withWorldwide MTB race results and photo archive

2018 Canada Cup round 3 at Fernie, BC

(2018 BC Cup, Round 4)

Results (162)Photos (746)Videos (0)Finish spread

CourseEveryone

Results formatBy category

GenderAll

Elite men  Finish spread

40 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st28Kirk MCDOWALL 10008617119Anmore, BCDevinci / Dunbar Cycles2:38.451-
2nd30Forrest RIESCO 10008550734Gibsons, BC2:43.6825.23s
3rd1Hugo LANGEVIN 10008551037Bromont, QCDevinci Development Racing2:44.4035.95s
4th25Jack ALMOND 10009644612Coquitlam, BCC4 Rider Training2:45.0846.63s
5th16Chris KOVARIK 10003840473Whistler, BC2:45.5257.07s
6th27Anthony EVANS 10013006569Peachland, BCSovereign Cycle2:46.1967.74s
7th12Magnus MANSON 10009819313Victoria, BC2:47.1878.73s
8th2Jonathan LEFRANCOIS 10006835450Terrebonne, QC2:48.2389.78s
9th17Alex SILVERTHORNE 10015304964Calgary, ABPedalhead Bicycle Works2:49.87911.42s
10th36Jake BYRNE Perth, Australia2:50.091011.64s
11th7Luke STEVENS 10007886888Revelstoke, BCFlowt Bikes2:50.111111.66s
12th29Max SCHARF 10009644511Salmon Arm, BCSkookum Cycle and Ski2:51.501213.05s
13th21Lee JACKSON 10008589534Squamish, BC2:51.821313.37s
14th5Adam WOODHOUSE 10010037359Anmore, BCC4 / Norco Racing2:53.011414.56s
15th45Dean TENNANT 10005881012Shawnigan Lake, BCDunbar Cycles2:53.471515.02s
16th33Brandon DOUGLAS 10060599924Williams Lake, BC2:53.511615.06s
17th19Cody MACARTHUR 10003901707Squamish, BCDunbar Cycles2:55.581717.13s
18th8Braeden ONCIUL 10012665655Rossland, BC2:56.271817.82s
19th24Chris BENNETT 10008861326Calgary, AB2:56.311917.86s
20th26Aaron DOBIE 10012092951Vancouver, BCDunbar Cycles2:57.072018.62s
21st3Liam ROURKE 10010037360Rawdon, QC2:59.672121.22s
22nd39Cole MOONEY 10016173318North Vancouver, BC3:00.262221.81s
23rd13Simon TELLIER 10011237937Victoria, BC3:00.302321.85s
24th11Trevor ATTRIDGE 10056403561Victoria, BC3:01.912423.46s
25th41Jeremy MCDOWELL 10014027089Calgary, AB3:02.852524.40s
26th23Rob VENABLES 10008874268Vancouver, BCDunbar Cycles3:02.882624.43s
27th9Joshua REGAN 10016173924Calgary, AB3:04.322725.87s
28th22Colin GRANT 10015304863Duncan, BC3:05.092826.64s
29th20Adriano DIGIACINTO 10003605653North Vancouver, BCDunbar Cycles3:05.252926.80s
30th35Joshua FULTZ-VEINOTTE 10016174025Canmore, AB3:06.503028.05s
31st37Travis ROESNER 10016174227Kimberly, BC3:08.253129.80s
32nd42Mark ALLISON 10063563474New Westminster, BCgraviti driven3:09.693231.24s
33rd15Dakota BOYER 10013875529Calgary, ABgraviti driven / Intense3:12.663334.21s
34th40Yusuke YAMAMOTO 10059071667Burnaby, BCDunbar Cycles3:13.323434.87s
35th18James FROST 10007546479Singhampton, ON3:13.913535.46s
36th38Nat MCGRATH 10058971738Invermere, BC3:13.963635.51s
37th32Spencer COLETTI 10063693719Prince George, BCPrince George Cycling Club3:21.423742.97s
14Josh DZIWENKA 10016173621Victoria, BCDNS
34Brandon JOHNSON (elt) 10060645794Cumberland, BCgraviti driven / IntenseDNS
31Reid WESTREN 10063598436Calgary, ABgraviti driven / IntenseDNS

