing5:18.53247.28s
3rd126Annie CRAIG 526241​Orting, WAKnolly Bikes6:12.5031:41.25

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st303Taylor OSTGAARD 555793​Selah, WA4:56.451-
2nd890Teagan HEAP 523264Boulder City, NVAll mountian / Deity / DVO Suspension / FiveTen / Onyx / TLD / TRP / Wolftooth5:15.41218.96s
3rd439Rebecca SASTEN Duvall, WAB-line racing5:17.47321.02s
4th539Brielle STERN Chattaroy, WABike Hub / Indian Trail Physical Therapy5:27.30430.85s
5th745Hannah WOLFF Portland, OR5:34.93538.48s
6th308Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing5:48.53652.08s

Cat 2: 19-39 women  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st901Allison MCCUSKEY Jackson, WY5:01.531-
2nd694Heidi SEEFELD 559420Portland, OR7:05.8122:04.28

Cat 2: 40+ women  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st912Teresa ROUNDY Boise, ID10 Barrel / Ken's Bicycle Warehouse5:56.361-
2nd431Erika SCHOLZ Silverton, ORFalline6:48.01251.65s
3rd238Tracy TAYLOR Silverdale, WASilverdale Cyclery7:37.6431:41.28
4th331Susan WALSH Burien, WAEpic Racing8:12.2442:15.88
562Tricia CONNOLLY Bend, ORSagebrush cyclesDNS
567Virginie CALME Bend, ORCyclepath PDXDNS

Cat 3: 0-10 girls  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st305Aletha OSTGAARD 555794​Selah, WA6:23.361-
2nd494Nory KLEIN 554672​Redmond, WASpawn Cycles / Sweetlines Jr. Racing7:25.6921:02.33
789Leah MACARTNEY Fall City, WAEpic RacingDNS

Cat 3: 11-18 girls  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st816Ryann MCCRACKEN Snoqualmie, WAMcCracken Clan6:42.651-
2nd465Josephine AUBIN Bainbridge, WASweetlines7:07.18224.53s
3rd637Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing7:12.51329.86s
4th210Mica ERICKSON 528107​Hayden, IDTwo Wheeler Dealer7:19.24436.59s
5th915Katelyn BONDURANT Boise, IDDirect Orthopedic Care10:34.0953:51.44

Cat 3: 19-39 women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st906Berea THOMPSON Tamarack, IDEl Solo Lobo6:31.111-
2nd121Holly HAGENSEN Camas, WA6:40.4829.37s
3rd999Ashley MCDERMOTT Mccall, ID8:02.9931:31.88
4th889Joy VEGA Boise, IDJoyride Cycles12:52.0546:20.94

Cat 3: 40+ women  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st910Lillie CRAWFORD Portland, OR6:35.731-
2nd281Grace JACKSON Caldwell, IDJoy Riders6:58.35222.62s
3rd644Jennifer WHARTON Sammamish, WAProgression Cycle6:58.74323.01s
4th324Shannon SUTHERLAND 457852Auburn, WA7:09.17433.44s
5th804Margie WILLIAMS Meridian, IDIdaho Shredder7:12.39536.66s
580Shannon LELL Bellevue, WADNS
Chat with us