UCI: 13-14 boys  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st107Jackson GOLDSTONE 10053812449Squamish, BC2:57.041-
2nd111Bodhi KUHN 10080855241Rossland, BC2:59.3122.27s
3rd104Chance MOORE 10063586615Fort Langley, BC3:16.03318.99s
4th108Coen SKRYPNEK 10055624228Calgary, AB3:23.66426.62s
5th105Trevor MOHL 10063251862West Kelowna, BC3:34.83537.79s
6th106Connor WHITE 10062722709Calgary, ABDRIFT RACING3:41.44644.40s
7th113Leighton PILLIPOW 10083336320Prince George, BC3:43.83746.79s
8th112Holden FITZ-EARLE 10082671363Colville, WA, USA3:48.28851.24s
9th109Tristan PILLON 10083253969Burnaby, BC4:10.0491:13.00
10th110Kian MERRINGER 10062159806Rossland, BC4:53.54101:56.50
11th103Tom FRASER 10081105926Calgary, ABDRIFT RACING4:57.17112:00.13

UCI: 19-29 men  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st115Ewan MACKAY 10011103046Whistler, BCgraviti driven / Intense3:11.691-
2nd126Jordan ROMANIUK 10083331680North Vancouver, BCOTC Racing3:12.1820.49s
3rd114Paul GASCON 10054699900Calgary, AB3:13.9832.29s
4th125Nicholas BARREAU 10063651784Squamish, BCOTC Racing3:15.2643.57s
5th122Ryan LAW 10083424226Castlegar, BC3:17.0855.39s
6th117Jayden GISBORNE 10059974474Ladysmith, BC3:19.8268.13s
7th123Michal CHERAK 10063896611Calgary, AB3:21.5179.82s
8th121Jiayi SONG 10082051472Burnaby, BC3:21.6689.97s
9th120Viktors VILKS Silverton, BC3:23.80912.11s
10th116Lazar DRESEVIC Bellingham, WA, USA3:24.811013.12s
11th118Nicholas BOHLE 10007836772Vancouver, BC3:26.201114.51s
12th127Kolt HOYLE 10062062301Pemberton, BCCube3:30.361218.67s
13th102Zane SIMMONDS 10063692709Whistler, BCgraviti driven3:33.291321.60s
14th100Abdellaziz ZOUAOUI 10063158704Vancouver, BCDunbar Cycles3:41.641429.95s
15th124Owen DE WITTE 10082709052Kamloops, BC3:57.431545.74s
119Aidan JONES 10063971884Fernie, BCDNS

UCI: 30-39 men  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st128Nate BRIGGS Golden, BC3:02.981-
2nd130Dominique FERAUX 10063845350Montreal, QC3:23.60220.62s
3rd131Tobias BETHGE Whistler, BC3:28.61325.63s

UCI: 40-49 men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st133Arden GREANYA 10058475018Calgary, ABDRIFT RACING3:11.221-
2nd137Cory LECLERC 10003869068Squamish, BCC4 / Norco3:12.1120.89s
3rd136Michael STEWART 10080373069Squamish, BC3:23.53312.31s
4th134Darren LARSON 10055646961Port Moody, BCRippers Lounge Racing3:29.97418.75s
5th135Kevin FOWLIE 10059701662Port Moody, BCRippers Lounge Racing3:31.72520.50s
6th132Brett CARELS 10048444915Vancouver, BCRippers Lounge Racing3:51.19639.97s

UCI: 50+ men  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st141Donald VAN EESTEREN 10063731206Garibaldi Highlands, BCRippers Lounge Racing3:13.961-
2nd140Michael MOONEY 10060952154North Vancouver, BCRippers Lounge Racing3:28.95214.99s
3rd139John NIHSNER 10059414096Golden, BC3:30.13316.17s
4th138Jerrod HOSKINS 10063743229Calgary, ABgraviti driven / Intense4:08.87454.91s

Expert: 15-16 boys  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st82Seth SHERLOCK 10050754929Squamish, BC2:51.151-
2nd84Ethan SHANDRO 10058337194North Vancouver, BCTrek BC DEVO TEAM2:51.7920.64s
3rd81Patrick LAFFEY 10061915812Qualicum Beach, BCGravity MTB2:52.9731.82s
4th80Haydyn WYNTER 10062991275Squamish, BC2:53.1041.95s
5th88Emmett HANCOCK 10063652693Kelowna, BC3:00.0858.93s
6th87Grady FOCHUK 10063452128150 Mile House, BC3:17.93626.78s
7th83Drew MOZELL 10059049035North Vancouver, BCDunbar Cycles3:18.84727.69s
8th85Jakob JEWETT 10061612663Squamish, BC4:00.7181:09.56
9th86Dylan FYSH 10051467675Cochrane, AB5:38.0592:46.90

Expert: 17-18 boys  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st6Kendall MCLEAN 10058887064Victoria, BC2:51.091-
2nd10Keegan FRY 10059879902Rossland, BC2:54.8623.77s
3rd56Logan MERRINGER 10062159705Rossland, BC2:57.4336.34s
4th4Justin CLEMENTS 10058463294Calgary, ABDRIFT RACING2:58.3847.29s
5th57Rylan DYCK 10062219925Calgary, ABDRIFT RACING3:05.94514.85s
6th55Aaron SIXSMITH 10059714493Calgary, ABDRIFT RACING3:29.71638.62s

Sport: 15-16 boys  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st93Taylor MUNDEN 10059413086Kamloops, BC3:13.521-
2nd95Pete VERHEYDE 10080052161Bragg Creek, AB3:15.6222.10s
3rd99Kahleb BOSSON 10063653404Grande Cache, AB3:22.9439.42s
4th90Aidan BORTHWICK 10059194636Delta, BCC4 / Norco Racing3:26.68413.16s
5th91Hayden ZABLOTNY 10063636428Coldstream, BCSilver Star Bike Park3:26.86513.34s
6th78Levi WHITMAN 10063961881Kamloops, BC3:27.82614.30s
7th97Matthew DE GIUSTI Calgary, ABDRIFT RACING3:39.27725.75s
8th98Merek DE WITTE 10082709153Kamloops, BC3:44.85831.33s
9th89Jack FRASER 10060862733Calgary, ABDRIFT RACING3:50.17936.65s
10th79Gavin LAROCQUE 10060862834Redwood Meadows, AB4:02.181048.66s
11th96Owen MACKENZIE Banff, ABNorco4:12.261158.74s
12th92Jacob WING 10058579189St. Albert, ABDRIFT RACING5:47.96122:34.44
94Yewan FITZ-EARLE 10082671464Colville, WA, USADNS

Sport: 17-18 boys  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st73Gabriel NERON 10064082527Sun Peaks, BC2:58.351-
2nd74Gavin PATTERSON 10062452220Rossland, BC3:12.63214.28s
3rd76Brayden STAFFORD 10063513863Prince George, BC3:19.01320.66s
4th75J.T. BJARNASON 10056379111Fruitvale, BC3:29.30430.95s
5th77Alexander CHA (1) Calgary, AB3:30.43532.08s

13-16 boys  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st143Connor HOSKINS Calgary, ABgraviti driven / Intense4:02.831-
2nd145Jack HEATON Calgary, ABgraviti driven4:13.91211.08s
3rd142Donald COLT Cranbrook, BC4:45.40342.57s
144Bryce SCHAAB Calgary, ABDNF
147Duncan MCCORMICK Calgary, ABDNS

17-29 men  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st154Harrison TAILBY Melbourne, Australiagraviti driven / Intense3:02.471-
2nd160Evan WALL Revelstoke, BCBlueprint / Flowt / Nobl Wheels / Smith3:03.7021.23s
3rd168Christopher MCDOWELL Calgary, AB3:05.3432.87s
4th153Ben PORTEOUS Nelson, BCDunbar Cycles3:07.9845.51s
5th167Don SPALDING Calgary, AB3:10.0257.55s
6th161Wilson SCHULTZ Wetaskiwin, AB3:11.6369.16s
7th184Jake GORDON Calgary, ABgraviti driven3:17.97715.50s
8th150Dustin TUMBACH Calgary, AB3:20.58818.11s
9th166Eric SCHULTZ Wetaskiwin, AB3:25.21922.74s
10th152Brett WARD Brackendale, BCDunbar Cycles3:31.821029.35s
11th151David SILVERTHORNE Calgary, AB3:35.931133.46s
12th148Kaegan MURPHY Vernon, BC3:39.731237.26s
13th156Lynden CORLEY Grand Forks, BCWildways3:50.521348.05s
14th159Anthony KING (u30) Calgary, ABgraviti driven3:54.271451.80s
15th158Todd BURCHELL Calgary, AB4:07.79151:05.32
16th155Jack HICKEY Revelstoke, BC4:16.59161:14.12
17th149Noah CRAWFORD Wetaskiwin, AB4:29.32171:26.85
157Alex ARNOLD Sparwood, BCDNS

30+ men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st174Ross ROSEINGRAVE Fernie, BC3:03.971-
2nd176Lee ADAMS Fernie, BC3:10.0426.07s
3rd171Alex MATTHEW 10048951436Delta, BC3:14.23310.26s
4th170James STEWART Golden, BC3:20.92416.95s
5th172Steve WONG Vancouver, BCgraviti driven / Intense3:34.21530.24s
6th175Ben JACKMAN Fernie, BC3:38.93634.96s
7th169Tom PIETROWSKI Squamish, BC3:39.54735.57s
8th183Jason COX (u40) Coleman, AB3:46.91842.94s
173Dave MACDONALD Calgary, ABgraviti drivenDNS

Pre-runner men

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st200Dane JEWETT Squamish, BC3:26.631-

 

 

Elite women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st50Claire BUCHAR 10003378109Whistler, BC3:20.271-
2nd52Laurie CITYNSKI 10063162643Vancouver, BCgraviti driven / Intense3:47.20226.93s
3rd51Kyleigh STEWART 10015304661Kamloops, BC3:47.79327.52s

UCI: 30+ women

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st129Caroline ROUSSELLE 10063460010Rossland, BC4:06.501-

15-18 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st69Ainhoa IJURKO 10048305374Brackendale, BC3:24.081-
2nd66Piper ALLMAN 10060293463Sooke, BC3:29.7025.62s
3rd65Bailey GOLDSTONE 10053812348Squamish, BC4:14.82350.74s
4th70Samara KUHN 10061987226Rossland, BC4:35.4941:11.41
5th68Madison SKRYPNEK 10055624329Calgary, AB4:53.8551:29.77
6th67Gabby KEEN 10059846556Port Moody, BC6:17.2262:53.14

17-29 women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st162Jennifer MCHUGH Fernie, BC3:49.461-
2nd181Dre NIMMO Fernie, BC4:22.11232.65s
3rd180Lindsay BISHOP Panorama, BC4:31.20341.74s
163Julia VAN VUUREN Vancouver, BCDNS

30+ women  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st165Laura MISLAN Calgary, AB5:06.321-
164Venessa BENSON Edmonton, ABPrairie Girls RacingDNS
Chat with us